Zeg Trui, waar blijft de koffie? Jong geleerd oud gedaan LaBan PZC ijst van locaties ipslag Belgisch [ernafval kleiner zeeland Brandje in binnenschip Korpsen naar concours Kerkrade Zes maanden cel voor dealer FNV houdt Zeeuws steunpunt Messentrekker aangehouden Bedrijfsongeval in haven Eis anderhalf jaar cel voor inbraken en diefstallen met geweld Technische Bedrijfskunde in Eindhoven: verstandig .....veelzijdig! ^-Fontys tSTEE LAUDER vrijdag 25 april 1997 door Willem van Dam Ongeveer zeventig procent van alle onbetaalde arbeid in Nederland ivordt door vrouwen verricht. Vrou wen doen het huishouden, zij zorgen voor man en kinderen, gaan óók voor de zieke buurman of overbuurvrouw naar de supermarkt, zijn actief in al lerhande vrijwilligersorganisaties. Maar wordt dat ook gewaardeerd, waarom zijn het meestal vrouwen die dat soort werk doen en vooral: wat ge beurt er als die onbetaalde arbeid niet meer gedaan zou worden? 'Gedeelde zorg, het halve werk', heet het project dat de drie landelijke ou derenbonden hebben opgezet. In het kader daarvan trekt sinds het begin van deze maand een gezelschap oude re amateurtoneelspelers langs thea tertjes. Ze stonden in Groningen, Hoorn, Arnhem en - donderdag - in Kapelle; „Zeg Trui, waar blijft mijn koffie. En vergeet je de koekjestrom mel niet mee te nemen?" Door de zaal /an De Vroone gaat een giechel van herkenning; hoe vaak moeten de wouwen onder de bezoekers van de toneelvoorstelling Overwinteren dat [thuis zélf niet aanhoren? Jan Smeets (ooit betrokken bij het po litieke vormingstheater Proloog) schreef het stuk in opdracht van de ANBO, PCOB en UNIE KBO. Het gaat over zorg, traditionele rolpatronen, afhankelijkheid en onafhankelijk heid. Het is een spiegel, een lachspie- maar wèl een die de werkelijkheid niet eens zo heel erg vertekent. Overwinteren speelt zich af op een zonnig terras van een appartement [aan de Costa Brava, waar het echt- jpaar Henk en Trui een ontsp annen va- ikantie hoopt door te brengen. Henk is [net gepensioneerd. Trui niet. Zij is 'huisvrouw en daar huisvrouw ('Als een vrouw de ramen lapt is het: mwa- mhhh, maar zodra een man dat doet |s-ie glazenwasser') geen beroep is, ibestaat voor haar ook geen VUT-rege- Henk zit daar op dat terrasje prettig van zijn pensioen te genieten en naar het ruisen van de zee te luiste- :ren, zijn Trui slooft zich uit om het Ihem in alles naar de zin te maken - zo als ze dat haar hele leven heeft ge daan. Ze hebben het genoeglijk sa linen. Tot zij door haar enkel gaat en [niet meer voor hem kan zorgen. Dan [verandert hij van een bedillerige echt- jgenoot in een meelijwekkende stak ker die er niet eens in slaagt een ome- jlet te bakken. Hulpeloos omhoog (Uit het leven gegrepen, heet zoiets. De man is geboren om spijkers in de muur te slaan en de rekeningen te betalen, Een scene uit het bejaardentone de vrouw doet de was en brengt de aardappels op tafel. Zo was het vroe ger en zo gaat het - vooral bij oudere echtparen - nog steeds maar al te vaak. Maar wat indien één van beiden door welke oorzaak dan ook wegvalt? Dan gaan de handen hulpeloos om hoog, staart de man vertwijfeld naai de knoppen van de wasmachine of zit de vrouw met vraagtekens in haar ogen de doos met verzekeringspapie ren door te spitten. Via het project 'Gedeelde zorg, het halve werk' willen de drie ouderen bonden een discussie op gang brengen over de rolverdeling in het huishou den, over de betekenis van burenhulp en mantelzorg, over het belang van vrijwilligerswerk. De