cn tifiii EEUWS Kabinet worstelt met milieu zx Triomfantelijke intocht premier Blair 4 WEKEN NVM Groei van economie moet samengaan met bescherming natuur .Franse minister in Lourdes neergestoken Peiling: VVD en PvdA de grootste Extra EU-top definitief op 23 mei in Noordwijk 3Gévier Gas geven in Zeelandhallen Mediteren op vakantie in Tibet Ronald Spelbos maakt rentree Kabila weigert weer gesprek met Mobutu Akkoord begroting VS Parkeerplaats VOOR 15,- JA, ik wil: Dodenherdenking op zondag? Prima, maar hoe? Eerst nog zon De dag begint zonnig; vanmiddag vanuit het noorden beiVolking. Tem peratuur 19 graden. De wind zwak en veranderlijk. Het blijft droog. MAKELAAR ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM 240e jaargang no. 105 zaterdag 3 mei 1997 losse nummers 2,50 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een groot deel van het kabinet heeft vrijdag tijdens informeel beraad in Den Haag nog geen definitieve overeen stemming kunnen berei ken over de in juni te ver schijnen nota Milieu en Economie. Op initiatief van premier Kok hebben onder anderen de minis ters De Boer (Milieu), Van Aartsen (Landbouw, Natuurbe heer en Visserij), Jorritsma (Ver keer), Wijers (Economische Zaken), Zalm (Financiën) en Ritzen (Wetenschap) bijna de gehele clag overleg gevoerd en voorstellen uitgewisseld. Op 13 mei volgt een nieuwe sessie, zo is uit betrouwbare bron verno men. BORDEAUX - De Franse mi nister van Cultuur, Philippe Douste-Blazy, is vrijdag in de Zuid-Franse stad Lourdes neer gestoken. Douste-Blazy, burge meester van Lourdes en arts, werd in allerijl naar een zieken huis overgebracht, maar hij ver keert niet in levensgevaar. jDe bewindsman stond in een |souvenirwinkel aan de Rue de la ferotte, die leidt naar het heilig- Idom van Maria in het bede dader, een inwoner van is aangehouden. Hij iwordt omschreven als een gees gestoorde. ANP HILVERSUM - Als er nu verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden worden gehouden, zouden de WD en PvdA met elk 42 zetels de grootste zijn. De liberalen boeken de grootste winst en gaan van 31 naar 42 zetels. De PvdA, die nu 37 zetels heeft, krijgt er vijf bij. Dit blijkt uit een enquête van bureau Interview. D66 verliest 8 zetels en komt op 16. De paarse co- altitie van PvdA, WD en D66 zou dus precies 100 zetels bezetten. Nu zijn dat er 92. Het CDA gaat terug van 34 naar 29 zetels. Het De- Hoop-Scheffereffect heeft het zetelverlies vooralsnog dus niet kun nen voorkomen. Van de kleinere partijen boekt alleen GroenLinks een aardige winst: van 5 naar 8 zetels. De Senioren worden vrijwel wegge vaagd. Van de 7 zetels blijft er één over. De Socialistische Partij gaat van 2 naar 3 zetels, evenals de SGP. Het GPV blijft staan op 2 zetels. De RPF behoudt haar 3 ze tels. De Centrumdemo craten verhezen 2 zetels en houden er één over. ANP Advertentie Opening Schelde Jazz Festival "laoti ^Uielemcuvl viert 75e-verjaardag in Zuldlandtheater Temeuzen Concert met buffet op 22 mei toegangsprijs 100,- (voorverkoop) Bel 0115-616688 voor meer informatie De nota Milieu en Economie moet maatregelen en voorne mens opleveren die zijn bedoeld om de groei van de economie te laten samengaan met behoud van natuur en milieu. Het paarse kabinet mikt op een jaarlijkse economische groei van 3 procent. Doordat de pro ductie en consumptie toene men, stijgt ook de vervuiling waardoor veel geboekte milieu winst verloren gaat. Daar wil het kabinet iets aan doen. De kabinetsplannen omvatten vrij wel alle