Kabinet pakt verrijking snel aan Mooi Meegenomen, Duisenberg staat alleen met kritiek op lastenverlichting PZC Straf kroongetuige XTC-zaak ie Breda zwaarder dan geëist Baantje mag van rechter bij zijn kidnapster blijven Paars vindt beleid gokkasten te streng Kamer voor verbod op piramidespelen binnenland Doelman-Pel vice-voorzitter van CDA-fractie premier Kok wil nog dit jaar belastingmaatregel voor exorbitante koerswinsten Observatiepost Dutchbat nagebouwd Meer batterijen ingeleverd Brabants Orkest speelt Chaplin Moord op taxichauffeur opgelost Met 140 km door Den Haag Spaarsysteem voor zondagsrust isr 3.99 woensdag 23 april 1997 van onze parlementsredactie DEN HAAG - In de vacature voor het vice-voorzitterschap van de CDA-Tweede-Kamer- fractie is dinsdag voorzien. Zo als verwacht is het mevrouw A Doelman-Pel geworden (64). Zij is sinds 1986 Kamerlid en heeft een AR-achtergrond. Doelman was vorig jaar in de markt om haar partijgenoot Deetman op te volgen als Ka mervoorzitter. Hoewel zij de- steun genoot van de andere fracties, hield toenmalig CDA- leider Heerma vast aan Buk man. Doelman keert na de ver kiezingen in mei 19 9 8 niet meer in de Kamer terug. Dat had zij eerder al besloten. Voor het Ra dio 1-journaal lichtte zij haar benoeming toe als een poging van het fractiebestuur redelijk evenwicht aan te brengen in de verhouding katholieken en protestanten. „Ik heb echt het idee dat het is geweest om een soort evenwicht te vinden tus sen protestant en katholiek, en ik zou liever niet meerpratenin het kader van de partijbena mingen. Ik wil trouwens liever op kwaliteit gekozen worden dan op de vraag of ik protes tant of katholiek ben." ANP ,an onze verslaggeefster ips Bouwmans pEN HAAG - Het kabinet paakt haast met een belasting maatregel voor exorbitante joerswinsten op optiepakket - die topmanagers uit het be drijfsleven voor zichzelf hebben geregeld. Al per 1 januari vol gend jaar - of zoveel eerder als Hogelijk is - moet iets worden edaan aan deze extra belonin gen die nu nauwelijks worden lelast. Dat heeft premier Kok gisteren in de Tweede Kamer ge- Kgd. jok was door GroenLinks- fractievoorzitter Rosenmöller jaar de Tweede Kamer geroe id fen om uitleg te geven over zijn j iitlatingen in het wekelijkse tv- ?k met de minister-presi- kit, afgelopen vrijdag. Ook Weer diefstal Statenbijbel uit Friese kerk FOLSGARE - Voor de derde lal in korte tijd is uit een kerk Zuidwest-Friesland een an ke Statenbijbel gestolen. Nadat eerder de bijbels uit Fer- i ïoude en Oosthem verdwenen, sin het weekeinde een kerkbij- iel van de hervormde kerk van Folsgare door een inbreker mee- jenomen. De politie in Sneek spreekt van een trend. In Fries land zijn dit jaar al tien kerken joor inbrekers bezocht, folgens koster Pieter Sweering sde dief kieskeurig: „Deze bij- was net opnieuw ingebon den, De oudere bijbel op de kan sel hebben ze laten liggen. Die was vast niet mooi genoeg". Friese kerkbestuurders zouden tr volgens de politie goed aan doen in ieder geval hun kostbare Statenbijbels een tijdlang uit de «gebouwen te halen. GPD toen zei hij demiljoenenwinsten op aandelenopties te willen be lasten, maar hij dacht dat te gaan inbrengen via de kabinets nota over het nieuwe belasting stelsel, van de 21-steeeuw. Vier dagen later blijkt Kok er echter meer vaart achter te zetten. Na overleg met minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën is besloten dit onder deel los te zien van de hervor ming van het belastingstelsel. Kok vindt het onrechtvaardig en onredelijk dat de top van het bedrijfsleven zich verrijkt, ter wijl politiek en werkgevers in het belang van economie en werkgelegenheid gewone werk nemers oproepen tot loonmati ging. De Tweede Kamer is dat met hem eens. Ook de VVD vindt dat het topondernemers past zichzelf beperkingen op te ASSEN - Op het terrein van de Johan Willem Friso kazerne in Assen is de beruchte Observatie-post DELTA