ANBO, UNIE KBO en PCOB doen dat niet alleen via theatervoorstellingen, maar ook door op diverse plaatsen in het land ge- k Overwinteren. spreksbijeenkomsten te houden, waar ouderen met elkaar praten over hun ervaringen, dilemma's en wensen op dat gebied. De acteurs die met Overwinteren door het land gaan, komen uit Ede, Tilburg, Breda, Eindhoven, Oss, Amersfoort en Apeldoorn. Ze reageerden op ad vertenties die in bladen voor amateurtoneel en de periodieken van de ouderenbonden werden geplaatst. Ruim dertig kandidaten meldden zich aan. Na een auditie werden er uitein delijk acht geselecteerd, Sommigen van hen hadden tot voor kort nooit op het podium gestaan, anderen zijn al jaren lid van amateurtoneelgezel schappen als het Nieuw Eindhovens Toneel en Ons Onderling Genoegen. Ze hebben echter één ding met elkaar gemeen: de scènes die zij spelen her kennen zij maar al te goed. Hoe meewarig werd Rien Reuser (57 jaar, Breda) destijds niet doorzijn col lega's op het werk bekeken toen hij ze vertelde dat hij wel eens eenluierwas- je deed? En vroeger bij hem thuis: „Mijn vader bemoeide zich nooit met de vaat en het eten. Niet alleen omdat hij dat niet wilde, maar ook omdat hij foto Willem Mieras dat niet van mijn moeder mocht; het huishouden was haar afdeling." Frits Berens (75 jaar, Eindhoven): „Ik werd al op vrij jonge leeftijd weduwnaar en bleef achter met vijf kinderen, Ik had mijn werk, maar het huishouden moest toch ook gedaan worden; eten koken, gordijnen wassen, stofzuigen, noem maar op. Een gezinshulp werd op den duur onbetaalbaar. En daar sta je dan." Maar andersom ook. Toen Maria van Brandwijk (75Ede) haar man verloor, 'moest ik me in al die papieren gaan verdiepen'. „Ik had geen flauw idee hoe het met de hypotheek zat, de be lastingformulieren, de verzekeringen; dat had mijn man altijd gedaan." En nu? Maria van Brandwijk, met een tri omfantelijk glimlachje: „Ik weet zelfs hoe een computer werkt. MIDDELBURG - De brandweer Middelburg is donderdag om .14.35 uur uitgerukt voor een brandje in een binnenschip dat lag aan de kade van de Siloweg. In het vooronder van het schip bleek bij laswerkzaamheden brand te zijn ontstaan. De schipper wist het vuur met enkele poederblussers te blussen. De brandweer zorgde voor het nabluswerk. De schipper, die rook had ingeademd, is met een ambulance vervoerd naar het ziekenhuis om te worden nagekeken. Om 15.13 uur kon de brandweer inrukken. De schade wordt geschat op duizend gulden. MIDDELBURG - De Vlissingse drumfanfare Deltaband en de drum bugle korpsen van Juliana en Blue Spirit uit Mid delburg mogen in juli deelnemen aan het Wereld Muziek Con cours in Kerkrade. De Walcherse korpsen komen uit in de mars wedstrijden en de showwedstrijden. Alledrie plaatsten zij zich voor de eerste divisie in hun onderdeel. Aan deelname aan het internationale festival voor amateur muzikanten gaat een uitgebreide selectie vooraf. Het dertien de Wereld Muziek Festival in Kerkrade vindt plaats van 3 tot en met 27 juli. De Zeeuwen spelen op zondag 6 juli (Blue Spi- rit-showwedstrijden), zaterdag 12 juli (Juliana-showwed- strijden) en op zondag 20 juli (Deltaband-marswedstrijden). MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft een 19- jarige inwoner van Sas van Gent wegens drugshandel veroor deeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk. Na het uitzitten van zijn straf moet hij zich schikken naar de aanwijzingen van de reclassering. DeSassenaar liep op 18 december vorig jaar tegen