Ruud Gullit neemt altijd het voortouw Vechten om erkenning en een gouden toekomst Trainer kan met Chelsea geschiedenis schrijven in eindstrijd om FA Cup Volleyballer Latuhinin eindelijk de eerste spelverdeler in Oranje Als eerste trainer van buiten het Verenigd Koninkrijk is hij erin geslaagd de finale van 's werelds befaamdste bekertoernooi te bereiken. Ruud Gullit is ook de eerste zwarte voetbalcoach die morgen het heilige gras van Wembley betreedt, al schijnt vooral voor Nelson Mandela - de man die hem over veertien dagen een onderscheiding wil toekennen - dat laatste een uitzonderlijke prestatie. Maar niet alleen de aanwezigheid van de Nederlandse ex-international in de Londense voetbaltempel baart opzien. De door honderden miljoenen, over de hele wereld verspreide voetballiefhebbers bekeken eindstrijd van de FA Cup is dank zij de inbreng van een recordaantal buitenlandse spelers de meest kleurrijke in de geschiedenis. Bij Middlesbrough staan de Juninho's, de Ravanelli's, bij Chelsea de Zola's en Vialli's opgesteld om leden van het koninklijk huis de hand te schudden. Welcome., bienvenu, welkom staat er op een bord bij de ingang van Chel sea's thuishave Stamford Bridge gekalkt. Toepasselijker kan het niet bij de club waar voetballers uit de hele wereld on derdak hebben gevonden. Ruud Gullit heeft in de kleedkamer en op het trainingsveld Engels als voertaal ver plicht gesteld, ja en hij wordt zelfs een beetje boos als er achter zijn rug om toch in verschillende talen wordt gesmoesd. Juist voor de Britten in zijn selectie moet de communicatie gladjes blijven verlo pen, bovendien helpt het de buitenlan ders te acclimatiseren in de omgeving van Fulham Road, het artistieke en vooral 's nachts kloppende hart van Londen. De Premier League is het paradijs voor buitenlandse stervoetballers geworden. Met tientallen tegelijk werden ze, tegen forse vergoedingen - 128.000 gulden per week zoals bij de Italiaan Ravanelli - ge contracteerd. De doorsnee prof in Enge land begint zich er al een beetje aan te er geren en bij de vakbond vindt men dat de invasie van 'foreigners' gauw een halt toe moet worden geroepen. Ruud Gullitligt daar niet bepaald wakker van. Chelsea's 'big boss' sloeg juist de voorbije weken, in de periode dat andere managers nog bezig waren het vege lijf te redden of Europees voetbal veilig moes ten stellen, hard toe op de buitenlandse transfermarkt. Uit Noorwegen. België, Spanje, overal toverde Gullit ze weer van daan. Een Noorse spits (Tor Andre Flo), een Uruguaanse middenvelder (Gustavo Poyet) en een Nigeriaanse verdediger (Ce- lestine Babayaro) voegde hij gauw even aan zijn selectie toe voor het nieuwe sei zoen. Straks ziet hij in deBundesliga of in Frankrijk ook nog wel een aardige doel man rondlopen. Gullit zegt echter gegronde redenen te hebben waarom hij niet investeert in En gelse voetballers. Hij wordt zelfs fel als hem wordt verweten slechts oog te heb ben voor alles wat er in het buitenland speelt.,Ik wil wel degelijk Britse voetbal lers contracteren bij Chelsea," legt Gullit uit. „Maar de voetbalindustrie in dit land is op hol geslagen. Iedere keer als ik een Engelse speler op het oog heb en infor meer of hij te koop is, krijg ik meteen een transferprijs van 25 miljoen onder m'n neus geschoven. Dat vind ik belachelijke bedragen. In het buitenland kan ik spe lers, van wie het contract afloopt dank zij de Bosman-zaak voor niets krijgen. Dan zou ik een slecht manager zijn voor Chel sea als ik toch Engelsen kocht." De man die zelf ooit voor een bedrag van 18 miljoen gulden verhuisde van PSV naar AC Milan bespeurt dezelfde ontwik keling bij andere clubs in de Premier Lea gue. Onvermijdelijk is dat er ook ladingen 'kneusjes' en geldwolven neerstrijken in Engeland. „Er worden spelers binnenge haald die lang zo goed niet zijn als de ge middelde Britse profspeler, maar ze krij gen een contract omdat ze goedkoper zijn." Politieke discussie Daarom heeft Gullit, zoals hij bij PSV, AC Milan, het Nederlands elftal of in de strijd tegen Apartheid ook altijd het voortouw nam, deze dagen