Mest overal bron vliegenplagen PvdA in Hulst wil onruststokers uit entrum weren Het Jos Verstappen-gevoel Univé, in de buurt voor alle zekerheid! i tnivtW Voor Aug. de Meijer heeft burgemeester R. Barbé afgedaan Met integriteit van diender is weinig mis zeeuwse almbnak Van de leg OPEN DAGEN 3-4-5 mei a.s. ZQNNERANDA Bouw kassen bij Sirjansland vordert Insektenkenner Jacobusse: Spuiten met verdelgingsmiddel helpt niet - Voor de negende keer betrapt zonder rijbewijs zeeland zaterdag 3 mei 1997 van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Oud-staats secretaris dr. Jozef E.G.M. August de Meijer (81) legt de wapens tijdelijk neer. Hij wacht op betere tijden. En die breken, meent De Meijer, pas aan op het moment dat burgemeester drs. R.C»E. Barbé is vervangen door 'een eerbaar regent die de naam van mijn geboorteplaats nooit in een ongunstig dag licht' zal plaatsen. ..En ge loof maar niet dat ik het er nu bij laat zitten. Ik wacht rus tig af; ik heb de tijd, al ben ik de tachtig gepasseerd", klonk het vrijdag strijdbaar vanuit een serviceflat in Zeist, waar de oud-staatsse cretaris na een werkzaam le ven domicilie koos. Hij vocht jaren voor een mo nument ter nagedachtenis aan zijn 'bonpa' August de Meijer, stichter van het ge lijknamige handels- en scheepvaartbedrijf in Ter- neuzen. De ondernemer, die overleed in 1927 en door het leven ging als 'Guust Kei', speelde volgens zijn nazaat een uiterst belangrijke rol in de ontwikkeling van de Ka naalzone. De oud-staatsse cretaris zette hoog in: eerst wilde hij een straat, genoemd naar zijn opa, later werd het een plein, vervolgens be pleitte hij plaatsing van een grote kei op een strategisch punt in het havengebied en het eindigde allemaal met vurige pleidooien voor plaat sing van een bank (voor zes personen), voorzien van een koperen gedenkplaatje met de tekst Terneuzen. In dankbare her innering aan August de Meij er (1858-1927), haven- en scheepsreder. Op Koninginnedag zette de verbitterde kleinzoon zich aan zijn schrijftafel In een brief-op-poten liet hij het college van Terneuzen weten dat voor hem de maat nu vol is. „Verontwaardigd over de be handeling door Barbé en en kelen van uw college, mij aangedaan." De nazaat trekt zijn aanbod in, maar wijst het college van B en W er nog even fijntjes op dat velen met hem de weigerachtige hou ding van de gemeente onbe grijpelijk en not done' vin den. „U dienezichdit terdege te realiseren." De starre houding van ge meentewege werd vooral in gegeven door de weinig di plomatieke'aanpak van de oud-staatssecretaris ('Zeg Barbé, De Meijer hier! Hoe staat het met m'n bank?', klonk het regelmatig door de telefoon). Hij schakelde ook verschillende bewindslie den, onder wie minister Jor- ritsma van Verkeer en Water staat en haar collega Van Aartsen van Landbouw en Visserij, in. Van Aartsen bel de Barbé persoonlijk om hem te vragen of hij 'niet ergens een verloren hoekje had voor het monumentje'. Niet dus. Nostalgisch Loco-burgemeester P.C. Ha- melinck vrijdag lacherig: „Tja, wij menen dat die iet wat nostalgische bank niet past in de architectonische vorm waarin wij de Schelde- boulevard straks verder wil len aankleden. Jammer. Maar misschien kan meneer De Meijer terecht in buurge- meeste Sas van Gent. Voor zover ik weet komt de familie daar oorspronkelijk van daan. Die bank past volgens mij prima in het beeld van de Oostkade..." van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - In navolging van de politie Zeeland zijn over al in het land korpsen begonnen met projecten ter bevordering en instandhouding van de inte griteit van de diender. De pro jecten zijn ook bedoeld om