hools anenplan reft doel Besluit tot aftreden was niet unaniem De Krukeltjes vieren jubileum De BOVAG fietswinkel. m, Van der Wekken faalde niet alleen bij Borrendamme Accountantskantoor mag niet in Goese Poelcenter blijven Studie naar klimaat stadskantoor Bezigheid voor werklozen Borsele Helft motorfietsen niet in orde Grafmonument overgedragen Reeks autokraken opgelost weekenddiensten d Samenwerking succesvol zeeland De kinderen hadden zich voor het feest als dier verkleed. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster KRABBENDIJKE - Het was al les dieren wat de klok sloeg, donderdagmiddag op het jubile umfeest van peuterspeelzaal De Krukeltjes in Krabbendijke. Een poppentheatervoorstelling over dieren; zelfgemaakte mut sen, plakwerkjes en trommels met dieren erop en als dier ver klede kinderen. De peuterspeel zaal bestaat dit jaar vijfentwin tig jaar. En zo'n zestig kinderen uit verschillende groepen waren 's middags bij elkaar voor een feestje. Ter gelegenheid van het jubile um is ook een boekje uitge bracht. Daarin staat onder meel de geschiedenis van de peuter speelzaal. Het initiatief voor de oprichting van De Krukeltjes kwam in 1972 van twee moe ders, Leneke van Iwaarden en Paula Smallegange. Niet ieder een was even positief over hun plan, zo schrijven ze: 'Een peu terspeelzaal was voor luie moe ders. Zelfs enkele leden van het college van burgemeester en wethouders veroordeelden ons initiatief.' Zo'n vijftien jaar later, lag De Krukeltjes opnieuw in de clinch met het Reimers waalse gemeen tebestuur. Was de peuterspeel zaal juist zo trots op het pand dat ze huurde aan de Burg. Sandbergstraat, moest ze eruit. De Krukeltjes het zich echter niet op de kop zitten en stapte met succes naar de rechter. Tegel Dat de meningsverschillen i n ie der geval niet hebben geleid tot een verstoorde relatie met de ge meente, bleek donderdag weer eens. De Reimerswaalse wet houder J. W. P. Cornelissen had de eer een jubileumtegel te ont hullen, die 'een plekje heeft ge kregen aan de muur naast de in gang. Advertentie tl\lu dieexamens nntj.J vrijdag 16 mei 1997 GOES - Er komt opnieuw een onderzoek naar de klimaatbe heersing in het Goese stadskantoor. Het college heeft een bu reau daartoe opdracht gegeven. De wisselende en soms zeer hoog oplopende temperaturen vormen al jaren een bron van zorg en ergernis. De ene ambtenaar moet een extra trui aan trekken, terwijl de ander zit te zweten. Als de zon zijn best doet loopt het kwik in sommige kamers in het voorjaar al op tot dertig graden. Dat is het gevolg van het feit dat destijds bij de bouw van het stadskantoor is bezuinigd op een goede kli maatbeheersing. Voorzitter J. W. Schipper van de Onderne mingsraad hoopt dat het college van B en W dit keer ook daad werkelijk geld zal uittrekken voor verbeteringen. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele heeft toestemming van het Ministerie van Sociale Zaken voor het opzetten van een werkgelegenheidsproject. Het experiment is bedoeld om langdurig werklozen arbeidsritme en/of een maatschappelijk nuttige bezigheid te bieden. Het gaat dan met name om men sen die lang geen betaalde baan hebben gehad en daar ook geen zicht op hebben. Borsele wil uit deze groep werklozen onder meer een onderhoudsploeg voor de speeltuinen in de gemeente samenstellen. Andere mogelijkheden om mensen een bezigheid te bieden zijn het rondbrengen van warme maaltijden voor ouderen of de activiteiten van de Stoomtrein Goes-Borsele ondersteunen. GOES - Bij een keuring van 106 motorfietsen in het gebied x-ondom De Oosterschelde bleek bijna de helft niet te voldoen aan de wettelijke eisen. Het ging om in totaal 49 ondeugdelij ke tweewielers. De pohtie verrichtte de afgelopen twee maan den geluidsmetingen en technische keuringen in Kapelle, Scherpenisse, Rilland-Bath, Kats