die in Srebrenica door de Bosnische Serviërs op Dutchbat werd veroverd, nagebouwd. De observatiepost maakt deel uit van de open dag van de kazerne, die op zaterdag 24 mei wordt gehouden. foto Karei Zwaneveld/ANP leggen. Op dit moment moeten managers 7,5 van de afgesproken waarde van de aandelenoptie optellen bij hun belastbaar inkomen. Als ze de aandelen verzilveren, en de beurswaarde van deze aandelen is intussen gestegen, dan incas seert een manager de koers winst onbelast. Kok maakte gisteren niet duide lijk op welke manier dit milde belastingregime nu precies wordt veranderd. Het ligt niet voor de hand om beloning' via aandelenopties te verbieden. Kok wilde gisteren niet ingaan op vragen hoe het verder moet met het belasten van vermo- gensaanwas. Dat onderwerp laat hij rusten tot de nota van Zalm en Vermeend over de toe komst van het belastingstelsel er ligt. Ook gisteren zei hij niet uit te sluiten dat er wordt voor gesteld vei'mogenswinsten te belasten, in ruil voor lagere be lastingtarieven. De WD heeft de afgelopen dagen gezegd daar niets voor te voelen, GPD Nederlander eet meer aardappels LEEUWARDEN - Het verbruik van aardappelen is vorig jaar met 2 procent toegenomen. In 1995 en 1994 was er sprake van een daling. Dat meldt het Nederlands Insti tuut voor de Afzetbevordering van Akkerbouwproducten. Het 'stamppot-weer' heeft daaraan ongetwijfeld meegewerkt. Per hoofd werden 86 kilogram aard appelen genuttigd, waarvan 53 kg vers en de rest in de vorm van producten als frietjes, chips en puree. HetBintjeis meteen aan deel van 39 veruit de popu lairste pieper, gevolgd door Bildstar, Nicola, Eigenheimer, Santé, Doré, Irene, Accent, Glo ria en Turbo. GPD ZOETERMEER - Negentig procent van de Nederlanders be waart zijn gebruikte batterij en gescheiden van het overige af val met de bedoeling ze uiteindelijk op een apart inleverpunt af te geven. De winkel en de gemeentelijke chemokar zijn daarbij zeer populair: 34 procent van de ondervraagden zegt zijn gebruikte batterijen naar de winkel te brengen, een iets hoger percentage (35 procent) brengt ze naar de chemokar. Dit blijkt uit een NIPO-enquète die werd gehouden in op dracht van de Stichting Batterijen (Stibat) in een representa tieve steekproef onder 1000 huishoudens in Nederland. Sti bat vertegenwoordigt ruim 450 Nederlandse producenten en importeurs van batterijen. ANP EINDHOVEN - Het Brabants Orkest zet komend seizoen mu ziek van Charles Chaplin op het programma. In januari speelt het orkest voor het eerst de muziek van de films The Idle Class en The Kid, allebei uit 1921. Chaplin bedacht zei f muziek voor zijn films, maar kon de me lodieën zelf niet goed op schrift zetten en arrangeren. Dat deed Eric Rogers voor hem. Dirigent Carl Davis heeft nieuwe orkestbewerkingen van de muziek bij The Idle Class en The Kid gemaakt. Davis zal Plet Brabants Orkest ook bij de live- begeleiding' van de films dirigeren. De filmconcerten hebben van 17 tot en met 20 januari plaats in Eindhoven, Utrecht, Den Haag en Den Bosch. ANP UTRECHT - Een 19-jarige Utrechter heeft tegenover de poli tie bekend een 28-jarige Utrechtse taxichauffeur te hebben omgebracht. De verdachte heeft verklaard de chauffeur in de nacht van 24 op 25 maart in zijn taxi op een parkeerterrein aan het Strijkviertel te hebben vennoord. De twee kenden el kaar en hadden vermoedelijk regelmatig seksueel contact. Volgens de verdachte wilde hij de relatie beëindigen. Toen de chauffeur meldde dat niet te willen, wurgde de verdachte hem. Om het motief op roof te laten lijken, nam hij twee porte feuilles en een mobiele telefoon weg. ANP DEN HAAG - De Haagse politie heeft dinsdagochtend rond 05.00 uur een 25-jarige Hagenaar aangehouden die met 140 kilometer per uur over de Laan van Meerdervoort racete. Na een achtervolging konden agenten de automobilist uiteinde lijk in de gemeente Monster tot staan brengen. Woest was de man over zijn