bdij wil meer jonge werknemers OLDTIMERBEURS PInksteren kïïïïï:.. zeelandhallen-goes Straatfestival Ovezande levert de kleinere acts Paddestoelenkenner Wim Kuijs overleden The Jolly Beggars timmeren aan de weg met debuut-cd Grote kunst- en antiekveiling in Britannia Vlissingen Op zoek naar de Zee-Vruchten van Z-Beveland zeeland kunst cultuur Ambtenarenkorps van provincie vergrijst Zaktelefoon gestolen Historische zweefvliegers Oldtimers in Middelburg Autokrakers slaan hun slag Trio vernielt flets in Middelburg Buffers ter bescherming bruggen Tiende editie van De Klomp van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Middelburgse vei linghuis A I. Verhage heeft op dinsdag 6 mei een grote kunst- en antiekveiling ge organiseerd in het Grand-Hotel Britannia in Vlissingen. Topstukken zijn het schilderij Zeilsche pen voor de kust in woelig xoater bij opko mende bui van Hermanus Koekkoek en een aan Jan Steen toegeschreven schilde rij van een interieur met personages. Be halve schilderijen van onder anderen ReimondKimpe, Evert Pieters, J. B. Jong kind, W. G. F. Jansen en C. C. Kannemans worden verder onder meer klokken, siera den en serviesgoed aangeboden. De kijkdagen zijn maandag 5 mei van 15 tot 20 uur en dinsdag 6 mei van 10 tot 11.30 uur. De veiling begint om 14 uur. De Zee-Vruchtenroute voert de fietser onder meer langs het pittoreske dorpje Eversdijk. Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Op zoek naar de 'Zee- Vruchten' van Zuid-Beveland. Wie op de fiets stapt en de ANWB-bordjes volgt zal ze vinden: boomgaarden, mosse len, oesters en alles wat daar bij hoort. De nieuwe Zee- Vruchtenroute wordt zaterdag 3 mei officieel in gebruik geno men. De 58 kilometer lange fiets route knoopt een aantal toe ristische attracties aan elkaar. Zo vinden fietsers de drie mu sea van Zuid-Beveland op hun route: het museum voor Zuid en Noord-Beveland te Goes, het Fruitteeltmuseum in Ka- pelle en het museum Yerseke. Wie er even binnenstapt, leert alles over de fruitteelt en de schaal- en schelpdiercultuur. De rit gaat ook langs boom gaarden en oesterputten en doet tevens dorpjes aan ars Wemeldinge, Kattendijke, Kruiningen, 's-Gravenpolder en Kapelle. En niet te vergeten het gehucht Eversdijk. Fiet sers die niet op een kilometer tje kijken kunnen in de zomer maanden in Wemeldinge en Yerseke overstappen op de fiets-voetveren die naar Zie- rikzee en Gorishoek varen. In 's-Gravenpolder sluit het par cours aan op de bewegwijzer- de fietsroute door cle Zak van Zuid-Beveland. De officiële ingebruikname van de Zee-Vruchtenroute op zaterdag 3 mei begint om 10.30 uur in het stadhuis van Goes. Op het programma staan on der meer een bezichtiging van de musea in Yerseke en Kapel le en een fietsrit. De nieuwe route kent ook een verkorte uitvoering, van ongeveer 24 kilometer. Opstappen is moge lijk op elk punt. De Stichting Toeristisch Bureau Zuid-Be veland maakte de Zee-Vruch tenroute samen met de ANWB. De gemeenten Kapelle, Goes, Borsele en Reimerswaal en de provincie steunden het project financieel. zaterdag 3 mei 1997 VLISSINGEN - Een zaktelefoon met een waarde van 1200 gulden is vrijdagmiddag uit een auto gestolen die geparkeerd stond aan de Schuitvaartgracht in Vlissingen. De eigenaar, een 28-jarige Vlissinger, had de ramen van zijn auto openge laten in verband met de warmte. Van onze verslaggeefster Caroline Moerland OVEZANDE - Miep gaat graag naar de markt. Hoofddoek op, hand- en boodschappentas mee. Lekker kletsen met iedereen. De braderie op 11 mei in Ovezande vindt ze ook gezellig. Daar is Miep oftewel acteur Frans Cus- ters zeker van de partij, voor de tiende editie van het straatfesti val. Programmeur Ad Boon man: „Dat vinden we nog altijd het leukste. Mensen die normaal