Ambulancedienst niet verontrust Froger knokt voor behoud succes Restauratie basiliek op hoogtepunt Op de grens van het sentiment zeeland woensdag 23 april 1997 sbw 19 Nazistische leuzen in Middelburg Boete voor rijden met slok op Man neemt rookwaren mee Inbraak in woning Tholen Politie bekeurt 33 hardrijders Brommer gestolen in Hoek Voor voorzitter Van der Zaag bevat kritiek Inspectie weinig nieuws Hardrijders in de ral op Walcheren Dief stal voor f500 aftershave kunst cultuur van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Pastoor L. Verver trotseerde dinsdag de vele treden die naar de top van de westgevel in de basiliek leidden. Hem wachtte daar de taak te assisteren bij de plaatsing van een ruim vierhonderd kilo zware, natuurstenen kruisbloem bovenop de pinakel. Voor burgemeester A Kessen was er de klus om de hijskraan in werking te zetten. Daarmee werd het hoogste punt van de restauratie bereikt. Dat de toren natuurlijk net wat hoger is, deed er dinsdag niet toe: met de feestelijke 'mei-viering' werd even stilgestaan bij het verloop van de restauratie. In de raads zaal van het Hulster stadhuis nam Kessen van Voorzitster Van den Berg van het Ka tholiek Vrouwen Gilde, 8500 gulden in ontvangst. De KVG had het geld met een bingo bij elkaar gebracht, Kessen kon de betrokkenen die zich dinsdag in het stad huis hadden verzameld, mededelen dat de stichting Fondsenwerving Restauratie Basiliek, met een gift van vij ftig mille van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, inmiddels zeven ton heeft verzameld. De doelstelling om één ton per jaar in te za melen, wordt daarmee ruimschoots ge haald. Dat wil niet zeggen dat de stichting haar werk op een laag pitje zet, verzekerde de voorzitter van het comité. Kessen sprak de hoop uit dat de club binnenkort-wordt versterkt met vers bloed. Middenstands- Vereniging Hulst Reynaertstad is echter al bezig met de organisatie.van een eendjes- race, waarbij met een brandweerspuit plastic eendjes worden voortgespoten. „In andere steden heeft dit evenement tonnen opgeleverd." Coördinator P. Hamelink van de restaura tiecommissie, architect F. Sturm en G. Rouwenhorst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg toonden zich optimis tisch over het vervolg van de omvangrijke operatie, ondanks de financiële hobbels die het kerkbestuur en de gemeente moe tenen nog moeten overwinnen. MIDDELBURG - Twee onbekend gebleven jongens hebben bekladdingen aangericht op de Overloper te Middelburg. Op het wegdek en op de muur van een flat hadden ze met verf een hakenkruis opgebracht en het woord Nazi gespoten. MIDDELBURG - Een notoire drankrijder uit Vlissingen is dinsdag door de Middelburgse politierechter conform de eis veroordeeld tot een boete van 1250 gulden, negen maanden rij-ontzegging en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De man is verder verplicht zich onder toezicht van het Zeeuws Consultatiebureau Alcohol en Drugs (ZCAD) te stellen. De 32-jarige verdachte werd op 1 februari dit jaar in de vroege morgen door de politie in zijn woonplaats aangehouden. Een blaastest wees 830 microgram aan, ver boven de norm van 220 microgram. De verdachte gaf toe twaalf biertjes te hebben gedronken. „Ik wilde eigenlijk met een taxi naar huis gaan. maar ik kwam er achter dat mijn auto vol gereedschap zat. Ik durfde het niet te riskeren om de auto te laten staan.De Vlissinger zei zijn auto inmiddels te hebben verkocht. RILLAND - Een 29-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats is maandagavond bij het station in Rilland aange houden op verdenking van diefstal. De verdachte bleek een flinke partij sigaretten, sigaren en shag bij zich te