Positie havens is fors versterkt Wat heeft Zeeland en de ander niet? PZC Jan Stins Goese minima krijgen koudetoeslag Tot vijf jaar geëist tegen drugsdealers zeeland 12 Groei ligt ruim boven het landelijk gemiddelde Expert Kamperman Zeeland bouwt te veel huizen Drugsdealer krijgt celstraf Jongen (11) mishandeld Elektriciteit uit verbrand afval Antwoorden smm Jê J Voor de verleiding bezweken Uit het leven gegrepen vrijdag 16 mei 1997 van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - De positie van de Zeeuwse havengebieden in het Scheldebekken is de afgelo pen jaren aanzienlijk versterkt. De groei in toegevoegde waarde (een maat voor de economische groei) ligt ruim boven het ge middelde van de Nederlandse zeehavengebieden en zelfs licht boven dat van de Nederlandse economie in totaal. Het Neder lands Economisch Instituut (NEI) komt tot deze constate ring in een onderzoek naar de economische betekenis van de Nederlandse zeehavens. Het NEI heeft een vergelijking gemaakt tussen de jaren 1990 en 1995. In die periode is de toege voegde waarde in de havens van het fusie-havenschap Zeeland Seaports toegenomen van 3.744 miljoen gulden tot 4.629 miljoen gulden; een stijging met 23,6 procent. Rijnmond (6,2 pro cent), Noordzeekanaalgebied (5,5 procent) en Eemsmond (12,4 procent) bleven daar flink bij achter. In dezelfde periode groeide ook de directe werkge legenheid in de Zeeuwse havens met 1,6 procent tot 17.613 ar beidsplaatsen. Alleen in de Eemsmond was sprake van een sterke groei (9 procent). In alle andere Nederlandse zeehavens daalde de werkgelegenheid. Chemie Conclusie van het NEI is dat Zeeuwse havens de sterkste groeiers in de rij van Nederland se zeehavens zijn. Zowel in ter men van toegevoegde waarde als werkgelegenheid nemen ze in belang toe. De groei doet zich voor in alle sectoren die het NEI heeft bekeken, met uitzonde ring van de transportmiddelen- industrie en de binnenvaart. De Advertentie Lange Noordstraat 20, Middelburg, tel. 0118 61 33 73 wil u graag het volgende laten beleven: Hoe belangrijk het is de mooiste TV te kiezen. VisionClear, de exclusieve B&O tech nologie voor optimalisering van het beeld onder alle omstandigheden. Het bijna zwarte contrastscherm dat 'uit' het toestel en 'aan' het beeld mooier maakt. De keuze uit grootbeeld: MX 6000 of MX 7000 met actieve luidsprekers. of Compact: MX 4000. De gemotoriseerde draaivoet of BeoStand voor de juiste kijkhoek. Voor compact ook gemotoriseerde muurbeugel. De keuze uit fraaie interieur kleuren in parellak. De bijpassende VX 7000 hi-fi stereo videorecorder. En tenslotte een BeoVision kan ook in het B&O meerkamer- systeem worden toegepast. DeBeoVision 4002 is daar- jjgss voor speciaal ontworpen. OOIT KIEST U VOOR MOOIST BeoVision MX 300^' 70 cm en 55 cm televisies 3 jaar garantie met VisionClear techniek economische groei binnen Zee land Seaports wordt wordt dooi de ontwikkelingen in de domi nante chemische sector, die goed is voor 59 procent van de toegevoegde waarde. In deze branche is is wel een achteruit gang van de werkgelegenheid geregistreerd. Die wordt vol gens het NEI slechts ten dele gecompenseerd door een voor Nederlandse begrippen aan zienlijke groei in de voedings middelenindustrie, zoals die bijvoorbeeld gestalte krijgt in de foodterminal aan de Bijle- veld- en in de toekomst ook aan de Westhof haven. Rotterdam en Rijnmond blijven veruit het belangrijkste zeeha vengebied voor de Nederlandse economie. In 1995 is ruim de helft van de toegevoegde waar de van de Nederlandse zeeha vens daar verdiend. Een kwart kwam uit Amsterdam/Noord zeekanaal. De Zeeuwse havens hadden 16 procent