Graaf Almasy blijft een mysterie PZC 'Stalkers' zijn geen verliefde dwazen die te ver gaan Tom Poes en de Niks varia vrijdag 16 mei 1997 Hongaarse aristocraat stond model voor hoofdpersoon 'De Engelse patiënt' het weer in zeeland puzzel Doorloper recept snelheidscontrole 9 en in de rest van europa van onze correspondent in Boedapest Hans Gertsen Wie of wat was graaf Laszló Almasy nu eigenlijk? Een van de laatste grote ontdek kingsreizigers van de twintigste eeuw of een ordinaire nazi die zijn talenten in dienst van gene raal Rommel en Hitler-Duits- land stelde? Of iets ergens tus sen die twee uitersten in? Bijna een halve eeuw na zijn dood staat de Hongaarse ont dekkingsreiziger graaf Laszló Almasy (1895-1951) opnieuw volop in de belangstelling. De aristocratische avonturier die in de jaren twintig en dertig een aantal vermaard geworden we tenschappelijke expedities naar de Libische en Egyptische woestijn leidde, stond namelijk model voor de hoofdfiguur van 'De Engelse Patiënt'. Het succes van die roman van de schrijver Michael Ondaatje mi vooral van de met maar liefst negen Oscars bekroonde gelijk namige film, heeft in zijn ge boorteland Hongarije tot her nieuwde belangstelling voor de historische figuur graaf Laszló Almasy geleid. En daarmee on vermijdelijk tot nieuwe vragen en polemieken. Want als er een ding duidelijk is omtrent de Hongaarse graaf, dan is het wel dat hij veel geheimen - waar schijnlijk voor altijd - mee het graf in heeft genomen. Zelfs doktor Zsolt Török, een Hongaarse wetenschapper die al jaren aan een biografie over Almasy werkt, geeft toe dat het onderwerp van zijn studie door tal van raadselen is omgeven. „De verklaring daarvoor is mis schien psychologisch. Hij was nu eenmaal een aristocraat. Bij na iedereen die hem gekend heeft, vond hem aardig en zeer onderhoudend, maar zoals het een echte aristocraat betaamt, hield hij altijd een zékere af stand tot de mensen met wie hij omging. Hij liet zich niet echt kennen", aldus Török. Vliegbrevet Aan biografische gegevens over Laszló Almasy ontbreekt het niet. Hij werd in 1895 geboren in Bernstein, een Oostenrijks stad je dat toen nog van Hongarije deel uit maakte. De zin voor rei zen en avonturen kreeg hij haast letterlijk met de paplepel inge goten. Vader György maakte aan het eind van de negentiende eeuw naam met een serie ont dekkingsreizen naar het Verre Oosten. Zoon Laszló legde als kind vooral een enorme belangstel ling voor techniek aan de dag. Hij was gek van auto's en vlieg tuigen, toen nog nieuwe ver voermiddelen. Op zijn achttien de haalde hij zijn vliegbrevet en tijdens de Eerste Wereldoorlog diende de jonge graaf als piloot in het Oostenrijks-Hongaarse leger. In de tweede helft van de jaren twintig reisde Almasy meerdere malen naar Egypte en Soedan als vertegenwoordiger van de toen beroemde Oostenrijkse au- tofabriek Stevr. Zijn liefde voor de woestijn werd in 192 9 defini tief toen Almasy met een kleine expeditie van Oost-Afrika via Oeganda en Soedan naar de monding van de Nijl reed. De 12.000 kilometer lange tocht, deels dwars door de woestijn, was bedoeld om te bewijzen hoe solide de Steyr-voertuigen waren, maar 'en passant' her ontdekte Almasy een duizenden jaren oude karavanenroute, de zogenaamde 'weg van de veertig dagen'. Van de spraakmakende expedi tie bestaat een 110 minuten du rende documentaire waarvan het negatief vorig jaar bij toeval werd teruggevonden door de Oostenrijkse cineast Kurt May er. Diens vader Rudi maakte deel uit van Almasy's team en legde de avonturen van de expe ditie op film vast. De vondst van de negatieven was een cinema tografisch evenement van de eerste orde. Niet alleen omdat