Verzorgingstehuizen slaan alarm Drijvende filmset voor Vlissingen Tientallen agenten in de weer tijdens EU-landbouwtop Terneuzense zeesluis in afwachting van grootste passant Instellingen kampen met chronisch geldgebrek QUICK SHOES Axelse scholier «int Europese «iskundestrijd kun je gordijnen niet ophangen Automobilist raast met 171 over Sloeweg zeeuwse almanak Wieg zeeland donderdag 22 mei 1997 van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Het informele overleg van de Europese land bouwminister in Zeeland brengt dagelijks vijftig tot tach tig politiemensen in touw. Met de voorbereidingen meegere kend neemt de inzet vier dagen in beslag. In totaal steekt de po litie zo'n driehonderd manda gen in de landbouwtop. De ministersdelegatie arriveert zondag rond het middaguur in Domburg. Het treffen wordt dinsdagmiddag afgesloten. Voor een belangrijk deel zijn het Zeeuwse dienders die worden belast met het toezicht op een ordelijk verloop van het bezoek en een veilig verblijf van de deelnemers aan het informele samenzijn. Vergeleken met de situatie bij de uitreiking van de Four Freedom Awards en het grote veiligheids risico rond genodigde staats hoofden zijn de politiemaatre gelen thans aanzienlijk beperkt. De besprekingen worden afge wisseld met enkele uitstapjes. Het gezelschap maakt daarbij gebruik van bussen. Alleen op die plaatsen waar wat te doen is zal het publiek wat kunnen merken van de aanwezigheid van extra politiepersoneel. Daarvan is sprake in Middel burg, Zierikzee en in Domburg. Ter plaatse moet rekening wor den gehouden met tijdelijke parkeermaatregelen. Begeleiding Het korps landelijke politie diensten heeft als taak land bouwcommissaris Fischler en de landbouwministers van de 15 lidstaten te escorteren op hun reis vanaf Schiphol naar het Badhotel in Domburg. De dienst begeleidt ook een boottocht naar Neeltje Jans. Beperkte as sistentie wordt verleend door leden van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond. Hoewel er nog geen signalen zijn houdt de politie rekening met mogelijke betogingen door agrarische groeperingen. zierikzee goes middelharnis middelburg middelburg zierikzee 'Tongen middelharnis fERNEUZEN - De veertienja- n»e Onno Snoodijk uit Axel ontving gisteren in de kantine 'an de Terneuzense scholenge meenschap De Rede de eerste n)s van de in maart gehouden Europese wiskundewedstrijd. w*rd in Nederland meege- «an door ruim 22.000 leerlin- fryan vbo, mavo, havo en vwo H58 scholen. Axelse leerling van klas 2 ^het vbo van De Rede zit, had kan de 30 vraagstukken goed Antwoord en was daarmee lelijk de enige die 100 pun- :n behaalde. Naast een VW- toontving Onno Snoodijk ook ^jaarabonnement op het blad ff had hij niet verwacht dat yi in de prijzen zou vallen: L0en we in de kantine moesten üroen stond er een jongen naast sedie heel goed is in wiskunde. R zei nog tegen hem, toen de plaats bekendgemaakt nou maat, dat ben jij. ^ar toen hoorde ik mijn naam nat had ik echt niet ver lacht," designed for walking van onze verslaggeefster Miekevan der Jagt VL1SSINGEN - Te veel sores en Ie weinig geld. Het klassieke beeld van de armoede begint zich op te dringen in de verzor gingstehuizen. Die huisvesten en verzorgen de afgelopen jaren ouderen met een toenemende behoefte aan hulp, hebben een reeks van zorgvernieuwende maatregelen genomen en een deel van de taken van verpleeg huizen overgenomen. De bud getten zijn echter nagenoeg het zelfde gebleven. Woensdag is in de Zeeuwse verzorgingstehui zen een posteractie begonnen onder de naam 'Paars maakt het tegrijs'. Voordat de vaste Kamercom missie over het ouderenbeleid «aat vergaderen zullen bewo ners, familie en personeel via pamfletten laten weten dat het water hen aan de lippen staat. De actie is opgezet door de WoonZorgFederatie, de club van Nederlandse bejaardenhui zen en de LOBB, het landelijk overleg van bewonerscommis sies. Grijze dag De landelijke posteractie loopt ook vooruit op een zogenaamde 'grijze dag', een evenement waarvoor de definitieve datum nog niet vastligt maar tijdens welke bewoners, directies en personeel aandacht willen vra gen voor hun nijpende situatie. A Kooijman, van de Zeeuwse LOBB, stelt vast dat cijfers de Tweede Kamer nog niet