Plan tegen speculatie rond euro PZC Vrije pers en Europese regelneven Geheime adresjes Moraal en moreel PZC Tom Poes en de Niks buitenland 4 Waarde munten vastgelegd standplaats -ombudsman het weer in zeeland puzzel en in europa recept Knoflookpaté snelheidscontrole bij nader inzien woensdag 23 april 1997 door Marien van den Bos De centrale banken in de Eu ropese Unie (EU) proberen valutaspeculanten die van de komst van de euro willen profi teren, de wind uit de zeilen te nemen. Het plan is om in mei 1998 de waarde van de munten van de deelnemende landen vast te leggen. Volgens Nederlandsche-Bank- president Wim Duisenberg ho pen de banken daarmee te voor komen dat speculanten vele miljoenen verdienen tot eind 1998, wanneer de euro en de Economische en Monetaire Unie werkelijk tot stand komen. Lires In de verschillende nachtmer rie-scenario's die de ronde doen, zouden speculanten bijvoor beeld volgend jaar enorme be dragen aan geleende, relatief dure Italiaanse lires kunnen verkopen. Aan het eind van het jaar, mocht Italië de EMU niet halen, dan zal de munt onderuit gaan en - kassa- kunnen de ge leende kapitalen met goedkope lires weer worden afgelost. Met de meer solide munten kan het precies andersom werken: rela tief goedkope guldens of D- marken eerst kopen en later met koerswinst van de hand doen. Vooraankondiging Tijdens de toelichting op het jaarverslag van De Nederlarxd- sche Bank (DNB) ontvouwde Duisenberg het plan van de cen trale banken om rond mei 1998 met een 'vooraankondiging' de verschillende munten in Europa vast aan elkaar te koppelen. Dat zou op basis van het Europees Monetair Stelsel (EMS) moeten gebeuren, daarin zitten de koer sen al - binnen vrij ruime mar ges - min of meer aan .elkaar vast. De huidige EMS-midden- koersen bieden volgens Duisen- Amsterdam berg een redelijk houvast voor de 'vooraankondiging', die vol doende geloofwaardig is om speculanten af te schrikken. Valutastormen Op dit punt hebben de monetai re autoiïteiten hun lessen ge trokken uit de valutastormen die in 1992 en 1993 een aantal Europese munten troffen. Spe culanten kunnen tegenwoordig zulke enorme megakapitalen inzetten dat de miljardenreser ves van de centrale banken er absoluut niet tegen opgewassen zijn. De in '92-'93 beproefde mogelijkheid tot torenhoge (korte) rentetarieven doet al vrij snel meer schade dan goed aan de economie van een land. Inspanningen Duisenberg zei voorts te ver wachten dat 'meer dan de helft' van de EU-lidstaten erin slaagt volgend jaar aan de EMU-eisen met betrekking tot rente, econo mische groei, overheidsfinanci ën en een stabiele munt te vol doen. De vertrekkende DNB- president rekent dan minstens op Nederland. België, Luxem burg, Duitsland, Frankrijk, Finland, Oostenrijk en Ierland. Hij prees de 'enorme prestaties en inspanningen' die veel lan den zich hebben getroost om aan de EMU te kunnen deelne- De tegenvallers die vooral Duitsland en Frankrijk de laat ste tijd moesten incasseren, ba ren Duisenberg vooralsnog geen zorgen. ,.Ik ga ervan uit dat men aanvullende maatregelen zal treffen om de financieringste korten terug te dringen", zei hij doelend op zowel Duitsland als Frankrijk, Franse verkiezingen of niet. En, verstoutte een Fran se journalist zich te vragen, als Frankrijk het niet haalt? Dui senberg: „Als de hemel valt, zijn ook alle mussen dood". GPD door Monique Brandt Hij is aftands en doorge zakt, hij kraakt en is gammel, maar ons enige lo geerbed kwijt zich verder nog prima van zijn belangrij ke taak. Niemand van onze gasten vergeet ooit nog de nacht die hij of zij erop heeft doorgebracht, zo wordt ons immer verzekerd. Met name twee diepe kuilen in het matras en uitstekende veren op cruciale punten - in de mg en onder het hoofd - maken het verblijf in onze provisorisch tot logeerkamer ingerichte gangkast annex kinderkamer of op de tochti ge zolderkamer van onze bo venburen tot een weergaloze slaapervaring. Het wat gebrekkige onder dak doet het enthousiasme voor een gratis meerdaags verblijf in ons kleine