en Zierikzee. De lawaai-overlast van de voertuigen liep uiteen van drie tot twaalf decibel. Een motor mag gemiddeld 95 decibel aan ge luid produceren. Andere technische gebreken die de politie constateerde hadden te maken met banden, remmen en ken tekenplaten. Dertig motorfietsen moesten terugkomen voor een herkeuring. MIDDELBURG - Leerlingen van groep 8 van de Franciscus- school in Middelburg hebben donderdagmox-gen het door hen geadopteerde grafmonument overgedragen aan groep 7. De overdracht is een jaarlijkse plechtigheid bij het grafmonu- ment op de rooms-katholieke begraafplaats aan de Walcher- seweg te Middelbui-g. Twee leerlingen van groep 8 geven een krans door aan de leerlingen van gi-oep 7 die deze vervolgens bij het graf leggen. „Vandaag gebeurde iets heel indrukwekkends", vertelde di recteur van de Franciscusschool, Rinus Voet na de over- dracht. „Na de toespi-aak van de groepsleerkracht vroeg een oudere dame het woord. Zij vertelde dat ze pas sinds driejaar weet dat haar zusje op de begraafplaats ligt. Het meisje was nog maar vijf jaar oud toen ze stierf. Ze vertelde het met veel emotie." GOES - Een 35-jarige inwoner van Sint Willebrord en een 37- jarige inwoner van Hoogerheide zijn eerder deze week in Sint Willebrord aangehouden op verdenking van zes auto-inbra ken gepleegd in Yerseke, Wemeldinge en Krabbendijke. Ook zouden zij twee keer hebben getankt zonder te betalen. Dat gebeurde in Terneuzen en Oude Tonge. De schade plus de waaide van de gestolen goederen bedraagt in totaal ongeveer tien mille. Van de gestolen waar is niets teruggevonden. 17, 18 en 19 mei 1997 Bruinisse, IMieuwerkerk en Ooster- ALARMNUMMER 112 land, vrij. 18.00-zon. 13.00 uur: Muicartcon- R- Smits, Molenweg 61, Ooster- nuibdrisen. land, tel. (0111) 641280. Zierikzee, vrij. 18.00-zon. 12.00 uur: zon. 13.00-din. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. M. v.d. Berg, Weth. van Klinken- (0111)401480. straat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) zon. 12.00-din. 08.00 uur: 641810. J.B. Visser, Zierikzee, tel. (0111) 413965. Tandartsen: Spreekuur van 11.00*11 .30 uur. R c schoots-Boersma, Ring 19. Schouwen-Westhoek en Brouwer- Burgh-Haamstede. Iel. (01111 shaven, vrij. 18.00-din. 08.00 uur: «K?qan G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: van Renesseweg 6, Renesse, tel. Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111)461280. (0111) 412906, geopend za. van L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt32, 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 Brouwershaven, tel. (0111) 691280. uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en Renesse/Ellemeet; J.L. Flach en 18.00-18.30 uur. S.W.H.M. Simons, tel. (0111) 461280, Wijkverpleging: Burgh-Haamstede: G. van Beek- - T \/„rhL„i, I dl CfSchouwen-Duiveland: Tel. 0113 Verbeek en J.Ph.P. Stenger, 9(-1177 tel.(0111) 651861; Brouwersbaven- /Scharendijke: L.A.M. Bruel en J.J. niprf»nartcf»rv Roth.Dijkstraat 32, Scharendijke- cnai i»eu. ,tel.(0111)691280,spoednr652204. (vanaf zat. 09.00 uur): E. Wonder- Spreekuur van 11.30-12.00 uur en gem, Zonnemaire, tel. (0111) van 16.30-17.00 uur. 412180. van onze verslaggever ABAB Accountants, met 35 ves- Frank Balkenende tigingen in Zuid-Nederland, was eerst aan de Goese Naere- GOES - ABAB Accountants boutstraat gevestigd, maar had moet zijn nagelnieuwe kantoor door groei een ruimer en repre- in het Goese Poelcenter op ter- sentatiever pand nodig. Make- mijn verlaten. De gemeente laardij Zwolle bood een plaats Goes dwingt ABAB daartoe om- in het Poelcenter aan. Een pri- dat de kantoorfunctie in strijd is ma locatie met parkeerruimte met het bestemmingsplan be- en dicht bij de snelweg, vindt di- drijventerrein Poel II. Het ac- recteur Weemaes. Hij voelt zich countantskantoor