Jacques Chirac neemt risico's PZC Het lente-offensief van D66 PZC EU-top Amsterdam niet in gevaar Gijzelingsdrama duurde 126 dagen Wel Europese graan- en rundvleesbergen maar geen melkplas feiten en meningen 2 Achterban in parlement zal door verkiezingen fors inkrimpen woensdag 23 april 1947 woensdag 23 april 1997 van onze redactie buitenland Het gijzelingsdrama in de Pe ruaanse hoofdstad Lima begon op dinsdag 17 december in de ambtswoning van de Ja panse ambassadeur in Lima tij dens een receptie. Mede doordat de Peruaanse president Alberto Fujimori uit een Japanse immi- grantenfamilie stamt, was het een voorname party. Fujimori zou op weg zijn geweest naar de cocktailparty. Zijn moeder en broer kwamen wel „op tijd". 17 DECEMBER - Circa 20 leden van de Revolutinaire Beweging Tupac Amaru (MRTA) overval len de residentie van de Japanse ambassadeur en nemen meer dan 500 mensen in gijzeling. Ze laten vrijwel onmiddellijk circa 100 mensen gaan, onder wie alle vrouwen. De strijders eisen de vrijlating van alle gevangen zit tende kameraden. Ze dreigen gijzelaars te executeren. 18 DECEMBER - De gijzelne mers eisen directe onderhande lingen met Fujimori via de vrij lating van vijf ambassadeurs. Fujimori benoemt alleen een onderhandelaar: minister van Onderwijs Domingo Palermo. Japan en andere landen oefenen druk uit op Lima om vooral een vreedame oplossing te zoeken. 19 DECEMBER - Rode Kruis medewerker Michel Minnig wordt bemiddelaar tussen gij zelnemers en regering. Vier ou dere mannen mogen gaan. 20 DECEMBER - De MRTA- strijders laten 38 gijzelaars gaan en herhalen hun eis. 21 DECEMBER - Fujimori spreekt voor het eei'st publieke lijk over het drama. Hij wil geen gevangenen ruilen voor gijze- 23 DECEMBER - De guerril- leros laten 225 gijzelaars vrij als kerstgebaar. Ze hebben dan nog circa 105 mensen in hun macht. 24 DECEMBER - Een gerechts hof in Uruguay verbiedt de uit levering aan Peru van twee ver meende MRTA-leden en laat ze vrij. De gijzelnemers laten de Uruguayaanse ambassadeur gaan. 25 DECEMBER - De guerril- leros laten een Japanse diplo maat vrij. 26 DECEMBER - Een door de gijzelnemers gelegde mijn ex plodeert per ongeluk. De Guate malteekse ambassadeur mag gaan uit erkenning voor de vre despolitiek van dat land tegen over de linkse guerrilla. 27 DECEMBER - De Peruaan* president plaatst Lima en om geving onder militair gezag, ft G-7 landen veroordelen de gjl zelingsactie als terrorisme a beloven steun aan Peru. 28 DECEMBER - De eerste4 recte gesprekken hebben pla?; tussen Cartolini en onderhat delaar Palermo in de ambass dewoning. De rebellen lata twintig gijzelaars vrij. 29 DECEMBER - De Japans premier Hashimoto verwelkon de mogelijkheden voor onder- handelingen, maar waarschuw dat de 83 overgebleven gijze. laars zich nog steeds in een zeg moeilijke situatie bevinden. 2 JANUARI - Zeven gijzelaar worden vrijgelaten: drie Pen aanse ambtenaren en vier Jaj panse zakenlieden. 7 JANUARI - Schoten en on-] ploffingen weerklinken in d Japanse residentie. Oorzaak^ gevolg blijven onduidelijk. 8 JANUARI - De leider vandj Tupac Amaru wordt in een oer] woud in Peru aangehouden. 15 JANUARI - De gijzelnemers stemmen in met de instellin: van een onderhandelingsdele gatie. 17 JANUARI - De rebellen ma- ken bekend dat zij voorlopig geen gijzelaars meer viïjlalet Toch laten zij er nog dezelfo- dag een gaan. 26 JANUARI- Een zieke gene raal wordt vrijgelaten. 10 FEBRUARI - De rebella verklaren zich bereid tot onder handelingen met de Peruaan^ regering. 11 FEBRUARI - Start nieuwe onderhandelingen in de resi dentie. 