huis echter allerminst afnemen. De spreuk 'hoe meer zielen hoe meer vreugd' wordt door onze vele provinciale vrien den hoog in het vaandel ge dragen. Vooral in de zomer maanden struikel je bij ons dan ook over de in de gang neergesmeten rugzakken van onverwachte 'Brabo's en 'Limbo's' die allemaal ook graag een vorkje meeprik- ken. En gelijk hebben ze, om gekeerd maken we wanneer ons dat zo uitkomt ook onbe kommerd misbruik van hun gastvrijheid. Zo werkt dat in onze vriendenkring. Maar vrijwel elk zomers weekein de een volgepakt huisje is wel erg vennoeiend. Na het eten lekker even uit blazen met de voeten op tafel is er op zulke dagen bijvqor- beeld niet bij: een uitje naar Amsterdam betekent voor onze zuidelijke logés immers ook: elke avond zo lang mo gelijk meedx-aaien in het swingende nachtleven van de hoofdstad. En de gastheer en gastvrouw, die gaan na- tüürlijk mee. Op de dagen dat we niet wer ken wordt bovendien ver wacht dat we als een soort al ternatief VW-kantoor onze gasten verpozen met bezoek jes aan Amsterdamse buite nissigheden. Een gewone rondvaart of een wandelin getje door Artis is allang niet meer voldoende, zij willen het Amsterdam voor gevor derden aanschouwen. We worden dus geacht de onbe kende kant van onze eigen stad te laten zien: de gekste winkeltjes, de hipste clubs en de meest schilderachtige plekjes die alleen door Am sterdammers worden be zocht. Goed, dat lukt één keer, dat lukt twee keer, maar na een paar logeerpartijen raakt de bron der originele invallen weieens uitgeput. Dit jaar heb ik echter onver wacht hulp gekregen. Hulp in de vonn van twee zeer handige en inmiddels al on misbare stadsgidsen wel te verstaan. Allereerst is daar de Amsterdam Fun Shop ping Gids, voor slechts een tientje in de boekhandel te koop. Deze gids, waarvan in middels deel twee is uitgeko men en die nu ook voor - on der meer Utrecht, Den Haag en Arnhem/Nijmegen be staan, omvat een ongelooflij ke rits 'geheime adresjes': winkeltjes, restaurantjes en ateliers die zelfs de meeste stadsbewoners niet kennen. Ook een absolute aanrader is 'Amsterdam, gids voor ge- vorderden' (fl 17.50) van Bi- anca Daniels en Froukje Wattel. „Dit boekje laat zien dat Amsterdam een prachti ge lappendeken is en dat er achter bijna elke deur een halve gare zit die of een ka merscherm marmert of hoe den maakt of verse spinazie- pasta bereidt of quilt of een stem ontleedt of je droom in terpreteert of een weekend levensliederen bedenkt of badkamerzingt of een gri meercursus geeft of een idi oot boekje als dit in elkaar di*aait", schrijft Youp van 't Hek in het voorwoord. Hij heeft gelijk. Zo'n 113 pagina 's lang regent het tips waarmee zelfs de meest actieve bezoekers da genlang onder de pannen zijn en die ik zelf nooit had kun nen bedenken. Voor een piïk- je eten bij een van de hotel scholen, naar de veiling van de Stadsbank van Lening, een casino thuis: je kunt het niet zo gek bedenken of het staat erin. GPD „Boeiend verhaal, die reporta ge over vijf Nederlanders, die sinds maart te voet onderweg zijn naar de Noordpool", schrijft een lezer Maar één term in de beschrijving van hun belevenissen (PZC-bijla- ge Reportage 12 april) heeft hij niet begrepen. De organisator van de expeditie Joost Cohen- sius meldt de verslaggever dat hij tevreden is „vooral over de moraal van de mannen. Ze zijn opgewekt en hebben duidelijk vertrouwen in de goede af loop". Volgens deze lezer was hier natuxxrlijk het zelfstandig naamwoord het moreel be doeld (de veerkracht van een groep onder moeilijke omstan digheden, zoals Van Dale om schrijft).Ik moet hem gelijk geven. De Raad van Europa, het oudste orgaan van een verenigd Europa, staat perma nent op de bres voor een vrije pers. Goed werk, want in lang niet alle veertig lidstaten zijn kranten, radio en tv in hun handelen onafhankelijk van de overheid. Toch is juist de rol van een vrije, kritische pers in zulke landen zonder democra tische traditie belangrijk. Vandaar dat de Raad van Eu ropa op zoek is naar algemene lichtlijnen voor