Zwart geld inzet diplomatieke rel <5 miljoen ide Jackpol. Nederland voorlopig uit de gratie in Peking LAATSTE LOTEN! PZC Zoon van Soeharto staat voor gek met autofabriekje Veiligheidsraad laakt obstructie rebellen bij onderzoek moorden Boeren koelen woede op fruit Staking leidt tot stank in Athene Draagmoederdrama krijgt politiek staartje buitenland OM ziet af van vervolging hoogste leiders Iran Botsing tussen België en Luxemburg Shell bouwt megagaspijp Ieren op 6 juni naar de stembus Robot aan het werk op asteroïde Nirvana-fans plegen zelfmoord Te zwaar voor operatietafel Tunnelbrand aangestoken vrijdag 16 mei 1997 KARLSRUHE - Omwille van het 'openbaar belang' zal het Duitse openbaar ministerie geen strafvervolging instellen tegen de hoogste Iraanse lei ders in verband met de aanslag in 1992 op Koerdische dissi denten in het Berlijnse restau rant Mykonos. Tegen drie leden van de Iraanse geheime dienst die van directe betrokkenheid worden be schuldigd wordt wel een straf rechtelijk onderzoek ingesteld en tegen hen zijn al arrestatie bevelen uitgevaardigd. Ook het arrestatiebevel voor het hoofd van de geheime dienst Fallahiyan blijft gehandhaafd. Maar de andere leden van het geheime 'Comité voor Bijzon dere Aangelegenheden' dat de opdracht tot de moord heeft gegeven blijven buiten schot. Tot het comité behoorden onder anderen president Raf- sanjani, minister van Buiten landse Zaken Velayati en de geestelijk leider ayatollah Khamenei. Het OM zei dat heel moeilijk v/as uitte maken in hoeverre de drie hoogste leiders op grond van het internationaal recht aanspraak kunnen maken op vrijwaring van vervolging. Bo vendien waren er nauwelijks aanknopingspunten om ieders betrokkenheid vast te stellen, terwijl er 'zwaarwegende openbare belangen' tegenover stonden. AP van onze redactie buitenland LUXEMBURG - Een geheim Belgisch rapport over zwart jeld op Luxemburgse bankre keningen lijkt uit te draaien op een fors conflict tussen de twee landen. De Luxemburgse mi nister van Buitenlandse Zaken Poos zei dat de beweringen van een Belgisch diplomaat over witwaspraktijken zijn geba seerd zijn op 'cafépraat'. „Dit georganiseerd lek van een ambassadeverslag maakt deel uit van een systematische las tercampagne tegen Luxemburg als financieel centrum", aldus Poos gisteren in zijn nationale parlement. Doelend op België zei hij samen met justitieminis ter Fischbach zei hij dat 'sommi- van onze redactie buitenland NEW YORK - De Veiligheids van de Verenigde Naties heeft gisteren de tegenwerking van de Zaïrese rebellen tegen een onderzoek naar de schen dingen van de mensenrechten in Zaïre veroordeeld. De rebellen weigerden gisteren de plaatsvervangende Hoge Commissiaris van de VN-vluch- ïelingenorg'anisatie Unhcr, Ser gio Vieira de Mello, de toegang lot vluchtelingen. De veiligheid van de VN-functionaris zou ge vaar lopen. Kort voor het inci dent had De Mello nog gezegd er een nieuwe fase was inge- Ireden in de verhouding met de rebellen en dat de hulporgani saties vermoedelijk de vluchte lingen zouden kunnen bezoe ken. De Zuid-Afrikaanse regering, die probeert te bemidden in de oorlog, heeft de partij en voorge steld dat Mobutu binnen 24 uur na ondertekening van een vre desverdrag aftreedt en de macht overdraagt aan een overgangs regering waarin de rebellen en andere politieke krachten een plaats zouden krijgen. De over gangsregering moet de veilig heid van Mobutu en zijn familie waarborgen en hem de voor rechten van een oud-president verlenen. De vertegenwoordigers van de rebellen hebbenhun verzoek om Mobutu's tegoeden te bevriezen gisteren uitgebreid tot de Ver enigde Staten, Frankrijk, Oos tenrijk, Portugal en België. Woensdag richtten zij zo'n ver zoek aan Zwitserland. De Zaï rese president zou op banken in het Alpenland zeker vier mil jard dollar hebben staan. Hij bezit er bovendien onroerend