laakbaar gedrag van politie ambtenaren aan het licht te brengen. De initiatieven hebben nu extra ministeriële ondersteuning ge kregen door de uitreiking, afge lopen donderdag, van nieuwe richtlijnen voor integer gedrag van politiemensen door be windsman H. Dijkstal van Bin nenlandse Zaken. Met acht onderzoeken in de tijd van één jaar komt Zeeland er genadig van af vergeleken met elders. Op een totaal van 40.000 politiemensen was er vorig jaar in ons land in 449 gevallen aan leiding tot het instellen van een een intern/stafrechtelijk onder zoek. Dat leidde tot 86 ontsla gen. In Zeeland werden vorig jaar vier politiemensen wegens onoirbaar optreden ontslagen. In twee gevallen heeft de be stuursrechter inmiddels be paald dat het laakbare gedrag in zwaarte geen ontslag recht vaardigt. De korpsleiding van de politie Zeeland besloot in 1996 in drie zaken tot disciplinair ontslag. In één geval werd een agent we gens ongeschiktheid ontslagen. Het ging hier om gevallen van rijden onder drankinvloed, valsheid in geschrifte, sexuele intimidatie en schending van het vertrouwen door nalatig en laakbaar gedrag. Voorts ging de korpsleiding over tot voorwaar delijk ontslag van een politie man wegens het herhaaldelijk niet betalen van schulden. In enkele andere gevallen werden agenten berispt na schietinci denten. Bureau De politie Zeeland beschikt sinds het voorjaar van 1995 over een eigen bureau dat waakt over de rechtschapenheid van 'de sterke arm'. Dat Bureau Interne Veiligheidszorg kwam er niet in de eerste plaats omdat het korps verre van onkreukbaar zou zijn. Het apparaat is vooral bedoeld om in de preventieve sfeer acti viteiten te ontwikkelen, die zijn gericht op de integriteit en om antwoord te geven op de vraag: hoe zuiver ben je met je vak be zig? Want waar blijf je als je zelfs de politie niet meer kunt ver trouwen. Het bureau wil ook de samenle ving uitnodigen zich uit te spre ken over het optreden van de po litie. Sven heeft wel vaker in dit hoekje gefigureerd. Daar door leerden wij hem kennen als een leergierig jongetje dat zijn bestaan als één grote ont dekkingsreis ervaart Zijn belangstelling - het is nét z'n vader, spreekt zijn moederwel eens op verteder de toon - gaat uit naar alles wat groeit en bloeit. Sven heeft in de achtertuin een eigen hoekje toegewezen gekregen, waar hij nauwge zet zijn aardbeien- en sla- plantjes begiet. De berichten in de krant over de varkens pest volgt hij met grote aan dacht; met afschuw beziet hij de foto's van afgemaakte var kens ('die hebben toch ook een moeder?') die in grijpers hangen. Zó'n jongetje is Sven; zeer begaan met het lot van plant en dier. Dat zit m de familie. Z'n oom Koos bijvoorbeeld, da's be halve een fanatiek visser ('ben je gek, zo'n vis voelt die haak helemaal niet') ook een bevlogen kippenhouder. Hij heeft er, in een ruime ren, on geveer tien rondlopen. Sven mag daar graag komen. Gis teren trof hij z'n ome Koos echter in een sombere bui; de kippen waren al geruime tijd geheel van de leg. Sven, die een dag tevoren op school met aandacht had ge luisterd naar wat de juf ver telde over kistkalveren en legbatterijen, keek hem niet geheel begrijpend aan. „Waarom stop je niet gewoon een paar nieuwe batterijen in die kippen van 10.00 tot 16.00 uur DE VERANDA MET ELEKTRISCH SCHUIFDAK van onze verslaggever Vout Bareman ULST - Onruststokers die het itgaansleven in Hulst onveilig laken, moeten uit de binnen bad worden geweerd. Alleen op die manier kan de veiligheid van de mensen die in het weekeinde in de binnenstad van Hulst gaan Stappen worden gegarandeerd. jGemeente en politie doen er, {volgens de PvdA-fractie in de Hulster gemeenteraad, goed aan hun afwachtende houding te laten varen. Want dat zou kunnen leiden tot nog ernstiger 'delicten' dan de recente massa le vechtpartijen en dat zou de goede naam van de gemeente én de horeca bepaald geen goed [ben. 