Focus Veilig ligt op nieuwe koers PZC Japanners plat voor filmhond Uitbreiding camping Valkenisse definitief Veilige binnenwegen noodzaak voor groei plattelandstoerisme Zes miljoen winst voor The Greenery zeeland Producent beschermingsmiddelen in alliantie met Canadees bedrijf in detail agenda lezers schrijven zuiderburen ondernemend zeeland woensdag 21 mei 1997 van onze medewerker Theo Calkoen van onze verslaggeefster Claudia Sondervan MIDDELBURG - Rendement van beursbezoek valt moeilijk te meten, maar leidde voor Fo cus Veilig in Middelburg tot nieuwe vergezichten. Een ont moeting op een beurs in de Verenigde Staten tussen de producent van persoonlijke be veiligingsmiddelen en de Ca nadese pendant Arkon Safety Equipment Inc. resulteert deze zomer in de gezamenlijke over name van het ruim een eeuw oude familiebedrijf van de fa milie Mazure door directeur J. J. R. Vergroesen en Arkon. Ai-kon Safety Equipment inc. is gevestigd in Montreal en heeft een vestiging in Toronto met daarnaast verkooppunten in de Verenigde Staten. Het be drijf maakt en distribueert hel men, gehoorbeschenning, schoenen, wegwerpkleding en een brillenlijn. De gecombi neerde organisatie heeft 380 medewerkers, een uitgebreid exportnetwerk en een op el kaar aansluitende reeks pro ductlijnen. Vergroesen wil Fo cus Veilig in een nieuwe koers loodsen, maar ..het wordt geen haakse-bochtenwerk." zegt Het verkoopbureau van Bloe menveiling Flora te Rïjnsburg heet voortaan Greenfeeling, met als ondertitel 'maatwerk in bloemen en planten'. Volgens de Bloemenveiling Flora is de naam beter internationaal te hanteren. De werkwijze blijft ongewijzigd, dienstverlening aan telers bij afzet van produc ten en aan kopers bij het defini ëren van hun aankopen. Green feeling wil de directe verkopen uitbreiden door maatwerk te bieden aan kopers die bij de veilklok onvoldoende van hun gading vinden. De Zeeuwse Veilingcombina tie houdt zaterdag 24 mei een antiek- en curiosaveiling in Dorpshuis De Zaete aan de Korringaweg in Yerseke. De kijkdagen voor de veiling is vrijdag 23 mei van 14.00 tot 22.00 uur en op de veildag zelf van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Voor een goede ontwikkeling van het platte- landstoerisme is een veilig bin- nenwegennet onontbeerlijk. Aan de vooravond van de offici ële beëindiging van het voor beeldproject op Schouwen- Duiveland, Walcheren en Zuid- Beveland pleit de fietsersbond ENFB in Zeeland vurig en an dermaal voor afsluiting van plattelandswegen voor niet-be- stenuningsverkeer. „Het plattelandsverkeer is ge woon een ramp", stelt ENFB- afdelingsvoorzitter Jan Mida- vaine onomwonden vast. Hij ziet toenemende gevaren nu steeds meer vrijetijdsvierders de mammoetcampings de rug toekeren en rust zoeken op meer in het achterland gesitueerde minicampings. „Die gezinnen willen het liefst van daaruit met de fiets naar het strand of het bos. Maar dat wordt toch als ge- vaarlijk ondervonden. Dus ne men ze eerder de auto." De ENFB heeft al eerder, samen met de Zeeuwse Milieufedera tie, met name bij wegbeheerders aangeklopt om aandacht te vra gen voor het probleem. Land- bouwwerkeer moet op de bin nenwegen mogelijk blijven. Voor bepaalde categorieën, zo als gehandicapten, zou een uit zondering op het verbod moeten worden gemaakt. De ENFB heeft tot nu toe geen concrete re acties ontvangen. „Het is zeker niet urgent genoeg", conclu deert Midavaine. Voorbeeldproject Met een programma onder de ti tel 'Een mooie dag op het land' wordt vrijdag officieel een punt gezet achter het sinds 1994 lo pende