Politiesurveillanten aan de Rustig met drank na eindexamen Vlaamse traumaheli biedt razendsnel tulp over de grens Opmaat aanleg Westerscheldetunnel Geen subsidie voor monument tegen kernenergie Hoechst mikt op voorkómen ontslag bij reorganisatie SP-Kamerfractie wil opheldering over milieudelicten VVM Vrij parkeren met dank aan België Nieuwe medewerkers van provinciaal korps vooral op straat actief op 16 en 17 mei zeeuwse almanak Cadeau PZC zeeland vrijdag 16 mei 1997 van onze verslaggeefster VLISSINGEN Met een muntstuk van twintig Belgische franken zijn zeker drie van alle Vlis- singse parkeerautomaten te misleiden. In elk geval spuwt de automaat op het Vlissingse Stadhuisplein na inworp van de munt keurig een parkeerbewijs uit. Tot grotere verbazing weerklinkt na een moment van geduld ook het geluid van de munt. Geheel gratis kan de slim me parkeerder lange tijd parkeren. Maar het 'euvel' wordt binnenkort verholpen. De Vlissingse wethouder T.R.K. Meijers heeft opdracht gegeven de ondeugdelijke automa ten te vervangen- „Nadat we hoorden van de parkeertruc, hebben enkele ambtenaren alle - ik geloof dat Vlissingen er intussen achttien heeft - automaten getest. Sommigen kwamen triomfantelijk terug. Loos alarm, zeiden ze. Maar drie apparaten retourneerden het par keerbewijs èn de munt." - Meijers gaat ervan ui t dat de apparaten al gere pareerd zijn. „Als de automaten de munten nu maar hadden binnengehouden was het geen' probleem geweest. Twintig frank is toch een aardig ruilobject voor een gulden." van onze verslaggever MIDDELBURG - Veel succes. Ruim 5.700 Zeeuwse eindexa men-kandidaten krijgen deze week of begin volgende week een brief thuis met die tekst. Was getekend, district Zeeland van Veilig Verkeer Nederland (WN). Na de eindexamens komen de feesten en op de feesten vloeit de drank. WN en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) spelen daar alvast op in met de 'veel succes-brief'. Iedereen wordt een 'pracht van een examenfeest gegund', maar wel graag een beetje kalm aan met drank achter het stuur. Want, volgt een slogan van WN, 'niets is zo bezopen als met drank op gaan rijden'. Jongeren kunnen laten weten dat zij de actie steunen. Zij moe ten dan een kaart insturen, waarop staat dat zij beloven niet met drank achter het stuur te kruipen. Bij de brief zit even eens een sticker waarop dezelf de belofte staat. Een sticker die op fiets, brommer of auto kan worden geplakt. Cd-bonnen Aan het insturen van de belofte- kaart zit iets vast. Wie de kaart instuurt, maakt kans op één van de twintig cd-bonnen a 50 gul den die door ZLM-verzekerin- gen beschikbaar worden ge steld. ian onze verslaggever heo Giele MIDDELBURG - Aan de acht- onderd medewerkers van de olitie Zeeland zijn gisteren de :rste veertien 'surveillanten m politie' toegevoegd. Na een itensieve opleiding van negen ïaanden legden zij donderdag- iddag de ambtseed of -belofte in het Middelburgse stadhuis. Icht van hen worden op Wal- heren ingezet, zes in Zeeuws- laanderen. olitiesurveillanten zullen wor- en ingezet voor eenvoudige, laar voor het publiek belang- jke taken. Het instellen van eze nieuwe categorie politie- ïensen komt voord uit de wens neer politie zichtbaar op straat hebben. Door de toenemende riminaliteit en steeds verder- aande specialisatie binnen de olitie is dit een probleem. In 991 startten enkele korpsen iet een experiment om mensen i te zetten die de reguliere poli- e kan ondersteunen. 'ittige maanden Ie surveillanten hebben een ar- eidscontract voor zes jaar ge regen. Hun positie is wat dit etreft vergelijkbaar met mili- ïiren die voor bepaalde tijd te- enen. Hoewel de opleiding be- erkter is dan die tot gewone diender, of zoals het officieel heet tot 'basispolitiefunctiona ris', hebben de surveillanten ne gen pittige maanden achter de rug. Tweeëntwintig mensen be gonnen in augustus vorig jaar aan de training. Onderweg haakten er vier af en vier ande ren zijn nog bezig met het afron den van hun opleiding. Straat Op het eerste gezicht zijn ze niet te onderscheiden van andere agenten. Een verschil is wel dat de surveillanten geen pistool bij zich dragen, maar een wapen stok en handboeien. De politievakbonden hadden aanvankelijk problemen met het in het