hebben. Hij wordt ervan verdacht de rookwaar maandagmiddag te hebben gestolen ineen supermarkt in Ril land. Ook had hij een vlindermes bij zich. De man wordt op het politiebiueau vastgehouden voor ver hoor. THOLEN - De inwoners van een woning aan de Meanderlaan in Tholen zijn maandagnacht slachtoffer geworden van in braak. Door het forceren van een raam zijn de inbrekers binnengeko men. Weggenomen zijn een televisie, een fototoestel, enkele honderden guldens en een aantal bankpassen. Ook werd de auto die in de garage stond beschadigd; de stroomtoevoer werd kapot geknipt. GOES - Bij een snelheidscontrole dinsdagochtend van 8 uur tot 9.20 uur op de Kruiningenpolderweg in Nisse, reden acht tien auto's te hard. De toegestane snelheid was 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 108 kilometer per uur. Bij een snelheidscontrole dinsdagochtend van 10.40 uur tot 11.40 uur op de 's Gravenpolderseweg in Goes, reden tien au to's harder dan de toegestane snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 71 kilometer per uur. Bij een snelheidscontrole dinsdagmiddag van 11.40 uur tot 12.20 uur op de Goesestraatweg in 's Gravenpolder, reden vijf auto's harder dan de toegestane snelheid van 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 98 kilometer per uur. HOEK - Een gele Puch Maxi bromfiets werd maandagavond gestolen vanaf de Molendijk in Hoek. De brommer was van een negentienjarige man uit Hoek. Hij had het voertuig tussen 20.30 en 21.10 uur onbeheerd achtergelaten. De waarde wordt geschat op 1200 gulden. Pastoor Ververs (I) helpt een handje bij de plaatsing van de kruisbloem öp de pinakel van de basiliek in Hulst foto Peter Nicolai i van onze verslaggever frank Balkenende GOËS - Voorzitter drs D. J. van n der Zaag van Ambulancedienst De Bevelanden is niet veront- nist over het rapport van de In spectie voor de Gezondheids- iorg, dat forse kritiek uit op de kwaliteit van de ambulance- nulpverlening op de Bevelan den. „Er staat niet zoveel nieuws in, het meeste wisten we al dankzij de commissie Don." Volgeixs Van der Zaag was ook ten aantal door de inspectie aangestipte knelpimten lopen de het onderzoek al achter haald. Vooral het gesignaleerde gebrek aan zorginhoudelijke sturing wordt binnenkort opge lost door de aanstelling van een kwaliteitsmanager, fan der Zaag, burgemeester van Goes, wil een aantal kritische i conclusies van de inspectie niet •bestrijden. Maar: „We werken 1 sinds '94 aan kwaliteitsverbete ring van de ambulancehulpver lening. Dat proces loopt, al zou ,'LISSINGEN - Bij snelheids- controles op Walcheren heeft de politie dinsdag 167 overtreders betrapt. 9p de Noordweg in Sint Lau- sens werden tussen 7.10 en 155 0 sur 30 hardrijders bekeurd. Ex- passeerden in die tij d 1915 voer- migen. Op de Vrouwenpolder- seweg in Vrouwenpolder kwa aien tussen 7.20 en 15.40 uur !607 voertuigen langs de radar, saarvan er maar 9 in overtre- ding waren. Op de Nieuwe Vlissingseweg in flissingen werd bij wegwerk- caamheden gecontroleerd. Daar reden tussen 9.30 en 15.00 sur 2144 voertuigen voorbij, ï/aarvan er 128 in overtreding raren. HULST - Een onbekende nam maandag' uit een winkel aan de Gentsestraat in Hulst voor vijf honderd gulden aan aftershave ciee. Een 33-jarige vrouw uit Clinge deed hiervan namens taai' werkgever aangifte. ik soms willen dat het tempo wat hoger lag. Niettemin staan vele aanbevelingen van de in spectie, die het onderzoek in september en oktober vorig jaar heeft verricht, lang en breed in de steigers. Daarom mag me mand de conclusie trekken dat de hulpverlening op de Beve landen per definitie minder is dan eldei's." Hij wijst erop dat de hiaten in de organisatie en