21 FEBRUARI - De onderhan delaars maken bekend dat de gesprekken constructief verlo pen. 6 MAART - De gijzelnemerssta- ken de onderhandelingen. 19 MAART - Fujimori verklaart zich bereid tot een compromis. 4 APRIL - De onderhandelaar Cipriani maakt melding va- vooruitgang in de hei-vatte be sprekingen met de rebellen. 19 APRIL - De Peruaanse mi nister van Binnenlandse Zake Davila stapt op wegens de gijze- ling. 22 APRIL - Het Peruaanse leger bestormt de residentie en hel gijzelingsdrama eindigt na 12! dagen. ANP/DPA/RTR/AFP van onze correspondent in Parijs Cees van Zweeden De grote kracht van Jacques Chirac is dat hij zijn nek durft uit te steken, zei Charles Millon, de Franse minister van Defensie. „Een andere presi dent zou het nooit hebben ge daan." Het besluit van Chirac om maandag de Nationale Assem blee te ontbinden en vervroegde verkiezingen uit te schrijven, is inderdaad riskant. Dat Chiracs kompanen in de rechtse RPR en het liberale UDF een enorm aantal zetels zullen verliezen, staat nu al vast. Chirac is de minst populaire president die Frankrijk ooit heeft gekend, en alleenzijn premier, Alain Juppé, is nog meer gehaat. Nooit eerder in de Vijfde Repu bliek heeft een Franse president zo achteloos vervroegde verkie zingen uitgeschreven. Charles de Gaulle deed het in 1962 en 1968, maar beide keren om goe de redenen: het land verkeerde in een politieke crisis waarover het volk zich moest uitspreken. En Frangois Mitterrand deed het ook twee maal, eveneens om goede redenen. Zowel in 1981 als in 1988 zag de socialist Mit terrand zich als pasgekozen president geconfronteerd met een rechtse meerderheid in het parlement. Niets van dat alles gold voor Jacques Chirac. Er woedde geen koloniale oorlog in Algerije, de studenten zaten braaf achter hun boeken en het parlement stond in grote meerderheid ach ter Chirac. Dat hij desondanks besloot tot vervroegde verkie zingen, kan de man niet gelief der hebben gemaakt. Franse kiezers houden er niet van om nodeloos op te draven. De krant Le Figaro, het lijfblad van Chirac, constateei'de maan dag dat een meerderheid van de Fransen voor vervroegde ver kiezingen was. Maar dat was vooral, zo merkte de socialisti sche leider Jospin fijntjes op, omdat ze de rechtse regeiings- ploeg weg wilden stemmen. Hoewel er in de wijde omgeving van zijn Elysée-paleis geen ba nanenschil kan liggen zonder dat hij erover uitglijdt,- had Chirac natuuiiijk wel een paar goede redenen om de goden te het bezuinigingsmes opnieuw hanteren, zo besefte Chirac, zou rechts weinig stemmen hebben opgeleverd bij de verkiezingen van maait 1998. En dus, zo gaat de x-edenex-ing, was het maar be ter eerst naar de stembus te gaan en vex-volgens te snijden. Referendum Er was nog een andei-e oveiwe- ging. Als Chirac had gewacht met de vei'kiezingen tot maax*t 1998, zouden die verkiezingen een referendum zijn geworden over de euro. In die maand na melijk moeten de landen wor den geselecteerd die meedoen aan deze Europese munt. En een referendum was niet in het be lang van Chirac, voor wie het welslagen van de euro een hals zaak is. Jacques Chirac besloot dus - in het proza van Charles Millon-zijn nek uit te steken. Of liever, het hoofd van zijn trouwe vazal, premier Alain Juppé, op het blok te leggen. Als links de verkiezingen wint, moet Juppé zijn paleis ontruimen, niet Chi rac. De president heeft nog tot 2002 te gaan. De hamvraag is uiteraard of links een kans heeft te winnen. Thans kan Chirac bogen op een steun in het parlement waar een derde-werelddictator jaloers op zouzijn; zijn RPR en de UDF be zetten 470 van de 555 zetels. Die meerderheid raakt hij zeker