het functione ren van de media. Hoe bijvoor beeld overheden en pers met elkaar moeten omgaan. Of aan welke ethische gedi'agsregels journalisten moeten worden gebonden. Dergelijke Europe- se initiatieven worden elders met argwaan bekeken. In lan den waar het recht op vrijheid van meningsuiting diep is ge worteld in de samenleving heeft de pers het xneestal niet zo begrepen op bemoeizucht van Europese regelneven. Dat bleek toen in 1993 de par lementaire vergadering van de Raad van Europa in Straats burg een debat hield over de noodzaak van ethische codes voor journalisten en een jaar later in Praag het comité van ministers van de aangesloten landen resoluties aanvaardde over de positie van de media in een democratische samenle ving. Een ambitieus actieplan was het resultaat, met aanbe velingen voor allerlei maatre gelen op het terrein van de pers in Europa, ook met omschrij vingen van de journalistieke vrijheid. Best bedoeld alle maal natuxxrlijk, maar de on- dextoon van de Europese uit spieken werd bij de media in een aantal landen opgevat als een waarschuwing: wanneer de journalistieke wereld niet zelf in eigen huis orde op zaken stelt, zullen politici de verlei ding niet kunnen weerstaan om regelend op te treden. De Nederlandse uitgevers bij voorbeeld kwamen destijds in het geweer tegen deze en ande- Het Mensenrechtengebouw in Straatsburg. foto archief PZC re opvattingen binnen de Raad van Europa over de praktijk van de persvrijheid. „Achteraf bezien waren sommige be woordingen in de resoluties en aanbevelingen niet zo geluk kig gekozen", erkent Chris- tophe Poirel. Hij is hoofd van de media-sectie binnen de di rectie mensenrechten van de Raad van Europa en zetelt in het gloednieuwe cirkelvormi ge gebouw voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Vrijheid van gedachten en van meningsuiting is een van de belangrijkste beginselen waarop Europese democrati sche rechtsstaten gebaseerd behoren te zijn. In artikel 10 van het Eui'opese Verdrag in zake de Rechten van de Mens (Rome, 1950) is vastgelegd dat iedereen dit recht kan opeisen en dat daaronder ook het recht op het ontvangen en uitwisse len van informatie is begre- pen. Overheden en grenzen van staten mogen daaraan geen beperkingen opleggen. De Raad van Europa rekent het zich tot zijn doelstellingen om onder meer deze vrijheden te beschermen en te verrui men. Regelrnatig wordt het Europese orgaan in Straats burg geconfronteerd met bepaalde misstanden in de in formatievoorziening. Dat ge beurde tijdens de Golfoorlog in 1990/'91 toen er met nieuws werd gemanipuleerd. Dat is het geval in landen als Alba nië. Servië en Wit-Rusland, waar media in handen van heersende regimes zijn of door de staat worden gecontro leerd. Dat doet zich ook voor in bijvoorbeeld Slowakije, waar het parlement een wet aan neemt die de pers aan banden legt. De organen van de Raad van Europa verdiepen zich in klachten over zulke beperkin- gen van de persvrijheid, zeker als het eigen lidstaten betreft. Vooral in Midden- en Oost- Europa kost het een vrije pers Kees van der Maas Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klachten over de in houd van de krant. Van maandag tot donderdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken on dertelefoonnummer (0118)-484401. Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. nog heel wat moeite zich de positie te bevechten die haar toekomt. Er zijn daar geen democratische tradities, jour- nalistieke opleidingen ontbre ken of staan in de kinder schoenen, het mankeert er aan moderne apparatuur en facili teiten, de invloed van de overheid is er nog altijd goed voelbaar en daardoor is een kritische houding van de pers nog bepaald geen gemeen goed. „Een journalist is pas echt vrij als hij kan zeggen of schrijven: de president is een idioot", vindt Wolfgang Rössle, waarnemend hoofd van Raad van Europa's pers dienst. Veel aandacht en advieswerk vanuit Sti-aatsburg gaat dan ook juist in die richting. De Raad probeert er aan te doen wat hij kan om te