Meer politie in zomer naar kust Het klokkenspel van Terneuzen PZC Zonnebloem haalt zieke uit isolement Eis vijfjaar voor 'brute, nare overval' zeeland vrijdag 16 mei 1997 Minister geeft eenmalig zeven ton om dertig agenten in te huren Oldtimertocht vanuit Goes Tien maanden voor overval Open dag nieuwe veerboot Netelenbos naar Scheldemond Veertien maanden voor inbraken Celstraf voor drugshandelaar bas ,iar de \a9er 7 van onze verslaggever Theo Giele MIDDELBURG - De vraag van het Zeeuwse politiekorps om assistentie gedurende de zomer is niet aan dovenmansoren ge richt, zo is gebleken tijdens een vergadering van de raad van hoofdcommissarissen. Korps chef A A Smeels heeft bij zijn collega's de 'bereidheid aange troffen' om mensen in de kust streek te stationeren. Om deze agenten te kunnen be talen, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken eenmalig ruim zeven ton beschikbaar ge steld. Met dit geld kunnen der tig politiemensen worden inge huurd. Met de toezegging van de andere korpsen op zak. kan de Zeeuwse politie gaan werken aan de praktische invulling van de assistentie. Advertentie Bent u een fijnproever als het om cognac gaat? Dan moet u beslist de Chateau Montifaud importé par Wijnkoperij Van Leerzem eens proberen. Of misschien is de 1er Cru Grande Champagne Marcel Ragnaud iets voor u? Bij Wijnkoperij Van Leerzem zijn meer dan dertig soorten cognac te koop! Molenwater 137, Middelburg Het inwonex-tal van de kust streek verdrievoudigt tijdens het zomerseizoen. Met de nor male bezetting kan de politie het werk dan niet aan. Vandaar het verzoek aan andere korpsen om op vrijwillige basis mensen beschikbaar te stellen. Tekort Het jaarlijks terugkerend per soneelstekort in juni, juli en augustus blij ft voor de onderne mingsraad van de politie Zee land een bron van zorg, zo bleek gisteren tijdens de beëdiging van veertien politiesurveillan ten. Deze surveillanten hebben een beperkte politieopleiding genoten en kunnen worden in gezet voor eenvoudige taken. „Met het zomerseizoen voor de deur stel ik vast dat de personele sterkte te kort schiet om aan de vraag tegemoet te komen", al dus de voorzitter van de onder nemingsraad R. Koopman. Doelend op de nieuwe surveil lanten zei hij: „Ik hoop niet dat deze mensen zullen worden ge bruikt om oneigenlijk werk te doen. Daarvoor zijn zij niet op geleid en uitgerust. De roep om basispolitiefunctionarissen, politiemensen met een volledige opleiding, blijft hoorbaar", al dus Koopman. GOES - Zo'n honderdzeventig oldtimers staan zondag 18 mei op de Grote Markt in Goes aan het vertrek van de negende Mo lentocht. De auto's, van het bouwjaar 1967 of eerder, beginnen om 11.30 uur aan de tocht die voert langs Wilhelminadorp, Kats, Colijnsplaat, Kamperland, Geersdijk, Kortgene, Oucl-Sab- binge, 's Heer Arendskerke en 's Heer Abtskerke. Eindpunt zijn de Zeelandhallen waar in het pinksterweekeinde een oldtimerbeurs wordt ge houden. In verband met de Molentocht in de Grote Markt van Goes op zondagmorgen alleen toegan kelijk voor deelnemers. Autobe zitter worden door de organisa tie dringend verzocht hun wagen in de nacht van zaterdag op zondag hier niet te parkeren. Ook dit jaar zullen weer vele zieken en gehandicapten een vakantie doorbrengen op het schip De Zonnebloem. van onze verslaggever Richard Hoving KLOOSTERZANDE - Het aantal aan meldingen voor een aangepaste vakantie van de Zonnebloem overtreft al jarenlang het aanbod. Dit jaar verwacht de vereni ging dat tienduizend zieken en gehandi capten zich zullen aanmelden voor een van de zesduizend vakantieplaatsen. De Zonnebloem houdt in de provincie Zeeland jaarlijks drie vakantieweken voor hulpbehoevende ouderen. Volgens voorzitter C. van Waterschoot moeten elk jaar veel mensen worden teleurgesteld. „Op elke reis kunnen ruim twintig gasten mee. Het aantal ouderen dat zich opgeeft is vele malen groter." De selectie gebeurt