de lamp tij dens een deal met Belgen op het Vlaanderenplein in zijn woonplaats. Hij had 126 gram speed bij zich; daarnaast vond de politie in zijn woning xtc-tabletten en CS-gas. De man had diverse keren in drugs gehandeld. Tegen hem was twee weken geleden 15 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 voorwaar delijk, geëist. MIDDELBURG - De vakcentrale FNV houdt een steunpunt in Zeeland. Daarmee komt het federatiebestuur tegemoet aan de wens van het districtspersoneel om een 'eigen gezicht' voor Zeeland te behouden. Met ingang van 1 mei worden de dis tricten Zeeland en West-Brabant samengevoegd. Het nieuwe district Brabant/Zeeland opereert vanuit Tilburg. Het steun punt blij ft tot september gevestigd op het adres Dam 2 in Mid delburg. Daarna verhuist het naar een andere locatie in de Zeeuwse hoofdstad. VLISSINGEN - De politie heeft woensdag een 33-jarige Vlis- singer aangehouden. De man had kort voor zijn arrestatie een 31-jarige plaatsgenoot met een mes gestoken. Het slachtoffer liep hierbij enkele verwondingen op. De aanleiding tot de steekpartij ligt vermoedelijk in de relatiesfeer. VLISSINGEN - Een 36-jarige man uit Middelburg is donder dagochtend gewond geraakt bij een ongeval in de Bijleveld- haven te Vlissingen. De man werd aangereden door een vork heftruck en brak daarbij een been. Hij is opgenomen in het ziekenhuis. De 29-jarige bestuurder was bezig een pallet te laden en maakte vervolgens een zwenkbeweging waarbij hij de Middelburger aanreed. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een schreeuw om hulp, om aandacht van zijn ouders. Zo werden de misdrij ven van een negentienjarige Vlissinger genoemd. Gisteren moest hij zich voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor twee inbraken en twee ge vallen van diefstal met (bedrei ging met) geweld. Van officier mr. D. van der Bel zou hij daar voor anderhalf jaar in de cel moeten zitten. Een van de diefstallen met ge weld zou hij hebben gepleegd met de hulp van een 49-jarige Vlissinger, die echter niet in de rechtzaal verscheen. Het twee tal dwong op 30 oktober vorig jaar een Franse toerist in Sluis tot afgifte van een tas. De ne gentienjarige heeft daarbij met een mes gedreigd, de 49-jarige zou hebben geprobeerd de tas los te rukken. De negentienjari ge verdachte heeft verder op 28 augustus vorig jaar een man in Vlissingen van een tas met soft drugs en een andere man van vierduizend Belgische francs beroofd. Bovendien heeft hij in juli '96 bij een inbraak snoep en frisdrank ontvreemd uit een zwembadwinkeltje in Axel en bij een inbraak in mei '96 bier, snoep en frisdrank gestolen uit het clubgebouw van een touw trekvereniging in Axel. Volgens een rapport van het Consulta tiebureau Alcohol en Drugs (CAD) was de man op zeven tienjarige leeftijd uit het ouder lijk huis vertrokken, omdat hij zich niet begrepen voelde en aandacht miste. Na maanden van omzwervingen, waarbij hij steun zocht, maar nergens kreeg, zou de man tot zijn daden zijn gekomen. Officier van justi tie mr. D, van der Bel achtte de aanklachten bewezen; de Vlis singer heeft de misdrijven ook bekend. Van der Bel eiste een celstraf van twee jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk; bovendien eiste hij dat de man zich na het uitzitten van die straf twee j aar lang naar de aan wijzingen van de CAD in Zee land gedraagt. Tegen de 49-jari- ge verdachte eiste de officier negen maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. De raadsman van de negentien