Een dieptepuntje bij louter voorspoed Voorspellen heeft nog even geen zin De balans tussen techniek en kracht Dennis Voshart Irma Heeren Erwin Simpelaar Sportgala is nu ook op Internet te volgen vrijdag 25 april 1997 Elk jaar wat nieuws. Het Sportgala gaat er prat op. Bij de achtste editie, vanavond (vrijdag) in Sportpunt Zeeland te Goes, wordt via internet live verslag gedaan van de ontwikkelingen rond de verkiezingen sporter, sporttalent, sportploeg en sportvrijwilliger van het Zeeuwse sportseizoen. Via http://www.zeelandnet.nl/sportgala is rechtsstreeks te volgen wie zich mag belasten met de erfenis van voetballer Dennis de Nooijer, die in 1996 werd verkozen tot Zeeuws sporter van het jaar. Bovendien hebben internet-bezitters de mogelijkheid via de digitale snelweg hun stem uit te brengen op de drie genomineerden: korfballer Dennis Voshart, triatlete Irma Heeren en atleet Erwin Simpelaar. Voshart, onlangs voor de tweede keer verkozen tot beste korfballer van Nederland, is voor de derde keer genomineerd. In 1995 moest de inwoner van Scharendijke Heeren voor laten gaan, in 1996 Dennis de Nooijer. Voshart: „Drie keer scheepsrecht? Ik hoop het wel." Irma Heeren uit Middelburg, in 1996 Europees kampioene run-bike-run, doet geen voorspellingen. „Ik zie het allemaal wel." En outsider Erwin Simpelaar, die in het afgelopen sportseizoen veel progressie boekte als discuswerper annex kogelstoter, ziet voor zichzelf vanavond geen hoofdrol weggelegd. „Ik ben tenslotte nog junior'", aldus de 19-jarige Goesenaar. Het talent van het jaar moet komen uit tafeltennisser Kalun Yu, judoka Jessica van der Spil en bridger Bart Groosman. Het trio speelt op nationaal niveau een voorname rol in hun discipline. Voor de verkiezing van sportploeg van het jaar zijn de voetballers van Hoek (kampioen van de eerste klasse), de handballers van EMM uit Middelburg (kampioen tweede divisie) en de schakers van Het Witte Paard uit Sas van Gent (promotie naar de hoofdklasse) genomineerd. Bovendien wordt, net als vorig jaar, een sportvrijwilliger van het jaar gekozen. Het jaarlijkse feestje van de Zeeuwse Sportraad voor de Zeeuwse sport, dat vanavond vanaf 19.30 uur wordt gepresenteerd door Leen Beckers van de Belgische televisie-omroep BRT, staat in het teken van nieuwe sporttrends. Zo zijn er demonstraties stijldansen, dat sinds kort door de sportkoepel NOCNSF wordt erkend, het vooral onder jongeren populaire skaten en nieuwe bewegingsculturen. De voorbereidingen voor het nieuwe zomerseizoen zijn in volle gang. Op camping Schouwenduin in Burgh-Haam- stede heerst een serene stilte, nog wel zo vlak voor het vakantieseizoen. Even zoe ken en daar staat hij. Een afgeknipte spij kerbroek, een paar stevige werkschoenen en een rood-bruine tint op het gelaat. Werk in uitvoering voor de man die voor de derde opeenvolgende maal genomi neerd is voor Sportman van Zeeland, maar nog niet eerder werd uitverkoren. „Driemaal scheepsrecht? Ik hoop het wel. Het zou inderdaad wel eens tijd worden", grijnst korfballer Dennis Voshart. Voshart heeft een bewogen en succes vol jaar achter de rug, De 27-jarige in woner van Scharendijke won met DKOD uit Heelsum de landstitel op het veld, ze gevierde met dezelfde club op het NK beachkorfbal in Ouddorp, is niet meer weg te denken uit de basis van Oranje en maakt naar eigen zeggen één van zijn bes te seizoenen uit zijn carrière door. Voshart kreeg daarvoor de bevestiging door zijn uitverkiezing tot beste korfballer van Ne derland. Hij kreeg meer rust in zijn leven door de overstap van DKOD uit Heelsum naar Deetos. Met de ploeg uit Dordrecht haalde de felbegeerde finale in de tot de nok toe gevulde Rotterdamse 'Ahoy. Er was slechts één smetje. Het Papendrecht- se PKC versloeg de favoriet. „Dat