ICllU Gevaren softdrugs in doofpot Gat in Duitse begroting veel groter Vlaamse ambulanceheli in een mum op Walcheren Topdrukte in Zeeland tijdens pinksterdagen 4 WEKEN hulpverleners verzwegen problemen uit vrees voor aanval op gedoogbeleid 'euter spant ibortuszaak aan egen ziekenhuis n Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. m )anny Blind ;aat bij Ajax Een jaar door Met open dak! Gazelle® zit als gegoten Akkoord over problemen in de thuiszorg Fontys Ultimatum Kabila aan Mobutu Zeeuwse havens boeren goed Gullit doet gooi naar FA Cup VOOR 15,00 JA, ik wil: Warm weer Temperatuur 24 graden. Een enkele regen- en/of omveersbui. Ook zon. In de vroege ochtend plaatselijk mist. De oostenwind matig 3 tot 4 Bft. !40e jaargang no. 115 rijdag 16 mei 1997 osse nummers 1,75 an onze verslaggever van der Laan )EN HAAG - De versla- ingszorg heeft de afgelo- len jaren bewust proble- iien rond het gebruik van oftdrugs niet aan de grote dok gehangen omdat laardoor het Nederlands lrugsbeleid internatio- laal onder vuur zou ko tten te liggen. IEN HAAG - De zwaar gehan- icapte 3-jarige Kelly Molenaar eeft via haar ouders het Acade- lisch Ziekenhuis Leiden (AZL) angeklaagd omdat ze niet is eaborteerd. Daarvoor eist ze schadevergoeding, lok haar ouders eisen een ver- oeding. Het gaat hierbij om de osten die ze voor de medische erzorging van hun dochter no- ig hebben en om smartegeld. en dergelijke zaak is nog nooit iNederland voorgekomen, olgens de ouders heeft het zie- enhuis toen de moeder zwan- erwas een vruchtwaterpunctie weigerd. De vrouw had al eer- er twee miskramen gehad, elly is zowel verstandelijk als chamelijk zwaar gehandicapt i heeft veel operaties moeten ndergaan, onder meer aan aar hart. Volgens advocaat ioppenburg lijdt ze veel. Het IZL meent clat er volgens de re als is gehandeld. ANP n De Nationale Carisma Actie Maak een proefrit in de Carisma "j de Mitsubishi dealer en ®aak kans op 1 jaar gratis Vrijden. Kijk vanavond naar fetelevisie. SBS6: 18.45, fed. 2: 18.55 en SBS6: uur. I Imp.; MMC Auto Nederland B.V.. iel. (0252)26 61 11. Pas zeer recent worden cijfers over verslaafde blowers bekend gemaakt en wordt toegegeven dat het consumeren van canna bis tot verslaving kan leiden. Dit wordt bevestigd door de ge zaghebbende prof. W. van den Brink, bijzonder hoogleraar kli nische epidemiologie op het ge bied van verslavingszorg. Hij is tevens directeur van het Amsterdam Institute for Addic tion Research (AJAR), een sa menwerkingsverband van de Jellinek-kliniek en het AMC. Van den Brink erkent dat in de hulpverlening schroom heerste om negatieve verhalen over softdrugs naar buiten te bren gen. Vèrslavingsdeskundigen waren bang dat het buitenland, vooral Frankrijk, deze informa tie als munitie zou gebruiken te gen het Nederland drugsbeleid, dat toch al onder druk staat. Dit wordt ook toegegeven door onderzoekster mevrouw I. Spruit van het Trimbosinstituut in Utrecht, een koepel van hulp verleningsinstellingen. Nega tieve verhalen over softdrugs in Nederland leiden tot kritiek in het buitenland, zegt zij. Onderzoek Volgens hoogleraar Van den Brink wordt het tijd dat de ef fecten van het gebruik van can nabis (mai'ihuana en hasj) gron dig worden onderzocht. ,,We moeten ophouden met het ver haal dat ons gedoogbeleid niet leidt tot een stijging van het aantal problematische gebrui kers. In relatie tot het aantal ge bruikers blijft het overigens een zeer kleine groep. Het is geen re den om het failliet uit te spreken over het Nederlands softdrugs beleid. Niettemin moeten we de effecten op een volwassen wijze onderzoeken. En als onze cijfers misbruikt worden door critici van ons beleid, dan is dat jam mer." De stichting Informatievoorzie ning Verslavingszorg (IW) maakte gisteren bekend dat steeds meer regelmatige blo wers voor hulp bij een versla vingsinstelling aankloppen, van 1.972 cliënten in 1994 tot 2.659 vorig jaar. Volgens het IW wordt dit niet alleen veroor zaakt door het ruime en makke lijke aanbod van softdrugs. Van het totale aantal cliënten ge bruikt 42 procent ook andere middelen, zoals alcohol of sti mulerende middelen. GPD LMSTERDAM - Verdediger Blind (35) gaat nog een door als voetballer van Hij verlengde zijn con tacttot 30 juni 1998. iet was lange tijd onzeker of de bormalige Souburger zou blij- voetballen. De beslissing afhankelijk van zijn fysieke Voor de winterstop hij een