Van bos naar kaal slik PZC natuur 41 puzzel s s s w 0 1 s s postzegels zaterdag 3 mei 1997 Het Markiezaat Naam: Het Markiezaat Oppervlak: circa 2.000 hectare. Karakteristiek: tot 1983 deel van de Oosterschelde, daarna afgesloten zoet watermeer met deels boven wa ter gelegen voormalige schorren en zandplaten. Bestemming: natuurgebied Eigenaar en beheerder: Stichting het Brabants Land schap Bezoek: Bezoekerscentrum De Kraayenberg (met uit kijktoren), Fianestraat 17, Hoogerheide. Geopend op woensdag en zondag van 12.00 tot 16.00. Het Markie zaat is niet vrij toegankelijk, maar een fietstocht over Markiezaatskade en Molenplaat geeft een prima indruk van het gebied. Dat de Deltawerken een enorme invloed hebben gehad op natuur en landschap in Zeeland, hoef je aan geen Zeeuw meer uit te leggen. Toch is de aandacht voor de gevolgen van al die dammen en dijken niet eerlijk verdeeld. Brouwersdam, Veerse Gat-dam en Oosterscheldekering slurpen veruit de meeste aandacht op. Ten oosten van die dammen gebeurde echter ook het een en ander. De meest ingewikkelde veran dering vond wellicht plaats in het zuidoosten van de Ooster schelde. Daar werd een hele serie kades en dijken aangelegd, waar door het einde van de Oosterschel de kilometers westwaarts opschoof. Ten oosten van die inge korte Oosterschelde verrezen ach ter een wirwar van dammen en dijken het Schelde-Rijnkanaal, het Zoommeer, het Markiezaats- meer en de Binnenschelde. Niet dat het allemaal zo makkelijk ging. De geplande aanleg van de Markiezaatskade bij voorbeeld liep een dik j aar vertraging ophet water werkte niet. echt mee. Toch ligt er nu in wat tot begin jaren tachtig een woest en ledig schor renlandschap was, een economi sche rode draad tussen Antwerpen en Rotterdam, de fikse nieuwe woonwijk van Bergen op Zoom én: een heleboel sterk veranderde na tuur. Natuurtalent In het Markiezaatsmeer staan de natuurbelangen voorop. Niet ie dereen is daar blij mee, maar Ro land-Jan Buijs is dat zeker wel. Met zijn negentien lentes behoort deze Woensdrechtenaar tot een generatie aanstormend natuur talent in de Delta. Op termijn hoopt hij van zijn hobby zijn werk te kunnen maken, iets waar zijn keuze voor de opleiding tot kader functionaris groenvoorziening aan het Groen-College in Goes goed in past. Nu al is het hem ge lukt om school en natuur te combi neren, bij voorbeeld door een sta- 'ge bij de Stichting het Brabants Landschap in het Markiezaat. „Wat me vooral trekt in het Mar kiezaat," zegt Buijs, „is het woeste landschap en die prachtige over gang van het bos naar het kale slik, met alle tussenvormen die daarbij horen. Schitterend! En dan, na tuurlijk, de grote groepen vogels die het gebied bevolken. Eenden, steltlopers, meeuwen, van alles valt er te zien!" Wie met een natuurbril op een blik Roland-Jan Buijs is verslingerd aan 'zijn' Markiezaat. werpt over het Markiezaat, be grijpt meteen waar de begeeste ring in Buijs' stem vandaan komt als hij over zijn gebied praat. Dit voormalige stuk Oosterschelde oogt, veertien jaar na de scheiding van het moederwater, beslist erg fraai. Sommige stukken zien er op het eerste gezicht nog uit als een slik, dat wacht op de zoveelste ge tij-overspoeling. Andere stukken beginnen echter al aardig bebost te raken. Vooral in het zuidelijk deel van het gebied, het vroegere Hogerwaardschor, valt dat ver schil duidelijk op. Buijs: „Dat is niet zomaar gedaan, beheerder Brabants Landschap probeert om verschillende waardevolle land schappen in het gebied tot ont wikkeling te brengen. Om dat doel te bereiken hebben ze een flink aantal koeien en paarden in het gebied gezet, maar niet overal