Streekmuseum in Goes vernieuwt PZC Zierikzeese Beuze wordt opgefrist Provincie steunt onderzoek naar fusie Thoolse en Bevelandse VW's Tholen betwijfelt nul van milieustudie varkensmesterijen Rillandse pomphouder wil van concurrent af Schelpenhandelaar klaagt over meten met twee maten Varkenshouder die op twee paarden wedde wint er één in Borsele zeeland b20 Drastische aanpassingen moeten bezoekersaantallen weer opkrikken Carlier verslaat ZWN in strijd om natransport transferium Renesse activiteiten cursussen woensdag 23 april 1997 Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland wil zichzelf frisser en dynamischer presenteren. van onze medewerker DEN HAAG - .Akkerbouwer en Texaco- pomphouder J. van Gorsel in Rilland heeft zich gisteren bij de Raad van State beklaagd over het nieuwe Total-pompstation aan De Poort. „Ik voel me gepakt door de gemeente", zei Van Gorsel gisteren na de rechtszitting bij de Raad van State in Den Haag. De akker bouwer zei dat hij enkele jaren geleden on der de dreiging van onteigening tien hectare land aan de gemeente heeft verkocht ten be hoeve van het bedrijventerrein De Poort. Van de geboden grondprij s werd Van Gorsel niet heel enthousiast, maar veel werd goed gemaakt door de toestemming die de ge meente hem gaf voor de vestiging van een benzinestation aan de Valkenisseweg. Groot was dan ook zijn verontwaardiging toen de gemeente aan Oliehandel Meeuw- sen BV onlangs een milieuvergunning gaf voor het Total-pompstation. De vestiging van Meeuwsen draait nu een half jaar op korte afstand van de Texaco-pojnp. De ge meente heeft de Total-exploitant toege staan om LPG te verkopen. Tegen deze be drijf suitbrei ding richtte Covers gisteren bij de Raad van State zijn grieven. Hoogspanningsmast Met het onderliggende verhaal over de grondonderhandelingen met de gemeente moest hij niet bij rechter J. Bakker van de foto Willem Mieras Raad van State aankomen, wist Govers. En ook klachten over concurrentie kunnen niet bij de Raad van State op tafel worden ge legd. Maar Govers heeft nog andere bezwa ren tegen het pompstation van zijn dorpsge noot. Zo is de Texaco-pomphouder er tegen dat Meeuwsen pal onder een hoogspan ningskabel is gevestigd. Ook zouden auto mobilisten op de A58 achteruitrijden om bij het tankstation te komen. De gemeente ver werpt de bezwaren. Het gemeentebestuur stelt dat het breken van een hoogspanningskabel haast niet voorkomt. Wel trekt de mast bliksem aan maar dat is altijd het geval met hoge bouw werken. Rechter Bakker beslist volgende week. ZIERIKZEE - Het golvende plafond van de Beuze in Zierikzee krijgt een nieuwe lik verf en zal dus weer een frisser aangezicht krij gen. Belangrijk, want het overdekte, eeuwenoude pleintje voor de Gastkuiskerk is zeer in trek in Zierikzee. Als bushokje, ontmoe tingsplaats en locatie voor de talloze rommelmarkten en manifestaties die er worden gehouden. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Het Museum voor Zuid en Noord-Beveland in Goes moet frisser en dynamischer worden. Dalende bezoekers aantallen zijn volgens directeur E de Klerk reden er eens flink de bezem door te halen. De Klerk heeft een plan de campagne klaarliggen: vernieuwing van de vaste opstelling, een fusie van de deelexpo kastelen met archeologie en de introductie van het nieuwe thema 'de ont wikkeling van de stads- en dorpsmiddenstand'. Doel is ko mende winter het museum te verversen. De laatste jaren gaat het bergaf waarts met het streekmuseum in Goes. In 1991 noteerde het nog 14.000 bezoekers, vorig jaar bleef de kaartverkoop op een dikke 8.000 steken. „Een pijn lijke duikeling", vindt De Klerk. Voor de terugloop zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen. De laatste tijd had het museum geen spraakmakende wisselex posities meer zoals Nehalennia en Jantje de Prentenknipper. „Op een gegeven moment kies je ervoor eens stukken uit je eigen depot en nieuwe aanwinsten tentoon te stellen. Dat spreekt kennelijk minder aan, ik denk ook omdat het te weinig gethe matiseerd