operatie aan elies. Hij hersteldegoedenkon 1 de tweede seizoenhelft de leeste duels meedoen. De nieu- trainer Morten Olsen hoopte at Blindvoor wie ook plek was technische staf van Ajax, du besluiten bij te tekenen, lind, 42-voudig international, fgint straks aan zijn twaalfde fizoen bij Ajax. Cruyff haalde verdediger twaalf jaar gele- van Sparta naar Ajax. ANP zie ook pagina 21 Advertentie BRUSSEL - Piloot Michel Claeys (rechts) en coördinator Jo Boeye bij de hypermoderne ambulancehelikopter die het Belgische Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening donderdag in Brussel presenteerde. De enige 'traumahelikopter' in België wordt gestationeerd in Brugge en gaat ook grensoverschrijdend opereren. Pi loot Claeys: „Ons vliegbereik? Ik weet zeker dat wij sneller op Walcheren arriveren dan de heli uit Rotterdam..." foto Charles Strijd zie ook pagina 9 van onze redactie buitenland BONN - De belastinginkomsten van de Duitse overheden zullen dit jaar 18 miljard mark lager uitvallen dan eerder geraamd. Daardoor dreigt het tekort op de federale begroting zonder extra maatregelen veel hoger te wor den dan de beoogde 53,4 miljard mark en komt de kwalificatie van Duitsland voor de Econo mische en Monetaire Unie (EMU) in gevaar. Het cijfer van 18 miljard werd donderdag bekend na driedaags beraad in Schwerin van een spe ciale werkgroep voor het schat ten van de belastinginkomsten. In de groep zitten deskundigen van de federale regering, de deelstaten en instituten voor economisch onderzoek. De vo rige schatting dateert van no vember. Het inkomstenverlies is te wij ten aan een zwaar tegenvallen de ontwikkeling van de econo mie en de werkloosheid. Van de 18 miljard mark drukt 9,1 mil jard op de federale begroting, die bepalend is voor de EMU. De deelstaten ontvangen 6,9 mil jard minder belasting en de ge meenten 1,8 miljard minder. Een begrotingstekort van 53,4 miljard zou overeenkomen met 2,9 procent van het bruto bin nenlands product, net onder het maximum van 3 procent voor landen die willen toetreden tot de EMU. Nu het veel meer dreigt Advertentie Gazelle3 Op een kwaliteitsfiets van Gazelle geniet je volop! Comfortabele zithouding, soepel bedieningsgemak, trendy design en 10 jaar garantie! Gazelle, ruim 100 jaar toonaangevend in fietsen. Bel voor dealeradressen: 0900 - 7070707 Afgebeeld: Gazelle Medeó 1.399,-. Leverbaar in dames- en herenmode!. te worden, zal de regering snel maatregelen moeten nemen om de EMU-norm toch te halen. Daarover vindt druk overleg plaats binnen de regeringscoa litie. Minister van Financiën Waigel reageerde gisteren vrij laconiek. „Dit leidt niet tot een wezenlijk DEN HAAG - Het kabinet en de regeringsfracties hebben gister avond laat na spoedoverleg een akkoord bereikt over de proble men in de thuiszorg. Over de inhoud van het akkoord wilden de direct betrokkenen na afloop niets kwijt. „Het kabinet moet vandaag de nota Thuis zorg vaststellen", aldus minis ter Borst van Volksgezondheid. Vast staat dat er overeenstem ming is bereikt over de belang rijkste twee knelpunten, de marktwerking in en de finan ciering van de thuiszorg. De minister wil niet dat patiën ten last hebben van de zoge noemde knip in de thuiszorg, een maatregel waardoor voor kortdurende thuiszoi'g na zie kenhuisopname een andere fi- nancieringsvorm geldt dan voor de reguliere thuiszorg. De uit voering hiervan is bijzonder in gewikkeld. Borst wilde niet zeg gen of deze knip echt verdwijnt, zoals PvdA en D66 willen. Onduidelijk is ook of de markt werking in de thuiszorg straks tot het verleden behoort. Borst gaat ervan uit dat er volgend jaar voldoende geld beschik baar is voor de thuiszorg. Het kabinet trekt voor volgend jaar 80 miljoen gulden extra uit voor de thuiszorg. ANP andere beoordeling ten aanzien van de EMU-criteria. De rege ring heeft bij het begrotingsbe leid al gereageerd op een ver wachte vermindering van de belastinginkomsten en behoudt zich verdere stappen voor." Het dichten van het begrotings gat via belastingverhoging lijkt er niet in te zitten. De liberale regeringspartij FDP is daar fel tegen. Volgens berichten in de Duitse pers wordt binnen de co alitie gedacht aan de verkoop van goud van de Bundesbank om aan extra inkomsten te ko men. Maar minister Waigel zei donderdag dat dat niet zal ge beuren. Hij kondigde verder een voor stel aan al dit jaar een deel van het staatsbelang