evenveel. Zo staan er in het weste lijk deel van het Hogerwaardschor helemaal geen grazers. Gevolg: hier ontstaat in rap tempo een 'oerbos' van vlieren, diverse soor ten wilgen en andere bomen. Het beheer bestaat hier uit niets doen, de natuur helemaal zijn gang laten gaan. In de rest van het Hoger waardschor lopen wel koeien en paarden rond, in een richting Ber gen op Zoom toenemende hoeveelheid. Die verschillen in be- grazingsdruk vind je terug in de vegetatie. Bovendien hebben wei devogels en andere op de grond broedende vogels meer kansen bij een niet te hoge veebezetting." Een flink deel van het Markie- zaatsgebied bestaat uit water, dat vaak niet meer dan enkele decime ters diep is. Alleen in de diepere delen is het water nog vrij zout, daarboven is het al sterk verzoet. Buijs: „Typische vissoorten zijn op dit moment stekelbaars en paling, die beide zowel in zoet als in brak water kunnen leven. De verwach ting is, dat het nog wel enige tien tallen jaren kan duren voordat de zoute invloeden geheel uit water en bodem verdwenen zijn. In de diepste delen is het water nu nog zo zout als in de Noordzee! Problemen Helaas bestaat er geen natuurge bieden zonder problemen. Het Markiezaat is daar geen uitzonde ring op. Een van de zaken, die Ro land-Jan Buijs het meest bezig houdt, is 'de aanwezigheid van hoogspanningskabels, die dwars door het gebied lopen. Deze kabels lopen loodrecht op de vliegroute tussen Markiezaat en. Ooster schelde. Duizenden vogels vliegen er geregeld heen en weer tussen de twee wateren. „Alleen op de bo venste kabel zijn voorzieningen aangebracht, die moeten voorko men dat vogels tegen de draad aanvliegen. In de praktijk is dat volstrekt onvoldoende: ik heb al vele tientallen dode vogels onder de kabels gevonden, waaronder zeldzame als de kleine zwaan, de lepelaar en de roerdomp. Het is al erg genoeg dat die hoogspan ningsmasten en -kabels midden in het gebied staan, laten ze er dan tenminste voor zorgen dat de kans dat vogels ertegen aan knallen heel klein wordt gemaakt! Een ander probleem is met het noemen van de hoogspanningka bels al aangeroerd: de horizonver- vuiling. Vrijwel overal in hét foto's Dirk-Jan Gjeltema gebied wordt de illusie van echte natuur verstoord door het zicht op de Antwerpse of Bergse industrie en de uitdijende woonwijken van Bergen op Zoom. Begin jaren tachtig woedde een forse discussie tussen de gemeente Bergen op Zoom enerzijds en de natuurorga nisaties anderzijds. Inzet: de toe komst van de Bergse Plaat, een hoge zandplaat in het Markie- zaatsgebied. De gemeente won die strijd. Op de plaats waar natuur- beschermei's een toekomst zagen voor kemphaan en rotgans, ver rees een woonwijk die eind 1997 aan zo'n 10.000 mensen onderdak moet bieden. De ten noorden van de Bergse Plaat gelegen Molen plaat werd wel gespaard. Ook hier zijn momenteel bulldozers actief, niet -zoals de gemeente wilde- om een industrieterrein of woonwijk aan te leggen, maar om een groot voormalig zanddepot op de plaat om te toveren tot een moerassig natuurgebied. Roland-Jan Buijs heeft de strijd om de Bergse Plaat niet meege maakt- en dat is misschien maar beter ook. „De mensen die er nu wonen kun je dat moeilijk kwalijk nemen", zegt. hij. „Het is een prachtige plek om te wonen. Be langrijk is wel, dat de plaatbewo ners door krijgen dat ze aan de rand van een uniek natuurgebied wonen. Daarom verzorgt onze Vo gelwerkgroep in samenwerking met Brabants Landschap enkel keren per jaar excursies langs de rand van het gebied. Je hoeft na melijk echt niet dwars door het Markiezaat te lopen om het land schap te proeven en tientallen vo gelsoorten te