Plan lager loon van tafel Uitstel vernieuwing havo/vwo Rebellenleider Kabila belooft Kinshasa deze week niet in te nemen 4 WEKEN Inktvraat bedreigt cultuurbezit Autopyromaan oog op vrije voeten Einde prijskartel bedreigt kranten kunst radio Zeehondjes voor de Delta Aron Winter blijft in Italië VOOR 15,00 JA, ik wil: VRIJDAG 10% KORTING! CDA'er voor eenwording Nederland en Vlaanderen Melkert trekt voorstel banen werklozen in, VVD zeer gepikeerd Huis brandt uit door dode rat Hollandse Nieuwe gewoon te koop Lijk aangetroffen in Oosterschelde Enkele buien Wisselvallig met buien, kans op on weer en hagel. De wind draait naar zuidwest en is matig tot vrij krachtig. Temperatuur omstreeks 9 graden. 240e jaargang no. 108 woensdag 7 mei 1997 losse nummers 1,75 De krantenuitgevers, verenigd in de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), vrezen het einde van de afspraken over vaste prij zen voor abonnementen. Afschaffing van het prijskartel zal zeker leiden tot het verdwijnen van een aantal titels, zo waar schuwde NDP-VoorzitterW.F. de Pagter(m) gisteren. Bovendien zal de winstgevendheid van de uitgeve rijen onder grote druk komen. Om de zeehondenstand een handje te helpen heeft Ouwen- hands Dierenpark in Rhenen een fokprogramma opgesteld. Binnenkort worden de eerste in gevangenschap ge- boren, maar voor de vrije natuur bestemde dieren *1 I*% losgelaten in de Zeeuwse Delta. Aron Winter start vanavond in de basis van Inter Milaan, dat in Gelsenkirchen de eerste wedstrijd van de UEFA-Cup af werkt tegen het Duitse Schalke 04. De voetballer liet gisteren overigens weten, dat hij niet zal ingaan op aanbie- dingen van Ajax of PSV. ,,Ik blijf nog enkele jaren in y Italië", aldus Winter. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; kunst cultuur: 9,10 en 11; radio en televisie: 12 en 13; zeeland: 15,17,19, en 21; sport: 23,25 en 27. van onze redactie buitenland KINSHASA - De Zaïrese rebel lenleider Kabila heeft vice-pre sident Mbeki van Zuid-Afrika gisteren beloofd deze week geen pogingen te ondernemen om de Zaïrese hoofdstad Kinshasa in te nemen. Hij wacht tot het tweede treffen met president Mobutu en zou zich daarmee houden aan de zondag gemaak te afspraak. De rebellen zeiden gisteren steeds dichter bij de hoofdstad te komen. Hun 'minister van Justitie' Mwenze Kongolo meldde gisteravond dat de re- bellen de plaats Kengé, 200 ki lometer ten oosten van de Kins hasa, hebbenveroverd op het leger. Kengé vormde de laatste barrière voor de opmars naar Kinshasa. Verdediging Kabila heeft Mobutu opgeroe pen af te treden om een bloedige slag om Kinshasa te voorkomen De regeringstroepen hebben geen bijzondere voorbereidin gen voor de verdediging van de hoofdstad getroffen Intussen plunderden Mobutu's eigen troepen, op de vlucht geslagen voor de rebellen van Kabila, in de afgelopen dagen Gbadolite leeg, de plaats van de residentie van de president. De plunderen de soldaten zouden zijn ge vlucht uit de steden Gemena en Businga. De Amerikaanse speciale» ge zant Richardson had gisteren ontmoetingen met twee Afri kaanse leiders die nauw bi] de strijd zijn betrokken. Hij sprak in Kasane, een grensplaats in Botswana, met de Zimbab waanse president Mugabe en president Moeseveni van Oe ganda. Oeganda is een van de belangrijkste bondgenoten van Kabila. Vluchtelingen De VN-vluchtelingenorganisa- tie Unhcr wil toch weer gebruik maken van treinen om Rwande- (Advertentie) se vluchtelingen uit het kamp Biaro in het oosten van Zaïre naar Kisangani te brengen, maar wil nu medewerkers mee sturen om nieuwe humanitaire rampen te voorkomen. Zondag