kwijt, maar gelukkig voor Chi- rec wordt links aangevoerd door een man waarmee ook de oorlog niet kan worden gewon nen. Lionel Jospin is het prototype van de aloude socialist, het soort politicus dat alleen nog bij Ma dame Tussaud wordt aangetrof- fen. Jospin is tegen verdere pri vatiseringen, en wil banen scheppen door verkorting van de arbeidstijd. Maar voor die kortere wexkweek krijgen werknemers dan hetzelfde sala ris. Volgens de laatste opiniepei- ling, die van maandag in Le Fi garo, zou bijna veertig procent van de kiezers nog altijd op rechts willen stemmen. Bij het Franse kiesstelsel zou dat zich vertalen in 318 zetels, nog steeds een absolute meerderheid. Er is echter één onzekerheid voor Chirac: de 15 procent van de kiezers die het nog niet wist. GPD van onze correspondent in Brussel Paul Koopman De Franse vervroegde parlementsverkie zingen op 25 mei en 1 juni brengen de deze zomer te houden Europese topconfe rentie in Amsterdam niet wezenlijk in ge vaar. Maar niettemin wordt de beslissing van president Chirac om maandag de As semblee te ontbinden, in Brussel gezien als een nieuwe tegenslag. „Erg welkom is het niet. Het zou wéér een excuus kunnen zijn voor delegaties onx niet verder te onderhan- delexx", zegt een diplomatieke bron. En met die onderhandelingen wil het al niet zo vlotten. In Brussel zitten de Eurocraten, diplomaten en politici al wekenlang op hun handen, in afwachting van de Britse verkie zingen begin mei. Tot die tijd kan er vrijwel niets gebeuren, zo stellen de onderhande laars steeds weer vast, omdat het duo Ma- jor/Rifkind zijn vingers niet aan Europa wil branden en schaduwpremier Blair zijn kruit nog droog wil houden. Maar nu komen daar nog eens de Franse verkiezingen als mogelijke nieuwe vertra gende factor bij. De verkiezingen vallen px-ecies in de periode die minister Van Mier- lo op het oog had voor een mogelijke exta top om de onderhandelingen weer vaaxi; te geven. „De zaak zal nu niet accelereren", wordt wat mismoedig opgemerkt. Wat de pijn aarxzienlijk vex-zacht,.is dat bij de Franse verkiezingen de positie van de president Jacques Chirac niet op het spel staat en het is Chirac die 16enl7juniin Am sterdam met de Europese regeringsleiders de laatste hand aan liet rxieuwe Europese verdrag moet leggen. ,,En de president van de Republiek laat zijn Europa-politiek niet afhangen van degene die toevallig minister van buitenlandse zaken is", heet het in Brussel. In Nedexiand wordt de beslissing van Chi rac om een heel andere reden ook wel toege juicht: Chirac heeft de vei'kiezingen nodig om pijnlijke bezuinigingen door te voeren, di e weer vereist zi j n om Frankri j kinl998te laten slagen voor het toelatingsexamen van de Europese eenheidsmunt. „Laten we wel zijn, de EMU is uiteindelijk veel belangrij ker dan dat hele verdrag van Amsterdam", geeft een Nederlandse onderhandelaar toe. GPD verzoeken. Vexvroegde vex'kie zingen (over ruim vijf weken) waren misschien niet alles, wachten tot maart volgend jaar was al helemaal geen droomsce- nario. Wil Frankrijk zich kwalificeren voor de euro, de Eux'opese munt, dan is een nieuwe bezuinigings ronde nodig. Bij ongewijzigd beleid, zo is nu duidelijk, zou de regering het jaar 1997 afsluiten met een begrotingstekort van bijna vier procent, een procent meer dan is toegestaan krach tens het Akkoox'd van Maas tricht. Ergo: er moet andermaal gesneden worden. Nu al mort het volk. Zieken huisartsen hebben juist een vijf- weekse staking beëindigd, pilo ten van Air France staken tegen fusieplannen, en bij de rest van het volk staat de baxx>metcr ook op zwaar weer. Jacques