Plind wil *een spyt krijgen Ivan Beck verlost van een obsessie 5PZC Heeren niet te spreken over Poolse keuken f voel me bijzonder fit Exodus van favorieten houdt aan Moya en Costa naar NK tennis Brazilië en Colombia bij elkaar Goldberger half jaar geschorst Romeo Wouden naar Boavista Lama twee maanden geschorst Celstraf geëist tegen Jörns lamaranch 11 de slag met iremier Kok Geen Giro Chiappucci VVS'92 stelt teleur met verlies in nacompetitie De'het barbecue-vlees is in de aanbieding' diptip. van onze verslaggever iMichel Brands LOGOW - De voorbereidin gen op de Europese titelstrijd Irun-bike-run in het Poolse Glogöw verlopen voor rege ls rend kampioene Irma Heeren d allesbehalve vlekkeloos. De I03O -jarige Middelburgse kwam dinsdagavond na een slopende reis aan in het Poolse land, na urenlang in de file te hebben e gestaan. Heeren: „Die reis hier na toe was een crime." De plaatselijke Poolse keuken heeft bovendien niet op een in vasie van topsporters gere kend. „Het eten is veel te vet, spaghetti hebben ze niet eens. Meer deelnemers hebben daar over geklaagd. Het wordt nu gelukkig beetje bij beetje beter", aldus Irma Heeren, die naar eigen zeggen in prima vorm steekt. „Tot de start bouw ik rustig af. Het is hier nu meer dan 25 graden. Zondag wordt het nog zwaar genoeg." Gisteren verkende ze het fiets- parkoers, dat door twee klim- rrietjes selectief is. Tijdens het veertig kilometer lange fiet sonderdeel mag voor het eerst tijdens een EK gestayerd - aan haken bij een concurrent - worden. Heeren: „Dat is voor mij ook voor de eerste keer. Het is even afwachten hoe dat uit pakt." Willy de Nooyer uit Seroosker- ke (W) maakt haar debuut op het Europees kampioenschap run-bike-run. Vorig jaar ein digde de 42-jarige veterane op het WK als veertiende. Ze was de vijfde Europese. „Het is al lemaal best wel spannend", zegt de Nooyer. „Er zit een klimmetje in het parkoers en dat bevalt mij wel." En over de concurrentie. „Het is moeilijk te zeggen wie er in deze klasse is bij gekomen. Van de deel neemsters ken ik er maar één tje. Tatjana Maslova uit Rus land. Zij is heel sterk. Laatst in Venray had ik acht minuten achterstand op haar." Peter Picavet is de enige Zeeuw op het EK in Polen. Vorig jaar viel hij in het Portugese Mafra met de vierde plaats net buiten de prijzen. De laatste drie we ken zat de 42-jarige Hulste naar in een verhuizing. Daar door heeft hij na zijn tweede plaats op het NK zijn trai- mngsarbeid noodgedwongen op een laag pitje moeten gooi en. „Het wordt alles of niets.", zegt Picavet. „Voor de Neder landse kampioenschappen heb ik veel getraind, daar kan ik hier nog wel iets mee doen. Misschien is die rust zelfs wel goed voor me. Ik hoop het li in onze verslaggever e jsbert Spierenburg _>ISTERDAM - Danny Blind ieft besloten z'n carrière bij ax voorlopig met nog één sei- en te verlengen, tot 1 juli vol- tnd jaar. De aanvoerder nam besluit gistermiddag na een nderhoud met penningmeester iin Os en algemeen-directeur denhof. t e nieuwe trainer, Morten 01- in, had in een eerder stadium al het aanblijven van de routi er aangedrongen. In het veld ét hij Blind als diens verleng- uk. De Deen, ooit eveneens een d lid-centrale verdediger, voet- aide zelf tot z'n 39e. lind wordt op 1 augustus 36 ar en begint na de zomerva- antie aan zijn twaalfde seizoen j Ajax. In juni 1986 haalde j ruijff, de toenmalige tech- - iseh-directeur, de Souburger Ian Sparta naar Amsterdam. 1 brig jaar, na afloop van het Eu- ipees kampioenschap in Enge- eind, beëindigde hij z'n inter- 1 (ndloopbaan. Voor Oranje ivam hij 42 keePuit. 