Kabila hervat opmars in Zaïre Meer dan 2.400 doden in Iran 4 WEKEN Koningin opent slotstuk Deltawerken Staatssecretaris tart Tweede Kamer over vernieuwen havo/vwo VOOR 15,00 Paus zwijgt over Israël en Syrië Feyenoord kan titel vergeten Kloetinge gedegradeerd WÊÊKm Sigaretje voor een zieke Politie kan binnenkort t wapens onder a kleding zien Rebellen tegen aartsbisschop als overgangsfiguur bij overdracht van de macht Lega Nord trekt in Milaan aan het kortste eind Geleidelijk zachter Temperatuur rond 15 graden. Vanoch tend zonnig, vanmiddag plaatselijk een bui. De zuidzuidwesten wind is matig tot vrij krachtig. 'itOe jaargang no. 111 aandag 12 mei 1997 e sse nummers 1,75 Een bisschop nam gisteren een foto van paus Johannes Paulus II tijdens de openluchtmis in Beiroet. De paus heeft druk van moslimleiders uit Libanon weerstaan om zich openlijk tegen de Israëlische bezetting van Zuid-Libanon uit te spreken. Tij dens zijn tweedaags bezoek aan Beiroet vermeed het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk Israël en Syrië IK bij name te noemen. Feyenoord heeft gisteren waarschijnlijk de tweestrijd met PSV om de nationale voetbaltitel verloren. De Rotterdam mers verspeelden twee kostbare punten tegen FC Twente (1-1). PSV, dat FC Groningen met 1-0 versloeg, heeft met nog drie duels te 'i O pi *j| gaan vier punten voorsprong. Kloetinge neemt na twee seizoenen afscheid van de hoogste klasse in het zaterdagvoetbal. De Bevelandse ploeg verloor met 2-1 van concurrent Heerjans- dam. Veere heeft nog een waterkans- :i ri1 o »-& O f| je op lijfsbehoud in dezelfde klasse. !w "C-l I \J radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. van onze verslaggever Mare Peeperkorn DEN HAAG - Staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) zet het debat over de vernieuwing van de hoogste havo- en vwo-klas- sen op scherp. De PvdA-be- windsvrouwe wil niets weten van een jaar uitstel, waarop een Kamermeerderheid aandringt. Zij verklaarde dit weekeinde de bezwaren van de Kamer 'niet overtuigend' te vinden. De politieke partijen praten vandaag over de vernieuwing van de bovenbouw op havo- en vwo-scholen. Als het aan Nete lenbos ligt, dan wordt daar op 1 augustus volgend jaar een begin mee gemaakt. Volgens D66- woordvoerster Lambrechts gaat het om 'de grootste onder wijsvernieuwing aller tijden'. Zij waarschuwt Netelenbos de brede steun voor haar plannen niet te verspelen door de plan nen overhaast in te voeren. In de voorstellen van Netelen bos kunnen havisten en vwo- scholieren straks nog maar kie zen tussen vier vakkenpakket ten (profielen) waarin zij examen moeten doen. Tegelij kertijd wordt de manier van les geven veranderd. De lessen worden meer toegespitst op de leerling en minder op de klas. Netelenbos venvacht dat de scholieren - bijna honderddui zend per jaar - dan beter voor bereid zi j n op een vervolgstudie. Van de 1.500 scholen m§t havo en vwo zouden er 400 al volop met de vernieuwing bezig zijn. „Die andere honderd beginnen hem nu te knijpen. Dat is niet vreemd, maar geen reden tot uitstel", aldus Netelenbos. Achterhoede Lambrechts bestrijdt dat die honderd scholen de achterhoe de vormen. „Mijn indruk is eer der dat zij voorop lopen, en be grijpen wat er op hen afkomt." D66 eist van Netelenbos dat 'al le leerlingen op alle scholen straks fatsoenlijk eindexamen kunnen doen'. Daarvoor is vol gens de Democraten een jaar uitstel nodig om de scholen de tijd te geven de vernieuwing goed in te voeren. D66 krijgt daarin de steun van het CDA Ook de VVD betwijfelt of 1 au gustus 1998 haalbaar is. Nete lenbos' eigen PvdA denkt van wel. Naast de invoeringsdatum verschilt de Kamer met Nete lenbos van mening over het aan tal verplichte wiskundelessen voor toekomstige sociologen, psychologen en pedagogen. Op dit punt is de staatssecretaris wel bereid water bij de wijn te doen, en gaat ze akkoord met een minder strenge eis. Geen steun geeft ze aan de wens van de Kamer voor extra geld om de docenten bij te scholen voor hun nieuwe taken. