JL Koningskind Kabinet beloont onderbreken werk voor verzorging kinderen f j. Pinguïns thuis in Antwerpse Zoo EU-ambassadeurs terug naar Iran 4 WEKEN l s m\ rering aanbod varkens Prinses jarig Gouden en Zilveren Roos voor Britse TV-komedie ^intratuin Ridderschap voor Sluisse triatlete Terèse van Lare Dit jaar niet één lintje op Noord-Beveland Dijkstal komt niet tussenbeide Drugssmokkelaars vast Hiddink kiest voor Winter VOOR 15,00 JA, Af en toe zon Wolkenvelden en zon wisselen elkaar af. Het blijft wel droog. De wind zioak en veranderlijk. De maximum tempe ratuur omstreeks 14 graden. <240e jaargang no. 102 ^woensdag 30 april 1997 jïosse nummers 1,75 van onze redactie binnenland eRIJSWIJK - De varkens pestcrisis in Zuid-Neder- 3]and maakt de karbonades Jen koteletten flink duur- ;der. Albert Heijn heeft zijn prijzen 2 voor het varkensvlees over de hele linie verhoogd met één gul den per kilo. „En dat zal zeker niet de laatste prijsverhoging in de komende tijd. De top is niet bereikt", aldus een AH- woordvoerster. Ook de vleeswa ren zijn duurder. De prijsstijging is noodzakelijk omdat de inkoopprijs voor het 0 vlees de afgelopen weken sterk is opgelopen als gevolg van de varkenspestcrisis en daardoor geringe aanbod aan slachtvar- kens. Hoe groot de komende prijsverhogingen zullen zijn, kan de woordvoerster nog niet zeggen. piDe varkensschaarste en bijbe horende prijsstijging zijn gun stig voor de varkenshouders. De zogeheten vexwachtingsprijs op de Vleutense varkensbeurs, die een maat is voor wat de boeren krijgen voor hun beesten, is vo rige week met 48 cent gestegen tot het recordbedrag van 5,10 per kilo. Het vorige record (4,72 per kilo) dateert uit uit 1989, al dus beursvoorzitter Groten dorst. De grote slachterij Dumeco in Boxtel betaalde vorige week circa 4,68 per kilo vlees. Ook dat is veel meer dan normaal, aldus een woordvoerster. „Dat is na tuurlijk, want het aanbod is veel krapper door de pest." Opsteker Die uitzonderlijk hoge (aan koopprijzen zijn niet alleen een opsteker voor de varkenshou ders die buiten het pestgebied wonen en dus kunnen doorboe- ren, maar ook voor de boeren binnen het gebied bij wie de overheid de veestapel opkoopt. Het ministerie van Landbouw, dat op grote schaal dieren over neemt omdat ze (mogelijk) met pest zijn besmet of omdat de hokken anders overvol raken, betaalt namelijk ook gewoon marktprijzen. Tot nu toe zijn al ruim een miljoen beesten opge kocht door de overheid, aldus een woordvoerster van het de partement. Keerzijde van de medaille is echter dat veehouders die na de pest weer opnieuw willen be ginnen diep in de buidel moeten tasten, want naast de vleesprijs steeg ook de prijs van biggetjes de afgelopen weken flink. In Brabant zijn dinsdag weer zes nieuwe gevallen van var kenspest geconstateerd. Het to taal aantal bedrijven is hiermee op 137 gekomen. ANP Prinses Juliana viert vandaag haar 88ste verjaardag. foto Ruud Hoff/ANP MONTREUX - De Britse kome die Cold Feet is op het festival van Montreux tweemaal ixx de prijzen gevallen. De serie van het Britse Granada TV kreeg dinsdagavond een Goudexx Roos voor de beste TV-serie in de ca tegorie Algemeen en behaalde een Zilveren Roos in de catego rie Humor. Met de uitvex'kiezing van Cold Feet werd voor de twaalfde keer in het 37-jarig bestaan van het Zwitserse televisiefestival de hoogste pi-ijs toebedeeld aan een Britse produktie. De come dy waarin het leven van een groep jonge mensen centraal staat is zeer populair onder de Britse jeugd. Als beste Sitcom - Situational comedy- kwam