'dA-fractievoorzitter AAH. legger vraagt in een brief aan iet college en haar mede-raads leden alle mogelijke middelen tan te wenden om 'excessen' de top in te drukken. Dat is overt oils, meent ze, niet enkel een ak van de overheid, ook de ho- ica zal bereid moeten zijn te in- 'esteren in handhaving van een loed klimaat. Zoniet, dan voor- iet de PvdA grote moeilijkhe den voor een aantal bedrijven in jdehoreca-sector. „Steeds vaker 'ijn geluiden te horen van inwo ners van Hulst die in verband iet de regelmatig voorkomen de onrust het Hulsterse uit- [aansleven mijden." Daarom noet de mogelijkheid worden 'nderzocht oproerkraaiers, die egelmatig op enigerlei wijze zijn betrokken bij vechtpartij- jen, voor bepaalde of onbepaalde tijd de toegang tot de cafés te discussie die half april plaats vond in de commissie Algemene Bestuurlijke Zaken. Tijdens die vergadering stelde politiechef J. E. van Opdorp vast dat na een aantal vechtpartijen de rust inmiddels grotendeels was weergekeerd. PvdA-fractie- voorzitter Hegger waagt dat te betwijfelen. En ze staaft dat met het verhaal over een ordinaire vechtpartij in de nacht van vrij dag 18 op zaterdag 19 april in discotheek Champs Disques. 'Enkele bij de politie bekende individuen' molesteerden die nacht een man en twee vrouwen. „Het weren van dit soort indivi duen zou kunnen worden opge pakt als een gezamenlijke ver antwoordelijkheid van horeca- uitbaters, gemeente en politie. Met aanwezige goede wil is hier absoluut wel een systeem voor op te zetten", meent Heggers Advertentie INTERNET Dit is pas meer! Nu 2 weken GRATIS op Internet Bel voor meer informatie tel. 0113-377770 ZEELANDNET de provider die meer doel! van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Honda-ééncylindertjes zingen in de Zeelandhallen een canon der toeren tallen. De hoogste noot klinkt op het rech te eind. Daar halen de bijna zestig kilo lichte karts een top van 65 kilometer per uur. Dan gas eraf, messcherp de bocht om en voetje weer naar benee. Sommige be stuurders krijgen op de openingsdag van de Goese kartingbaan zowaar het Jos Ver- stappen-gevoel. Ze wanen zich even een coureur in een Grand Prix, een kick die een geeltje per twaalf minuten kost. Even leek de kartingbaan de inzet te wor den van een juridisch steekspel tussen Zeelandhallen en gemeente Goes. Nadat exploitant R. van Vliet had laten weten vanaf 2 mei een kartingbaan te huisves ten, reageerde de gemeente pijlsnel. Een permanente baan zou niet worden getole reerd. Als tijdelijke voorziening past die wel in de bestemming 'evenementen' van de hal. Nu is het begrip 'tijdelijk' rekbaar, maar Goes lijkt Van Vliet op dit punt niet het vuur aan de schenen te willen leggen. Wel moet de hal aan de milieuvoorschrif ten voldoen. Dus geen geluidsoverlast, voldoende ventilatie en een gedegen op slag van brandstoffen. „Da's geen pro bleem", zegt Van Vliet. „Volgende week plaatsen we een afzuiginstallatie." Ook chef milieu I. de Feijter van de gemeente Goes verwacht dat aan de eisen kan wor den voldaan. Exploitant Exploitant Peter Sanders van Action In- doorkart uit Zwijndrecht zet voet op Zeeuwse bodem door ih de tweede hal van de Zeelandhallen van mei tot en met sep tember een kartingbaan op te'stellen. De markt is natuurlijk schraler dan in Zwijn drecht, maar voorlopig heeft hij weinig concurrentie, op Tholen na dan. „Maar da's een kleine baan, die het lokale