Vermeulen neemt afscheid in stijl Druk in finale ligt bij Inter Valpartijen ontsieren motorcross wedstrij d Jonge turnsters op dreef in Leuven Stijging molestaties in amateurvoetbal sport woensdag 21 mei 1997 31 Ook Inter aast op Ronaldo Voorzitter Real wint de toto Vialli op schot voor Chelsea Geen bewijs boksschandaal Seoul Lauda verlaat ziekenhuis Skeeleraar Van de Broeke derde Souburgse voetbalscheidsrechter moet noodgedwongen stapje terug doen Zesde Braziliaan bij Deportivo MILAAN - Italiaanse kranten hebben gisteren gemeld dat Ronaldo volgend seizoen voor Intemazionale in Milaan speelt. Inter zou inclusief vergoedingssom aan Barcelona, waar Ronaldo nog onder contract staat, 132 miljoen gulden betalen om de 20-jarige Braziliaan in te lijven. „Ronaldo kiest voor Inter", schreef de Corriere dello Sport in Rome. Het gezaghebbende Milanese dagblad Corriere della Sera berichtte dat „Inter nog maar een stap van Ronaldo ver wijderd" was. Volgens beide kranten is overeenstemming be reikt tussen Interen de zaakwaarnemers van Ronaldo. die tot 2005 bij Inter 8,8 miljoen gulden per jaar kan verdienen. Be halve Inter, de club van Aron Winter en Nwankwo Kanu die derde staat in de Italiaanse Serie A, aasden ook AC Milan en Lazio Roma op de Braziliaanse wonderspits. AP MADRID - Voorzitter Lorenzo-Sanz van Real Madrid heeft kijk op voetbal. Althans, waar het gaat om het voorspellen van uitslagen. De preses was een van de twintig deelnemers in de Spaanse toto die afgelopen weekeinde bij alle vijftien wed strijden het eentje, tweetje of drietje op de goede plaats neer zette. Sanz verdiende ongeveer twee ton met zijn rijtje. De voorzit ter kon het zelfs opbrengen zijn aversie tegen rivaal Barcelo na te verdringen. Hij voorspelde een zege voor Barca in de uit wedstrijd tegen Celta Vigo. SID HONGKONG - Chelsea won zaterdag de FA Cup. reed zondag in een open bus door de dure buurt van Londen, vertrok 's avonds nog naar het Verre Oosten en voetbalde gisteren al weer tegen een selectie van Hongkong. Uitslag: 3-2 voor het elftal van Gullit. Gianluca Vialli scoorde twee keer. Zijn land genoot Di Matteo nam het andere doelpunt voor zijn reke ning. AFP MONACO - Woordvoerders van het Internationaal Olym pisch Comité hebben gisteren verklaard geen bewijs te heb ben gevonden van omkoping bij het olympisch bokstoemooi van Seoul, in 1988. Het onderzoek ernaar is inmiddels ge staakt. Het ging met name om de finale van het licht-midden- gewicht. Omgekochte juryleden zouden de Amerikaan Roy Jones de gouden medaille hebben ontnomen. Volgens de ken ners werd de Zuid-Koreaan Park Si-hun volkomen ten on rechte als de winnaar aangewezen. RTR WENEN - Niki Lauda heeft gisteren het AKH-ziekenhuis in Wenen verlaten. De drievoudige wereldkampioen Formule I onderging op 24 april een niertransplantatie. De 48-jarige ei genaar van de luchtvaartmaatschappij Lauda Air kreeg eind vorige maand een nier van zijn één jaar jongere broer Florian. Sinds de ingreep is de Oostenrijker zeven kilogram afgeval len. „Waarschijnlijk is een ontsteking de oorzaak dat ik een donornier nodig had", verklaarde Lauda dinsdag in Wenen tijdens een persconferentie." DPA NIEUW-KUIJK - Pascal van de Broeke uit Goes is bij een skeelerwedstrijd in Nieuw-Kuijk derde geworden. Kees de Goffau uit Rilland werd in diezelfde wedstrijd achtste. Jaap van Tatanhove uit Axel kon de wedstrijd wegens een valpartij niet uitrijden,. Klarize de Goffau legde bij de