Commissie laakt 'hap-snapbeleid' TE KORT VERTON ARCHITEKTEN Zure grap PZC Verpleging brengt ode aan de was Irief maakt einde aan vandalisme n Oud-Vossemeer Goes krijgt eerste recht op koop van grond aan zuidkant V1SSERSDIJK 40 4301 ND Z[ TEL. (0111) 41 57 73 FAX (0111 Nieuw programma Uit op Tholen gereed Plan voor bouw twintig woningen in Colijnsplaat Inwoners Borsele voelen zich veilig zeeland 17 gemeente Schouwen-Duiveland schiet tekort in aanpassen Brogum Cel in voor onbetaalde boete Jongens verdacht van inbraak De Reiger naar handbalfinale Voorproefje van Groot Dictee Man slaat ruit aan diggelen Waterscouts op kamp in Veere óf s dinsdag 13 mei 1997 an onze verslaggever lerre Stegenga ROUWERSHAVEN - De ge- leente schiet ernstig tekort met et aanpassen van het pand van rogum in Zierikzee. Tot deze onclusie kwam maandag- vond het merendeel van de ommissie maatschappelijke angelegenheden van Schou- en-Duiveland. Het college rerd 'hap-snapbeleid' verwe- fn en C. W. Flikweert (SGP/- JPV) sprak zelfs van 'Jaixne- ;ekken 2'. )e kritiek laaide op bij de be- andeling van een voorstel voor en krediet voor een verbou wing van de splinternieuwe ca bines en de aanleg van een ge- luidsisolerende draaideur. De indeling van de recent geplaats te cabines voldoet niet aan de wensen van Brogum en is in strijd met de (mondelinge) af spraken die gemaakt zijn met de leverancier. Toch hebben ge meente en levei'ancier besloten de aanpassingskosten (12 mille) te delen. Merkwaardig, vond R. Geluk (D66): „Als een afspraak zwart op wit staat dan zou dit niet nodig moeten zijn." Wet houder P. W. Berrevoets gaf de fout toe. „We moeten van dat te lefonische gedoe af." Verder bracht voorzitter F. Kruij ff van Stichting Brogum in ian onze verslaggever ilarco van Barneveld OUD-VOSSEMEER - De ano- lieme brief die recentelijk in Oud-Vossemeer werd verspreid een vandalismegolf te bre- ;en lijkt te werken. Volgens J. Krombeen, chef van de politie te [holen, zijn er sinds de versprei- ling van die brief geen noe menswaardige vernielingen (neer gepleegd. Wel werd vorige iveek nog een groepje jongeren langehouden wegens het terro- liseren van bejaarden in en om de Weelhoekstraat in het dorp. Krombeen: „Dat scheen al heel lang aan de gang te zijn, maar de ouderen deden pas vorige week i aangifte. Ze durfden het niet eerder. Bang voor represailles." :De jongeren scheurden regel matig met brommers door brandgangen en scholden de ouderen uit. „Geweld of vernie- lihgen kwamen er niet aan te pas. Het ging om baldadigheid. Maar de ouderen waren echt bang", zegt Krombeen. In de anonieme brief werd begin april een oproep gedaan aan de inwoners van het dorp om toch maar vooral aangifte te doen bij vandalisme. Het schrijven volg- van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De eigenaren van een veertig hectare groot gebied aan de zuidkant van Goes zijn bij verkoop verplicht hun grond eerst aan de gemeente aan te bieden. De gemeente bedeelt zich voor de bewuste percelen een zogeheten voorkeursrecht loe. Ze heeft de gronden in de toekomst nodig voor de uitbrei ding van de wijk Overzuid. Het voorkeursrecht moet voorko men dat projectontwikkelaars gemeente een stap voor zijn en dat de prijzen worden opge dreven door biedende partijen. Deze maatregel wordt mogelijk gemaakt door een vorig jaar doorgevoerde wijziging van de Wet voorkeursrecht gemeenten. Tót nog toe kon de doorsneege meente alleen in stadsvernieu wingsgebieden een aanbie- dingsplicht opleggen. Nu kan ze dat ook voor gronden waarop een nieuwe woonwijk, bedrijfs terrein, recreatiegebied of groenzone is gepland. Ter be scherming