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA; ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil'ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 LONDEN - De Britse po ll! litie zal binnen afzienbare ;i tijd over speciale camera's d beschikken waarmee zij door kleding kan kijken. Er is een röntgencamera in ontwikkeling waarmee - onder kleding verborgen pistolen en messen tot een afstand van 20 meter is op 1 te sporen. In Groot-Brittannië kan de politie dergelijke ca- ji. mera's gebruiken bij ;n acties tegen vermeende 4 terroristen en ter voorko ming van gewapende overvallen, bij voorbeeld op banken. In de Verenig de Staten vindt de ont- e wikkeling van dergelijke apparaten plaats voor ge bruik in politie-auto's. Agenten kunnen dan van een afstand zien of ver dachten die uit een auto stappen gewapend zijn, zo meldt The Sunday Times. Politiedeskundigen vol gen met grote belangstel ling de race, gesteund met geld van de Amerikaanse overheid, tussen verschil lende elektronicabedrij ven om als eerste een der gelijke camera op straat te krijgen. De verwachtingis dat dat binnen twee jaar het geval zal zijn. De directeur van het Na tional Institute of Justice in de VS, Travis, zegt dat de camera's veel levens zullen redden. „Als je be denkt welke risico's poli tiemannen ieder dag lo pen. De grootste is het benaderen van een ver dachte die mogelijk gewa pend is. Dus als je vooraf weet of die persoon een wapen bij zich draagt, is dat een groot voordeel", aldus Travis. Er vinden op dit moment proeven plaats met ver schillende systemen. Eén systeem vangt elektro magnetische signalen op die het lichaam ver spreidt. Iets 'kouds' op het lichaam houdt de stralen tegen waardoor de came ra het kan zien. Andere apparaten maken gebruik van zwakke röntgenstra ling en ultrageluid. De huid weerkaatst die stra len en geven dan een beeld van het lichaam en alles erop. ANP ROME - Centrum-rechts heeft zondag in Milaan de gemeente lijke verkiezingen gewonnen, centrum-links houdt Turijn en Trieste, aldus de officiële uitslag die de publieke omroep RAI maandagochtend vroeg heeft bekendgemaakt. De industrieel Gabriele Alberti- ni (47) van ex-premier Berlus coni's Pool van de Vrijheden wordt, met ruim 53 procent van de stemmen, de nieuwe burge meester van Milaan, de econo mische hoofdstad van Italië. Tot nu toe was Milaan de belang rijkste stad in handen van de Lega Noi-d van Umberto Bossi, die streeft naar afscheiding van Noord-Italië. De centrum-linkse burgemees ter van Trieste en koffiebrander Riccardo Illy behoudt met bijna 54 procent van de stemmen zijn functie. In Turijn verslaat de zittende linkse burgemeester Valentino Castellani Berlusconi's ex-mi- nister Costa maar net. De slotronde van de lokale ver kiezingen in 77 Italiaanse ge meenten geldt mede als een po pulariteitstest voor de centrum linkse regering van premier Ro mano Prodi. De noordelijke ste den Milaan, Turijn en Trieste waren de belangrijkste plaatsen waar zondag in een tweede ron de moest worden gestemd! De drie grootste industriesteden kampen met economische pro blemen. ANP 4! ponze redactie buitenland jBUIYTBASHI - De Zaï- e- se rebellen zetten hun miars naar de hoofdstad voort. Ze hou- 5ü zich niet langer in ten ehoeve van vredesover- g. Deze boodschap had I mdag de minister van uitenlandse Zaken van sAFDL, Bizima Karaha. j.! ij zei in Lubumbashi dat strijd lortgaat, ondanks eerdere toe- ggingen over een