CAO-akkoord Total Raffinaderij Kwart eeuw jazz in Scheldestad Hulptransport voor Dobrinishte Greetje Kauffeld wil maar één ding: nog beter worden zeeland vrijdag 16 mei 1997 13 exposities Overeenstemming over lonen en arbeidsvoorwaarden voor twee jaar lezers schrijven kunst cultuur Programma v. v M. nominatie 1 ;MUYN<*(n>nEKBV' Utrecht Greetje Kauffeld: „Ik ben op het ogenblik enorm goed bij stem." foto Jelle Binsma TERNEUZEN - Na veertig jaar zingen heeft Greetje Kauffeld het idee dat ze uit haar stem en talent nog steeds niet alles heeft gehaald wat erin zit. „Ik heb het gevoel dat er nog meer mogelijk is. Mijn enige ambitie is dan ook om nog beter te worden. Ik ben op het ogenblik enorm goed bij stem, dus er staat in de nabije toekomst nog het een en ander te gebeuren." Misschien wel aanstaande don- derdag als het Greetje Kauffeld Trio samen met Toots Thiele- mans het Schelde Jazz Festival in Temeuzen opent. „Wie weet. Ik verheug me in ieder geval verschrikkelijk op dat concert. Samen met Toots. Ik heb zo'n bewondering voor die man." Omgekeerd geldt wellicht het zelfde. Want zoals Thielemans de grand old man van de Belgi sche of misschien wel Europese jazz is, zo is Greetje Kauffeld - pseudoniem van Greetje De Roo-Kloet - zonder twijfel een van de leading ladies van de Ne derlandse jazzwereld. En dat wordt bijna wekelijks beves tigd. Nog maar nauwelijks be komen van de verrassing dat ze was benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, werd Kauffeld begin de ze week overvallen met een no minatie voor de prestigieuze Bird Award van het North Sea Jazz Festival. Verrassing „Te gek", zegt ze, nog steeds een beetje beduusd. „Het was een volslagen verrassing. Ik viel uit alle wolken toen ik het hoorde. Zo'n nominatie is natuurlijk niet zomaar iets, als je kijkt naar het aanzien dat North Sea in de hele wereld geniet. Die konink lijke onderscheiding was ook fantastisch. Het mooie daaraan was dat zoveel vrienden en fa milieleden in het geheim daar voor bezig zijn geweest. Het heeft me erg goed gedaan om dat te merken." Met Kauffeld gaat het dus uit stekend. De zangeres, die haar jeugd doorbracht in Middel burg en Vlissingen. heeft het ge voel dat ze pas echt tot ontplooi ing is gekomen nadat ze zich vijftien jaar geleden volledig op de jazz heeft toelegd. „Ik geloof dat het nu allemaal een beetje op zijn plaats valt. De jazz zing ik met alle liefde in mijn hart. Ik waak ervoor om niet in een be paalde routine te vervallen, want in de muziek is niets verve lender dan automatisme. Ik werk met verschillende gezel schappen. Ik ben net terug uit Duitsland waar ik met het Jeff Hamilton Trio heb gezongen. Dat is echt musiceren op de top- penvan jetenen. Zoblijf jealert. Ik wil die frisheid er altijd in houden." Trio In Temeuzen treedt Kauffeld op met haar eigen trio. Daarin spe len ook saxofonist Jan Menu en gitarist Maarten van der Grin ten. „Het is echt een trio en niet Greetje Kauffeld met begelei ding. We zijn alledrie even be langrijk en daardoor vormen we een eenheid. We reageren feil loos op elkaar. In jazz gaat het erom dat muzikanten oor voor elkaar hebben. Dat luistert nauw, zeker in zo'n klein groep je. En deze jongens zijn heel alert." Ze beschouwt zich in de eerste plaats als een zangeres van bal lads. „Ik weet dat ik dat het bes te kan. De intensiteit waarmee ik ballads zing, dat is mijn ster ke punt. Ik wil een verhaal ver tellen. Iets met teksten dqpn. Ie mand als Rita Revs is een echte swinger, ik dus niet. De swing zit er bij mij altijd op een heel re laxte manier in. De muziek van het trio is ook heel kwetsbaar. Dat betekent overigens niet dat we alleen ballads op het pro gramma hebben. Juist door af wisseling wordt de intensiteit