Gruwelijke moordpartij Algerije PZC Boze vissers blokkeren haven Calais i.'n Zaïrezen vallen vluchtelingen aan Miljoenen Amerikanen kiezen mor een week zonder televisie buitenland fundamentalistisch geweld laait op in aanloop naar verkiezingen Dertien EU-lidstaten rolgend jaar klaar roor eenheidsmunt mm min mm® i Sancties VS tegen Myanmar Restauratie Assemblée Suriname Regering India krijgt vertrouwen Iran roept ambassadeurs terug Grote militaire oefening bij Golf II i - i x t5 1 s? Sneeuw bedekt graven President van Turkije voor houden nieuwe verkiezingen Helikopters beschermen wijnoogst Moskou legt rode loper uit voor Chinese leider woensdag 23 april 1997 an onze redactie buitenland ILGIERS - De bittere strijd van jgerijnse extremisten voor een loslimstaat van de afgelopen jjf jaar heeft gisteren een bloe- jg dieptepunt bereikt. Bij de uwelijkste moordpartij tot nu ye brachten zij in een klein jorp bij Algiers bijna honderd icnsen om het leven. |e escalatie voorspelt weinig aeds voor de periode in de aan- pop naar de verkiezingen van 5 n ini. De fundamentalisten boy cotten deze verkiezingen. Zij zullen pogen het geweld op te voeren om de bevolking door middel van terreur te dwingen hun zijde te kiezen. Het leger voert sinds februari verbeten offensieven uit om het geweld nog voor de verkiezin gen in te dammen. Het schakel de in de afgelopen weken tal van leiders en centra van de rebellen uit, maar het blijkt de opstande lingen nog lang niet te hebben bedwongen. Nog vorige week schakelden de Algerijnse troe pen een gewapende gx'oep van un onze correspondent frul Koopman ÏRUSSEL - Naar verwachting lerticn lidstaten kunnen op tijd jj ioldoen aan de belangrijkste 'i toetredingseis voor de Europese jenlieidsmunt: een begrotings- tokort van maximaal drie pro tent. Alleen van Griekenland en kan nu al worden gezegd jat zij de boot dreigen te missen. Deze zonnige prognose publi ceert de Europese Commissie Indaag, na een week vol som- Ier nieuws over de haalbaar- ieidvan de EMU. folgens de Commissie, die zich roor zijn tweejaarlijks rapport iaseert op cijfers uit de lidsta- ïnzelf, kan een omvangrijk ge nschap landen al vanaf de salt op 1 januari 1999 aan het ïuro-project meedoen. Voor- jeaarde is wel dat de twee maargewichten Duitsland en frankrijk extra bezuinigings maatregelen treffen en ook de Sdstaten België, Oostenrijk, Portugal, Zweden en Spanje de Bring naar de nering zetten. Üederland, Ierland, Finland en Luxemburg hebben hun boek- ipuding al op orde en zouden in it voorjaar van 1998 moeite- lios kunnen slagen voor het ÉMU-toelatingsexamen. Dene- aarken en het Verenigd Ko- linkrijk behoren ook tot de roorhoede, maar de regeringen twintig man uit die dertig dor pelingen had vermoord. Het le ger moest gevechtshelikopters met raketten inzetten om de groep de baas te worden. Keel doorsnijden Sinds de regering begin 1992 de verkiezingen schrapte die het fundamentalistische Nationaal Reddingsfront (FIS) leek te gaan winnen, verloren in Alge rije al meer dan 60.000 mensen het leven door politiek geweld. Op het platteland snijden de re bellen hun slachtoffers meestal de keel door, in steden gebrui ken zij ook autobommen- De gewelddadigste beweging van de moslimfundamentisten in Algerije is de GIA, de Gewa pende Islamistische Groep. De lijst van bloedige aanslagen en moordpartijen die op haar conto kan worden geschreven is schrikbarend. Op 9 februari 1992 riep de toen malige Algerijnse president Mohamed Boudiaf voor twaalf maanden de noodtoestand uit om een einde te maken aan de golf van aanslagen van radicale moslims. De noodtoestand is vijf jaar later nog altijd van kracht. Op 4 maart 1992 werd het FIS verboden. Wel veranderde het geweld de afgelopen vijf j aar van karakter. Beperkte het zich aanvankelijk vooral tot botsingen tussen fun damentalistische moslims en de veiligheidsdiensten, al