bevordei-en dat in de pas toegetreden lan den de basis wordt gelegd en voorzieningen aanwezig zijn voor het bestaan van een grote variatie aan onafhankelijke en zelfstandige media. Die acti viteiten lopen uiteen van as sistentie bij de opzet van goede infrastructuur voor publieke omroepen tot regelingen die de toegang van de media naar in formatie van en over de over heid moeten garanderen. Ethiek Op de agenda voor de media kwam op een goed moment ook die poging om algemene uitgangspunten te formuleren over de ethiek van de journa listiek. Dus niet alleen regels hoe een democratisch gekozen overheid met de pers moet om gaan, maar ook overheidvoor- schilften voor het optreden van een 'verantwoordelijke pers'. En daarmee wekte de Raad van Europa de schijn j uist de persvri j heid en een on gestoorde gang van de infor matie te willen beperken. Net een beetje teveel willen rege len, net een iets te vergaande bemoeizucht. In Straatsburg is men van zichzelf geschrok ken. Toonder Studio's Heer Ollie stond naast zijn lessenaar en staarde verslagen naar de lege zaal voor hem. Om hem heen lagen de papieren van zijn lezing en buiten de zaal klonk flauw gelach van de laatste vertrekkende bezoekers tot hem door. „Dit is meer dan een heer verdragen kan", prevelde hij gebroken. „Het was zo'n mooi onderwerp - en ik heb er zo lang op gewerkt..." „Is er iets mis gegaan?", vroeg Tom Poes, die stilletjes binnen was gekomen. „Ja, jonge vriend", zei heer Bommel bedroefd. „Alles is mis gegaan. Ik begrijp het niet. Het was een héél mooie lezing, die ik heb overge schreven uit een goed boek, dat ik een poosje geleden heb gekregen. En niks zei, dat ik succes iou hebben!" „Wat zegt u?"| vroeg Tom Poes verbaasd. „Wie zei, dat u succes zou hebben?" „Niks", herhaalde heer Ollie. „Ik bedoel niet zomaar niks, ik bedoel het vreemde ventje dat er altijd is maar dat je nooit kunt zien. Het zit in donkere hoeken en achter gordijnen, maar als je kijkt is het weg, als je begrijpt, wat ik bedoel. Dat is niks." „Hm", zei Tom Poes. „Wilt u dat nog eens zeggen? Maar dan graag langzaam." Heer Bommel haalde diep adem en streek zich over het voorhoofd. „Misschien is dit onderwerp te moeilijk voor een jeugdig iemand", zei hij. „Maar ik zal proberen om je uit te leggen wat er gebeurd is; anders sta ik er maar alleen voor - en jij bent soms wel verstandig voor je leeftijd." Hij nam daarop een gemakkelijke houding aan en begon alles te vertellen wat er de vorige nacht gebeurd was... Cryptogram Horizontaal: 1. Afnemers van neergeslagen journalisten (6); 4. Stukken sneller dan een werkschuwe knol! (8); 6. Die Javaan blijkt weer de partner van Moostezijn{3);7. Spaans water in Brazilië (3); 9. Door elkaar zijn die buizen niet dor (7); 11Drukte die ik afschaf (5). Vertikaal: 1Zonder dier blijft een kamerlid rustig (4); 2. De eerste is uitstekend (5); 3. Hoorbaar advies in de Bijenkorf (4); 5. Plaats maken aan boord (6); 6. Parasiet in de hoop (3); 8. Zet het gedicht aan de dijk! (4); 10. Het is wit, dus niet groen meer! (3). naturi st abrikoos provï and opmerken Laborant ecologi e ornament neerslag Het sleutelwoord luidt: voetbalcup. Vandaag Een hogedrukgebied met centrum tot over Zeeland trekt vandaag langzaam naar het Alpengebied. Vanuit het westen nadert een sto ring behorend bij een lagedrukge bied dat vandaag van Schotland naar Zuid-Noorwegen trekt. Van ochtend is het rustig met weinig be wolking en een zwakke veranderlij ke wind. Door het wegtrekken van het hogedrukgebied komt hierin verandering. De wind draait naar het zuidwesten en wordt vrij krach tig tot krachtig vanavond laat 5-6 Beaufort. De bewolking neemt toe, eerst in de hogere luchtlagen. Neer slag wordt hieruit nog niet verwacht. De temperatuur wordt evenals gisteren 10 tot 11 graden maximaal. Door de aanwezigheid van de bewolking in de nacht wordt het niet meer zo koud, de minimum temperatuur ligt rond de 3 graden. Nautisch bericht wind: zuidwest matig toenemend vrij krachtig tot krachtig, 5-6 Beau fort; zicht: goed; temperatuur