het gaat om een uniek, nooit eer der vertoond historisch docu ment (De Steyr-fabriek ging na de krach van '29 failliet en de originele film raakte zoek) ovér een expeditie door toen nog goeddeels onbekende gebieden van Afrika. Dankzij de film we ten we nu ook dat de 'echte' graaf Almasy een opmerkelijke gelijkenis vertoonde met Ralph Fiennes, de acteur die Almasy vertolkt in 'De Engelse Patiënt'. Grotten De succesvolle expeditie was het begin van een lange serie ontdekkingsreizen die Almasy naar de Egyptische en Libische woestijn voerden. De Hongaar, die deel uitmaakte van een se lect groepje internationale woestijnvorsers, maakte in de jaren dertig internationaal naam met zijn ontdekking van grotten vol prehistorische rots tekeningen in de Libische woes tijn. De tekeningen bewijzen dat de len van de nu kurkdroge Sahara ooit groen en waterrijk moeten zijn geweest. Almasy bracht in de jaren dertig grote delen van Soedan, Egypte en Libië voor het eerst in kaart en schreef het standaardwerk 'De onbekende Sahara'. Met het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog beginnen de raadsels rond de Hongaarse graaf en woestijnrot pas echt. De Engelsen wantrouwden de excentrieke Almasy en weiger den van zijn diensten en kennis gebruik te maken. Volgens bio graaf Zsolt Török werd Almasy later door de leiding van het Hongaarse leger gedwongen dienst te nemen in het Afrika- korps van generaal Rommel. „Hongarije vocht in het begin van de oorlog nu eemnaal aan Duitse zijde en veel Hongaren waren gedwongen in Duitse dienst te gaan. Maar Almasy was zeker geen overtuigde Nazi, zoals soms wel beweerd wordt. Hij had geen andere keus." De Duitsers, generaal Rommel voorop, maakten dankbaar ge bruik van zijn enorme kennis over de woestijn. Almasy hielp twee beruchte Duitse spionnen dwars door de woestijn en door de Engelse li nies heen te glippen. De agenten in kwestie konden worden op gepakt omdat de Engelsen de geheime Duitse communicatie codes hadden gekraakt, maar Almasy zelf wist uit Engelse handen te blijven. Dubbelspion Over de precieze rol van Almasy in de woestijnoorlog bestaat geen duidelijkheid. „Er zijn the orieën dat hij niet alleen voor de Duitsers werkte, maar tegelij kertijd ook een Engelse dubbel spion was", vertelt zijn Hon gaarse biograaf. Of er iets waar is van dat soort theorieën, is een van de vele raadsels rond Al masy die waarschijnlijk nooit helemaal opgehelderd zullen worden. De hernieuwde aandacht voor 'zijn' graaf Almasy doet Török naar eigen zeggen deugd. O vel de film en het boek is hij zeer te spreken, ook al doen die de his torische graaf Almasy maar deels recht. „De schrijver heeft Almasy gebruikt als een soort model voor zijn hoofdfiguur. De intrige is echter totaal verzon nen. De echte Almasy heeft bij voorbeeld nooit een relatie ge had met Katherine, de vrouw van zijn Engelse collega-onder zoeker Patrick Clayton (in de boek en de film heet die Geof frey Clifton, red.) En de echte Almasy is ook niet, zoals in de film en het boek, in de woestijn neergestort met zijn vliegtuig en zwaar verbrand." De echte graaf Almasy overleed in 1951 in Salzburg, kinderloos en zonder ooit getrouwd te zijn geweest. „We weten zelfs niet zeker of hij ooit een relatie met een vrouw heeft gehad. Er tvordt daarom wel eens gesug gereerd dat Almasy homoseksu eel was. Maar bewijzen daar voor heb ik nooit kunnen vinden.", zegt de biograaf van Almasy. „Van het tegendeel trouwens ook niet", zo voegt hij er schielijk aan toe. De 'echte' Almasy blijft zelfs voor zijn bio graaf nog veel geheimen hou den. GPD door Evelien de Jager Sylvia is verdreven van huis en haard. Probeert opnieuw te beginnen ver