Op Brussel krijg je geen grip traas PZC landbouw woensdag 21 mei 1997 12 J. Jorritsma-Van Oosten, D66: Als Neder land de grenzen opent, moeten andere lan den dat ook doen; anders ben je GekkeHen- kie, en dat zijn we nadrukkelijk niet. foto Dirk-Jan Gjeltema „Je legt de belangen van een land te ver weg. En elke staat dient altijd zijn eigen belang. Dat moet je niet verdoezelen via een Europees parlement. Kijk, het is prima dat je in Europees verband af spreekt welke stekker je aan een strijkijzer zet. Maar daar heb je toch geen Europarlement voor nodig?" zegt Van Dijke. Gekke Henkie Voor een stekker wellicht niet, maar als het gaat over de liberalisering van de elektriciteitsmarkt wel. Buitenlandse producenten toelaten, zoals het kabinet wil, kan volgens Jorritsma gunstig uitpakken. „Concurrentie kan bedreigend zijn. Maar het kan ook de klant ten goede komen door dat de EPZ bijvoorbeeld betere service verleent. Maar ook andere landen moeten hun markten openstellen zodat wij er elektriciteit kunnen le veren. Anders ben je gekke Henkie en dat zijn wij nadrukkelijk niet." Die goedkopere energie die straks misschien uit andere landen komt doordat ze daar minder strenge milieu-eisen hanteren, kan wel ten koste gaan van Delta Nutsbedrijven en dus Zeeuwse werkgelegenheid, sombert Te Veldhuis. De regio nale arbeidsmarkt kan echter ook weer gebaat zijn bij de open grenzen. De Zeeuwse landbouw en industrie exporteren zo'n 50 tot 100 procent. „Hoe opener de grenzen, hoe groter de mogelijk heden. Maar dan moet de competitie ook eerlijk zijn. Ons land wil te vaak het voorbeeld geven. Die eeuwige strijd tussen dominee en koopman", aldus de WD'er. Oost-Europa En met de kwestie van de open grenzen komt ook de kwestie Oost-Europa om de hoek kijken. Toe lating van Oost-Europese landen tot de EU is goed voor de stabiliteit en veiligheid van de Unie, meent Jorritsma. Maar wel negatief voor de landbouw, menen Lili- paly en Te Veldhuis. „Hoe meer erbij komen, hoe meer er uit de ruif moeten eten", zegt Lilipaly. „Daardoor komt de Nederlandse landbouw on der druk te staan." Als de Oost-Europese boeren met hun fantastische graanarealen net zo pro ductief worden als de Nederlandse boeren, is het volgens Te Veldhuis nog maar de vraag of de Ne derlanders het redden. Kennis Lilipaly ziet een uitdaging in het kwalitatief ver beteren van de producten. „En Nederland heeft weinig grondstoffen maar kan wel zijn kennis ex- porteren.Dat is ook een groot goed. Nederland heeft kennis op allerlei terreinen: op technisch gebied, op het gebied van milieu, sociale verwor venheden. Zo kun je ook een socialer Europa krij gen. Door die landen op te trekken waar die zaken nu nog allemaal minder zijn: werk, zorg en mi lieu." Nederland loopt vooraan met zijn milieu-eisen ten aanzien van bijvoorbeeld industrie. Te ver voor aan, naar de zin van Te Veldhuis„Je prij st j e- zelf uit de markt als je niet binnen Europees ver band harmoniseert. Dan zie je straks dat je voor trekkersfunctie resulteert in verlies van werk." Ook Jorritsma ziet het gevaar dat Nederland zich uit de markt prijst vanwege de strenge milieu-ei sen. „Aan de andere kant kun je wel proberen om dat ook in Europees verband voor elkaar te krij gen. Euro Met een nog onbekend aantal lidstaten gaat in 1999 de Economische en Monetarie Unie (EMU) van start. Een van de tastbare bewijzen daarvan is de invoering van de eenheidsmunt Euro. Jor ritsma-Van Oosten denkt dat de belangstelling van de burger