kust water: 9 graden; afwijking water standen: geringe verlagingen; maximum golfhoogte monding Scheldes: driekwart meter. MHB1M Voor donderdag: Wij komen in een zadelgebied terecht. Lagedrukge bieden noord en hogedrukzuid van ons. Een zwakke storing ligt in de middag boven Zeeland. Wolkenvel den maar geen neerslag van bete kenis. De temperatuur ligttussen 11 en 12 graden. De wind is zuidwest, later noordwest meest matig tot vrij krachtig 4-5 Beaufort. In de nacht klaart het op en de temperatuur daalt naar waarden rond de 2 gra den. Voor vrijdag tot en met zondag: Wisselend bewolkt en geen neer- slag van betekenis. Vooral vrijda zonnig. De temperatuur gaatovg dag geleidelijk de hoogte in, in he weekeinde ligt de maximum ron; de 15 graden, minimum 7 gradei Matige west tot zuidwesten wind, Zon Maan ZON EN MAAN op: 06.31 onder: 20,5! op: 21.34 onder 07.Q uur cm uur o Woensdag 23 april Vlissingen 03.17 230 1 5.35 21 Terneuzen 03.36 257 15.53 27 Bath 04.38 300 16.56 3! Roompot Buiten 03.15 170 15.30 18 Zierikzee 04.55 159 17.15 ift Wemeldinge 05.00 185 17,15 IS Philipsdam West 05.20 167 17.40 lij Donderdag 24 april Vlissingen 03.48 239 16.06 24! Terneuzen 04.08 267 16.26 272 Bath 05.11 309 17.29 3!5 Roompot Buiten 03.45 179 16.00 ld Zierikzee 05.35 163 17.50 ld Wemeldinge 05.35 190 17.50 li Philipsdam West 06.00 170 18.20 1751 Laag water Woensdag 23 april Vlissingen 09.40 209 21.52 2C Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Wemeldinge 10.08 219 22.22 2IS 11.13 243 23.27 240 09.30 1 58 21.45 151. 10.50 155 23.10 14 11.00 171 23.15 II Philipsdam West 10.55 165 23.15 15Ï Donderdag 24 april Vlissingen 10.16 212 22.30 2QJ Terneuzen 10.46 222 22.58 2t!' Bath 11.53 245 J Roompot Buiten 10.05 159 22.15 13 Zierikzee 11.25 154 23.45 13 Wemeldinge 11.30 1 71 23.55 13 Philipsdam West 11.35 164 23.50 13 Janny van der Lee Patés smaken over het algemeen het best zo'n dag of twee na het bak ken. Bereid de paté daarom bij voorkeur niet op de dag dat u hem wilt eten, maar minstens een dag tevoren. Bewaar de paté in de koelkast maar laat hem minstens een half uur voor het serveren op kamertemperatuur komen. Ingrediënten: 75 gram champignons 2 tenen knoflook 1 ui 250 gram varkenslever 250 gram varkenslappen 125 gram speklappen 125 gram runderlappen 2 eetlepels Madeira peper, zout tijm 1 eetlepel gehakte peterselie Bereiding: Maak de champignons schoon en snijd ze in stukjes. Pel de tenen knoflook en pers ze uit. Pel en snipper de ui. Snijd de lever, varkens- en speklappen en het rundvlees in blokjes. Doe het vlees met de Madeira, ruim peper, zout en tijm in de mengkom van een keukenmachine en laat de motor draaien. Laat het vlees grof hakken maar niet pureren. De stukjes vlees mogen zichtbaar blijven. Voeg uisnippers, knoflook en ten slotte peterselie toe en meng 30 secon den. Vul een patéschaal of terrine met de vleesmassa en dek af met alumini umfolie of een deksel. Schenk een laag water in een ruime braadslede, plaats hierin de terrine of patéschaal en schuif het geheel in het midden van een voorverwarm de oven van 170 C. Bak de paté gaar in ongeveer 2 uur. Neem de paté uit de oven, verwijder deksel of aluminiumfolie en leg een met plastic of folie omwikkeld plankje op de paté. Plaats hierop een ge wicht en laat de paté zo onder druk afkoelen. Zet de paté pas na volledige afkoeling in de koelkast. Vooruitzichten voor diverse landen geldig tot en met donderdag: Finland: Woensdag eerst nog wol kenvelden en kans op regen of sneeuw. Later op de dag opklarin gen. Donderdag zonnige perioden, maar vanuit het zuiden opnieuw be wolking en regen of sneeuw. Mid- dagtemperatuur rond 4 graden, donderdag in het zuiden oplopend naar 9 graden. Noorwegen: In hetzuiden enige tijd regen. In het noorden wisselend be wolkt en enkele sneeuwbuien. Don derdag later op de dag droger en wat zon. Maxima uiteenlopend van 5 graden in het noorden tot 9 bij Os lo. Zweden: Woensdag eerst wat zon. Later in het zuiden bewolkt en van tijd tottijd regen. In het noorden een enkele