jeugd beslag op de eerste plaats. van onze verslaggever Michel Brands OOST-SOUBURG - Tien minu ten voor het einde van de wed strijd tussen Heerjansdam en ASWH begon het bij arbiter Wim Vermeulen (51) uit Oost- Souburg ineens te kriebelen. Zijn blik dwaalde af naar de klok langs het veld die vijf over half vijf aangaf; zijn afscheid van het scheidsrechtersgilde naderde met rasse schreden. In één tel flitste twintig jaar arbi- treren door zijn hoofd. „Ik dacht: Goh, nog tien minuten en dan zit het erop", zegt Vermeu len, vakliefhebber pur sang. „Als ik mocht, zou ik er nog zo een jaartje aan vast willen kno pen." De laatste paar seconden van zijn loopbaan konden hem ech ter gestolen worden. Na precies negentig minuten floot Vermeu len zijn laatste adem door het metalen fluitje. Hij wilde de manschappen van Heerjans dam en ASWH, die vanwege het zomerse weer snakten naar het einde van het duel en waar schijnlijk van de competitie, niet langer belasten. Zelf vond hij het ook wel welletjes. Bles suretijd toekennen, was gezien het wedstrijdbeeld niet nodig. Het was een 'tam duel', zonder noemenswaardige incidenten. De sanctie geel, laat staan rood, bleef, zoals hij tussen 17 januari 1977 en 17 mei 1997 immer en stellig hoopte, in zijn borstzak je. Vermeulen: „Een afscheid in stijl? Zo hoopte ik iedere wed strijd te beëindigen. Het gaf me veel voldoening als ik wist dat een duel vlotjes en zonder teveel oponthoud verlopen was. Ge lukkig is dat vaak genoeg ge lukt. Dat gaf mij het plezier in het fluiten." Felicitaties Na zijn laatste daad als leids man werd Vermeulen overstelpt door felicitaties, leuke reacties. En werd 'onverwacht veelvul dig' in het zonnetje gezet, rijke lijk bedeeld met bloemen en wijn. Met natuurlijk de familie Vermeulen, die met een zware delegatie gekomen was. Met zijn onverwacht meegekomen neefjes die een spandoek met de tekst 'Ome Wim, het fluiten is na twintig jaar gedaan. Veel succes Wim Vermeulen: „Scheidsrechters kunnen een wedstrijd maken en breken. Zelf streefde ik na dat een wedstrijd zo vlotjes mogelijk ver liep." foto Ruben Oreel bij het tennis' met zich mee droegen. Met mooie woorden van Adrie de Wilgen (lid van de scheidsrechtercommisie Zee land), van het bestuur van beide clubs, van alle aanwezige spe lers, van bijna alles en iedereen op het plaatselijke sportpark De Molen wei. Vermeulen: „Zelfs van Heer- jansdam-keeper Harold Ver- berkmoes kreeg ik een schou derklopje. En dat terwijl hij mij vorig jaar tijdens een wedstrijd tegen Hoek nog veelvuldig ver vloekte. Ik had een naar zijn mening ongeldig doelpunt goedgekeurd. Hij kwam nu na de wedstrijd onmiddellijk naar mij toe. Hij zei dat hij genoten had van de wedstrijden die ik floot en respect voor me had als scheids. Dat deed mij niet alleen als scheidsrechter, maar vooral ook als mens geweldig goed. Zo als iedereen dat zaterdag bij mij deed." Het liefst was Vermeulen nog een jaartje doorgaan op het hoogste amateurniveau, maar hij bereikte vorig jaar de gelimi teerde leeftijd van vijftig jaar. Daardoor moest hij noodge dwongen een stapje terug doen naar groep vier. Een stap die Vermeulen, ooit begonnen als clubscheidsrechter van RCS, waar hij in het vierde elftal voetbalde en zitting had in het bestuur, niet zet. „Als je gewend bent om op het hoogste amateurniveau (acht jaar) te fluiten, dan heb je een bepaalde stijl aangewend. Je bent er aan gewend om veel meer op voordeel te fluiten. In de