Studenten kraken plan-Ritzen Onze Top 10 van deze week. 1.99 on PZC PvdA wil CD dwarsbomen via Kieswet Schleyer zat vast in Schevenings huis van de RAF Justitie Groningen pleit voor openbaar maken strafdossiers Demonstranten op verkeerd adres 0 binnenland SVb vindt dat minister bij toelating voor studie te veel naar cijfers kijkt Grote aanwas jonge vis in de Noordzee Tuchtcollege kapittelt geneesheer Einde lozing rioolwater North Sea Jazz met Ray Charles Gemeenten regelen thuiszorg Groepschef mag bij NS blijven Acht jaar wegens mishandeling Amnesty schrikt van geweld bij demonstratie in Deventer Conflict rond politiechef Brinkman zit muurvast 4.98 1.69 O Topper van de week 1.99 5.50 4.95 2.99 dinsdag 13 mei 1997 van onze verslaggeefster Dineke van der Burg DEN HAAG - Het voorstel van [6 minister Ritzen voor toelaten ran scholieren tot studies met f studentenstop is te eenzij dig ge richt op hoge cijfers. Er wordt onvoldoende rekening gehou den met sociale vaardigheden en emotionele intelligentie. Dit zeggen de Landelijke Stu denten Vakbond (LSVb) en het [tg Interstedelijk Studenten Over ig leg (IS) in een reactie op het voorstel van minister Ritzen voor de toegang tot hbo- en we tenschappelijke studies met een numerus fixus. Het voorstel van de onderwijs minister houdt in dat middelba re scholieren met een gemiddeld eindcijfer van acht of hoger di rect kunnen worden toegelaten tot studies met een studenten stop, zoals diergeneeskunde, geneeskunde of tandheelkunde. Zij hoeven niet mee te doen met ieen loting. De rest van de plaatsen voor de ze opleidingen (zo'n tachtig procent) wordt wel via loting verdeeld. Hierbij geldt het prin cipe dat scholieren met een hoog cijfer ook meer kans hebben te worden ingeloot. Was het eerst nog zo dat leerlingen met bij voorbeeld een cijfer tussen de 7,5 en 8 een kans van vijftig pro cent hadden om te worden inge loot, nu krijgen ze volgens Ritzen een kans van circa 85 procent. Een scholier met een gemiddelde van 6,5, heeft een kans van 25 procent om te wor den ingeloot. Zelfde kans „Toch houdt een scholier met een relatief laag cijfer een zelfde kans op een plek binnen de stu die", aldus Ritzen. Dit komt om dat hij het aantal plaatsen bin nen studies met een numerals fixus wil uitbreiden. Daarnaast mogen scholieren slechts twee keer meedoen met een loting. Op deze manier moet het aantal It r- van onze redactie binnenland GRONINGEN - Het Openbaar Ministerie in Groningen pleit voor.het openbaar maken van strafdossiers. Kranten, radio en televisie moeten dan zelf maar beslissen welke gegevens daar uit worden gepubliceerd. „Eventuele schadeclaims ko men in dat geval niet bij Justitie terecht, maar bij de pers", aldus de initiatiefnemer officier van justitie mr. J. de Valk, die na mens het Groningse Openbaar Ministerie belast is met voor lichting aan de pers. De Valk zal zijn suggestie vol gende week dinsdag inbrengen in een bijeenkomst met procu reur-generaal A Docters van Leeuwen en de verzamelde Ne derlandse persofficieren. Direc te aanleiding voor het voorstel van De Valk is de schadeclaim die het OM boven het hoofd hangt in de zaak tegen de voor- van onze redactie binnenland SCHEVENINGEN - Leden van de Duitse terreurgroep Rote Ar mee Fraktion (RAF) hebben op hun onderduikadres aan de Ste- vinstraat 266 in Scheveningen de Duitse werkgeversvoorzitter Hans Martin Schleyer vastge houden. Dit staat in het boek Todesspiel dat deze week ver schijnt. In september 1977 ontvoerden de leden van de RAF de topin dustrieel in Keulen.Tien dagen daarna werd hij in een rieten mand in een huurwagen naar Scheveningen gereden, waar hij zes of zeven dagen is vastgehou den. Uiteindelijk hebben de ontvoerders Schleyer geëxecu teerd. Met de ontvoering van de werkgeversvoorzitter probeer de de RAF tevergeefs elf gevan gen extreem-linkse militanten IJMUIDEN - De grote hoeveel heid jonge vis in de