zien." Uitkijktoren Beheerder Brabants Landschap denk daar ook zo over en doet zijn best om het gebied goed uit te leg gen aan het publiek. Daarom is er sinds kort een heus bezoekerscen trum op 'De Kraayenberg', een prachtige plek op de overgang van het hoge zand naar het lage voor malige schor. Een uitkijktoren bij het bezoekerscentrum verschaft nieuwsgierigen een overzicht over het Markiezaat en, bij helder weer, zelfs over de halve Delta. Daar naast worden hier nog een kleine wandelroute en een vogelhut ge realiseerd. Veel planten en dieren hebben het Markiezaat-nieuwe stijl al gevon den. De eerste kroon op het na tuurwerk is de komst van de lepe laar, die twee jaar achtereen broedpogingen waagde op de Spuitkop, een eiland midden in het gebied. Op dit moment zijn ze er alweer in het Markiezaat aan wezig, evenals tientallen geoorde futen, vele dwerg- en zwartkop meeuwen en vele andere ornitho logische rariteiten. Geen wonder dat een jonge natuurliefhebber zijn hart verpand aan dit prachti ge gebied op deze grens van zowel zand en klei als van zoet en zout... Jan-Willem Vergeer N E T H C 1 R N 1 L L S M S N 1 D N E 1 R v E 1 1 U G M 1 R E K R E v E E E B P L A N T E N T N F F R L G N E T S A G A E T D R A N N A N O D A E W IJ E G G E N 1 E O R S U G D N G 1 K E R N T T O 1 E 1 A K T N M E E E R K O M D A T H E E D O T K M M W A L E C H O A Z U N E U R E A O A C L V L O T O T T H C T W S B E O R E D U H S U E G H E T N N E N E N G C E 1 L 1 M A F E T F A A R G O T O F H Z ALBUM KAARTEN TOOSTEN BLOEMEN LACH TRAAN FAMILIE LEEFTIJD TROUW FEEST LIEFDE TROUWDAG FOTOGRAAF PLANTEN VADER GASTEN REIS VERKERING GELUKKIG SCHOONMOEDER VRIENDIN GESCHENKEN STEL WENSEN HANDTEKENING STOET ZOENEN INRICHTEN TOESTEMMING ZENUWACHTIG Prijswinnaars De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag zijn: M.E. Mijns- bergen-Nieuwkerk, Pr. Rooseveltlaan 230, Vlissingen (WV-bon f 50,-); De VVV-bonnen van 25,-gaan naar: M. de Koeyer, Marijkelaan 64A, Yerseke, G. Elve, J. van Goijenlaan 26, Vlissingen en J. Reynierse, Wilgenstraat 41, Goes. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar be neden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dub bel gebruikt. Streep alle woor den door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn.Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prij zen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van50, Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vol gende week. Oplossing cryptogram zaterdag: -a- -verafgelegen -r-e-b-e-n-i- wijkvereniging -g-o-e-md- beeldkwaliteit -z-v-i-a-re gemeenplaatsen -1-r-gk-n-o- blad-sappelaars -e-r-t-o-e-a-e- inmakers-streng -k-a-k-t snuiters -o-e-n-t- boer-stuk -p-s -k- en 80 ft.; die van Polen is mij nog niet bekend. Voor 5 mei heeft Duitsland de volgende zegels op het programma staan: twee Europazegels (80 pf. en 100 pf. met de sprookjes 'Vom Fisscher und seiner Frau' en 'Rübezahl'; 50 jaar stedenbanden (100 pf., ge knoopte linten) en een velletje '50 jaar Schutzge- meinschaft Deutscher Wald' met een 100 en 200 pf.- zegel met daarop bossen en dieren. FRANKRIJK - De Franse permanente serie Marian ne du Bicentenaire loopt op zijn einde. De serie waar mee eind 1989, ten tijde van de viering '200 jaar Fran se Revolutie' een begin werd gemaakt bestaat uit 32 zegels (afgezien van drie- en vierzijdige uitgiften). De Marianne met kokarde maakt op Frankrijks nationa le feestdag 14 juli) plaatst voor een Marianne, die het idee moet geven van 'een jong en dynamisch Frank rijk en een Frankrijk in beweging'. Deze dynamiek wordt nog eens geaccentueerd door het devies uit de Franse Revolutie 