maatschappelijke sec toren. Naar verluidt bevat de nota een lijst van ongeveer 130 actiepunten. Daarbij gaat het deels om reeds eerder in gang gezet beleid. Schone auto Een belangrijk deel betreft fis cale maatregelen die, zoals eer der al bleek, bij voorbeeld de aanschaf van schone auto's moet bevorderen. Ook moeten er meer belastingvoordelen ko men voor ondernemers die in milieu willen investeren. Pro ductieprocessen moeten met minder energie en minder grondstoffen plaatshebben. Mi lieuvriendelijke producten moeten goedkoper zijn dan re latief vervuilende, zo is de be doeling. De ministers spraken ook over het bevorderen van het open baar vervoer (chipkaarten voor alle soorten openbaar vervoer), duurzame bouw van woningen en bedrijven, goederenvervoer onder de grond, gemeenschap pelijk gebruik van personenwa gens, een duurzamere land bouw, bodemsanering, 'voorbeeldgedrag' van de over heden en noodzakelijk weten schappelijk onderzoek. Het kabinet heeft al 250 miljoen gulden gereserveerd voor uit voering van de nota. Omdat er ook bestaand beleid onder de paraplu van de Milieu en Eco nomie wordt geplaatst, gaat het eigenlijk om een groter bedrag. De nota richt zich op een perio de van vele jaren en moet vol gens ingewijden vooral de start vormen van een beleid dat eco nomie en ecologie samenvoegt. ANP Tony Blair wordt dooreen menigte fans toegejuicht bij zijn nieuwe woning Downingstreet 10. van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Premier Tony Blair genoot gisteren van de triomfantelijke intocht in Downingstreet 10. Een half uur na dat de verhuiswagens van zijn voor ganger Major aan de achterkant van de premierswoning waren verdwenen, juichten honderden met Britse vlagge tjes gewapende supporters de grote winnaar van de verkiezingen en zijn ge zin toe. De stille aftocht van Major ging ge paard met de aankondiging dat hij ook zou aftreden als partijleider. „Als het doek valt, moet je van het toneel ver dwijnen", zei Major, verantwoordelijk voor het grootste verhes van zijn partij sinds Labour Winston Churchill af strafte direct na de Tweede Wereldoor- Tony Blair werkte, na met echtgenote Cherie zijn opwachting te hebben ge maakt bij koningin Elizabeth, meteen aan de samenstelling van zijn kabinet. Verrassingen hielden de eerste zeven benoemingen op sleutelposten niet in. Vice-partijleider John Prescott wordt vice-premier en tevens belast met de departementen verkeer, milieu en re gionale politiek. Minister van buiten landse zaken wordt Robin Cook, een gematigde Euroscepticus. Hij was een van de eersten binnen Labour die snelle aansluiting van Engeland bij de Euro-- pese munt uitsloot. De nieuwe minister van financiën, Gordon Brown, staat te boek als een gematigd voorstander van de Europese munt. David Blunkett, voorheen op de linker vleugel van Labour, werd benoemd tot minister van onderwijs. Hij is de eerste blinde minister in de Britse geschiede nis. Er moeten voor zijn ministeriële dossiers speciale voorzieningen wor den getroffen, zoals cassettebandjes in plaats van documenten. Blair benadrukte gisteren in al zijn overwinningsredes dat Labour de par tij wil zijn die de natie verenigt. „De tijd van dogma's behoort tot het verleden. Nieuw Labour zal regeren volgens mijn diepe overtuiging dat de sterkeren in de maatschappij het op moeten nemen voor de zwakkeren", zo zei hij. Een van de eerste problemen die hij krijgt voorgeschoteld is de verkiezing in Noord-Ierland van twee Sinn Fein- kopstukken. Partijleider GeTry