goed. AFP/RTR gen er beter aan doen voor eigen deur te vegen'. Volgens Fischbach wil Luxem burg de wetgeving tegen wit wassen van zwart geld juist ver sterken. De wetgeving op dit terrein is volgens de Luxem burgse regering nu al een van de strengste in heel Europa. Anderhalve week geleden lekte via enkele Belgische dagbladen een rapport uit van de Brusselse diplomaat Van Dijck, die enkele jaren de tweede man was op de ambassade in Luxemburg. Volgens Van Dijck zijn er in Luxemburg vierduizend ver dachte bankrekeningen van Belgen of anderen, die zaken doen via België, onder wie Sad dam Hoessein en de Zaïrese pre sident Mobutu. Via Luxemburg zouden Belgen en verdachte ondernemingen op grote schaal geld witwassen. Het Luxemburgse filiaal van de Belgische Kredietbank zou een spil zijn van witwaspraktijken. Daarbij dient zwart geld als on derpand voor nieuwe leningen. Op deze manier werden in korte tijd grote bedragen gewit. Volgens de Brusselse diplomaat zouden ook de omstreden Waal se socialist en ex- minister Guy Mathot en de advocaat Luc Waf- leyn, die heeft bekend smeer geld te hebben ontvangen van de Franse vliegtuigbouwer Das sault, rekeningen hebben in Luxemburg. Het tweetal heeft dit formeel ontkend. Wel zou een vroegere minnares van Mathot via een Luxemburgse rekening geld hebben gewit. De Belgische minister van Fi nanciën Maystadt heeft het be staan van het rapport eerder de ze week bevestigd. ANP MARSEILLE - Franse boeren halen een vrachtwagen met Spaanse aardbeien leeg tij dens een actie bij de Arnavaux-markt in Mar seille tegen de import van goedkope agrarische producten. Meer dan driehonderd Franse boeren hebben gisterochtend groente- en fruitmarkten ver stoord en koelden hun woede op de ladingen van vrachtwagens uit Italië, Spanje en Marok ko. Ze maakten een einde aan het lossen en gooiden groente en fruit over straat. Een vrachtwagen werd in brand gestoken. De poli tie hield niemand aan. foto Florian Launette/AP ANKARA - Shell aast op een order voor de aanleg van een 3200 kilometer lange pijpleiding die gas vanauit Centraal- Azië naar Europa moet transporteren. Het Brits/Nederlandse energie- en chemieconcern wil daartoe met Gaz de France en Snamprogetti uit Italië een consortium vormen. Met het pro ject is een bedrag van 1,6 miljard dollar 3 miljard) gemoeid De pijpleiding zal beginnen in Toerkmenistan, dat op drie landen na de grootste gasvelden van de wereld heeft, en via Iran naar Turkije lopen. Een alternatieve route ten zuiden van de Kaspische Zee en door de Kaukasus is nog onderwerp van een haalbaarheidsstudie. De capaciteit komt op 30 miljard kubieke meter per jaar te liggen, zo heeft de Turkse minister van Energie. Recai Kutan, gisteren gezegd. AFP DUBLIN-De Ieren kiezen op 6 juni een nieuw parlement. Dit heeft premier John Bruton donderdag in het parlement ge zegd. Met zijn bekendmaking maakte hij een eind aan aan houdende speculaties over vervroegde verkiezingen. Bruton was als leider van de conservatieve partij Fine Gael in december 1994 aangetreden als premier in een coalitie met so cialisten en democraten. De zittingsperiode van het parle ment loopt eigenlijk pas over vijf maanden af, maar de rege ring wil kennelijk profiteren van het gunstige economische klimaat. AFP/RTR/DPA WASHINGTON - Een robot haalt in september 2003 mon sters van het oppervlak van de asteroïde Nereus, die in 1982 is ontdekt. Het Amerikaanse ruimtetuig vertrekt in januari 2002 met een Japanse raket, zo heeft het Amerikaanse ruim- tevaartburau NASA meegedeeld. De terugkeer van de landingscapsule is voorzien voor januari 2006, enkele weken nadat een andere Amerikaanse robot met monsters van een komeet moet tei-ugkomen. Het is voor het eerst sinds de maanvluchten in de jaren zestig en zeventig dat monsters van hemellichamen naar de Aarde worden ge bracht. De robot weegt nauwelijks meer