van de toege voegde waarde gegenereerd. De Groningse zeehavens Delszijl en Eemshaven zaten op 4 pro cent. Ook op het gebied van de werkgelegenheid in de zeeha vengebieden liggen de Zeeuwse havens op de derde plaats, zij het met 12 procent. Het NEI heeft het onderzoek uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Het belang van de zee havens voor de Nederlandse economie werd tot nu toe steeds uitgedrukt in tonnen overslag en de marktaandelen binnen de strook Hamburg-Le Havre. Toegevoegde waarde en werk gelegenheid zeggen meer over het economisch belang. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Goesenaren die al lan ger dan drie jaar een mini muminkomen hebben, krijgen toch een koudetoeslag van honderd gulden. De snip is be doeld als tegemoetkoming voor hoge stookkosten in de winter van 1995-1996. Een royale raadsmeerderheid steunde donderdag het initia tiefvoorstel van PvdA en GroenLinks om de minima te steunen. Het Platform Arme Kant Goes voerde vooraf gaand aan de vergadering ac tie op het bordes van het stad huis. Deelnemers deelden zwavelstokjes uit aan raadsle den. Maar zo droef als het sprookje afliep, zo verheugend was voor hen het resultaat. Het initiatiefvoorstel van PvdA en GroenLinks kreeg meteen de steun van het CDA èn uiteindelijk ook van D66 en de wethouders D. W. van de Merwe (D66), M. L. 't Hart (PvdA) en C. R. M. M. Linssen (CDA). Die meerderheid bouwde zich echter op een vreemde wijze op. Aanvankelijk tekende zich een minderheid af van de initi - atiefnemers en de CD A-frac tie. Verantwoordelijk wethou der Van de Merwe (sociale zaken) vertolkte in een uitvoe rig betoog het collegestand punt: de financiële positie van minima is een zaak van het Rijk, er is geen geld voor dou ceurtjes en de uitvoeringskos ten van een koudetoeslag zijn relatief hoog. Dat bleek allemaal een poli tiek spelletje. Na een schor- Het Platform Arme Kant Goes voerde voor de raadsvergadering gisteravond actie voor een koude toeslag voor de minima; de meerderheid van de fracties stemde in met het voorstel om dat extraatje beschikbaar te stellen. foto Willem Mieras sing stemde de wethouder vro lijk voor de koudetoeslag, evenals zijn D66-fractie die eerst niets wilde weten van dit soort incidentele maatregelen. Ook de wethouders van CDA en PvdA volgden hun fractie. VVD-wethouder mr. Heijning liet zijn fractie evenmin in de kou staan en stemde tegen, evenals SGP/GPV/RPF. Liberaal A H. Wassink had de indruk dat PvdA en Groen Links uit zijn op politiek gewin. „Dit riekt naar een ver kiezingspraatje.'' Maar vol gens de woordvoerders D. van Ewijk en M. van Heugten-van den Burg is de discussie over de koudetoeslag onnodig op de lange baan geschoven doordat de koudetoeslag zou worden meegenomen in het rapport over de Categoriale Bijzonde re Bijstand, dat overigens nog steeds moet verschijnen. De minima hebben het geld drin gend nodig en dus is een initia tiefvoorstel opzijn plaats, vonden zij. Het eerste argu ment onderstreepte wethou der Van de Merwe door excuses te maken voor de ver traging en 'fouten in de com municatie tussen college en raad'. DEN HAAG - Zeeland bouwt veel meer nieuwe huizen dan ij afgesproken met het Rijk. Staatssecretaris D. Tommei var. Volkshuisvesting voorziet 'leegstandsproblemen' in de pro vincie, schrijft hij in een verslag over de woningvoorraad. Er liggen afspraken om van 1995 tot en met 2000 in Zeelanc totaal 4500 woningen te bouwen. Tommei verwacht echtei dat er tot 2000 8600 woningen bij komen, bijna het dubbele Dit jaar al overschrijdt Zeeland de afspraak van 4500; de pro vincie komt uit op 5000 nieuwe huizen. De bouw van