Sasse supermarkt herrijst uit as $0$ nusm PZC Digitaal maatwerk bij Stadsdrukkerij Hoop op bouwruimte West-Z-Vlaamse gemeenten leeft op Simulatielokaal Reynaertcollege in Hulst verbeterd Nieuwe pastor voor West-Z-Vlaanderen Nederlanders ontdekken Rode Plein zeeland Nieuw pand brandslachtoffer A P na 3,5 jaar verblijf in noodwinkel in detail ondernemend zeeland geslaagd zuiderburen agenda woensdag 23 april 1997 z21 van onze verslaggever René Hoonhorst SAS VAN GENT-Na een enor- I me brand in de toenmalige su permarkt aan de Canadastraat moest Jac Hermans het 3,5 jaar doen met een noodwinkel in Sas van Gent. Burgemeester J. van Rest opent vandaag, I woensdag, om 9 uur de nieuwe De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. A P Supermarkt (zoals Jac Hermans intussen heet) aan de Sasse Wilhelminalaan. Een nieuwe winkel met meer vloeroppervlak (857 vierkante meter) wat vooral ten goede komt aan een zeer uitgebreid vers-assortiment. De super markt staat op een historische plaats in het centrum van Sas van Gent. Tot anderhalf jaar geleden stond op die plek de oudste fabriek van Zeeuws- Vlaanderen: meelfabriek De Walsenmolen. Acties om het karakteristieke industriële monument te behouden, moch ten niet baten. Nadat de pro vinciale goedkeuring voor de sloop binnen was, kon de Jac Polderdijk Aluminium BV aan de Vlissingsestraat in Kou- dekerke heeft de naam gewij zigd in Polderdijk Gevelver fraaiing BV. Het bedrijf mat zich ook eennieuwe huisstijl en logo aan. Met de naamswijzi ging wil het bedrijf duidelijker maken dat Polderdijk breder opereert dan enkel in alumini um. Het bedrij f levert en instal leert kunststof kozijnen, bui ten- en binnenzonwering, aluminium rolluiken, garage deuren, raam- en deurhorren. Het bedrijf houdt zaterdag open huis. Een boekje op prentkaartfor maat (10x15 cm) met de hon derd meest gestelde vragen van ondernemers is gepresenteerd bij de start, dinsdag, van de Be drijven Kontakt Dagen in Ahoy' Rotterdam. De uitgave 'Hoe zit dat nou eigenlijk?' is gemaakt door het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam en de Kamer van Koophandel Rot terdam/Beneden-Maas. De I vragen behandelen allerhande weetjes, soms zeer toegesneden op de Rotterdamse situatie, maar geven ook algemene in formatie over exportdocumen ten, adressenbestanden, schoolvakanties, certificatie, juridische positie en dergelij ke. Het boekje is gratis. Medewerkers van de A P Supermarkt in Sas van Gent zorgen ervoor dat de winkel er vandaag, de dag van de officiële opening, keurig uitziet. foto Peter Nicolai van onze verslaggeefster Claudia Sondervan VLISSINGEN - Stadsdrukke rij Vlissingen gaat digitaal. In het huidige dynamische be drijfsleven is drukwerk een veel korter leven beschoren dan vroeger, toen adressen, te lefoonnummers en dergelijke lang ongewijzigd bleven. Drukwerk in ldeine oplages en met korte levertijden is met na me op maat gesneden voor de Zeeuwse markt, denkt Martin van der Louw van de Stads drukkerij in Vlissingen. Sinds februari heeft de Stads drukkerij een tweede adres op een honderdtal meters afstand van de drukkerij aan de Noord straat, in een Scandinavisch aandoende versie van een mo dern herenhuis aan de Coosje Buskenstraat. Het nieuwe kan toor is opgedeeld in een kopi eershop, waarin de stoeptegels de inloopfunctie vanaf het trottoir benadrukken, en de op een podium daarachter gele gen printstudio. Het uitgebreide dienstenpak ket in het nieuwe 'frontoffice' rangeert van kopiëerservice, digitale print vanaf één exem plaar, sneldruk, grafische ont werp, eventueel in samenhang met ontwerpbureaus, tot en met verzending, eventueel in direct mail-aanpak. „Het zijn allemaal activiteiten die niet ons hoofdbelang zijn - dat blijft de druk - maar die een totaal pakket vormen, opdat degene die hier kopieën haalt ons ook zijn drukwerk