voorbeeldproject om de aantrekkelijkheden van drie Zeeuwse plattelandsgebieden beter onder de aandacht van het vrijetijdspubliek te brengen. GedeputeerdeJ. G.vanZwieten krijgt dan het eindverslag van het project aangereikt. Stuur groepvoorzitter ir. P. J. Gruij- ters is content over de bereikte resultaten. In de drie proefge bieden kon een dertigtal projec ten gesubsidieerd. Het meren deel heeft inmiddels vorm en inhoud gekregen. Er worden al redelijk wat bezoekers getrok ken.,,Het accent ligt nog iets te veel op Walcheren", meent Gruijters. Het organisatievex-- hij. Het Middelburgse bedrijf telt 74 medewerkers. Focus Veilig dreigde de laatste jaren op een doodlopend spoor teraken, met name door een ge brek aan tijdige vernieuwing, schetst Vergroesen. Het brede, maar versnipperde assorti ment van het oude Focus wil hij omvormen tot een samenhan gend pakket producten. „Fo cus had overal verspreid klan ten die twee of drie artikelen afnamen. We willen naar een totaalpakket uit eigen keu ken." De directeur, die in 1993 aantrad, besloot in 1995 de col lectie bedrijfskleding en schoe nen af te stoten en beveiliging rond het hoofd tot kernactivi teit van Focus Veilig te maken. ..Met producten daaromheen. Klanten moeten weten: van de nek naar boven, daarvoor moet De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZCpostbus 18, 4380 AA Vlissingen. of via fax 0118-470102. van 10.00 tot 12.00 uur. De vei ling begint om 13.30 uur. Op de lijst staan mahonie meubelen, Chinees porselein, nautica, klokken en edelmetalen. Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg en Jan tje van Sluis nuttigen dinsdag 27 mei om 19.00 uur hun eerste Hollandse Nieuwe van het sei zoen in Brasserie de Boeie in Sluis. Bij de veiling van dit eer ste vaatje haring wordt voor muziek en een goed glas koren wijn gezorgd. Restaurant De Waterherberg heeft nieuwe eigenaars in Sjaak en Hans Hokke. Het Veerse restaurant bij de jacht haven Oostwatering kreeg een nieuwe menukaart met Frans- Nederlandse gerechten en een uitgebreide lunchkaaif met onder meer pannenkoeken en wafels. mogen was daar wat groter; het project werd er meer gedragen. De voorzitter van de stuurgroep pleit voor een continuering van de aandacht voor toeristische ontwikkelingen op het platte land. „Als je niet doorgaat is de investering van acht ton aan be lastinggeld weggegooid geld." Daarnaast acht hij een degelijke promotie gewenst om publiek naar de projecten te trekken. Flexibel Gruijters stelt verder voor het nu nog gehanteei'de subsidie percentage van vijftig procent flexibel te maken. „Er zijn pro jecten die ook met een lageie subsidie kansrijk zijn. Andere projecten hebben weer wat meer financiële steun nodig." Ten slotte dient er volgens de stuurgroepvoorzitter ruimer te worden gedacht over de realise ring van verblijfsaccommoda- tievormen' bij dit zelfstandiger wordende product van het plat- telandstoerisme. Gruijters: „Niet dat we dat nu met kracht moeten bevorderen. Maar we moeten ook niet meer zeggen: per se niet." Voorzitter Piet Lampert van de kampeerboerenorganisatie Ve- kabo wijst erop dat zijn organi satie al zo'n twintig j aar geleden is begonnen met het toeristisch ontwikkelen van het platteland. „Dat wordt steeds vergeten." Het steekt hem dat daar nooit één cent subsidie voor is gege ven. Lampert had ook verwacht dat er startsubsidies zouden zijn verstrekt voor boeren die de Walcherse dorpenroute aan trekkelijk hebben willen maken door hun bedrijven voor bezich tiging open te stellen. Inmiddels heeft er één vanwege de