van de rustige stukken groter." Klimaat Volgens Kauffeld is het jazzkh- maat in Nederland aanzienlijk beter dan toen ze veertig j aar ge leden begon. De vele festivals worden goed bezocht en jonge ren interesseren zich meer en meer voor jazz. „Het is ook over weldigend hoeveel jong talent hier rondloopt. Mensen als Jesse van Ruller, Michiel Borstlap en Benjamin Herman, dat zij n alle maal Europese topmuzikan- ten." En haar opvolgster, heeft ze die al gesignaleerd? „Nou, er zijn een paar hele goeie zangeressen in opkomst. Lydia van Dam bij voorbeeld, dat is echt iemand om in de gaten te houden." Tot 1 juni is in Den Hoekzak in Oostburg de expositie Kleur in keramiek te zien met kerami sche objecten van E. E. Knip, Siegfried Gorinskat, Jeanne Opgenhaffen en Wim Ricourt. Ma t/m vr van 10-12 en 14-18 uur, za van 10-12 uur. In het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle staat tot en met 28 september de expositie De Flora voltooid opgesteld met aquarellen, foto's en tekeningen van Rein Westra, gemaakt ter gelegenheid van de voltooiing het vijfdelige standaardwerk de Nederlandse Oecologische Flo ra. Geopend ma t/m vr van 10- 17 uurenza van 13.30-17 uur. Jus Juchtmans toont tot en met 14 juni recente schilderijen in Galerie Van den Berge in Goes. Open do t/m za van 13-17 uur. Das Glauben, das Wissen und der Zweifel heet de tentoonstel ling waarmee Bettina Gruber, Ulrich Tillmann en David Smithson in De Watertoren in Oost-Souburg een hommage brengen aan de geniale geleerde en natuuronderzoeker Jean- Henri Fabre (1823-1915). De sculpturen van Smithson, de fo tografie van Tillmann en de in stallaties van Gruber tonen standpunten voor en tegen Fa bre. Op uitnodiging van het kunstenaarsinitiatief Explosi ve exposeert Atty Bax beelden op het entresole. Van 18 mei t/m 6 juli, woe t/m zo van 12-17 uur. Opening zat. 17 mei om 16 uur. In Watertoren Dependance aan de Nieuwendijk 42 in Vlis singen is vanaf zaterdag (ope ning om 15 uur) een installatie met schilderijen, foto's, film projecties en meubels te zien van Stijn Kriele. Tot en met 14 juni, vri t/m zo van 13-17 uur. Carla Schot exposeert in Café Stout in de Vlissingse Van Dis- hoeckstraat schilderijen en te keningen. De Belgische dichter Tonv Rombouts verricht zater dag om 20 uur de opening. Te zien van 17 mei t/m 28 juni, ma t/m za vanaf 12 uur. In de St Nicolaaskerk in Brou wershaven is van 17 t/m 31 mei Steen tegenover stof ingericht, een expositie met batik van Els van Baarle en beelden van Iet van Pelt. Open ma t/m za, van 13.30 tot 16.30 uur. Het Streekmuseum West- Zeeuvvs-Vlaandercn in IJzen- dijke wijdt deze zomer een ex positie aan Het aangespannen trekpaard. Opening zaterdag 17 mei om 15 uur. Te zien van di t/m vr 10-12 en 13-17 uur en za van 13-17 uur. Pinksterzondag: 13.30-15.30 uur Dinsdag 21 en woensdag 22 mei van 11 tot 17 uur en donder dag 23 mei van 10 tot 16 uur is in Kasteel Ter Hooge in Middel burg de expositie Kant door Walcheren te bezoeken. van onze verslaggever Jaap van de Sande VLISSINGEN - De onderhandelaars van de Industriebond FNV hebben een akkoord bereikt over een nieuwe twee jarige cao bij Total Raffinaderij Neder land in Vlissingen-Oost. Per 1 april 1997 en 1 april 1998 wordt een loons verhoging van 2,75 pet uitgekeerd. In december 1997 en december 1998 wordt telkens driehonderd gulden bru to en afhankelijk van het totale be drijfsresultaat tweehonderd gulden netto betaald als feestdagen-uitkering. Het inkomen bij ziekte blijft drie jaar lang gehandhaafd op honderd procent. Met ingang van 1 juli 1997 en ook op 1 juli 1998 wordt telkens de eerste op komstdag geschrapt en bij één feestdag kan de toeslag alleen volledig in geld worden uitbetaald. De ploegentoeslag