Huiswerk voor Netelenbos PZCkrullebatè Hugo Claus wint Libris-prijs Kamer vindt dat Van Dok er maar weinig van bakt 4 WEKEN Binnenklimmer bedwingt steile wand Vrouw zwemt van Cuba naar Florida Politiek stuurt staatssecretaris met eisenpakket terug naar kabinet Voorrang voor bollebozen Dodental bij beving Iran loopt op Kernraketten in Rusland staan op scherp Meisje zuigt ontvoering uit haar duim Zwin College wint leesspel Menzo met Lierse naar Vlissingen VOOR 15,00 JA, ik wils 40e jaargang no. 112 linsdag 13 mei 1997 «i nsse nummers 1,75 Zonnige perioden Stapehvolken afgewisseld door zon. De buienkans is klein. Matige zuiden wind rond 3 Bft. Temperatuur 16 a 18 graden. Minima rond 9 graden. Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen KEY WEST - De Australi sche langeafstandzwem- ster Susie Maroney is er gisteren in geslaagd de af stand tussen Cuba en Flo rida zwemmend te over bruggen. De 22-jarige Maroney, die met het oog op de aanwezigheid van haaien in een kooi zwom, legde 180 kilometer af in precies een etmaal. Zo'n vijftig eerdere pogin gen om de Florida Straights over te steken mislukten. Maroney zelf wist in juni tot op 19 kilo meter van de Amerikaan se kust te komen, maar moest toen na 38,5 uur op geven door zeeziekte en uitdroging. Eigenlijk is de afstand tussen Havana en key West slechts 145 kilo meter, maar door stromin gen en weersomstandig heden moest Maroney 180 kilometer zwemmen. De Australische zwom de afstand in een 8,5 bij 2,4 meter grote kooi, die haar tegen haaien moest be schermen. De constructie was bevestigd aan een boot die haar begeleidde. De kooi was geen luxe: het team van Maroney signa leerde tot tweemaal toe een belangstellende haai. Enkele uren na het vol brengen van de tocht stortte Maroney in. Ze was ernstig verbrand door de felle zon en had diverse beten van kwallen opge lopen. Haar toestand was vólgens het ziekenhuis niet zorgwekkend. De Australische zwom eerder enkele malen het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk over. AP Slimme middelbare scholieren, met een gemiddeld eindcijfer van acht of hoger, mogen straks zonder loting direct worden toegelaten tot studies met een studentenstop. De stu dentenorganisaties zijn niet blij met dit plan van mi- O nister Ritzen. Ze vinden het te veel gericht op cijfers. O van onze verslaggever Wilfred Scholten DEN HAAG - De Tweede Kamer eist dat staatsse cretaris Netelenbos van Onderwijs 90 miljoen gul den extra besteedt aan de vernieuwing van de hoog ste klassen in havo en vwo. De staatssecretaris, die zelf meer geld niet noodzakelijk vindt, «Sent dat bedrag elders op haar begroting te vinden of an ders bij het kabinet te rade gaan. Dat bleek gisteren tijdens het overleg in de Kamer over de grootscheepse vernieuwing van cle bovenbouw van havo en vwo. In het zogeheten 'studiehuis' dat in de hoogste klassen wordt in gevoerd, vervallen de vakken pakketten waarin leerlingen examenkunnendoen. Er komen vier profielen (cultuur en maat schappij, economie en maat schappij, gezondheid en tech niek, natuur en techniek) die de scholieren beter voorbereiden op het hoger onderwijs. Ook worden leerlingen gestimuleerd zelfstandiger te gaan werken. De Kamer vreest dat er te weinig geld en tijd is om het studiehuis al op 1 augustus 1998 te kunnen beginnen. Het extra geld dat de Kamerleden de staatssecretaris opdringen is vooral bedoeld om de leerkrachten bij- en na te scholen. Met de 90 miljoen gul den krijgen leraren twee uur per week extra-om zich de nieuwe lesmethoden eigen te maken en de nieuwe opzet goed te regelen. Zelf denkt Netelenbos dat 50 tot 70 miljoen gulden daarvoor meer dan genoeg is, maar ze zal eerst het kabinet raadplegen. Momenteel geeft Netelenbos bijna 90 miljoen