een politieke discussie op gang gebracht die tot rigoreuze veranderingen binnen de Engelse voet balwereld moet leiden. Er moeten crisis besprekingen worden gevoerd met de au toriteiten en zelfs Tony Blairs nieuwe Labour-regering moet erbij worden be trokken. Gullit: „Nu dit land een nieuwe regering heeft, kan er misschien iets aan het pro bleem worden gedaan. Het heeft geen zin om nog een paar jaar door te zeuren over al die buitenlanders die maar binnenval len. Ze moeten zorgen dat de Engelse voetballers betaalbaar worden." Gullit vindt dat spelers als Vialli, Ra vanelli of andere buitenlandse groothe den niets kan worden vexweten. „Het is de fout van het systeem en niet de fout van de spelers. Mij intex-esseert het trouwens niets dat de Britse spelers en de vakbond boos zijn. Het publiek, de aanhang van Chelsèa heb ik ook nog nooit horen kla gen. De supporters zijn slechts geintei'es- seerd in een winnend team. Als Chelsea de bekerfinale wint, zijxx zij gelukkig. En ik ook!" Mede dank zij het succesvolle avontuur in het toernooi om de FA Cup en de indiuk- wekkende optredens van één van zij n bui tenlandse aankopen heeft Gullit het pu- bliekin Londen op zijnhandgekregen. De aanhang van Chelsea heeft Gianfx'anco Zola gekozen tot beste speler van het sei zoen 1996/'97. De 3 0-jarige mini-interna tional van Italië heeft de 'Blues' een swin gende stijl gegeven en is in z'n eentje op het bijna geheel verbouwde Stamford Bridge vei'antwoordelijk voor de heeft van alle spelers. Het lijkt hem ge makkelijk af te gaan, maar dat is nu juist de kunst bij een speler als Zola." Opgelucht Op het moment dat Gullit de op het EK vorig jaar tegen Duitsland falende Itali aan - hij miste een cruciale strafschop - weghaalde uit de Serie A, was men bij Par ma opgelucht. Zola zou eeuwig hebben gebotst met Hxnsto Stoitsjkov en op zijn retour zijn. „En nu," lacht Gullit in zijn vuistje, „vi'agen ze zich af hoe ze hem ooit hebben kunnen laten gaan. In de kranten spreken ze er schande van. Spelers als Zo la zouden een betere behandeling verdie nen." Zola zelf, die zonder voetbal-outfit op een doordeweekse dag op het Imperial Colle ge-complex van Chelsea meer weg heeft van een lichtgewicht jockey uit de Grand National, bevestigt de woorden van zijn trainer. „Wat Ruud zegt, klopt. Nadat ik op het EK die penalty had gemist tegen de Duitsers kreeg ik de indruk dat steeds meer mensen in Italië hun twijfels over mij hadden. Ik ben het seizoen nog begon nen bij Panna, maar binnen en buiten het veld ging het al gauw helemaal verkeerd met de club. Het werd een grote xutzooi. Eenmaal uit het troebele water opgevist door Gullit, leefde Zola op Stamford Bridge weer helemaal op. De bewei'ingen vanuit Italië dat hij een 'ti'oublemaker' is, lijken nergens op gestoeld. Zola staat in de spelersgroep van Chelsea bekend als de 'funny' man met de beste humor van alle maal. Sommigen noemen hem de 'Fonz', ooit uitgebeeld door de Amerikaanse ac teur Henry Winklei'. Loopt in het stadion in elk geval met een veel bredere smile rond dan de verongelijkte en zijn op de bank belande landgenoot Gianluca Vialli Als hij deze ochtend voor een Engelse fo tograaf moet poseren en een reeks van be velen ('kin omhoog, smile, doe je mond dicht'), zegt hij in vlekkeloos Engels: 'Wat zal ik met m'n oi-en doen?' Na een wed- strijd tegen Sheffield Wednesday liet hij een BBC-interviewer en zijn camei'a-man schuddebuikend achter. Sheffields Peter Atherton had hem 90 minuten als een waanzinnige gedekt. 