brengt en an dersom. One-stop-shopping," verklaart Maike Hoogedeure, verkoopmedewerker voor de Stadsdrukkerij. De formule van de Stadsdrukkerij valt heel goed te 'kopiëren' naar andere plaatsen in Zeeland, beamen Van der Louw en Hoogedeure. Specifieke plannen zijn er nog niet, maar komen er wellicht aan, laat het tweetal weten. Voordelig Digitale druk - van begin tot eind met de computer - heeft als grote voordelen dat het snel geleverd kan zijn, een grote vrijheid bied in keuze aan ma terialen en - omdat er geen dure litho's of scans aan te pas ko men - met name in kleine opla ge voordelig is. Dat voordeel is weg wanneer het om grote op lages gaat. De flexibiliteit van de druk is hoog, waardoor bij voorbeeld fabrikanten recla mecampagnes kunnen perso- naliseren op ieder van hun wederverkopers. Digitale druk is een abstract concept waar van de uitleg het lastigste punt in het verkooptraject is, beaamt Maike Hoogedeure. „Pas als de klant mee gaat den ken komen de praktische toe passingen goed door. Een ma chinefabriek bijvoorbeeld, die mooie handleidingen laat ma ken voor de export. Volgende week gaan er weer tien machi nes weg, mét tien handleidin gen. Kwalitatief doet digitale druk allang niet meer onder voor conventionele kleuren druk"-, stelt Martin van dei- Louw. Hermansgroep aan de slag. De detaillist liet zich overigens, mede op instigatie van het Sas se architectenbureau Ver- plancke en Partners, wel iets gelegen liggen aan de historie van de vestigingsplaats. In plaats van de gebruikelijke stalen hal werd in Sasse cen trum gekozen voor metselwerk met decoratieve gevelelemen ten. De voorkant van winkel en slijterij dienden aan de Wilhel minalaan te liggen, ook al om dat daar een parkeerterrein voor zeventig auto's werd ge creëerd. De achterkant van het supermarktgebouw ligt echter aan de Zuidstraat, vlakbij het Sasse stadshart: de Markt. Om geen anonieme blinde muur in het centrum neer te planten be sloot de Hermansgroep twee extra winkeltjes aan de Zuids traat te creëren. Kandidaten De twee winkelruimtes zijn overigens nog niet door onder nemers in gebruik genomen. De Hermansgroep overlegt nog met verschillende kandidaten 'maar er is nog niets definitief', liet een woordvoerder dinsdag vanuit Baarn weten. Bedrijfs leider E. Dierick toonde zich een dag voor de officiële ope ning al zeer verheugd met 'zijn' nieuwe filiaal, „tiet is een prachtige, ruim opgezette, zaak. We hadden al een behoor lijk uitgebreid assortiment. In de nieuwe zaak kunnen we daarnaast nog veel meer verse spullen verkopen." De Sasse A P-vestiging heeft momenteel 42 mensen (medewerkers met volledige danwel deeltijdba nen) in dienst, onder wie enkele nieuwe medewerkers. Dierick: „Daarnaast kunnen we op kor te termijn nog vijf tot tien hulp krachten gebruiken, medewer kers die gedurende een aantal uren in de week helpen met on der meer het op peil houden van de winkelvoorraad.De Sasse A P-vestiging hanteert dezelfde openingstijden als grote supermarkten van de Hermansgroep elders in den lande: van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 20 uur, zater dag van 8 tot 17 uur. Tijdens de openingsdagen kunnen de klanten rekenen op speciale openingsaanbiedingen. van onze verslaggever Conny van Gremberghe OOSTBURG - De gemeente Oostburg moet beter haar bouwwensen voor de komende jaren in beeld brengen. Slaagt Oostburg erin de vraag naar specifieke nieuwe woningen met cijfermateriaal en andere argumenten te onderbouwen, dan is gedeputeerde J. van Zwieten (volkshuisvesting) als nog bereid om Oostburg de ko mende jaren nog wat bouw ruimte te gunnen. Dezelfde vlieger gaat op voor de andere West-Zeeuws-Vlaamse ge meente Sluis-Aardenburg. Waarnemend-burgemeester C. Bolijn-Hertzberger van Oost burg en de Sluisse wethouder voor volkshuisvesting J. J. du Fossé voei'den