krijgt wel echter op het verkeerde been ge- royaal de tijd om uit te zien naar zet door makelaardij Zwolle, een ander pand. Zowel ABAB- „Deze ruimte is ons als kantoor- directeur F. Weemaes als wet- ruimte aangeboden. We zijn houder C. Linssen wijten de misleid door Zwolle's reclame- 'pijnlijke kwestie' aan onjuiste uitingen aan de wegkant. Bo- voorliehting van de Middel- vendien zijn verschillende Bra- burgse makelaardij Zwolle, die bantse ABAB-vestigingen ge- het accountantskantoor een vestigd op industrieterreinen en plaats aanbood in het bedrijfs- daarom hebben we zelf ook niet verzamelgebouw. stilgestaan bij de planologische Het Goese college van B en W is kant van de zaak." niet van plan de hand over het ;De gemeente Goes zal make- hart te strijken. ABAB mag niet laardij Zwolle in een brief in het Poelcenter blijven. „Als wijzen op 'onzorgvuldige voor- we dat toestaan, halen we ons lichting'. Dat is bij de gemeente planologisch beleid onderuit, gebruik wanneer een makelaar Het zou een precedent schep- werft zonder het bestemmings pen, dat de gemeente in de plan in het oog te houden. Zwol- toekomst voortdurend voor le werd al eens eerder op de problemen stelt", verklaart vingers getikt omdat hij detail wethouder Linssen. Het ruimte- handel acquireerdevoorbedrij- lijk beleid is volgens Linssen venterrein De Poel. Ook die niet voor tweeërlei uitleg vat- functie is strijdig met het be- baar. Detailhandel, bedrijven stemmingsplan. Directeur R. en kantoren horen op verschil- Zwolle van de gelijknamige ma lende plaatsen thuis. Dat is in kelaardij wilde donderdag geen bestemmingsplannen duidelijk commentaar geven op de kwes- geregeld. tie. jn onze verslaggever ank Balkenende INT-MAARTENSDIJK - Het hoolse model om arbeidsloze erkwilligen aan een baan te jlpen of daar naar toe te lood- :n, lijkt doel te treffen. Sinds de oop van het samenwerkings- irband tussen arbeidsbureau i gemeente begin april, zijn ze- en uitkeringsgerechtigden aan erk geholpen en zitten dertig 2e lensen al in een bemiddelings- ici aject. Het project biedt plaats an zestig personen en moet dit ar nog uitmonden in een hools SWÏ (Samenwerking 'erk en Inkomen). Bij een SWI uunen werkzoekenden aan één iket terecht voor alles wat te iken heeft met arbeid en inko- n. let aardige van het Thoolse mo- el is dat het spontaan ontstond ei p de werkvloer. De consulentes in zowel de gemeentelijke so- ale dienst als die van het ar- vajeidsbureau werkten in de ■aktijk al nauw samen. Zij ga- D en de aanzet tot het banen- en ctiveringsproject. Beide werk- evers pakten dat op en zonder 1 teveel heen en weer gepraat ■erden de consulentes bij el- aar gezet om het totale bemid- elingsplan uit te voeren. Praktisch en doeltreffend, lorte lijnen. Gaat het in een be- aald geval om werken met be- oud van uitkering, dan kunnen ERSEKE ommelmarkt - In Yerseke ordt morgen, zaterdag, de arlijkse rommelmarkt van de reformeerde kerk gehouden, e opbrengst is bestemd voor Bt opknappen van een Roe eens wees/kindertehuis. De :rkoop gaat om 8.30 uur van art op het parkeerterrein ijkuit aan de Burenpolder- Vanaf 10.00 uur worden lullen per opbod verkocht. we dat a la minuut doorspreken en regelen", zegt vestigingsma nager R. Oppenneer van het ar beidsbureau Tholen, dat is ge vestigd in Sint-Maartensdijk. Het doel van het plan is te zor gen dat mensen van hun uitke ring af- en aan werk komen. Maarniet voor iedere deelnemer gloort direct een baan. Gemeen te en arbeidsbureau hopen dat van de 62 bemiddelingsplaatsen er 28 uitmonden in een arbeids plaats. De overigen worden zo danig geactiveerd dat ze in elk geval niet meer kansloos zijn. Inzet Van de deelnemers wordt rede lijk wat inzet verwacht. Voor scholing moeten ze bijvoor beeld regelmatig naar Vlissin- gen en Middelburg reizen. Als ze een