Chirac kwam aan de macht met de plechtige belofte honderddui zenden banen te scheppen, maar twee jaar later slaan de wei'kloosheidscijfers alle re- cox'ds. Onder zulke omstandigheden De leiders van de belangrijkste Franse politieke partijen luisteren in een tv-studio naar de rede van Chirac, waarin hij maandag de verkie zingen aankondigde. foto Pierre Verdy/EPA Steenkool Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten hebben een akkoord bereikt over de uit voer van steenkool uit het Ruhrgebied. Vooi'al Frankrijk heeft er steeds op aangedron gen dat er vanuit Duitsland meer wordt geëxporteerd. Omdat de Russen niet bij het akkoordzijn betrokken, wordt het gezien als een bevestiging van de tweedeling van Duits land Indonesia Het Oostindisch parlement is ceremonieel geopend. Presi dent Soekawati heeft een toe- spi'aak gehouden, waarin hij de hoop uitsprak dat de staat Borneo spoedig werkelijkheid Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L- Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118)470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur. in het weekeinde- verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsou burgseweg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorslad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Temeuzen: Axelsestraat 16, 4537 AKTerneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. zal worden en dat de federatie van de republiek Indonesia' dan tot stand zal komen. Fietsendief De officier van justitie heeft voor de rechtbank in Middel-' burg een jaar gevangenisstraf geëist tegen een fietsendief, De man had een rijwiel meegeno men om naar het station te rij den. Zijn excuus: hij had last van pijnlijke voeten. Onderscheiding Een man uit Zierikzee heeft het Bronzen Kruis gekregen Op 10 mei 1940 heeft hij inzijn eentje een villa bestormd, die door twaalf Duitse parachu tisten was bezet, en de solda ten gevangen genomen. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags lot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92.85, franco per post 122.00; per maand 34,00 per jaar 356.50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade Nederland BV door Mare Peeperkorn en Ans Bouwmans van onze correspondente in Luxemburg Als er niet snel iets verandert in de landbouwpolitiek, zit de Europese Unie aan het begin van de volgende eeuw weer met enorme graan- en rundvlees belgen. Alleen voor de melksec- tor zijn de vooruitzichten niet ongunstig. Een nieuwe melk plas ligt vooralsnog niet in het verschiet. „Dat is een goed be richt voor de Nederlandse melkveehouders", constateerde minister Jozias van Aax-tsen van Landbouw gisteren tevreden. De voorspellingen over een enorme aangroei van de graan- en rundvleesvoorraden staan in een rapport dat Europees com missaris Franz Fischler gisteren in Luxemburg aan de Europese landbouwministers voorlegde. Het rapport, dat vandaag open baar wordt, vormt de basis voor een nieuwe discussie over een verdere hervorming van de Eu ropese landbouwpolitiek. Fischler wilde in Luxemburg de situatie 'niet di'amatiseren, noch bagatelliseren', maar hij zei wel dat de feiten voor zich spreken. Met name de graan overschotten zullen in de ko mende jaren de pan uit rijzen. In het i'appoxt wordt uitgegaan van een jaarlijkse braaklegging tot 2005 van 17,5 procent: een hoog percentage vei'geleken met de 5 procent braaklegging van dit jaar Ook gaat het rappoxt uit van een volledig gebruik van al le exportmogelijkheden van de EU. Maar zelfs bij die optimisti sche aannames zal het graan- overschot in het jaar 2005 niet minder dan 58 