huizen is in de provincie niet overal even uitbundig. Tommei denkt dal de taakstelling in het stadsgewest Vlissingen/Middelburj niet wordt gehaald. Daar zouden tot 20001600 huizen moeter komen, de verwachting is dat het er slechts 1200 zijn. In d< rest van de provincie komen er daarentegen veel meer huizer bij dan in de plannen is vastgelegd. De afspraak was 2900 maar Tommei verwacht er 7300 woningen. Hij gaf Zeelanc vorig jaar al de boodschap minder te bouwen in plattelands kernen en meer in de steden. Tommei zegt in zijn verslag over de woningvoorraad toe da' hij voor de zomer met een notitie over de leegstand komt. MIDDELBURG - Voor het handelen in heroïne en cocaïni heeft de rechtbank in Middelburg een 44-jarige vrouw ui: Oost-Souburg donderdag veroordeeld tot 21 maanden gevan genisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. Er wa: 24 maanden, waarvan zes voorwaardelijk, tegen haar geëist. De officier was ook van mening dat de vrouw 37.000 gulder aan de staat moet terugbetalen, in het kader van de Plukze- wetgeving. De rechtbank vond een bedrag van ruim 5.00( gulden voldoende. TERNEUZEN - Een elfjarig Temeuzenaartje werd woens dagnamiddag op de Guido Gezellestraat in zijn woonplaat; om nog onbekende redenen door een jongen aangevallen. N; het uitdelen van enkele vuistslagen, een trap in het gezicht ei een knietje maakte de aanvaller zich uit de voeten. Hij liet he slachtoffertje achter met een gezwollen lip en een geschaafc voorhoofd. MOERDIJK - Zeeuws afval levert elektriciteit op. Het nie: composteerbare deel van het huishoudelijke afval wordl sinds vorig jaar in de afvalverbrander van NV Afvalverbran ding Zuid-Nederland (AZN) in Moerdijk verwerkt. Daarbi wordt stoom gemaakt, waarmee in de ernaast gelegen warm te/krachtcentrale van de Elektriciteits Productiemaatschap pij Zuid-Nederland (EPZ) elektriciteit wordt opgewekt. Dezi centrale is donderdag officieel in bedrijf gesteld. De nieuwe centrale werkt op aardgas en stoom. Behalve elek triciteit wordt stoom geproduceerd. De opgewekte elektrici teit (het maximale vermogen is 339 megawatt) gaat naar he landelijke net. De stoom (200 ton per uur) wordt geleverd aai Shell Nederland Chemie in Moerdijk die er gebruik vai maakt voor haar productie. In de centrale en de bijbehorend! voorzieningen'is ongeveer zeshonderd miljoen gulden geïn vesteerd. De koppeling van de centrale met de afvalverbrander en de le vering van stoom aan Shell leveren milieuwinst op. Per jaai wordt zestig miljoen kuub aardgas bespaard. Daardoor kom' minder kooldioxide en stikstofoxide in het milieu.Het rende ment komt uit op 69 procent. De centrale Moerdijk kan op een flexibele manier voor d( elektriciteitsproductie worden ingezet. Het elektrisch ver mogen kan variëren van 122 tot 339 megawatt, waarbij d( maximale stoomproductie blijft behouden, zodat de afspra ken over de levering van stoom aan Shell ten allen tijde nage komen kunnen worden. van onze verslaggever Henk Postma VLISSINGEN - Zeeuwse scho lieren waren donderdagoch tend, bij het begin van de aard- rijkskunde-examens, meteen klaarwakker. Want de eerste vragen bij mavo/vbo plaatsten deze provincie meteen aange naam in de kijker. „Zeeland is aantrekkelijk voor toeristen, want het heeft iets te bieden dat andere gebieden in Nederland niet hebben." Ra. ra wat is dat? Wie koos voor 'de Deltawerken' had op c-niveau het eerste punt je binnen. Mavo-d schotelde een soortge lijke opgave voor: „Noem twee manieren waarop de Deltawer- DEN HAAG - Hier volgen de antwoorden van de meerkeuze- opgaven van de centrale schrif telijke eindexamens van don derdag 15 mei. De gegevens