hoofdklasse houden ze daar meer rekening mee dan bijvoor beeld in de vierde klasse. Daar protesteren ze vaker na een be slissing terwijl dat toch geen zin heeft. De verbale intimiteiten zijn veel groter, iets waar ik een gloeiende hekel aan heb. Niet alleen als scheidsrechter maar ook als voetballiefhebber. Dat zou bij mij ergenis kweken en uiteindelijk bij hen ook. Daar is niemand mee gediend." Hoogtepunten Vermeulen moet lang nadenken als hem gevraagd, wordt naar de dieptepunten in zijn loopbaan. Bij de Souburger overheersen, op enkele incidentjes na 'die el ke arbiter weieens overkomt', louter hoogtepunten. Zo kijkt hij met veel plezier terug op de Zeeuwse bekerwinst begin ja ren tachtig van Veere, destijds spelend in de afdeling. Ook de confrontaties in de kampi oenspoule bij de zaterdag hoofdklassers staan hem nog goed bij. „Bij de wedstrijd tus sen Quick Boys en ACV zaten wel zevenduizend toeschou wers. Echt indrukwekkend."De wedstrijden van het Zeeuws elf tal tegen Ajax, de Nederlandse selectie en zijn functie als grens rechter bij het duel met Roeme nië, waren hoogtepunten. Hij lepelt bij de laatste herinne ring de datum, 19 september 1983, zonder problemen op. „Ik heb thuis nog een foto van die wedstrijd hangen. Ignace van Swieten was toen de scheids rechter en ik tweede grensrech ter. Op een gegeven moment vlagde ik vanwege buitenspel, met de pas geïntroduceerde Adidas-vlaggetjes. Ineens vloog het dopje eraf en en vloog de vlag in de omheining. In plaats van kwade gezichten bij een foutieve beslissing, kreeg ik toen de lachers op mijn hand. Dat was leuk om mee te maken. Tennisleraar Hoewel Vermeulen officieel ge zien zijn fluit in de wilgen hangt, blijft hij zeer actief in het scheidrechterswezen. Hij zet zijn taak als lid van de scheids- i'echterscommissie om in die van preses - per 1 juli neemt hij de voorzittershamer over van de huidige frontman Geert Doosje. Vermeulen is acht jaar voorzit ter van de afdeling Walcheren en vergroot zijn taak als rappor teur van alleen de zondag naar het complete weekeinde en houdt daarnaast nog tijd over voor zij n nieuwe roeping tennis sen. Zo slaat hij met collega's van de scheidsrechtercommis sie door-de-weeks met veel ge not een balletje. Hij hoopt zelfs tennisleraar te worden. „Als je het een beetje plant lukt dat allemaal wel", zegt Vermeu len, in de eerste plaats voetbal liefhebber, dan scheidsrechter. ,Dat ik zoveel blij f doen voor de arbitrage is dat de kwaliteit die aanwezig is gehandhaafd moet blijven en zelfs moet worden vergroot. Scheidsrechters kun nen een wedstrijd maken en bre ken. Zelf streefde ik na dat een wedstrijd zo vlotjes mogelijk verliep. Dat geeft plezier voor de voetballers en ook voor toe komstige of nog diendende scheidsrechters." Schalke 04 kan eerste internationale prijs in de wacht slepen van onze sportredactie MILAAN - Het is moeilijk om rustig te blijven als de omgeving gek wordt. Het is daarom begrijpelijk dat trainer Huub Stevens van Schalke 04 op de avond voor de UEFA-bekerfinale tegen Inter geen contact toestond tussen spelers enerzijds en supporters en media anderzijds. Schalke won twee weken geleden in Gel- senkirchenmet 1-0 door een doelpunt van de Belg Wilmots en kan vandaag (woens dag) in Milaan, voor ongeveer 84.000 toe schouwers in stadion Giuseppe Meazza, zijn eerste internationale prijs veroveren. Dat onder het motto: „de pot moet naar de pot", waarbij de eerste pot de beker is en de tweede