op medische gronden. „Hoe wrang het misschien ook klinkt", zegt Waterschoot, „wie er het slechtste aan toe is, mag het eerst mee," Meer dan de helft van de kosten van een aangepaste vakantie komt voor rekening van de Zonnebloem. Om het benodigde geld bij elkaar te krijgen doet de vereni ging elk jaar in mei een beroep op de Ne derlandse bevolking om een bescheiden deel van het vakantiegeld af te staan. In totaal gaat het om bijna 75.000 overnach tingen in hotels en op het eigen hotelschip De Zonnebloem. Een Zonnebloemvakan tie is niet goedkoop, ook al wordt wordt de begeleiding door vrijwilligers gedaan. „Vanwege de medische en verpleegkundi ge zorg zijn extra aanpassingen en voor zieningen nodig.": De Zonnebloem heeft dit jaar over heel Nederland het aantal vakantieplaatsen met 150 uitgebreid. „Een absoluut record, maar door de vele aanmeldingen nog lang niet voldoende.De vergrijzing van de be volking is volgens Van Waterschoot de voornaamste reden van de sterk gegroeide belangstelling voor de speciale vakanties. Onvergetelijk Wies van Kruyssen uit Kloosterzande be geleidde onlangs een groep uit Zeeuws- Vlaanderen die een week in eenhotel op de Veluwe verbleefVoor de 26 ernstig zieke en gehandicapte ouderen is het een onver getelijke ervaring geweest, zegt Van Kruyssen.,Op de laatste avond van de va kantieweek is er mening traantje wegge pinkt." Eerste keer Van Kruyssen is dit jaar voor de achttien de keer met een Zonnebloemvakantie mee geweest. Volgens haar is het een goede zaak dat er aangepaste vakanties worden gehouden. „Voor sommige ouderen is het de eerste keer dat ze lang van huis gaan." De saamhorigheid tussen de vakantie gangers is groot. Kruyssen: „Allemaal hebben ze hun eigen zware leven, maar als ze merken dat ze niet de enige zijn, lucht dat vaak op." De begeleiders van een vakantiereis heb ben het niet altijd even gemakkelijk met de problemen die tijdens een week op hun afkomen. „Het is soms besteen zware psy chische belasting." Toch is het, volgens de 57-jarige Kruyssen dankbaar werk. „De blijdschap en tevredenheid die van de ge zichten afstraalt, daar doe ik het elk jaar opnieuw voor." MIDDELBURG - De dader van de geruchtmakende overval op een 88-jarige melkboerin Zierikzee moet tien maanden de cel in. Bovendien kreeg hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden opgelegd en dient hij zich onder toezicht van de reclassering te stellen. Officiervanjustitiemr. A S. Fli- kweert had twee weken geleden twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist. Eind januari van dit jaar klopte de 27-jarige man uit Zierik zee aan bij de melkboer, dreigde met een neppistool en vroeg om geld. De bejaarde ondernemer weigerde echter mee te werken en slaagde erin te ontkomen, waarna de overvaller er snel vandoor ging. De rechtbank noemde de overval 'een bui tengewoon laffe daad'. VLISSINGEN - Het heeft iets langer op zich laten wachten dan gepland, maar zaterdag 24 mei is het dan echt zover. De Provinciale Stoombootdiensten (PSD) stellen de laatste nieu we veerboot van 11.00 tot 17.00 uur helemaal open voor het publiek. Het evenement is bij de hoofdvestiging van de veerdienst aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen. De nieuwe veerboot, de Prins Johan Friso, maakt vrij dagmiddag 23 mei de maiden trip. VLISSINGEN - Staatssecretaris Tineke Netelebos houdt ko mende dinsdag, 20 mei, een lezing op de Vlissingse Stedelijke Scholengemeenschap Scheldemond. Ze zal haar visie geven op de bijdrage die het onderwijs de komende jaren kan leve ren aan de 'kennismaatschappij'. De bijeenkomst met de staatssecretaris, waarbij ook met haar in discussie kan wor den gegaan, duurt van 17.30 tot 19.00 uur. De lezing vindt plaats in het kader van de 'ingrijpende vernieuwingsoperatie' die op de Vlissingse school in gang is gezet. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dageen 27-jarige man uit Groede veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. De man pleegde tussen januari 1994 en februari van dit jaar tientallen inbraken in caravans en vakantiehuisjes. De rechtbank hield er in zijn vonnis rekening mee dat de man nog niet eerder is veroordeeld en dat hij op de zitting, twee we ken geleden, diepe spijt heeft betuigd. Tegen hem was drie jaar cel, waaxwan acht maanden voorwaardelijk, geëist. Zijn compaan, een 24-jarige man uit Schoondijke, kreeg con form de eis acht maanden cel. De man had zijn vriend, hoewel hij dat op de zitting in alle toonaarden ontkende, herhaalde lijk tijdens de inbraken bijgestaan. De tenuitvoerlegging van een voorwaardelijke gevangenis straf van zes weken, waarom de officier van justitie had ge- vraagd, ontloopt de Schoondijkenaar. De proeftijd daarvoor was inmiddels verstreken. MIDDELBURG - Een 22-jarige Vlissinger is donderdag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot drie jaar cel voor twee diefstallen met geweld en handel fn heroïne en cocaïne. De man dwong in Vlissingen een bromfietser zijn voertuig af te staan door hem met een stuk hout te slaan. Eenzelfde wa pen gebruikte hij bij een diefstal uit een woning, waarbij een vrouw de dupe werd. De rechtbank nam het de man vooral kwalijk dat hij 'nodeloos geweld' gebruikt en dat hij geen enkel berouw heeft getoond. Het vonnis is conform de eis. van onze verslaggever Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het was 'een brute, nare, rot-overval', zoals officier van justitie mr. D. Veu- rink zei. Een overval die de be trokkenen, een half jaar na dato, nog allerminst hebben ver werkt. Een flinke straf is dan ook zeker op zijn plaats, aldus Veurink. Hij eiste donderdag voor de Middelburgse recht bank vijfjaar cel. De vraag is al leen of de verdachte, een 24-ja- rige Amsterdammer, de overval inderdaad op zijn geweten weet. En of er wel voldoende bewijzen zijn. Het gebeurde dondex-dag 21 no vember 1996, 's morgens vroeg. Twee gewapende mannen met bivakmutsen drongen de A&P- supermai'kt aan de Blauwedijk in Middelburg binnen. Acht pei'soneelsleden werden ge dwongen op de grond te liggen. Twee medewerkers kregen met een wapen flinke klappen tegen het hoofd. De bedrijfsleider werd gedwongen de kluiskast te openen, waaiin 15.300 gulden zat. Nadat ze het personeel in de koelcel hadden opgesloten gin gen de mannen er met het geld vandoor. Onschuld De verdachte, onverschillig als of er niets op het spel stond, waste op de zitting zijn handen in onschuld. Nee, met deze over val had hij niets te maken, ga randeerde hij. Na zijn laatste verblijf in de ge vangenis - zijn blazoen is be paald niet ongeschonden - had hij zelfs 'de criminaliteit voor goed afgezworen'. „U had een uitkering. Wat deed u zo de hele dag?", wilde de rechtbank we ten. „Genieten van het leven", bezwoer de man plechtig. ,,In- téns genieten van het leven." Verkoper Vertegenwoordiger wilde hij worden, tekende de reclassering in 1994 op. De ruim negen gram heroïne die hij bij zijn aanhou ding op zak had 'om wat bij te verdienen', wijst bepaald niet in die richting. „Hoezo? Een ver koper die zijn product aan de man probeert te brengen, dat is toch een vertegenwoordiger?" De puzzelstukjes in het onder zoek naar de overval passen maar moeilijk in elkaar. Er is de grijze Ford Escort die tijdens de ovex*val bij de supermarkt is ge signaleerd en die in de omgeving Amsterdam was gestolen en la ter teruggevonden. Er is de bi Met de verdwijning van de klokkenstoel van het Stadhuisplein in Temeuzen heeft voorzitter Jan den Toonder van de stichting Stadscarillon weinig moeite: 'Onze voorkeur ging altijd al uit naar de Willibrordustoren.' foto Charles Strijd prullenbak hebben gearchiveerd, wenkt nieuw perspectief. Er is inmid dels een sponsor gevonden en ook de gemeente blijkt nu bereid een duit in het zakje te doen. Wethouder Piet Ha- melinck van