scholingstraject accepte ren, zijn ze verplicht daarvoor een contract af te sluiten. „En ze moeten dan goede argumenten hebben als het niet gaat", on derstreept chef sociale zaken R van de Kieboom het verplich tende karakter. In het uiterste geval kan de gemeente de uitke ring van een deelnemer korten of stopzetten. Voor plaatsing van kansrijke werkwilligen benaderen beide consulentes het bedrijfsleven op Tholen en West-Brabant. De eerste resultaten zijn bemoedi gend. Niettemin zegt Oppen neer dat er 'stevig aan moet wor den getrokken om het doel te halen'. Voordeel kan waar schijnlijk worden geput uit de vestigingspremies die de ge meente Tholen bedrijven biedt. De hoogte van de premie is af hankelijk van het gekochte grondoppervlak en het aantal werknemers. In samenspraak met de Thoolse bedrijvencon- tactfunetionaris kan het banen- en bemiddelingsplan in stelling worden gebracht. Wethouder I. C. Moerland: „Een consulente kan samen met hem bedrijven bezoeken. van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het zijn zware tijden voor Daan van der Wekken. De 'kwes tie Borrendamme' is niet de enige cri sis waarbij hij de laatste tijd nauw betrokken is geweest. De interne con flicten bij werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, waarvan Van der Wekken ook voorzitter is, liggen nog vers in het geheugen. Een zaak die overigens een opvallende gelijkenis vertoont met de perikelen in Borrendamme. Immers, Zuidhoek-directeur P. de Groot werd door het bestuur weggestuurd (en ver vangen door een interim-manager) omdat hij niet goed zou functioneren. Bovendien boterde het bij het werk voorzieningsschap ook niet tussen be stuur en personeel. Van zeer recente datum is de kwestie Jannewekken, waarbij Van der Wek ken als verantwoordelijk wethouder plotselingmoest uitleggen dat voor de opknapbeurt van een school vier ton tekort was. De Zierikzeese raad nam hem zwaar onder vuur: hij zou stevig hebben geblunderd bij de controle op het budget. Even werd nog gedreigd met een motie van wantrouwen, het werd uiteindelijk een door alle frac ties gesteunde motie van afkeuring. W. F. Sprengelmeijer, jarenlang SGP- nestor van de Zierikzeese raad en 'ontslagen' bestuurslid van Borren damme, constateert dat de problemen zich opstapelen voor Van der Wekken. „En dat geeft te denken. Heeft de wethouder niet al zijn geloof- waardigheid verloren na deze affai res? „Laat ik daar maar niets over zeg gen." Wel meent Sprengelmeijer dat het Borrendamme-bestuur min of meer schuld bekent door voortijdig op te stappen. ..Trouwens, een kapitein mag zijn schip nooit verlaten." Ook voorzitter N. Ringelberg van de ondernemingsraad (or) van Borren damme heeft bedenkingen bij de werkwijze van het afgetreden bestuur en zijn voorzitter. „Vorig jaar hebben wij als or het vertrouwen in het be stuur opgezegd, dat zegt genoeg. Een ontslagprocedure moet je zorgvuldig afhandelen en zeker niet op de manier waarop het met Zeegers is gegaan. Er was bijvoorbeeld niets op papier ge zet. Tenminste, wij kregen niets te zien. Als je iemand naar huis stuurt moet je duidelijk de redenen kunnen aangeven. Anders doe je het ver keerd." Gele kaart J. van der Veer, voorzitter van de Schouwen-Duiveland se D66-fr actie en initiatiefnemer van de motie van afkeuring, geeft Van der Wekken nog het voordeel van de twijfel. „Die mo tie was een eerste gele kaart, een twee- Daan van der Wekken:elke overeenkomst met zaken die in de gemeenteraad spelen is onterecht... foto Pieter Honhoff verzorgingscentrum, en tal van ande re instellingen, gedateerd is. Een wet houder mag geen voorzitter zijn van het bestuur van een zorginstelling, stelt hij. „Daar krijg je verkeerde ver houdingen van." Volgens Bor*rendamme-directeurH. F. Zeegers moet Van der Wekken zijn conclusies trekken en aftreden als be