5 et besluit viel gisteren na een bedenktijd van enige maanden, ind vorig jaar was Blind nog maanden uitgeschakeld na een liesoperatie. Het herstel verliep voorspoediger dan gedacht. De wedstrijden na de winterstop hebben hem het vertrouwen ge schonken dat hij fysiek nog nau welijks aan kracht heeft inge boet. „Ik mankeer niets en voel me bijzonder fit. Anderen moeten stoppen, soms noodgedwongen vanwege een blessure. Bij mij is dat absoluut niet het geval. Van te vroeg stoppen, zou ik mis schien spijt krijgen. Oud-colle ga's hebben mij daarvoor ge waarschuwd", aldus Blind. Onder anderen John van 't Schip en Willem Kieft, twee van zijn vrienden, hadden bijvoor beeld nog graag willen voetbal len. Beiden hadden als gevolg van fysieke ongemakken even wel geen keus. Met Van 't Schip neemt Blind in juli deel aan het Nederlands kampioenschap beachvoetvolley, dit keer op Aruba. Het ligt in de bedoeling van Blind om zich spoedig ook op te geven voor de (verkorte) cursus voor het diploma Coach Betaald Voetbal. Vooral in die richting ligt zijn toekomst. Behalve van Ajax, beschikte hij ook over tal van andere aanbiedingen. GPD In Berlijn drong een 15-jarige sterretje door tot de kwartfinales. De Russin Anna Koernikova schakelde daarvoor Arantxa Sanchez Vicario uit. foto Joekel Finck/AP van onze sportredactie ROME - De optocht van geplaatste spelers naar de uitgang houdt maar aan bij het tennistoernooi van Rome. Gisteren sjokten Kafelnikov (Rus/4), Moya (Spa/8), Albert Costa (Spa/11), Becker (Dui/12) enRosset (Zwi/15) ge desillusioneerd van het gloeiend hete gravel. Van de lijst beschermden be reikten Goran Ivanisevic (Kro/6), Marcelo Rios (Chl/7) en Alex Corretja (Spa/10) wel de kwartfinales. Becker ging tegen Ivanisevic voor de 53e keer vergeefs op jacht naar een toernooizege op gravel. „Het is knap frustrerend dat je de betere bent, maar dat je opponent, telkens als je een be slissend punt kunt maken, met een buitengewone return komt", somberde Becker, voordat hij plaatsnam in het rijtje met onder anderen Sampras, Muster, Chang en Krajicek. Kafelni kov moest er ook gaan staanmet gebo gen hoofd na zijn kansloze nederlaag tegen Berasategui. In Berlijn drong een 15-jarige sterretje door tot de kwartfinales. De Russin Anna Koernikova schakelde daarvoor Arantxa Sanchez Vicario uit. De Spaanse won de eerste set vrij gemak kelijk met 6-3 en rekende zich onmid dellijk rijk. Rijkelijk vroeg. Ze maakte in de volgende twee sets bij elkaar nog drie games. „Ik heb geprobeerd conti nu aan te vallen, want Arantxa kan urenlang het tempo wisselen en met hoge ballen strooien"schetste de j eug- dige Russin haar simpele taktiek. Voor Koernikova, opgevoed door de Ameri kaanse kampioenenkweker Nick Bol- lettieri, was het de eerste zege tegen een speelster uit de toptien. Miriam Oremans werd in de tweede ronde van het tennistoernooi in Car diff, gedoteerd met 100.000 dollar, uit geschakeld. De als derde geplaatste Nederlandse verloor in twee sets van de Italiaanse Francesca Lubiani: 5-7 2-6 .ANP/SID AMSTERDAM - Het deelnemersveld van het 40e Open NK tennis telt eind juli, begin augustus op het gravel van het Am- stelpark in Amsterdam twee spelers uit de top tien; de Span jaarden Carlos Moya (8) en Albert Costa (10). Op de Grolsch Open ontbreken Krajicek en Siemerink. Krajicek bereidt zich in die periode al jaren op de harcourtbanen in de Verenigde Staten voor op de US Open. Siemerink kwam financieel niet rond met de organisator Piet van Eijsden. Dus vormen Haar huis, Eltingh, Schalken en Van Scheppingen de Nederlandse inbreng op het Amstelpark. ANP LA PAZ - Wereldkampioen Brazilië is bij de loting van de Copa America terechtgekomen in dezelfde groep - C - als Co lombia, Mexico en Costa Rica. Het Zuid-Amerikaanse lan- denkampioenschap vindt van 11 tot 29 juni plaats in Bolivia- Groep A bestaat uit Argentinië. Chili. Paraguay en Ecuador. Het gastland profiteert van de ijle lucht in La Paz. dat op 3700 meter hoogte ligt. In groep B spelen Bolivia, Peru, Uruguay en Venezuela. SID KITZBUHEL - De bekentenis dat hij cocaïne heeft gebruikt, komt de Oostenrijkse schansspringer Andreas Goldberger op een half jaar schorsing te staan. De straf, die met terugwer kende kracht op 21 april is ingegaan, is gisteren uitgesproken door de tuchtcommissie van de nationale skibond. Goldber ger, drievoudig winnaar van de wereldbeker, gaf tijdens een vraaggesprek met de Oostenrijkse tv toé dat hij in een hoek van een discotheek in Wenen de verboden stof consumeerde. De schorsing betekent in de praktijk dat Goldberger zich al leen op het winterseizoen dient voor te bereiden. SID HEERENVEEN - Romeo Wouden heeft een principe-akkoord bereikt met de Portugese voetbalclub Boavista uit Oporto. De aanvaller van Heerenveen gaat een contract tekenen voor vier seizoenen. Wouden speelde sinds 1995 bij de Friese formatie. Daarvoor kwam hij uit voor Dordrecht'90. Bij Boavista ont moet hij landgenoot Jerrel Hasselbaink. ANP PARIJS - Doelman Bernard Lama van Paris Saint Germain is gisteren voor vijf maanden geschorst, waarvan drie voor waardelijk. Lama werd in februari, tijdens trainingen met de nationale ploeg, gecontroleerd op doping en betrapt op het gebruik van hasjDe schorsing gaat in op het moment dat La ma een brief krijgt met de bevestiging van de straf. Vermoede lijk is dat vandaag. Lama verloor woensdag in de Kuip de fi nale van de Europa Cup II van Barcelona. Overigens geldt de schorsing alleen voor duels van Paris Saint Germain, hetgeen vreemd is omdat de overtreding tegen het dopingreglement bij de nationale ploeg is begaan. Lama heeft vijftien dagen de tijd om in beroep te gaan. RTR/AFP LEEUWARDEN - Tegen een oud-speler van voetbalclub Cambuur is gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan de helft voorwaardelijk. De 26-jarige Jörns wordt beticht van heling. Hij zou door een vriend gestolen goederen hebben doorverkocht, onder meer aan medespelers. De celstraf mag van de officier van justitie worden omgezet in dienstverlening. Door de affaire werd hij bij Cambuur ontslagen. Inmiddels heeft hij een nieuw con tract getekend bij Heracles. ANP an onze sportredactie )EN HAAG - Het liefst zou portpaus Juan Antonio Sama- anch het in de wereld voor het eggen hebben. De Spaanse oorzitter van het Internationa- Olympische Comité bezocht isteren met zijn gevolg Neder- and, een half jaar lang het poli- icke centrum van Europa. lij Wim Kok bepleitte hij een ilaats voor de sport in het ver van Amsterdam. Sama- anch sprak tijdens een ultra- ;orte persconferentie in het laagse perscentrum Nieuws- loort van een prettig onder- löud, maar kon geen concrete oezeggingen melden. )oel van de missie van de af vaardiging - die verder bestond uit de Belg Jacques Roggevoor ster van de gezamenlijke na tionale olympische comités in Europa, Anton Geesink, het Ne- ierlandse lid van het IOC, Wou ter Huibregtsen, voorzitter van het NOCNSF en de Zwitserse ranst Francois Carrard, secre taris-generaal van het IOC - is dat de EU sport officieel op neemt in het verdrag van Am sterdam. Samaranch pleit voor een belangrijker plaats voor sport in de maatschappij. Het sint de Spanjaard allerminst dat er soms problemen opdoe men, waarbij de sport het on derspit delft. Als voorbeeld noemde Samaranch het Bos man-arrest, waarbij de Belgi sche voetballer met zijn gang naar de