leven roepen van de functie van politiesurveillant. Zij vreesden een uitholling van het werk van de gewone agent. Die vrees is inmiddels verdwe nen, zo zei R. Koopman, voor zitter van de ondernemingsraad van het Zeeuwse korps. De surveillanten van politie, die gisteren de eed aflegden, op het bordes van het Middelburgse stadhuis. De nieuwste politie medewerkers zullen vooral op straat werken. Toezicht, pre ventie, hulpverlening en, mocht het nodig zijn, opsporing zijn hun hoofdtaken. foto Ruben Oreel ian onze verslaggever l/out Bareman BUSSEL - Het Belgische nstituut voor Medische Drin- ende Hulpverlening heeft don- erdag in Brussel een hypermo- erne ambulance-helikopter epresenteerd. Het is de enige raumahelikopter' in België. Ie heli wordt gestationeerd in rugge en wordt van daaruit in- ezet bij spoedhulp aan bijvoor- eeld verkeersslachtoffers en atiënten die dringend naar een pecialistisch ziekenhuis moe- en worden vervoerd. Ie helikopter gaat ook grens- verschrijdend opereren. De af- elopen jaren werd - in het ka- ;r van een Euregio-project - al itgebreid geëxperimenteerd iet het inzetten van een trau- ïahelikopter in Zeeuws- laanderen. Het experiment in '94 en '95 be- elsde niet alleen de inzet van ledisch Urgentie Groepen MUG-teams) van Vlaams zie- enhuizen per helikopter, maar Kik over de weg. Piloot Michel laeys - één van de vijf legerpi- )ten, die bij toerbeurt de tra umaheli bemannen - donder- lag in Brussel: „Tot nu toe zijn re veertien keer voor spoedei- mde medische hulp naar Golf diefstallen van auto's in l-Vlaanderen Üaneen medewerkster 1ERNEUZEN - In Zeeuws- baanderen kan zo langzamer hand gesproken worden van een fare golf van autodiefstallen, lowerden sinds 4 mei negen au- odiefstallen gemeld, waarvan wee in Hulst, één in Heikant, fcn in Overslag, twee in Axel, Wee in Zuiddorpe en één in keskens. 'e daders hebben geen voor- ieur voor een bepaald type of aerk. Volgens de Terneuzense 'olitievoorlichter C. Verdoorn het niet uitgesloten dat het leeds om dezelfde daders gaat. 'mdat er bij de vier autodief lallen in Axel en Zuiddorpe lerst tijdens een woninginbraak autosleutels gestolen werden, kiseert de politie autobezit- frs hun sleutels goed op te ber- Sn. Naar de diefstallen en de hders wordt een nader onder- Zfjek ingesteld. Zeeuws-Vlaanderen gevlogen. In alle gevallen hadden we maximaal vijftien minuten no dig om ter plaatse te komen. Dat geldt trouwens ook voor Wal cheren en een belangrijk deel van Beveland. Probleem is al leen dat we nooit gevraagd zijn voor een interventie boven de Westerschei de." Het Euregio- project mondde uit in een gun stig advies van coördinator Jo Boeye (destijds in dienst van de Centrale Post Ambulancever voer Zeeland). Subsidie Boeye nu: „We hebben vorig jaar aan zowel de provincie als aan het CPA geadviseerd de grensoverschrijdende hulpver lening in protocollen vast te leg gen. Ik heb begrepen dat daar inmiddels aan wordt gewerkt." Vraag is wie opdraait voor de kosten van het inzetten van de traumaheli. Medio juni praten de zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten over eventuele subsi diëring. ANWB-Medical Air Assistance gaat medio augustus experimenteren met een trau mahelikopter die vanaf Airport Rotterdam heel Zuidwest-Ne derland - behalve Zeeuws- Vlaanderen - gaat bestrijken. Volgens MAA-directeur Willem Botman - donderdag ook aan wezig in Brussel - kunnen de he li 's van Rotterdam en Brugge sa men heel Zeeland dekken. De inzet van de nieuwe tweemo- torige helikopter van het Insti tuut voor Medische Dringende Hulpverlening kost jaarlijks ongeveer een miljoen gulden. Piloot Claeys: „We stijgen een kleine 500 keer per jaar op, ge middeld 1,5 maal per dag. En dan gaat het dus enkel om de meest spoedeisende gevallen. Ons vliegbereik? Ik weet zeker dat wij bijvoorbeeld sneller op Walcheren zullen arriveren dan de heli uit Rotterdam..." van onze verslaggeefster BORSSELE - Het voorbe reidende werk voor de aanleg van de Wester scheldetunnel gebeurt niet meer alleen vanach ter de tekentafel. In het landschap tussen Borssele en 's-Heerenhoek stond donderdag een paar enor me kranen voor het verho gen van twee hoogspan ningsmasten. Dit karwei moet voorkomen dat de electriciteitsdraden