pu bliek bedient." Zijn circuit in de Zeeland hallen is met vierduizend vierkante meter vier maal zo groot en professioneel uitge rust met tijdregistratie, instructielokaal, werkplaats, pits en baanploeg. De investering denkt Sanders wel terug te verdienen. „Het is op zich een financieel avontuur, maar ik heb goede hoop dat het gaat lopen." Baanmanager Jeroen Ver- meere verklapt dat voor de komende twee weken er reserveringen voor bijna twee honderd personen liggen, met name uit het bedrijfsleven. „Dat is lang niet slecht voor een nieuwe baan." Maar het is de vraag hoe lang Sanders het monopolie in Midden-Zeeland houdt. Op een steenworp afstand van de Zeeland hallen wil een West-Brabantse onderne mer ook een kartbaan beginnen. Voor de te bouwen loods heeft de gemeente al de procedure in gang gezet. Op het moment van de aanvraag wist de ondernemer ech ter niet dat de Zeelandhallen hem een stap voor waren. Het is nog onduidelijk of de West-Brabander zijn plan pog wel door zet. Concurrentiestrijd Volgens wethouder C. R. M. M. Linssen is nog geen afstel gemeld. Hij kan het 'niet helpen als er een felle concurrentiestrijd zou ontstaan'„Dat is een ondernemersri sico. Ik bemoei me ook niet met de vraag hoeveel schoenenwinkels Goes moet heb ben." Toch is vanuit de gemeente nog ge probeerd de twee concurrenten partners te maken, maar Van Vliet 'had daar geen zin in'„Ik doe zaken met Action Indoork- art. Bovendien heb ik met die concurre rende ondernemer gesproken en ik ver wacht niet dat hij zoveel geld zal investeren als er vlakbij al een karting baan is.' foto Willem Mieras SIRJANSLAND - Langs de Bredeweg bij Sirjansland ver rijzen tientallen kassen. In to taal wordt de glastuinbouw er uitgebreid met zes hectare tot acht hectare. Volgens het provinciale ont- werp-streekplan mag bij Sir jansland in totaal twintig hec tare glastuinbouw komen. Het college van B en W van Schou- wen-Duiveland vindt dat te weinig. In een reactie heeft het college gevraagd verdere uit breiding mogelijk te maken. foto Pieter Honhoff (Advertentie) Hegger schreef de brief mede namens een aantal verontruste -(Hulstenaren. Ze refereert aan de T) I GROEDE O.B.M. Groede, Voorsiraal 16. tel. (0117) 37 15 65. O.B.M. Terneuzen, Voorstraat 16. tel. (0117) 37 15 65 UverzekeringenLLl sJj MIDDELBURG O.B.M. "Zeeland". Molenwater 49, tel. (0118) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabant. Markt 5. tel. (0165) 30 15 05 Méér weten over Univé? Kom eens. langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. Daar plukt de vruchten van van onze verslaggevers GOES - De vliegenplaag die op verschillende plaatsen voor veel overlast zorgt, wordt veroor zaakt door opgeslagen mest. De vliegen gebruiken de mestho pen om eieren in te leggen. De lan en groeien in een paar dagen op tot geslachtsrijpe vliegen, die zich vervolgens weer vliegens vlug vermenigvuldigen. De eni ge remedie tegen de snel om zich heen grijpende plaag is: zorgen dat er geen mesthopen op het land liggen, of ze goed afdekken (met bijvoorbeeld zeil). Verdel gingsmiddelen spuiten helpt niet. Daarmee worden ook de natuurlijke vijanden van de vliegen gedood en wordt de plaag alleen maar erger. Insektenkenner Chiel Jacobus se vertelt dat de vliegen waar het om gaat, behoren tot het ge slacht van de steekvliegen. Een Ivan de soorten is de zogenaamde stalvlieg. Het zijn bij de Zeeuw se plagen echter niet alleen stal- "vliegen die massaal rondzoe- Rmen, maar ook andere soorten (waarvoor geen Nederlandse namen bestaan). Volgens Jaco busse zijn het vooral de wijfjes die lastig zijn. „Ze zijn belust op Imenselijk zweet. Daar komen ze (jvan snoepen. Ze