de Amerikaanse inzending de Larry Saunders Show uit de bus. Voorts kreeg de Duitse film The Waiting Room van producente Regina Ziegler de Persprijs van een internatio nale jury. Afgelopen zaterdag werd de Britse televisie- en radiozender BBC die dit jaar zijn zestigste verjaardag viert, in het zonnetje gezet met de Gouden Ereroos. DPA (Advertentie) Rondom koninginnedag bieden wij u een prachtige stammargriet aan. Koninklijke sfeermaakster op terras of balkon. Houdt zielsveel van de zon en bloeit de hele zomer met witte bloemen. Regelmatig bemesten met IntraKeur Kuipplantenkuur. Van 24,95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 Koopavond: vrijdag tot 20.45 HET GROENE WARENHUIS In mei ook donderdag koopavond tot 20.45 uur van onze verslaggever Marcel Modde SLUIS - Dat de Sluisse triatlete Terèse van Lare- de Kaestecker (48) over een lange adem beschikt, heeft ze reeds meerdere malen bewezen. Dinsdag leidde haar bijzondere uithoudingsvermogen tot een nieuwe bijschrijving op haar indrukwekkende erelijst. Van Lare werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ze kreeg de onderscheiding uitge reikt door burgemeester C. van Liere. Van Lare beschikt over een groot doorzettings vermogen. Pas op 38-jari- ge leeftijd legde deze moeder van twee kinde- Terèse van Lare uit Sluis is een van de 42 Zeeuwen die gisteren een konink lijke onderscheiding ont vingen; de triatlete werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. foto Charles Strijd ren zich actief toe op de conditiesport. Direct na haar aantreden in het landelijke wed strijdcircuit van du- en triathlon dwong ze de no dige bewondering af. Zo werd de Sluisse in 1988 vierde bij het Nederlands kampioenschap in Alme- re. Een jaar later werd ze kampioen bij de dames veteranen en bracht ze binnen die categorie eveneens een wereldre cord op haar naam. In 1994, '95 en '96 behaalde ze de wereldtitel bij de lange afstandstriathlon. Voorbeeld Tussendoor werd ze in 1995 nog even wereld kampioen run-bike-run. Van Lare kreeg de onder scheiding omdat ze een voorbeeldfunctie ver tolkt voor de gemeen schap. Zij was een van de 42 mensen in Zeeland die werden bedacht met een koninklijke onderschei ding. zie ook pagina's 3,12 en 13 van onze verslaggever René Schrier WISSENKERKE - Burge meester M. L. Everaers van Noord-Beveland hoefde dit jaar op de dag voor Koningin nedag niet in actie te komen voor het opspelden van ko ninklijke onderscheidingen. Hij heeft wel geprobeerd druppels van de lintjesregen ook in zijn gemeente te laten neerkomen, maar het mocht niet baten. Via een oproep in een huis- aan-huisblad werd de bevol king gewezen op de mogelijk heid iemand voor te dragen voor een koninklijke onder scheiding en dat leidde ook wel tot gesprekken van de bur gemeester met betrokkenen. Maar uiteindelijk kwam het er niet van. Everaers: „Hetkwam er op neer dat mensen er nu lie ver vanaf zagen, wellicht in de hoop dat ze op een later tijd stip een hogere onderschei ding krijgen. Je moet een lintje ook wel op het juiste moment geven. Verschillende mensen zijn nog actief in allerlei func ties bezig en zijn er misschien nog niet aan toe", aldus de burgemeester. „Volgend jaar zullen er vast wel weer koninklijke onder scheidingen zijn op Noord-Be veland. Aan de andere kant moet je ook niet zoeken om te kunnen onderscheiden." van onze verslaggever ANTWERPEN - De dierentuin in Antwerpen is uitgebreid met een hypermodern verblijf voor pinguïns en zeeotters. De dieren zijn op geen enkele an dere plaats in Europa in een zo natuurgetrouw nagebootste biotoop te zien. Het verblijf van de pinguïns herbergt 34 dieren: 24 koningspinguïns, vijf macaronipinguïns met markante citroengele kuiven en vijf rotsspringers, ook geel- gekuifd. In een ander verblijf in hetzelf de gebouw dartelt een zeeot ter-paartje uit Alaska rond: het vrouwtje Kipnuk en het mannetje Peta. De verrichtin gen van de pinguïns en de ot ters kunnen zowel boven als onder water worden gevolgd. 