weg van haar vertrouwde omge ving. Contact met vrienden heeft ze niet meer. Dat is te gevaarlijk. Ze zouden haar schuilplaats kunnen verra den aan haar ex, die Sylvia maandenlang treiterde en bedreigde tot ze uileindelijk 'verdween'. „En wat heb ik nou eigenlijk gedaan? Alleen maar de relatie verbroken." Sylvia deed haar verhaal gis teren in Zwolle tijdens een nationale discussiebijeen komst over het fenomeen 'stalking', de Engelse term voor het belagen of hinder lijk volgen van personen. Omdat politie en justitie niets tegen haar ex konden ondernemen, restte haar uit eindelijk niets anders dan op de vlucht te slaan. Hoeveel mensen het slacht offer zijn van stalking is niet bekend omdat het verschijn sel niet geregistreerd wordt en onbekend en onbenoemd blijft. Daarin moet dus ver andering komen. Maar dan moet eerst duidelijk zijn wat stalking precies is. Carlo Schippers, inspecteur en gedragsdeskundige bij de Centrale Recherche-Infor matiedienst, formuleerde het aldus: „Een langdurige ab normale fixatie, gepaard gaande met een patroon van hinderlijk gedrag en geloof waardige bedreigingen." De Stichting Anti-Stalking inventariseerde de praktij ken. Driekwart van de slachtoffers wordt met de dood bedreigd en/of heeft last van telefoonterreur. Ruim tweederde wordt op straat achtervolgd en in min dere mate zijn opzettelijke aanrijdingen, stenen door ruiten en brandstichtingen aan de orde. Carlo Schippers: „Het zijn geen dwaze, verliefde men sen die misschien iets te ver gaan in hun pogingen hun geliefde voor zich te winnen. Er is geen sprake van liefde." Dat stalking moet worden aangepakt, stond tijdens de bijeenkomst in Zwolle bui ten kijf. „De situatie van de slachtoffers moet worden verbeterd", stelde Schippers. Hij pleitte voor verbetering van de wettelijke mogelijk heden om stalkers te straffen. De politie ontbreekt het nu vaak aan gronden waarop een stalker kan worden aan gepakt. Volgens Schippers vereisen stalkers een speci fieke aanpak. Contact- of straatverboden kunnen vol gens hem aanleiding zijn tot (nog meer) geweld en een ar restatie gevolgd door vrijla ting kan 'contraproductief' werken. Daarom wil Schip pers dat er een lik-op-stuk- benadering en een intensief vervolgingsbeleid voor stal kers wordt ontwikkeld, vooral omdat de slachtoffers een handreiking moet wor den geboden. Initiatiefwet In de ogen van D66-Kamer- lid Boris Dittrich zouden hulpverlening en politie co des en protocollen moeten opstellen voor de omgang met stalkers. Als de belagers uiteindelijk echt onverbeter lijk blijken, komt er straf aan te pas. Dittrich is bezig met een initiatief-wetsvoorstel om stalking onder de noemer 'geestelijke mishandeling' strafbaar te maken. Maar aan die strafbaarstel ling, zoals nu in de Verenigde Staten, Canada, Australië en Groot Brittannië al het geval is, kleven nogal wat haken en ogen. „Overtuigend bewijs is moeilijk te vergaren", stelde Dittrich. Immers, als een be lager ondanks een straatver bod toch bij het slachtoffer op de stoep staat, blijft hij meestal niet wachten tot de politie er is. Dittrich vestigt zijn hoop op technische hulpmiddelen zoals die op dit moment in Rotterdam worden getest. Dittrich wil ook een 'drem pel' inbouwen. Er moet wel sprake zijn van echt langdu rige, opzettelijke bedreiging voordat iemand kan worden veroordeeld. „Anders ben ik bang dat iedereen die zijn ex door de straat ziet lopen de politie gaat bellen." En dan is er ook nog het spanningsveld met het Verdrag van Rome en de Nederlandse grondwet, waarin vrijheid van bewe ging is opgenomen. „We kun nen niet zo maar mensen gaan opsluiten." GPD Toonder Studio's Toen Joost zo onverwacht zijn ontslag