te laag boven de toeleidings- weg naar de Westerschel detunnel komen te han gen. Die gaat op deze plek namelijk wat omhoog lo pen. Als gevolg van een verkeerde berekening lukte de klus echter niet. Aannemings- en verhuur- bedx-ijf Jac Goud bv had van Delta Nutsbedrijven nv de opdracht gekregen de klus te klaren. De on derneming had de groot ste kraan meegenomen, berekend op een gewicht van maximaal 20.000 ki lo. De mast bleek echter geen 17 ton te wegen zoals het bedrijf had doorge kregen, maar op z'n minst 20 ton. „En daarom heb ben we uit veiligheidsoog punt besloten te stoppen", zegt J. Goud. Groter Het aannemingsbedrijf probeert het morgen, za terdag, opnieuw met een nog grotere kraan, die el ders wordt ingehuurd. Die zal de masten van de fun dering lichten, waarna er een soort van verlengstuk onder wordt geschoven. Veivolgens wordt de oor spronkelijke mast weer op het nieuwe onderstel ge plaatst. Dinsdag komt de tweede hoogspannings mast aan bod. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De actiegroep Stop Borssele krijgt geen subsidie van de ge meente Borsele voor de sokkel van een herdenkingsmonument, dat de groep wil plaatsen bij de kerncentrale in Borssele. Het kunstwerk moet in het jaar 2004, bij de sluiting van de centrale, een plek krij gen voor de pooit. De gemeente vindt dat niet zij, maar de ïïjksoverheid verant woordelijk is geweest voor de komst van de centrale. Het verzoek van de actie groep is daarom doorgestuurd naar het ministeihë van Economische Zaken. De gemeente vindt dat de actiegroep met haar subsidie-aanvraag aan het verkeer de adres is. Het verzoek ligt nu bij het mi nisterie van Economische Zaken, dat het samen met het ministerie van Verkeer. Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) zal gaan bekijken. Ook is het voorstel on derzocht door de commissie beeldende kunst van de Culturele Raad. Deze kwam tot de conclusie dat het niet gaat om de plaatsing van een kunstwerk, maar om een actie. Open armen „De gemeente schuift haar verantwoor delijkheid gewoon af." vindt Els Verhage van de actiegroep Stop Borssele. „Zij van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Hoechst Holland in Vlissingen stu deert op een mogelijkheid gedwongen ontslagen als ge volg van de reorganisatie die thans in uitvoering is, geheel te voorkomen. Het idee is de werknemers voor wie geen plaats meer is bij het chemie bedrijf in dienst te laten bij een uitzendbureau of een speciaal daarvoor op te zet ten organisatie en op die ma nier elders tijdelijk - en uit eindelijk definitief - aan het werk te helpen. Directeur M. Knuttel van Hoechst Holland legt er de nadruk op dat het nog maar gaat om een inval, waaraan veel haken en ogen zitten. De juridische en sociale kant van de zaak vergt veel ovei- leg en afstemming. Knuttel: „We moeten eiwoor oppassen dat zo'n constnxctie niet tot gevolg heeft dat degenen die van zo'n oplossing gebruik maken hun WW-rechten en de voorzieningen die in het sociaal plan zijn neei'gelegd niet verspelen." Vertrekpremie In het kader van een ingrij pende kostenbesparingsope ratie schrapt Hoechst - ten opzichte van eind 1995 - 250 banen. Daarvan zijn er 65 door onder meer natuurlijk verloop vervallen. Ruim 100 werknemei's van 56 jaar en ouder (106 in getal) ti-eden vervToegd uit en ongeveer 50 pei'soneelsleden maken gebruik van de vertrekpre mieregeling en hebben een andere baan gevonden. Dat betekent dat zoals de zaken er nu voorstaan een kleine 50 banen dienen te worden ge schrapt door gedwongen ontslagen. Het sociaal plan voorziet in deze mogelijk heid. In dat plan is afgespro ken dat Hoechst zich extra zal inspannen om werkne mei's van 50 jaar en ouder aan een nieuwe baan te helpen. Bovendien is een aanvulling overeengekomen op het loon bij een nieuwe werkgever of een WW-uitkei'ing. Die aan vulling kan maximaal vier jaar dui'en. Inspanning Volgens Knuttel past het on- dei-zoek naar de mogelijk heid uiteindelijk overcom plete werknemers van Hoechst op uitzendbasis aan wei'k te helpen bij het sti-even van de onderneming een maximale inspanning te le veren om te voorkomen dat oud-personeelsleden werk loos woi'den. „Maar er is nog slechts sprake van een pxil plan.waarvan nog lang niet zeker is of