Adams en de voornaamste onderhandelaar Martin McGuinness veroverden een ze tel, die ze overigens niet gaan bezetten omdat Sinn Fein het Britse parlement en staatshoofd niet erkent. De verkiezingen hebben het Blitse poli tieke landschap totaal veranderd. Labour veroverde 419 van de 659 La- foto Adam Butler/AP gerhuiszetels, te veel voor de regerings bankjes in de arena van het Lagerhuis, zodat een aantal aan de kant van de op positie zal moeten aanschuiven. De Conservatieven zijn teruggevallen van 323 naar 166 zetels, het slechtste resul taat sinds 1832. In Schotland en Wales haalden ze zelfs niet één zetel. Zeven kemministers zagen hun politieke car rière beëindigd doordat ze hun zetel verloren. De Liberaal-Democraten gingen van 26 naar 46 zetels, een record in hun geschiedenis. Partijleider Paddy Ashdown bena drukte gisteren dat de nieuwe regering snel met grondwettelijke hei-vormin gen moet komen. Zijn partij had af spraken gemaakt met Labour over af schaffing van het districtenstelsel en invoering van evenredige vertegen woordiging en eigen parlementen voor Schotland en Wales. GPD zie ook pagina 2 Advertentie DEN HAAG - De Europese re geringsleiders komen definitief op 23 mei in Noordwijk bijeen voor een extra top over het nieu we EU-verdrag. Dat heeft minister Van Mierlo van Buiten landse zaken vrijdag bekendge maakt. Het nieuwe EU-verdrag zou op de Top in Amsterdam in juni on dertekend moeten worden. De onderhandelingen lopen echter zo moeizaam dat men er in EU- kringen al lange tijd van uitging dat er voor die Top nog een extra overleg op het hoogste niveau nodig zou zijn om knopen door te hakken. Aanvankelijk zou dat in Maas tricht plaatsvinden, maar mi nister Van Mierlo zei dinsdag dat de regering om organisato rische redenen de voorkeur aan Noordwijk gaf. De Top biedt de andere EU-lid- staten ook een goede gelegen heid kennis te maken met de nieuwe Britse regering. Nu de Britse verkiezingen achter de rug zijn, moet het Nederlands voorzitterschap in sneltrein vaart proberen het nieuwe ver drag rond te krijgen. De Britse regering lag op veel punten dwars, onder meer met het oog op de binnenlandse verkie zingscampagnes. ANP De beste route om een nieuwe BADKAMER te kopen is de snelweg naar onze showroom. Nobelweg 14462 GK Goes Tel. 0113-249500 (bij de Zeelandhallen) (Advertentie) U wilt automatiseringsoplossingen in plaats van i die eeuwige automatiseringsynroó/eme/?? De alerte, actieve en allround informatiseerders uit IJsselstein staan voor u klaar! Surf naar 2 of 061 http://www.ksi.nl IC SI 030-6888244 I I Advertentie Tuincentrum Middelburg is zondag 3 mei open van 11.00 - 17.00 uur, en Hemelvaartsdag 8 mei op van 10.00 -17.00 uur. Herculesweg 42, Middelburg. Tel. 0118-624845. van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - President Clinton en de Republikeinse meerderheid in het Amerikaan se Congres zijn het gisteren eens geworden over een begrotings plan dat ertoe moet leiden dat het financieringstekort in 2002 geheel is verdwenen. Het akkoord kwam bovenop het goede nieuws van gisteren, dat de werkloosheid in de VS ge daald is tot 4,9 procent, het laagste cijfer in 25 jaar- Het akkoord kwam tot stand ondanks tegenstribbelende De mocraten, die vonden dat Clin ton te veel heeft toegegeven aan de Republikeinse wensen voor belastingverlaging en kortin gen op de sociale uitkeringen. Clinton slaagde er toch in zijn partijgenoten over te halen met het akkoord in te stemmen. De Republikeinen vierden het als een