cultuur heeft 50.000 gul den vrijgemaakt voor vervoer en installatie van het carillon, dat alweer bijna twee jaar is opgeslagen bij Klok- kengieterij Koninklijke Eijsbouts in Asten. De gieterij heeft voorzitter Jan den Toonder van de stichting Stads- carillon inmiddels laten weten twee maanden nodig te hebben om de 25 klokken en klokjes gereviseerd en al op hun plaats in de toren te hangen. Maar... Den Toonder: „We hebben deskundi gen de hele apparatuur laten door lichten. Als je een volwaai'dig carillon wilt, zouden er nog vijf klokken bij moeten. Maar ook het klavier - voor de concerten - en het bandspeelwerk, dat voor de vaste deuntjes zorgt, moeten worden vervangen. Tja... we zullen dus weer op sjouw moeten om de kas te spekken. Gezien de enthousiaste re acties op de recente berichten dat de toren uiteindelijk na al die jaren dan toch nog z'n carillon krijgt, lijkt me een nieuwe inzameling niet zo'n pro- bleem." Het archief over de wederwaardighe den rond het klokkenspel van Den Toonder en co is opgeboi-gen in grote ordnermappen in liet kantoor van de mede-opxichter van weleer. Het idee kwam van Jo Pieters, die zich in het begin van de jaren zeventig als twin tigjarige 'bewaker' van de tox-en sterk maakte voor een carillon. Pietex-s had daar originele gedachten over. Hij dacht aanvankelijk aan een 'kunstca rillon': een doodeenvoudige bandre- corder die, bevestigd in de kex-ktoren, de klanken van een heus klokkenspel over de stad zou uitstrooien. Stichting Hij kreeg steun van zuster Blandina van de Zusters Franciscanessen, die onderdak vonden in het klooster aan de voet van de tox-en, van enthousias teling Walter van Alphen en van Den Toondex-, in die dagen voorzitter van het Handels Centx-um Terneuzen (HCT). Eerst presenteerde het clubje zich als actiegroep (DenToonder: 'Dat was mode in die dagen'), maar al snel werd het een stichting. Het bestuur kwam tot de conclusie dat een bandrecorder een leuke gedachte was, maar dat er een nog veel mooier alternatief was: een écht cai-illon. Ge juich alom, inzamelingsacties gehou den, leuke reacties... en... toen bleek de toren te wankel. Wie daar een'klok in hing, zou hem niet veel later par does op z'n hersenpan krijgen. Den Toonder laat de lijdensweg die toen aanving de revue passex*en en blijft monter steken bij het begin van de jaren tachtig. Toen was daar plots klaps het plan om - alweer met steun van het bedi-ijfsleven natuurlijk - een veex-tien meter hoge klokkenstoel op het parkeerterrein bij het stadhuis neer te planten. In september '81 drukten toenmalig bxxrgemeester Ca- rel Ockeloen en Jo Pieters broederlijk op een knop die het mechanisme in werking stelde. „Terneuzen heeft een carillon", schreef de verslaggever. „En de klanken di'agen ver." Beiaardiers Nauwelijks een jaar later maakte de plaatsing van een klavier in de stad huishal het mogelijk een gx-oepje en thousiaste amateur-beiaardiers (on der wie Janneke Veling) wekelijks de ruimte te geven voor een riedel of wat. En rond Sinterklaas en kerst klonk om het kwartier een o zo sfeervol kerst- dan wel klaasdeuntje. Den Toonder grinnikend: „We hoor den regelmatig verhalen over ambte naren op het stadhuis die helemaal horendol werden van dat getingel. Maar ik plaats daar gx-ote vraagtekens bij. Weet je waarom? Op een dag kreeg ik een telefoontje van kunstenaar Cees van Langevelde die zich afvroeg waarom het carillon niet meer speel de. Ik ging luisteren en verrek... het deed het niet meer. Bij navraag bleek dat al een week het geval. Maar toen ik er de ambtenaren op aanspx-ak, moes ten die toegeven dat het ze helemaal niet was opgevallen." In hun oneindige wijsheid kwamen ingehuurde stedebouwkundigen twee jaar geleden tot de conclusie dat er op het gloednieuwe Stadhuisplein geen plaats meer zou zijn voor de klokken stoel. Met de smoes dat-ie de werk zaamheden voor de verwezenlijking van het plan Steenen