gesproken niet naar straatthea- tcr zouden gaan en dan opeens zo'n Miep tegenkomen." Toer Klabodder. daar begon het in 1985 allemaal mee. Uit in Borsele, dat toen nog bestond, had de gewoonte het culturele seizoen in het najaar- te openen met een themaweek. „Als vrij willigers van jongerencentrum ;De Klomp in Ovezande stelden ■We voor iets met straattheater te doen", zegt Boonman. De keus viel op Toer Klabodder, een rondreizend circus met straat- theateracts, amateurtoneel en popmuziek. „We hebben daar zelf nog wat dingen bijgezocht en dat was het begin van het Straatfestival." Klomppop Zes jaar lang ging het goed. In f991 echter leed het straatfesti val een fors verlies. Drie jaar la ter keerde het straatfestival .terug, in combinatie met het jaarlijkse popfestival van De Klomp. De samenvoeging met Klomppop, traditiegetrouw op Hemelvaartsdag, betekende te ens een verschuiving naar het voorjaar. Boonman is tevreden over de nieuwe formule. „De verbetering zit erin dat je als "rijwilligers nog maar één keer 'er jaar moet pieken." let straatfestival is inmiddels hekend bij het publiek èn bij Sheaterbureaus en artiesten. Ze weten volgens Boonman dat je In Zeeland voor straattheater in Vlissingen of in Ovezande moet zijn; Vlissingen voor het grotere internationale werk en Ovezan de voor kleinere Nederlandse acts. Overigens benadert Boonman de acteurs zo veel mogelijk rechtstreeks. „Zelf werk ik het liefst buiten bureaus om. Dat scheelt al gauw de helft van het geld." Bezoekers Het aantal toeschouwers is al tijd sterk afhankelijk geweest van het weer. Boonman: „In 1990 scheen de zon en ik schat dat we toen zo'n 10.000 bezoe kers hebben gehad.Aan de an dere kant heeft het festival ook z'n fans, die steevast komen kij ken. „Voor mensen die in Ovezande hebben gewoond, is dat de dag om terug te komen. Het straatfestival en de kermis. En verder sleept iedereen uit het dorp zijn familie en kennissen mee." Wat Boonman betreft, keren het straatfestival en Klomppop nog talloze keren terug. „Maar of de huidige koppeling met het jon gerencentrum moet blijven be staan, weet ik niet. Dit is zo'n moloch tussen alle andere acti viteiten van de Klomp. Als we financieel moeilijk zitten, dan ligt ook het jongerenwerk plat. Bovendien kunnen de soosbe- zoekers zich niet meer vinden in de programmering. Die vinden het leuk dat er iets gebeurt in het dorp, maar hebben liever een houseparty." Straatfestival Ovezande, zon dag 11 mei, van 13 tot 23 uur, met Fratelli Fiasco, Limou- sientje, Frans Ousters, Johnny Orange the Jojo's, Broers Bro thers, Circustheater Vladimir, Theater Schrikkel, Erik Borg man, Amy Rose, Leapin' Louie, Les Chouchoux, In Geval van Noot en Surrender. Klomp Fes tivals heeft ook een homepage op internet: http:fzeeland.net- .nl/klomppop van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal SINT-MAARTENSDIJK - De Ierse folk floreert op Tholen. In september werd voor de derde keer een drukbezocht folkfesti- val gehouden in Sint-Maartens dijk waarvoor van heinde en ver bezoekers kwamen. En dan tim mert daar nog The Jolly Beggars aan de weg, een zesmansforma- tie die na een voorzichtig begin twee jaar geleden deze week een debuutcd uitbracht: Begging for more. Initiatiefnemer van zowel het festival als de folk groep Dirk de Vreugd: „De Ierse folkmuziek is zo echt, zo na tuurlijk, daar raak je door ge grepen." Bescheiden ideetjes hebben soms grote gevolgen. Drieën eenhalf jaar geleden besloot De Vreugd op zijn verjaardagsfeest een muziekgroep uit te nodigen. 