de Kohlenpott, het Roergebied met zijn zware industrie. Speler Yves Ei- genrauch van Schalke. publiekslieveling bij de Duitsers: „Als ik alleen aan de wed strijd denk, word ik gek." Ongeveer 20.000 aaidiangers van Schalke trekken naar Milaan en dat had zeker twee keer zoveel kunnen zijn als de Duit sers over meer kaarten hadden beschikt. Ze reizen per vliegtuig, trein, auto of bus. In speciale treinen is zelfs een deel waar Sehlachtenbummler danspasjes kunnen wagen. Een aanhanger van 27 jaar huurde bij de Zwitserse spoorwegen zelfs een spe ciale trein met zes aanhangwagens, be doeld voor 450 man in blauw-wit. In Schalkes Parkstadion staat een groot vi deoscherm waarop supporters die niet naar Italië gaan het duel kunnen volgen. Vermoedelijk staat slechts één Nederlan der in de basis; Johan de Koek bij Schalke Voor Aron Winter is waarschijnlijk slechts een plaats op de bank gereser veerd. Winter speelde wel in Gelsenkfr- chen, maar toen waren Djorkaeff, Ince en Angioma geschorst. Het trio keert terüg in de ploeg van trainer Hodgson. Winter lijkt alleen nog een kans te maken als Sforza's blessure meedoen in de weg staat. De druk ligt vooral bij de Italianen, vooraf bestempeld als favoriet. Topschutter Maurizio Ganz scoorde acht keer in het UEFA-bekertoemooi. Hij zegt: „Als we falen, zijn al mijn doelpunten voor niets geweest." Doelman Pagliuca verwijst naar het slechte recente verleden van In- ter: „Het is waar dat we dit seizoen op de momenten van de waarheid geregeld heb ben gefaald. „Maar er is altijd een keer punt in het leven. Dat moet dan nu maar bereikt zijn." Miljoenen Inter won de UEFA-beker in dit decenni um al twee keer. in 1991 en 1994, de laatste keer met Dennis Bergkamp en Wim Jonk als spelers. Pagliuca: „We voelen het als een morele verplichting tegenover onze fans om deze beker te winnen." Voorzitter Moratti. sinds enkele jaren de grote man van Inter, zou daaraan kunnen toevoegen dat hij de prijs min of meer eist. Hij stak miljoenen in de ploeg en wil bekers zien. Vermoedelijke opstellingen: Inter: Pag liuca; Bergomi, Paganin. Fresi en Angio ma; Zanetti, Sforza (of Winter), Djorkaeff en Ince; Zamorano en Ganz. Schalke 04: Lehmann; Linke. Thon, De Koek en Latal; Nemec, Müller, Eigen- rauch en Büskens; Wilmots en Max. IPA van onze medewerker lepTriou WEMELDENGE - Even werd er aan gedacht om de motorcross wedstrijden van MC de Sproeier op tweede Pinksterdag af te ge lasten. Reden was dat twee keer kort achter elkaar de ambulan ce moest komen om gevallen rij ders af te voeren. Maar iedereen, en vooral de rijders, waren het j erover eens dat de schuld niet aan de baan of bij de organisatie lag, maar aan de coureurs zelf. Na beraad tussen organisatie en rijders werd besloten de wed strijden verder door te laten gaan. Willem Jan den Engelsman en Patrick Potter moesten beiden per ambulance worden afge voerd. Potter was na enige tijd weer terug op het crossterrein. Op wat pijnlijke plekken na mankeerde hij niets. Bij Den Engelsman werd een hersen schudding geconstateerd. Hij mocht na enig aandringen naar huis, „Dit lag echt niet aan de baan of organisatie, Willem Jan heeft een fout gemaakt. Dit kan altijd gebeuren", aldus zijn va der na afloop. Ook Patrick Pot ter zocht de schuld bij zichzelf. Wel besloot de organisatie, in verband met het oponthoud, de Wedstrijd in te korten naar twee in plaats van drie manches. De wedstrijden verliepen zeer spannend, mede dankzij het