had genomen stond heer Bommel enige tijd geheel sprakeloos en Tom Póes maakte daar ge bruik van door hem ernstig toe te spreken. „Het komt allemaal door de toekomstvoorspellingen van niks", zei hij. „Die zijn waardeloos, heer Ollie." „Zijn niet waardeloos!", riep een stem uit een duistere hoek. „Rap- vlugge niks weet wat straks gebeuren gaat. Maar straks hoort niet in nu." „Zo is het", hernam Tom Poes. „Als je nu weet wat er straks gebeu ren gaat komt er alleen maar ellende van." Heer Ollie schudde het hoofd en hing een schort voor. „Het eten kookt over", sprak hij somber. „Ik zal moeten ingrijpen. Wat een toestand voor een heer van mijn standIk had die niks moe ten verdiggelen, jonge vriend. Nu ben ik Joost kwijt. Ach, de toe komst staart mij somber aan..." Hij begon zuchtend in een pan te roeren, doch op dat moment klonk er een droeve stem aan het venster. „Wilt u mij toestaan mijn werk te hervatten, heer Olivier?", vroeg deze. „Mijn vertrek was onberaden en betreurenswaardig en ik zou gaarne mijn excuses maken, als u mij toestaat." „Zeker, Joost, zeker!", zei heer Bommel oplevend. „Kom binnen; we praten er niet meer over. En breng de thee maar in de studeerka mer." Met deze woorden wierp hij het schort af en stapte monter de keu ken uit om plaats te maken voor de getroffen knecht. Deze begon vreugdeloos aan zijn werkzaamheden, doch daarin werd hij ge stoord door niks, die onder de tafel uitkroop. „Nu ga je de verfschilderij in barreltjes maken, hè?", vroeg het vent je hoopvol. „Toto was goed geziet, hè?" „Ik maak geen barreltjes", zei Joost kortaf. „U bent waardeloos, met uw welnemen." Janny van der Lee HORIZONTAAL: 1. Kledingstuk; 2. ontkenning, familielid; 3. sneeuwhut, Griekse letter; 4. middelpunt, spil; 5. ontplofbaar poeder, rustteken; 6. aan een bepaalde streek gebonden ziekte, bijwoord; 7. tocht, éénjarig dier; 8. couvert, vreemde munt; 9. voegwoord, hoog bouwwerk,stoomschip; 10. pa pierknijper, Engels zilver; 11. paardje, soort papegaai, meteen; 12. man van adel, middelpunt; 13. mannelijk dier, niet getroffen. Oosteurope aan. VERTICAAL: 1. Wijde kniebroek; 2. kleurling, familielid, ge liefde van Zeus; 3. ma ger, naaktloper, hetzelf de; 4. ontroering, kurk, bergweide; 5. diamant- afval, ruim binnenwater, groente; 6. stichter van Rome, deel v.e. fuik, houthakkersbijl; 7. lof dicht, finish, laaghartig; 8. vrouw, ladder, tuinka mer; 9. flink, aangehou dene. Oplossing donderdag: Dwaas, pruim, staf, ba rok, zweet, pupil, stof, baars, zweep, sport, dweil, luis, kapot, trio. Het citaat is een Russisch spreekwoord: "Wie een beurs om zijn hals draagt, wordt nooit op gehangen." Aardappeltaart met spekreepjes ca. 6 personen Rol dit deeg bij voorkeur enkele malen.net als bladerdeeg, uit. Op deze manier wordt het soepel om te verwerken en luchtig bij het bakken. Draai tussen elke uitrol beurt (toer) het deeg een kwartslag. 100 gram boter 300 gram boem mespunt zout 1 eierdooier enkele eetlepels ijskoud water 1 kg aardappels 75 g boter 1 flinke ui 150 gram magere spekreepjes 1/8 I crème fraTche 2 eierdooiers 2 eetlepels gehakte peterselie Bloem zeven en hierover blokjes boter en zout strooien. Met twee messen dooreensnijden tot kruimelig geheel en onder toevoeging van eierdooier en water snel tot een soepel deeg kneden. Deeg 1 uur in de koelkast laten rusten en meerdere malen uitrol len. Taartvorm hiermee bekleden en deze koel zetten. Oven voor verwarmen op 175 'C. Aardappels schillen en in kleine blokjes snij den. Blokjes een minuut of 8 in de boter bakken. Ondertussen ui pellen en snipperen. Spek-reepjes 1 minuut in kokend water blan cheren en uit laten lekken. Uisnippers en spekreepjes bij