hebben kunnen overtuigen van de nood inde verzorgingstehuizen. ,,Uit onderzoek is gebleken dat in verzorgingshuizen tien procent meer werk moet worden verzet voor hetzelfde budget of min der. De tendens van het beleid is verschuiving. De mensen wonen zo lang mogelijk thuis met thuiszorg en blijven ook langer ineen verzorgingshuis. Pas als het helemaal niet meer anders Advertentie Cameravrouw Brigit Hillenius en regisseur Paula van der Oest aan boord van het Russische schip. fotografie Lex de Meester het verlengde van het beleid. Maar dat harde cijfers het kabi net er niet van kunnen overtui gen dat de kwaliteit van de zorg in bejaardentehuizen ernstig in gevaar is, stemt toch wel som ber. Daar zullen we het overi gens niet bij laten. Bij de thuis zorg hebben we gezien dat, toen cijfers niet baatten, emotionele argumenten de doorslag konden geven. Nou, dat kunnen wij ook. Er zijn inmiddels genoeg schrij nende situaties ontstaan door gebrek aan middelen." De verzorgingshuizen hebben de afgelopen jaren, door finan ciële nood gedwongen, een aan tal zeer ingrijpende doelmatig heidsoperaties uitgevoerd. De ruimte die dat opleverde is ge bruikt om kwalitatieve en kwantitatieve verbeteringen in de zorg aan te brengen. Toch zijn er onder invloed van de toege nomen zorgzwaarte, structurele tekorten ontstaan, die alleen maar toenemen als het Rijk niets doet. Provincie „Dit staat helemaal los van de extra middelen die de provincie heeft gegeven onder het motto 'vijf minuten zorg extra'. Dat moet worden gezien als een er kenning van de kant van de pro vincie dat de problemen de pan uit zijn gerezen. De provincie kan structureel niet meer geld uitdelen dan ze van het Rijk krijgt. Het is de regering die hierin verantwoordelijkheid moet nemen," aldus mevrouw Kooijman kan gaan ze naar een verpleeg huis. Dat betekent wel dat verzorgingshuizen van twee kanten extra worden belast. Doordat de thuiszorg het zelf standig wonen langer mogelijk maakt, wordt de instroom van die kant steeds meer hulpbe hoevend. Doordat de uitstroom naar verpleeghuizen zo lang mogelijk wordt uitgesteld, ne men ook de problematieken fors toe. Daar komt bij dat alle fran je al lang was afgeknipt." Dat het Rijk extra in de beurs heeft getast voor verpleeghuis zorg en thuiszorg, wil mevrouw Kooijman op geen enkele ma nier aan de orde stellen. „Dat is een héle goede zaak en het ligt in Medewerkers van het Vlissingse verzorgingstehuis Ter Reede protesteren tegen het 'paarse' beleid. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Ab van der Sluis VLISSINGEN - Aan boord van het vrachtschip Akademik Stechkin, dat op de rede van Vlissin gen al geruime tij d aan de ketting ligt, zijn de op namen begonnen van de Nederlandse speelfilm De Trip van Teetje. De film vertelt het verhaal van de kleine Rotterdamse crimineel Teetje die met de snelle aankoop van een Russisch schip met lading een grote slag denkt te slaan, maar als hij zijn buit inspecteert blijkt hij een kat in de zak te hebben gekocht. Het schip is een roest bak, ligt al jaren aan de ketting en aan boord be vindt zich een hongerige en zieke bemanning die al drie jaar achterstallig loon opeist van de nieu we eigenaar. De rode draad door het verhaal zijn de belangrijke levenslessen die Tëetje leert. De hoofdrol wordt gespeeld door Cees Geel die van een egoïstische zakkenvuller verandert in een man met hart voor de wanhopige beman ning. De Trip van Teetje is de eerste van vier speèlfilms in het kader van het project 2000, een initiatief van Motel Films en wordt grotendeels gefinancierd door de VPRO en het Nederlands Fonds voor de Film. De opnames van De Trip van Teetje zijn bijna twee weken geleden begon nen in Amsterdam, waar is gedraaid aan boord van een schip. De filmploeg is sinds vorige week in Vlissingen en blijft ongeveer een week. „In het verhaal", vertelde producent Jeroen Be ker van Motel Films, „moet het schip op open water liggen." De keuze in Nederland voor een passend decor was beperkt. De meeste schepen die aan de ketting liggen, liggen afgemeerd in een haven. Het schip in Vlissingen dobbert op de Westerschelde. Nog een voordeel van filmen aan boord van een echt vrachtschip is dat de beelden zo authentiek mogelijk