dan een kilo en is de kleinste die ooit de ruimte is ingestuurd. Hij beschikt overeen camera en een infrarode spectrometer. Nereus heeft een doorsnede van circa 1,6 km. AFP/DPA/KYODO SOMAIN - Twee jonge Nirvana-fans hebben het voorbeeld van hun idool Kurt Cobain gevolgd en zelfmoord gepleegd. De Franse meisjes van 12 en 13 jaar schoten zichzelf door het hoofd, aldus de politie donderdag. In 1994 pleegde de lead zanger van de popgroep Nirvana zelfmoord. De twee trokken zich woensdag in het huis van de familie van de 13-jarige in het Noord-Franse plaatsje Somain terug en gebruikten het pistool van haar vader om zich van het leven te beroven. AFP/DPA LONDEN - Een Brits ziekenhuis heeft een vrouw van 127 kilo een operatie geweigerd. Zij is te zwaar voor de operatietafel, aldus een woordvoerster van het ziekenhuis Kings Mill in het graafschap Nottinghamshire. Dit heeft de Britse krant The Independent donderdag gemeld. De 42-jarige Leena Nicholson voelt zich zwaar beledigd dooi de opmerkingen van de anesthesist van het ziekenhuis en heeft bij de autoriteiten haar beklag gedaan. Zij heeft een ad vocaat in de arm genomen en wil in ieder geval niet meer in Kings Mill de baarmoederoperatie ondergaan. De betrokken arts, Martin Clarke, is volgens de woordvoerster op vakantie en niet beschikbaar voor commentaar. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Nederlandse handelsbetrekkingen met Chi- a verslechteren steeds verder, nds ons land eerder dit jaar amens de Europese Unie de Chinese mensenrechtensituatie an de kaak stelde. Zo gaan de egnliere halfjaarlijkse bespre- lingen met Peking over Neder- andse exporten naar China niet loor. Eerder werd bekend dat een handelsdelegatie onder leiding van minister Wijers (Economi- che Zaken) niet welkom is. De strafmaatregelen die de Chi nese autoriteiten tegen ons land hebben genomen, liggen puur sp het vlak van de handelzo be vestigt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een geplande reis van onderwijsminister Ritzen gaat gewoon door. De voor deze maand geschrapte besprekingen met Peking zijn onderdeel van het vrij forse ex portbevorderende beleid dat Nederland voert met betrek king tot China. De afgelopen jaren heeft ons land voor enkele honderden miljoenen gulden ontwikke lingshulp besteed om bedrijven te steunen bij het verwerven van orders in China. Dit jaar gaat het om zeventig miljoen. Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking zei gisteren dat Nederlandse bedrijven niet extra de dupe mogen worden van de problemen. WD en CDA steunen het kabinet. PvdA-buitenlandwoordvoer- van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Volgens het Britse commerciële tv-nieuws ITN is de hrand in de Kanaaltunnel vorig jaar november aangestoken. Dit is volgens ITN vastgesteld bij een onderzoek door de Franse justitie, ven woordvoerder van Eurotunnel bevestigde gisteren dat een hans rapport over de brand, die ruim 600 miljoen gulden schade veroorzaakte, begin volgende week wordt verwacht. De Londense Times meldde vorig jaar november al meteen dat brandstichting de meest waarschijnlijke oorzaak van de ramp was. Dit bericht werd zowel door de Britse als Franse autoriteiten ont kend. Veiligheidsbeambten vertelden destijds aan de krant dat een van de wagons al in brand stond voordat de shuttle-trein de tunnel inreed. Op de dag van de brand eindigde een wilde staking van Eurotunnel sede werkers in Calais. Zij protesteerden tegen gedwongen afvloei- icgvan 650 werknemers. De theorie was dat een vanhen, vermoede- h)k met een fakkel, de brand heeft aangestoken. GPD der Van Traa pleitte er gisteren voor de zeventig miljoen voor China te schrappen. Van Traa wil niet dat met ontwikkelings geld handel wordt bevorderd met een land dat een slecht men- senrechtenbeleid voert. Ook D66-Kamerlid Roethof stelde zich op dit standpunt. Een