van grondeigenaren moet dit soort proj ecten wel zijn verankerd in het provinciaal ruimtelijk beleid. Dat betekent dat in Zeeland al leen de groeigemeenten van de wetswijziging kunnen profite ren. Als eerste heeft de gemeen te Middelburg recent het voor keursrecht toegepast op het vastgestelde bestemmingsplan- Hazenburg in Arnemuiden. Niets geregeld Goes volgt nu, met dat verschil dat er voor de bewuste veertig hectare planologisch nog niets isgeregeld. Voor de percelen aan 's-Gravenpolderseweg, Pijkeswegje, Maartensweg, Experiment dat een aantal haastklusjes aan Brogum, dat de gemeente zou uitvoeren, nog steeds niet is ge beurd. Hierdoor zou het jaar lijkse Anywavefestival zelfs op losse schroeven kunnen komen te staan. Dit zorgde alleen maar voor meer verwarring en woede bij de commissie. Geluk begon een betoog over het ad-hoc be leid en het gebrek aan 'cultu- reel-economisch denken' bin nen het college. Flikweert liet weten dat de ergernis bij hem opliep en verwees naar de 'kwestie Jannewekken', de school in Zierikzee waarvan de opknapbeurt plotseling vier ton extra kost. Ook werd nadrukkelijk ge vraagd om een financieel over zicht van de stand van zaken rond de verbouwing van het pand aan de Julianastraat. Vo rig jaar heeft de gemeente Zie rikzee 120 duizend gulden uitgetrokken voor enkele aan passingen; het is de raadsfrac ties echter volstrekt onduidelijk wat er inmiddels is gebeurd en hoeveel geld is uitgegeven. Ber revoets beloofde een overzicht te geven. Flikweert en J. T. Bos (VVD) wilden uiteindelijk geen advies geven over het voorstel. De rest van de commissie was positief over het krediet. Met name om Anywave door te laten gaan. zo werd van verschillende kanten benadrukt. de op een reeks vernielingen aan auto's. Verder werden door van dalen destijds kerkdiensten verstoord. Gesloten cultuur Probleem op Oud-Vossemeer is volgens Krombeen dat er een gesloten cultuur heerst. Veel mensen zouden indertijd vol gens hem best hebben geweten wie de daders waren, maar er desondanks het zwijgen toe hebben gedaan. „De mensen houden bepaalde zaken ontzet tend lang voor zich." De hoop bij de politie is echter dat men sen gewoon aangifte doen. „An ders bestaat het risico dat zaken uit de hand lopen. Dat mensen eigen rechter gaan spelen. Wat dat betreft waren we indertijd ook blij met de anonieme brief. Escalatie zou ook hebben ge dreigd in het geval van de oude ren die de laatste tijd door het groepje jongeren zijn lastig ge vallen. „In feite hebben zij pre cies op tijd aangifte gedaan. We hebben de jongeren inmiddels gesproken en hopen dat het nu over is." Voor de zekerheid wordt in en om de Weelhoek straat de komende tijd extra ge surveilleerd. van onze verslaggever ZIERIKZEE - 'Tekort vier ton': wie nog niet op de hoogte was van de financiële proble men met de school aan het Jan newekken in Zierikzee, kan het nu vanaf de stoeprand le zen. Een oplettende grapjas heeft vier letters toegevoegd op een bord voor het gebouw en maakt daarmee in één klap duidelijk wat er aan de hand is: de opknapbeurt van de school wordt iets duurder dan de ge raamde één miljoen gulden. Zo'n 400.000 .gulden om pre cies te zijn. De Schouwen-Duivelandse raad wil dit gat dichten, maar heeft de verantwoordelijke wethouder D. van der Wekken het vuur na aan de schenen ge legd. Een doorD66 ingediende motie van afkeuring werd on langs door alle fracties onder steund. Hiermee werd tevens gepleit voor een grondig on derzoek naar de kostenover- schrijding. foto Willem Mieras Schottersweg en Poelweg moet daarom zo snel mogelijk een be stemmingsplan worden ge maakt. De aanwijzing is