kosten afgehaakt en een tweede volgt wellicht. Terugblikkend op de dxde projectjaren stelt de VE- KABO-voorzitter vast dat er een tijd sprake is geweest van een hap-snapbeleid. „Gelukkig gaat het nu de goede kant op." Het voorbeeldproject wordt na afsluiting voortgezet onder de paraplu van de plattelandsver nieuwing. Emerence van Win- gen, een van de dxie regionale projectcoördinatoren, vreest dat de aandacht voor het platte- landstoerisme zo kan wegzin ken in een groot geheel. De toekomstige functie voor de co- ordinatoren is nog onduidelijk. Volgens Van Wingen is het nood- zakelijk dat er regionale aan spreekpunten blijven. je bij Focus zijn", stelt Vergroe sen. De export van Focus Veilig, die tot ver in de jax-en tachtig een grotere omvang had dan de binnenlandse afzet, is de afge lopen jai'en aanzienlijk ge krompen. Nu liggen die ver houdingen omgekeerd. Daarnaast bleek het voor de producent lastig om producten door de CE-keuxing te krijgen, de verplichte Europese pro- ductiestandaard van veilig heids- en kwaliteitseisen. De alliantie met Arkon brengt vei*- sterking aan de productzijde van onze verslaggeefster KAPELLE - The Greenery In ternational bv heeft over het eerste bestaansjaar 1996 een winst van zes miljoen gulden behaald. De marketing en verkooporga nisatie van de coöperatie Voe- dingsTuinbouw Nederland (VTN), waartoe ook de veiling CHZ Kapelle behoort, boekte een productenomzet van 2,85 miljard gulden. Dat staat in het en opent een uitgebreid net werk van exportkanalen - Fo cus werft momenteel vijf ex portmedewerkers. Vei'groesen verlegt het accent in Focus van productie naar distributie, als distributeur voor Arkonpro- ducten in Europa Komt de om zet nu nog voor 55 procent uit productie en voor 45 procent uit handel, hij wil over vijf jaar dat omzetdeel uit handel naar zeventig procent brengen. jaarverslag over 1996. De om zet van The Greenery steeg daai'mee ten opzichte van de verkoop van de gezamenlijke veilingen in 1995. Het resultaat over 1997 wordt lager, veiwacht The Greenery, vanwege investeringen en op- bouwkosten voor de onderne ming. The Greeneiy verhan delde in het afgelopen jaar ongeveer twee miljard kilo groenten en fruit. Er werken 1200 mensen bij de supervei- lingsorganisatie, waarbij Zonder inkrimping van de ei gen productie: „Wellicht komt er een pi-oductieploeg bij." Het doordringen in de particu liere consumentenmarkt is nog een speerpunt in Vergroesens visie. Focus lanceerde een nieuwe lijn in kleinvei'pakkin- gen, geschikt voor bouwmark ten, tuincentra, electrozaken en warenhuizen. Een afgeleide van de succesvolle Bouwbox, een uitx-ustingskit voor per- 12.000 telers en leden zijn aan gesloten. De omzet van de CHZ-veilin- gen Kapelle en Barendrecht daalde van 318 miljoen gulden in 1995 naar 307 miljoen in 1996. In 1994 lag de omzet nog op 324 miljoen gulden. Geïnvesteerd werd in Kapelle en Barendrecht in vernieuwing van de koelinstallaties voor de vacuümketels en de fruitcel- len. In Kapelle ging het bedrijf Fruit Packing Zeeland bv van start, een participatie van soonlijke veiligheid die aange past kan worden op bedrijfsac tiviteit, is een basispakket voor de thuisklusser met een vader dagsprijsje van twee tientjes. Thuisgebruik van veiligheids- brillen, gehoorbeschermers en stofkappen vergt echter een mentaliteitsverandering. Fo cus poogt die te bewerkstelli gen via onder meer werkge vers, die opdraaien voor de ziektekosten van de werkne mer die na een weekeinde thuisklussen tijdelijk niet beschikbaar is, en via verzeke- raars, die het