aantal organisaties van Ne derlandse handelsbedrijven stelt veel last te hebben van de verslechterde relatie met dat land. Ze schi'ijven: „Veel projec ten in China waarvoor goedkeu ring van de autoriteiten is vereist, worden bevroren of toe gekend aan concurrerenten." Aan zijn laars De Franse president Chirac werd gisteren wél met open ar men in Peking ontvangen. Dit tot woede van de socialisten in het Europarlement. Volgens hen lapt de Franse pre sident alle veroordelingen van de Europese Unie over schen dingen van mensenrechten aan zijn laars ten bate van handels belangen. De vliegtuigfabrikant Airbus was gisteren al zeker van een Chinese order voor de levering van dertig toestellen ter waarde van bijna drie miljard gulden. Airbus wil een groter deel van de Chinese groeimarkt verove ren, die tot nu toe voor 70 pro cent in handen is van de Ameri kaanse aartsrivaal Boeing. Verder ondertekende helikop terfabrikant Eurocopter giste ren een contract voor technolo gische samenwerking met het staatsbedrijf Avic. RTR/AFP Advertentie Koop dus snel uw Staatslot met Jackpot. Trekking 20 mei. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - ATHENE-Een Griekse priester loopt langs het waaronder de reinigsdienst. Het warme weer afval dat zich ophoopt op de trottoirs in het ou- zorgt voor zowel inwoners als toeristen voor de centrum van Athene door een al vier dagen extra stankoverlast rond de afvalhopen, durende staking van gemeentepersoneel, foto Louisa Gouliamaki/AP van onze correspondent Ronald Frisart JAKARTA - Terwijl na Japan nu ook de Europese Unie maatre gelen vraagt tegen het nationa- le-autoprogramma van Indone sië, groeit in Jakarta de scepsis over de Timor-auto. Zelfs in het kabinet wint de opvatting veld dat het autobedrijf van presi dent Soeharto's zoon Tommy zichzelf schromelijk overschat. Tommy kreeg vorig jaar van de Indonesische overheid belang rijke belastingfaciliteiten om een 'nationale' auto, de Timor, op de markt te brengen. In en buiten Indonesië volgde een golf van kritiek op wat wordt gezien als oneerlijke concurrentie. Japan stapte vorige maand als eerste naar de Wereld Handels organisatie (WTO) in Genève om een uitspraak over de kwes tie te wagen. De Europese Unie gaat nu diezelfde weg. Naar aanleiding van de Japanse klacht riep de Indonesische pre sident, Soeharto, vorige maand de meest betrokken ministers bij zich. Hij gaf hen opdracht om van de Timor-auto hoe dan ook een succes te maken. Geen geringe opgave, want Tommy Soeharto heeft in Indonesië nog niet eens een fabriek om de wa gen te maken. En voor de auto's die zijn partner KI A in Zuid- Korea maakt, hebben Indone siërs niet veel belangstelling. Consortium Inmiddels heeft de Indonesische regering een consortium van tien particuliere en drie staats banken opgedragen Tommy's bedrijf PT Timor Putra geld te lenen voor de bouw van een fa briek in Kara wang (West-Java). Het bankenconsortium staat onder leiding van gouverneur J. Soedradjat Djiwandoro van de nationale bank. Soedradjat zegt dat hij het project van harte steunt, al willen geruchten dat hij er eerst niets voor voelde maar is gezwicht voor druk van de president. Heette het vorige week dat de lening 2,5 miljard gulden zou omvatten, deze week is dat be drag verlaagd tot naar verluidt 1,1 miljard. Volgens de coördi nerend minister voor Economie en Financiën, Saleh Afiff, was het oorspronkelijke bedrag ge baseerd op een schromelijke overschatting van het aantal Ti- mors dat kan worden verkocht. PT Timor Putra denkt tot en met 1999 aan 200.000 stuks. Maar Afiff wijst er op dat zelfs van de populairste auto in Indonesië, Toyota's Kijang-busje, slechts 70.000 exemplaren per jaar worden verkocht. Technologieminister B.J. Habi bie weet intussen niet van op houden. Hij heeft al een tweede nationale auto op de helling staan: deMaleo. Flessenhals bij dit