Martijn Loonen blijft bescheiden Knol wil afscheid Criterium Axel terug naar de basis PZC bij Breskens met één duel uitstellen; sport tussen schelde en grens Judoka uit Breskens relativeert derde plaats op Nederlands kampioenschap vooruitzicht achter de schermen vrijdag 16 mei 1997 z28 van onze medewerker Peter van Kouteren BRESKENS - Het succes zal de 16-jarige Martijn Loonen niet snel naar het hoofd stijgen. De judoka uit Breskens sloot on langs zijn eerste Nederlands kampioenschap af met de derde plaats, maar zal de laatste zijn daarmee te koop te lopen. Loo nen - inmiddels op grond van die prestatie opgenomen in de na tionale ploeg - blijft graag be scheiden. kan aardig relativeren en staat het liefst met twee be nen op de mat. Martijn Loonen presteerde eind april tijdens de eindstrijd in Dieren boven verwachting. De 1.92 meter lange en 92 kilogram zware pupil van de Belgische trainer Werner de Baedts liep in zijn eerste partij tegen een ne derlaag aan. maar herstelde zich daarna knap. „Ik hoopte Marathon in zwembad De Driehoek HULST - In het zwembad De Driehoek van Hulst vindt vandaag (vrijdag) voor de negende keer de 'zwemmarathon 'De Drie Uur van de Driehoek' plaats. Zestien ploegen, vooral uit Zeeuws-Vlaanderen. hebben in de wedstrijdca tegorie ingeschreven en verder gaan er tien recre antenteams van start. Voor de eerste keer doen er ook zwemverenigingen (Zeelandia, Stelledui- kers) van boven de Wes- terschelde mee. Bij de wedstrijdzwemmers is er een sterke ploeg samenge steld. Zij zwemmen onder de naam 'Snelle mannen'. Het ligt in de bedoeling dat het record van 1994 vijftien kilometer en zes honderd meter zal sneu velen. Per team mogen er acht deelnemers inschrij ven. De zwemmarathon begint vrijdag om 20.00 uur en eindigt om 23.00 vooraf bij de eerste zes te kun nen komen", blikt hij terug. „Elk van de zeven districten was met de beste twee judoka's vertegenwoordigd. Ik verloor in mijn eerste partij van Jesse Moerkerk, die later het toernooi ook won en in februari nog tweede was geworden in de leef tijdsgroep tot 21 jaar. In de her kansing won ik drie keer. Daar na moest ik om de derde en vierde plaats vijf minuten vol aan de bak. Op zich is het best wel verrassend dat ik uiteinde lijk derde ben geworden." Die prestatie krijgt nog meer ca chet, omdat hij zonder coach naar de eindstrijd was afge reisd. „Ik had er een hele week naar uitgekeken", vertelt Loo nen. „De avond voor hetNK wa ren we al in de buurt van Arn hem en hebben we in een hotel overnacht. Ik was best wel ge spannen, maar na die eerste wedstrijd viel de spanning van me af. Ik moest het tijdens het toernooi zonder coach doen, maar voor de strijd om de derde plaats heb ik heel even gespro ken met een voor mij vreemde coach. Hij had me al een paar keer zien judoën en wilde me wel wat aanwijzingen geven." Kernploeg De derde plaats leverde de vwo- scholier naast veel voldoening een uitnodiging op voor centra le trainingen van de kernploeg inNieuwegein. De judobond se lecteert aan de hand van de ver richtingen daar een afvaardi ging, die Nederland in Lissabon tijdens de Jeugd Olympische Dagen zal vertegenwoordigen. De eerste oefensessie moest Martijn Loonen echter aan zich voorbij laten gaan, omdat de uitnodiging daarvoor vrij laat in de bus viel. „Je zit hier in Zeeuws-Vlaande ren toch vrij ongunstig", stelt hij vast. „In Zeeland zijn er niet zo veel toernooien, waardoor je vaak bent aangewezen op Bra bant en Zuid-Holland. Dan zit je toch gauw anderhalf uur in de auto. Ik ben nu ook lid van een club inRonse, waar mijn trainer Wemer de Baedts ook trainer is. Ik mag meetrainen en doe er binnenkort met een ploeg judo ka's uit Breskens mee aan een toernooi. Ik droom absoluut niet van een carrière als judoka. Daar moet je heel erg veel voor opzij zetten. Ik vind