in Deutsche Telekom te verkopen. Vorig jaar november kwam 26 procent van het bedrijf in particuliere han den via de uitgifte van nieuwe aandelen.. D PA/ANP Advertentie Doorlopend krediet aflossen met hypotheek? van Bruggen //i^dviesgroep baalt meer uit uw hypotheek Vraaj: de jjratis HypothcekScan 0800-1800(!.»cis) (Advertentie) Techniek HBO-opleidingen Techniek in deeltijd Elektrotechniek in Eindhoven: opleidingen met spanning... Zaterdag 24 mei voorlichtingsochtend van 9.30 -12.30 uur Meer weten? (040) 245 49 35 Fontys Hogescholen bestaat uit Hogeschool Eindhoven, Hogescholen Katholieke Leergangen. Hogeschool Venlo, Pedagogische Hogeschool Eindhoven en Pedagogisch Technische Hogeschool Nederland. Hogescholen Rebellenleider Kabila geeft de Zaïrese president Mobutu tot maandag de tijd om te reageren op het voorstel van Zuid- Afrika voor een uitweg uit de crisis in Zaïre. De rebellen heb ben gezegd hun opmars naar voorlopig te staken. Maar ooggetuigen meldden dat zij zich zo'n 25 kilo- r~ meter van het centrum van Kinshasa bevonden. De Zeeuwse havens in het Scheldebekken zijn de sterkste groeiers in de x-ij van Nederlandse zeehavens. Hun positie is de afgelopen jaren aanzienlijk verstevigd. De groei ligt ruim boven het landelijk gemiddelde en zelfs licht >7 O boven dat van de Nederlandse economie in totaal. The King of Cool heet hij tegenwoordig in Enge land. Binnen twee jaar tijd is Ruud Gullit zijn au reool ontstegen in Lon den. Maar nog steeds wacht hij op een hoofd prijs als trainer-speler van Chelsea. Dat moet morgen gebeuren in de fi nale aller finales, de eind strijd om de FA Cup op het gewijde gras van Wembley, tegen O tW Middlesbrough. «J feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 12,13,en 15; kunst cultuur: 17,18,19,20,21 en 23; sport: 25, 26,27 en 29. van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - Zeeland wordt het pinksterweekeinde over spoeld door toeristen. Directeur R. H. ter Heide vair het Provin ciaal Bureau voor Toerisme te Middelburg rekent op de komst van ongeveer 325.000 recrean ten. Daarmee gaan de Zeeuwse recreatie-ondernemers de beste pinksterdagen sinds jaren tege moet. De laatste keer dat zoveel toeristen een pinksterweekein de in Zeeland doorbrachten was in 1993. Ook toen werden meer dan 300.000 bezoekers geteld. Volgens Ter Heide zitten de Zeeuwse campings, bungalow parken en hotels de komende dagen vrijwel allemaal vol. Dat geldt niet alleen voor de kust, maar ook voor het binnenland. „Er is niet veel meer te krijgen." Daarbij spelen de gunstige weersvoorspellingen een be langrijke rol. Gewoontegetrouw zijn het vooral de Duitsers die massaal naar Zeeland afreizen. Ter Hei de verwacht echter ook veel En gelsen, Fransen, Belgen en Luxemburgers. De Zeeuwse re- crentiebedrijven kunnen een goede Pinksteren uitstekend ge bruiken; de toeristendrukte tij dens de dagen rondom Hemel vaart viel dit jaar nogal tegen. Op camping De Paardenkreek in Kortgene heerst een opge wekte stemming. „Het ziet er naar uit dat we tijdens de pink sterdagen helemaal vol zullen zitten." Ook op camping Napoleon Hoe ve te Breskens klinken tevreden geluiden. „Vol", zegt eigenaar A J. M. Boomert. Mede-eige naar J. Zijta van camping De Duinhoeve (met ruim 1500 plaatsen een van de grootste recreatiebedrijven in de Schouwse Westhoek) in Burgh- Haamstede is eveneens hoopvol gestemd; op De Duinhoeve zul- len vermoedelijk weinig plekjes leeg blijven. „En ik denk", zegt Zijta. „dat iedereen optimis tisch is." Hotels De hotelsector doet eveneens goede zaken. Reserveringsma nager D. Geissler van het Bad hotel Domburg: „Wij zijn het hele pinksterweekeinde volge boekt." Directeur R. O. V. Clyncke van Badhotel De Wie lingen Cadzand: „Het ziet er schitterend uit, we zitten hart stikke vol." Dat geldt niet voor alle bunga lowparken. Bij het Kustlicht in Zoutelande is geen huisje meer vrijMaar op andere parken, zo als Aquadelta in Bruinisse en Port Greve in Brouwershaven is nog ruimte. Aquadelta is voor 90 procent bezet en bij Port Gre ve waren tot donderdagochtend niet meer dan 150 van de onge veer 500 zomerhuisjes geboekt. De politie voorziet dat de toeris- tenstroom in de loop van van daag op gang komt. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick moeten automobilis ten de komende dagen rekening houden met filevorming. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1