voor parttime-werkers in volcontinu- dienst bedraagt dertig procent met te rugwerkende kracht vanaf het moment dat er parttime wordt gewerkt. Betaling De betaling van een A-operator blijft in dezelfde loongroep, met een extra betaling. De acht uur rust in een perio de van 7 keer 24 uur met een maximum van tien keer per jaar kan alleen wor den opgenomen op vrijwillige basis. Dit wordt apart in de cao vermeld. De vloer in de vakantietoeslag wordt ver hoogd met de structurele loonsverho gingen. De premiespaarregeling en de spaar loonregeling worden wettelijjk maxi maal benut en in een protocol vastge legd. Het aantal banen volgens het Jeugdwerk Garantieplan blijft vijf en het aantal leerlingen wordt acht. Het personeel kan zich maandag 2 6 mei in het Zuiderbaken in Middelburg uit spreken over het behaalde resultaat. Deze vergaderingen beginnen om 10.00 uur en 19.30 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langerzijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Herdenking III Dat men in Arnemuiden op principiële gronden er nogal dwingend de voorkeur aan gaf de dodenherdenking op 3 mei te laten plaatsvinden, ontmoet nogal wat kritiek, zo blijkt uit ingezonden reacties. Hoewel ik de Arnemuidse principes niet deel, wil ik toch graag de aan dacht vestigen op twee zaken. Allereerst stellen de Amemui- denaren steeds weer hun huizen en harten open voor de Schotse veteranen die hier willen komen om hun gevallen kameraden te herdenken. De jaarlijkse 4-mei herdenking van Fransen, Schotten en Canadezen op de Sloedam is waardig en toege wijd, dankzij de inzet van velen, het koor, de muziekvereniging, mensen van het Rode Kruis en schoolkinderen. Dat bovendien zoveel andere mensen uit Arne muiden op een plek samenko men die nogal een eind van hun dorp vandaan ligt, is telkens weer hartverwarmend. Ik vind dat dit ook wel eens gezegd mag worden en ik hoop maar dat de genen die zoveel kritiek hebben zich net zo trouw betonen als de mensen van Arnemuiden. M. J. Daamen-Van Houte Wanvijcksestraat 7 Veere (Advertentie) van onze medewerkster Sheila van Doorsselaer t TERNEUZEN - Dit jaar kan het publiek voor de 25ste keer genieten van het Schelde Jazz Festival in Terneuzen. De straten van - lie Scheldestad zijn van donderdag 22 tot en smet zondag 25 mei gevuld met de opzwe pende klanken van onder andere saxofonist f Hans Dulfer, The Spirits Of Rhythm, The Swing Cats en niet te vergeten de altijd swingende streetparades. Het jubileumpro gramma speelt zich niet alleen af op beken de podia als de Markt en Porgy Bess, maar i ook in het Zuidlandtheater. Voor het eerst i wordt daar een gala-avond gehouden waar op Toots Thielemans en Greetje Kauffeld het festival openen. Ook zij hebben iets te vieren: Thielemans is vorige maand 75 ge worden en Kauffeld zit veertig jaar in het muziekvak. Het eerste echte Schelde Jazz Festival da teert van zaterdag 23 juni 1973. Diverse ar tiesten gaven acte de presence op het festi valterrein dat opgezet was in de Lange Kerkstraat, 's Avonds kon het publiek enkel met de voetjes van de vloer in Porgy Bess, dat veel te klein was om iedereen te herber gen. In de volgende jaren groeide het festi val uit tot een begrip en werden de activitei ten uitgebreid en verspreid over het hele weekend. Tijdens deze 25ste editie van het Schelde Jazz Festival treden ruim tweehonderd ar tiesten op, in vijftig bands uit alle windstre ken; van Amerika tot Australië en van Bel gië tot Brazilië. De muziekstijlen zijn al net zo gevarieerd. De zwoele soul, ruige funk en het gezellige, aanstekelijke ritme van de Big Bands brengen de heupen in beweging. Na de gala-avond op donderdag barst op vrij dagavond het echte feest los met optredens in Porgy