Beer en de bouw van een niéuw stadskantoor in de weg stond, werd de stoel in '95 ontman teld. Maar al snel daarna werd het vonnis uitgesproken: zo'n vreemd bouwwerk - door passanten vaak om schreven als de 'gemeentefallus' - hoorde toch echt niet thuis in de nieu we architectonische wereld waarin het ambtenai-enkorps en de bestuur der-s sedert enige tijd rondwaren. Den Toonder hebben ze er niet mee. „Het alternatief is prachtig. Onze voorkeur ging immers altijd al uit naar de Willi brordustoren. Ons zul je niet horen klagen." vakmuts die in de auto werd ge vonden, maar die geen sporen van de verdachte vertoont. Er is de slotentrekker, een geschikt gereedschap voor een auto kraak. Er is het thuis gevonden luchtdrukpistool ('een cadeau tje voor het tienjaiig zoontje van een vriendin'). Er is de bos autosleutels van zijn vriend - de inmiddels ondergedoken twee de verdachte van de overval - die in een jaszak van de man werd gevonden ('verkeerde sleutels gepakt, gewoon stom migheid'). Er is het feit dat de twee herlxaaldelijk samen over vallen hebben gepleegd. En er is de fotoherkenning, waarbij een medewerkster van de super- markt zonder aai'zelen de Am sterdammer als de overvaller heeft aangewezen. Voldoende „Ik had gx-aag meer gehad", be kende officier van justitie Veu- rink, die tevergeefs vroeg de zaak aan te houden in de hoop dat de voortvluchtige tweede verdachte snel kan worden aan gehouden. Toch vond hij dat ex- voldoende aanwijzingen zijn om vijf jaar te eisen. Dat de Amsterdammer herhaaldelijk 'aantoonbaar leugenachtige' vex-klaringen heeft afgelegd, sterkte Veurink in zijn mening. De raadsman van de verdachte, mr. V. Kraal, vond dat de bewijs voering 'verzandt in pietluttig heden'. „En veel meer is deze zaak volgens mij ook niet." Hij vroeg zijn cliënt onmiddellijk vrij te laten. De x-echtbank ging niet op dat verzoek in. Uitspraak op 29 mei. door Wout Bareman De aanbevelingsbrief van de bur gemeester was een fraaie. „Het initiatief van een aantal enthousiaste inwoners van onze gemeente om te ijveren voor een echte stadsbeiaard, juich ik van harte toe. Een stadscaril lon zal ongetwijfeld een positief effect hebben op de sfeer in de oude binnen stad waar het klokkenspel een plaats zal krijgen. Laten we samen proberen de middelen te verkrijgen voor de aanschaf van een carillon, dat de ge zelligheid en leefbaarheid in het oude Terneuzen kan verhogen", schreef burgemeester J. C. Aschoff in zijn rol van beschermheer. Een irxzamelingsactie onder het be- dx-ijfsleven en de bevolking moest vol doende geld opleveren om een aax-dig klokkenspel op te hangen in de nok van de Willibrordustoren in het groe ne hart van de binnenstad van Ter neuzen. Het carillon zou een onuit wisbaar stempel drukken op de sfeer in de oude binnenstad. De brief van de burgemeester ging begin jaren zeven tig de deur uit. Maar het cax-illon werd nooit in de toren geïnstalleerd. Of (Advertentie) Positief Feit is dat ruim 25 jaar na dato op nieuw wordt gepraat over een klok kenspel in de Willibrordustoren. Op nieuw staan gemeente, bedrijfsleven en binnenstadsbewoners er positief tegenover. En net als toen staan er 'weer acties voor de deur, ditmaal niet enkel opgezet door de nog altijd aan wezige stichting Stadscarillon Ter- neuzen, maar nu ook met steun van de j stichting tot behoud van de Willibror- dustoren. Die zorgde er een paar jaar geleden voor dat de vervallen toren een fikse opknapbeurt kreeg, maar ontbeerde vex-volgens het gelei om het beeldbepalende bouwwex-k naar be horen te exploiteren. De stichting zat opgezadeld met een schuld aan de aannemers van zo'n 60.000 gulden. Maar nu de aannemex*s de openstaande x-ekeningen in de daax-in overigens de belangrijkste oorzaak gezocht moet worden voor de schrikbarend achteruithollende leef baarheid in de binnenstad valt te be twijfelen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11