een experi ment, laat medewerker A Haaij van de afdeling stadsontwikke ling weten. Als de eigenaren hun gronden willen verkopen, zijn ze de komende twee jaar ver plicht die allereerst aan de ge meente aan te bieden. Daarna kunnen beide partijen afspra ken maken over de prijs. Als de gemeente het aanbod van de grondeigenaar afslaat, kan die vervolgens zaken doen met een ander. Overigens zal ze dat niet snel doen als het perceel in een toe komstig bestemmingsplan ligt en bovendien kleeft aan het voorkeursrecht ook een morele plicht tot koop. Voordelen Het voorkeursrecht biedt de ge meente een aantal voordelen: een betere uitgangspositie op de vastgoedmarkt, een prijsdem- pend effect en bescherming te gen grondspeculatie. Het laat ste is niet denkbeeldig. „De wetswijziging is bijvoorbeeld voor de Vinex-locaties in Ne derland te laat gekomen. Tach tig procent van die locaties is nu in handen van particulieren en speculanten", weet Haaij. In Goes kent hij geen pijnlijke voorbeelden van projectont wikkelaars en investeerders die gronden in stadsuitbreidings- gebieden voor de neus van de gemeente hebben weggekaapt. „Het komt natuurlijk wel voor, in Overzuid bijvoorbeeld. Maar het is niet zo dat derden regel matig onze plannen doorkrui sen." Twee verpleegsters in het waslokaal van De Corneliastichting in Zierikzee. van onze verslaggever ZIERIKZEE - 'Wasdag' was maandag het thema van de Schouwen-Duivelandse Dag van de Verpleging. Dit resulteerde onder meer in wasdemonstraties, verhalen en ge dichten over de was en een heus 'waslied'. Zo'n tweehonderd personeelsleden van in totaal negen zorginstellingen op Schou wen-Duiveland verzamelden zich gistermiddag in het multifunctioneel centrum in Zierikzee om het jaarlijkse eve- van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - De stichting Uit op Tholen is danig in beweging. Het bestuur is uitgebreid met een publici teitsmedewerker, de huidige voorzitter zal aftreden en het programma voor het nieuwe seizoen is gereed. Marinus Geuze, die al tien jaar de voor zittershamer hanteert: „Nu vind ik het een uitdaging, maar straks misschien niet meer. Dat laatste wil ik voor zijn." Julia L'oko, Jules Deelder en Ivo de Wijs. Dat zijn enkele artiesten die het komende the aterseizoen in de gemeente Tholen te zien zullen zijn. Hun namen prijken op het kersverse seizoensovericht van de stich ting Uit op Tholen. In totaal staan er voor het theatersei zoen '97/'98 twaalf optredens gepland, waaronder als altijd ook een Zeeuwse Avond. „We proberen altijd een breed aan bod te brengen", aldus Marinus Geuze. Hij is al voorzitter sinds de oplichting van de stichting en zal komende winter officieel stoppen. Wie hem zal opvolgen is nog niet bekend. Als hoogtepunten in het be staan van de stichting noemt hij onder meer optredens van Kees van Kooten ('maar dat is dus echt tien jaar geleden') en Youp van 't Hek. „Die is zelfs zes keer geweest. Twee keer in Poortvliet en vier keer in Meul- vliet in Tholen-stad." Uit op Tholen werkt met ge meentelijke subsidies. De optredens worden voor het grootste deel gegeven in de ge meenschapscentra Meulvliet in Tholen en De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. In een rapport (gebaseerd op een onderzoek naar de podiumkunsten in Zeeland) vermeldt het STOA dat de stichting doorgaans voor voorstellingen zorgt met een 'relatief hoge kwaliteit'. Ook is de programmering, met toneel, zang, cabaret en klas sieke muziek, divers. 