miljoen ton be dragen, waaxrvan 45 miljoen ton tarwe. Somber Ook voor de rundvleesmarkt zijn de vooxixitzichten somber. In 2005 zal er bij ongewijzigd beleid een rundvleesberg van 1,5 miljoen ton bestaan. Ter ver gelijking: dit jaar wordt gere kend op een overschot van iets meer dan 700.000 ton. De koel huizen waren begin jaren ne gentig zo goed als leeg, maar het ovei'schot liep vorig jaar weer stevig op, met name door de op koopregelingen in verband met de gekke-koeienziekte BSE. Alleen de situatie in de melksec- torzal nietdi'amatisch verande ren. zo luidt de verwachting van de Europese Commissie. De to tale melkproductie zal geleide- De fax maakt overuren op de redactie van 'De Democraat', het periodiek voorD66-leden. Ongevraagd lopen de bij dragen van de D66-Kanxerleden binnen. Ze staan te popelen om er in te komen. Want het blad is een prima podiumpje voor Kamerleden. Een beetje gratis ad vertentieruimte, weet de redactie. Scoren, scoren, scoren. De D66-fractie is massaal in de greep van de free publicity gex-aakt. Het lente-offensief van de Ka merleden stokt trouwens niet bij de bure len van De Democraat. Zij manifesteren zich ook in stukken op opiniepagina's van dagbladen, in interviews en zelfs in spel letjes op TV. Er valt niet te ontsnappen aan de geldingsdi'ang van het kluppie van Gerrit Jan Wolffensperger. D66-Kamerleden hebben maar twee din gen aan hun hoofd. Hoe zorgen ze dat de kiezer in mei volgend jaar op D66 stemt? En hoe zorgen ze dat hun eigen persoontje dan weer mag tenrgkeren in het eerbied waardige huis van de landspolitiek: de Tweede Kamer. Dat laatste is het meest urgent. Er is wel een adviescommissie, maar het zijn bij D66 de leden die dit najaar de volgox'de van de kandidatenlijst bepalen. En dus de kans op een Kamerzetel. In het septem- bex-nummer van De Democraat staat de groslijst met verkiesbare kandidaten. Dat nummer is dan ook waanzinnig populafr. Op cüt moment heeft nog geen enkel lid van de fractie te kennen gegeven niet meer te willen terugkeren in de politiek. En ook vanuit het kabinet zullen er nog wat D66'ers op de kandidatenlijst terecht wil len komen. Dat wordt dringen dus, vooral gezien de voorspelde daling van de Demo craten in de kiezersgunst 'Enge mannen' De individuele ambitieuze D66'er doet er dus goed aan zijn of haar naam wijd en zijd in de partij bekend te maken. Ook de Kamerleden weten dat drommels goed. Je invloed in de fractie mag dan nog zo groot zijn en je ideeën nog zo briljant, als nie mand dat verder weet kun je het vergeten. Onbekend maakt niet gestemd. Zo ventte D66-Kamerlid Boris Dittrich onlangs bijzonder bekwaam zijn voorstel uit om 'enge mannen' hard aan te pakken, waarmee hij de actualiteitenrubriek Twee Vandaag haalde. Voor Boris' concurren ten was het even slikken. Van iets andere allure was de naïeve D66- collega die enthousiast bij de fractievoor lichting van D66 meldde die avond be schikbaar te zijn voor het NOS-journaal. Dolletjes, maar helaas had het Kamerlid niet nagedacht over een onderwerp. Daar waren voorlichters toch voor? Een intelli gentere aanpak koos Bob van den Bos, de buitenlandwoordvoerder van de fractie. Hij liet zijn medewerkster alle D66-afde- lingen bellen met de vreag of ze geen inte resse hadden in een lezing door Bob over Europa. Het resultaat: twintig tot dexrig afdelingen hebben al toegehapt. De creativiteit kent nauwelijks grenzen. Fractieleider Gerrit Jan Wolffensperger zelf staat regelmatig in de schijnwerpers, het voetvolk moet meer moeite doen om bekend te worden. foto Cees Zorn/GPD Het hoeft niet per se iets voor te stellen of op