'Vriesland', het eerste project van het Master-plan van de Antwerpse Zoo, heeft ruim acht miljoen gulden gekost. Vandaag verricht premier Luc Van den Brande de opening. Vanaf 1 mei is 'Leven in ijskou de zeeën' voor het publiek toe gankelijk. foto Charles Strijd zie ook pagina 15 van onze verslaggever Mare Peeperkorn DEN HAAG - Werknemers krij gen ruim zeshonderd gulden per maand van de overheid als zij verlof opnemen voor de zorg van kinderen of scholing. Voor waarde is dat de baair van de verlofganger tijdelijke bezet wordt door een werkloze of een herintreder. De subsidie voor het onderbreken van de loop baan moet volgend jaar van de grond komen. Minister Melkert van Sociale Zaken typeerde de kabinets voorstellen gisteren als 'een be slissende stap' op weg naar de nieuwe arbeidsmarkt. Op die markt hebben werknemers meer tijd voor hun gezin en de verzorging van zieke ouders. Ook zijn er meer mogelijkheden om even 'bij te tanken', onder meer via scholing. Werkgevers op hun beurt hebben belang bij uitgerust en bijgeschoold perso neel dat flexibel inzetbaar is. Het kabinet komt daarom met een wetsvoorstel dat loopbaan onderbreking financieel onder steunt. Iedere werknemer (lan ger dan een jaar in dienst) kan verschillende malen in zijn car rière van de verlofregeling ge bruik van maken. Per keer mag het verlof maximaal zes maan den duren. De verlofganger ont vangt als ondersteuning 960 gulden bruto van het rijk, wat ruwweg neerkomt op zo'n zes honderd gulden netto. Tienduizenden De regeling' kost de overheid naar ver-wachting niets extra's, omdat de verlofgangers deels vervangen worden door werklo zen wier- uitkering dan wordt bespaard. Minister Melkert ver wacht dat tienduizenden werk nemers - vooral tweeverdieners - jaarlijks van deze verlofrege ling gebruik zullen maken. De werkgever kan weigeren het verlof toe te staan, maar Mel kert verwacht niet dat dit vaak zal gebeuren. Naast de loopbaanonderbre king verruimt het kabinet ook de mogelijkheden om vakantie dagen op te sparen. Niet opge nomen dagen mogen straks vijf jaar lang blijven staan, om dan in een keer gebruikt te worden. Ook onderzoekt het kabinet hoe de spaarloonregelingen met be- (Advertentie) Opening Schelde Jazz Festival ^lUel&maeuL viert 75e-verjaardag in Zuidlandtheater Terneuzen Concert met buffet op 22 mei Toegangsprijs 100,- (voorverkoop) Bel 0115-616688 voor meer informatie In de kwestie rond de Rotterdamse korpschef Brinkman wei gert minister van binnenlandse zaken Dijkstal tus senbeide te komen. De fracties van PvdA en CDA de- J den daartoe gisteren een tevergeefse poging. Justitie in Middelburg houdt vijf mensen vast. die betrokken waren bij een transport van naar verluidt 1500 kilo cocaï ne; de Canadese trawler waarmee de drugs werden vervoerd, is in Zeeuwse wateren onderschept. Het Openbaar Ministerie doet echter geen mededelingen over de achter gronden van de 1 drugsvangst. Bondscoach Guus Hiddink heeft besloten Aron Winter van avond met Oranje tegen San Marino te laten spelen. Formeel staat Winter rechts in de verdediging, op de plaats van de naai de bank