gulden per jaar uit aan de verbouw van de scho len en het ontwikkelen van nieuwe vakken en examens, maar daar moeten ook andere onderwijsvernieuwingen uit worden betaald. Niet op tijd De invoering in 199 8 mag van de coalitiepartijen PvdA, WD en D66 vooralsnog doorgaan, on danks de grote twijfels die er bij de fracties leven. Zo zijn de nieuwe lesboeken pas begin vol gend jaar gereed. Ook verwach ten veel scholen de boel organi satorisch niet op tijd rond te krijgen. De oppositiepartijen CDA GroenLinks en de kleine chris telijke partijen willen om die re den, de start van het studiehuis een jaar uitstellen. D66 dreigt met uitstel als Netelenbos te 'luchthartig' met de problemen om gaat. De staatssecretaris hecht echter aan tijdige invoe ring en verwacht 'beslist geen chaos'. Ruim 400 van de 500 scholen zijn al begonnen, maar hoeven niet al op 1 augustus 1998 klaar te zijn. „Het is een cultuuuromslag die wel tien jaar duurt." De Kamer wil daarnaast het profiel 'cultuur en maatschap pij' zwaarder maken door 280 uur wiskunde over te hevelen van het gemeenschappelijke deel van het examenprogram ma naar het profiel, aangevuld met 80 uur statistiek en kansbe rekening. De staatssecretaris zal de Kamer eind deze week la ten weten of dit 'nieuwe' vak zwaar genoeg is voor universi taire opleidingen die wiskunde A verplicht stellen (zoals psy chologie). Als dat niet zo is, handhaaft de bewindsvrouwe het huidige voorstel: wiskunde in het ge meenschappelijk deel en een keuzevak wiskunde A in het profiel. Intussen zal worden on derzocht of er een geheel nieuw 'wiskunde C' kan worden ont wikkeld dat logisch denken en het oplossen van probleem aan leert. Netelenbos onderzoekt ook of filosofie, zoals een Ka mermeerderheid wenst, een keuzevak kan worden in het ge noemde profiel en of er 80 uur meer kan worden uitgetrokken voor het combinatievak maat schappijleer/geschiedenis. Het debat zal volgende week wor den voorgezet. GPD TEHERAN - Het dodental na de zware aardbeving van zaterdag i het oosten van Iran is opgelo pen tot boven de 4000. De auto riteiten vrezen dat het aantal nog verder gaat stijgen. Ongeveer 6000 mensen zijn ge wond geraakt en 100.000 men sen zijn dakloos geworden, zo melden het Rode Kruis en de Iraanse zusterorganisatie Rode Halve Maan. Om de ergste nood te lenigen is volgens een inventarisatie van het Rode Kruis zestien miljoen gulden nodig. Daarvan is vol- »ens een woordvoerster de helft linnen via bijdragen van een aantal landen uit de regio en uit het Westen. Met het geld worden voedsel, tenten en dekens be taald." Nederland stelt 500.000 gulden beschikbaar uit het noodhulp fonds van het ministe rie voor Ontwikkelingssamen werking. Het geld gaat naar de Verenigde Naties en het Neder landse Rode Kruis. Behalve met de naschokken in het rampgebied heeft Iran maandag ook nog eens te maken gekregen met een aardbeving met een kracht van 4,8 op de schaal van Richter in het noord westen van het land. Daar wer den de steden Ardabil en Nir ge troffen. Het Iraanse persburau IRNA meldde niets over slacht offers of schade. In de regio Ar dabil zijn nog steeds naschok ken sin«ïs de zware beving van eind februari, die duizend le vens eiste. AFP/RTR/ANP WASHINGTON - Russische kemraketten hebben onlangs meerdere keren op scherp ge staan als gevolg van verouderde en slecht uitgeruste controle systemen. Dat blijkt uit een vertrouwelijk rapport van de Amerikaanse veiligheidsdienst CIA waaruit de Washington Times gisteren citeerde. Dat kernraketten soms op scherp komen te staan hoeft overigens niet te leiden tot daadwerkelijke lancering. Daarvoor moeten de wapens met codes eerst nog worden vrij gegeven en moet de computer van de raketten een doel ont vangen. Een voormalige