'Als ze toch komen spelen, waarom niet meteen heel Tho len laten meegenieten?', was zijn gedachte. Het feest werd dus een openbaar concert. Een jaar later stond zanger en thin whistle-speler De Vreugd zelf op het podium met de in middels opgerichte The Jollv Beggars. „Achteraf gezien vraag ik me af hoe we dat ooit hebben kunnen doen, want we konden geen van allen spelen. Het was twee keer niks." Maar door intensief oefenen ging het muzikale niveau met sprongen omhoog. Wie dat met eigen ogen en oren wil vaststellen kan van avond, zaterdag, en zondag 11 mei terecht in Bruinisse en Mid delburg waar The Jolly Beggars hun cd ten doop houden. Vriendenclub De Vreugd is met accordeoniste- /gitariste Nel Ottema aan de keukentafel begonnen. Al snel trad ook Chris de Jong (mond harmonica en bodhran) toe tot de groep. „Ze hoorden dat ik de pub muziek maken. Zo ver gaat het in Nederland niet. Wel wordt het enthousiasme steeds groter. We merken het zelf ook: hoe meer je ontdekt van deze muziek, hoe meer je ervan gaat houden." Toeval De cd Begging for more is min of meer bij toeval ontstaan. De band wilde een demo maken waarmee zaaleigenaren konden worden geïnteresseerd. Daar voor namen ze op in de studio van Guv Roelofs, een bevriende folkmuzikant en -producer. De Jong: „Mede door zijn inbreng waren die opnames zo goed ge worden, dat we het zonde von den om ze op een bandje te zet ten. Toen hebben we besloten een cd temaken." Met alle consequenties van dien. Want een cd wordt niet al leen voor zaaleigenaren ge maakt. maar voor een groter pu bliek. De Vreugd: „We proberen exemplaren te slijten tijdens op tredens. Als er na aftrek van de kosten geld overblijft, dan ste ken we dat in een volgende cd of in de organisatie van het folk- festival." Voor dat festival wor den tegenwoordig ook interna tionale acts aangetrokken en komt liet publiek zelfs uit plaat sen als Katwijk en Apeldoorn. „Wat we hebben geleerd is dat je vooruit moet plannen als je echt goed wil worden", vervolgt De Vreugd. „Je moet ergens naartoe werken. We hebben nu een cd en we geven optredens in heel Ne derland. Onze volgende doelen zijn het componeren van een ei gen Iers nummer en optredens in Ierland zelf." De Jong: ..En let maar op, dat gebeurt sneller dan we nu den ken." Optredens van The Jolly Beg garszaterdag 3 mei Aqua Delta in Bruinisse 21 uur en zondag 11 mei in The Duke in Middelburg (16 uur). Van onze verslaggever JRfiné Schrier MIDDELBURG - Het provinci ale ambtenarenapparaat ver grijst. Als gevolg van een serie bezuinigingen zijn er de afgelo pen jaren nauwelijks nieuwe ambtenaren bij gekomen. Daar komt bij dat bij het opvullen van lacatures vaak ervaring wordt geëist. Schoolverlaters en net afgestudeerde jongeren komen Diet aan de bak bij de provincie. Op 1 januari van dit jaar waren fer slechts acht personeelsleden }n dienst in de leeftijd tussen 15 >n 24 jaar. Gedeputeerde Staten villen daar wat aan doen en itellen daarom voor vijftien zo- renaamde instroomfuncties te 'reèren. Deze functies komen in jeeld als ergens sprake is van ierbezetting. Op dat moment noeten binnen de werkeenhe den van de provinciale ambte lijke organisatie functieonder delen aangegeven worden, waarvoor geen ervaring nodig is. Voorwaarde is wel, vinden GS, dat het echte instroomfunc ties blijven. Indien de nieuwe personeelsleden ervaring heb ben opgedaan in een dergelijke functie zullen ze voor verdere doorstroming in- of extern moe ten solliciteren. Het is niet de bedoeling van GS om de eisen van de 'instroomfuncties' in de loop van de jaren op te schroe ven. Het aantal van vijftien moet beschikbaar blijven voor 'instromers'. Gedeputeerde Staten delen dit mee in de voorjaarsnota. In die nota wordt de financiële stand van zaken van de provincie aan de hand van de meest actuele cijfers nog eens op een rijtje ge zet. Eerder al was bekend dat de provinciekas er als gevolg van een aantal meevallers niet zo slecht voor staat. Het was al be kend dat de