werden 91 Hutu-vluchtelingen doodgedrukt toen de toch al volle wagons werden bestormd door mensen die ook mee wil den. DPA/AFP/RTR (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Telefoon: Opening Schelde Jazz Festival *1 Uiele+ncotA. viert 75e-verjaardag in Zuldlandtheater Temeuzen Concert met buffet op 22 mei Toegangsprijs 100,- (voorverkoop) Bel 0115-616688 voor meer informatie Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 214 000002 iAdvertentie GAMMA bestaat 25 jaar. En dat vieren we met al onze medewerkers op Hemelvaartsdag in de Amsterdam ArenA. Alle GAMMA-vestigingen zijn dan gesloten. Maar vrijdag 9 mei zijn we weer open en vieren we ons jubileum met u! U krijgt dan namelijk maar liefst 10% korting op alle aankopen gedurende de helfr dag, van 9.00 tot 21.00 uur. DEN HAAG - CDA-sena- tor Andries Postma ver wacht binnen tien tot vijf tien jaar een vergaande toenadering tussen Vlaanderen en Neder land. Hij sluit daarbij een nieuwe staatkundige con structie tussen beide Ne derlandstalige gebiedsde len niet uit. Als einddoel denkt Postma aan de ves tiging van een bondsstaat naar Duits model, waar binnen deelstaten een grote mate van autonomie kennen. Postma, vice-voorzitter van de Eerste Kamer, lichtte zijn plannen toe in het actualiteitenpro gramma Netwerk. Hij stelt dat Vlaanderen eco nomisch ,,een zeer attrac tieve bruid" is en dat na samenvoeging met Ne derland een economische macht ontstaat die de achtste plaats op de we reldranglijst inneemt. Hij krijgt steun van H. Gy- sels van de Universiteit van Gent, die ook aanslui ting voorziet. Het Belgi sche socialistische kop stuk Tobback ziet de zaak genuanceerder. Hoewel hij de afscheiding van België een historische vergissing vinclt, sluit hij aansluiting van Vlaande ren bij Nederland uit. Het is onzeker of de CDA- 'er Postma steun krijgt van zijn eigen partij. WD en D66 wilden de zaak niet serieus nemen. Vol gens PvdA'er Van Traa is de zaak even nutteloos als de discussie over een re publiek Nederland. ANP van onze verslaggever Mare Peeperkorn DEN HAAG - Werklozen worden niet gedwongen een baan onder het mini mumloon te accepteren. Het kabinet zal zijn wets voorstel daartoe vandaag vrijwel zeker intrekken. Minister Melkert (Sociale Zaken) concludeerde gis teren dat 'deze afspraak uit het regeerakkoord niet uitvoerbaar is', omdat de coalitie verdeeld blijft. PvdA en D66 weigeren het kabinetsvoorstel te steu- Regering'spartij WD is zeer ge pikeerd over de opstelling van beide coalitiepartners. „Ik zou willen dat u zich gewoon aan uw LONDEN - Een rat in verre gaande staat van ontbinding heeft een ontploffing van een Brits landhuis veroorzaakt. De cottage van 400 jaar oud is vol ledig verwoest. De beide huur ders verblijven sindsdien in een caravan. Volgens de verzekeringsexperts was de rat op het rieten dak ge kropen en lag daar na zijn dood weg te rotten. In zij n maag zaten de resten van een fosforhouden- de vis. Toen de fosfor aan de lucht werd blootgesteld, kwam het tot een explosie, waardoor de woningvlam vatte. AFP afspraken hield", beet WD- woordvoerder Van Hoof zijn collega's van PvdA en D66 toe. In de wandelgangen dreigden de liberalen met 'wraak' door bij andere onderwerpen dwars te gaan liggen. Voorzitter Wolf- fensperger van de D66-fractie denkt echter dat de schade voor de coalitie beperkt zal blijven. Vorige week eindigde de discus sie over het tijdelijk verlagen van het minimumloon voor werklozen in een patstelling. Het afrondende debat gisteren bracht de coalitiepartijen niet tot elkaar. Het kabinet wil al leenstaande werklozen ver- plichten