voor Europa toeneemt als die Euro er eenmaal is. „Los van alle andere economische motievenis het toch reuze handig als j e overal met één munt kunt betalen. Want wie heeft er nu niet zo'n zak met allemaal verschillende munten lig gen." Voor deelname aan de EMU, moeten de landen aan strenge voorwaarden voldoen. Zo mag het fi nancieringstekort niet meer dan drie procent be dragen. Rente en inflatie moeten laag zijn. Ne derland is een van de weinige EU-staten die klaar zijn voor de EMU. Het huishoudboekje is in orde. Andere landen moeten nog maar zien of ze dooi de ballotage komen. Te Veldhuis vindt dat niet aan de EMU-eisen ge tornd moet worden. „Nederland plukt nu de vmchten van de bezuinigingen die vanaf 1982 zijn doorgevoerd. Als je gaat sjoemelen door an dere landen af te laten wijken van de voorwaar den dan snij je jezelf in de vingers. Dan zou Ne derland weieens schade kunnen lijden omdat de Euro minder hard is dan de gulden of de mark." En dat kan de burger ook weer in zijn portemon nee voelen. Risico Beinema ziet andere landen zich nu als 'een gek' inspannen om aan de EMU-eisen te voldoen. „Ze gaan daarom in hun sociale voorzieningen snij den. Dat is een risico voor de toekomst. De Neder landse voorzieningen hoeven niet te verslechte ren. Maar dat dat elders wel gebeurt kan door de eenwording ook gevolgen hebben voor ons. Onze concurrentiepositie verzwakt of men komt uit andere landen hierheen omdat de voorzieningen beter zijn." De CDA'er wil daarom in Europa veel meer geregeld zien op het sociale vlak. „Nu is er alleen iets geregeld over ouderschapsverlof en ondernemingsraden. Voor de rest niets." Ook Van Dijke vindt dat de EU op sociaal gebied nog veel kan verbeteren. Niet alleen omdat Ne derland anders in een nadelige concurrentieposi tie komt. „Maar waarom is alles toch zo gericht op het financieel-economische bij de vorming van de EMU en doet er de rest niet toe. Waarom worden geen milieu-eisen gesteld, of de eis dat het aantal werklozen laag ligt. Landen voeren nu geweldige bezuinigingen door. Dat schept voor de mensen een grimmig klimaat om in te wonen, terwijl het de bedrijven en de aandeelhouders goed gaat. De eisen voor de EMU staan een rechtvaardige sa menleving in de weg." Lianne Sleutjes VVD'er J. te Veldhuis: Niemand weet waai de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisa tie naar toe moet om te lobbyen. foto Firk-Jan Gjeltema PvdA'er J. Lilipaly: De indruk bestaat nu een beetje dat Brussel steeds maar neemt. foto Lex de Meester Eén Europa, de Europese Unie, wat zegt dat de gemiddelde burger nou. Die beschouwt welvaart en stabiliteit, mede te danken aan de Europese samenwerking, als een normaal goed. Vijf Zeeuwse Tweede-Kamerleden over het effect van Brussel op het dagelijkse leven. bij een Europarlementariër terecht, die heeft er immers niets over te zeggen. Ze moet naar de Brusselse ambtenaren. Die maken met hun speci alistische voorstellen de dienst uit. Dat is toch van de zotte." Een ander manco volgens de VVD'er is dat een Nederlandse minister niet ondervraagd kan wor den over hetgeen hij heeft besproken in de Euro pese ministerraad. Te Veldhuis: „Ze zijn verplicht tot geheimhouding. Thuis kan hij wel zeggen dat 'ie als een leeuw heeft gevochten om het een of an dere plan erdoor te krijgen maar wie controleert of dat waar is? Niemand. Hopelijk kunnen die te korten via het Verdrag van Amsterdam ongedaan worden gemaakt." RPF-fractievoorzitter L. van Dijke: Prima dat