grote overwinning en eisten meteen alle eer op voor het moeizaam bereikte akkoord. Ook Clinton probeerde van het akkoord te profiteren. Hij werd geholpen door de gunstige Voor heel even het gevoel in een Formule 1 - wagen te rij den; de nieuwe kartbaan in de Zeelandhallen in Goes biedt liefheb bers van hoge toerentallen en scherpe bochten de kans om de sensatie van snelheid aan den üj ve te voe- j len. Sinds gisteren is de baan geopend. Een avontuurlijke, maar rustgevende vakantie naar Tibet en Ladakh. Contacten met de boed dhistische bevolking en spiritualiteit staan cen traal in de groepsreizen van "3 C Peregrine. Ronald Spelbos maakte gister avond zijn rentree als coach van FC Utrecht. De oefenmees ter, die twee maanden geleden' werd getroffen door een hartinfarct, zag vanaf de reservebank in Waalwijk hoe zijn ploeg met 1-0 verloor van RKC. Cly de Wijnhard werd A O matchwinnaar, feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; zeeland: 13,15,17,19 en 21; repor tage: 23,24,25,27,29 en 31; vrije tijd: 35; bouwen en wonen: 36; tafel en trend: 37; auto motor fiets: 38; wetenschap en techniek: 39; natuur: 41; sport: 42 en 43. gens bronnen in Angola verze kerde hij daar juist dat de top wel doorgaat, mogelijk al van daag. Mandela wachtte in de Congolese haven Pointe-Noire eerder op de dag urenlang op Mobutu, die moeite had om aan boord van de Outeniqua te ko men. Pas nadat een geïmprovi seerde verhoogde steiger was- gebouwd, kon Mobutu met een limousine het schip oprijden, dat vervolgens zee koos. A FP/RTR/ANP werkgelegenheidscijfers, en stelde dat de positieve Ameri kaanse economische ontwikke ling onder zijn bewind belang rijk heeft bijgedragen aan het mogelijk maken van het ak koord Door de sterke economische groei is het begrotingstekort al drastisch verlaagd. GPD van onze redactie buitenland LUANDA - De Zaïrese rebel lenleider Kabila is vrijdag niet naar het Zuid-Afrikaans mari neschip gegaan waar de topont moeting met zijn vijand, presi dent Mobutu van Zaïre, zou plaatsvinden. Kabila zei vrij dagavond in Luanda dat hij for meel niet was uitgenodigd en pas vrijdag te horen kreeg dat hij op het schip verwacht werd. Hij vond dit geen manier. Angolese bronnen melden dat volgens de vice-president van Zuid-Afrika, Thabo Mbeki, de ontmoeting alleen is vertraagd. Mbeki noemde de ergernissen van Kabila niet. Mbeki zou Ka bila vrijdag aan het begin van de middag in Luanda oppikken voor de tocht naar het schip, de Outeniqua. Het marineschip vaart in de in ternationale wateren voor de kust van Angola, in afwachting van de historische top. Aan boord zijn onder anderen de Zuid-Afrikaanse president Nel son Mandela, die het gesprek zal leiden, en president Mobutu. Aan het einde van de dag zat er voor Mbeki niets anders op dan alleen naar de Outeniqua te gaan om Mandela te vertellen dat Kabila niet komt. Maar vol- ROOSENDAAL - Een 67-jarige inwoner van Roosendaal heeft gisterochtend een 27-jarige plaatsgenoot met een pistool bedreigd bij een ruzie om een parkeerplaats. De West-Bra bander vuurde een keer in de lucht, maar ging er vervolgens in zijn auto vandoor. De politie kon hem later aanhouden GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: TV DIENST ZONDAG 4 MEI 1997 11.00 uur NED.1 Prof. Dr. J. Douma vanuit de Kandelaar in Stadskanaal. ZENDTIJD voer KERKEN Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC-, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 D PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1