dinsdag in de Eenhoornstad over het ger- waakte provinciale woning bouwprogramma voor de komende tien jaar. In dat pro- gramma, dat in februari werd gepresenteerd, kwamen de West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten er bij de verdeling van nieuwbouwwoningen zeer be kaaid vanaf. Van Zwieten en zijn adviseurs vonden dat nieuwbouw in de re gio, vanwege de relatief hoge leegstand, de terugloop van het inwonertal en de omzetting van gewone woningen in tweede woningen de komende jaren botweg op nul moest worden ge steld. Doodsteek Bolijn en Du Fossé spraken zich in verschillende - niet mis te verstane - bewoordingen uit over de provinciale zienswijze. De Oostbui-gse politica repte zelfs van 'een doodsteek voor de regio'. Gisteren gaf Van Zwieten in een - wat Bolijn noemde - 'open en constructief gesprek' te kennen dat het niet zijn bedoeling ge weest is om West-Zeeuws- Vlaanderen te tarten. Bolijn: „Er is duidelijk sprake van we derzijds begrip. Wij hebben dui delijk gemaakt dat de leegstandredenering die de pro vincie hanteert niet de onze is. Ook het verhaal van de tweede woningen spoort niet met onze beleving. We hebben nu van de gedeputeei'de wat huiswerk op gekregen. Wij moeten onze ge gevens voorleggen. Is dat ge beurd, dan kunnen wij mogelijk verder tot elkaar komen." Kloof Tussen wat Oostburg wil - de raad nam vorige week unaniem een volkshuisvestingsplan aan waarin wordt uitgegaan van ne gentig nieuwe woningen op jaarbasis - en wat de provincie wenselijk acht, een verkapte bouwstop, ligt nog een enorm gat. Bolijn en Du Fossé geloven bei den dat datgrotendeels gedicht kan worden. „Ik heb mijn strijd lust ook na dit gesprek nog niet verloren", voerde Bolijn aan, „hoewel ik besef dat we zelf on ze mogelijkheden beter in beeld moeten brengen. Helaas kunnen we, in tegenstelling tot Terneu- zen, in West-Zeeuws-Vlaande- ren niet met het sloopverhaal uit de voeten. Dat is spijtig. Deze week zijn we wel begonnen met de bouw van twaalf nieuwe ou derenwoningen in IJzendijke en die willen we - gezien de vraag - ook de komende jaren wat meer kunnen bouwen." marktberichten Markt Goes Aardappelen per 100 kg: veldsgewas 6,25 - f 6,75, 0 mm opwaarts f 6,75 - f 7,50. Uien (directe levering) per kg; 20- 30. Hooi en stro oogst 1996, uit de schuur, per 1000 kg: tarwestro 130,00 tot 175,00, gerstestro 130,00 tot 200,00, weidehooi 215,00 tot 355,00, dijkhooi 155,00 tot 245,00, roodzwenk 150,00 lot 280,00, raaigrassen 190,00 tot 300,00. Granen, zaden en peulvruchten per 100 kg: voertarwe 29,00, baklarwe f 29,2, brouwgerst 32,50, voergerst 23,50; bruine bonen 80,00 - 95,00, blauw maanzaad PD 197,50 - 212,50, karwij 125,00 - 144,00. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Drieweg in Nisse, de Kloetingseweg in Goes en in Retranchement. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - De leerlingen van het Voorbereidend Beroepsonder wijs aan het Reynaertcollege in Hulst kunnen de theorie van het boekhouden, de economie en in formatica sinds kort nog beter io de praktijk brengen. Het 'si- mulatielokaar in de voormalige Rietvliet-school aan de Gilden- straat is onlangs in een nieuw jasje gestoken. Met de verbou wing komt de schooldirectie te gemoet aan de wens om haar op leiding administratie beter aan Ie sluiten op de praktijk en de leerlingen zelfstandiger te laten werken. Het leslokaal is ingericht vol lens de eisen van een modern iantoor. Geen bureaus in een rijtje, zoals in een gewoon klas lokaal, maar in een opstelling die je ookineenbedrijf of instel- kunt tegenkomen. Zo ko men op de receptie de telefoon tjes binnen, worden op de afdeling facturering de faktu- ren, vrachtbrieven en orderbe vestigingen ontvangen en ge maakt, op de boekhouding heeft de financiële administratie plaats, op de afdelingen inkoop en verkoop worden de bestellin- 