Russi sche officier heeft de bevindin gen van de CIA bevestigd. AFP/DPA ROTTERDAM - Het 18- jarige Turkse meisje dat zaterdagnacht bij een grootscheepse politieac tie in Rotterdam-Zuid werd bevrijd, was niet ontvoerd. Dat dramati sche verhaal had zij volle dig verzonnen. Na deze bekentenis zijn de zeven mannen die bij de inval werden aangehouden in vrijheid gesteld. Het 'slachtoffer' biechtte gisteren tegen de politie op dat zij vrijwillig in de woning van de 30-jarige illegaal in ons land ver blijvende hoofdverdachte verbleef. Zij was vorige week naar hem toe gegaan om met hem te trouwen. Maar uit vrees voor nega tieve reacties van haar fa milie zoog het meisje een verhaal over de*" ontvoe ring uit de duim. In een telefoontje met de familie vertelde ze dat ze tegen haar wil werd vast gehouden en was ver kracht. Dankzij een tip van een familielid van de ontvoerde wist de politie het meisje uiteindelijk te vinden. De politie bekijkt nu de mogelijkheid om de kosten van het intensieve onderzoek en de daarop volgende 'bevrijding' op haar te verhalen. Er wordt proces-verbaal tegen haar opgemaakt wegens het doen van valse aangifte. GPD Jury unaniem in keuze voor auteur De Geruchten van onze verslaggever Jan-Hendrik Bakker AMSTERDAM - Hugo Claus heeft met zijn roman 'De Ge ruchten' de Libris Literatuur Prijs 1997 gewonnen. De onder scheiding, waaraan een bedrag verbonden is van 100.000 gul den, is hem door een unanieme jury toegekend, zelfs zonder dat er een stemming noodzakelijk was, onthulde juryvoorzitter W. Dik gisteravond tijdens de be kendmaking van de winnaar. Hugo Claus (68) behoorde dit jaar tot de grote drie kansheb bers. Behalve de Vlaamse ro mancier en dichter waren dat ook AF.Th. van der Heijden (met zijn dubbele roman 'Het Hof van Barmhartigheid' en 'Onder het plaveisel het moeras' uit de cyclus 'De tandeloze tijd') en J.J. Voskuil met zijn boek 'Vuile handen', deel 2 uit de reeks 'Het bureau'. Volgens de jury is 'De Geruch ten' 'een hoogtepunt in het toch al indrukwekkende oeuvre van de Vlaamse taalvirtuoos'. Ze noemt dit boek een 'meesterlij ke, vileine, poëtische en barm hartige roman'. 'De Geruchten' is geënt op de gelijkenis van de veidoren zoon. Op een nacht keert in een Vlaams dorp een de serteur uit het Belgische leger in de Kongo (het huidige Zaïre) te rug in zijn ouderlijk huis. Kort daarna breekt er in zijn dorp een geheimzinnige ziekte uit die ve le slachtoffers maakt. Het lijkt alsof de deserteur, René, deze ziekte uit de Kongo heeft mee genomen. Het is de schitterende taal, de virtuoze satire en Claus' gave met het banale en obscene te jongleren, die deze roman tot een meesterwerk maken, een meesterwerk over de verwor ding dan wel te verstaan. Na het 'Verdriet van België' heeft Claus geschreven over de Ziekte van België. 'Andermaal trekt Claus de beerput open. Voor de zoveel ste keer tilt hij het deksel van de doofpot op', zo karakteriseert de jury 'De Geruchten'. Claus wil vooral 'met omzichtige be wegingen van zijn indrukwekr kende taalpotentieel diep door dringen in de duistere krochten van de angstige, agressieve en kwaadsprekende mens'. Oeuvre Claus heeft al een omvangrijk oeuvre op z'n naam staan. Naast 'De Geruchten' behoren 'Het verdriet van België' en zijn ro mandebuut 'De Metsiers' uit 1956 tot zijn belangrijkste ro mans. Zijn werk is in vele talen vertaald. Naast veel toneelwerk heeft hij ook een aanzienlijke hoeveelheid poëzie geschreven. Zijn laatste grote bundel, 'De Sporen' (1993), kreeg het jaar daarop «ie grote VSB-poëzie- prijs. Claus werd in 1986 voor zijn hele oeuvre onderscheiden met de Prijs der Nederlandse Letteren. In 1984 kreeg hij de Staatsprijs voor Vlaams proza en in 1997 de Pier Paolo Pasolini Prijs. Behalve