kwaliteit van de hulpvex'lening slechts voor een deel mogen worden toegeschre ven aan de dienst. Andei'e man co's zijn exemplarisch voor ambulancediensten in dunbe volkte gebieden. Die moeten schipperen met tarieven die zijn gebaseerd op de Randstad, ter wijl afstanden in Zeeland veel groter zijn en het aantal x'itten lager-. Noodkreten Ambulancedienst De Bevelan den heeft al eerder noodkreten geslaakt over de ontoereikende vergoedingen van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG). „Je moet voldoen aan landelijk vastgestelde nor men, maar aan de andere kant krijg' je als dienst in de periferie daarvoor onvoldoende midde len. Als je de kwaliteit wil ver hogen, kost dat geld." Het rappoi't van de inspectie, zegt Van der Zaag, betekent in die zin steun voor het plan van de commissie Don, die de vor ming van één ambulancedienst boven de Westerschelde propa- geert. Maar Van der Zaag is bang dat de voorgestane inte gratie van drie diensten ver zandt, omdat de betrokken par tijen moeilijk op één lijn zijn te krijgen; „Ik knijp m'n handen dicht als er in het jaar 2000 één dienst boven de Westerschelde is. In elk geval is onze ambulan cedienst er klaar voor'. Noodzaak Gezondheidszorginspecteur M. A van Westerouen van Me'e- teren, lid van de commissie Don, ondersti'eept de noodzaak van fusie. Niettemin ontslaat dat Ambulancedienst De Bevelan den 'niet van de plicht snel de kwaliteit te verbeteren, omdat met name in de zorgverlening het een en ander moet gebeu ren'. „Ik ga daarover binnen kort in overleg met bestuur en dii'ectie van de dienst." Het gezelschap van West Side Story. MIDDELBURG, Stadsschouwburg 'West Side Story', van Laurents en Sondheim, met o.a. Maaike Wid- dershoven, Addo Kruizmga en Ril de Norga, Kostuums van Paul Harmsen, decor van Paid Gallis, lichtontwerp van Reinier Tivee- beeke. Choreografie van Jen-y Mit chell, muzikale leiding Hari-y van Hoof. Regie van Eddy Habbema. doorWillem Nijssen Zonder twijfel is West Side Story de meest populaire musical aller tijden. Het is het musical-noorden voor produ centen en publiek. Omdat de muziek van Leonard Bernstein er zo'n bijzondere plaats in heeft. Omdat de choreografie vernieuwend was (en nog steeds veel te bieden heeft). Maar bo venal toch vanwege het verhaal, dat tot op de grens van het senti mentele gebruik maakt van een oer-thema: de zuivere en de on mogelijke liefde die bijna wer kelijkheid wordt. West Side Story is gebaseerd op het verhaal van Romeo en Julia, de Shakespeai'e-klassieker die in perfecte vorm de onvervulba- re droom van alle mensen sa menvat: over alle barricades heen en met volledige overgave houden van een andei'. En Sha kespeare wist het in dat vijandi ge Verona al kras te maken door een Montecchi en een Capuletti samen te smelten. Maar West Si- de Story gaat nog verder-. Niet alleen Puertoricanen tegenover Amerikanen in een arme stads wijk, maar dan ook nog een ab solute liefde die uitstijgt boven de moord op je broer, door je ge liefde. Want dat is wat de jonge en beeldschone Maria (uit het ge lijknamige lied dat zo koppig blijft doorklinken als je het een maal weer gehoord hebt) over komt. Zelf Puertijricaanse, ont moet ze op een dansfeest de Amerikaan - eigenlijk zelfs de Pool - Tony, en wordt op slag verliefd. Hij hoorde bij een straatbende die de 'Spaanse' concurrent haat. En hij wordt opnieuw meegezogen in die haat als bij een gevecht zijn vriend Riff wordt neergestoken. In woede doodt hi j de dader Ber nardo, broer van zijn prille ge liefde Maria. En desondanks houdt hun liefde stand, tot de wraak nóg verder reikt en Tony wordt neergeschoten. Het is een verhaal om nooit te geloven, als het niet zo