geruime tijd zijn vooral burgers het doel wit. Een van de belangrijkste legale oppositiepartijen, het Front van Socialistische Krachten (FFS) doet mee aan de verkiezingen, ofschoon het vindt dat verkie zingen waarvan het FIS blijft uitgesloten 'geen oplossing voor de crisis' zijn. AFP/ANP in beide landen voelen er voor alsnog weinig voor hun natio nale munten op te geven. De nota van de Commissie is weer een eerste positief signaal na diverse speculaties over mo gelijk uitstel dan wel afstel van het prestigieuze EMU-project. Premier Kok zei gisteren nog nadrukkelijk niet mee te willen doen met alle doemdenkerij. „Ik vind speculeren over uitstel slecht", aldus de premier tijdens een Europese bijeenkomst in Den Haag. Hij reageerde daar mee op president Tietmeyer van deDuitse CentraleBank, dieliet weten de eenheidsmunt liever uit te stellen dan te sjoemelen met de toetredingscriteria. Door nieuwe begrotingstegen vallers zal Duitsland, zonder aanvullende bezuinigingen, de norm van 3 procent financie ringstekort niet op tijd berei ken. Maar ook Frankrijk worstelt met problemen. De Franse pre sident Chirac heeft vervroegde verkiezingen uitgeschreven, in de hoop dat met een nieuw par lement wel pijnlijke bezuinigin gen zijn door te voeren. De Nederlandse regering heeft inmiddels besloten op 23 mei een informele top te houden in Maastricht, in een poging de on derhandelingen over een her zien Europees verdrag een nieu we impuls te geven. GPD mm m - CALAIS - Het schip 'Seafrance Monet' breekt dinsdag door een blokkade van Franse vissersboten voor Calais. Een twintigtal boten uit de havens van Calais, Boulogne en Duinkerken dwongen gisteren twee P&O-veerboten uit Dover tijdens hun overtocht terug te keren. De vissers protesteerden tegen de regels van de Europese Unie over de grootte van de mazen in de visnetten. foto Pascal Rossignoi/RTR WASHINGTON - De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren een totaal verbod op Amerikaanse investeringen in Myanmar (Birma) afgekondigd. Clinton stemde eerder giste ren in met economische sancties tegen Myanmar vanwege grove schendingen van de mensenrechten door het militaire bewind in het land. De regerende Staatsraad voor Herstel van Recht en Orde (Slorc) in Myamnar zei gisteren zich niets aan te trekken van Amerikaanse sancties, Ook ontkende Slorc dat in Myanmar de mensenrechten worden geschonden. KRF/RTR DEN HAAG - Nederland maakt geld vrij voor het herstel van de kathedraal in Paramaribo en de wederopbouw van de Na tionale Assemblée (parlementsgebouw) die in 1996 afbrand de. Het is nog onduidelijk welk bedrag minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking wil uittrekken. Pronk deed de toezegging gisteren na een ontmoeting met zijn Surinaamse collega Brunings. Volgens Brunings is voor het herstel van de kathedraal - het grootste houten kerkgebouw van Zuid-Amerika - op korte termijn 400.000 gulden nodig. In totaal kost de restauratie zo'n twee miljoen gulden De uit de zeventiende en achttiende eeuw daterende gebou wen behoorden tot de oudste monumenten van Suriname en golden als een symbool van de nationale identiteit. ANP NEW DELHI - De nieuwe Indiase regering van premier Inder Kumar Gujral heeft gisteren met ruime meerderheid het ver trouwen van het parlement gewonnen. De meerderheid voor Gujral was door de steun van de Congrespartij zo groot, dat het niet nodig werd geacht de stemmen te tellen. Maar de 77-jarige oud-marxist en tegenwoordige sociaal-de mocraat kan op de nodige problemen rekenen. Zo staat het al lerminst vast dat de Congrespartij, die de val van Gujrals voorganger H.D. Deve Gowda bewerkstelligde, hem zal blij ven steunen. Gujral, een oudgediende in de politiek en tweemaal minister van Buitenlandse Zaken, benoemde maandag een kabinet dat bijna een kopie vormt van de regering-Gowda. Van de veertig