jarige, W. van Voorstvader, vroeg zich af of de man niet be recht moet worden volgens het minderjarigenrecht, omdat hij zich ten tijde van de misdrijven geestelijk nog nauwelijks tot volwassenheid had ontwikkeld. Maar ook als de man wel als meerderjarige wordt be schouwd, is een straf van twee jaar te zwaar, stelde de advo caat. (Advertentie) Techniek Bezoek zaterdag 26 april tussen 10.00 uur en 15.00 uur de voorlichtingsdag in gebouw R5 aan de Rachelsmolen 1 te Eindhoven. Meer informatie: Studie-informatiecentrum: (040) 245 49 35. Fontys Hogescholen bestaat uit Hogeschool Eindhoven, Hogescholen Katholieke Leergangen, Hogeschool Venlo, Pedagogische Hogeschool Eindhoven en Pedagogisch Technische Hogeschool Nederland. Hogescholen inonze verslaggever loutBareman HUSSEL - Het rijtje van mo- lijke locaties voor de opslag in radioactief afval in België ordt steeds kleiner. Het Natio- Instituut voor Radioactief Ival en Splijtstoffen (NIRAS) left nu opnieuw dertien loca- ts geschrapt. Het gaat om mi- laire domeinen, die eerder als «gelijke opslagplaats voor wfdzakelijk laag radioactief bl geschikt werden geacht, orig najaar ging het NIRAS de iseussie in met meer dan dertig «aties; inmiddels zijn er nog igen over. België ontstond grote com- fltie toen het NIRAS de eerste catie-lijst publiceerde. Het idde op verschillende plaatsen vooral Vlaanderen tot felle 'ötesten. Dat gebeurde in ijvoorbeeld Koksijde en Krui- le. In andere gemeenten - ze 2ren eerlijk verdeeld over tanderen en Wallonië - bleef Elbij kritische kanttekeningen n de kant van burgemeesters 'schepenen. ïl NIRAS heeft de militaire Jmeinen van Zonhoven, Ever- Erg, Oostakker (Gentse Ka- lalzone), Steendorp, Koksij- Namen, Turnhout, Grace- Mlogne, Venders, Lens, Estin- Frameris en Vresse-sur-Se- geslaagd e faculteit Technische Wis- en Informatica van de Tech- Khe Universiteit in Delft behaal- 'BeinderDoeleman uit Vlissingen ingenieurstitel. mois nu definitief van de lijst geschrapt. De negen locaties die overblijven zijn: Baronville (Beauraing), Bonalfa (Viel- salm), Glabbeek, Sint-Truiden, Broechem (Ranst), Oosterwijk (Westerlo), Olen, Bovigny (Gou- vy) en Vissenaken. NIRAS-woordvoerster Evelien Hooft noemt de bezwaren van de gemeenten, die mogelijk voor de afvalberging in aanmerking komen, voorbarig. „De regering moet eerst nog beslissen over de manier waarop zij het radioac tief afval wil opslaan. Er zijn drie mogelijkheden: definitieve berging aan de oppervlakte of in de diepe ondergrond of langdu rige opslag in een groot depot in Mol-Dessel, waar nu ook al af val is opgeslagen. De capaciteit daar is toereikend tot 2005. Daarna zou dan een nieuwe per manente bergingsplaats moeten worden gevonden. Het NIRAS denkt tegen het jaar 2050 een bergingscapaciteit voor onge veer 150.000 kuub radioactief afval nodig te hebben, ervan uitgaande dat de kerncentrales in België (Doel en Tihange) dan zijn afgedankt en ontmanteld. Generatie Van Hooft: „Wij zijn bezig aan een rapport over de mogelijke opties van het beheer op lange termijn. Dat wordt eind juni aan de regering overhandigd. Die moet de vraag beantwoorden welke situatie wij aan de vol gende generatie overlaten." De Belgische minister van Eco nomische Zaken Elio Di Rupo heeft al laten doorschemeren dat hij een onderzoek wil naai de mogelijkheid om het afval op te slaan op de terreinen van de energieproducenten zelf. foto Dirk-Jan Gjeltema Leerlingen van De Tweemastr in Oost-Souburg buigen zich over het verkeersexamen. Scholieren