aanhouding. De wegpiraat gaf geen reden voor zijn gedrag op een straat waar 50 kilometer per uur is toege staan. Volgens de politie had hij niet gedronken. Zijn auto isin beslag" genomen en zijn ï'ijbewijs ingevorderd. Ook is proces verbaal opgemaakt. ANP NIJKERK - Een nieuw spaarsysteem steunt ondernemers die principieel op zondag gesloten zijn. Bovendien gaat een deel van de omzet naar een goed doel Dit maakte de stichting Diakonia te Nijkerk dinsdag bekend. Doelgroep vormen de circa 300.000 reformatorische christe nen. Door meer klanten uit deze hoek te trekken kunnen on dernemers mogelijke inkomstenderving compenseren die het gevolg is van concurrentie van bedrijven die op zondag open zijn. Wanneer klanten hun Diakonia-spaarpas gebruiken, maakt, de winkel via de stichting een deel van de aankooppijs over aan een goed doel. De instellingen moeten wel wel een christe lijk doel dienen, een bepaalde omvang hebben en financieel betrouwbaar zijn. Ondernemers die toch op zondag zaken doen worden onmiddellijk geroyeerd. ANP van onze redactie binnenland BREDA - De rechtbank in Bre- lieeft een 31-jarige Brit 'kroongetuige' in de zogeheten Juliet-zaak, dinsdag veroor- tot vier jaar gevangenis straf. Tegen de man was twee geëist, zoals tevoren afge sproken met officier van justitie nir. C. van Spierenburg. Volgens advocaat mr. P. Jeenin- was zijn cliënt 'volkomen stuk' van het feit dat de recht bank hem tweemaal zo zwaar strafte als geëist en zich kenne- niets van de gemaakte af spraken aantrok. De man had ag - na cle uitspraak - als getuige moeten optreden, maar weigerde voor de tweede maal in het proces zijn cel in het ge rechtsgebouw te verlaten en zijn voormalige criminele handlan- (acht man) in de rechtszaal onder ogen te komen. De rechtbank besloot af te zien verdere pogingen hem als nog op de zitting te krijgen, „We kunnen niet blijven wachten tot meneer bereid is te getuigen", aldus rechtbankvoorzitter mr. F. van den Emster. De verdachte toonde zich vorig jaar september na zijn arresta tie bereid belastende verklarin- |nn (ruim dertig) af te leggen in iet overigens moeizaam verlo pende Juhet-onderzoek. Daar naast wees hij de politie diverse ondergrondse depots met drugs en (zware) wapens aan. Justitie kreeg daarmee belangrijk be wijsmateriaal in handen tegen de als zeer gewelddadig te boek staande 'groep-J.'. Justitie ver denkt de bende onder meer van productie van en internationale handel in XTC, ontvoeringen en grootschalig bezit van wapens en explosieven. Toezeggingen In ruil voor zijn verklaringen deed officier Van Spierenburg een reeks toezeggingen aan de Brit. De officier klaagde hem al leen aan voor zijn deelname aan de misdaadorganisatie en niet voor de waslijst aan misdrijven die de bende zou hebben ge pleegd. De advocaten van de acht verdachten die nog te rechtstaan, onder wie de ver meende bendeleider, hebben de deal met de Brit bekritiseerd. De rechtbank stelde in het von nis vast dat de man geen afstand heeft genomen van zijn crimine le gedragingen en legde daarom een hogere straf op dan geëist. Daarbij heeft de verdachte, al dus het vonnis, drie jaarlang tot de kern behoord van een organi satie die grof geweld niet schuwde, veel XTC produceer de en grote criminele winsten heeft gemaakt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De fracties in de Tweede Kamer hebben begrip voor de kritiek van president Duisenberg van De Neder- landsche Bank (DNB) op het begrotingsakkoord voor 1998 dat in het kabinet is gesloten, maar ze verbinden er verder geen conclusies aan. Premier Kok reageert op soortgelijke wijze. Duisenberg zegt in het jaar verslag van DNB dat het kabi net volgend jaar alle kaarten op reductie van het financie ringstekort moet zetten, in plaats van 1,5 miljard te reser veren voor lastenverlichting. Hij wees erop dat Nederland zich in Europees verband heeft verplicht het financieringste kort zo snel