overkomen. Prima sfeer „We filmden in Amsterdam", aldus Frans van Gestel, de tweede producent van Motel Films, „en een van de bemanningsleden had al zes maanden geen enkel contact gehad met zijn vriendin. Onze belichtingsman leende hem eventjes zijn GSM-telefoon, zodat ie eventjes naar huis kon bellen. Het gevoel dat je in de ogen ziet van mensen die maanden zonder contact met huis op een schip zitten, dat krijg je nooit van een figurant. Nog een voordeel als je filmt op een schip is dat de plafonds laag zitten. In een studio is het nét iets te mooi, nét iets te veel kar ton. Hier krijg je een prima sfeer. Dat win je ten opzichte van een studio." De film gaat waarschijnlijk tijdens het komende International Film Festival Rotterdam in pre mière. De Trip van Teetje is in het voorjaar van '98 in de Nederlandse bioscopen te zien. Vanaf de Indus uit Zierikzee worden opnamen gemaakt. Onze gloednieuwe shouroom toont u de meest ingenieuze en decoratieve ophang'Systemen voor raamdecoraties. Kom gerust 'ns langs om meer te zien! Zuiduvg 20a, Zimnemaire. Tel. 0111-401318. Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar per openbaar vervoer. van onze medewerker Kris Naudts GENT - Bij Sidmar arriveert volgende week donderdag het grootste zeeschip dat de haven van Gent ooit binnenkreeg. De onder Italiaanse vlag varende bulkcarrier 'Ursa Major' is 259 meter lang en het eerste vracht schip dat gebruik maakt van de versoepeling van de beperkin gen die gelden om in de zeesluis van Terneuzen grote schepen te versassen. Onlangs versoepelde de Neder landse Rij kswaterstaat, beheer der van het sluizencomplex in Terneuzen, de beperkende maatregelen voor zogenaamde bovenmaatse schepen. Tot voor kort waren om veiligheidsrede nen alleen schepen toegelaten tot een maximale lengte van 256 meter. Die beperking werd met 9 meter opgetrokken tot 265 me ter na de invoering van een elek tronisch systeem om de positie van schepen in de sluis tot op 30 centimeter nauwkeurig te bepa len. De zeesluis is 290 meter lang. Diepgang De 'Ursa Major' is vanuit Noord-Amerika onderweg met 79,000 ton kolen, bestemd voor Sidmar. Volgeladen heeft het schip een diepgang vanVeertien meter. Dat is te veel om in Gent te geraken. De maximale diep gang op het kanaal Gent-Ter- neuzen bedraagt maar 12,25 meter. Vooraleer door de sluis te varen, dient de 'Ursa Major' 14.000 ton kolen in de Put van Terneuzen over de slaan in lich ters. Op die manier ligt het schip 12,25 meter diep. Door het inzetten van schepen langer dan 256 meter kan Sid mar aanzienlijk besparen op transportkosten. „Hoe groter het schip hoe lager de tra nsport- kosten", zegt Marcel Droesbe- ke, verantwoordeüjk voor het extern transport en bevrachting bij Sidmar. Samen met het Gentse Havenbedrijf heeft het staalbedrijf jarenlang bij de Ne derlandse autoriteiten aange drongen om de beperkende maatregelen in de sluis te ver soepelen. Keerpunt „Het is een keerpunt", zegt Droesbeke. De beperkingen kosten Sidmar hopen geld. Mochten er grote zeeschepen naar Gent kunnen komen die 25 centimeter dieper liggen, dan zou dat Sidmar jaarlijks 25 mil joen transportkosten besparen omdat in Terneuzen 125.000 tot 150.000 ton minder op lichters moet worden overgeslagen. RITTHEM - Bij een snelheids controle op de Sloeweg Noord bij Ritthem is woensdagmiddag een automobilist betrapt die met 171 kilometer per uur over de weg raasde. Op de weg geldt een maximumsnelheid van 100. De voorbereidingen zijn in volle gang, daar in Goes. Over twee maanden komt de baby en die dient zich wel te bevinden. Er moet dus een kamer wor den ingericht waar roze wol ken drijven en de aarde een oord is van vrede en gelukza ligheid. De aanstaande moeder, haar zus en een vriendin uit Den Haag voerden dezer dagen een diepgaand beraad over de bekleding van de wieg, waarbij het accent lag op rustgevende tinten. En daarbij ontstond enige verwarring. De toekomstige tante zou zorgen dat de rand van de wieg van een mooi roesje werd voorzien en ze zei: „Ik zorg zelf wel voor de spiekertjes." De Haagse vriendin was ver ontwaardigd. Jullie zijn gek. Zo'n klein kindje moet toch slapenDie geef je toch geen speakertjes in bed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13