je in Europees verband afspreekt welke stekker je aan een strijkijzer zet. Maar daar heb je toch geen Europarlement voor no dig? foto Lex de Meester Weinig, zegt PvdA'er J. Lilipaly op de vraag wat de gemiddelde Zeeuw merkt van Euro pa. „Nou, ja veel mensen uit Lille bezoeken Ter- neuzen. En we weten allemaal waar die voor komen. Je hebt nu eenmaal de voordelen van een interne markt en je hebt de problemen. Die moet je gezamenlijk oplossen." „De burger is niet in Europa geïnteresseerd. Men i-ealiseert zich weinig van wat er uit Europa voortkomt", meent CDA'er M. Beinema. „Veel mensen vinden vanzelfsprekend wat niet vanzelfsprekend is", zegt J. Jorritsma-Van Oos ten (D66). „Wij hadden als klein land nooit zo'n welvaart gekend zonder de samenwerking. Goe deren en mensen mogen vrij de grens over. Je gaat leuk naar België en niemand die je een strobreed in de weg legt. Vroeger schoot je op elkaar, zat je om de haverklap in de loopgraven. Maar Europa, nee dat leeft nu niet echt bij de mensen." Beinema vindt dat het Nederlandse parlement wel boter op het hoofd heeft. „We hadden het moeten regelen zoals de Denen. Die geven hun minister een mandaat mee als hij in Europa zaken gaat doen. Als 'ie meer wil, dan moet hij eerst terug naar het parlement. Dat wilden wij hier echter niet. Als het Europarlement niet kan con troleren, moet dat echter via het eigen parlement mogelijk zijn." Knokken Lilipaly wil ervoor waken dat op den duur veel macht naar Brussel verdwijnt als het Europese parlement meer in de pap te brokkelen krijgt. „Je moet er in de nationale parlementen voor knok ken dat niet alles naar Brussel toegaat. Brussel moet zeggenschap hebben over de dingen die je samen doet. Meer niet. De indruk bestaat nu een beetje dat Brussel steeds maar neemt." Voor Van Dijke is het hele Europarl ement niet no dig. Zijn partij neemt er wel aan deel, 'zolang het bestaat'. Hij wil echter alle controle leggen bij de nationale parlementen. „Wij zijn een hartstoch telijk voorstander van samenwerking van de lid staten. Maar die moet niet gepaard gaan met het uit handen geven van nationale bevoegdheden zoals is gebeurd op het gebied van landbouw en visserij. We kunnen nu hooguit achteraf brom men maar zeker niet bepalen." „Mensen vinden Brussel abstract, bureaucra tisch, onmachtig, geldverslindend, fraudegevoe lig", somt RPF-fractievoorzitter L. van Dijke op. Zijn partij staat sceptisch tegenover één Europa. „Europa is een moloch waar je geen grip op krijgt." Dat kan volgens VVD'er J. te Veldhuis wel door een betere democratische controle: die staat nog in de kinderschoenen. Dat beamen ook de andere vier parlementariërs. Advies In Nederland kan iemand Kamerleden benade ren om die voor zijn zaak te 'winnen'. Op Euro pees niveau kan dat ook. Maar het Europarle ment heeft minder te vertellen dan het nationale parlement. Over het landbouwbeleid bijvoor beeld, waar bijna de helft van de EU-begroting aan opgaat, heeft het Europarlement weinig te zeggen. Het kan slechts advies geven. „Er gaat zo van alles over de Zeeuwse landbouw heen waar zij geen grip op kan krijgen", meent Te Veldhuis. „Niet via het Europarlement, niet via ons. Waar moet de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie naar toe om te lobbyen? Zij kan niet CDA'er M. Beinema: Als er in andere landen in de sociale voorzieningen wordt gesne den, kan dat ook voor Nederland gevolgen hebben. foto Ruben Oreel foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12