is. Het zweeft teveel." Collectie Een tweede oorzaak is de verou dering van de vaste collectie. Met de heropening van het mu seum in 1986 is daaraan nauwe lijks iets gewijzigd, met uitzon dering van de klederdrachten die recent zijn herschikt na een restauratie van de wassen pop pen. Waar het museum ook steeds tegen opbokst, zijn aller- KAPELLE Hobb.vbeurs - In gemeen schapscentrum De Vroone in Kapelle wordt zaterdag een Poppen-, Beren- en Creatief- beurs gehouden. Tijdens de beurs worden verschillende hobby's gedemonstreerd zoals pergamano, 3D-werkenmetpa- pier en tiffany (werken met stukjes glas in lood). Daarnaast is er een workshop keramiek schilderen. De (gratis) beurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. woensdag 23 april: Milieu Educatie Centrum bij de Hollandse Hoeve, tentoonstelling 'minder maaien, meer dieren', 13.00 -17.00 uur. donderdag 24 april: De Villa, Zeeuwse Muziekschool, voorspeel avond voor klarinet door leerlingen van Hetty van Belzen met een slot- offensief van 30 blazers begeleid door keyboard, 19.30 uur. Wijkge- bouw De Spinne, bingo voor 55- plussers, 14.00 -16.00 uur. Gebouw van het Oosterschelde College - J. P. Coenstraat 5, voorlichtings avond over de nieuwe doorstro mingsopleiding, voor leerlingen die van het vbo of mavo komen en willen doorstromen naar het hoger beroepsonderwijs, 19.30 uur. Hotel Terminus, voorlichtingsbijeen komst van de Koninklijke Neder landse Alpen Vereninging, kring West-Brabant-Zeeland, 20.00 uur. woensdag 30 april: Milieu Educatie Centrum bij de Hollandse Hoeve, tentoonstelling 'minder maaien, meer dieren', 13.00 - 17.00 uur. HANSWEERT vrijdag 25 april: Verzorgingstehuis Maria-oord. Optreden van hetNieu- we Wachtkoor uit Hansweert en het draaien van het Rad van Avontuur waarvan de opbrengst bestemd is voor restauratie van de R.K.Kerk te Hansweert, 19.00 uur. zaterdag 26 april: Zaal Zeelandia, bingoavond voor het kindervakan tiewerk Hansweert, 20.00 uur. 's-HEERENHOEK zaterdag 26 april: Marktplein, jaar lijkse rommelmarkt door carnavals stichting de Koenkelpot, 09.30 uur. Verkoping bij opbod vanaf 10.30 uur. Autokraak in Vlissingen VLISSINGEN - Aan de Hel- lingbaan te Vlissingen is maan dagmiddag uit een auto een ra- dio-cd-speler gestolen ter waarde van 500 gulden. Van de auto werd het slot gefor ceerd. Inbraken auto's GOES- Uit een personenauto die geparkeerd stond in de J. Klaaijsenstraat in Goes zijn maandagavond enkele spullen ontvreemd. Weggenomen zijn een autora dio- en cd-speler en uit de kof ferbak een cd-wisselaar, enkele cd's en een paarse sporttas met daarin een paar sportschoenen. De schade bedraagt ongeveer zeventienhonderd gulden. Uit een personenauto die gepar keerd stond in de Leliestraat in Goes zijn maandagnacht enkele spullen ontvreemd. Weggenomen zijn twee verster kers. een cd-wisselaar en drie magazijnen met een groot aan tal cd's. lei andere mogelijkheden tot vermaak in Goes. Winkelen is nog altijd populairder dan het ruiken aan een stuk regionale geschiedenis. De Klerk heeft de pech dat de museumgevel wei nig uitstraling bezit. „Van de straat zie je niet dat we veertien expositieruimten hebben. Ik wil eens bekijken of we het een en ander al buiten kunnen laten zien, bijvoorbeeld in een vitrine of lichtkast. Dat zou drempel verlagend kunnen zijn." Actieplan Het actieplan van de museum directeur omvat onder meer vernieuwing van de vaste col lectie. De Klerk: „We kiezen voor een andere opzet. Minder, maar kwalitatief beter. Dus meer topstukken, in een kleine re collectie. Op die manier kun je makkelijker rouleren, zodat je cüe vaste opstelling steeds een nieuw beeld geeft. Het is trou wens ook beter voor je spullen als ze niet voortdurend bloot staan aan licht.Verder is het de bedoeling het expositiedeel 'kastelen' en archeologie - „de verdronken dorpen zoals Rey- merswaal en Valckenisse" - sa men te ballen. Een nieuw thema moet de ontwikkeling van de dorps- en stadsmiddenstand worden, van de Middeleeuwen tot bijvoorbeeld de jaren zestig. Dat idee komt voort uit het feit dat De Klerk tegen een aantal oude, maar zeer gave winkelin terieurs is opgelopen. „Het is absoluut niet de bedoeling een winkeltje van Wullempje, zoals in Hoedekenskerke, te schep pen. Ons staat een dynamische presentatie voor ogen, onder meer door het gebruik van vi deofilms." Kerkelijke kunst Het Bevelandse museum pro- beert eveneens weer wat meer attractieve tijdelijke tentoon stellingen in huis te krijgen. De eerstvolgende lijkt veelbelo vend. 