'Met mi nimale middelen'zo valt in het rapport te lezen, 'brengt de or ganisatie een aanbod dat zeer de moeite waard is'. Het nieuwe seizoen van de stichting uit op Tholen loopt van september tot en met april volgend jaar. Het eerste optreden is van het Trio Avodah, in samenwerking met de stichting Kamermuziek Zeeland. Dat zal op zaterdag 13 september worden gehou den in de NH-Kerk in Oud- Vossemeer. TERNEUZEN - Een 24-jarige Terneuzenaar moest de nacht van zondag op maandag doorbrengen in een cel in het Terneu- zense politiebureau. De man was aangehouden in de binnen stad en had nog een boete uitstaan van 930 gulden. Maandag kon hij pas betalen. Nadat hij zijn schuld had voldaan werd hij in vrijheid gesteld. Ook een 23-jarige Sluiskillenaar en 27- jarige Sasse vrouw die waren aangehouden bleken nog boetes op hun conto hebben staan. Ook die. 135 en 600 gulden, wer den gisteren betaald. OOST-SOUBURG - Twee 16-jarige jongens uit Middelburg zijn zondag in Oost-Souburg aangehouden in de J. I. Sander- sestraat op verdenking van inbraak. Het tweetal wordt ervan verdacht dat ze bij een bedrijf daar hebben willen inbreken. Om binnen te komen hadden ze de omheining beschadigd. De jongens zijn maandagmiddag na verhoor weer naar huis ge stuurd met een proces verbaal. HEINKENSZAND - Twee teams van De Reiger in Heinkens- zand doen woensdag 21 mei mee aan de schoolhandbalfinale in Schiedam. De jongens- en de meisjesploeg uit groep acht waren in de categorie C-jeugd de beste tijdens het recent ge houden schoolhandbaltoernooi in de gemeente Borsele. Ze nemen het in Schiedam op tegen diverse teams uit Zuid-Hol land. OOSTKAPELLE - In basisschool De Knotwilg in Oostkapel- le geeft Louis Kesteloo vanavond (dinsdag) vanaf 20.00 uur een informatie-avond over de nieuwe spelling. Deelname aan de informatie-avond is gratis. De stoomcursus is bedoeld als voorbereiding op het Groot Oostkappels Dictee dat op dins dag 27 mei om 20.00 uur wordt gehouden, eveneens in De Knotwilg. In dat dictee worden de vernieuwde spellingregels gebruikt. Kesteloo was tot en met vorig jaar de opsteller van het Groot Oostkappels Dictee. Dit jaar neemt Huib Boogert, journalist van De Telegraaf, die taak over. De Goesenaar won de afgelopen twee edities van het Groot Oostkappels Dictee. SLUISKIL - Na het nuttigen van enkele glazen alcohol sloeg een 29-jarige Axelaar zondag een ruit aan diggelen van een woning aan de Veldstraat in Sluiskil. De man werd aangehou den en verhoord. Met een dagvaarding op zak kon de man naar huis. Ook werd in de nacht van zondag op maandag een dagvaarding uitgereikt aan een 62-jarige automobilist uit Zaamslag. Hij werd met bijna twee maal teveel alcohol in zijn bloed betrapt op de Axelsestraat in Terneuzen. Op de Axelse Koestraat werd in diezelfde nacht een 39-jarige Axelse auto mobilist betrapt op het rijden onder invloed. Hij had ruim drie maal te diep in het glaasje gekeken. Hij moest zijn rijbe wijs inleveren en in plaats daarvan kx-eeg hij een dagvaarding. VEERE - In het pinksterweekeinde wordt op het Scoutcen trum in Veei'e voor de 27e keer een waterkamp gehouden voor de waterwerkgroepen van Scouting Nederland in de regio Zeeland. In totaal zijn zo'n 430 deelnemers van 13 groepen van de partij. Er worden 85 boten meegebracht. De manifes tatie begint vrijdagavond met de opbouw. Zatex-dagmiddag volgt de officiële opening. Het kamp gaat door tot maandag middag. Op het programma staan onder meer velschillende spelen, zeilwedstrijden, een kampvuur en een rondvaai't. van onze verslaggever COLIJNSPLAAT - Colijnsplaat gaat een dorpsuitbreiding tege moet met twintig woningen. Af gezien van diverse recreatieve projecten gaat het om het eerste nieuwe uitbreidingsplan sinds tijden, zowel voor Colijnsplaat als voor heel Noord-Beveland. Ringweg