goed werd verleid. In sterke beelden, in compacte tekst, in bijna vol maakte musical-klanken, in ef fectrijke dans, in indringende zang. Er zijn weinig musicals die zoveel evergreens hebben opgeleverd als West Side Story: Tonight, America, I Feel Pretty, Somewhere, One Heart One Soul. Allemaal zeer fraai ver taald door Koen van Dijk. Een Engelse evergreen die in het Ne derlands overeind blijft, dat is geen geringe prestatie. West Si- de Story neigt naar het senti mentele, en dus naar de over daad. (In de muziek hindert dat me wel eens.) Het knappe van deze musical is dat hij alleen maar neigt naar, en nooit wordt wat dreigt. En die bijzondere spanning houdt ook deze Ne derlandse versie van Joop van den Ende mooi vast. En dus wordt het een uitstekende musi cal, waarin het achterbuurt-de cor door schitterend lichtspel glans krijgt. Met een mooie hoofdrol voor Maaike Wid- dershoven (Maria), die gerijpte jeugdigheid uitstraalt en vooral in hogere regionen prachtig zingt. En waarin de choreogra fie (niets gedurfds en toch pit tig) verschillende keren tot grootse scènes leidt. Mijn hoogtepunten (want ik ben gereserveerd als het om zulke grote liefde gaat) zijn niet de duetten van Tony en Maria, maar eerder bijvoorbeeld het breed uitgewerkte nummer 'Cool'. De spanning van dat mo ment -kort voor het ultieme ge vecht- is perfect getroffen. In tekst, muziek, zang, ritme, be weging, licht. Dat is musical in optima forma, een moment waarin al het goede samenvalt. Westside Story is ook vandaag, woensdag, en morgen nog te zien in de Stadsschouwburg in Middelburg. van onze verslaggeefster Caroline Moerland GOES - René Froger wist in 1995 twee keer de Rotterdamse Kuip vol te krijgen, maar trekt uu niet meer automatisch volle zalen. Ook het concert dat hij 10 mei in Goes geeft, is nog niet uitverkocht. De concurrentie is hevig, maar dat deert de zan ger niet. „Ik ben blij dat het goed gaat met het vaderlandse product en dat ik daartoe de aanzet heb gegeven." Een ge sprek over 'back to the roots', trouw aan het Nederlandse pu bliek, energie, hard werken en nuchterheid. In tegenstelling tot de vorige keer dat hij Zeeland aandeed, is Froger dit keer bereid tot in terviews met de regionale pers. Hij komt er zelfs speciaal voor naar Goes, al is het een half uur- later dan afgesproken. Op een zonnige dinsdagmiddag par keert hij z'n glimmend grijze Bentley voor hotel Goes, waar een kamer is gereserveerd voor de gesprekken. Verontschuldi gend komt hij binnen: verkeer de afslag genomen. Hij gaat ontspannen zitten - „dat half uurtje tellen we er gewoon bij - en steekt een Marlboro light op. De uit Amsterdam afkomstige zanger wil 'weer wat dichter bij de mensen komen'. „Bij mijn optredens zijn zo'n 7 5 me dewerkers betrokken. Dat be perkt het aantal plaatsen waar- je kunt spelen. En ik ben juist iemand die hard en vaak wil Werken. Daarom ben ik va.n plan komend najaar weer wat kleinere concerten te gaan doen. Op een gegeven moment is er sprake van groot, groter, grootst. Ik heb nu weer geko zen voor 'back to the roots'. Gewoon gaan." Nieuwe cd Na zijn concert in Goes, treedt Froger nog drie keer op in Vlaanderen en één keer in Zwolle. Vervolgens staat de opname van een nieuwe cd op bet programma, die in septem ber uitkomt. „Dat wordt weer mts waar de mensen op zitten ie wachten", zegt Froger. Hij legt uit dat zijn laatste cd Ille gal Romeo Part One 'een uit stapje' was. De zanger wilde een keer met Amerikaanse producers werken. „We waren bang voor een soort bedrijfs blindheid. Hi was benieuwd boe het uitpakte wanneer ik zou werken met mensen die René Froger: „Mijn grootste droom is dit werk zo langmogelijk op een geloofwaardige