mogelijk in de buurt van nul te brengen. WD-Kamerlid Hoogervorst noemt de uitlatingen van Dui senberg „op zich niet onver standig". „Het hoort bij zijn rol." Maar het kabinet heeft gezocht naar een goed even wicht tussen tekortreductie en lastenverlichting, mede met het oog op loonmatiging, aldus Hoogervorst. Hij vindt dat „niet onverantwoord". De WD 'er spreekt de hoop uit dat Duisenberg straks als presi dent van de Europese Centrale Bank net zo streng is als nu. Ook D66-Kamerlid Yb erna begrijpt de opstelling van Dui senberg. „Maar lastenverlich ting is ook van belang om de motor van de economie draai ende te houden. Wij blijven overigens van mening dat het financieringstekort in 2000 naar 1 procent moet." Tekort omlaag CDA-woordvoerder Terpstra is het met Duisenberg eens dat Nederland zich in Europees verband heeft verplicht het te kort snel naar beneden te brengen. Dat het kabinet nu geld uittrekt voor lastenver lichting wringt volgens de CDA'er. „Maar wij als opposi tiepartij gaan niet zeggen waar de ontbrekende miljar den vandaan moeten komen. Daar moet het kabinet zelf voor zorgen." Premier Kok vindt eveneens dat de DNB-president 'pri mair op het tekort' hoort te zit ten. Maar lastenverlichting is ook belangrijk, aldus de pre mier. Hij vindt dat het begro tingsakkoord getuigt van een 'juiste mix',Maar ik sluit niet uit dat als ik op de stoel van President Wim Duisenberg van De Nederlandsche Bank. foto Raymond Rutting/ANP Duisenberg zat, ik hetzelfde commentaar als hij zou heb ben." Het pleidooi van Duisenberg om in de volgende kabinetspe riode 8 miljard om te buigen, kan op enige sympathie van WD en D66 rekenen. „Als je wilt investeren, moet er iets gebeuren. Dan vind ik een be drag van 8 miljard helemaal niet zo bijzonder", aldus Hoo gervorst. Ybema houdt het vooralsnog op 4 tot 8 miljard. ANP Zie ook pagina's 4 en 6 (Advertentie) Deze week maken we het u wel heel aantrekkelijk. Met heel goede verzorgingsproducten voor een zeer lage prijs, zodat u zich ook deze week weer lekker voordelig in de watten kunt leggen. O Studio Line styling, a Ar* spray, mousse of gel, duo-pak lASCf y .y O Aquafresh tandpasta regular of tandsteen control, trio-pak a 225 ml r QQ* Imet 2 bonus miles O.yy ©Gillette scheerschuim regular of gevoelige huid, met gratis Gillette Sensor Excell Q Q C* apparaat tw.v 6.95, duo-pak 20" O.yD OSanex douche gel met wastablet, 1 A C O* flacon 750 ml 12&5 lU.Oy Sanex deodorant spray, roller of stick Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 26 april a.s. 'Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cd van onze redactie binnenland ARNHEM - Het kidnappen van de ruwharige tec kel Daantje uit Zevenaar is lonend geweest want het bejaarde hondje mag blijven waar hij nu woont: bij zijn eerste bazin, mevrouw .Teltje van der Leij in Doesburg. Van der Leij ontvoerde het geliefde beest in februari van dit jaar uit het huis van de Zevenaarse Astrid Polman. De vice-president van de Arnhemse rechtbank mr. N. Huijgen vindt weliswaar dat de ontvoering niet door de beugel kon, maar desondanks besliste hij gisteren - mede in het belang van de hond - dat de teckel in Doesburg mag blijven. Huijgen deed gisteren uitspraak in een kort geding dat Polman had aangespannen tegen Van der Leij. Zij eiste Daantje terug op straffe van een dwangsom van 250 gulden per dag. Daantje behoorde aanvankelijk toe aan Van der Leij en haar toenmalige echgenoot F. Coenen. Het hondje werd aangeschaft ter compensatie voor het gemis van een kind. In 1988 ging het echtpaar uiteen en voor Daantje werd een bezoekregeling bedacht. Het beest verbleef beurtelings bij zijn baas en bazin. Nadat Coenen was gaan samenwo nen met mevrouw Polman, woonde Daantje meestal bij dit paar. Toen Coenen overleed erfde mevrouw Polman het hondje. Liefde Maar de liefde voor het bijna dertien jaar oude dier dwong Van der Leij tot een draconische stap. Op 11 