'erwerkt en in de salarisad ministratie houden de leerlingen hun eigen loon en va kantiegeldbij. Wie ziekis, meldt dat bij de bedrijfsvereniging. leraren zijn er niet om de gang van zaken van minuut tot minuut te controleren - dat moet de afdeling bewaking zelf doen - maar zijn de bedrijfslei ders. Zo'n 120 scholen in Neder land zijn aangesloten bij het landelijke netwerk EDU-Firm. Volgens docenten M. Smet en H. van Dorsselaer en afdelingslei der E. van Driessche streeft het Reynaertcollege, dat de enige vbo-opleiding administratie in Zeeuws-Vlaanderen heeft, er naar de vakken bedrijfsadmini stratie, kantoorpraktij k en ma- chineschrijven/tekstverwerken zoveel mogelijk te integreren. Zij verwachten dat in de nabije toekomst ook de vakken Neder lands, Engels en Duits' bij het project worden betrokken. „Je kunt dan denken aan het schrij ven van een sollicitatiebrief of van een Engelse brief", vertelt Van Dorsselaer. Doel is de leer lingen niet alleen kennis te laten maken met de dagelijkse prak tijk, maar hen te leren commu niceren en zelfstandig werken. De scholieren stromen hierdoor ook makkelijker in de vervolg opleiding economie op het ROC Westerschelde. De school loopt tevens vooruit op de verplichte invoering van het examenvak bedrijfsadmini stratie op de mavo. Sinds dit jaar kunnen mavo-leerlingen deze richting volgen op het vbo. Aan de Universiteit van Limburg in Maastrichtl. L.van WaesuitHeikant geslaagd voor haar studie genees kunde. van onze verslaggever OOSTBURG - Pastor A Claes wordt zondag 26 april gepresenteerd aan de West- Zeeuws-Vlaamse parochia nen tijdens de eucharistie viering die om 10.30 uur be gint in de Oostburgse Sint Eligiuskerk. De nieuwe pastor gaat zelf voor in de dienst en krijgt as sistentie van deken J. Aarts, de pastores èn de emeriti- pastores uit de regio. Na de mis is er, bij de koffietafel, ge legenheid om kennis te ma ken met de nieuwe pastor. Claes gaat in West-Zeeuws- Vlaanderen deel uitmaken van een team met twee pries ter-pastores en drie pasto raal werkers (die samen 2,5 formatieplaats vervullen). De nieuwe pastor wordt de eerst aanspreekbare pastor voor de parochies IJzendijke en Hoofdplaat en krijgt daarnaast een aantal regio nale, pastorale taken. Duitsers, Fransen, Nederlanders, allemaal komen ze naar het 'Rode Plein' in Antwerpen; dat de verkopers van het goedkope textiel en de betaalbare televisies op of net over het randje van de legaliteit werken, maakt het alleen maar spannender, foto Wim Da nee Is door Bart De Clerck Een half jaar geleden kon je in de buurt op zondagmiddag nog rustig rondkui- eren. Tegenwoordig is het vaak aanschui ven geblazen langs de winkels van het Antwerpse Falconplein. Toen Georgische handelaars er eind jaren zeventig neer streken, kreeg het plein al gauw de bij naam 'het Rode Plein'. Nu de Vogeltjes markt al een tijdje veel van haar pluimen verliest, lijken behoorlijk wat Nederlan ders te zijn overgeschakeld op de 'Russi sche markt', waar je voor een zacht prijsje namaakkledij en elektrische toestellen op de kop kan tikken. De vraag blijft of alle handel wel honderd procent koosjer is. Een korte rondgang bevestigt ons ver moeden. Massa's Nederlandse nummer platen. Maar ook de Belgen zakken in steeds grotere aantallen naar het bizarre plein af. Cafébazen die het vroeger op zondag voor bekeken hielden, laten voortaan het bier weer rijkelijk vloeien op de zevende dag en schakelden alvast extra personeel in. Een paar mensen uit Sint-Niklaas hebben vrienden van net over de grens de weg naar het Falconplein getoond. Ze zijn op zoek naar een goedkope digitale televisie ontvanger. De zoektocht valt tegen. De Russen verkopen alleen analoge Tecie- vers'. Het viertal trekt zich niet veel aan van het dubieuze imago van cle Russische uitbatex's. Van een taalkloof is er bij de