leden in het oude kabinet bleven 35 gehandhaafd. AP TEHERAN - Iran heeft zijn ambassadeurs uit veertien landen van de Europese Unie teruggeroepen. Het was de eerste direc te actie van Teheran na de crisis die is ontstaan tussen de EU en Iran over de uitspraak twee weken geleden van een Duitse rechter dat de Iraanse leiders opdracht hadden gegeven voor een moordaanslag op Koerdische oppositieleiders in Berlijn. De EU riep zijn ambassadeurs uit Teheran terug na dit zoge noemde Mykonos-proces, waarin een Iraniër en drie Libane- zen werden vex*oorcleeld wegens de moorden in 1992. AP TEHERAN - Tweehonderdduizend Iraanse militairen doen mee aan drie dagen durende manoeuvres om te oefenen tegen verrassingsaanvallen van 'vijanden van cle Islamitische Re publiek'. De religieuze leider Khamenei, opperbevelhebber van de strijdkrachten, opende de oefening gisteren in de ha venstad Bandar Abbas aan de Straat van Honnoez. „Wie met de gedachte zou spelen Iran aan te vallen, moet rekening hou den met een vastbesloten antwoord van de Iraanse staat", zei hij. Het gebied waarin de oefening 'Weg naar Jeruzalem' wordt gehouden, strekt zich uit van West-Iran naar de zuidelijkste grens van de Perzische Golf. Tijdens de manoeuvres test het leger diverse typen raketten. DPA/RTR van onze redactie buitenland RIJSWIJK - Circa vier miljoen Amerikanen zetten vanavond bun televisie uit met het voorne men het apparaat niet meer aan ledoen tot 1 mei. De jaarlijke actie wordt voor de derde maal georganiseerd door de vereni- TV-Free America, die het gezonde leven zonder beeldbuis propageert. Het aantal mensen Rat zegt deel te nemen stijgt ge- De eerste maal in 1995 itas het een miljoen en vorig jaar drie miljoen. In de Verenigde Staten wordt al jaren geklaagd over wat voor af- grijselijke programma's er alle maal worden uitgezonden. De vereniging vindt die veront waardiging selectief: er moet minder worden gekeken naar wat dan ook. Schattingen geven aan dat de meeste Amerikanen ongeveer vier uur per dag naai de beeldbuis turen. Dat is onge veer twee maanden per jaar en eenzevende van een gezegend leven van ruim zeventig j aren. De talrijke anti-televisie-acti visten menen dat de samenle- (Adverte.nüe) VERGEET HEM NIET 1 (of knip deze bon uit) uw folder cheque. I T3 O <u - I I o - 03 10 W> c herenmode St. Adriaanstraat 7 - Goes 0113-215652 ving ernstig wordt bedreigd door het apparaat dat zij om schrijven als 'de luidste stem in elk huisgezin' Politici en andere ethische ridders, die de neer gang van de Amerikaanse wijze van leven veroordelen, zwijgen als het graf over de desastreuze invloed van de tv. Dat komt om dat ze zelf graag in beeld komen, aldus Henry Labalme. Hij is de 3 5 - j arige oprichter van T V-Free America en heeft nog nooit een televisie gehad. Labalme haalt een professor aan van de Harvard Universi teit, Robert Putnam, die veel on derzoek deed naar de teloor gang van de Amerikaanse burgerzin. Deze stelt de sterke stijging van het aantal uren tv-kijken als meest plausibele verklaring voor de uitholling van het 'sociale kapitaal' van de VS. Met dat laatste bedoelt hij de informele netwerken, de ver- trouwensbases en de normen en waarden waarmee burgers hun gezamelijke doeleinden nastre ven. Geen wonder dat Putnam in de stichtingsraad van TV- Free America zit. Gevaarlijk De televisie is gevaarlijk voor de volksgezondheid en de samen leving als geheel, zegt de club. Het is namelijk vrijwel de enige vrijetijdsbesteding die mensen aan huis bindt en sociale con tacten, zelfs binnenshuis hin dert. Televisiekijkers verliezen belangstelling voor hun ge meenschap. Boekenwurmen, ook geen 'buitenmensen', tonen juist meer interesse. De televisieloze week valt toe vallig samen met een conferen tie in Philadelphia (27-29 april) waar topmensen van de Ameri kaanse overheid er zich over be raden hoe de burger