provincie de ko mende jaren een structurele ruimte heeft van zo'n vijf mil joen gulden. In het meerjaren perspectief schetsen GS dat de budgettaire ruimte voor 1998 en bedrag van 13,9 miljoen gulden is, voor 1999 een bedrag van 5,8 miljoen gulden, voor 2000 een bedrag van 5,2 miljoen en voor 2001 een bedrag van 4,3 miljoen gulden. Het bedrag voor 1998 is aanmerkelijk hoger omdat daarin ook al het overschot van de rekening 1996 in verwerkt is. Bestedingsdoel GS weten ook al waar ze een deel van het geld aan willen be steden. Zo wordt een deel ge bruikt voor het dekken van aan gegane verplichtingen waar nog geen geld voor was gevonden, zoals de verplichtingen op basis van de oude monumentenveror dening en de bijdrage voor de Grote Kerk van Veere. Verder willen GS aandacht be steden aan het (achterstallig) onderhoud van de provinciale gebouwen. Ook denken ze aan incidentele bijdragen voor aan sprekende (omvangrijke) pro jecten. Provinciale Staten krij gen nog de gelegenheid zich over deze voorj aarsnota uit te spreken. BURGH-HAAMSTEDE - Vliegclub Haamstede heeft van donderdag 8 tot en met zondag 11 mei twintig historische zweefvliegtuigen te gast op het vliegveld bij Burgh-Haamste- de. De vliegtuigen zijn eigendom van de Vereniging Histori sche Zweefvliegtuigen die elk jaar een andere vliegclub be zoekt tijdens het hemelvaartsweekend. MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg wordt zaterdag 24 mei van 10 tot 16 uur een oldtimer-evenement gehouden. De Markt wordt voor deze gelegenheid aangekleed met film- rekwisitieten van het familiebedrijf Petiet. zodat de oude automobielen, motorfietsen en andere klassiekers in een pas sende entourage bewonderd kunnen worden. Er is een over zichtstentoonstelling over de ontwikkeling van de automo biel-industrie ingericht in een overdekte tent op het plein. Te zien zijn attributen als oude benzinepompen, stoplichten en chauffeurskleding. Rondom het evenemententerrein op de Markt staan kramen met kleine en grote automobiel-accesoi- res. De oldtimers trekken door de straten van Middelburg en doen bij Miniatuur Walcheren (op het Molenwater) mee aan een behendigheidswedstrijd. Tenslotte is er een rock'n'roll- optreden van dansschool Janvier met een oude Amerikaanse Corvette als decoratie. m onze verslaggever [GOES - In het Dijkzigtzieken- jhuis te Rotterdam is donderdag na een ernstige ziekte de Zeeuwse paddestoelenkenner V. D. J. Kuijs overleden. Hij verd 75 jaar. De natuurmens Kuijs was een pionier op het ge bied van paddestoelen in Zee land. Het inventariseren van de vele verschillende soorten die in de regio's voorkomen, be schouwde hij als zijn levens werk. ((gelopen jaren presenteerde hij uitvoerige onderzoeken, over de paddestoelen op Zuid-Beve land (1988), Schouwen-Duive- and (1991), Noord-Beveland 1993) en Walcheren (1994). hor het onderzoek van de 'laat ste regio, Zeeuws-Vlaanderen, intving recent Kuijs een pro vinciale subsidie. Hij heeft dit iverk niet meer kunnen voltooi en. Voor zijn werkzaamheden ills amateur-mycoloog genoot hij in brede kringen veel waar dering. (Vim Kuijs was een 'laatbloeier' op natuurgebied en begon zo'n 35 jaar geleden als vogelaar. Hij was lid van het bestuur en van vele werkgroepen van de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNV) in Midden-Zeeland en oprichter van de jeugdvereniging. Na eni ge tijd besloot hij zich verder te specialiseren: de paddenstoelen verschenen op het toneel. Zelf zei hij over die almaar uitdijen de hobby: „Je gaat het veld in, je hebt een camera bij je en je maakt een dia van een padde stoel. Dan wil je weten welke het is. Dus koop je een boekje en ga je je erin verdiepen. Vervolgens ontdek je dat er alleen al in Ne derland 3.500 verschillende soorten