aspect arbeidson geschiktheid naar voren brengen. Voorlopig stropt de marktpe- netratie nog op wat Vergroesen noemt 'beperkt denken'. Een hardnekkige kwaal, ervaart hij. Boorfabi'ikanten willen geen veiligheidsbril of gehoor beschermers tegen rondspat tende splinters meeverpakken in de boorkoffer, want 'onze boren zijn veilig en produceren niet te veel decibellen'. „Ze willen er niet aan, ook al gaat het om de klus mét de boor. We hebben de hoogste klassen van basisscholen gratis vuurwerk- brillen aangeboden. De scho len maakten van het aanbod geen gebiyiik"want de campag ne legde de nadruk op sier- vuuiverk, en daar was geen bril bij nodig? Bij de detaillist vormt de prijs een probleem, die bovenop de verf en de schroeven komt. Maar ik stel: je verkoopt geen bril, je verkoopt een advies." Kloosterboer Vriesvemen Van Dijk Delft te Hoorn en CHZ Kapelle. Het bedrijf leveit lo kaal geteelde en geïmporteerde appels en peren in consumen tenverpakking. CHZ stapte verleden jaar in het project KwaliTeelt, samen met enkele telers, de Rabobank, gemeen ten en de NTS. In het project worden enkele groenten uit sluitend geteeld op contract en volgens specificaties van de koper. Dit jaar komen er wel licht meer producten bij DEN HAAG - Het staat vast dat het Kampeerterrein Valkenisse een terrein aan de zuidzijde kan blijven benutten als kampeer plaats voor passanten. De afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft de bezwaren van omwo nenden uit Biggekerke tegen de gewraakte uitbreiding van tafel geveegd. De omwonenden hadden bij de Raad van State beroep ingesteld tegen het nieuwe bestemmings plan Kampeerterrein Valkenis se. Op grond van dat bestem mingsplan kan campingbaas Vos een voormalig weiland bij zijn bedrijf trekken. Vos zegt zijn vaste-staanplaatsenbe- stand gesaneerd te hebben. De camping zou nu qua opzet rui mer zijn. Ter compensatie van het verlies aan inkomsten uit de vaste staanplaatsen is Vos meer plaats gaan bieden aan passan ten op een naastgelegen wei land. De voormalige gemeente Valkenisse werkte daar door middel van een bestemmings planwijziging aan mee omdat een en ander overeenkomt met rijks- en provinciaal beleid om de campings in het algemeen leefbaarder te maken. Verkrachting De advocaat van de omwonen den, H. H. Luigies, sprak enige tijd terug tijdens de hoorzitting bij de Raad van State van 'vei~- krachting' van het gebied. Vol gens hem wordt de druk op de mooie plaatselijke natuur te veel opgevoerd door weer een uitbreiding van de camping. Als het dan toch zou moeten, zou er aan de noordzijde uitgebreid moeten worden. In de uitspraak van de Raad van State staat over de door de om wonenden aangevoerde argu menten: „Het perceel was voor heen in gebruik als weiland, dat als zodanig geen bijzondere landschappelijke waarde ken de. Het bestaan van alternatie ven kan niet zonder meer leiden tot onthouden van goedkeuring aan het bestemmingsplan." Het gemeentebestuur heeft een zekere beleidsvrijheid. Daar over staat in de uitspraak: „Het karakter van de besluitvorming omtrent de goedkeuring brengt met zich mee dat alternatieven daarbij in beginsel eerst aan de orde behoeven te komen indien EVENEMENTEN AXEL - Trefpunt, 14 uur: Muzikale middag door het Senioren Orkest; GOES - Theater Ambachtscentrum, 14 uur: Poppentheater Sim Bolus; KLOETINGE - Geerteskerk, 20 uur: Concert door Zeeuws Vocaal En semble m.m.v. kamerkoor Vents- pils uit Letland; MIDDELBURG - Kasteel Ter Hooge: Tentoonstelling 'Kant door Walche ren'; Bibliotheek - 20 uur: Lezing door Er ik de Jong