was toch wel het dieptepuntje", er kent Voshart. „Als je het globaal bekijkt, was Deetos de meest constante ploeg van de zaalcompetitie: de minste treffers te gen, de meeste voor. Maar kort voor de fi nale merkte ik dat onze ploeg - mede door wat kleine blessures - niet lekker in haar vel zat, ook ik zelf niet. Dat merkte ik al tijdens het inschieten. Mijn ploeggenoten gedroegen zich opmerkelijk stiller dan normaal. Ik had het al een keer meege maakt en probeerde ze als 'routinier' nog op te beuren. Het leed was echter geleden. Zo'n wedstrijd staat nu eenmaal op zich zelf." Op die dag na ging het de Zeeuwse korf- balier louter voor de wind. Vooral zijn overstap van DKOD - Heelsum ligt in de buurt van Arnhem - naar Deetos bracht hem verlichting. Het aantal autokilome ters werd gereduceerd tot eenderde, van de 1200 die hij wekelijks aflegde terug naar 400. Hij heeft nuniet meer het gevoel dat er al een pittige training op zit, voor dat hij een bal in zijn handen heeft gehad. „Ik speel pas vier jaar op topniveau en wil nog zeker drie jaar daar blijven", zegt Voshart, die interesse van Swift uit Mid delburg afwimpelde. Swift heeft het in zich door te groeien naar de hoofdklasse, maar zal dan geen voorname rol kunnen vervullen, denk ik. Deetos is al heel lang een topper in Nederland, vergelijkbaar met PSV of Feyenoord bij het voetballen. De keuze was daarom niet zo moeilijk." Toch was er een opmerkelijk verschil tus sen de twee toppers - DKOD uit het korf- balbol werk rond Arnhem en Deetos uit de in korfballand vermaarde Drechtstreek. Voshart: „Bij DKOD werd de nadruk ge legd op de teamprestatie, bij Deetos wordt meer functiegericht gewerkt. Mijn periode bij DKOD is heel belangrijk ge weest voor me. Daar ben ik gevormd. Bij Deetos was het daarom even wennen, want daar heerste al meer dan tien jaar een vast stramien. Dat is wel goed, maar ik probeer er ook wat van de speelstijl van DKOD in te mengen. Dan word je veelzij- diger, Vroeger luisterde ik als jong ventje naar de ouderen en keek tegen hen op. Nu merk ik dat dat andersom ook het geval is. Over zijn concurrenten'bij de sportver- kiezing weet Voshart niet overdreven veel. Over triatlete Irma Heeren: „Daar ben ik niet zo van op de hoogte. Werd die geen Europees kampioene run-bike-run? Inderdaad. En over kogelstoter en dis cuswerper Ei-win Simpelaar: „Die ken ik beter, want die woonde bij mijn vriendin in de buurt. Dat wordt volgens mij een in ternationale topper. En is volgens mij de grootste kanshebber." En over zijn eigen kansen: „Natuurlijk hoop ik het te wor den, dat zou leuk zijn. Ik vind het een gro te, eer om drie jaar achtereen genomineerd te worden. Het is voor mij tevens de beves tiging dat het lcorbal geen ondergescho ven kindje is in de Zeeuwse sportwereld. En vooral dat doet mij goed." Michel Brands Irma Heeren: Ik heb ontdekt hoe betrekkelijk de sportwereld eigenlijk is. foto Lex de Meester Echt prettig voelde Irma Heeren zich er niet bij. Na de Holland Powerman in Venray, waar ze met de derde plaats Ne derlands kampioene run-bike-run werd, werd gesuggereerd dat de Middelburgse atlete was bezweken onder de macht van de buitenlandse toppers. Ze was dik te vreden maar haar derde nationale titel op rij was door de buitenwacht niet op juiste waarde geschat, vond Heeren. Ze kon er prima mee leven dat de Canadese winna res Lucy Smith en de Zwitserse Dolerita Gerber voor haar finishten. „Want ze wa ren gewoon sterker. Ik ben nog niet opge wassen tegen hen. Dat is waar." Waarmee de 30-jarige Heeren wil zeggen: ik ben op de weg terug, maar heb mijn oude niveau nog niet bereikt. „Nóg niet." Ze is van ver moeten komen. Heeren was tijdens een fietstraining op de 23e juni van het vorige jaar geschept door een automobilist