februari drong ze de woning van Polman binnen en ontvoerde ze haar Daan. Vorige week ontspon zich voor de vice-president van de rechtbank een emotionele strijd om de hond. De hoog opgelopen emoties waren voor mr. Huijgen reden om aan te nemen dat een eventuele omgangsregeling tot mislukken gedoemd was. De spanningen die daarbij zouden komen kijken wa ren volgens Huijgen evenmin goed voor Daantje. De vice-president hakte uiteindelijk de knoop door'ten gunste van de eerste eigenaresse. „Zij heeft waarschijnlijk de innigste band met Daan tje en heeft veel langer met hem geleefd en voor hem gezorgd dan mevrouw Polman." GPD van onze parlementsredactie DEN HAAG - De regeringspar tijen PvdA VVD en D66 willen dat het kabinet terugkomt op zijn beslissing om gemeenten te laten bepalen of cafés gokkas ten mogen plaatsen. De fracties vinden dat in elk café zonder meer twee kasten mogen staan. De Tweede Kamer debatteert hier woensdag over met staats secretaris Schmitz van Justitie. Op voorstel van Schmitz besloot het kabinet vorige week vrijdag gemeenten zelf te laten beslis sen of er in een café gokkasten mogen staan, met een maximum van twee. Maar gemeenten kun nen de kast dus ook volledig we ren uit de lokale natte horeca. Met dit besluit negeert het kabi net een vorig jaar door de Ka mer aanvaarde motie, waarin het standpunt van de regerings partijen al stond. De woord voerders van de regeringspartij en kondigden dinsdag aan Schmitz aan de uitvoering van deze motie te houden. Zijlstra (PvdA) en De Graaf (D66) zeiden dat het kabinet voorbij gaat aan de economi sche belangen van de gokauto matenbranche. Door het over te laten aan gemeenten wordt deze „volledig legale branche" in on zekerheid gehouden. „Daar kun je geen bedrijfsvoering op rich ten", aldus De Graaf. Ook Korthals (WD) hekelde de onzekerheid voor de branche. Hij vindt dat het kabinetsbe sluit strijdig is met het cloel cle markt onder controle te houden. Een te streng beleid voor cafés speelt het illegaal gokcircuit in de kaart. Het wetsvoorstel van Schmitz voorziet in een verbod op gok kasten in snackbars, clubhuizen en sportkantines. De maxi mumleeftijd voor het spelen op gokautomaten is voortaan 18 in plaats van 16 jaar. Personen be neden de 18 jaar mógen niet meer bij automatenhallen naar binnen. Met deze maatregelen om de gokverslaving te bestrij den, is de Kamer het eens. ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - De Tweede Kamer wil een verbod op piramidespe len. Vandaag dringen de fracties van de grote partijen bij de staatssecretarissen Schmitz (justitie) en Vermeent! (financi en) aan op maatregelen om deze beleggingssystemen te weren. Een fiks aantal deelnemers aan deze spelen, waarbij de inleg gers forse winsten wordt be loofd als ze nieuwe kandidaten aandragen, is inmiddels armer in plaats van rijker geworden. Maar tot nu toe blijkt het lastig de organisatoren aan te pakken. De VVD denkt nu de piramide spelen te kunnen verbieden door de Wet Toezicht Krediet-, wezen aan te scherpen. Aan de ze wet kan een verbod worden toegevoegd van constructies, die als belangrijkste motief hebben mensen over te halen te pogen winst te maken door an deren te werven.„In Engeland hebben ze de piramidespelen op deze manier gedefinieerd," zegt WD-kamerlicl Voüte. De libe ralen dienen vandaag in een overleg met de staatssecretaris sen hierover een voorstel in. De PvdA stuurt ook aan op een verbod. D66 stelde zich al eer der kritisch op ten aanzien van deze beleggingspelen. Het CDA wil eveneens dat er wat wordt ondernomen. Woordvoerder Koekkoek: „Geen studie, maar maatregelen op redelijk korte termijn.Hij wil binnen een half jaar een verbod. GPD (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. J. VERHAGE MIDDELBURG DINSDAG 6 MEI GROTE I antiekveilingI I in hotel Britannia! te Vlissingen |Veilingmeester| A. I. Verhage

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3