het leuk om te judoën, maar vind school ook heel erg belangrijk." In het besef dat een topjudoka nooit een grootverdiener zal zijn, beschouwt Martijn Loonen zijn sport dan ook vooral als een gezonde ontspanning. Hij meld de zich op 6-jarige leeftijd in Breskens aan, leerde van Blaas Schroevers de basistechnieken en ontwikkelde zich verder on der leiding van Frans de Boeve- re en Staf de Moor. „Op dit mo ment heb ik één keer per week anderhalf uur judotraining", zegt hij. „Ik train met senioren, omdat ik in mijn eigen leeftijds groep qua gewicht niet zo veel tegenstand had." Daarnaast traint jonge Bressi- aander twee keer per week in een fitnesscentrum, waar aan conditie en kracht wordt ge werkt. „Uiteenlopende oefenin gen, voor buik-, been- en arm spieren", legt hij uit. „Ik ga ook graag een eindje lopen langs de kust. In de meivakantie heb ik op een schema dat ik van de gymleraar van school had mee gekregen intervaltraining ge daan. Trainen is voor mij een stukje ontspanning. Vooral 's zomers vind ik het leuk om te lopen. Ik voel me koi-t nadat ik uitgeblust en bezweet ben te ruggekomen al snel weer fit." Zware botten „Ik ben altijd wat zwaarder en groter geweest dan leeftijdsge noten", weet hij. „Het zou best kunnen dat ik nog een beetje groei. Natuurlijk let ik wel op mijn voeding, maar dat moet je niet overdrijven. Ik eet normaal. Een beetje fruit, een paar boter hammen, niet te vet. Andere ju doka's hebben het wel eens moeilijk om binnen him ge wichtsklasse te blijven, maar voor mij maakt het niets uit. Ik zit nu eenmaal in de 'plus'-cate- gorie. Waarschijnlijk een kwes tie van zware botten. Koersend op gezond verstand, blijft de bronzen medaillewin naar uit Bx-eskens mikken op nieuwe aansprekende presta ties. „Derde worden op een NK is leuk", heeft hij ex-varen. „Ik heb veel reacties gehad. Het is ooit allemaal begonnen met een clubkampioenschap. Verder win ik zo af en toe wel eens wat. Ach, het is altijd leuk als je een prijsje op je kast kunt zetten." tt tbdf&sÜ. Fonny van der Vloet. Van der Vloet heeft er bij RIA vertrouwen in van onze medewerker Peter van Kouteren WESTDORPE - RIA staat maandag (Tweede Pinksterdag) voor de belangrijkste wedstrijd van een lang voetbalseizoen. De Westdorpenaren ontvangen in de nacompetitie van de zesde klasse B Vosmeer, dat per se moet winnen om RIA van pro motie af te houden. Trainer Fon ny van der Vloet, die volgend seizoen Clinge onder zijn hoede heeft, rekent erop dat hij RIA bij zijn vertrek een klasse hoger kan brengen. Het zou een mooi afscheidsca deau zijn voor de ploeg, die eer der dit seizoen Vosmeer twee keer (met 3-0 en 0-1) versloeg. Fonny van der Vloet: „Dat geeft natuurlijk geen zekei-heid. Wedsti-ijden in de nacompetitie zijn stuk voor stuk finales. Maar we hebben er wel verti-ouwen in." Fonny van der Vloet heeft ver trouwen in zijn ploeg, die ten opzichte van vorig seizoen op papier kwalitatief minder in huis heeft, maar als collectief sterker is geworden. „Het is dit seizoen verschillende keren ge bleken dat je daarmee veel kunt bereiken. RIA is een echte vrien- denploeg. We hebben wedstrij den gewonnen, omdat we er met zijn allen voorgingen." De trainer weet dat Vosmeer over een sportieve ploeg be schikt, die vooral voetballend naar een oplossing zoekt. „Dat ligt ons beter dan een tegenstan der, die de messen slijpt." Zowel RIA (met 3-2) als Vosmeer (2-1) won de eerste ontmoeting van de nacompetitie tegen FC Rim boe. Omdat RIA in de competi tie hoger eindigde dan Vosmeer, hebben de Westdorpenai-en maandag aan een gelijkspel ge noeg. „We hebben bovendien een licht thuisvoordeel. Er komt een dweilorkestje, we verwach ten wat volk. Dat geeft toch al lemaal wat extra's. Daax-om geef ik ons de meeste kans." MAGRETTE - Het is nog maar een paar dagen en de start van het