beschikken ijover een zuiger waarmee ze het zweet op kunnen zuigen. Het -gaat dan met name om de zouten en mineralen. De vliegen kun nen het zweet op grote afstand al ruiken en ze komen er meteen op af. Vandaar dat ze zo hinder lijk zijn." Door het steeds grotere aantal mesthopen op de akkers binden de boeren de kat op het spek. De vliegen weten de mest feilloos te vinden en deponeren er hun ei tjes. Jacobusse: „Het vermeer deren gaat gigantisch snel. Eén vlieg brengt ettelijke honderden jongen voort. Bij goed weer kunnen de larven zich ook snel ontwikkelen. Zo'n vlieg is dan al binnen één dag geslachtsrijp. Binnen de kortste keren heb je een enorme plaag." Hij wijst er op dat de vliegen 'altijd en over al' in kleine aantallen te vinden zijn, maar in het bijzonder bij mesthopen en andere makkelijk toegankelijke vormen van mestopslag (bijvoorbeeld bas sins) is de kans op een plaag zeer groot. Vogels Wanneer de mest na aflevering in de grond wordt verwerkt of goed wordt afgedekt, zullen de vliegen zich wel wat voortplan ten, maar dat staat in geen ver houding tot wat er gebeurt in de open lucht, stelt Jacobusse. Hij waarschuwt tegen de ouderwet se opvatting om flink gebruik te maken van verdelgingsmidde len. „Dat is geen remedie. Je spuit dan ook de natuurlijke vijanden dood, onder meer insekteneters. Het is ook gevaarlijk voor de vo gels - bijvoorbeeld de witte kwikstaart - die erop af komen. Als de natuurlijke vijanden dood zijn, wordt de plaag nóg groter. Dan moet je tot in het on eindige doorgaan met spuiten, met alle gevolgen vandien." De vliegen zoeken niet alleen, zoals gemeld, Hoedekenskerke op maar vertoeven ook op Noord-Beveland. Daarlijkende problemen zich vooral te con centreren rond Colijnsplaat en Kats. De gemeente kreeg don derdag vier klachten van inwo ners. Ook raadslid A C. G. Oudshoorn van Kiesvereniging Noord-Beveland kreeg een reeks telefoontjes van veront ruste mensen. Volgens hem gaan ook Kortgene en zijn eigen woonplaats Geersdijk gebukt onder een vliegenplaag. Milieutechnisch ambtenaar R. Loos van Noord-Beveland zoekt de oorzaak in kippenmest waarin resten van pluimvee zijn verwerkt. Hij heeft voorname lijk in de omgeving van Kats en Colijnplaat elf locaties aange troffen. De mest ligt opgeslagen op de akkers om in augustus september te worden uitgere den. Loos adviseert de boeren de mest af te dekken. Hij beaamt dat er op dit moment uitzonder lijk veel vliegen zijn. „Andere jaren hebben we dat ook wel eens gehad. Maar nog nooit zo veel als nu." V arkenshouders Verklaringen als zou de oorzaak van de overlast liggen bij var- kensboeren neemt Loos met een korreltje zout. Het klopt dat en kele varkenshouders meer varkens hebben dan normaal vanwege vervoersverboden in verband met controle op moge lijke varkenspest. De bedrijven werken echter uiterst hygië nisch. Ook de varkenshouders zelf ontkennen dat de oorzaak bij hen ligt. „Er is hier geen overdadige hoeveelheid vlie gen. Wij bestrijden vliegen het hele jaar door", aldus varkens fokker B. Poppelaars uit Kort gene. Overigens lijkt de Noord-Beve- landse vliegenplaag zich te be perken tot bepaalde locaties in de getroffen dorpen. Navraag leert namelijk dat lang niet ie dereen wat merkt van de vlie- genoverlast. TERNEUZEN - Een 23-jarige man uit Philippine raakte vrij dag voor de derde keer in twee jaar een auto kwijt. De man werd gisteren op de Terneuzense Alvarezlaan voor de negende keer sinds 1995 aangehouden vanwege het rijden zonder rijbewijs. De auto waarin hij reed was niet verzekerd en werd mede daarom in beslag genomen. ii 111 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13