zijn verstrekt door het Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO), verantwoordelijk voor de pro ductie van de examens. Aardrijkskunde vbo (C), mavo (C) 1 B; 2 B: 3 C; 6 B; 7 C: 8 B: 10 A: 11 B: 14 A; 15 B; 16 A; 17 A; 19 E: 21 B; 23 C: 24 D: 25 C; 26 C; 28 B, 31 C; 32 C; 34 A; 36 B; 37 C; 39 D; 41 A; 43 B; Aardrijkskunde vbo (D), mavo (D) 2 B;3 C, 5B;7 D; 9C; 12 D: 14B: 15B; 16 D; 17 B; 18 B; 20 E: 22 B: 26 B: 27 C; 28 C: 30 C; 31 D: 32 C; 34 B: 36 B: 38 A; 39 C; 43 A. ken hebben bijgedragen om het toerisme te bevorderen." Op de Vlissingse scholengemeenschap Scheldemond moest Paul te Broeke er even diep bij naden ken. Hij hield het op de attracti viteit van de Delta-expo, en het gevoel van veiligheid dat Zee land de vreemdeling nu biedt. Het is nog even afwachten of dat laatste antwoord goed wordt gerekend. Had hij het op de ver betering van de bereikbaarheid gegooid, dan had hij zeker goed gescoord. In beeld kwam ook een kaartje waarop de kwaliteit van het zwemwater in Zeeland was aangegeven. „Waar wordt zwemmen sterk afgeraden", luidde de vraag, „en noem een reden waarom juist daar de kwaliteit van het water zo slecht is." De wakkere blik viel meteen op een paar inkzwarte tekenin getjes van fabrieken langs het Kanaal Gent-Terneuzen. Wie ook nog wist dat Zeeland vooral dagrecreanten trekt uit de Zuidvleugel van de Rand stad, lag meteen goed op stoom. „De Nederlanders en hun va kantiebestemmingen" heette dit eerste deel van het aardri jks- kunde-examen, waarin onder meer ook de Waddeneilanden en het verre buitenland figureer den. In het tweede deel verlegde het examen de aandacht naar Spanje, onder meer naar een wielrennersvraagje. „Welke etappe van deRonde van Spanje zal de zwaarste zijn?" Het ant woord zat verborgen in twee kaartjes: de een met een etappe schema, de ander met de hoog teverschillen. Aardrijkskunde wordt steeds meer een kwestie van kaarten lezen, grafiekjes spellen en fo to's bestuderen. Ook vwo- en havo-scholieren hadden daar gisteren door de bank genomen weinig moeite mee. „Gemakke lijker dan verwacht", karakte riseerde de Goese havo-scholie re Fréderiek Wésterweel de meeste opgaven. Alleen bij de onderdelen Nederland Distri butieland en Frankrijk, botste ze op een paar lastige vragen. In het vwo-examen tenslotte ook een Zeeuws aspectje. „Welk duinlandschap is het meest ken merkend voor de duinkust van Zeeland?" Het mavo-examen aardrijkskunde plaatste Zeeland in de kijker als toeristische provincie. foto Ruben Oreel Uitgevallen Vwo-er Rogier Kraf, die deze week met een uitstekende cij ferlijst aan het examen begon, moest gisteren de handdoek in de ring werpen. De Vlissinger meldde zich ziek, en miste daar door het examen scheikunde. Dinsdag 17 juni, wanneer alle scholieren de mogelijkheid heb ben, maximaal twee examens over te doen, mag hij het verlies inhalen. Rogier hoopt dat zijn medicijnen hem zo snel op de been helpen dat hij vanochtend, met Latijn op het programma, weer van de partij kan zijn. Daarna wachten hem nog twee examendagen, maar die zijn pas volgende week woensdag en donderdag. Zou hij dan nog in de lappenmand zitten, dan raakt hij voor de resterende vakken op de Staatsexamens aangewezen. Die worden in au gustus afgenomen. Met zijn klasgenote Miranda Stitzinger dreigde het begin de ze week even mis te gaan. Ze kreeg last van haar ver standskies. Maandagmiddag, toen ze even geen examen hoef de doen, hielp de kaakchirurg haar van het probleem af. Opge- Ilhami Aydogan De een haalt ze van het Internet, de ander pikt ze op van Teletekst of leest ze ge wo onindekrant.Dejuiste ant wo orden op de examen vr a - gen zijn