die haar geen voorrang had verleend. Ze hield er een gebroken linker sleutelbeen aan over en het seizoen was in één klap voorbij. Het was een fikse domper voor de atlete die het seizoen zo steik was begonnen. In januari startte Heeren het jaar met een prima zege bij de internationale Power Woman run-bike-run op Lanzarote. Drie maanden later, in april, werd ze tot Ne derlands (in Venray) èn Europees (in het Portugese Mafra) run-bike-run. kampioe ne gekroond. Door het ongeluk moest Heeren worden geopereerd, want de breuk aan haar sleutelbeen was een ge compliceerde. Een stukje bot uit haar heup werd getransplanteerd naar haar sleutelbeen. Heeren moest weer helemaal opnieuw beginnen. Weken zat ze stil. Daarna volgde revali datie. Heeren moest afzien. „Plet was een heel moeilijke tijd. Ik heb toen ontdekt hoe betrekkelijk de sportwereld eigenlijk maar is." Ze kampte niet tegenslagen. En dat werkte ontmoedigend. „Want ik wilde zo graag." Vooral mentaal was het voor Heeren zwaar. Even overwoog ze zelfs he lemaal met sporten te stoppen. Ze zocht haar toevlucht in een ondememerscur- sus. „Ik moest m'n energie ergens kwijt." Maar dat gaf geen voldoening. „Ik heb na gedacht en uiteindelijk besloten om toch door te gaan." Het jaar 1996 was er daardoor voor Irma Heeren één met twee gezichten. Een zon nige en een donkere. „Eigenlijk zou je dat jaar in drie delen kunnen splitsen", zegt Heeren. „Eex-st een heel goed begin, ver volgens een hele slechte periode en daar- na weer een stijgende lijn." Want heel langzaam keex-de ze terug en deed ze weer van zich spreken. Haar eerste officiële ze ge behaalde ze bij de Oranjepolderloop in Arnemuiden („Maar die wedstidjd liep ik als duuitrairdng."), vex-volgens werd ze zesde bij de sterk bezette Warandecross over zes kilometer in Tilburg. „Het x-esul- taat in Tilburg deed me ontzettend goed. Mijn motivatie groeide daardoor meer" Ze bloeide op. De wintex-pex-iode was de hare. Twee maanden geleden, op 2 maart, had ze haar sterke tex-ugkeer kunnen bekro nen bij de Nedei-landse veldoopkampi- oenschappen in Apeldooxm. Alle ogen wax-en op haar gericht. Maar haar missie mislukte. Heer-en eindigde op de teleur stellende zesde stek. „Nog steeds heb ik er een nax-e smaak van. Ik had er zoveel voor gedaan, maar op de dag zelf lukte het niet. Ik was de enige die recht had op de titel. Dat vind ik nog steeds." Volgende maand wacht het EK-run-bik- run in het Poolse Glokow. Daar moet Hee ren haar titel zien te verdedigen. Maar de duatlete legt zichzelf geen druk op. „Het wordt een hele andere wedstrijd dan vorig jaar Want voor het eex-st is stay eren toege staan. Ach, ik zie het allemaal wel. Ik zit momenteel lekker in mijn vel. Het gaat steeds beter En natuurlijk wil die titel dolgraag mee naar huis nemen. Maar ik weet niet waarop ik dit moment precies sta. Dat is gewoon moeilijk aan te geven, Plet heeft daarom geen zin om voorspel lingen te doen. Eldridge Pentury Het is nxisschieix het best bewaarde ge heim in de Zeeuwse atletiek. Zelfs zijn ouders hebben bij benaderixxg geexx idee welke afstanden - tot op de decimeter nauwkeurig - de hersenexx van Erwin Simpelaar teisteren. Vastgeklonken in zijn gedachten, denkt de kogelstoter an nex discuswerper maar één ding: waar maken wat bij zichzelf heeft beloofd. De wetenschap dat zijn talent in bet voorbije jaar met een karrevracht aan persoonlijke en exxkele nationale juniox-enrecords tot volle wasdom is gekomen, sterkt hem. Niet alleexx de beste van de wex-eld wor den, maar de kogel dan wel de discus vooral daar laten neerploffen waar Sim pelaar vermoedt dat ze ooit zullen neer- ploffexx. Alleen Bert de Jonge, zijn trainer, wa kend oog en steun- en toeverlaat, is deelgenoot van wat bij Ex-win Simpelaar 'tussen zijn