burgerrechter het Euro pese transfersysteem voor voet ballers om zeep hielp. Mocht de Nederlandse premier erin slagen de vijftien lidstaten van de Europese Unie achter het verzoek van Samaranch te krij gen, dan nog zijn niet alle pro blemen de sportwereld uit. Want voor de gigantische ka- tnernood in Nagano, waar de or ganisatie van de Olympische Spelen van 1998 17.500 kamers te kort komt, had Samaranch geen pasklare oplossing. GPD VENETIE - De Ronde van Italië begint morgen (zaterdag) in Ve netië zonder Claudio Chiappuc ci. De Italiaan uit de Asics-forma- tie mag niet fietsen omdat hij vorige week in de Ronde van Ro- mandië bij de bloedcontrole een te hoog hematocriet-gehalte bad. De Internationale Wielren Unie (UCI) ontnam hem daarop de licentie. ANP Kogelstoter uit Hulst heeft doel bereikt met slechten 17-metergrens van onze verslaggever Eldridge Pentury HULST - Een tiental jaren lang koesterde hij maar één wens: doordringen tot de na tionale top. Het lag ook in Ivan Becks vermogen, want talent bezat de Hulstenaar te over. Hij verpulverde het ene record na het andere en liet zich tot twee maal toe kronen tot Neer- lands beste kogelstoter bij de A-junioren. De jongeling wil de beter worden dan Erik de Bruin destijds al was. Het liep anders dan gepland. Want de droom die Ivan Beck koesterde, kwam niet uit. Tot verdriet van de inmiddels 27- jarige atleet zelf. Maar hij kan er nu mee leven. „Door om standigheden is het misge gaan. Jammer." De ommekeer in de veelbelovende opmars van de jonge Beek kwam in 1990, een jaar nadat hij spor tief zijn beste jaar- hij vestigde onder andere het Zeeuws re cord met de kogel op 16 meter 26 - had door-gemaakt. Om studieredenen verkaste hij naar Tilburg en verruilde het Hulster RKHAV voor het Bra bantse AtiLla. „De sport kwam op lager pitje te staan." De drang om het hoogste te berei ken, bleef echter. Met als ge volg dat Beek zijn conditionele achterstand binnen koi*te tijd weer wilde inhalen. „Zes maanden had ik nauwelijks iets gedaan. Binnen drie maanden wilde ik dat goed maken. Achteraf gezien na tuurlijk onmogelijk." Kapot In al zijn entousiasme trainde Beek als een bezetene. Zowel aan kracht als techniek. „Ik trainde mezelf helemaal ka pot." Blessures staken onher roepelijk de kop op. Een slijm- beursontstekening aan zijn rechterschouder was het hard nekkigste euvel. Beek kon op nieuw beginnen en was nog verder verwijderd van het ni veau waarnaar hij streefde. De oude werd hij nooit meer. Omdat de blessure aan zijn schouder bleef opspelen. „Vol uit gaan, kon niet. Steeds weer kreeg ik pijn." Beek bleef suk kelen. Drie jaar lang. Zonder tot aansprekende resultaten te komen. Hij overwoog een ope ratie, maai- zag daarvan af toen hij dacht aan de consequen ties. „Het zou betekenen dat ik een jaar lang niets zou mogen doen en dan weer opnieuw te beginnen. Dat had ik er niet voor over. Misschien had het wèl geholpen en was ik weer helemaal de oude geworden. Maar dat is achteraf." In 1994 ondernam Beek een se rieuze poging om weer terug te keren op het atletiekplatform. Al had hij zijn doel inmiddels flink bijgesteld. „Het enige wat ik wilde, was die 16.26 me ter van 1989 verbeteren." Zijn rentree moest Beek nog een jaar uitstellen omdat de traingshervatting aanvanke lijk met naar wens verliep. „De combinatie van kracht -en techniektraining bleek tè be lastend." Een jaar later probeerde Beek het opnieuw. Naar behoren, vond hijzelf. De 14 meter 94 bood perspectieven. „17 Meter was mijn doelDie afstand wil de ik dolgraag halen. Dat was het enige wat telde. Maar ik heb moeten afzien." Zijn eerste wedstrijd van vorig jaar, waar in hij