met Walchers Paradijs; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); FILM BERGEIM OP ZOOM - Roxy, 14 uur: 101 Dalmatiërs; 14 en 20 uur: All Stars; 20 uur: The mirror has two fa ces; Cinemactueel, 14 uur: Space Jam; De Klokkenluider van de Notre Da me; 14 en 20 uur: Liar Liar; 20 uur: The Saint; Dante's Peak; GOES - Grand, 14 uur: 101 Dalma tiërs; 20 uur: The English Patient; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: 101 Dalmatiërs; 20 uur: Liar Liar; Dante's Peak; The Saint; All Stars; The English Patient; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: The Pillow Book; VLISSINGEN-Alhambra, 14 uur: All Stars; The Saint; 101 Dalmatiërs; 14 en 20 uur: Liar Liar; 20 uur: One Fine Day; Dante's Peak; Karakter; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken', Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap van heden, (t/m 30/9); SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen (t/m 30/9); SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: Aquarellen van diverse kunste naars (t/m 31/5); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'Passages', Aagje Pel, ge mengde techniek en Bert Bevers, poëzie (t/m 6/7); Eugène Peters, schilderijen (t/m 8/6); Galerie 't Lievevrouwke, 13.30-18 uur: Jannie Boers en Tonnie Nuij- ten, keramische objecten; Paul Bogaert, linosnedes (t/m 14/6); BROUWERSHAVEN - St. Nicolaas- kerk, 13.30-16.30 uur: Els van Baar- le, Batik en let van Pelt, beelden U/m 31/5); BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen ver welken, scheepjes vergaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Fransje v.d. Swan (Schilderijen) en Hansje den Hollander (Beelden) (t/m 31/5); DOMBURG - Museum Marie Tak van Poortvliet, 13-17 uur: Reimond Kimpe, Kimpe's Collectioneur (t/m 15/6); GOES-Museum, 10-17 uur: Hemels Erfgoed, schatten van het Bisdom Breda (t/m 31/8); blijkt van ernstige bezwaren te gen het voorgestane gebruik van het door de gemeenteraad gekozen gebied." Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Roken Met stijgende verbazing las ik het artikel 'Zieke rokers willen paffen' (PZC. 12-05). Ik, ernstig astmapatiënt, kan beslist niet tegen roken, net als vele ande ren. Kan ik daar wat aan doen? Woonachtig op de Bevelanden, ben ik aangewezen op het zie kenhuis te Goes, waar in de cen trale hal gerookt mag worden. Wil ik op bezoek bij iemand, moet ik door de rook. Evenzo als je op controle moet naar de longai-ts. Om bij de lift/trap te komen, moet je door de rook. Vanwege deze rookoverlast, kom je dan hijgend en piepend bij de longaif s aan. Ben je opge nomen voor de longarts, ben je weer mobiel en loop je even de afdeling af, dan komt de rook van beneden naar boven en ben je weer benauwd en pieperig. Een ware kwelling voor longpa tiënten. Heb je daarbij nog de pech diabetes te hebben en moet je voor een dagcurve prikken enige uren in het ziekenhuis blijven, waar moet je naar toe? Niet naar het restaurant in de hal, want daar wordt echt de he le dag door gex'ookt. Waarom niet op elke afdeling waar een redelijk groot dagver blijf is, een deel daaxwan af scheiden voor de rokers? Hoe ven ze ook niet meer met bed en al naar beneden om te gaan ro ken, wat voor vele mensen, en zeker voor CARApatiënten de zaak heel wat aangenamer en 'luchtiger' zal maken. J. C. de Witte-De Haan Chopinlaan 12 Goes HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 uur: A. van Hoorn, olie verfschilderijen (t/m 27/5); KAPELLE-Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwart- /wit foto's) (t/m 