traditionele Pinkstercrite rium voor amateurs in Axel is daar. In het huis van organisa tievoorzitter Kees de Kraker en zijn echtgenote Henny, die als secretaresse actief is, loopt de temperatuur nog al eens op. Kees zelf ijsbeert door de ka mer met de vraag op welke ma nier het deelnemersveld opge schroefd kan worden (amper dertig coureurs hebben tot nu toe ingeschreven, een aantal dat hij bijna niet uit durft te spreken) en Henny is druk in de weer met het in eigen beheer drukken van de programma boekjes. Dinsdag moet alles in orde zijn: Axel heeft immers een naam hoog te houden. Kees de Kraker loopt al gedu- x-ende langere tijd mee bij het organiseren van het Pinkster criterium in Axel. Amper de korte broek ontgroeid - en de laatste klompjes waren inmid dels tijdens het voetballen ge broken - keek hij in de 'Bossen- blie' naar een plaatselijke vedette als bijvoorbeeld Rinus Verhelst, die daar deelnam aan wat de voorloper zou zijn van het Pinkstercriterium zoals dat in 1965 voor de eerste maal werd gehouden. En, hoe kan het anders, ook toen was jonge Kees er bij. De plaatselijke caféhouder (en biljartvedette) Rein Dieleman had met nog enkele anderen een officiële wedstrijd georga niseerd. In de Nooi'dstraat zag het zwart van het volk; duizen den kwamen er toen af op het spektakel wat er geboden werd. In die eerste jaren had 'Axel' dan ook altijd wel wat te bieden. Bromsnor Publiekstrekkers als bijvoor beeld schaatsvedette Kees Ver kerk en veldwachter Bromsnor uit de televisiekinderserie Swiebertje werden uitgeno digd om het stax-tschot te los sen. Meewarig denkt De Kra ker nu terug aan die jaren. „Dat waren tijden. Het is on voorstelbaar hoeveel toe schouwers er toen waren. Ie dereen in Axel en omgeving nam vrij en kwam naar de koers. Dat was ongelooflijk maar die tijden komen voorlo^ pig niet terug", denkt De Kx-a- ker, die 25 jaar deel uitmaakt van het Wielercomité Axel. Voorzitter Kees (rechts) en secretaris Henny de Kraker van het Pinkstercriterium van Axel. „Die oude tijden komen nooit meer terug." foto Peter Nicoiai In eei'ste instantie als gewoon lid maar intussen reeds acht jaar als voorzitter. De Kraker nam die taak toen over van Fred Baart en later toen het se cretariaat velschillende malen wisselde kwam echtgenote Henny de ox-ganisatie ook ver sterken. Ongetwijfeld een wei nig voorkomende situatie, man en vrouw in het dagelijks bestuur van de organisatie van een wielerwedstrijd. „Ik was er toch al nauw bij betrokken. Vandaar dat ik toen het secre- tariaat op me heb genomen. We kunnen op die manier alles snel kortsluiten", weet Henny. Kees vult aan: „Maar belang rijke beslissingen nemen we nooit met zijn tweeën. Dan ne men we altijd contact op met penningmeester Piet Vasseur. De huidige situatie bevalt goed." Met die laatste opmei-king doelt De Kraker (sinds enkele maanden neergestreken in het even buiten Axel landelijk ge legen buurtschap Magrette) al leen op de organisatorische kant. Wedstrijdtechnisch kent het Wielercomité Axel ook gro te problemen en ontkomt het ook niet aan de recessie binnen de wielerspoi-t. „Het geringe aantal deelnemers baart me grote zorgen. Het liep de laat ste jaren telkens wel tex-ug, maar zo dx-amatisch als het nu is hebben we nog nooit meege maakt. We wachten natuux-lijk de wedstrijd zelf af, want je weet natuurlijk nooit vooraf hoeveel renners er op de dag van de wedstx-ijd nog bijko men, maar we zullen onze ge dachten toch eens moeten la ten gaan over de toekomst", aldus De Kraker. Henny de Kraker denkt dat er momenteel vooral aan de basis gewerkt moet woi'den om zo veel mogelijk jeugd bij de wie lersport te betrèkken. Vandaar dat dinsdag opnieuw dikke bandenwedstrijden zullen worden gehouden. Aantrekkelijker ..Maar alleen met die plaatse lijke wedstrijdjes voor de jeugd zijn we er