Dictators beleggen in Luxemburg oh Landbouw krijgt steun voor afmaken half miljoen biggen Muze wint het van weergoden in Vlissingen 4 WEKEN Pak koffie wordt twee dubbeltjes duurder ÈXTRA O PEN VN woedend over vervoer vluchtelingen door Zaïrese rebellen Bekerkoorts k in Heerenveen w I Hoes sein, Gaddafi en Mobutu hebben depositorekeningen bij filiaal Kredietbank Franse truckers blokkeren opnieuw wegen Open Dag 10 Mei 1997 de Winckelaer Uniek in antiek- en geloogd Hemelvaartsdag 8 mei m 10.00 uur Colonial Corner WAARSCHUWING Gevolgen ongelukken erg zwaar Justitie verdeelt Zeeland Tafeltennistitel voor Waldner VOOR 15,00 ja, Wisselvallig weer Ovenvegend bewolkt en vooral van middag af en toe neerslag. Tempera tuur 13 graden. De wind draait naar noordivest en is matig, 3-4 Beaufort. i" 240e jaargang no. 107 dinsdag 6 mei 1997 losse nummers 1,75 van onze verslaggever Peet Vogels UTRECHT - De koffie wordt duurder. Douwe Egberts en Al- bert Heiju verhogen de prijs van een pak koffie van 250 gram met twee dubbeltjes. De adviesprijs voor een pak DE Roodmerk komt daarmee op vier gulden. Inclusief de nieu we prijsverhoging is de koffie dit jaar al 70 cent per half- pondspak duurder geworden. Douwe Egberts verhoogt de prijzen morgen. Albert Heijn verhoogt de prijzen ook deze week nog, „maar ik weet niet precies wanneer, misschien vandaag (dinsdag) al", aldus een woordvoerster. Ooi'zaak vormen de fors geste gen wereldmarktprijzen voor arabica- en robustakoffie op de termijnmarkten van New York en Londen. Deze twee soorten vormen de hoofdmoot van het gemiddelde kopje Nederlandse koffie. De arabica is in vijf maanden ruim twee keer zo duur geworden, robusta zo'n veertig procent. De verhoging met 20 cent is voorlopig de laatste. ..Hiermee is de prijsstijging op de ter mijnmarkten volledig doorbe rekend", aldus de woordvoer stervan Albert Heijn. GPD Van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - De Zaïrese president Mobutu, de Li bische leider Gaddafi en de Iraakse dictator Hoes sein bankieren alle drie in het Groothertogdom Luxemburg. De dictators hebben een depositoreke ning bij een filiaal van het Belgische bankconsor- tium Kredietbank. Deze opzienbarende onthulling doet de Belgische diplomaat p Hendrik van Dijk in een rapport dat het ministerie van Buiten- je Zaken inmiddels door stuurde aan de departementen van Justitie en Financiën. Vol- minister van Financiën Maystadt worden in de nota be halve de drie totalitaire leiders ook twee Belgische socialisti sche politici genoemd. De Kredietbank Luxemburg fungeert als belangrijke draaischijf voor het witwassen van zwart en crimineel geld, Ischrijft Van Dijk in zijn rappor- aan minister Dereycke van Buitenlandse Zaken. Van Dijk, jarenlang tweede man opde ambassade te Luxemburg, heeft bij zijn verhoor door on derzoeksrechter Leys gezegd naast de namen van de dictators te zijn gestuit op een lijst van 250 vooraanstaande burgers die via de Kredietbank in Luxem burg geld buiten het zicht van de fiscus zouden willen houden. „Daar stonden interessante na men op van hooggeplaatste per sonen uit de financiële wereld, de diplomatie en de magistra tuur", aldus het rapport. Van Dijk schat dat ongeveer 4.000 Belgen via Luxemburgse rekeningen, onder meer bij de KB Lux, de Banque Internatio nal Luxenbourgeoise en Paris bas zwart geld hebben gepar keerd, 'variërend van de bakker tot middelgrote bouwfirma's'. Onderin de la Opmerkelijk is dat de diplo maat ook twee Belgische politi ci met name noemt: de al eerder wegens fraude in opspraak ge komen PS'er Guy Mathot en SP-parlementariër Luc Wal- leyn. Volgens de Franstalige nieuwsbrief Faxtuel, die het eerst over de nota van Van Dijk berichtte, was het explosieve rapport ondei'in een bureaulade van de Algemene Inspectie Be lastingen beland totdat het be gin dit jaar bij een huiszoeking toevallig in beslag werd geno men. Het is niet voor het eerst dat de Luxemburgse bankwereld in opspraak komt. Vorig jaar brak in België lichte paniek uit toen bekend werd dat computerban den van de KB Luxembuxg met gegevens over particuliere reke ningen in het bezit van de fiscus waren gekomen. Zeer veel Bel gen bi'engen hun zwarte geld in Luxemburg onder; daarvoor rijden zelfs speciale 'couponne tjes-bussen'. Medio vorig jaar PARIJS - Vrachtwagenchauf feurs die vorig jaar de Franse autowegen wekenlang blok keerden, zijn zondagavond een nieuwe blokkadeaclie begon nen. Zij eisen