iMerendeel ouderen is chronisch ziek OM bijt in het stof bij Juliet-zaak Paars: nieuwe bezuinigingen PZC Zonnig terras in nieuw ziekenhuis Brinkman mag blijven maar moet water bij de wijn doen ABP kraakt middelloonpensioen Kunst voor hardrockers Stadsvernieuwing miljarden duurder binnenland vrijdag 16 mei 1997 Crisisberaad O V-kaart De Boer: Zestienhoven mag dicht Vervolging oud-staatssecretaris Leerkes gewild bij AOV/Unie 55+ Nominaties Louis en Theo d'Or Ter Laak leek na klachten Kroongetuige zwijgt Tot 27 juni gratis meer zitruimte in de Voyager Florida. EINDHOVEN - De eerste kardrockfans hebben hun tenten, waaronder deze fraai beschilderde, opgeslagen op de camping bij het vliegveld Eindhoven. Op een ongebruikt deel van de basis wordt komend Pinkstenveekeinde het 5e en laatste hardrock-festival Dynamo Open Air gehouden. Op de camping is plaats voor 50.000 bezoekers. Het dorp is geheel opgebouwd door vrijwilligers. foto ANP DEN HAAG - Minister Ritzen van Onderwijs en de drie paar se onderwijswoordvoerders uit de Tweede Kamer zijn aardig zenuwachtig geworden van de weerstand van studenten te gen de 'versoberde' studentenkaart. Dit pinksterweekend is er een crisisberaad tussen de vier betrokken politici op het privé-adres van Ritzen in Delft. Zoals bekend is de paarse coalitie akkoord gegaan met een korting op het budget van de O V-studentenkaart van 500 mil joen gulden. Ritzen heeft nu nog maar ruim 400 miljoen gul den over om de NS en de busbedrijven aan te bieden. Zij vin den dit veel te weinig. GPD ROTTERDAM - Vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam kan op korte termijn dicht. Dat vindt minister De Boer VROM). In een gesprek met de Jonge Socialisten in de PvdA zei de minis ter gisteren dat ze een verzoek tot sluiting door de gemeente Rotterdam zal honoreren. De PvdA-minister baseert haar uitspraak op een zinsnede in het regeerakkoord. Daarin staat dat als Schiphol wordt uit gebreid en Rotterdam een eigen aansluiting krijgt op de Ho gesnelheidslijn, de Rotterdamse luchthaven geen nationale economische betekenis meer heeft. GPD GRONINGEN - Justitie in Groningen heeft besloten oud staatssecretaris A Evenhuis (WD) te vervolgen op verden king van oplichting. Ook zijn zwager GMeppel in k en de oud directeur van de Groninger Kredietbank B. Ketelaar zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Het drietal wordt verdacht van oplichting van de Groninger Kredietbank (GKB) tot een bedrag van 6.5 miljoen gulden. De zaak dient op 2 en 3 juni voor de rechtbank in Groningen. Evenhuis en Ketelaar worden ook verdacht van onjuiste be- lastingopgaven. Meppelink zou zich ook schuldig hebben ge maakt aan valsheid in geschrifte. Het onderzoek naar de ver dachten komt voort uit de GKB-affaire in Groningen. In 1991 bleek dat directeur Ketelaar van de Kredietbank voor meer dan honderd miljoen gulden aan dubieuze hypotheken en le ningen had verstrekt. Daarbij liep de gemeente Groningen uiteindelijk een strop op van 58 miljoen gulden. ANP DEN HAAG - De besturen van AOV en Unie 55+ willen dat Bertus Leerkes (75) de gezamenlijke lijst van de twee partijen bij de Kamerverkiezingen van 1998 aanvoert- Hij vormt nu de eenmansfractie van Unie 55+ in de Tweede Kamer. Unie 55+ en AOV bezetten momenteel drie kamerzetels. Bij de vekiezingen van 1994 was Leerkes een van dezeven vertegen woordigers van ouderenpartijen die de Kamer instormden. Het AOV was toen veruit de grootste met zes zetels, terwijl Leerkes de enige vertegenwoordiger werd van Unie 55+. Het AOV viel al snel uiteen. Eerst werd het lid Hendriks uit de fractie verwijderd. Later scheidden drie andere leden onder leiding van Jet Nijpels zich af. ANP AMSTERDAM - De nominaties voor de belangrijkste toneel prijzen in Nederland, de Theo d'Or en de Louis d'Or, zijn gis teren bekendgemaakt. De trofeeën, ingesteld door de vereni ging van Schouwburg- en