niet. We moe ten het voor die kinderen ook aantrekkelijker maken. Uit het Rabobank dikke banden project moet meer gehaald kunnen worden. In Axel heeft de plaatselijke bank voor alle deelnemei'S en shii-t en een her inneringsvaantje beschikbaar gesteld. Dat werkt stimule rend naar de jeugd, maar we moeten nog verder gaan", denkt Henny de Kraker. Zelf denkt ze daarbij aan bij voorbeeld een kampioenschap van Zeeuws-Vlaanderen. „Er zijn dit jaar negen dikke ban den wedstx-ijden. Tijdens die wedstrijdjes kunnen de deel- nemex-tjes zich dan plaatsen voor bijvoorbeeld een finale- wedstx-ijd aan het eind van het seizoen. Daai-voor is het wel nodig dat de organisaties van die wedstrijdjes samen moeten wex-ken. Zij kxximen dan bij voorbeeld bij toerbeurt de fi nale ox-ganiseren. Ik hoop dat op die manier de jeugd nog waim te maken is voor het wielrennen. We zullen in ieder geval iets moeten doen want anders verdwijnen er nog meer wedstrijden", stelt ze resoluut vast. Dinsdag om 19.00 uur staxt de amateuxwedstiijd in Axel; de afstand bedraagt 80 kilometex-. De dikke bandenwedstrijden (waarvoor inmiddels zo'n 60 aanmeldingen binnen zijn) be ginnen om 17.00 uur. van onze medewerker Aector Dooms TERNEUZEN - In de nacompe titie van het amateurvoetbal vallen in het Pinkstexiveekeinde veel beslissingen. Voor enkele clubs wacht er daarna nog een promotiewedstrijd. Het is inhe rent aan de sport: er zal vreugde en verdriet op de Zeeuwse voet balvelden te zien zijn. Veel Zeeuws-Vlaamse clubs zijn nog betrokken bij promotie- en de gradatiewedstrijden. Wat zijn hun kansen? Morgen (zaterdag) rest AZW in de tweede klasse slechts één op dracht: winnen in en tegen Ka- pelle. Temeuzense Boys is in de derde klasse al uitgespeeld, maar zal zeker supporteren voor het uitgeschakelde WIK in de uitwedsti-ijd tegen Bevelanders, dat op zijn beurt met twee doel punten verschil moet winnen. Anders gaat Tex-neuzense Boys verdex*. In het zondagvoetbal spitst zich de meeste aandacht toe op cle vierdeklassers Breskens en Sluiskil. Zij tx-effen elkaar maandag (Tweede Pinksterdag) op het sportcomplex Baersande in Breskens. Sluiskil heeft al voldoende aan een gelijkspel; Bx-eskens moet dus winnen. In de vijfde klasse heeft Honte- nisse de beste papieren om te promoveren. Zaterdag treffen Zeelandia en Hontenisse elkaar in Middelbux-g, nadat eerder Hontenisse thuis met ruim ver schil (4-1) van de Middelburgers had gewonnen. In dezelfde klas se kan Cox-nBoys tegen OSS zijn plaats veilig stellen. Biervliet, dat zaterdag op bezoek gaat bij Zeeland Spox*t, is in de zesde klasse A nog in een promotie- strijd gewikkeld. De beslissing valt maandag in de wedstrijd Noormannen-Zeeland Sport. RIA moet maandag thuis in een rechtstreeks duel tegen Vosmeer in de zesde klasse B de promotie kunnen afdwingen. Afscheid Neemt Nico Knol maandag tegen Sluiskil na zeventien sei zoenen afscheid van het ama- teux-voetbal of zit er met Bx-es kens nog een verlengstuk in met een proxnotiewedstrijd tegen een Brabantse club? De 33-jari- ge doelman van Bx-eskens is op timistisch. „Ik denk dat we een heel goede kans maken", zegt hij zelfverzekerd. Knol nuanceert luttele seconden later zijn stel ling. „Het zal belangx-ijk zijn wie er het eex-ste scoox-t. Breskens en Sluiskil zijn de laatste paar jaar continu in een strij d voor een plaats in de derde klasse verwikkeld. Beide clubs kennen elkaar door en doox-. De onderlinge krachtsvex-schillen zijn uitermate gering. „Het laatste duel met Sluiskil zegt me niks. Daar hecht ik weinig waarde aan, want Sluiskil was al zeker van een periodetitel. Kwalitatief mag Sfuiskil iets beter zijn. Daartegenover staat dat Breskens collectief stex-k kan zijn. Daax-bij moeten we re kenen op de gx-illigheid van onze spitsen", vindt Knol. De betrouwbare sluitpost van Breskens