1/9); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: Werk Inge van der Kooij (t/m 31/5); Zierikzee rond 1900, prentbriefkaarten en foto's (t/m 21/6); Zeeuws Museum, 11-17 uur: Rei mond Kimpe, De gulden midden weg, schilderijen en tekeningen (t/m 15/6); Galerie Het Gouden Briefke, 10- 17.30 uur: Greetje de Korne, schil derijen in olie en acryl en Jeannel Hoejenbos, bloemen in aardewerk (t/m 26/6); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Expositie van Bettina Gru- ber, David Smithson en Ulrich Till- mann (t/m 6/7); OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-18 uur: 'Kleur in keramiek', werken 4 kunstenaars (t/m 31/5); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Onder waterfoto's van de Grevelingen en de Oosterschelde (t/m 25/5); Expo sitie van botten van fossiele zoog dieren; De Flora voltooid (t/m 28/9); SLUIS - Raadskelder, 14-17 uur: Ma- rianna Papara (Schilderijen) en Yo- landa Roosen (Keramiek) (t/m 2/6); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teittot marine in Zeeland' (t/m 28/9); IJZENDIJKE - Streekmuseum, ld 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10); YERSEKE - Bibliotheek, 14-17 uur Olieverf en aquarel van leden schil der- en tekenclub Reimerswaal (t/m mei); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Tien Heestermans, 'Naar Mar sella' tekeningen, collages en schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0803 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.0C' uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. marktberichten Markt Goes Aardappelen per 100 kg: veldsgewas; 5,00-/ 5,50,0 mm opwaarts 5,50-/ 6,06 Uien (directe levering) per kg: 22-26 Hooi en stro odgst 1996, uit de schuu' per 1000 kg: tarwestro 130,00-/ 180,W gerstestro 130,00-/ 200,00, weidehoo 215,00-/ 355,00, dijkhooi 155,00/ 245,00. Granen, zaden en peulvrucht®' per 100 kg: voertarwe 28,75, baktarwei 29,00, brouwgerst 32,50, voergerstl 23,50; bruine bonen 80,00-/ 97,50 blauw maanzaad PD 200,00-215,00 karwij 120,00-/ 132,50. door Bart De Clerck Japanse bioscoopbezoekers gingen drie weken aan een stuk uit de bol voor een witte bouvier uit het Antwerpse Zand vliet. „Mensen op straat lieten hun tranen de vrije loop als ze Yorri zagen voorbij stappen. En iedereen wilde mijn hond ook per se aanraken", zegt baasje Rie Motti. Samen met haar hond ging ze op tournee in het Land van de Rijzende Zon om pro motie te maken voor 'A Dog of Flanders', een nieuwe tekenfilm over het Antwerpse duo Nello en Patrasche. Het sentimentele verhaal, dat zich in de Vlaamse Schelde- stad afspeelt, is bij de Japanners waan zinnig populair en doet hen massaal naar Vlaanderen afzakken. 'A Dog of Flanders' komt de volgende kei-stvakantie ook op het Nederlandse scherm. De hoofdrollen in het ontroerende kinder verhaal zijn voor Nello, een arme wees jongen en Patrasche, zijn trouwe viervoe ter. Met een hondenkar komen ze dagelijks vanuit Hoboken, een dorp nabij Antwerpen', naar de grote stad. De jongen is in de ban van de schilderijen van Ru bens in de kathedraal en wil dolgraag schilder worden. Samen met zijn hond zal hij, zij het in dramatische omstandighe den, zijn droom waarmaken. Aan het eind van het verhaal sterft Nello in de Onze- Lieve-Vrouwekathedraal Toeristenstroom Het populaire duo brengt al jaren een on geziene Japanse toeristenstroom op gang naar onze zuiderburen. In het Rubenshuis staan de Aziaten qua groepsbezoeken op de eerste plaats en in de kathedraal be staat het publiek vaak voor 50 procent uit Japanners. Meestal hebben ze ook een vaste