oren' borx-elt. „Als mensen vragen wat ik in de toekomst wil gooien, zeg ik meestal: ver. Het heeft geen zin van de daken te schx-eeuwen dat ik de discus 120 meter ver zal gooien. Stop ik, en ik ben niet vex-der gekomen dan 119 meter dan zeggen de mensen: hij heeft zijn doel niet bereikt. Zeg ik wat ik wil, dan leg ik me zelf druk op. Nu alleen Bex-t en ik weten wat ik wil bereiken, is dat minder: Rond bazuinen heeft geen zin." Negentien is Ex-win Simpelaar, en klaar voor het grote werk. Maar nog niet gereed voor de ultieme explosie. Hij zoekt nog naar de juiste balans tussen lichaam en geest, tussen techniek en kracht. „Want kracht heb je nodig om je techniek te ver beteren." Exx tussen discus en kogel. „Ik weet dat ik niet door kan gaan met beide, maar voorlopig zie ik geen aanleiding me op één disciplirxe te richten. Discuswer pen is meest technische onclex-deel vaxx de atletiek, kogelstoten gebeux-t meer op kracht. Uit allebei kan ik nu nog voordeel putten." De Goesenaar - in 1995 al eens verkozen tot sportalent van Zeeland - stippelt de route naar de mondiale top nauwkeux-ig uit, desnoods via de digitale snelweg. In- tex-net als informatiebron voor wat leef tijdsgenoten in alle uithoeken van de aardbol realiseren. „Je moet toch weten wat ze gooien." Simpelaar is er zich echter, als geen ander van bewust dat kijken naar andei'en geen zin heeft. „Je xxxoet het zelf doen." Niettemin hangt het krachthonk op de at letiekbaan van AV'56 in Goes vol met ver geelde kopieën van gefotografeerde wex-phoudingen en cijfex-materiaal van voormalige toppers als Guenthor en Tim- mex-man. Eén vei-gelijking dan: Guenthor wierp de kogel op 19-jarige leeftijd naar 16.42 meter Simpelaar zit al op 17.27. Voor de volledigheid: Guenthor legde op de Olympische Spelen van 1988 in Seoul beslag op de bronzen medaille. Simpelaar staart zich evenwel niet blind op getallen of de technische uitvoering van idolen uit een recent of ver verleden. „Je kunt er veel van leren, ik denk er veel over na, maar je bent natuurlijk geen kloon van iemand." Dat hij een replica heeft besteld van het beroemde beeld De Discuswerper - de best bewaarde kopie van het brorxzen, verloi-en gegane ox-igi- neel uit ongeveer 450 v.C staat in hetTher- menmuseum in Rome - is dan ook een aar- digheidje. De 187 centimeter lange en 96 kilo zware Simpelaar - „ik eet onder meer anderhalf bx-oocl per dag, bananen, kiwi's en wax*m eten" - weet dat hij zijn lichaamsbouw niet meeheeft. Hij komt lengte tekort. Snelheid, daar moet Simpelaar - door de atletiekunie bestempelt als voorbeeldat leet - het van hebben. „Ik heb mijn bouw enigszins tegen. Vorig jaar bij het WK voor junioren in Sydney was ik de kleinste van alle deelnemers. Voor cle hoogte van het wegstoten van de kogel scheelt dat enorm. Ikmoet het compenseren met mijn snelheid en explosiviteit." Die doet hij vooral op op de baan van AV'56 in Goes. Hij beheert er zes dagen in de week praktisch solo het krachthonk, de baan en het secretariaat, waar Simpelaar zonder problemen met de sleutels zwaait en met enige regelmaat een greep doet in de koelkast. Week in, week uit, jaar in, jaar uit, trainend voor dat ene doel. De top. Dat is zijn drijfveer. „Op Nieuwjaars dag was het min twaalf. Ook dan moet je trainen. Stel je voor dat ik ooit op een WK in Helsinki moet gooien. Dan moet je je nu al wapenen tegen de kou. Ja, het is minder leuk, maar ik krijg zoveel moois terug van de atletiek. Dat is het me allemaal waai'd." Mark Caldenhoven Erwin Simpelaar: Ik eét anderhalf brood per dag. foto Dirk-Jan Gjeltema Dennis Voshart: Vroeger luisterde ik naar ouderen en keek tegen hen op. Ik merk nu dat dat andersom ook zo is. foto Pi eter Hon hoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25