verwezen Michael Reiziger. Clarence See- dorf neemt de positie van rechtsbuiten in, zonder morren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4 buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,14 en 15; sport: 17,18 en 19. lastingvoordeel ingezet kunnen worden voor verlof. Op die ma nier kan de wat karige zeshon derd gulden per maand ver hoogd worden. De Tweede Kamer kan zich in grote lijnen vinden in de kabi netsvoorstellen. Dat geldt ook voor het plan om werknemers die een kind adopteren vier we ken betaald verlof te geven. Tij dens die periode ontvangt de ouder een ziektewetuitkering. Dit zogenaamde 'hechtingsver lof' om aan het adoptiekind te wennen, is volgens Melkert ver gelijkbaar met zwangerschaps verlof bij andere ouderparen. Het kabinet verruimt niet het zogenoemde 'kraamverlof', de twee dagen die de vader vrij heeft om zijn kind bij de burger lijke stand in te schrijven. De Kamer had daar wel om ge vraagd. Melkert vindt dat de CAO-partijen daar zelf maar moeten uitkomen. GPD van onze correspondent Paul Koopman LUXEMBURG - Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken is er gisteren in Luxemburg in geslaagd dreigende verdeeld heid tussen de Europese hoofd steden over strafmaatregelen tegen Iran te voorkomen. Onder grote druk van de Ver enigde Staten werd besloten de 'kritische dialoog' met Teheran voorlopig niét te hervatten en leden van de Iraanse inlichtin gendienst uit te wijzen. Maar te gelijkertijd werd het licht op groen gezet voor een terugkeer van de Europese ambassadeurs naar Iran. In deze 'dubbele boodschap' konden de vijftien zich, tot grote tevredenheid van de Nederlandse voorzitter, vrij snel vinden. „Voor allen stond voorop dat er één verklaring moest komen, één gezicht van Europa op dit punt. Ik ben gelukkig met dit gemeenschappelijke stand punt", aldus Van Mierlo na af loop van een vergadering met zijn Europese collega's van bui tenlandse zaken. Veertien lid staten, op Griekenland na, ver braken hun betrekkingen met Iran nadat op 10 april een Duit se rechtbank de Iraanse staat schuldig had bevonden aan be trokkenheid bij een aanslag in 1992 op vier Koerdische dissi denten in het Berlijnse restau rant 'Mykonos'. Veel energie Brusselse diplomaten hadden de afgelopen dagbn veel energie gestoken in het zoeken van overeenstemming. Een verdeel de reactie kon de EU zich na de recente onenigheid over de in terventie in Albanië en over de Chinese mensenrechtenkwestie eigenlijk niet meer permitteren. Daarom diende Van Mierlo de brede kloof te overbruggen tus sen Griekenland - dat Iran on gemoeid wilde laten - en landen als Zweden, dié liefst ook eco nomische sancties wilden. De 'solidariteit' met het door Iraans terrorisme getroffen Duitsland hielp volgens Van Mierlo de col lega's uiteindelijk over de streep. De maatregelen waartoe de vijf tien besloten, houden precies het midden tussen harde sanc ties en fluweelzachte gebaren, met veel mogelijkheid het be leid later alsnog te wijzigen. Zo is in het midden gelaten of en zo ja wanneer de 'kritische dia loog' her-vat zal worden. Euro pese ministers mogen voorlopig niet meer officieel naar Teheran reizen, maar nog wel officieus. Aan de andere kant trotseert de EU Iraanse represailles door de aangekondigde uitwijzing van leden van de Iraanse inlichtin gendienst. Voor het gebouw van de Europe se raad in Luxemburg demon streerden gisteren enkele hon derden Iraanse asielzoekers in een poging de EU tot harde actie aan te sporen. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1