maximaal twee jaar werk onder het minimumloon te accepteren in de hoop dat ze daardoor eerder aan de slag ko men. VVD en CDA willen die verplichting voor iedere werk loze, dus ook kostwinners. Aan vankelijk zat ook D66 op die lijn, maar een maand geleden werd de koers verlegd. Nu eisen de Democraten met PvdA GroenLinks, SP, de kleine chris telijke partijen en de ouderen partijen, dat geen enkele werk loze gedwongen wordt onder het minimumloon te werken. Hart uit voorstel Melkert kon gisteren noch zijn eigen PvdA noch D66 overtui gen van het kabinetsvoorstel. Het schrappen van de verplich ting zoals een Kamermeerder heid wil, haalt volgens Melkert het hart uit het wetsvoorstel. Hij zei daarom de zaak in het kabi net te willen bespreken. „Ik ben niet van de afdeling lijdend af wachten, eerder van leidend handelen", aldus Melkert. Naar verwachting zal het kabi net vandaag het gehele wets voorstel intrekken. De WD betreurt dat en vindt dat het ka binet desnoods moet dreigen met aftreden om PvdA en D66 alsnog op de knieën te krijgen. De liberalen benadrukken dat het tijdelijk verlagen van het minimumloon in het regeerak- koord staat als maatregel om mensen aan werk te helpen. Vol gens PvdA'er Van Zijl is het van tafel halen van het voorstel geen ramp. „Het ging om een takje aan een verder gezonde boom van werkgelegenheidsbeleid." Van Zijl adviseerde het kabinet zijn verlies te nemen. GPD pagina 2: analyse HENGELO - De politie van Hengelo heeft gisteren even in de veronderstelling verkeerd de autopyromaan te pakken te hebben waar ze al het hele jaar opjaagt. Ze hield een 36-jarige man aan maar moest hem nog dezelfde dag laten gaan wegens gebrek aan bewijs. De arrestatie kwam kort nadat de beruchte brandstichter weer eens vernie tigend had toegeslagen. In Hengelo gingen in de nacht van maandag op dinsdag een elektrowinkel en een bovenwo ning in vlammen op. De schade loopt in de miljoenen guldens. Er vielen geen slachtoffers. De politie is ervan overtuigd dat ook deze brand het werk is van de gezochte autopyromaan. De autopyromaan is sinds janu ari actief. In de nacht van zon dag op maandag stak de pyro maan nog een auto in de wijk Hasseler Es in brand. Door snel ingrijpen bleef de schade be perkt. ANP (Advertentie) DEN HAAG - De consument hoeft niet bang te zijn dat hij de Hollandse Nieuwe haring moet missen. Dit zei L. Ouwehand, voorzitter van het Nederlands Visbureau, dinsdag in Schevc- ningen. Voor 1997 geldt voor de Noord zee een quotum van 159.000 ton haring. Daarvan komt 30.000 ton als Hollandse Nieuwe in de winkels. De rest gaat als rolmops over de toonbank, of verdwijnt in salades of conser ven. Overigens is het quotum niet alleen voor de Nederlandse vissers bestemd. Ook de Denen vangen veel Hollandse Nieuwe. Vorig jaar sloeg haringliefheb bers de schrik om het hart toen ROTTERDAM - Inktvraat bedreigt deze tekening van de Italiaan Guercino. Het proces waarbij de ijzer-galinkt het papier letterlijk wegvreet, is wereldwijd bedreigend. Zo worden brieven van Van Gogh onleesbaar, originele partituren van Bach worden weggevreten en in tekeningen van Rembrandt vallen gaten. Het ICN (Instituut Collectie Ned) en het Museum Boymans houden hier over op 16 en 17 juni hierover een conferentie. foto Toussaint Kluiters/ANP de Europese Commissie besloot de vangstquota te halveren. Het eerste vaatje Nieuwe haring wordt dinsdag 27 mei in Sche- veningen geveild. Een dag latei- is de Hollandse Nieuwe in het hele land verkrijgbaar. ANP van onze verslaggever KERKWERVE - Op de Ooster schelde is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van