Concertgebouw Directies (VSCD), worden op 1 juni in Utrecht uitgereikt. Bij de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol maken Geert de Jong (Cryptogram), Trudy de Jong (Kaspar) en Sigrid Koetse (Masterclass) een kans op de Theo d' Or. Bij de mannen zijn Hei-man Gilis (Vrijdag), Kees Hulst (Een Soort Hades) en Jaap Spijkers (Mijn Hondemond) voorgedragen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het volgende ka binet ontkomt niet aan nieuwe bezuinigingen. Dat conclude ren de coalitiepartners PvdA VVD en D66 op basis van bere keningen van het Centraal Planbureau (CPB). Daaruit blijkt dat er in de volgende kabi netsperiode per saldo circa zes miljard extra te verdelen is. Dat bedrag is te laag om alle wensen voor nieuw beleid te kunnen be talen, vinden de coalitiepart ners. D66 meent dat een extra bezui niging van vier tot acht miljard nodig zal blijken. De PvdA noemt dat voorbarig. Ook de WD wil zich nog niet vastleg gen op een bedrag. Het CPB is bij zijn berekeningen uitgegaan van een 'behoed zaam' scenario met een gemid delde economische groei van twee procent per jaar. De rege ringsfracties vinden dat het vol gende kabinet, evenals het hui dige, zo'n voorzichtig scenario moet hanteren. „Zo voorkom je dat je met tegenvallers en tus sentijdse bezuinigingen te ma ken krijgt," aldus D66-kamer- lid Ybema, daarin bijgevallen door zijn WD-collega Hooger- vorst. PvdA-kamerlid Van Zijl is iets voorzichtiger. „Ik ben voor een behoedzaam scenario, maar of Mariniers willen weg van Curasao DEN HAAG - De christelijke militairenbond AC'OM wil dat de Nederlandse mariniers zo snel mogelijk worden ontheven van hun bewakingstaak in de Koraal Specht gevangenis op Curasao. De Koraal Specht is een beruch te gevangenis op de Antillen. „Mariniers zijn primair niet toegerust en opgeleid om gevan genen te bewaken. Dat is iets voor de Koninklijke Mare chaussee. Daarnaast voelen de militairen zich bedreigd door de gedetineerden", aldus secreta ris H. Kleian. Met name vastgezette leden van de Arubaanse en Venezolaanse drugsmafia zorgen voor de inti midaties. De gangsters zouden daarbij kennissen en familie van buiten de gevamgenis in schakelen. Defensie neemt nadrukkelijk afstand van de beweringen. ANP dat precies twee procent moet zijn, daar moeten we nog eens goed naar kijken. Als je uitgaat van een groei van 2,25 procent scheelt dat meteen een hoop geld." VVD en D66 willen dat er volgende kabinetsperiode extra financiële ruimte komt voor on der meer de zorgsector, het onderwijs en infrastructuur. Daarnaast willen ze het finan cieringstekort verder verlagen en geld vrijmaken voor lasten verlichting. Dat laatste is mede nodig met het oog op de herzie ning van het belastingstelsel waaraan staatssecretaris Ver meend van Financiën werkt, stellen zij. ANP UTRECHT - Jan ter Laak, die vorig jaar aftrad als secretaris van de rk vredesbeweging Pax Christi, is teruggebracht lot de lekenstand. Dit heeft het aarts bisdom Utrecht, waarvan Ter Laak priester is, gisteren be kendgemaakt. Ter Laak trad in september met onmiddellijke ingang om rede nen van persoonlijke aard af. Het Pax Christi-bestuur liet be gin dit jaar weten dat er drie 'ge gronde en ernstige' klachten te gen Ter Laak waren ingediend die betrekking hadden op 'on gewenste omgangsvormen' met (oud-)medewerkers. Als gevolg daarvan was erin het Pax Chris ti-bestuur sprake van 'verstoor de arbeidsverhoudingen'. Volgens het aartsbisdom is Ter Laak 'bij beslissing van de Hei lige Stoel per 21 maart 1997 ge dispenseerd in het priesterlijk celibaat'. Ter Laak die van 1974 tot 1983 pastor van het KRO-omroep- pastoraat was, had in die perio de een man seksueel misbruikt. Toen dit in 1994 bekend werd, schorste Simonis hem als pries ter. Die zaak speelde geen rol bij het aftreden van Ter Laak bij Pax Christi. Marjo Eitjes, coördinator van het Landelijk Werkverband