Claus, Voskuil en Van der Heijden, waren nog drie au teurs voor de Libris-prijs geno mineerd. GPD Aangemoedigd door enthousiaste supporters, is mavo-klas 3b van het Zwin College in Oostburg maandag winnaar ge worden van de 'Blauwbilgorgel'het spel over lezen en boeken voor jongeren. In de finale, die in de Terneuzense bi bliotheek gehouden werd, versloegen de Oostbur- 1 1 gers klas 3b van scholengemeenschap De Rede. Stanley Menzo komt van daag even naar Vlissin gen. De ex-keeper van Ajax en PSV speelt van avond met Lierse SK - de ploeg die met Club Brugge strijdt om de Bel gische titel - een oefenduel tegen O de VC Vlissingen. C feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,14,15 en 17; sport: 18 en 19. De winnaar van de Libris Literatuurprijs 1997 Hugo Claus (1) staat de televisie te woord terwijl juryvoorzitter Wim Dik toekijkt. foto Cor Mulder/ANP van onze verslaggever Wilco Dekker DEN HAAG - Staatssecretaris Van Dok-Van Weele (Economi sche Zaken) ligt onder vuur van de Kamer. Het CDA-Kamerlid Leers klaagt in een brief aan voorzitter Vos van de Kamer commissie Economische Zaken dat de PvdA-bewindsvrouw er maar weinig van bakt. De rege ringspartijen VVD en D66 steu nen de kritiek. Het liberale Ka merlid Vohte vindt dat het CDA de pijlen teveel op de persoon richt, maar noemt het beleid van Van Dok 'weinig dynamisch en weinig daadkrachtig'. Het CDA-kamerlid Leers opent de aanval op Van Dok in een brief aan zijn PvdA-collega Vos. 'Namens de CDA-fractie wil ik je onze zorgen overbrengen over het uitblijven van toegezegde informatie en het geringe con tact dat er bestaat met de staats secretaris van Economische Za ken, mevrouw Van Dok-Van Weele, over de tot haar porte feuille behorende taken.' Van Dok heeft vrijwel vanaf haar aantreden te kampen met zware kritiek. De 49-jarige oucl- burgemeester van Velsen zou in '94 tweede of derde keus ge weest zijn voor de post van staatssecretaris voor Buiten landse Handel. Leers, die Van Dok al eerder op de korrel nam, doelt in zijn brief aan de com missie op het uitblijveifvan dui delijkheid over de toekomst van de Economische Voorlichtings dienst (EVD), de kansen in Mid den- en Oost-Europa en vooral op het exportbeleid. Over het laatste punt klaagden 24 grote ondernemingen twee jaar gele den al in een brandbrief aan premier Kok. Volgens Leers zou Van Dok al een half jaar geleden met plannen hebben moeten ko men. Zijn D66-collega Van Walsem steunt dit punt. Volgens de De mocraat moet Van Dok 'heel spoedig' naar de Kamer komen om uit te leggen hoe het ervoor staat. De Democraat vindt de brief van Leers 'wat zwaar aan gezet', maar deelt de kritiek wel dat de Kamer te weinig hoort van de staatssecretaris. „Niet iedereen is een tien in dit kabi net en het is al langer duidelijk dat Van Dok daarbij hoort." Het WD-kamerlid Vohte vindt dat de PvdA-staatssecretaris meer moet doen om dé berg regels voor het midden- en kleinbe drijf te verminderen. Ook no teert de liberale 'gemiste kan sen' bij het toeristisch beleid, dat ook onder Van Dok valt. Het ministerie van Economi sche Zaken is 'verbaasd' over de kritiek op Van Dok. &PD 'Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50. per kwartaal met automatische afschrijving- a 91,35 Naam: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar; PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ROOSENDAAL - Een deelnemer zwoegt tegen de klimmüur in het Yellowstone klimcentre in Roosendaal, toneel van de strijd om het Nationaal kampioenschap indoor klimmen voor landmachtmilitairen. De titelstrijd werd gisteren voor het eerst uitgevochten. Achttien binnenklimmers hadden zich aangemeld voor het evenement foto Koen Suyk/ANP i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1