aardap pelblokjes voegen en 2 minuten al omscheppend bakken, peper en zout toevoegen. Crème fraïche loskloppen met eierdooiers en met de peterselie door het aardappelmengsel scheppen en hiermee vorm vullen. Taart afbakken in midden van oven in ongeveer 25-30 minuten. Dek eventueel af met aluminiumfolie als de bovenkant te donker dreigt te worden. Weersvooruitzichten voor diverse landen toten met zaterdag Finland: Zonnige perioden en meest droog. In het noorden moge lijk meer wolkenvelden en kans op een bui. Daling van de middagtemperatuur tot ongeveer 13 graden op zater dag. Noorwegen: Vooral in het zuiden flinke perioden metzon. In het noor den eerst nog kans op een enkele bui. Zaterdag in hetzuiden mogelijk een lokale onweersbui. Middagtemperatuur rond 9 graden in het noorden en ongeveer 20 in de buurt van Oslo. Zweden: In het zuiden flink zonnig en droog. In het noorden eerst mo gelijk nog een enkele bui. Middagtemperatuur van 10 in het noorden tot 19 in het zuiden. Denemarken: Flink wat zon en met name zaterdag kans op een (on weersbui. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Geregeld zon, maar op beide dagen kans op enkele regen - of on weersbuien, met name in Engeland en Ierland. Stijging van de middagtempera tuur tot plaatselijk 17 graden in Schotland en ongeveer 25 graden in Zuidoost-Engeland België en Luxemburg: Flink wat zon, maar ook kans op een lokale re gen- of onweersbui. Zomers warm. Temperaturen boven de 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Over gang naar zomers weer. Vooral in het westen beide dagen kans op een (onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. ImBretagne enkele graden lager. Portugal: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur van 17 graden langs de noordwestkust tot iets bo ven de 20 in het zuiden. Madeira: Zon afgewisseld met wol kenvelden en van tijd tot tijd een bui. Mogelijk met onweer. Middag temperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Overgang naarwisselvallig weer, met af en toe zon en enkele soms pittige regen- of onweersbui en. In het zuidoosten wat zonniger en droger. Maxima ongeveer 22 graden, in het noordwesten iets la ger. Canarische Eilanden: Flink wat zon, in het noorden ook wolkenvelden en kleine kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: Af en toe zon maar ook wolkenvelden en enkels buien, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 gra den in hetzuiden iets hoger. Tunesië: Wolkenvelden, maar ooi geregeld zon. Vooral in het noorden ook kans op een enkele (onweers bui. Middagtemperaturen vlak aar zee meest tussen de 25 en 30 gra den. Zuid-Frankrijk: Zomers weer me; middagtemperaturen rond 26 gra den. Langs de Atlantische kust en kele graden lager. Beide dagen kans op een soms pittige regen- of on weersbui, met name in het westen. Mallorca en Ibiza: Vrijdag nog flinl wat zon en overwegend droog. Za terdag meer bewolking en kans op een stevige regen- of onweersbui Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Italië: Flinke perioden metzon. Vrij dag kans op een lokale (onweers )bui. Middagtemperatuur rond 2i graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perio den. Soms ook wolkenvelden ei kans op een bui met name op Sardi nie. Middagtemperatuur ongevee 25 graden. Malta: Perioden met zon en vrijde: kans op een bui. Middagtemper} tuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Flink zonni: en overwegend droog. Maxima os geveer25graden,in hetbinnenlan: enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Kanso; een lokale warmte onweder. Mid dagtemperatuur meest tussen (fc 25 en 30 graden. Duitsland: Flink zonnige period} en erg warm. Vooral in het weste kans op een regen- of onweersbu Middagtemperatuur meest tusse 25 en 29 graden. Zwitserland: Perioden met zor maar ook kans op een (onweer: )bui. Middagtemperatuurongeve:j 25 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en vrijw? overal droog. Middagtemperatu: ongeveer 28 graden. Polen: Perioden met zon en hiere' daar een regen- of onweersb: Middagtemperatuur van 23 grade' in het uiterste noorden tot tegen6< 30 in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Oven.'