volledige naleving van de beloften ten aanzien van vervroegde pensionering die hen zijn gedaan. Een blokkade bij Saint-Vin- cent-de-Paul bij Bordeaux ein digde in een tragedie toen een 43-jarige chauffeur ten val kwam en onder de wielen van de vrachtauto van een collega be landde. Hij was op slag dood. Het ministerie van Verkeer zei dat de staking alleen was uitge roepen in de buurt van Paxijs en mogelijk beperkt van omvang blijft. De blokkade van vorig jaar november legde het verkeer op de meeste Franse autowegen stil. AP Zeeuwse popmuzikanten en dansers waagden zich tijdens het Zeeuwse Bevrijdingsfestival aan hits van de legendarische popgroep Queeix. van onze verslaggever Ernst Jan Rozendaal foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De muze heeft het gewonnen van de weergoden. Tijdens het Bevrijdingsfestival, dat maandag plaatsvond in Vlissingen, moesten de optre dende artiesten voortdurend vechten om het publiek vast te houden. Vechten tegen wixxd en regen die hun uiterste best deden om iedereen weg te jagen. Dat lukte niet. Duizenden mensen trotseerden 's hoog niveau was een optreden van de groep Rowwen avonds laat het slechte weer om een Zeeuws spekta- Hèze. Terwijl de zon even doorbrak zetten de Limbur- kelstuk van de eerste orde mee te maken: The show gers het Bellamypark op zijn kop. must go on, een live-uitvoering van de grootste hits van de popgroep Queen. Een hoogtepunt in het pro gramma, hoewel het geheel niet vlekkeloos werd uit gevoerd. Een ander hoogtepunt in een reeks concerten van Hoewel enkele programmarondexxlelen vanwege het slechte weer werden afgelast, kan Vlissingen toch te- ï-ugklijken op een goed bezocht en geslaagd Bevrij dingsfestival. zie ook pagina 3 en 15 Bezoek de Europese instellingen in Brussel voor meer informatie: Voorlichtingsbureau Europees Parlement Korte Vijverberg 6, 2513 AB Den Haag Tel. 070-362.49.41 - http://www.europarl.eu.int/denhaag (Advertentie) Koloniale meubelen in teak en donker hout van onze verslaggever Theo Haerkens DEN HAAG - Minister Van Aartsen van Landbouw laat de komende drie weken een half miljoen biggen afmaken om een eind te maken aan het vollopen van de varkensstallen in het ge bied in Brabant waar varkens pest heerst. Het gaat om pasge boren dieren tot drie weken oud. Hij kreeg hiervoor gisteren steun van de Europese Unie. Wekelijks kunnen ongeveer 150.000 jonge dieren worden gedood en vernietigd, aldus een woordvoerster van het ministe rie. Dit betekent dat de be windsman na die drie weken weer terug moet naar Brussel met een verzoek om verdere steun. Van Aartsen heeft niet de illusie dat de crisis dan al onder controle is. De varkenspest heerst al sinds begin februari en de omvang van de epidemie neemt alleen nog maar toe. Gis teren werd het 150ste bedrijf met pest ontdekt. De varkensboeren krijgen tach tig gulden per gedode big. waar van zeventig procent door de EU wordt gefinancierd. LTO- Nederland vindt dat veel te wei nig, onder meer omdat de prij zen op de markt, mede door de pestepidemie, alleen nog maar stijgen. Voor het ministexte geldt echter ook dat hoe vroeger de dieren gedood worden, hoe beter de kosten beteugeld kun nen worden. Door jonge biggen te doden hoopt de minister geleidelijk af te komen van het opkopen van zware slachtvaxkens, waar veel meer geld mee is gemoeid. Het afmaken en vergoeden van de biggen is relatief goedkoop. Daar komt bij dat dit ook min der destructiecapaciteit vergt, omdat biggen nu eenmaal klei ner zijn dan volwassen dieren. Ruimtedruk De biggen zullen gedood wor den door middel van injecties waardoor ze snel en pijnloos sterven. Volgens de woordvoer ster van Landbouw wordt be gonnen in het pestgebied, waar de druk in de varkensbedrijven het grootst is omdat er al tijden geen dieren worden afgevoerd. Om het ruimtegebi'ek op te los sen wox'den geregeld dieren op gekocht en vernietigd. Als er geen nieuwe varkens meer bij komen, dan neemt de xtximte- druk in de stallen af. De boeren menen dat het doden van de j onge varkens het welzij n van de zeugen schaadt. Boven dien zou de vruchtbaarheidscy clus ernstig worden verstoord, waardoor de bedrijven, ook als de pest is uitgewoed, lange tijd op non-actief gesteld zouden zijn. Deskundigen menen met het ministerie dat hiervan geen sprake is. GPD Advertentie Als gevolg van een productiefout zijn er kleine, mogelijk scherpe, stukjes kunststof (nylon) terechtgekomen in de voorverpakte Albert