rommelige winkels geen sprake. Iedereen spreekt wel een mondje Engels en handen en voeten doen de rest. „For the tv, good price, look", brabbelt een handelaar die op zijn zakrekenmachine 21.500 frank in tikt. Twee Nederlanders die via de Brouwers- vliet het drukke plein komen opgewan deld, kunnen nog net uitwijken voor een steekkar geladen met vier videorecorders en twee televisietoestellen. „Oh, behoor lijk druk zeg", laat mevrouw zich als eer ste reactie ontvallen. Een stel propt de aangekochte waar in de wagen, er blijft nog net genoeg plaats voor de dochter des huizes. Het kind krijgt een video op schoot. Theo Houthoff, een in Vlaanderen wonen de landgenoot, komt samen met zijn vrouw ook eens een kijkje nemen naar het merkwaardige gebeuren. Hij is vooral ge ïnteresseerd in het namaaktextiel. Flier verkoopt men een trui van Ralph Lauren voor 49 gulden, waar die elders in een winkel voor driehonderd gulden over de toonbank gaat. Gewoon gekopieerd na tuurlijk", besluit Houthoff. Zijn echtge note was het grote aantal Nederlanders op het plein ook al opgevallen. Ze vindt dat het Antwerpse rommelmarktje veel weg heeft van een Arabische souk. „Afpinge len is ook hier aan de oi'de van de dag", zegt ze. De Russische winkeliers werken op het randje van de legaliteit, maar dat schrikt de bezoekers allerminst af. Hout hoff: „Dat is een typisch menselijk trekje. Op het randje, of er net over. Dat intrigeert cle mensen." Hoewel de meeste handelaars zeggen zui ver op cle graat te zijn, hebben ze regelma tig te maken met invallen van de gei'ech le lijke politie. Met de regelmaat van de klok neemt die massa's textiel en elektronische apparaten in beslag. „Gekocht van goed kope groothandelaars of failliete hande laars;", beweren de Russen. Soms klopt dat, maar lang niet altijd. In een aantal gevallen gaat het om namaak- goederen die in groten getale in ateliers in Duitsland, Engeland en ook Nederland worden vervaardigd. Derde-Wereldlan den zijn eveneens grote producenten van nepartikelen. De winkelexploitanten noemen het 'Rode Plein' in de eerste plaats een publiekstrekker voor toei'isten: Fransen, Duitsers, Nederlanders. Alle maal komen ze naar het Falconplein afge zakt voor koopjes. Ze brengen voor de stad heel wat geld in het laatje. „En zeg nu zelf, als je bij ons een hemd voor duizend frank kunt kopen, dat elders drieduizend frank kost. Hoe zou je zelf zijn?" Achterblijvers Op het hele plein schieten nog maar drie Antwerpse handelaars over. In 1979 stre ken cle Russen neer op het plein in de na bijheid van de Antwerpse rosse buurt. Binnen enkele maanden tijd palmden ze er alle winkels in. Eén van cle laatste echte Antwerpenaars is Gerard (52). Hij runt de 'Falcon Seamen Shop', een zaak die 105 jaar geleden door zijn overgrootvader werd opgestart. Hij heeft het niet erg be grepen op cle talrijke politiecontroles. „Dat had men tien jaar geleden moeten doen. Dan was het misschien niet zo uit de hand gelopen", vindt de verkoper van zee- manskleding. EVENEMENTEN MIDDELBURG - Schouwburg, 20 uur: Musical West Side Story; OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 14-15.30 uur: Rond leiding 'Met de rugzak op pad'; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort(t/m okt.); TERNEUZEN - Zuidlandtheater, 14.30 en 16.30 uur: Dag Giraf door VOF De Kunsten Erikvan Muiswin kel; VLISSINGEN - Milieu-educatiecen trum, 13-16.30 uur: Kindermiddag met vrijmarkten rommelmarkt; BERGEN OP ZOOM-Roxy, 14 en 20 uur: The Empire strikes back; 14 uur: 101 Dalmatiërs; 20 uur: The English patient; GOES - Grand, 14 uur: 101 Dalma tiërs; 20 uur: One fine day; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: 101 Dalmatiërs; 14en 20 uur: Metro; 20 uur: In love and war; One fine day; Dante's Peak; The English patient; Devil's Own; MIDDELBURG - Cinema, 19.30 uur: Trees