Noordzee geeft hoop voor de toekomst. Op middellange termijn is de situa tie niet zo bedreigend als wel eens wordt gesuggereerd, aldus de Internationale Raad voor Onderzoek der Zee (ICES). De ICES komt tot deze conclu sie na internationaal onderzoek waarbij zeven schepen betrok ken waren. Met behulp van fijn mazige netten zijn in februari de jonge exemplaren uit het water geschept en verder onderzocht. Uit deze zogeheten bestandsop name blijkt dat belangrijke vis soorten als kabeljauw, makreel, haring, Noorse steenbolk en schelvis een sterke 1-jaar klasse hebben. Vooral de 1-jaar klasse van kabeljauw is uitzonderlijk goed, aldus cle ICES. Volgens bioloog H. Heessen van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO-DLO) in IJmuiden is het onduidelijk wat de goede jaarklassen voor effect hebben op de toekomstige vangstquota. Het Duitse insti tuut voor visserijonderzoek waarschuwt voor teveel opti misme. Volgens Duitse biologen zijn de visserij-inspanningen nog altijd 30 tot 40 procent te hoog. GPD aanmeldingen afnemen en hoopt Ritzen dat scholieren sneller voor een andere studie kiezen. De Tweede Kamer reageert ver deeld op het voorstel van Ritzen. Het CDA is redelijk tevreden. Wel meent woordvoerder Lans- ink dat er meer ruimte moet zijn voor universiteiten om zelf een plaatsingsbeleid te bepalen. Volgens de WD ligt er nog te veel nadruk op de loting, terwijl D66 meent dat er te weinig aan dacht is voor sociale vaardighe den van studenten. De universiteiten zien veel posi tiefs in het voorstel van Ritzen. malige Schiermonnikoogse po litiechef René Lancee die ten onrechte werd opgepakt wegens incest. Naar verwachting zal Lancee vele tonnen van het OM in Groningen eisen. Volgens De Valk komt het steeds vaker voor dat vrijgesproken of niet langer vervolgde personen de schade die door de aandacht van de media is ontstaan op Jus titie proberen te verhalen. Als voorbeelden noemt hij Lancee en de korte tijd van poging tot doodslag verdachte Hans van Zon. Door de dreiging met scha declaims kan een bedenkelijke ongelijkheid ontstaan, vindt De Valk. „Bepaalde gegevens kunnen we niet naar buiten brengen zonder kans op schade voor de verdach te of voor anderen. Wij staan dus tamelijk machteloos, terwijl aan de andere kant de verdachte de volledige vrijheid heeft om maar van alles te beweren." GPD vrij te krijgen, met name de op richter van de groep. Andreas Baader. Tijdens de ontvoering was Nico Laterveer voorlichter van de ge meentepolitie Den Haag. Vol gens de inmiddels gepensio neerde politieman kwam het balletje voor de politie in de re sidentie aan het rollen, nadat een medewerker van een Haags garagebedrijf de politie waar schuwde. Een Duitse man en een Duitse vrouw wilden de huurtermijn van hun auto ver lengen, maar zij gedroegen zich daarbij zeer verdacht. Toen de politie het tweetal wilde aan houden, ontstond er een vuur gevecht, waarbij een agent in de Trompstraat werd neergescho ten. Knut Folkerts „Later bleek dat in Utrecht het zelfde type auto door dezelfde mensen werd gehuurd. Op nieuw raakte de politie in een vuurgevecht met de RAF-leden. Hierbij doodden de terroristen een Utrechtse brigadier en raakte een andere agent zwaar gewond." Tijdens de actie in Utrecht wist de politie RAF-lid Knut Folkerts te arresteren. In verhoren die volgden, weigerde de Duitse terrorist echter te ver tellen waar Schleyer werd vast gehouden. Na de schietpartij in Utrecht meldde het Bundeskriminalamt dat de leden van de RAF zich mogelijk in het pand aan de Ste- vinstraat 266 schuilhielden. „Uiteindelijk is de woning bin nengevallen. maar de vogels waren al gevlogen", vertelt La terveer. „Er was waarschijnlijk te veel voorgevallen, waardoor de terroristen zich daar niet meer veilig voelden.ANP DORDRECHT - Langs de snelweg Rotterdam-Breda in Dordrecht krijgt het geluidsscherm dat inwoners van de Wiehvijk het leven moet