stelt vast dat Sluiskil met Arno Zwegers en Bennie van Leeuwen twee spelex-s heeft die in staat zijn om een goede lange bal te geven. „Dat is de la-acht van Sluiskil. Die lange bal zullen we eruit moeten halen door vroeger te storen, want voorin hebben ze met Niki de Wolff een afmaker", bedenkt Knol. De doelman uit Philippi ne, die bij zijn eex-ste club Hoek en later bij Breskens enk< mooie voetbaljaren beleeft hoopt op een mooie afsluiting i Voor Breskens is hij stx-aks n niet helemaal vex-loren, wa het ligt voor de hand dat hij kf perstrainer zal worden. „Er aardig wat keeperstalent 1 Breskens." Laatste man Toni van Vooren zit zijn laatste we strijd schorsing uit. Op zi plaats speelt Mario Coi-tha j Ook Serge de Ruijsscher wac een schorsing. f Te pakken ij Optimisme viert ook hoogtij het kamp van Sluiskil. De situ d tie van de ploeg van Bert Tii 2 mers is vanzelfsprekend guns' ger, want een gelijkspel is voldoende om een promotri wedstxïjd af te dwingen. „U willen graag naar de derde Ma se. Het leeft ook stex-k binnem club. 'Nu moet het maar ee^ lukken', hoor je steeds. We zi met onze ploeg naar Stee Breskens geweest. Voor mijng n voel moet Breskens te pakfo zijn", verzekert Fabian du Pui De 20-jarige middenveld r speelde alle competitiewei J strijden. Hij heeft voor zijn g voel een goed seizoen achter - rug, hoewel hij liever meer h; i gescoord. In de competit kwam hij tot zes treffers. DuPi I vex-wacht dat Sluiskil toch voi de winst zal gaan. „Je gaat vo< g de winst met in het achterhooi (j dat ook een gelijkspel al genos r is. Achterin geven we niet ve weg, want verdedigend zit hi t nu ook goed in elkaar." d Fabian du Puy verwacht dath u aan de rechtex-kant zal spele:[ „Normaal gesproken speel ig links op het middenveld, ma; z Danny van de Velde is g;a schorst. Hij valt voorin aaneg rechterkant weg, maar hfe, maakt voor mezelf niet uit wa; r, ik speel." Fabian du Puy kijktip even vooxuit. „We moeten ofd passen voor gele kaax-ten, waig, er staan nogal wat op 'scherp' n aldus Du Puy. SluisMl vein schijnt nagenoeg in zijn sterks! h opstelling. Aderlating AZW-verdediger Gerbew Steijaert rekent op een zwaï wedsti-ijd in Kapelle. Bovei i dien zijn de Axelaars vex-plid te wiixnen. „Maar", voegt de 2i jax-ige voorstopper er aan tos „Kapelle is een tegenstander di ons ligt. We hebben in de compi titie twee keer gewonnen. Ik gs loof zelfs dat de laatste drie ja; AZW nog niet van Kapell heeft verloren." Steyaert v'ei wacht dat hij de veel scorend spits Wilfred van den Dries z; moeten uitschakelen. „Er zij factoren die een voorname rs kunnen spelen. Kunnen we'o voorsprong komen of staat hs heel lang gelijk. Dan ligt er toé ook nog dx-uk bij Kapelle", ver telt hij Het ontbreken van Theo Harm (vakantie) betekent een aderla ting voor AZW. Aan de ander kant is Jacco Koekkoek wee van de partij. Juist hij was ind laatste wedstrijd tegen Kapell de plaaggeest. De spits scoord toen driemaal. Van de selecti 1 ontbreken verder Fx-é Bakker e Eiic de Vries. „In de breedt kunnen we dit opvangen. W; Hanny betx-eft: hij had zijn va kantie niet slechter kunne plannen. Halen we het tege Kapelle, dan is Theo er gelukki! wel bij in de beslissende wed strijd voor promotie", x-ealiseei Steijaexi, die in zijn derde sei zoen bij AZW voor de tweed: keer na-competitievoetba speelt. i- v - p -• v: -■ °v t y vvt Nico Knol geeft een passje tijdens de training. Breskens neemt lid maandag op tegen Sluiskil. „Het zal belangrijk zijn wie er het eerst; scoort." foto Charles Strijd Martijn Loonen heeft zijn broer Maurits in de tang. „Ach, het is altijd leuk als je een prijsje op je kast kunt zetten. foto Peter Nicoiai Terugloop in aantal deelnemers baart Kees en Henny de Kraker zorgen van onze medewerker Wim de Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 50