meer bij het bestuur kan worden betrokken. Het Witte Huis heeft de bijeen komst georganiseerd. De TV- Free America-aanhangers zijn niet onder de indruk. Volgens hen hoopt cle overheid daar op veel belangstelling van de me dia om de burgerzin aan te prij zen. Als de overheid echt wil dat de burgers meer doen en de Staat minder, dan zou ze de pro blemen rond de burgerzin bij de wortel moeten aanpakken. Die wortel heet televisie. TV-Free America geeft tips en steun aan kijkers die ontwen ningsverschijnselen krijgen. Wie zich daar door heenslaat krijgt volgens de ervaringen van ex-kijkers, een gerichter, gezon der en inhoudsvoller leven, dat veel minder snel voorbijvliegt dan met de tv aan. ANP Hi SARAJEVO - Een vrouw loopt dinsdag' over de begraafplaats van Sarajevo. In 24 uur tijd viel in de Bosnische hoofdstad ne gentien centimeter sneeuw. foto Fehim Demir/EPA ANKARA - De Turkse president Demirel heeft gisteren in Anka ra nadrukkelijk gewaarschuwd voor een te grote invloed van het leger op de politiek. Voorts stel de hij voor de interne politieke problemen het hoofd te bieden door nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Zonder de regerende islamieten met name te noemen, verdedig- de de president het leger tegen 'ongegronde kritiek' „Het leger mag niet in de poli tiek betrokken worden, of ge dwongen worden zich te verde digen tegen uitspraken van politici", aldus Demirel. De opmerkingen van het staats hoofd zijn een reactie op eerdere uitspraken van brigade-gene raal Osman Özbek, die verleden week het islamitisch fundamen talisme afwees en de fundamen talistische premier Neccmetin Erbakan hard aanviel. Het Turkse leger wil de 'islami sering' van het land tegengaan. Principe Demirel verklaarde dat de scheiding van staat en gods dienst een principe is van de Turkse republiek en dat daar niet aan getornd mag worden. Naar het optreden van Özbek wordt binnen het leger gekeken. Indien hij legervoorschriften overtreden heeft, zullen 'pas sende disciplinaire maatrege len' genomen worden, aldus de president. DPA van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Dat boeren gaarne op de stoel van de weergoden plaatsnemen, bewijzen zij iede re zomer met hun sproeiers. Maar wat de wijnboeren in de streek bij Bordeaux gisteren klaarspeelden, was de weergo den verzoeken: ze verwarmden hun wijngaarden. In de donkere nacht van maan dag op dinsdag spookten lieden met thermometers door de wij n- velden en zodra het kwik bene den nul daalde, kwamen de luci fers te voorschijn. Op talloze plaatsen begonnen enorme paasvuren het firmament te verlichten, waaraan weldra ook helikopters verschenen. Hun taak was het de warmte met hun hefschroeven laag bij de grond te houden. Sommige boeren hadden twee honderd grote oliebranders per hectare wijngaard opgesteld, Voor Rémi Edange, de trotse ei genaar van vier hectares, was dat een enorme aanslag op zijn oorlogskas. In vijf uur tijds joeg hij er bijna 16.000 liter brand stof doorheen. Vernietigd Maar Rémi bleef het noodlot be spaard dat eerder deze week zijn wijncollegae in het dal van de Rhöne trof. Zij zagen tachtig tot honderd procent van hun oogst vernietigd toen de temperatuur tot minus vijf daalde. Vox-st in deze tijd van het jaar is ook in Zuid-Frankrijk niets bij zonders - de 25ste april heetlJs- heiligen. Maar uniek was de combinatie van extreme droog te en bittere koude. Tot op zeke re hoogte weerstaan druiven die koude beter bij droogte. Als het lang xxiet geregend heeft, dan is hun vocht minder waterig, waaxxloor het vriespunt lager ligt - bij minus twee. Maar in sommige contreien daalde het kwik veel verder en dan wordt de droogte een nadeel. Een uitgeloogde, gebarsten gx-ond, zo legde een getroffen wijnboer uit, heeft de eigen schap de koude 'terug te kaat sen'. Gevolg: de koude lucht hoopt zich daar op waar de pril le