veraangenamen, langzaam vorm. Over een lengte van ruim een kilometer wordt gewerkt aaii de 9.70 meter hoge constructie, die vooral op de derde en vierde verdiepingen van de huizen langs de weg de geluidsoverlast aanzienlijk zal terugdringen, zo hoopt men. m% foto Koen Suyk/ANP UTRECHT - Politie-agenten proberen het hoofdkantoor van streekvervoersbedrijf VSN in Utrecht binnen te komen. Veertig studenten bezetten het pand gistermorgen en barrika- deerden de ingang. De bezettingsactie was een protest tegen de voorgenomen bezuinigingen van minister Ritzen van Onderwijs op de OV- jaarkaart. De politie maakte even na het middaguur een einde aan de actie door de studenten het pand uit te zetten. De actie was georganiseerd dooi de GroenLinks-jongerenorganisatie DWARS en het Landelijk Actie Comité (LAC). De actievoerders mochten spreken met be stuursvoorzitter A Joosen van de VSN in ruil voor het binnenlaten van het personeel. Daar het gesprek volgens de jongeren niet het ge wenste resultaat opleverde, weigerden zij ver volgens het pand te verlaten. Volgens de VSN-woordvoerder waren de actie voerders trouwens aan het verkeerde adres. „Ze moeten het miihsterie van Onderwijs on der druk zetten. Als het aan ons ligt, krijgen ze de kaart die ze nu hebben." foto Vincent Boon/GPD Wel vindt voorzitter M. Meije- rink van de Vereniging Samen werkende Nederlandse Univer siteiten (VSNU) dat de minister voor zijn beurt heeft gesproken door aan te geven dat het aantal plaatsen bij de faculteit genees kunde met tien procent mag stijgen. „Wij zijn daarover nog in gesprek met onder meer mi nister Borst. Daarnaast geeft Ritzen aan dat universiteiten die uitbreiding zelf moeten be talen. De kosten hiervan bedra gen circa acht tot tien miljoen gulden. Dit betekent een aan slag op de andere faculteiten. Dat kan natuurlijk niet." Vol gens Meijerink zou de overheid hier ook geld voor beschikbaar moeten stellen. GPD GRONINGEN - De voormalig geneesheer-directeur van het geriatrisch verpleeghuis Vliet- hoven in Delfzijl, J. de Boo, wordt grove nalatigheid en on professioneel handelen verwe ten. De Boo moest zich gisteren verantwoorden voor het me disch tuchtcollege en kwam zwaar onder vuur te liggen. Vliethoven kwam in het najaar van 1995 in het nieuws toen be kend werd dat een verpleegkun dige negen zwaar gehandicapte bewoners om het leven had ge bracht door het toedienen van insuline-injecties. Volgens de inspecteur voor de gezond heidszorg H. van der Voort valt het De Boo te verwijten dat hij geen onderzoek heeft ingesteld naar de verdachte doodsoor zaak van een aantal van die pa tiënten. Argwaan „Op een bepaald ogenblik kreeg De Boo argwaan. Dat heeft niet geleid tot het aanscherpen van het insulinebeleid in het tehuis. Hij vond geen verdachte om standigheden die onderzoek rechtvaardigden. Ook onder nam hij geen actie nadat hem di verse signalen hadden bereikt, voerde hij geen overleg met de directie en gaf hij de verpleeg kundigen te weinig richtlijnen hoe in bepaalde omstandighe den te handelen." van onze verslaggever Leo Roggeveen DEN HAAG - De PvdA vindt dat ook bestaande poltie- ke partijen voor elke verkiezing zouden moeten kunnen aantonen, dat ze 'over een zekere aanhang beschikken'. Nu geldt deze regel alleen voor nieuwkomers in de poli tieke arena. De sociaal-democraten hopen dat zo'n aan gescherpte regeling een extreem-rechtse partij als de Centrumdemocraten parten zal gaan spelen. Vanavond buigt de Tweede Kamer zich over een paar wijzigingen van de Kieswet. Een van die wijzigingen betreft het aantal handtekeningen dat nodig is om als politieke partij toegelaten te worden tot de verkiezin gen. Staatssecretaris Kohnstamm (D66, binnenlandse zaken) wil dat aantal voor lokale nieuwkomers verho gen van tien tot vijftig steunbetuigingen en voor de Tweede Kamer van 190 tot 950. PvdA'er Rehwinkel vindt echter dat de maatregel ook van