'Hemels erfgoed', vanaf 16 mei te zien, is een bestaande expositie over kerkelijke kunst en laat stukken zien uit het vroegere bisschoppelijk muse- xyrx in Breda. „Ik denk dat zo'n tentoonstelling veel mensen ti'ekt, want er is landelijk al veel publiciteit rond geweest. Verder beschikken we over een fraaie affiche en folder. Ik denk dat dit thema leeft." KAPELLE woensdag 23 april: Openbare Bi bliotheek, UNICEF tentoonstelling: 'Geen tijd om jong te zijn' tot en met 28 april, openingstijden: woensdag 10.00 - 12.00 uur/14.00 - 17.00 uur, donderdag en maandag 14.00 - 17.00 uur, vrijdag 14.00 - 20.00 uur. zaterdag 26 april: De Vroone, pop pen, beren en creatiefbeurs. Door standhouders en hobbyisten zal worden gedemonstreed in o.a. per gamano, werken met inpakpapier en tiffany. Aanwezig is ook een workshop waar keramiek geschil derd kan worden. 10.30 -16.30 uur. KLOETINGE vrijdag 25 april: Geerteskerk, Inven tion CD-presentatieconcert door Jan Mulder, piano en Keels Alers, dwarsfluit, 20.00 uur. KORTGENE woensdag 30 april: Kerkplein en Oude Kosterij, Koninginnedag- markt voor het restauratiefonds van de Hervormde Kerk, 10.00 uur. KRUININGEN woensdag 30 april: Ons Dorpshuis, dansen metR.E.S. Music-entertain- ment, 21.00 uur. KWADENDAMME zaterdag 26 april: De Burcht, tradi tioneel Lenteconcert door Brass band Con Affezzion, en zanger Ad Hagestein uit Renesse. Brassband, drumband en jeugdgroep treden gezamelijk op. 20.00 uur. RILLAND-BATH vrijdag 25 april: Grensweg Brabant- Zeeland naast schietsportcentrum Reimerswaal, 6e Dijkrock-muziek- festival met de coverband 'To the point' en de Flinstones, 20.00 uur. zaterdag 26 april: Grensweg Bra bant/Zeeland naast schietsportcen trum Reimerswaal, 6e Dijkrock-mu- ziekfestival met diverse stands vanaf 15.00 uur. Optreden van De Niro, de Zeeuwse formatie 'du driefstang', rockshow door Pound cake en de rockcoverband Voor heen de knaapjes, 17.00 uur. WEMELDINGE zondag 27 april: Dorpshuis, koffie concert door de muziekvereniging OKK, met de fanfare onder leiding van Anton Kempe en de slagwerk groep onder leiding van Kees Nijs- se, 11.30 uur. KAPELLE Slagwerk, klarinet, dwarsfluit, ho bo, saxofoon, trompet, bugel, cor net, waldhorn, trombone, tuba en bas-tuba, Muziekvereniging Ons Genoegen, clubgebouw Dijkwelse- weg, aanvang lessen september, aanmelden voor 30 april. Iets te melden? Schrijf, fax of bel de PZC in Goes of Zierikzee. Goes: Voorstad22,4461KN of postbus 31, 4460 AA; fax 0113-273030, telefoon 0113-273000. Zierikzee: Oude Ha ven 41, 4301 JK, fax 0111-413426, telefoon 0111-415380. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De WV's op de Beve- landen en Tholen krijgen geza menlijk tienduizend gulden provinciale subsidie voor een fusieonderzoek. De VW's wil len hun krachten bundelen om tot één effectieve en efficiënte organisatie te komen. Het doel is in de pas te lopen met provinciale ontwikkelingen, zoals een organisatorische aan sluiting bij Stichting Bureau Toerisme Zeeland. De VW's verwachten dat ze zo niet alleen professioneler, maar ook com merciëler kunnen werken. De besturen van de VW's Noord-Beveland, Goes-Borse- le, Reimerswaal en Tholen heb ben een tijdje terug de koppen bij elkaar gestoken om over schaalvergroting te praten. Sommigen hebben direct be lang bij een samenwerkingsver band of fusie. De WV Goes- Borsele heeft al jarenlang moei te de eindjes aan elkaar te kno pen en Tholen zit op zwart zaad en ziet zich met opheffing be dreigd. Met de gemeente Goes als trekker van het proces wordt nu gestreefd naar