de kogel na 15.28 liet neerploffen, deed het geloof in eigen kunnen stijgen. De worp van 16.41 meter (in oktober, te vens een persoonlijke record) Ivan Beck: „Het gevoel dat ik na die worp van 17.02 nieter kreeg, was onbeschrijflijk. foto Peter Nicolai versterkte dat nog eens. Dit jaar volgde de bekroning voor Beck, die inmiddels al geruime tijd lid is van het Belgische At- letica'84. Sinds april gooide Beek - 1.91 lang en 112 kilo zwaar - het ene clubrecord na het andere. Maar wat nog be langrijker was: langzaam na derde hij de 17 meter. Beek gooide achtereenvolgens 16.34, 16.37, 16.68, 16.79, 16.94,16.80 en 17.02 (twee we ken geleden in Aalst) Obsessie Een last viel van zijn schouders af. „Het was, magje wel zeggen een obsessie geworden Ik wil de zó graag. Het gevoel dat ik na die worp van 17.02 kreeg, was onbeschrijflijk. Nooit eer der had ik dat gehad. Ook niet toen ik als junior Nederlands kampioen werd. Het gaf me ontzettend veel voldoening. Daar had ik het allemaal voor gedaan." Al beseft hij wel: in ternationaal stelt zijn presta tie niet veel voor. „Maar naar omstandigheden heb ik het goed gedaan. De meeste men sen hadden de moed al lang op gegeven. Zouden niet met pijn hebben dooi'getraind. Maar ik heb volgehouden. Dit was mijn beloning en die van Douwe Smit (de wijlen bondstrainer, waarmee Beek vroeger veel sa menwerkte). Aan hem heb ik dit te danken." Afgelopen weekeinde verpul verde Beek, onder toeziend oog van een handjevol leden van de Atletica'84, in het Belgische Zwijndrecht zijn kersverse re cord alweer. Hij stootte de 7 ki lo en 260 gram zware kogel naar 17.27 meter. Hoe het mo gelijk was? Beek: „Ik hoorde het Erwin Simpelaar laatst zeggen: als je een voor jezelf magische barrière doorbreekt, ga je meer ontspannen werpen. Dat was dus bij mij het geval. Maar het feit dat ik gesteund werd door de andere leden heeft ook erg geholpen." Nu hij zijn doel heeft bereikt, kan Beek rusten. „Het wil niet zeggen dat het me niets kan schelen hoe ik nu verder pres teer. Wèl dat ik kan leven met elk ander resultaat, Als ik maandag, bij mijn eerstvol gende wedstrijd, bij wijze van spreken 16.20 meter gooi, is het prima. Al is het nog wel zo, dat ik het bij de volgende worp be ter wil doenIk ga het nu welis waar rustiger aan doen, maar de drang om te verbeteren, blijft. Altijd." van onze sportredactie VLISSINGEN - De volleybal lers van VVS'92 begonnen de nacompetitie om een plaats in de tweede divisie gisteravond met een teleurstelling. De Vlissingers verloren in eigen huis met 2-3 van het in de derde divisie F op de tweede plaats ge- eindigde De Zebra's. WS'92 moet morgen (zaterdag) in Dor drecht met minstens 3-1 van Ekspalvo 2 winnen. WS'92 begon gespannen aan de ontmoeting met De Zebra's, dat met 3-2 van Ekspalvo 2 had ver loren. De bezoekers profiteer den van onrust in de Vlissïngse gelederen en liepen in de eerste set vlot naar een 1-9 voor sprong. Na een ruime zege (10- 15) voor De Zebra's gingen bei den teams in het tweede bedrijf gelijkop tot 14-14. In een ze nuwslopende slotfase won De Zebra's: 14-16. Ondanks die morele tik herstelde de thuis ploeg zich goed. Met inzet als sterkste wapen kreeg WS'92 greep op de tegenstander. Dat resu 1 teerde i n twee setzeges (15- 8, 15-11). Die opsteker kreeg in de vijfde set geen vervolg: 5-15. Advertentie Het is mooi weer en het barbecue-vlees is in de aanbieding. Wat doe je dan? Juist, je zorgt dat je verschillende dipsausjes van Duyvis' in huis hebt. Want als je dan gaat barbecuen, kun je lekker dippen in bijvoorbeeld Paté Royal. Duyvis, als er een fuif is!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 49