een nog onbekende persoon uit het wa ter gehaald. Het lichaam, dat dreef voor de Schouwse kust tussen de Schelphoek en Zierik- zee, verkeerde in verregaande staat van ontbinding. Het gaat om een man van 1,85 meter lang. Een team van Korps Landelijke Politiediensten (KLPD), afde ling Delta groep Wemeldinge, heeft het stoffelijke overschot bij de Flaauwershaven aan wal gebracht. De waterpolitie kreeg de melding van de vondst juist op het moment dat zij met een duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine onderweg was om een granaat onschade lijk te maken De plaats van het explosief was door een visser, die het in zijn netten had aange troffen, gemarkeerd. Hij had de granaat overboord gezet en hulp ingeroepen. De gebitsanalyse heeft dinsdag nog geen duidelijkheid kunnen geven over de identiteit van het gevonden stoffelijk overschot. Volgens een woordvoerder E lias van KLPD, groep Wemeldinge, wordt er in elk geval in Zeeland niemand vermist met dezelfde gebitsgegevens. Bij de lijk schouwing zijn ook geen ken merken gevonden die duiden op een misdrijf. De KLPD zet het onderzoek vandaag, woensdag, voort. Grote stamfuchsia of bellenplant; mams verwen je dubbel en dwars met deze decoratieve plant. Weelderig bloeiend, de hele zomer lang. Deze schoonheid verlangt een beschutte standplaats. Regelmatig bemesten met IntraKeur kuipplantenkuur. Hoogte 80-100 cm. Van 24,95 voor van onze verslaggever Wilfred Scholten DEN HAAG - Een gelegenheid smeerderheid van CDA VVD en D66 in de Tweede Kamer wil de grootscheepse vernieuwing van de hoogste klassen van havo en vwo met een jaar uitstellen. De partijen zijn het met de critici van staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) eens dat de over haaste invoering van de onder wijsvernieuwing in augustus volgend jaar tot onaanvaardba re problemen zal leiden. De drie onderwijswoordvoer- ders van de partijen hebben gis teren afgesproken een jaar uit stel te bepleiten. Aanstaande maandag zullen zij de PvdA- staatssecretaris, die al heeft la ten weten hier niets voor te voe len, via een wetswijziging hier toe dwingen. Alleen de PvdA houdt onverkort vast aan de oorspronkelijke invoeringsda tum. De laatste tijd wezen veel do centen en schoolleiders de Ka mer erop dat de invoering van 'profielen' (vier soorten vak kenpakketten) en het zogeheten studiehuis (waar leerlingen zelfstandiger leren te werken) per 1 augustus 1998 onmogelijk was. Veel scholen moeten hun leslokalen nog ombouwen tot grotere collegezalen en kleinere werkruimtes. Ook dienen er volgend jaar al mediatheken te zijn voor leerlingen. Bovendien moeten docenten nog om- of na geschoold worden. Naast tijd vormt ook geld een probleem. Oppositiepartij CDA wil de komende drie jaar 90 mil joen gulden extra investeren in de verbouw van de hoogste klas sen van havo en vwo. De rege ringspartijen houden zich hier over nog op de vlakte. GPD Advertentie Aanbieding geldt t/m zaterdag 10 mei a.s 'Zolang de voorraad strekt. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. In mei ook donderdag koopavond tot 20.45 uur Glorix heeft nu - deze week voor ónze klanten - Iets nieuws. Het heet Glorix Sunflower tolletblok. En het ruikt naar de zomerse frisheid van zonnebloemvelden. U krijgt Glorix Sunflower tolletblok gratis, als u een extra voordelig pak AH Tissue toi letpapier koopt Is dat een zomerfris extraatje of niet? CtTTTssue toiletpapier, r QQ pak 12 rollen ,699"OiZ/*/ Deze week alleen Nu met gratis Glorix tolletblok Sunflower (ter waarde van fl 239)* ij Albert Heijn. cni

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1