gevechts- iuze. De gerespecteerde aarts- r sschop Laurent Monsengwo, 1 or het parlement gekozen als euwe voorzitter, is voor de re- e, ellen onaanvaardbaar als tus- J npaus. Karaha stelt dat presi- int Mobutu de macht direct loet overdragen aan AFDL- r ider Laurent-Désiré Kabila. e bemiddeling van ondermeer aid-Afrika en de Verenigde taten richt zich op een tussen- waarin de rebellen de lacht op een ordelijke wijze erwerven, in samenspraak met adere politieke stromingen, leze machtsoverdracht zou iet alleen de neiging tot alleen- I eerschappij van de AFDL in- men, maar tevens een bloed- ad in het vijf miljoen inwoners diende Kinshasa voorkomen. ^Toezegging )e aankondiging van Karaha at de gevechten zijn hervat, is 3strijd met een toezegging van a" [abila aan de Zuid-Afrikaanse sjj resident Mandela. Hij beloof- le zijn strijders niet naar de jjoofdstad te laten optrekken'in ifwachting van verder overleg nCongo. Volgens Karah is Mobutu een duivelse scharrelaar die het vre desoverleg misbruikt om zijn le ger op te vijzelen. De resterende krijgsmacht van de president zou in de afgelopen dagen zijn aangevuld met ex-guerrilla- strijders van Unita, die tijdens de Angolese burgeroorlog steun kregen van Mobutu. De woordvoerder van de rebel len zei dat troepen van Mobutu buitenlanders zullen vermoor den om een internationale mili taire interventie uit te lokken. De speciale Amerikaanse ge zant Bill Richardson was zon dag niet onder indruk van de harde taal van de rebellenmi- nister. Hij zei dat de tweede ont moeting tussen Mobutu en Ka bila, woensdag op een Zuid- Afrikaans marineschip in Con go. „een goede kans biedt op een vreedzame overgang van de macht". Een evacuatie van bui tenlanders is daarom voorbarig. Karaha zei over de komende ontmoeting dat Kabila alleen naar het schip komt als zeker is dat Mobutu zelf aanwezig is. De AFDL laat zich niet door de di plomatieke schijnbewegingen van de president en zijn aan hangers van de wijs brengen. Het idee van een tussenpaus na het vertrek van Mobutu is daar om voor de rebellen onaan vaardbaar. De aanwezige parlementsleden kozen zaterdag in Kinshasa aartsbisschop Monsengwo tot parlementsvoorzitter. Als hij die functie aanvaardt is hij de plaatsvervanger van staats hoofd Mobutu. Monsengwo heeft de benoeming niet zonder meer aanvaard. AFP/RTR/ANP zie verder pagina 4 van onze redactie buitenland TEHERAN - Een verwoestende" aardbeving heeft in het oosten van Iran ruim 2.400 mensen het leven gekost. Volgens het Iraan- se persbureau IRNA zijn er 6.000 gewonden. Reddingswer kers graven tussen de puinho pen van ingestortte dorpen naar overlevenden en slachtoffers. Het epicentrum van de beving lag 370 kilometer ten zuidoos ten van de stad Mashhad in het grensgebied met Afghanistan. De meeste doden, ongeveer 2.000,vielenindorpeninde om geving van de stad Qaen. In de stad Birjand kwamen bijna vierhonderd mensen om het le ven. Ook in Mashad, met twee miljoen inwoners de tweede stad van Iran, was de beving goed te voelen. Volgens de Iraanse televisie zijn alle 150 dorpen in het dunbe volkte gebied tussen Qaen en Birjan in puinhopen veranderd. Tienduizend huizen stortten in. Elektriciteit en watervoorzie ning zijn uitgevallen. Qaen en Birjan liepen grote schade op. Minister van Binnenlandse Za ken Besharati schatte de schade op minstens 200 miljard rial (120 miljoen gulden). De aardbeving met een kracht van 7,1 op de Schaal van Richter vond zaterdagmiddag plaats. Na de krachtige beving zijn in het gebied nog zeker 130 na schokken waargenomen, met Overlevenden voeren een slachtoffer af van de aardbeving in Iran. krachten tussen de de 2,8 en 5,5. Het is de ergste aardbeving sinds 1990, toen in het noord westen van het land bijna 