stuurder Als het onderzoek naar het tekort van de school aan het Janne wekken is afgerond, zal dit trouwens ook gebeuren, voorspelt hij. „Van der Wekken is niet geschikt als bestuur der. als volksvertegenwoordiger al he lemaal niet." De overeenkomsten tus sen de procedures bij de Zuidhoek en Borrendamme zijn geen toeval, be weert Zeegers. „Ik spreek De Groot wel eens en het blijkt dat hij ook ge woon een paar keer gepasseerd is. Het patroon is gelijk." Onterecht Van der Wekken: „Het moet nu voor eens en altijd duidelijk zijn dat het be stuur aftreedt en niet alleen Van der Wekken. Ik maak gewoon deel uit van het bestuur en ja, ik ben toevallig voorzitter dus ook woordvoerder. Ver der is elke ovei-eenkomst met zaken die in de gemeenteraad spelen onte recht. Het heeft niets met elkaar te maken." Van een aangetaste geloof waardigheid is geen sprake. „Nee. ik zet me elke dag in voor mijn werk en beschouw mezelf absoluut niet als on geloofwaardig. Ik vind het jammer als mensen er anders over denken. Dat raakt me diep." van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Niet alle leden van het algemeen bestuur van verzorgingstehuis Borrendam me in Zierikzee stonden achter het voornemen om gezamenlijk af te treden. W. F. Sprengel meijer enP. de Rijke, respectie velijk ex-raadslid en ex- wethouder van Zierikzee, sputterden heftig tegen en wer den hierdoor uit het bestuur gezet. Sprengelmeijer: „Aftre den is een teken dat je het niet goed hebt gedaan." Het bestuur zag zich dinsdag genoodzaakt deze stap te ne men omdat de onderhandelin gen met de op non-actief gezet te directeur H. F. Zeegers stuk waren gelopen. Sprengelmeij er zegt nu zich al geruime tijd niet op z'n gemak te hebben ge voeld in het bestuur. „Vorig jaar dacht ik al: geef die Zee gers toch een proefperiode. Dan kun je naderhand bekij ken of hij goed functioneert. Ook na de rechtszaak had ik het nog wel eens met hem wil len probéren." Deze uitspraak verbaast schei dend voorzitter D. van der Wekkèn'inzeer hoge mate'. „Ik heb altijd verondersteld dat Sprengelmeijer het met de rest eens was. De Rijke ook. Ik had absoluut geen reden om aan te nemen dat ze er anders over dachten." Kracht Van der Wekken beschouwt af treden niet als een zwaktebod maar juist als een teken van kracht. „We blijven ervan over tuigd dat Zeegers niet de juiste man is voor Borrendamme. Het is goed om de zaak over te dra gen aan een interim-bestuur dat de kwestie fris kan onder zoeken." De onderhandelingen met Zee gers - opgedragen door de kan tonrechter die bepaalde dat de directeur niet mocht worden ontslagen - liepen stuk. „Zee gers ziet maar één oplossing: vandaag nog terug op z'n plek. Als bestuur hebben we andere opties aangedragen, bijvoor beeld outplacement: een func tie buiten Borrendamme. Maar dit was onbespreekbaar." Na overleg met gedeputeerde G. L. C. M. de Kok werd beslo ten de hulp in te roepen van het interim-bestuui'. Voorzitter is L. Ginjaar uit Burgh-Haam stede, Eerste Kamerlid van de WD. Dé andere leden zijn oud notaris mr. D. van Eek uit Noordgouwe en mr. J. J. van der Meulen uit Middelburg, voor heen plaatsvervangend direc teur van de Stichting VMC Zeeland. Dit trio krijgt als taak, zo meldt een korte ver klaring van Borrendamme, 'langlopende problemen' op te lossen, de benoeming van een nieuw bestuur- voor te bereiden en nieuwe statuten op te stel len. Om een oplossing te vinden voor het slepende conflict bij het Zierikzeese verzorgingstehuis Borren damme is een interim-bestuur aangesteld. foto Pieter Honhoff de heeft hij nog niet gehad." Hoewel hij 'Jannewekken' niet met andere za ken wil vergelijken -dat was een po litieke kwestie' - bewijst de Borren- damme-crisis volgens hem weer eens dat de organisatiestructuur van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39