Bess, Bistro 't Arsenaal en op de straatpodia. Voor het eerst is - zaterdag - in de Grote Kerk een Ladies Night georganiseerd, een van de te verwachten hoogtepunten van het festival. Twee van Neerlands meest gewaar deerde blues en jazz-zangeressen, Denise Jannah en Lillian Boutté, zullen die avond voor het voetlicht treden van onze verslaggeefster Edith Ramakers DOMBURG - Met vijf dozen schoongewassen kleren, 280 paar schoenen, drie dozen speelgoed, twee kinderwagens en medisch materiaal vertrek ken Ko en Willem Geldof van daag in een bestelbus naar Dobrinishte in Bulgarije. De Geldofs zijn in de ban geraakt van de plaats die 175 kilometer onder Sofia ligt en ongeveer vierduizend inwoners telt. „Het is heel bitter als je mee maakt dat mensen moeten kie zen tussen een warm bed of brood. De armoe in Bulgarije is schrijnend en medicamenten zijn er nauwelijks." Ko Geldof (59) denkt dat de Bulgaren overdonderd zullen zijn door de grote hoeveelheid goederen. Eerder stuurde Geldof wel enkele dozen van twintig kilo op naar Dobri nishte, maar nu heeft de lading een waarde van 50.000/60.000 gulden. „Dat zou de nieuw- waarde zijn. Overigens is het een leuke inzamelingsactie ge weest. Na twee kleine adver tenties in een Domburgs Blaad je wisten heel veel mensen ons al te vinden. Onze zoon heeft in Haarlem ingezameld, onze dochter in Tholen, mijn zuster in Wageningen. Ook hebben enkele tweedehands winkeltjes meegewerkt en de crèche in Domburg heeft veel speelgoed gebracht. Vrienden, kennissen en buren hebben een groot deel van de onkosten, zoals brand stof, belasting en verzekering, voor de reis gefinancierd. De leasemaatschappij waar mijn zoon werkt, heeft het busje ge leend." Mystiek Liever nog zou Ko Geldof op een andere manier hulp bieden. Hij baseert dat op de ervaring en van het communisme zijn voelbaar. Als je een idee hebt, dan nemen ze dat meteen voor waar aan en werken keihard om het uit te voeren." Vandaal- dat Geldof meer plan nen heeft. Hij zou het Novib- model willen volgen in Dorbri- nishte. „Novib helpt een bevol king bijvoorbeeld door een waterput te slaan. Ik zou ken nisoverdracht willen geven. Maar dat kan ik" alleen niet aan." Toerisme Een waterput heeft Dobrinish te niet nodig. Wel zou het toe risme voor een grote bron van inkomsten kunnen zorgen. „Als je bedenkt dat 70 procent van de beroepsbevolking van Dobrinishte werkloos is, dan ligt daar toch een markt. Als het toerisme net als in Zeeland geregeld zou zijn, dan zouden natuur- en cultuurliefhebbers Bulgarije vinden. Maar er is niet eens een VW. In het park zijn warmwaterbronnen, er zijn baden. Daarbij komt dat de mensen ontzettend gastvrij zijn. Maar een toeristische in frastructuur is er niet." Ook de landbouwers zouden graag scholing krijgen. „Ik heb die kennis niet, maar het is een heel goede manier om het leven rijker te maken. De beste hulp is natuurlijk door het perma nent aantrekkelijker te ma ken." Maar als de bestelbus zondag avond aankomt in Dobrinishte dan zullen de bewoners toch even geen raad weten met zo veel spullen. „Deze korte-ter- mijnhulp is ook belangrijk. We hebben beloofd de verdeling in de gaten te houden. Als je arm bent, zo arm dat zelfs een kind eigenlijk al te duur is, dan raak je van luxe misschien te gre tig." Opticiens, optometristen, montuurdesign- architecten, design-adviseurs... kortom alle medewerkers, en al onze cliënten, die afkomen op de hoogste kwaliteit, vormgeving en service... Zij allen hebben ervoor gezorgd dat onze zaak tot de top-drie uit 100 genomineerden van Nederland behoort. Wij zien in die prijs van de Nederlandse Associatie Leveranciers Brilmonturen (NAM) een stimulans en een uitdaging. De Muynck- Ganzepoortstraat 3, Goes, telefoon 0113 - 215214 Optiek Toots Thielemans. 