'Liberté, Egalité, Fraternité', door Mariannes wapperende haren en door de sterren van Europa. De verhoging van het Duitse brieftarief op 1 sep tember van 100 naar 110 pfennig zal vooral in de hoek van de permanente zegels flinke gevolgen heb ben. Voor juli, augustus en oktober staan namelijk niet minder dan tien zegels en een briefkaart gepland, zowel in de serie 'Frauen der deutschen Geschichte' als in de serie rolzegels 'Sehenswürdigkeiten'. De vrouwen die zullen worden afgebeeld zijn allen van deze eeuw, dit in tegenstelling tot veel van de da mes die op de inmiddels uit de roulatie genomen ze gels staan. Voor de briefportzegel (110 pf.) is de keuze op de legendarische Mariene Dietrich gevallen, een keuze die voor veel Duitsers uiterst discutabel is. Voor genoemde maanden zijn de volgende zegels ge pland: 17 juli, 47 pf., het Europamonument in Berus; 14 augustus, 110 pf„ Mariene Dietrich (1901-1992), llOpf., slot Bellevue, 220 pf „Brühlsche Terrassen in Dresden en 440 pf., het raadhuis van Bremen; 28 au gustus, 220 pf., Marie-Elisabeth Lüders (1878-1966, Bondsdaglid voor de FDP), 100 pfhet Goethe-Schil- ler-monument in Weimar, een 100 pf.-briefkaart en 510pf.,HolstentorinLübeck; 16oktober, lOOpf.,Eli sabeth Schwarzhaupt (1901-1986, onder andere mi nister ten tijde van Adenauer) en 300 pl'.. Maria Probst (1902-1967, medeoprichtster van de CSU). Nog een gevolg van de tariefverhoging. In het voor 17 september geplande I BR A-II-velletje dat aanvanke lijk vier 100 pf .-zegels zou bevatten zal nu slechts één zegel van 440 pfennig met een bijslag van 220 pfennig zitten. Samen met Polen, Hongarije en Tsjechië heeft Duits land op 23 april een zegel vierling uitgegeven. Met een 100 pf.-zegel wordt de 1000e stei'fdag van St. Adel- bert, bisschop van Praag en apostel van Pruisen (ca. 956-997) herdacht. De waarden van de Tsjechische en Hongaarse (identieke) zegels zijn respectieveli j k 7 kc. NIEU W-ZEE LAND heeft onder de titel Discoverers een nieuwe reeks op de rails gezet. De eerste serie ver scheen 12 februari bestaande uit zes zegels met op de hoogste waarde 1,80) Abel Tasman. Verder: James Cook (40 c.), Kupe (80 c.), Maui 1,00), Jean de Sur- ville 1,20) en Dumont d'Urville (S 1,50). GIBRALTAR opende het uitgiftejaar op 12 februari met de Europazegels. Op vier zegels in waarden van 2 x 28p en 2 x 30p (ook in velletje) wordt het verhaal van de geheimzinnige verdwijning van de bemanni ng van het schip Mary Celeste op zijn reis van New York naar Genua in beeld gebracht. Eveneens op 12 februari verschenen zes zegels (5,24, 26,28,30 en 35p; ook in velletje) waarover jonge poe zen dartelen. SPANJE bracht 12 december de eerste aanvulling uit op de permanente (grootformaat)portretzegels van 1000 peseta, waarmee 24 november 199.5 het 20-jari- ge regeringsjubileum van koning Juan Carlos I "1938) werd gemarkeerd. Uitgegeven werden: 100 (donkerbruin), 200 (zwartgrijsgroen), 300 (donker- bminviolet) en 500 ptas (zwartgrijsblauw). De koningsserie in kleiner formaat kende 27 januari haar vijfde uitbreiding: 21 ptas (goud/ donkergrijs groen) en 32 ptas (goud/donkeropaalgroen). Op 30 ja nuari de eerste bijzondere Spaanse zegel van dit jaar, een 32 ptas-zegel in de serie 'Met uitsterven bedreig de dieren': een genetkat (Genetta genetta). Verder: 28 februari, jeugdpostzegeltentoonstelling Juvenia '97, 32 ptas, affiche; 5 maart, dag van de postzegel, 65 ptas, oude brievenbus; 12 maart, Spaanse film, 21 en 32 ptas, affiches. Hero Wit De uitkijktoren Kraayenberg biedt een prachtig zich op het Markiezaatsmeer. Abel Tasman N0W Z&3.1<ind

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41