Lounge;21.30 uur: In loveand war; TERNEUZEN - Porgy Bess, 20 uur: lndochine;VLISSINGEN - Alham- bra, 14 uur: 101 Dalmatiërs; De Klokkenluider van de Notre Dame; Space Jam; 14 en 20 uur: Dante's Peak; 20 uur: Devil's Own;The Eng lish patient; The Empire strikes back; TENTOONSTELLINGEN SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West Zeeuws Vlaanderen (t/m 30/9); SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuïkers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: Aquarellen véfn diverse kunste naars (t/m 31/5); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'Passages', Aagje Pel, ge mengde techniek en Bert Bevers, poëzie (t/m 6/7); Eugène Peters, schilderijen (t/m 8/6); Galerie 't Lievevrouwke, 13.30-18 uur: Jannie Boers en Tonnie Nuij- ten, keramische objecten; Paul Bogaert, linosnedes (t/m 14/6); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaer- schole, 13.30-16.30 uur: Piem Au- kes, schilderijen (t/m 3/5); De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen verwelken, scheepjes ver gaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); DOMBURG - Museum Marie Tak van Poortvliet, 13-17 uur: Reimond Kimpe, Kimpe's Collectioneur (t/m 15/6); GOES-Museum, 10-17 uur: Keesde Hond, tekeningen en schilderijen (t/m 11/5); GRIJPSKERKE - Boerderijgalerie De Osseberg, 14-17 uur: Schilderij en en beeldhouwwerk diverse kun stenaars (t/m 16/5); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 uur: A. van Hoorn, olie verfschilderijen (t/m 27/5); HULST - Streekmuseum, 14-17 uur: Expositie over Stijn Streuvels en Reynaert de Vos (t/m 17/5); Stadhuis, 9-12 en 13-16 uur: Exli- brissen van Reynaert de Vos (t/m 9/5); KAPELLE - Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Gerard Menken, Zeeuwse landschappen (t/m 15/5); Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Wer ken in de Fruitteelt' (zwart/wit fo to's) (t/m 1/9); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: Werken cursisten MIKV (t/m 16/5); Werk Inge van der Kooij (t/m 31/5); 'Dichters dichterbij' (t/m 10/5); Zierikzee rond 1900, prentbriefkaarten en foto's (t/m 21/6); Zeeuws Museum, 11-17 uur: Rei mond Kimpe, De gulden midden weg, schilderijen en tekeningen (t/m 15/6); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Maritieme werken leden IKV Mid delburg (t/m 11/5); Galerie Het Gouden Briefke, 10- 17.30 uur: Joke Struik, lino's, steen drukken, etsen en zeefdrukken (t/m 8/5); De Vleeshal, 13-17 uur: Anja Swint, E causa ignota (t/m 17/5); Kendell Geers, memento mori (t/m 18/5); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Onder waterfoto's van de Grevelingen en de Oosterschelde (t/m 25/5); Expo sitie van botten van fossiele zoog dieren; OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Werken TorieBegg (t/m 4/5); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Grevelingen, 10-17 uur: Natuurex- positie 'Het leven van hommels' (t/m 26/4); SLUIS - Raadskelder, 14-17 uur: Marcel Verschoor, beelden en schil derijen (t/m 28/4); VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: Klaus Peter Noever (Objecten) en Theo Windges (Foto's) (t/m 19/5); VLISSINGEN - Theo van Doesburg centrum, 9-20 uur: Yvonne Slagter, schilderijen (t/m 4/5); Mee De Kloek, 13.30-17 uur: "Twee kanten van afval" (t/m 6/5); Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admiraliteit tot marine in Zeeland'(t/m 28/9); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei'(t/m 25/10); ZIERIKZEE - Galerie "Galerij", 13-16 uur: Tien Heestermans, "Naar Mar- sella" tekeningen, collages en schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee- land:tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551(dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 636251, van 10.00-14.00 en 20.00-23.00 uur, weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39