alles dat In donesië 'n beperkte capaciteit heeft om onderdelen te maken. Tommy Soeharto kreeg staats steun op voorwaarde dat zijn Ti- mor in 1999 voor 60 procent uit Indonesische onderdelen be staat. Kenners van de autobran che betwijfelen of dat haalbaar is. De president heeft echter ver ordonneerd dat het moet. GPD van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Het drama rond het Nederlandse echtpaar Peters uit Hoofddorp dat belogen werd door de Engelse draagmoeder Karen Roche krijgt een politiek staartje. Staatssecretaris van Volksgezondheid Jowell ver klaarde gisteren dat de wetge ving op draagmoeders waar schijnlijk wordt aangepast. „We volgen dit geval op de voet. Het is een testcase om te zien of de huidige wetgeving aan alle ei sen voldoet." Roche kwam gisteren in de pu bliciteit met de bekentenis dat zij haar zwangerschap niet had laten beëindigen, zoals ze vorige maand aan het echtpaar Peters had meegedeeld. Roche, ge huwd en moeder van twee kin deren, wil de baby zelf houden. Haar echtgenoot Mike zegt dat ze de biologische vader Clemens Peters niet vertrouwen en het kind na geboorte niet zullen af staan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid is het niet mogelijk om draagmoeder Roche op basis van de huidige wetgeving te ver volgen. De uit 1985 daterende wet op draagmoeder-overeen komsten staat weliswaar alleen niet-commerciële draagmoe derschappen toe, maar maakt geen bezwaar tegen afspraken tussen draagmoeder en beoogde ouders over 'onkostenvergoe dingen'. Wat uitdrukkelijk wordt verboden is commerciële bemiddeling. Roche en het echtpaar Peters kwamen via de draagmoederor ganisatie COTS een betaling ovei'een van 12.000 pond (onge- Honderdduizend arbeidsplaatsen weg bij Gazprom MOSKOU - Bij het Russische concern Gazprom verdwijnen ongeveer 100.000 banen. De ingreep maakt deel uit van de omvangrijke herstructure ring. De banenreductie zou neerkomen op ruwweg eender de van het totaal. Door 100.000 personeelsleden van de loonlijst af te voeren, rekent Gazprom er op elk jaar 2200 miljard roebel 725 milj oen) te kunnen bespa ren. Het concern gaat gebukt onder een belastingschuld van omgerekend 2,9 miljard, maar heeft van zijn afnemers nog 33,4 miljard tegoed. KRF/AFP veer 40.000 gulden). De wet ver meldt echter niets over toege stane bedragen voor onkosten. Contract Direct contact met draagmoe der Roche, die met echtgenoot Mike en twee kinderen in het Noord-Engelse dorp Staxton woont, was gisteren onmoge lijk. Roche heeft een geheim te lefoonnummer en wordt afge schermd door het dagblad de Daily Mail, met wie ze een ex- clusiviteitscontract heeft afge sloten. Datzelfde deed het Hoofddorpse echtpaar Peters met een andere sensatiekrant, de Daily Mirror. Het enige commentaar dat Cle mens Peters gisteren in Neder land gaf kwam in een door Freya, de patiëntenvereniging voor vruchtbaarheidsproble- matiek, namens het echtpaar afgegeven verklaring. Het echt paar zegt 'volkomen lamgesla gen' te zijn door de onthulling van Roche dat zij nog steeds in verwachting is en het kind niet wil afstaan omdat het 'toch ook voor de helft van mij is". „Eerst was er de vreugde dat er eindelijk zicht was op een kind, dan het verdriet om verlies door abortus en daarna het nieuws dat de zwangerschap nog intact is. Het is niet met woorden te be schrijven", aldus het echtpaar, dat al tien jaar alle mogelijke middelen heeft aangewend om een kind te krijgen. GPD (Advertentie) Zeeuws Veilinghuis Inbreng gevraagd voor onze openbare veiling Antiek Kunst «Inboedel Goederen Gouden en zilveren sieraden •Schilderijen Verzamelingen Old Timers Klassieke Motoren etc. etc. Gunstige inbreng-voorwaarden Gratis transport Gratis opslag in ons eigen veilinghuis Herengracht 74, Middelburg 0118-650680 Directeur A.J.J. de Pagter 06-52778367

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5