gewilde kost. Maar Ilhami Aydogan (18) hield er zijn ogen en oren voor dicht. „Ik hoef dat allemaal niet te weten. Je wordt er alleen maar zenuwachtig van." Liever concentreerde de Terneu- zense vwo-er zich op het volgende vak. Maar woensdagmiddag is hij voor de verleiding bezweken. Het examen Duits was hem zo slecht bekomen, dat hij het ergste vreesde. „50 vragen, 24 fouten", weet hij nu. Nog net een vijfje. Ge lukkig geen reden voor paniek. Want hij begon met een zeven. Dus zit er zeker nog een zesje in. Gisteren stond aardrijkskunde op het programma. En daar is hij heel wat beter over te spreken. „Het was gemakkelijker dan ver wacht." Er zat zelfs een vraag bij waarvan hij, als zoon van Turkse ouders, het antwoord met de paplepel kreeg ingegeven. In welke de len van Nederland liggen de traditionele industriegebieden waar veel Turken zich vestigden? „Mooi meegenomen", gniffelt hij. Met nog twee vakken voor de boeg, Frans en Engels, en nog een Ne derlands opstel te schrijven lijkt Ilhami al een heel eind naar zijn di ploma op weg. Hij wil er in Maastricht rechten mee gaan studeren. „Echt, iets an ders kan ik niet", wil hij doen geloven. Tot voor kort wilde hij tolk worden. Een stage bij Vluchtelingenwerk deed hem van gedachte veranderen. „Statussen, politiek... Het was zo'n moeilijk gedoe. Ik begreep er niets van." Zijn belangstelling voor talen was het afgelopen jaar toch al be hoorlijk verflauwd. Vorig jaar stond hij nog een negen voor Frans en een acht voor Duits. Daar is nu nog maar een zeventje, en (naar ver wachting) een zesje van over. „Ik ben wat lui geworden, na al die ja ren op school. Ik ben gewoon aan een nieuwe uitdaging toe." wekt begon ze gistel-middag aan scheikunde. Na afloop was haar humeur er niet slechter op ge worden. Ze was 'allemaal onbe kende stoffen tegengekomen', maar dat deerde niet. De vragen die erover werden gesteld waren niet allemaal even gemakkelijk, maar minder moeilijk dan ver wacht. Eén vraagje, over een zuurstoffabriek op de maan, was zelfs zo simpel dat ze er een valstrik in vermoedde. Maar het bleek echt een 'weggevertje'. 'Herkenbare en inleefbare situaties', hadden de opstellers van het mavo-vbo examen wiskunde beloofd. Ze hielden woord. „Je hoefde echt geen wiskunde-knobbel te hebben om er een goed cijfer voor te halen", oordeelde mavo-scholier Pinï Zwaan uit Vlissingen, „Er was maar één vraag, die over een kubus, waar je echt wiskundig in zicht voor nodig had. Verder waren het gewoon sommetjes. Maar miste je die ene vraag, dan was je meteen wel veel punten kwijt." Op de mavo en in het vbo doen nu scholieren examen die als eersten met de basisvorming te maken kregen. Dat zou, was aangekondigd, vooral in het wiskunde-examen tot uiting komen. In plaats van puur wiskundige problemen stonden sommetjes op het programma die uit het leven waren gegrepen: berekeningen rond luchtfotogra fie, het weer in Friesland, een menukaart en een reuzenraad. „Ja, wij zijn de proefkonijnen", lachte de vijftienjarige leerling van de Vlissingse Scheldemond-school in zijn vuistje. Want de nieuwe opzet stond hem wel aan. Pim denkt met gemak een acht uit het vuur te hebben gesleept. Wel vond hij het merkwaardig dat het eerste deel van het examen zoveel tijd opslorpte. „Je dacht echt in tijdnood te komen. Maar op hetlaatst waren er alleen nog maar vragen waar op je zo antwoord kon geven." Overigens kon hij na woensdagmiddag wel een opstekertje gebrui ken. „Ik heb toen bij economie heel veel stomme fouten gemaakt." Overigens verwacht hij niet dat zijn zeven voor dat vak daardoor in gevaar is gekomen. Pim gaat straks op het Zeeland College techni sche informatica studeren. Niet dat hij per se de computerbranche in wil. „Het liefst ga ik iets doen in de journalistiek." Maar omdat hij nog erg jong is, en je met een mavo diploma niet op een journalistenschool terecht kah, gaat hij nu eerst leren hoe je computers programmeert en beheert. Enige journalistieke ervaring heeft hij inmiddels al. Hij schrijft onder meer voor de schoolkrant, de wijkkrant en het blad van zijn hockeyclub. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 51- jarige drugsdealer uit Terneu- zen is donderdag voor handel in cocaïne bij de rechtbank in Mid delburg vijf jaar gevangenis straf geëist. Volgens officier van justitie mr. J. J. A Groen was de man hoofdverdachte van een omvangrijke drugshandel, waarbij in totaal achttien ver dachten zijn betrokken. Een aantal verdachten, onder meer uit België en Curagao, is nog niet gepakt. De hoofdver dachte gaf toe vanaf 1994 tot zijn arrestatie 8 februari dit jaar in harddrugs te hebben gehan deld. De officier eiste tegen een 51-jarige man uit Dordrecht, broer van de hoofdverdachte, voor medeplichtigheid twaalf maanden cel, waarvan zes voor waardelijk, of 240 uur dienst verlening. Tegen een 41-jarige vrouw uit Terneuzen, die overi gens niet ter zitting verscheen, werd dezelfde straf geëist. Zij had haar woning beschikbaar gesteld voor het dealen. De dealer vertelde dat hij de co caïne aan een elite-groepje uit de Temeuzense drugsscène aan de man bracht. Maar onder zijn klanten bevonden zich ook gro te afnemers, waaronder een Fransman die een pond cocaïne had gekocht en een Belgische dealer die in kleinere hoeveel heden in totaal 250 gram had af genomen. De straatwaarde van de drugs werd geschat op onge veer een ton per kilo. Postpakketten De verdachte kocht de hard drugs op Curacao, verstopte ze in postpakketten en stuurde ze naar adressen in Arhem, Dor drecht en TerneuzenZijn broer, die van de 'lading' wist, had twee partijen ontvangen. Vasl stond dat er vorig jaar drie pak ketten, in totaal ruim drie kilt cocaïne, naar Nederland warei verstuurd. De officier van justitie was er van overtuigd dat er sprake wal geweest van grotere hoeveelhe den. Een rekensommetje leerdf hem dat er meer drugs werder verkocht dan er zouden zijn ii* gekocht. „U speelt een belang rijke rol in de Temeuzense coca- ine-handel. Er werden dubbeli winsten gemaakt. Een deel vai de opbrengst heeft u gebruik om een huis op Curacao te bou wen, het andere deel is besteel aan de vliegkosten en inkoop .Als u niet was opgepakt, wasi nog gewoon doorgegaan", ver zekerde Groen. Plukze Aan de rechtszaak was een uit gebreid onderzoek met afgetap te telefoons en huiszoekinge voorafgegaan. De politie hal drie kilo cocaïne en twee auto in beslag genomen. Verder staa de verdachten volgens de Pluk ze-wetgeving nog terugbetalinj van het wederrechterlijk voor deel aan de Staat te wachten. De hoofdverdachte betuigd spijt. Hij heeft zich op het geloi (Jehova's getuige) geworpei Zijn broer zei dat hij allee maar had willen helpen. Voo zijn diensten was hij beloon met een paar duizend gulden e een auto. De drie verdachte hadden geen strafblad. Twee trouwe klanten van d drugshandelaar moesten zie eveneens verantwoorden voo hun dealerspraktijken. Tege een 31-jarige man uit Temeuze eiste de officier twintig maan den gevangenisstraf, waarva vijf voorwaardelijk, en tege een 23-jarige inwoner va Zaamslag achttien maande; waarvan vier voorwaardelijk. (Advertentie) Uunverkinaker/inlriunentmaker Damplein 7 Middelburg. 0118-636635 Leverancier van kwaliteitshorloges en antieke klokken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12