het wel is uit te voeren. We hebben bijvoor beeld de medewerking van Arbeidsvooi'ziening nodig. Het mag niet zo zijn dat we iets op touw zetten waai'van achteraf moet woi'den vast gesteld dat mensen die er ge bruik van maken de basis voorzieningen die wettelijk en in het sociaal plan zijn ge regeld, zouden mislopen." Gunstiger Als de beoogde opzet haal baar is, acht Knuttel dat een belangrijke aanvulling op de sociale maatregelen die in verband met de reoi'ganisatie woi'den geti'offen. „Niet al leen omdat het voor een bi'e- drijf natuurlijk nooit leuk is om werknemers gedwongen te ontslaan, maar vooi'al ook omdat deze categorie aan het werk kan blijven - zij het dan op uitzendbasis. Dat is een veel gunstiger positie om weer een vaste baan te kiij- gen dan als werkloze." van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Socialistische Partij vraagt de ministers De Boer (VROM) en Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) of het Ter neuzense bedrijf Verstraeten Verbrugge Milieubeheer ernsti ge overtredingen heeft begaan bij het verwerken van gevaar lijk afval, afkomstig van hel failliete Tanker Cleaning Rot terdam. Politie, justitie en de milieu-in spectie onderzoeken of bij het Terneuzense bedrijf milieude licten zijn gepleegd. VVM heeft vorig jaar TCR overgenomen. Dit Rotterdamse bedrijf raakte in opspraak omdat het afval ab soluut niet volgens de milieu voorschriften verwerkte. De SP wil van de ministers we ten of het bewuste TCR-afval is Boete na lozing TERNEUZEN - De kapitein 'van het Liberiaanse zeeschip Norgas Ti'aveller kreeg een boe te van 1500 gulden wegens het lozen van ethyleen, een zeer brandbare en explosieve stof, in de Braakmanhaven in Terneu- zen. De lozing was het gevolg van een defect aan een warmte wisselaar. Drie kilo ethyleen kwam in het water tei'echt. opgeslagen of vei'wei'kt. En als het is vei-werkt, hoe en door wie is dat dan gebeurd. De partij vermoedt dat het che misch afval afkomstig is van Af valstoffen Terminal Moerdijk. Die zou het een paar jaar gele den wegens verwerkingsproble men naar TCR hebben afge voerd, met toestemming van VROM. Gevolgen De SP wil weten wat de gevol gen zijn voor de overheid als blijkt dat er sprake is van mi lieu-crimineel handelen van TCR. Het energiebedrijf Delta Nutsbedi'ijven heeft 75 miljoen gulden geïnvesteerd in WM. De pi'ovincie Zeeland is op haar beuxt weer de grootste aandeel houder van Delta Nuts en gede puteerde J. Hennekeij is er pre sident-commissaris. Volgens directer M. Verbrugge van VVM is zijn bedrijf niet schuldig aan opzettelijke overtredingen. (Advertentie) 75 TOPOCCASIONS van div. autobedrijven uit Goes e.o. zie pagina 24 hebben toentertijd de kerncentrale met open aimen ontvangen. Niet alleen de overheid heeft schuld, de gemeente Bor sele net zogoed." De actiegroep, die van het kunstwerk een eerbetoon wil maken voor alle mensen die tegen kernenergie hebben gestreden, geeft de strijd niet op. „Wij willen verder onderhandelen met de gemeente en, als het niet anders kan, met het ministerie. De familie, voornamelijk woonachtig in Temeuzen en omgeving, loopt al weken zwanger van de gebeurtenis. Het moet een spaktakel wor den en daarom is er geen ruimte voor malle improvisa tie en losseflodder-werk. Dus is de zaal al maanden geleden gereserveerd, zijn de menu's bijna notarieel vastgelegd, kan iedereen de sketches en andere optredens achterste voren opdreunen, is de foto graaf besteld èn WAS het ca deau sluitend geregeld. Was... inderdaad. Want aan gezien het paar, dat zich na 50 jaar huwelijkse trouw dezer dagen als feestvarken mag verkleden, er tamelijk be grensde ideeën op nahoudt, moest dat cadeau vooraf toch even voorzichtig worden doorgesproken. Maar ach wat kon er fout gaan, oor deelde de zoon, die door de jaren heen een enorme men senkennis heeft opgebouwd. Pa en ma zouden het prach tig vinden, zo'n weekendje Parijs. Ze waren immers nooit verder geweest dan Ca- dzandEen kwestie van mensenkennis, inderdaad. Dus zag men hem deze week gejaagd alle winkels in huis houdelijke artikelen in de streek af struinen, op zoek naar dat ene, door het jubile rend paar zo vurig gewenste cadeau: een magnetron.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33