druivenplant juist ontluikt, boven de grond. GPD van onze redactie buitenland KINSHASA - Hulporganisaties tasten nog in het duister over het lot van de Rwandese vluch telingen na de aanVal door Zaï rese dorpelingen, dinsdag, op de kampen rond Kisangani in Oost-Zaïre. Het Wereldvoedsel programma van de Verenigde Naties zet vliegtuigen in om na te gaan of de vluchtelingen mas saal op de vlucht zijn geslagen. Mocht dat zo zijn dan is dat een ramp, aldus de Nederlandse medewerkster Caroline Bakker van het VN-kinderfonds, Uni cef. Volgens haar is het al een week geleden dat hulpverleners toestemming kregen de kampen rond Kisangani, aan de over kant van de rivier, binnen te gaan. De geweldsuitbarstingen van de afgelopen dagen tegen hulpverleners en de Rwandese vluchtelingen verhinderen de hulpveiiening. Ook blijft het plan van de VN vluchtelingen te repatriëren voor onbepaalde tijd xxitgesteld. Volgens een onderwijzer van het kamp Kasese, één van de vijf vluchtelingenkampen rond Ki sangani, gingen Zaïrezen dins dagochtend gewapend met kap messen naar twee nabijgelegen kampen waar 55.000 Rwandese Hutu's bivakkeren. De aanval zou een vei'gelding zijn voor de dood, een dag eerder, van zes Zaïrezen. Maar volgens Bakker zijn de aanvallen eerder uitin- gen van onvrede over de on evenredig grote aandacht die de hulporganisaties in de ogen van de Zaïrezen voor de Rwandese vluchtelingen hebben. Cholera De kampen rond de derde stad van Zaïre hex'bex'gen naar schat ting tussen de 80.000 en 100.000 Rwandese vluchtelingen. Na het uitbreken van een cholera- epidemie, tien dagen geleden, is de situatie ernstig verslechterd. De meest recente cijfers over het aantal doden dateren van twee dagen geleden en lopen uiteen van elf per 10.000 in het ene kamp tot twintig doden per 10.000 in het andere kamp. China sprak dinsdag tegen 400 soldaten naar Zaïre te hebben gestuurd om Mobutu te steunen. De Zaïrese rebellen meldden maandag dat de Chinezen per traxxsportvliegtuig waren aan gekomen. ANP/RTR/AFP van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - In de Russische hoofdstad Moskou werd giste ren de rode loper uitgelegd voor de Chinese president Jiang Ze- min. Het Kremlin wil tijdens het vijfdaagse bezoek duidelijk ma ken dat er zeer veel waarde wordt gehecht aan het bezoek van de Chinese leider. Jiang werd op het vliegveld voor prominenten verwelkomd door minister-president Tsjex-nomyr- din. Vandaag volgt in het Krem lin een ontvangst door president Jeltsin, die daarvoor zijn va7 kantie ondei'breekt. Jiang zal ook samen met de Rus sische leider en de presidenten van Kazachstan, Kirgizië en Tadjikistan een akkoord teke nen over de reductie van de troe pen aan de voormalige Sovjet grens met China. Er is het Kremlin, dat in een strijdis gewikkeld met de NAVO over de uitbi'eidingsplannen van het bondgenootschap, veel aan gelegen het Chinese bezoek tot een succes te maken. De voorkeur van Moskou ging uit naar een verstrekkend bilate raal verdrag met Peking, maar zover wilde China niet gaan. Jeltsins woox-dvoerder Jastx'z- jemski onderstreepte het belang van de politieke verklaring, waarin de nieuwe betrekkingen worden gex-egeld. Hij zei dat de twee landen zich duidelijk uit spreken tegen aanspi'aken van welk land dan ook op de rol van absoluut leidex'. Zonder namen te noemen, was het zonneklaar dat de Verenigde Staten werd bedoeld. De Chinese ambassa deur in Moskou vei'klaax'de dat de twee staten hebben afgespro ken dat ze geen deel uit zullen maken van een militair blok, el ke vorm van confrontatie uit sluiten en geen bedreiging zul len vormen voor derde staten. De verklaring die Jeltsin en Jiang zullen tekenen is het eer ste 'zware' politieke document sinds Moskou en Peking aan het eind van de jaren tachtig begon nen hun betrekkingen te norma liseren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5