grote aantal rijders dat zich aanmeldde. Met name Ron Bos was in del25cc-klasse één en al strijdlust. Nadat Arjo Verhage in de eerste manche de leiding genomen had, zette Bos halfweg de aanval in. Met succes. Op drie ronden van het einde nam hij de leiding over en won. In de twee de manche zag het er weer lang naar uit dat Verhage toch een manche zou pakken, maar de Aagtekerkenaar, die een redelij- ie voox-sprong op Bos had opge bouwd, kx-eeg kort voor het voor bet einde pech en viel tex-ug naar de vijfde plaats. Bos won daar door afgetekend. Superklasse Spanning te over ook in de su perklasse, waar Kees den Hol ander en Marco Overweel 1 Prachtige duels om de leiding titvochten. in de eerste manche nam Den Hollander een kop ert, terwijl Ovex-weel vanaf de tijfde plaats moest terug ko men. De vele stofwolken waren *r mede de oorzaak van dat de i Middelburger er een halve wed- 'trijd over deed om in de buurt van Den Hollander te komen. Die liet zich echter niet meer af troeven. De tweede manche veldiep nog spannendei; Nu was het Over weel die na een ronde als leider doorkwam, teiwijl Den Hollan der zich in zijn wiel nestelde. Rondenlang was er een prachtig duel. Twee bochten voor het ein de liet Oveiweel zich verschal ken door Den Hollander. Hoewel Gregoiy de Nooijer niet won, mocht hij zich bij de jeugd de man van de dag noemen. Na een val in de eei-ste metex-s van de eerste manche ging hij met grote achterstand als laatste van start. Na een fantastische inhaalrace werd hij toch nog dei'de, achter Joeri van Liere en Rinus van der Ven. De tweede manche ging naar Twan van Liex-e, die zijn broer Joei'i voor- bleefD ex-de wei'd Dave de Jong. De off the x-oad-klasse werd overheerst door Bas Heiweijer, die beide manches met gemak won. MADRID - De Braziliaanse en clave in La Coruna is uitgebreid tot zes voetballers. De club uit Galicië presenteerde gisteren de 21 jarige aanvaller Luis Carlos Goulart, bijgenaamd Luizao. Palmeiras ontvangt ongeveer tien miljoen gulden voor hem. Opvallender dan de transfer som is de clausule die Deportivo in het contract voor zeven jaar opnam en waardoor Luizao de op een na duurste voetballer van Spanje is. Wil een andere club hem op koxte termijn overne men, dan kost dat zeven miljard peseta's, bijna hondex-d miljoen gulden. Hij passeei"t daarmee Reals talent Raul en Bax-celona's Ronaldo. Alleen topschutter Al fonso van Betis vextegenwoox-- digt nog zo'n tien miljoen meer. Luizao is na Rivaldo, Renaldo, Mauro Silva, Donato en Flavio Conceicao de zesde Braziliaan bij Depoxtivo. La Cox-una is sinds de komst van wereldkam pioen Bebeto in 1992 een popu lair oord voor voetballers uit Bx-azilië, van wie sommigen een dubbele nationaliteit dragen. Zo speelde Donato al voor de nationale ploeg van Spanje. Lxxizao is via familiebindingen bezig de Italiaanse nationaliteit te verkrijgen. Ook de trainer, Carlos Alberto Silva, is een Bra ziliaan. Het dialect in de Galici- sche stad lijkt veel op de taal dei- Brazilianen, Portugees. RTR/ANP van onze medewerkster Janny Vermeule LEUVEN - De turninterland België-Nederland, die in Leu ven werd gehouden, is op over tuigende wijze door de Neder landse vrouwen gewonnen. Zowel België als Nedexiand tra den aan met een juniox-en- en een seniox-enteam. Tijdens de ontmoeting tussen de twee lan den, die elk jaar wordt gehou den en waarbij gestreden wordt om de Jansen en Fritsen-bo- kaal, bleek andermaal dat het Nederlandse