kracht moet wor den voor 'gearriveerde' politieke partijen. „Ik vind dat zittende- en nieuwe partijen gelijk moeten worden be handeld", aldus Rehwinkel. „Voor de meeste partijen zal dit geen enkel probleem zijn, met uitzondering van de Centrumdemocraten. Het kost de club van Janmaat immers moeite om mensen te vinden die met naam en toenaam voor hun politieke sympathieën willen uitko men. Als de gelijke behandeling van zittende en nieuwe TIEL - Maandag stroomde voor het laatst in Nederland onge zuiverd rioolwater in de rivier. Voorzitter Biesheuvel van de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat sloot gis termiddag dit hoofdstuk af door in het hoofdkantoor van het Zuiveringsschap Rivierenland inTiel de zuiveringsinstallatie van Druten in gebruik te stellen. Een woordvoerster van de Unie van Waterschappen bevestigde dat het tegelijk het einde van de laatste open lozing op het oppervlaktewater in Neder land betreft. In het Rivierengebied, tussen Millingen aan de Rijn en Gorin- chem, zijn sinds 1972 inmiddels 28 zuiveringsinstallaties ge bouwd. Voor die tijd werd vrijwel al het afvalwater van be drijven en particulieren rechtstreeks op de grote rivieren geloosd. ANP DEN HAAG - Ray Charles, Al Jarreau. Eric Clapton, Herbie Hancock, Earth. Wind Fire en Robert Cray zijn de grote na mendie de organisatie heeft aangetrokken voor het 22e North Sea Jazz-festival in Den Haag. Organisator Mojo Concerts maakte maandag bekend dal de editie 1997 plaatsvindt op 11, 12 en 13 juli in het Nederlands Congresgebouw. Per dag zijn ongeveer zestig acts geboekt, op veertien podia. De organisatie houdt vast aan de succesformule met de na druk op gevestigde namen uit. jazz en blues. Ook funk soul en fushion komen aan bod. Op het festival spelen ook. naast ver schillende nieuwe Nederlandse gezichten, onder meer Candy Dulfer en haar vader Hans, Rita Reys, de Dutch Swing Colle ge Band en Greetje Kauffeld. ANP RIJSWIJK - Mensen die thuiszorg behoeven moeten vanaf 1 januari 1998eerstnaareengemeentelijkeindicatiecommis- sie. De tijd dat de thuiszorg zowel zorg levert als vaststelt hoe veel zorg iemand nodig heeft, is dan voorbij. Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) heeft hierover overeen stemming bereikt met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. zo liet ze de Tweede Kamer maandag weten. Het kabinet wil dat de indicatie objectief, onafhankelijk en integraal gebeurt. De gemeenten zijn al verantwoordelijk voor de indicatie voor verpleeg- en verzorgingshuizen. Later komt daar ook de gehandicaptenzorg nog bij. De gemeenten zullen niet alleen beslissen. Patiënten- en con sumentenorganisaties. zorgverzekeraars en aanbieders van zorg zijn ook betrokken bij de indicatiesteling. ANP ALKMAAR - NS-groepschef Mieke Awater heeft geen fraude gepleegd met taxibonnen en mag vanaf vandaag haar werk heiwatten in het rayon Alkmaar- De kantonrechtbank in Alkmaar heeft dat gisteren bepaald. De NS hadden voor de kantonrechtbank in Alkmaar ontbin ding van Awaters arbeidsovereenkomst geëist, maar de orga nisatie legt zich bij de uitspraak neer. De kwestie begon in de cember 1996 toen NS haar ontslag aanzegde. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 21 -jarige man veroordeeld tot acht jaar cel wegens het do den van de 26-jarige Joes Kloppenburg op 17 augustus vorig jaar in Amsterdam. Tegen hem was zes jaar en TBS geëist. Kloppenburg passeerde in augustus de veroordeelde en zijn vrienden die enkele mensen na een avondje doorzakken sloe gen en schopten. Toen Kloppenburg hen toeriep te stoppen, keerde de vechtersbaas zich tegen hem. Kloppenburg kreeg de volle laag. Hij raakte in coma en overleed korte tijd later. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Amnesty In ternational in Amsterdam be raadt zich over voortzetting van steun aan acties van Turken en Koerden die aandacht vragen voor vermiste personen in Tur kije. Aanleiding zijn de ernstige ongeregeldheden van afgelopen zaterdag in Deventer. „Het blijkt dat we met deze ac tie totaal onbedoeld geweld naar ons hebben toegetrokken", zegt woordvoerster M. Bredero van het hoofdbureau. „Dit is een harde les voor ons. We zijn mis schien naïef geweest. Bredero verwacht dat het hoofdbestuur van Amnesty zal besluiten zich de komende tijd niet meer te mengen in zaken waar de Turks/Koerdische kwestie de kop op kan steken. „We zullen uiterst behoedzaam zijn en ons niet op glad ijs bege ven. Turken en Koerden gaan de laatste tijd sneller met elkaar op de vuist. Het steekt elkaar aan." Familiecomité Aan de actie van zaterdag is overleg vooraf gegaan tussen de Deventer afdeling van Amnesty en het hoofdkantoor. Bredero: „We werken wel vaker samen met bevolkingsgroepen. Hier was sprake van een familieco mité. een steungroep van moe ders van verdwenen zonen." Bredero zegt niet beter te weten dan dat er vier vrouwen deelna men aan de actie van de 'zater dagmoeders'. Dat zich zeker vijftien Turken en Koerden bij de demonstranten hadden ge voegd, verbaast haar. Vijf man nen, twee deelnemers aan de actie en drie Turken die de de monstranten aanvielen, zitten nog altijd vast op verdenking van openlijke geweldpleging. GPD ROTTERDAM - De politiebon den ACP, ANPV en NPB blijven bij hun standpunt dat korpschef J. Brinkman van het korps Rot terdam-Rijnmond moet ver trekken. Dat heeft NPB-woord- voerder K. de Neef gisteren na het gesprek met bemiddelaar Jansen nog eens benadrukt. In het conflict tussen de bonden en de ondernemingsraad aan de ene kant en Brinkman aan de andere zit geen enkele bewe ging. De bonden en de OR zeg den twee weken het vertrouwen in de voormalig generaal-ma- joor van de landmacht op. Vol gens hen is Brinkman niet is staat leiding te geven aan het politiekorps. Brinkman weigert echter op te stappen. Gisteren sprak Jansen met ver tegenwoordigers van de politie bonden. Volgens De Neef is daarbij de positie van Brink man niet verder aan de orde ge weest. „We hebben ons stand punt nog eens verduidelijkt. Maar er mag geen twijfel over bestaan dat Brinkman van ons- moet vertrekken", aldus De Neef. De bonden lichten deze week hun leden in over het con flict. ANP partijen negatieve gevolgen heeft voor de CD, lijkt mij dat uiterst verdedigbaar". Andere wijzigingen van de Kieswet die Kohnstamm aan de Kamer heeft voorgelegd, zijn het langer open houden van de stembureaus (tot 20.00 uur) en een verla ging van de zogenoemde 'voorkeursdrempel' tot 25% van de kiesdeler. Een Kamei-kandidaat die laag op de kieslijst van een partij staat kan op dit moment door middel van voorkeurstemmen worden gekozen als op hem of haar persoonlijk meer stemmen zijn uitgebracht dan 50% van de kiesdeler. Deze kiesdeler is het aantal stemmen van alle kiezers tezamen gedeeld door 150 (het aantal beschikbare Kamerzetels). GPD Nieuwe oogstMalta aardappelen, zak 2.5 kilo Met gratis dunschiller tw.v. fl. 2.95. Bospeen, per bos Hamburgers, r\ c\r\ 100gram0651.05 kilo®®®® 1598" 17.yU CtlGoudse belegen kaas 48+11490] O OH of-met komijn (1590], kilo «m. "."U Mona Chocolade Mousse 12791, beker400 ml qq of Chipolata pudding (2991, beker 450 ml l.t/ i/ Croky Double Crunch, naturel, O O Q paprika of Milanese, zak200 gram Bij 2 zakken naar keuze een zak Double Crunch Milanese gratis. Bolletje ChonelVs, Almonell/s (3991 of Kanell/s 12991, per pakje Pepsi Cola, regular, light of Max of Seven Up, regular of light, 3 flessen 1.5 liter naar keuze Nü Cd Kattenbakkorrels klontvormend, fijn, doos 6 literl795T of grof. zak 10 liter (8951 Cd Keukenrollen met vlinderdecor, pak 3 rollen .375" t en (269]] Cd Ananasschijven, halve peren (269j, frultcocktail 1279] of halve - - - perziken |2rt9j] 1/1 blik 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 mei a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3