40.000 doden vielen. Tenten De hulpverlening is inmiddels goed op gang gekomen. Onder de getroffen bevolking zijn dui zenden tenten uitgedeeld. Uit rusting voor drie veldhospitalen is onderweg naar het getroffen gebied. De verzorging van de slachtoffers is moeilijk, doordat elektriciteit en waterleiding zijn uitgevallen. Bij de reddingswerkzaamheden zijn honderden hulpverleners met voertuigen en een aantal helikopters ingezet. Hulpgoe deren worden met transport vliegtuigen naar de getroffen plaatsen gebracht. Iran heeft de internationale gemeenschap om steun gevraagd. Frankrijk foto Mohamad Sayyad/AP stuurde gisteren een vliegtuig met 39 ton hulpgoederen. Duitsland is ook bereid te hel pen, net als de VS.Ook in Afgha nistan beefde de aarde, maai" het aantal slachtoffers lijkt beperkt te zijn gebleven. Er zou wel aan zienlijke schade zijn, maar nog niet duidelijk is hoe groot die is. Twee steden en verscheidene dorpen in het grensgebied lie pen zware schade op. AFP/DPA/RTR/ANP foto Cor Mulder/ANP Korps Mariniers een show op het water en zong het duizendkoppige Deltakoor een speciale potpourri van vaderlandse muzikale hoogtepunten en een speciale bewerking van 'cricle of life', de ti telsong van de tekenfilm Lion King. Als slotnummer brak een oorverdovend vuurwerk los en lieten op de Nieuwe Waterweg divei"se schepen him scheepshoorn loeien. Pas toen was de uitvoering van de Deltawerken, ruim 44 jaar na de instelling van de Delta commissie, op 18 februari 1953. een feit. Minister Jorritsma (verkeer en water staat) stelde dat Nederland met de stormvloedkering in de Nieuwe Water weg 'de klauwen van de zee stevig in de tang neemt'. GPD Luchtopname van de sluiten van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. van onze redactje binnenland HOEK VAN HOLLAND - Koningin Beatrix heeft zaterdagmiddag in Hoek van Holland de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg in gebruik genomen. Daarmee heeft zij voor de tweede keer de Deltawerken afgesloten. De eerste keer was op 4 oktober 1986, toen de ko ningin de Oosterscheldedam officieel opende. Die handeling markeerde echter slechts het slot van een deel van de Del tawerken: het afsluiten van de Zeeuwse zee-afmen.. Dijkversterking in het Zuid-Hollandse beneden-rivierenge-r bied was een ander deel van het 'red dingsplan' dat na de watersnood van februari 195 3 was opgesteld De versterking van ongeveer 300 kilo meter dijken bleek in het midden van de jaren tachtig iets gecompliceerder dan gedacht. Nieuwe berekeningen toon den bovendien aan dat de in de Delta wet genoemde dijkhoogte niet hoog genoeg was. Uitvoering van het (bijge stelde) programma voor dijkverster king zou niet alleen kostbaar zijn (1,8 miljard gulden), maar zou veel te lang duren (tot 2020), zorgen voor veel over last en onherstelbare schade aanrich ten aan milieu en cultuurhistorie. Goedkoper De bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg, inclusief de Eu ropoortkering van 1,4 miljard, was daarentegen goedkoper, sneller klaar Koningin Beatrix was zaterdagmiddag in Hoek van Holland dan ook voor de tweede keer trots op de 'Nederlandse vechters tegen het water'. Met verve draaide zij een sluisje open. Daardoor liep een bassin leeg en werd de spreuk 'veiligheid in samenspraak' zichtbaar: symbool voor de samenwerking tussen rijksoverheid en bedrijfsleven. Het was ook het startsignaal voor het (voor het eerst) gelijktijdig uitvaren van de enorme keringwanden naar het midden van de Nieuwe Waterweg. Daarna verzorgden leden van het (1996 was de bedoeling) en gaf minder overlast. Bovendien werd het aantal dijken dat wordt blootgesteld aan stormvloeden beperkt tot 35 kilometer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1