'How did you like it? vroeg de BBC-verslaggever. ,,I prefer my wife...," antwoox-dde Zola droog. Kleiner shirt Acht maanden de onbetwiste nummer één bij de club. De resterende vier maanden de minstens zo duidelijke nummer twee bij de Nederlandse ploeg. Natuurlijk heeft Misha Latuhihin het er vaak moeilijk mee gehad. „Na Atlanta wil ik eerste spel verdeler zijn, anders houd ik ermee op", zei hij al in 1994. Nu het eindelijk zover is en Latuhihin in elk geval in de World League de eerste viool speelt in de gouden volley - balploeg van Atlanta, wil de spelverdeler liever niet meer herimxerd worden aan die ferme uitlating. „Iklxeb die mening herzien", zegt de 26-jarige spelverdeler. „Ik maak mijn carrière niet afhankelijk van het feit of Blangé er wel of niet is. Waarom zou ik?" zo heel lucratief. Voor mij zou het goed zijn een World League-finale te spelen." Net als bondscoach Toon Gerbrands denkt Latuhihin overigens dat het nog heel lastig zal worden die finale (de eei'- ste week van juli in Moskou) te bereiken. „Het is toch een nieuw team waarmee we begonnen zijn." Waarom zou hij, die in zijn eerste jaar België bij Zonhoven, 'een aardig seizoen' had? Ja, waarom zou hij, die vol gens Maaseik-speler Richard Schuil, de andere 'Belg' in de selectie, geen aai-dig seizoen had maar wekelijks domweg de pannen van het dak stond te spelen? „Te gen hem was ik inderdaad goed", glim lacht Latuhihin. „Waarom zou hij?", vindt ook bondscoach Toon Gerbrands. „Latuhihin is gewoon de spelverdeler van het Nedexiands team. Ik wil het woord Blangé vooxiopig niet meer ho ren." Terwijl Blangé wel degelijk rondwaaxt in de Amsterdamse Sporthallen Zuid, waai de Nederlandse volleybalploeg zich voorbereidt op de World League, die mox-gen en overmorgen begint met de 'double' tegen Korea in Groningen. Nee. niet alleen de geest van Blangé, maar de man in levende lijve traint twee keer per week mee. En schikt zich in zijn (voorlo pig) ondergeschikte rol. „Hij staat rustig een kwartier te servex-en. In bepaalde oe feningen zelfs tepassen, dat heeft hij nog nooit gedaan", zegt Latuhihin. Vier jaar Nedexiands volleybalteam brachten Latuhihin onder meer een zil veren WK en een gouden olympische me daille op, maar weinig epuwige roem. Simpelweg omdat een tweede spelverde ler zoiets is als een reservekeeper in het voetbal. Een man die bitter weinig kan sen krijgt. Met als grote verschil dat een spelverdeler in het volleybal, anders dan een keeper bij voetbal, de spil is waar het team om draait. Op de momenten dat zijn kansen zich voordeden, merkte Latuhi hin onmiddellijk een omslag in het team. „De World League-finale van '94 heb ik bijna helemaal gespeeld omdat Peter ge blesseerd was. Hij speelt dan ook ineens geexx enkele rol meer De ploeg weet dat ze het met jou moeten doen en dan geven ze je ineens het vertrouwen." Hem vergelijken met voorgangers heeft daarom geen enkele zin, vindt Latuhi hin. „Toen ik kwam werd ik afgezet te gen Avital Selingex; de vorige tweede spelverdeler. Maar ik ben een ander type. Ik word nu vex-geleken met Blangé, dat slaat ook nergens op. Blangé heeft speci fieke kwaliteiten waarvan het maar de vraag is of ik ze ooit bereik. Met zijn leng te en zijn snelle polsen kan hij een snel heid in het spel bx-engen die denk ik geen spelverdeler ter wereld heeft. Ik zal naar dat niveau toe moeten groeien. Dat kan niet meer alleen door te trainen, ik zal ook moeten spelen." En speeltijd kreeg Latuhihin vooralsnog weinig. In Atlanta bijvoorbeeld kwam hij slechts twee keer in actie. Tijdens de kansloos verloren poule wedstrijd tegen Italië en tijdens de moeizaam gewonnen kwartfinale van Bulgarije. Die gouden medaille voelt ondanks dat toch als echt Volleyballer Misha Latuhihin krijgt aanwijzingen vaix bonscoach Toon Gerbrands. „Spelverdeler tijdens de Olympische Spelen in Sydney, dat is mijn doel." foto Roland de Bruin/GPD van hem.,Ik heb mijn bijdrage geleverd. Dat was nu eenmaal mijn rol. Ik kwam er alleen in als Peter geblesseerd was, of echt heel slecht." Het eerste kwam meer voor en dat ook nog slechts sporadisch. Nochtans voelt hij geen druk voor het be gin van de World League. „Het vertrou wen is er wel, ook bij demedespelex-s. An ders begin je er niet eens aan." Natuurlijk hoopt Latuhihin tijdens de Wox'ld League een onoverbrugbare voox~- sprong' op te bouwen op Blangé, die pas bij het EK in september in eigen land weer beschikbaar is voor de nationale ploeg. „Ik probeer een hoeveelheid kre diet op te bouwen waardoor de bonds coach wellicht zegt: Jij speelt ook het EK. Maar het is geen doel op zichzelf meer. Ik zie het Nederlands team vooral als het investeren in