20 uur: TB A Podium Steenen Beer 14.30 uur: The N O. Red Beans Podium Westkant 14. 30 uur: The Golden River City Jazzband Horeca 19.30 uur: Grand Café Paddock: The New Orleans Music Cie. 21 uur: Café-Restaurant De West kant: The N O. Train Jazzband 22 uur: Eetcafé De Groote Slock: The Longfield Jazz Crackers. Grand Café De Graanbeurs: The Scat Cats, Restaurant d' Ouwe Kercke: TBA Het Bierwinkeltje. The Flying Dixies ZONDAG 25 MEI Streetparade: The South West Dutch Dixie Jazz Paraders, The N.O. Longfield Jazz Crackers, The Flying Dixies Porgy Bess 17 uur: Joep Peeters en de Jojo Sioingband Podium Markt 14 uurThe Big Bang 15.30 uur: Schelde Festival Big Band 17 uur: The Big Bang Podium Nieuwstraat 14.30 uur: The New Orleans Music Cie 16.20 uur: The Flying Dixies Podium Brouwerijstraat 14.30 uur: Jan de Haas'Quartet Ko Geldof brengt samen met Willem Geldof hulpgoederen naar Bulgarije, maar hij zou liever zien dat het land zichzelf kon bedruipen, bijvoorbeeld door bevordering van het toerisme. foto Ruben Oreel die hij in zeven jaar heeft opge daan in Bulgarije. „Mijn zoon vervulde voor zijn studie eco nomie een stage-werkop- drachtinBulgarije. Hij was di rect heel enthousiast en mijn vrouw en ik zij n het ook gewor den. Bulgarije heeft iets mys tieks. Na onze eerste vakantie hadden we twee maanden no dig om alle indrukken tè ver werken. De oude beschaving, als deel van Macedonië, de prachtige kerken waar je de mooiste koren kan horen zin gen en de overweldigende na tuur. Dobrinishte ligt aan de rand van het natuurpark de Pirin. Het land heeft veel van zichzelf, maar ze beseffen nog niet zelf hoe ze die rijkdom uit kunnen buiten." Het klinkt bevoogdend, beseft Geldof, die PvclA-raadslid is geweest van de gemeente D om- burg, maar hij wijt de afwach tende houding aan het commu nisme. „De meeste mensen hebben zelf nooit over ontwik kelingen na hoeven te denken en weten dan niet hoe ze iets moeten aanpakken. De nawee foto Jelle Binsma Podium Viooswijkstraat 14.30 uur: Koen de Cauter "All In The Family" Quartet Podium Westkant 14.30 uur: The Cotton City Jazz band Ronnie Verbiest. Joep Peeters. Barbara Dennerlein. Podium Markt 14.30 uur: The Academie Jazz band 17 uur: Frits Bay ens Big Band 19.30 uur: The Dudes 21.15 uur: Jaco Saint Abels Group 23.20 uur: Boogie Boy The Woo- gies Podium Nieuwstraat 14.30 uur: The Swing Cats 16.30 uur: 'The Scat Cats Podium Vlbosioijkstraat. 14.30 uur: Quartet en Vie A Podium Brouwerijstraat 14.30 uur: Arno Krijger Groep 16 uur: Krank van den Berge Groep DONDERDAG 22 MEI Zuidlandtheater 20 uur: Jubile umgala met Toots Thielemans. Bert van den Brink en Hein van de Geyn, Greetje Kauffeld Trio VRIJDAG 23 MEI" I Porgy Bess 21 uur. Lew Tabaclcin Trio 22.30 uur: Barbara Dennerlein Trio 00.30 uurThe èeets Brothers Or chestra Bistro 't Arsenaal 19 uur. afwisselend Ali Reyerson, Joe Beck, Ronnie Verbiest Trio, The Sioingcats Podium Markt 17.30 uur:Mezcal 20 uur: Rumbata 22 uur: Hans Dulfer Groep Podium Brouwerijstraat 19 uur: Benjamin Thuy Trio, Arno Franke Quintet Podium Nieuwstraat 19 uur The Spirits Of Rhythm Podium Steenen Beer 19 uur: The Hórny Honkers ZATERDAG 24 MEI streetparades vanaf 14.30 uilt, met The New Orleans Music Company, The Flying Dixies, The New Or leans Longfield Jazzcrackers, The Original Zealand Streetparade Jazzband en Ronnies Grand Streetparade Band. Porgy 4 Bess 21 uur: Ali Reyerson - Joe Beck Trio 22.15 uur: All StarBand 00.30 uur: Carlo D' Wijs Voices Grote Kerk 21 uur: Ladies Night met optre dens van Denise Jannah en Lillian Boutté. i Bistro't Arsenaal 19.30 uurRonnie Verbiest Trio 23 uur: Fapy Lafertin &Le Jazz van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13