vrouwentumen op weg is naar een intex-nationale niveau. Met name door de junio x-en wex-d aangegeven dat de weg naar Olympisch niveau moge lijk is. Met zeven punten voorsprong wormen de meisjes van België. Ze werden beoordeeld volgens het officiële internationale ju ryreglement voor senioren, die ook op de wei-eldkampioen- schappen en Olympische Spelen wordt gehanteerd. De Neder landse meisjes behaalden zelfs meer punten dan de senioren. In teamvex-band behaalde de ploeg een totaal van 137.550 punten tegenover 130.746 voor de Bel gische junioien. De Belgische senioren behaalden 133.879 punten. Monique Nuijten uit Goes, die deel uitmaakte van het Nedei-- landse juniorenteam, turnde een bijna perfecte wedstrijd. Haar score van 9.175 op de balk was de hoogste op dit onderdeel. Haar totaalscore bedx-oeg 34.313 punten, hetgeen zelfs ho ger was dan het resultaat van de meeste senioren. De Nedex-landse mannen moes ten zowel bij de junioren als de senioren genoegen nemen met de tweede plaats. Goesenaar Piet de Haze, deel uitmakend van het seniorenteam, turnde niet op alle toestellen mee van wege een blessux-e. van onze sportredactie RIJSWIJK - Het aantal moles taties van scheidsrechters in het amateurvoetbal is dit seizoen alarmerend gestegen. Volgens de laatste cijfers van de Centra le Organisatie voor Voetbal Scheidsrechters (COVS) zijn dit seizoen tot eind maart 108 scheidsrechters gemolesteerd. Dat is een stijging van ruim 60 procent ten opzichte van een jaar eerder, toen het aantal 67 bedroeg. Op de lijst van molestaties is on der meer sprake van: schoppen, slaan, trappen in de rug. gooien met kantinemeubilair, opslui ting in de kleedkamer, kopsto ten, vuistslagen in het gezicht en het duwen van vingers in het oog van de scheidsrechter. Ove rigens was het aantal geweld plegingen van vorig seizoen een daling ten opzichte van de jaai- gang daarvoor. Secretaris La- huis van de COVS: „Het is een golfbeweging". Volgens voox-zitter Solen van de scheidsrechtersvex-eniging, die donderdag in een uitzending van het VARA/NPS-program- ma Zembla uitgebreid aan het woord komt, ligt het werkelijke aantal hoger. Hij verklaart: „We krijgen alleen de meldingen van scheidsrechters die lid zijn van onze vereniging. Bovendien willen veel arbitei's er geen wei'k van maken als ze gemolesteerd zijn. Zij zijn bang dat ze dan wox-den bedreigd of telefonisch wox-den lastiggevallen". Reacties Geconstateerd is dat de agressie na de wintex-stop is toegenomen. Uitschieter was het eerste weekeinde van februax-i. De scheidsrechtersvei-eniging ovei'legt de komende maanden over eventuele reacties op het geweld. Volgens Solen bestaat daax'bij de mogelijkheid een weekeinde niet in actie te ko men. Mede als gevolg van de agressie op het voetbalveld neemt het aantal scheidsrechters snel af. In vier jaar daalde hel aantal ar biters van 12.000 naar 8000. De KNVB px-aat binnenkort met de COVS over zwaardere straffen. Secretaris Lahuis van de COVS: Persoonlijk ben ik er voor stander van om teams waarin wangedrag voorkomt uit 'de competitie te zetten. Dat ge beurt al, ik weet het, maar het is ook al voorgekomen dat de ci viele rechter die beslissing weer temgdraait. Dat schiet natuur lijk weinig op". ANP Schalke-coach Huub Stevens (midden) actief tijdens de training in Milaan. Spelers Olaf Thon, Ingo Anderbrügge en Thomas Linke (geheel links) doen mee. foto Roland Weihrauch/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31