Godsdienst en Incest, bevestig de vorig jaar dat nog twee man nen klachten wegens seksueel misbruik tegen Ter Laak had den ingediend. Ter Laak neemt sinds zijn aftre den in de Verenigde Staten deel aan een therapeutische behan deling van geestelijken met sek suele problemen. ANP GRONINGEN - Strandstoelen en palmbomen sieren het zonnige terras in de hal van het nieuwe Academisch Ziekenhuis van Gro ningen, waar de architect de ziekenhuisfeer zoveel mogelijk heeft trachten uit te bannen. Het gebouw werd gisteren officieel geopend door prinses Mar griet. De nieuwbouw heeft een miljard gulden gekost. Er is ze ventien jaar aan gewerkt. Het nieuwe AZG heeft 1.056 bedden, waar jaarlijks 26.000 patiënten gebruik van maken. Er werken 6.000 mensen. Om de ingebruikname extra luister bij te zetten heeft het AZG het theatergezelschap Dogtroep uitgenodigd een speciale productie te maken. Deze voorstelling ging dinsdag in première. In totaal geeft het gezelschap tot en met 6 juni*achttien avond voorstellingen op het plein voor de ontvangsthal van het zieken huis. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Korpschef Brinkman moet leider blijven van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond. Wel moet hij belang rijke delen van zijn functie overdragen aan twee nieuwe commissarissen. Verder moet hij zijn plan opgeven om het aantal districten in de regio te verkleinen. Zo luidt het advies dat burge meester Peper van Rotterdam heeft gekregen om uit de impas se rond Brinkman te komen. Het advies is opgesteld door plaats vervangend korpsbeheerder en burgemeester van Krimpen aan den IJssel R. Jansen en zijn col lega J. Broekhuis van Spijkenis- se. Het rapport geeft kritiek op de manier van leiding geven van Brinkman. De voormalige gene- raal-majoor zou sinds zijn aan treden in oktober vorig jaar te hard van stapel lopen met een reorganisatie, waarbij de korps-top de districten strakker aanstuurt. Geadviseerd wordt een commissaris uit politiekrin gen aan te stellen voor sociale- en personeelszaken. Een tweede commissaris zou zich met justi tiële zaken moeten bemoeien. Brinkman zou zich moeten be perken tot de algemene leiding en strategische koers van het korps, met meer oog voor team vorming en communicatie. De bonden ACP, NPB en ANPV, die het vertrouwen in Brinkman ruim twee weken geleden op zegden, reageren unaniem ver heugd op het rapport. „Het on derstreept onze kritiek", aldus ACP-bestuurder W. van der Zee. De drie bonden blijven het ver trek van Brinkman eisen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Om de problemen van de grote en middelgrote steden op te lossen is veel meer geld nodig dan het kabinet denkt. Voor de stadsvernieuwing en de 'hérstructurering' van de naoorlogse wij ken moet tot 2010 miljarden guldens extra worden uitgetrokken. Dat concluderen de onderzoeksbureaus OTB van de TU Delft en SOAB Onderzoek en Advies in een gisteren verschenen rapport dat is gemaakt in opdracht van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Om de positie van de steden te versterken is tot 2010 een reeks van investeringen noodzakelijk. Allereerst kan de 'klassieke' stadsver nieuwing niet worden afgerond in 2004, zoals het rijk wil. Daarvoor is tot nu toe 12,3 miljard gulden uitgetrokken. Dat is te weinig en de periode is te kort, blijkt uit het rapport. Het advies van onderzoeks leider Priemus luidt: doorgaan met stadsvernieuwing tot 2010 en 6,6 miljard gulden extra ter beschikking stellen, waarvan ruim 1,5 miljard aan de 23 middelgrote gemeenten. GPD Gewrichtsaandoeningen en hart- en vaatziekten voorop van onze redactie binnenland BREDA - Drie van de acht ver dachten in het geruchtmakende Juliet-proces hebben gisteren als vrij man de rechtszaal in Breda verlaten. De rechtbank accepteert de verklaringen van de 30-jarige Britse kroongetui ge van het Openbaar Ministerie niet omdat die