doen verkeersexamen van onze verslaggever Richard Hoving OOST-SOUBURG - Leerlingen uit de groepen zeven en acht van- ruim tweehonderd Zeeuwse ba sisscholen hebben donderdag het schriftelijke verkeersexa men van Veilig Verkeer Neder land (WN) afgelegd. Na afloop kregen ze niet alleen een diploma, maar ook een boek Advertentie PARFUMERIE* Trefpunt der wereldmerken D D E L B U R G Geere 24 Segeerstraat 10 634184 0118-613401 Dit is uw geschenk.... Gratis 7-tlelige set bij aankoop van Estée Lauder producten. met ideeën over het vergroten van de eigen verkeersveiligheid. Een vader die door een rood ver keerslicht rijdt of een tante die zich niet aan de maximumsnel heid houdt. De dertien kinderen uit groep zeven van de openbare basisschool de Tweemaster in Oost-Souburg worden er wel eens moedeloos van. „Niemand houdt zich aan de regels zoals wij ze moeten leren." Drie kwartier de tijd krijgen de leerlingen donderdagochtend voor het verkeersexamen dat uit veertig meerkeuze-vragen be staat. De meningen na afloop van het examen zijn verdeeld. „Ik denk niet dat ik het heb ge haald", zegt de elf-jarige Ilse. Wie wil slagen moet minstens 2 6 van de veertig vragen goed be antwoorden. De twaalfjarige Tommy ziet het allemaal wat rooskleuriger in. „Ik denk wel dat ik voldoende punten heb V erkeersborden De vragen over de betekenis van verschillende verkeersborden zijn voor veel kinderen lastig. „Sommige borden heb ik nog nooit in Oost-Souburg zien staan", merkt een van hen op. De vraag of een fietser voorrang moet verlenen aan een automo bilist die op een onverharde weg rijdt is een eveneens een strui kelblok. Dat het leren van veidceersregels belangrijk is, daar zijn de leer lingen van de Tweemaster, het volmondig over eens. „Er vallen al genoeg slachtoffers in het ver keer." Vorig jaar kwamen er in Zeeland twee kinderen om in het verkeer en raakten er ruim zestig gewond. Ilse (11) werd onlangs nog door een fietser aangereden, „Ik liep op de stoep toen er op eens iemand uit een brandgang kwam fietsen." Be houdens een flinke blauwe plek kwam ze er gelukkig goed van af. Juf Nietsa Koutouras is blij met het verkeersexamen. „Dag-in, dag-uit lopen of fietsen de kin deren dezelfde weg van en naar school zonder dat ze de ver keersregels of de betekenis van de verkeersborden kennen." Koutouras denkt niet dat het examen op zichzo lastig is. „Wat het moeilijk maakt is dat veel kinderen elke dag opnieuw zien hoe het niet moet. Tijdens het maken van het examen gaan ze daarom twijfelen." Aan de voorbereiding heeft het in ieder geval niet gelegen, verzekert de juf. „Overigens denk ik dat de meeste leerlingen het wel heb ben gehaald." Wie het examen onvoldoend heeft gemaakt mag het binnenkort weer overdoen. Doeboek Na afloop van het verkeersexa men krijgen alle leerlingen het boek Heavy Traffic Go: Doeboek Verkeer. In het boek staan idee- en hoe ze hun veiligheid in het verkeer kunnen vergroten. Een van de voorbeelden is het op richten van een eigen verkeer- keersclub. Het is voor de 65e keer dat het verkeersexamen van VVN wordt gehouden. Naast het the oretisch examen moeten de leer lingen later dit jaar nog een praktijkexamen afleggen. De leerlingen van de Tweemaster gaan begin juni in kleine groep jes op de fiets door Oost-Sou burg. Op verschillende plaatsen langs de van te voren uitgestip pelde route zullen vrijwilligers staan die opletten of de ver keersregels goed worden nage leefd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11