sneeuwbui afgewisseld door wat zon. Middagtemperatuur van 4 graden in het noorden tot 9 in hetzuiden. Denemarken: Woensdag eerst zon nige perioden, 's Middags bewolkt en van tijd tot tijd regen bij een ste vige westenwind. Donderdag enke le buien met tussendoor wat zon. Wind neemt geleidelijk af. Middag- temperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Woensdag toenemende wind en vooral in Schotland en het noor den van Engeland en Ierland be wolkt en enige tijd regen. In het zui den afentoezon. Donderdag in het zuiden kans op wat regen, maar al snel op de meeste plaatsen droog en perioden met zon. Maxima tus sen 10 en 15 graden. België en Luxemburg: Woensdag eerst zonnige perioden. Later op de dag meer bewolking, maar pas donderdag af en toe regen. Donder dagmiddag weer nu en dan zon. Maximumtemperatuur ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Woensdag zonnige perioden en droog. Donderdag ook wolkenvel den en kans op wat regen of motre gen. Middagtemperatuur woens dag 12 tot 15 graden, donderdag oplopend naar 17 graden. Portugal: Woensdag flink wat zon. Donderdag ook wolkenvelden, maar nog wel droog. Maxima woensdag tussen 17 en 21 graden. Donderdag overal boven de 20 graden. Madeira: Zonnige perioden, maar vooral donderdag ook kans op een bui. Middagtemperatuu r rond 23 graden. Spanje: Langs de costa's nog kans op een bui. Verder flink wat zon et droog. Maxima van 18 in het noor den tot lokaal 25 graden in hetzu? den. Canarische Eilanden: Perioden me" zon en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Marokko: Westkust: flink watzonen droog. Middagtemperatuur rond25 graden, woensdag in het noorden nog iets koeler. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur iets op lopend van rond 17 graden op woensdag naar bijna 20 op donder dag. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en meest droog. Middag temperatuur ongeveer 20 graden. Italië: Stapelwolken en in het mid den en zuiden nog een enkele bui Verder flinke zonnige perioden Aanhoudend fris met temperaturen van 14 graden in het noorden en oosten. Op Sicilië en langs de west kust ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige pe rioden, op Kreta en Rhodos donder dag ook kans op een bui. Middag temperatuur rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar zowel woensdag als dor- derdag ook kans op een regen-o! onweersbui. Maxima uiteenlopend van 23 graden op de Dardanellentc" bijna 30 op Cyprus. Duitsland: Woensdag zonnige pe rioden en droog. Tegen de avonds het noorden wat regen. Donderde in de loop van de dag ook in hetmiiL den en zuiden af en toe regen e motregen. In het noorden dan var tijd tot tijd zon meteen enkele bui Maxima woensdag van 8 gradenir Berlijn tot 13 in de Eifel. Donderdag overal rond 15 graden. Zwitserland: Vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur woensdag 15 graden, donderdag rond 18. Oostenrijk: Woensdag nog enkelf wolkenvelden, maar in Tirol al flink wat zon. Donderdag vrij zonniger droog. Middagtemperatuur oplo- pend van 10 graden op woensdag tot 15 op donderdag. Tsjechië en Slowakije: Zonnige pe rioden en droog. In Slowakije woensdag nog kans op wat regen Middagtemperatuur woensdag rond 9 graden, donderdag oplo pend naar 14 graden. Hongarije: Woensdag nog enkele wolkenvelden en kansop regen.La ter op de dag meer zon. Donderdag droog en zonnige, perioden. Mid dagtemperatuur woensdag rond 5 graden, donderdag 13. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht -Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A28 bij Harderwijk wegwerkzaamheden N50 bij Rosmalen In de PZC van 22 april wordt melding gemaakt van de hogere onroerend5 zaakbelasting in Middelburg. Ten onrechte staat in het bericht dat de colle gepartijen tegen het opvangen van een strafkorting via de ozb zijn en deop positiepartijen vóór het doorberekenen zijn. Correct daarentegen is datc; collegepartijen de korting van 257.000 gulden willen verhalen op debit gers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4