door rechters en verdediging niet kunnen wor den getoetst. Ook voor de ande re verdachten had dat gevolgen. Die werden tot veel lagere straf fen veroordeeld dan door het OM was geëist. Het gevolg van het buiten be schouwing laten van de verkla ringen van de Brit was onder meer dat alle verdachten wer den vrijgesproken van deelna me aan een criminele organisa- Directeur Krosse van sociale dienst Rotterdam weg ROTTERDAM - De geschorste directeur J. Krosse van de socia le dienst in Rotterdam is giste- I ren oneervol ontslagen wegens onterechte declaraties. De ge meenteraad keurde zijn voorge stelde ontslag goed, zonder er een woord aan vuil te maken. Krosse heeft volgens een rap- port van de gemeentelijke ac- countantsdienst voor 72.000 aan kosten gedeclareerd voor onder meer zijn appartement op de Kop van Zuid Ook regelde f hij een OV-jaarkaart voor zijn vrouw die in Tilburg woont. Krosse was daar tot vorig jaar 0 wethouder voor de PvdA Krosse moet zijn te veel geïnde II declaraties terugbetalen. Hij f kan op grond van zijn vorige functie wel aanspraak maken 1 op een wachtgeldregeling voor oud-wethouders bij de gemeen- te Tilburg. ANP tie. Dit terwijl officier van justitie mr. C. van Spierenburg de vermeende bende met de ma fia vergeleek, die het criminele milieu van zuidwest-Nederland jarenlang heeft beheerst. Het verweer van de verdediging dat het OM niet ontvankelijk is vanwege cle procedure die ge volgd is om de deal met de kroongetuige vast te leggen, wees de rechtbank af. Recht bankpresident F. van den Em- ster laakte wel de gebrekkige wijze van verslaglegging over de deal tussen het OM en de kroongetuige. Ook zijn er verschillende lezin gen gegeven door de officier van justitie over de inhoud van de afspraak. Aanklager Van Spie renburg kreeg van Van den Em- ster een tik op de vingers omdat de officier nagelaten heeft ze kerheid te geven dat de Brit, in middels tot vier jaar cel veroor deeld, ook in de rechtszaal zijn belastende vei'klaringen tegen de andere verdachten zou be vestigen. Doordat de verklarin gen van de man niet gebruikt worden kan van de andere ver dachten het lidmaatschap van een criminele groepering niet bewezen worden. Daardoor viel de bodem uit het proces. De drie mannen die door de voordeur het gerechtsgebouw konden verlaten zijn een 37-ja- rige, een 33-jarige en een 31-ja rige man. Tegen hen was respec tievelijk vier, acht en vijftien jaar cel geëist. De hoofdver dachte in dit proces, een 3 7-jari ge man uit Breda, werd wegens onder meer twee ontvoeringen en geweldpleging tot acht jaar veroordeeld. Een 30-jarige plaatsgenoot moet vierenhalf jaar de gevangenis in wegens ontvoering. Twee broers kregen zes en vier jaar opgelegd. Ook een andere verdachte kreeg een straf van zes jaar aanzijn broek. Tegen de mannen was tot acht tien jaar cel geëist. GPD/ANP van onze verslaggever Peter Bruyns HEERLEN - Topman John Neervens van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft gisteren de voorstellen van staatssecretaris De Grave voor een middel loonpensioen heftig bekritiseerd. Hij pleit voor het behoud van een pensioenregeling die is gebaseerd op het laatstverdiende sala ris (eindloon). Volgens het kabinet wordt een eindloonpensioen na de eeuwwisseling onbetaalbaar, maar dat valt volgens Neer vens best mee. Het is volgens hem een misverstand dat door de vergrijzing de pensioenen straks niet meer te betalen zijn. „Vergrijzing op zichzelf leidt in het huidige (kapitaaldek- kings-)systeem niet direct tot hogere pre mies. Bovendien is het een misverstand dat een middelloonstelsel een goed antwoord zou zijn op de vergrijzing." Met die uitspraken schaart Neervens zich achter het standpunt van de Vereniging van Bedrijfspensioenfondsen van werknemers en werkgevers in de Stichting van de Arbeid over de toekomst van de pensioenen in Ne derland. Een aangepast eindloonsysteem waarbij grote