.; gend zonnig en droog. Mogelijkz: terdag in Slowakije een bui. Max ma meest tegen de 30 graden. Hongarije: Zonnig en droog. Mij dagtemperatuur meest tussen 2 en 29 graden. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles a A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A7 bij Marum A58 tussen Roosendaal en Vlissingen Ralph Fiennes speelde Almasy in de rolprent De Engelse patiënt. Vandaag Het wordt vandaag een warme dag, misschien zelfs zomers langs de zuidoostgrens van de provincie. De maximum temperatuur wordt 24 tot 25 graden. Aan zee blijft het kwik op 21 graden staan. Dit warme weer hebben wij te danken aan een oos telijke aanvoer van warme droge lucht aan het aardoppervlak. In te genstelling tot op grotere hoogte, want daar staat een zuidelijke aan voer van onstabiele en ook vochtige lucht. De vannacht ontstane mist verdwijnt snel en maakt plaats voor zon en stapelwolken. Hieruit ont staan enkele regenbuien met kans op onweer. De oostenwind is matig 3 tot4 Bft. Vannacht daalt de tempe ratuur naar omstreeks 13 graden. De buien sterven dan weer uit. Er ontstaat, vooral daarwaareen bui is gevallen, opnieuw mist. Nautisch bericht Wind: oost matig 3 tot 4 Bft., zicht: matig tot goed, 's nachts slecht, temperatuur kustwater: 12 graden, afwijking waterstanden: geringe verlaging, maximum golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. Zon en maan Zon op 05.50 onder 21.30 Maan op 14.59 onder 03.27 Vooruitzichten Voor het weekeinde: tot en met pinksterzondag blijft het warm met temperaturen overdag tegen de 25 graden aan. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist, verder af en toe zon en enkele regenbuien met kans op onweer. De wind draait naar oost tot zuidoost overwegend zwak tot matig 2 tot 3 Bft. In de mid dag kans op wind van zee. De mini mum temperatuur in de nacht rond de 13 graden. Voor maandag tot en met dinsdag: geleidelijk gaat de temperatuur weer naar 20 graden. Er zijn buien en er is minder zon. De wind draait naar zuidwest tot zuid en wordt weer matig 3 tot 4 Bft. De minimum rond 12 graden. In de nacht in Oost- Zeeland plaatselijk mist. Hoog water uur cm uur Vrijdag 16 mei Vlissingen 10.34 135 23.16 Terneuzen 10.44 156 23.36 Bath 11.36 183 Roompot Buiten 10.55 104 23.30 Zierikzee 11.45 114 Ïr.-S Wemeldinge 11.55 126 Philipsdam West 11.55 120 Zaterdag 17 mei Vlissingen 11.44 151 Terneuzen 12.05 173 Bath 00.10 171 12.58 Roompot Buiten 12.00 116 Zierikzee 00.15 98 12.55 Wemeldinge 00.20 109 13.00 Philipsdam West 00.35 105 13.10 Laag water uur cm uur cm Vrijdag 16 mei Vlissingen 04.22 158 16.55 137 Terneuzen 04.45 164 17.12 143 Bath 05.31 183 18.00 162 Roompot Buiten 04.35 134 17.05 110 Zierikzee 05.15 141 17.55 117 Wemeldinge 05.25 150 18.05 12! Philipsdam West 05.25 149 17.55 125 Zaterdag 17 mei Vlissingen 05.36 161 17.56 14? Terneuzen 05.46 168 18.15 15? Bath 06.36 188 19.08 17? Roompot Buiten 05.40 134 18.00 117 Zierikzee 06.25 141 19.05 123 Wemeldinge 06.35 152 19.10 135 Philipsdam West 06.25 149 19.00 131 bewolkt regen zonnig '£fi55 opklaringen —o— warmtefront windrichting koufront lagedruk H hogedruk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4