mezelf." Met inves teren in zichzelf bedoelt de Limburger het verdienen vaix een lucratief contract in een nog verder buitenland dan België. Hij windt daar geen doekjes om. „Voor aanvallex-s is dat gewoon gemak kelijker", wijst Latuhihin op Schuil, die na zijn eerste Belgische seizoen de aan biedingen voor het uitzoeken heeft. „Voor mij is wel wat belangstelling uit Italië maar niet zo heel concreet en niet Stapje terug Hij vindt het daarom ook nog te vroeg de nieuwe bondscoach Toon Gex-brands af j te zetten tegen Joop Alberda (de oude). ..Het is moeilijk te vergelijken. Had Joop deze groep gehad dan weet ik niet hoe hij het had gedaan. Hij hoefde in het laatste jaar voor Atlanta eigenlijk alleen de groep scherp, geconcentreerd, te hou den. In vergelijking daarmee is het voor de hele ploeg nu een stapje terug. Toon is rechtlijnigei-, dat kan ik wel zeggen. Joop was meer een filosoof. Maar misschien is het gewoon wat de groep op een bepaald moment nodig heeft." Latuhihin is als zoon van een Molukse vader en Nederlandse moeder één van de weinige gekleurde volleyballers in Ne- dexiand. „Omdat Marokkanen, Turken, Molukkers en Antillianen toch meestal uit minder bedeelde gezinnen komen, derxk ik. Ze gaan niet volleyballen maar voetballen. Als ik in de Molukse gemeen schap kom, bij een feest of zo. merk ik dat ze me kennen. Vorig jaar was ik bij een jeugdproject ih Utrecht, daar hadden ze tot mijn stomme verbazing een heel prik bord met knipsels over mij. Ze volgen me, zijn trots op me Maarzo'n rolmodel- functie als Simon Tahamata heeft gehad, hejb ik natuurlijk lang niet." Wat niet is, kan nog komen natuurlijk. „Ik denk dat Petervolgend jaar stopt. Hij is nu 32. Dan zou ik weieens de spelver deler tijdens de Olympische Spelen van 2000 in Sydney kunnen zijn. Naluui'lijk is dat mijn doel." Tegen die tijd is Taha mata vast al goeddeels vergeten. Jaap Kiers Rxiud Gullit en assistent Graham Rix houden een oogje in het zeil bij de traiixing van Chelsea aaxx de vooravond van de finale om de FA Cup tegen Middlesbrough. foto Justin Williams/ANP 'ooohhhs' en 'aaaahhhs'. Het legioen heeft hem na zijn transfer van Parma in november vorig jaar razendsnel in het haxf gesloten, zoals men eerder al Ruud Gullit met veel liefde en wannte ontving. De kleine man, in zijn beginjaren bij Na- poli bezitter van het door Diego Marado- na achtei'gelaten shirt met nummer tien en later reuzendoder bij Pax-ma tegen Ajax in de Exiropa Cup, is het bx-ein van Chelsea's Europees gevulde ruif. Gullit beweert niet versteld te staan van de impact die Zola heeft in de Premier League. „Hij is de man die voor Italië te gen Engeland op Wembley de winnende goal maakte, die tegen de topclubs zoals Manchester United dit seizoen wereld goals scoorde en die de beste techniek De middenvelder, die als enige speler in de Premier League met een kleiner gemaakt shirt speelt, zegt op zijn beurt dat Chelsea vooral aan Gullit het bereiken van de be kerfinale heeft te danken. „Ruud is de eerste trainer die ik ken die echt geen on derscheid maakt tussen spelers en maling heeft aan hun status. Het interesseext hem echt geen zak wie hij teleurstelt. Vialli zit op de bank en dat vindt-ie niks. Hij rea- geei't zich af in de kranten, maar ik heb niet de indxuk dat Ruud daar een seconde wakker van ligt. In de spelersgroep vin den ze dat px-achtig. Iedereen is voor Ruud gelijk." Zola geniet net als Gullit van het leven in Engeland. Hij doet bijna dagelijks bood schappen voor zijn vrouw in de super markt, omdat hij het 'gezellig vindt om onder de mensen te zijn'. In Londen ver drinken zelfs de supersterren in de druk te. „Je kan hier lekker je zelf zijn. Ruud wil dat de spelers i-egelmatig met elkaar uitgaan. Dat bi-engt de jongens in sociaal opzicht dichter bij elkaar Dat had ik in Italië nooit meegemaakt. Een tx-ainer die wil dat de jongens het af en toe flink op een zuipen zetten. Maar hier kan dat. En het werkt. De teamspixit is great. Daarom wil ik voor Rudi graag die beker win nen..." Marcel van der Ki aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25