één organisa tie op de Bevelanden en Tholen. Grote gevoeligheid is dat de ene, redelijk boerende WV straks misschien een noodlijdende buur uit de brand mag helpen Toch zijn er ook voordelen: be sparingen door efficiënter wer ken, een professionelere organi satie en de mogelijkheid om meer inkomsten te halen uit commerciële diensten. De projectgroep van de samen werkende VW's zal Deloitte Touche opdx-acht geven tot een fusie-onderzoek, nu Gedepu teerde Staten tienduizend gul den bijdragen. Dat is de helft van de kosten. De andere helft dragen de vereende VW's. Aan de px-ovinciale bijdrage is wel de voox-waai'de verbonden dat de VW's en het Toeristisch Bureau Zuid-Beveland het beleid op el kaar afstemmen. Ook moeten ze ervoor waken hun lokale bin ding met gemeente, leden en be drijfsleven niet te verliezen. Het dagelijks provinciebestuur juicht schaalvex'groting niette min ex-g toe. Zo ontstaat op de schaal van Zeeland een veel be tere organisatie, met een goede aansluiting van regio en provin cie. GS vernachten dat zaken als informatie en bemiddeling beter uit de verf komen, evenals de toeristische marketing, pro motie en ontwikkeling van nieuwe producten. De provincie hoopt dat één VW-organisatie rondom de Oosterschelde, ex clusief Schouwen-Duiveland, als voorbeeld diexxt voor andere regio's. Ook in Zeeuws-Vlaan- deren en op Schouwen-Duive land wordt hardop nagedacht over x-egionale samenwerking, waarbij de laatste regio al vrij ver is. Fusiebesprekingen zijn gaande op Walcheren, die voor lopig beperkt blijven tot de kust-WVs. van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - De provincie moet duidelijk maken wat de meerwaarde is van een nier-plicht (milieu-effectrap portage) voor varkensmesterij en met meer dan duizend dieren. Het Thoolse college van B en W schrijft dat in een reactie aan Gedeputeerde Staten. Ook wil het weten of die mer- plicht juridisch wel haalbaar is en of een gemeente op grond van de aangescherpte voorwaarden de vestiging van een nieuwe varkenshouderij kan tegenhou den. Tholen, geplaagd door tientallen aanvragen van vee houders, vreest namelijk voor schadeclaims als het mer-beleid straks niet waterdicht blijkt te zijn. De mer-plicht moet worden op genomen in de provinciale mi lieuverordening en dient dan, in afwachting van ondermeer pla nologische maatregelen, als een tijdelijke blokkade voor de ves tiging van intensieve veehoude- van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het natransport van het transferium in Renesse komt in handen van het bedrijf Carlier en niet van de ZWN. Dit heeft het college van B en W van Schouwen-Duiveland dinsdag besloten. Niet alleen de lagere offerte van Carlier heeft de doorslag gegeven, benadrukt wethouder C. W. Veerhoek. „Hun aanbieding was met af stand het meest attractief." Carlier wil diverse middelen in zetten om de bezoekers van en naar het strand te vervoeren. Bijvoorbeeld bussen, electro- cars en huifkarren- Om een echt zomergevoel te kweken, wordt wellicht zand gestrooid op de busvloer en ook bestaan plannen om spelletjes te organiseren, Veerhoek: „Als nu niemand meer de bus neemt dan weet ik het ook niet meer." Verder meldde de wethouder van onze medewerker DEN HAAG - Waarom moest mosselschelpenhandelaar W. C. van Oeveren voor anderhalf miljoen gulden een loods bou wen en mag de Firma Prins Zeeuwse Banier BV zulke schel pen aan de Grintweg in Yerseke gewoon in de open lucht op slaan? Deze vraag legde Van Oe veren gisteren voor aan rechter J. Bakker van de Raad van Sta te. De schelpenhandelaar, inmid dels een bekende verschijning voor de rechters van de Raad van State, zei dat hij failliet gaat als Prins Zeeuwse Banier voor een habbekx-ats schelpen kan gaan leveren aan oesterkwe- kers. Van Oeveren staat voorho ge kosten vanwege de loods die afbetaald moet worden en van wege de elektriciteitsrekening van 70.000 gulden per jaar, zei Van Oevei'ens woordvoerder W. Vette gisteren. Prins heeft die kosten uiteraard niet. Van Oe veren vraagt aan de mosselkwe- kex-s twintig gulden per kubieke meter schelpen. Prins vraagt vijftien gulden, maar dit mos- selverwerkende bedxïjf stelt de meeste schelpen te gebruiken voor de eigen oesterkwekerij. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De inwo ners van Borssele hoeven niet meer te vrezen voor de komst van een nieuwe intensieve vee houderij. Welliswaar hebben twee reeds gevestigde varkens houders nog een vergunnings aanvraag lopen, maar een nieu we komt er niet meer bij. Het dagelijkse gemeentebe stuur van Boi'sele heeft dinsdag een besluit genomen dat een Noord-Brabantse varkenshou der belet voet aan de grond te ki'ijgen in Borssele. De conse- quentie is overigens dat deze kandidaat zich nu in de omge ving van Baarland zal vestigen. De varkenshouder uit Noord- Brabant beschikte al over de be nodigde papieren om een inten- x-ijBij elke aanvraag zal worde gekeken naar de invloed vanee mesterij op het milieu. Op dit moment geldt alleen ee mer-beoordelingsplicht v« bedrijven vanaf vijfduize varkens. In EG-verband is bi sloten de drempel te leggent ch'ieduizend varkens, een rege ling die binnen twee jaar ind Nedex-landse wet moet zijn op genomen. Tholen wil dan oö duidelijkheid over de vraagt de provincie niet te ver gaata! zij een milieu-effectrapportag al bij duizend varkens verpliel wil stellen. De gemeente is op zich blij ds de provincie tracht een varkens invasie te voorkomen, ma; waagt zich af of de mer-plic! de stroom aanvragen tot sti stand kan brengen. Het 20 Tholen in elk geval wel uitko men. Volgens B en W heeft ee laagdrempelige mer-plicht al leen zin als er voorwaarden j zijn opgenomen die in de nor male px-ocedures buiten scho blijven. dat Rijkswaterstaat waar schijnlijk bereid is wat geld t steken in het plaatsen van abn'i langs de route. Zakkenrollers slaan toe in Goes GOES - Twee mensen uit Goes en één uit 's Gravenpolder zijn dinsdagmiddag op de Grot! Markt in Goes slachtoffer ge worden van zakkenrollerij. Bij alledrie waren op 'deskundi ge' wijze hun portemonnee a bankpasjes ontfutseld. Ze had den op het moment van de dief stal niets gemerkt. De buit be droeg enkele honderden guldens en enkele bankpasjes. De politie van Goes waar schuwt alert te zijn voor zak kenrollers. Prins heeft van de gemeente, Reimerswaal onlangs een ver gunning gekregen voor opslag in de open lucht van zevendui-j zend kubieke meter schelpen Het bedrijf heeft nu nog maar toestemming voor 2500 kuub., maar slaat desondanks veel; meer op. Vleesresten Volgens de gemeente is er met de schelpen van Px'ins niks loos. Ze zijn schoon als ze buiten worden, gegooid, in tegenstelling tot de schelpen van Van Oeveren, want; daar zitten vleesresten aan, zé; een woordvoerder van de ge meente. Dit komt omdat de; mosselen bij Prins onder hoge druk in zeer heet water worden gekookt. Maar Van Oeveren zeg: dat zijn schelpen net zo schoon zijn. De schelpenopslag van Prins Zeeuwse Banier valt onder het toezicht van de gemeente, die van Van Oeveren onder de pro vincie. Ook al zo'n verschil waar Van Oeveren niets van begrijpt, Volgens een woordvoerder van de gemeente is dit echter een lo gisch verschil, omdat Van Oeve ren een afvalhandelaar is en Prins de schelpen voornamelijk; voor eigen gebruik aanwendt. Uitspraak over een week. sieve veehouderij te beginnenin de omgeving van Baarland. Hei. gemeentebestuur wilde het landschap hier echter ontzien en had hem gevraagd zijn ver gunningen in te ruilen vooreen vestiging in de omgeving van Borssele. Dit was vastgelegd in een overeenkomst tussen de varkenshouder en de gemeente. De geldigheid van dit document is echter eind maart verlopen En de Nooid-Brabantse var kenshouder was zo sl jmgeweest om op twee paarden te wedden:, een vestiging in Baarland èneen in Borssele. Het dagelijks ge meentebestuur heeft daar dins dag echter een stokje voor gestoken door de vergunnings procedure voor Borssele stopte zetten. Het gevolg zal zijn datde varkenshouder zich nu in Baar land vestigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 28