afspraak met het standbeeld van Nello en Patrasche in Hoboken. Ze herbe leven er hun kindertijd. „Bij een bezoek aan de kathedraal en andere plaatsen waar het avontuur zich afspeelt, laten de Japanse toeristen hun tranen vaak de vrije loop", vertelt Jan Corteel van de Ant- weipse toeristische dienst. Door het uit brengen van de nieuwe tekenfilm ver wacht Corteel de komende maanden een gevoelige toename van het aantal Japanse bezoekers aan Antweipen en Hoboken. In het Antwerpse stadhuis bleek vorige week nog maar eens hoe geliefd Nello en Patrasche zijn bij onze Aziatische tegen voeters. De twee figuren krijgen een groot standbeeld in de onmiddellijke omgeving van de Onze-Lieve-Vrouwekathedraal. Als het van een aantal Japanse zakenlui afhangt tenminste. Het tekenfilmduo heeft sinds 1984 al een standbeeld in Ho boken. Maar volgens Yumiko Hashimoto, van het Centrum ter bevordering van de betrekkingen tussen Antweipen en Japan, vinden haar landgenoten-toei'is- ten slechts met veel moeite de weg naar het Hobokense kunstwei'k. Bovendien zijn de Japanse reizigei's vaak teleurge steld over de bescheiden afmetingen van het huidige standbeeld. Merkwaai'dig is dat de hele historie van de jongen met zijn hond bij de Antwerpe naars nauwelijks bekend is. Terwijl het de Het standbeeld van de arme weestjongen Patrasche en zijn trouwe hond Nello wordt veelvuldig bezocht door Japanners die in Antwerpen de plaatsen bezoeken waar het te- kenfilmduo zijn avonturen beleeft. foto Wim Daneels toeristische industrie in de Scheldestad beslist geen windeieren legt. Ook de plaatselijke chocoladewinkels spelen er handig op in door een snoepvei'sie van het tweetal op de markt te brengen. De belevenissen van Nello en Patrasche die in 1872 ontsproten aan het brein van de Britse schrijfster Ouida, bereikten rond de eeuwwisseling Japan. De grote dooi'braak voor de story komt ex- in 1975 na het utibrengen van een 52-delige te kenfilmreeks. De lancering van de nieuwe anderhalf urn durenqe animatiefilm ging aan de andere kant van de wereld gepaard met een groots opgezette mai'ketingcam- pagne. Nello en Patrasche-liefhebbers kunnen zich in Japan gadgets en souve nirs aanschaffen als posters, knuffelhon den, pins, telecards, briefpapier, stic kers... De productiefirma van de film bracht ook een cd-i'om uit met niet alleen beelden uit het verhaal, maar ook met informatie over Vlaanderen, Antwerpen en over Rubens, wiens schilderijen een belangrijke rol spelen in de prent. Aan de hele heisa van de afgelopen weken is nog eenpittig detail verbonden. Yoiri, de hond die drie weken lang in J apan reclame maakte voor de film 'A Dog of Flandex-s' en tegelijk voor Ant- werpen, blijkt het resultaat van een fok fout. „Witte bouviers zijn vrij zeldzaam. In de vorige eeuw kwamen ze voor in ver scheidene kleuren. Vanaf een bepaald ogenblik is men gaan selecteren om alleen nog grijze en zwarte exemplaren over te houden. Beroepsfokkers die oordeelkun dig kweken, zullen niet vlug geconfron teerd wox'den met een witte hond. De witte variant behoox-t niet tot de standaard van wat een bouvier zou moeten zijn. Omdat pai'ticulieren ook kweken, en soms iets minder deskundig, duiken de witte bou viers af en toe op', legt bouvierfokker Lu- do Van Hove uit. Hij ziet Yorri er niet minder graag om, want ook Ludo mocht mee op reis naar het Land van de Rijzende Zon. Directeur J. J. R. Vergroesen van Focus Veilig: „Klanten moeten weten: van de nek naar boven, daar voor xnoet je bij Focus zijn." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22