de steun van de fractie te kunnen i'eke- nen. Zo begon Kamerlid Nicky Van 't Riet een offensief je tegen het programma 'Blik op de Weg' wegens het aanzetten tot on- verantwoord rijgedrag. Thom de Graaf kwam met een vaag verhaal over Europol. En collega Francine Giskes had ineens dé oplossing om ongeëmancipeei'de belas tingvoordelen voor de kostwinner af te schaffen. De individuele hoogstandjes vex'dienen allemaal een glimlach, maar de profile ringscampagne van D66 heeft ook een heel serieuze kant. De Democraten moe ten hun bestaansrecht bewijzen, evenals hun onmisbaarheid voor Paars II. Sinds de Democraten de hervoxming van het staatsbestel (het refex-endum, de gekozen burgemeester et cetera) als kernthema verloren hebben, is er grote behoefte aan een nieuw smaakmakend onderwex*p. En aangezien dat niet voorhanden is - met uitzondering van de vooilzetting van paars - is het heel belangrijk het typische D66-gevoel over te brengen. Het pragma tisme. Het genuanceerde. Het combineren van links en rechts: de zwakken onder steunen maar ieder ander moet er ook op vooruit gaan. Voor zo'n genuanceerde boodschap is heel wat profilering nodig. En als iedereen straks weet waarvóór D66 staat, dan moet er natuurlijk ook nog op de partij worden gestemd. Drie jaar geleden forceerde D 6 6-1 eider Van Mierlo de totstandkoming van de paarse coalitie. Voortzetting van die sociaal-liberale combinatie lijkt nu de inzet van de verkiezingen te worden. Wie terug kijkt op de afgelopen weken ziet dat enkele D66-Kamerleden hun toe vlucht hebben genomen tot 'machtspoli tieke' uitspraken. En dat zijn we niet zo van hen gewend. Piketpaaltjes, ultimata, eisen aan een nieuwe paarse regeerperio de: het aantal zetels mag niet te laag wor den, de huidige milieugrenzen aan Schip hol mogen niet worden aangetast en het x-eferendum moet er daadwerkelijk ko men. De Democraten onderkennen klaar blijkelijk dat ze di'eigen te worden verma len in de machtsstrijd tussen WD en PvdA Of - dat is het andere risico - te wor den doodgeknuffeld. Waarom zou je als zwevende kiezer op D66 stemmen als Bol- kestein en Wallage het komende jaar ver zekeren dat er geen Paai's II komt zonder D66? Daarom heeft D66 zijn maatregelen genomen. Dit lente-offensief kanwel eens tot de volgende lente duren. GPD lijk dalen van 121,6 miljoen ton in dit jaar tot 118,1 miljoen ton in 2005 bij de huidige melkquo ta. Het melkoverschot zal in 2005 zo'n 9,5 miljoen ton zijn, wat volgens kenners 'niet veel' is. Minister Van Aaxtsen sprak de verwachting uit dat de Euro pese Unie die hoeveelheid wel op de wereldmai'kt zal weten af te zetten. Boter De vx-aag naar melk in de EU zal licht dalen van 112,2 miljoen ton dit jaar tot 108,7 miljoen ton in 2005. Sommige melkproduc ten worden steeds minder ge consumeerd, vooral boter. Maar in het rapport woi'dt wel een minder sterke daling van de bo- terconsumptie voorspeld, dan in de afgelopen jaren nog werd aangenomen. De consumptie van kaas en ver se zuivelproducten zal in de EU nog stijgen. Door de afspreken over een vrije wereldhandel zul len de exportmogelijkheden voor kaas echter niet meer sterk kunnen oplopen. In het rapport wordt dan ook gezegd dat 'het vooxixitzicht op een verdere groei in de kaassector beperkt is'. De laatste hervorming van de Europese landbouwpolitiek da teert uit 1992. De naweeën daaxwan zijn nog steeds voel- baar. Maar een nieuwe hervor ming is onvermijdelijk, als de EU begin volgende eeuw wordt uitgebloeid met landen uit Mid den- en Oost-Europa. GPD Minister Van Aart sen van Land bouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2