in, zoals hel plan heet, ontstaat door het doortrekken van de Hoge Weie in zuid-ooste lijke richting. De eveneens te verlengen Rozenstraat moet daar op aansluiten. Het bestemmingsplan Ringweg III ligt op dit moment ter inzage. Ringweg I en II wai'en al gei'ui- me tijd voltooid. Er was geen vierkante meter bouwgrond meer beschikbaar in het doi-p. Ringweg III brengt daarin ver- andex-ing. Verlopen de procedu- x-es voorspoedig, dan kan de bouw nog dit jaar beginnen. Volgens een woordvoei'der van de gemeente Noord-Beveland is er behoorlijk veel belangstel ling voor een kavel. Zowel bij particulieren als bij projectont wikkelaars. Er is x-uimte voor onder meer vrijstaande huizen, rijtjesbouw en twee-onder-één kapwoningen. Bedoeling is de bouw over enkele jaren te sprei den. Wat x-uimte betreft bestaat de mogelijkheid de wijk in de toekomst verder uit te breiden. Voox*lopig echter is Ringweg III het enige uitbreidingsplan voor Colijnsplaat. Een recreatief px-oject als De Paardekuup niet meegex-ekend. Zoals bekend wil een ontwikkelaar op dat terrein ruim zeventig woningen bou wen. foto Willem Mieras nement bij te wonen. Na de divex-se 'was- presentaties' schoven ze aan voor een stamppotmaaltijd. De Dag van de Verpleging is bedoeld om het gezamenlijke eilandelijke zorgpersoneel een gezellige dag te bezorgen. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Driekwart van de inwoners van de gemeen te Borsele voelt zich veilig. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête die onlangs is "gehou den. Waar de ondervraagden het meest mee worden gecon fronteerd, zijn aanrijdingen. Diefstal uit of vernielingen aan auto's en het stelen van fietsen volgen op respectievelijk de tweede en derde plaats. De veiligheidsenquète is in op dracht van de gemeente Borsele uitgevoerd door een onder zoeksbureau. Dat heeft 780 vra- genformulieren verspreid, waarvan bijna zestig procent is teruggestuurd. Dat is voor een schxlftelijke enquête een rela tief hoge x-espons. Het ondei-- zoek is bedoeld als aanzet tot een integraal veiligheidsbeleid. Dat houdt in dat de gemeente bij diverse taken die ze uitvoexd, i-e- kening wil gaan houden met veiligheid. Uit de teruggestuurde vragen formulieren blijkt dat de inwo ners van de gemeente Borsele in het algemeen weinig te maken hebben met criminaliteit. Waar ze nog het meest mee te maken hebben, zijn aanrijdingen. Van d^ ondervraagden is 15 procent d iaxvan wel eens het slachtoffer geweest. Met inbi-aak heeft slechts drie procent van de ge- enquêteei-den te maken gehad. Daartegenover staat dat 47 pro- cent zegt dat iemand uit de naaste omgeving ooit het slachtoffer van inbraak is ge weest. Over de aaruijtijd van de politie zijn de meeste ondex-vx-aagden niet erg positief. Slechts twaalf px-ocent is het eens met de stel ling 'in geval van nood is de poli tie snel ter plaatse in onze ge meente'. Over de brandweer en de ambulance zijn de onclex- vraagden positiever. Die zijn volgens respectievelijk 37 en 30 procent van de geënquêteerden snel ter plaatse in geval van nood. En als het gaat om de beschik baarheid van de politie, oorde len de ondex-vraagden al hele maal niet positief. Meer dan de helft vindt dat je de politie te weinig ziet en 'dat ze te weinig uit de auto komen'. Het gemeentebestuur heeft nog geen conclusies verbonden aan de enquêteresultaten. Wanneer ze dat willen, krijgen de raads leden donderdag 15 mei een koxte toelichting op de cijfers. Dit gebeurt tijdens een informa tieavond over drugs- en politie beleid in het gemeentehuis, die om 20.00 uur begint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27