zijn. Uit nieuwsgierig heid word je lid van de Neder landse mycologische vereni ging. Zo raak je gefascineerd door paddestoelen. Het is een ziekte." De crematie van Wim Kuijs vindt plaats op dinsdag 6 mei in het crematorium te Middelburg. Aanvang van de plechtigheid 14.00 uur. Daaraan vooraf gaand wordt in de Evangelisch Lutherse kerk te Middelburg een rouwdienst gehouden, die om 12.45 uur begint. VLISSINGEN - In Vlissingen is donderdagnacht ingebroken in drie geparkeerde auto's. Uit een wagen aan de Joost de Moorstraat verdwenen geluidsboxen en een groot aantal cd's. De waarde van de buit bedraagt ruim duizend gulden. Er is geen braakschade. In de Glacisstraat werd uit een auto de ge luidsapparatuur gestolen. Die heeft een waarde van 450 gul den. Een auto aan de Jan van de Capellelaan werd alleen doorzocht. De enige schade is een geforceerd slot. MIDDELBURG - In de Middelburgse binnenstad zijn don derdagnacht een 17-jarige Arnemuidenaaren twee Vlissingse mannen van 19 en 20 aangehouden. De drie hadden een fiets die op de Turfkaai stond vernield. Na verhoor zijn de mannen weer vrijgelaten. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. TERNEUZEN - De bruggen over het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil en Sas van Gent worden voorzien van buffers. Die moeten schadevaringen door schepen die bij mist uit koers ra ken, voorkomen. Een aannemingsbedrijf uit Sliedrecht is vrijdag begonnen met de voorbereidingen voor het aanbren gen van extra bescherming van de bruggen. De buffers wor den zowel aan de noord- als de zuidzijde van de bruggen aan gebracht. Te beginnen in Sas van Gent. Medio oktober moet de klus daar geklaard zijn en verhuist het aannemingsbedrij f naar Sluiskil. Het karwei kost bijna acht miljoen gulden en neemt een jaar in beslag. Het Vlaams Gewest draait voor de kosten op. Rijkswaterstaat stelde het aanbrengen van de buf fers als voorwaarde voor versoepeling van de scheepvaart bij mist. Vooral de schepen van de lijndiensten van en naar Gent zijn bij de versoepelde maatregel gebaat. Te zien op het Straatfestival in Ovezande: Amy Rose. foto Scott Whipple Frans Custers. foto Mertens Fotografie The Jolly Beggars. mondharmonica speelde en vroegen meteen of ik er eens bij kwam zitten", zegt hij. Gitaris ten Freek Smits en Joop Toeten- el en violiste Yoana Toetenel- Lasar completeren de band. ..We zijn een hechte vrienden club", zegt De Jong. „Het is uit puur enthousiasme dat we veel zijn gaan oefenen. Daardoor schoot het niveau omhoog. Voor we het wisten maakten we de muziek waarvan ik dacht dat het minstens vijf jaar zou duren voor we die onder de knie had den." Grote voorbeelden zijn The Dubliners en Planxty. Het re pertoire bestaat uit traditionele Ierse folk. De Vreugd: „Dat zijn natuurlijk de typische dranklie deren die iedereen daarmee as- foto Will Gorissen socieert, maar er is nog veel meer. Die muziek is zo rijk. We spelen ook ballads. Persoonlijk ben ik nogal weg van liederen over de emigratie van Ieren naar Amerika. En in andere teksten gaat het weer over Ieren die naar Australië werden gedeporteerd of over de Engelse onderdruk king. Het mooie is dat die mu ziek en die teksten nog steeds le ven." De Jong: „Ierse muziek wordt steeds populairder, ook in Ne derland. Aan de ene kant heb je de house. Die is heel populair, maar roept ook een tegenreactie op. Mensen krijgen weer inte resse voor akoestische muziek. Ze willen iets anders dan mu ziek uit de computer. In Ierland zie je nog steeds hele families in (Advertentie) Kosteloos inschrijven voor clubs, particulieren en handelaren. zSn!enmaan.Toloo0-0?^ Kramen te huur voor onderdelen, accessoires, boeken, geschenken etc. info: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45