manier blij ven doen." foto Ray Cristian objectief tegenover een zanger- als Froger staan." Voor zijn volgende plaat keert hij echter terug naar zijn oudé vertrouw de producers Schimscheimer en Van Katwijk. De zoon van de Amsterdamse cafébaas Bolle Jan zegt dat hij niet uit is op een doorbraak in het buitenland. „Mijn grootste droom is zo lang mogelijk vol houden wat ik nu doe; dit werk op een geloofwaardige manier blijven doen." Bovendien wil Froger het pu bliek in eigen land niet kwijt raken. „Promotie maken in het buitenland kost veel tijd. En dat mag niet ten koste gaan van het Nederlandse publiek. Want dat blijft nummer één voor- mij. Het is me al jaren trouw. Dat gooi ik nooit weg. M'n hart ligt hier." Froger ontkent dat het te vol wordt op de vaderlandse mu ziekmarkt, nu de één na de an dere Nederlandse popartiest successen boekt. „Je hebt al- tijdbepaalde verschuivingen", zegt hij over de concurrentie, „maar ik heb bewezen dat ik een gedegen artiest ben en geen ééndagsvlieg." De zanger denkt zelfs dat zijn succes heeft bijgedragen aan cle huidige hausse in de Neder landse popmuziek. „Toen ik drie concerten in het Rotter damse Ahoy wilde doen, ver klaarde iedereen me voor gek. Uiteindelijk heb ik er tien keer achter elkaar gestaan. Je zou kunnen zeggen dat ik op die manier de weg heb vrijge maakt voor andere artiesten van eigen bodem. Ik vind het fijn dat het zo goed gaat met het Nederlandse product. Ik ben ook blij dat ik daartoe de aanzet heb gegeven en er nog steeds middenin zit. "Zijn stem beschouwt Froger als z'n grootste kracht. Bijgelovig klopt hij tegen de onderkant van de tafel. „Daar ben ik mee geboren.De ervaring leert dat mensen de zanger meer waar deren als ze eenmaal een live optreden van hem hebben ge zien. „Er zit verschrikkelijk veel energie in zo'n show. Za terdag 2 6 april ligt mijn nieuw ste single in de winkel: The Number One. De videoclip die erbij hoort, geeft een overzicht van wat ik de laatste jaren op het podium heb gedaan. Als ik dat zie, dan denk ik 'Dat was allemaal niet niks'. Dan lopen de koude rillingen me over de rug." De zanger moet goed op z'n conditie letten om energiek te blijven tijdens z'n tweeëneen half uur durende show. ,,Ik tram bijna dagelijks: fitness, hardlopen, tennis. Daardoor voel ik me lekker en het is goed tegen ziektes. Bovendien wil ik niet dat mensen me horen hij - gen tijdens een optreden." In balans Dat een energieke uitstraling ook 'tussen de oren' zit, erkent Froger- onmiddellijk. „Het is een kwestie van goed in balans zijn. En ook kunnen relative ren is heel belangrijk. Van huis uit heb ik een nuchter en ge zond verstand meegekregen. Ik voel me niet anders dan toen ik twaalf jaar geleden bij m'n vader in de kroeg stond. Ik heb alleen-een iets andere auto", zegt hij niet zonder humor. En dan weer- serieus: „Ik heb ge knokt om hel; succes te berei ken en moet er nu voor vechten dat ik het behoud. Het blijft ge woon elke dag hard werken. Wie moet dat niet? Je krijgt niets voor niets. Life is what you make it." Overigens beseft de zanger dat hij het niet allemaal in z'n een tje doet. „Ik heb altijd goede mensen om me heen gehad. De muzikanten die me begeleiden, behoren tot de beste van Euro pa. Laatst hebben we weer eens ouderwets staan jammen in het café-restaurant van key boardspeler- Hans Jansen in Den Helder. Dan ervaar ik weer dat ik een echt bühnedier ben. Ik vind het heerlijk om te zingen. Het is allemaal rock 'n roll. En dat blijft het ook." René Froger, Illegal Romeo Tour '97, zaterdag 1 Omei Zeelandhallen Goes, aanvang 20 uur (inhaalcon- certvan zaterdag 7 december).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31