salarisstijgingen aan het eind van iemands loopbaan niet meer meetellen in de pensioenopbouw, is voor Neervens wel onder bepaalde voorwaarden bespreek baar. Het ABP staat sinds 1 januari 1996 op eigen benen. De privatisering is volgens Neervens ingrijpend geweest. Het fonds zag het aan tal actieve, prèmiebetalende werknemers bij overheid en onderwijs met 2000 dalen tot 878.000, terwijl het aantal gepensioneerden met 7.000 steeg tot 510.000. Het aantal ABP-werknemers steeg met 56 naar 2.342. Toch zag het ABP kans 4 procent te bespa ren op de uitvoeringskosten. Dit jaar is de besparingsdoelstelling 5 procent. De dekking van de toekomstige pensioen verplichtingen door aanwezig vermogen daalde vong jaar van 108,9 procent naar 108,3 procent. Neervens is pas tevreden met een dekking van 110 procent. Hij hoopt dat dit jaar te halen. Tegenover pensioenver plichtingen van 193 miljard gulden heeft het ABP een vermogen beschikbaar van 2 0 9 miljard, een marge van 16 miljard. Het beleggingsrendement was in 1996, met bijna 12 procent een stuk lager dan het ge middelde van de Nederlandse pensioen fondsen dat 15,2 procent bedroeg. GPD Op Internet: http://www.chrysler.nl De Voyager is meer dan compleet met standaard extras als twee airbags, elektrisch bedienbare buiten- f WS&ik spiegels, en stuurbekrachtiging. En de Grand Voyager 2.4i SE is er al vanaf 64.995,-. Maar nu jrjjJ levert Chrysler ook een speciale Florida-uitvoering van de handgeschakelde SE-modellen. Met naast de standaard driezits- een gratis tweezitsbank én een radio. Tot 27 juni bij de Chrysler-dealer. Chrysler in' van onze redactie binnenland c: (it AMSTERDAM - Ruim tweeder- t de van de mensen van 55 jaar en ir. ouder is chronisch ziek. Het rae- is rendeel daarvan meent daar wel ra mee te kunnen leven. Dat is een m van de uitkomsten van een on- derzoek dat de Vrije Universi- :a leit in Amsterdam sinds 1992 onder ouderen verricht. Een op de drie ouderen (34 heeft geen chronische ziekte, terwijl 37 meer dan één chro nische ziekte heeft. Meestal betreft het gewrichtsaandoe ningen (35 en hart- en vaat ziekten (19 Prof. dr. C. Knip- scheer, hoogleraar sociologie en sociale gerontologie, maakt de ze cijfers vandaag tijdens een studiedag bekend. Of de zieke ouderen zelfstandig kunnen wonen, is sterk afhan- !e kelijk van de aanwezigheid van sen partner en hulp van kennis sen, Wie gezelschap heeft, houdt verder depressies buiten de deur. De helft van de ouderen blijkt al het huishoudelijke werk zelf te verrichten. Het aan tal uren dat daaraan wordt be steed, varieert van vijftien tot twintig uur per week. Uit het onderzoek blijkt dat vrouwen vaker een beroep doen op particuliere, betaalde hulp dan wel op formele thuiszorg. Dat heeft te maken met het feit dat vrouwen ouder worden en veelal hun mannen overleven. Van de vrouwen boven de 75 jaar woont 64 procent alleen, te gen 27 procent van de mannen. Hoger opgeleide ouderen scha kelen meer betaalde hulp in. La ger opgeleiden hebben meer be schikking over hulp van buren en kennissen. Het LASA-onderzoek (Longi tudinal Aging Study Amster dam) naar gezond ouder worden volgt een groep van 3.100 men sen van 55 tot en met 85 jaar. Het onderzoek, dat nog tot 2002 loopt, vindt plaats in elf ge meenten in drie regio's: West (Amsterdam, Wormerland, Wa terland), Noord-Holland (Zwolle, Ommen, Genemuiden, Hasselt en Zwartsluits), en Zuid (Oss, Uden en Boekei). Interviews De onderzoeksresultaten be treffen de eerste serie interviews die in 1992 en 1993 zijn gehou den. De vakgroepen psychia trie, sociologie en sociale geron tologie en het instituut voor extramurale zorg van de VU voeren het onderzoek uit. Be halve mondelinge interviews worden ook eenvoudige tests gedaan van dagelijkse prakti sche handelingen en geheugen en worden metingen aan ogen, hart en longen verricht. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3