Heijn-Hamreepjes met houd baarheidsdata 27.05.97 en 29.05.97 Consumenten die dit product in huis hebben, wordt drin gend verzocht dit niet te consumeren. De kunststof stukjes zijn niet giftig maar kunnen bij consumptie door de scherpe kantjes wel beschadigingen aanbrengen. Klanten die de Al- bert Heijn-Hamreepjes hebben gekocht, verzoeken wij drin gend deze terug te brengen naar de desbetreffende Albert Heijn-supermarkt, alwaar het aankoopbedrag wordt ver goed. Voor meer informatie kunnen klanten contact opnemen met de gratis Albert Heijn-Servicelijn, telefoon 0800-03 05- Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor deze fout. ALBERT HEIJN B V verklaarde onderzoeksx-echter Leys dat op zo'n 400 particulie re rekeningen in totaal 1,3 mil jard gulden was ondergebracht. De ki-ant 'Le Soir' citeerde een brief van ontslagen personeels leden van de Kredietbank die zeiden aan te kunnen tonen dat de bank 'op nationaal en inter nationaal niveau illegale opera ties verricht'. De Kredietbank Luxemburg noemde alle aantij gingen 'vals'. GPD Familieleden herdenken tijdens een herdenkingsbijeenkomst in Arnhem een slachtoffer van een verkeersongeval. Ruim 90 procent van de nabestaanden kan de eerste drie jaren niet van het leven genieten. Verder heeft 37 procent van de nabestaanden zelfmoordneigingen en gebruikt meer O dan de helft van hen slaapmiddelen. Het Openbaar Ministerie heeft Zeeland opgedeeld in drie werkgebieden. Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen en het Oosterscheldebekken krijgen elk een eigen team onder aanvoering van drie officieren van justitie. De Zweedse tafeltennisser Jan- Ove Waldner greep gisteren in Manchester de wereldtitel bij de mannen. Het was zijn tweede. In 1989 was Waldner de beste in Dortmund. Gisteren gaf hij, in een 'Europese' finale, het Wit- Russische talent Sam- sonov geen schijn van "1 Q kans. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,14,15 en 17; sport: 19,20 en 21. van onze redactie buitenland KISANGANI - „Zelfs beesten worden niet zo vervoerd. Het is absoluut, totaal onaanvaard baar. Zij proppen er honderd mensen, zowel doden als leven den, in een vrachtwagen waar er eigenlijk maar vijftig in kunnen en de situatie wordt alleen maar erger." Dit zei woordvoerder Juan Carlos Brandt van de Ver enigde Naties maandag in New York. Hij las op een persconfe rentie een communiqué van de volkenorganisatie voor. De Zaïrese rebellen voerden maandag honderden door de Verenigde Naties naar Rwanda terug te brengen Hutu-vluchte- lingen in vrachtwagens aan in Kisangani. Zij dumpten hen bij de lichamen van de vluchtelin gen die afgelopen zondag bij het vervoer per trein om het leven waren gekomen. De VN-vluchtelingenorganisa- tie UNHCR wilde na de ramp van zondag, waarbij 91 mensen in de wagons werden doodge drukt, geen trein meer gebrui ken voor het vervoer. Het ver voer per spoor wordt uitgevoerd door opstandelingen, die de spoorweg beheersen, maar valt onder de verantwoordelijkheid van de UNHCR. Voorwaarden Een van de vooxwaarden die de Zaïrese president Mobutu heeft gesteld voor zijn eventuele ver- trek, is dat hij over een deq) van zijn vergaarde rijkdommen zal kunnen blijven beschikken. Volgens regeringsfunctionaris sen heeft Mobutu deze voor waarde geformuleerd in een brief aan de Amerikaanse presi dent Bill Clinton. „Hiexmee kunnen we hem niet ten dienste zijn", aldus een functionaris, die anoniem wil blijven. Verschillen President Mobutu en rebellen leider Kabila konden het in het afgelopen weekeinde niet eens worden over de vooxwaarden voor het vertrek van de Zaïrese president. Tot dusver is niet pre cies duidelijk welke de resteren de inhoudelijke verschillen zijn. Volgens dezelfde kringen kun nen de troepen van rebellenlei der Kabila al binnen een of twee dagen de hoofdstad Kinshasa bereiken. Volgens sommige be richten staan de rebellen nog maar op zestig tot honderd kilo meter afstand van de Zaïrese hoofdstad. Kabila zelf zei maandag dat zijn manschappen het vliegveld van Kinshasa dicht genaderd zijn. Uit andere, onafhankelijke bronnen werd dit tegengespro ken. De meeste waarnemers, hielden het erop dat de rebellen nog ongeveer tweehonderd ki lometer van de stad verwijderd zijn. AFP/RTR (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Chr. Huygensstraat 3 - ïnd. terr. Strijen (Naast TRENDHOPPER Strijen) tel. 078 - 674 30 OO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1