Strijd om zuivering afvalwater Haaien uit Arsenaal naar Artis Eetpiraat zaterdag weer op vrije voeten Wie heeft condoom in de appelsap gestopt faterschap verdedigt monopolie in fel gevecht met DELTA op Noord-Beveland Studie uitbreiding van radarketen in Scheldemonding Van Gelder voorzitter Nederlandse vismijnen Dek: Burger dupe van concurrentie Zorg bij keuringsdienst over ziekteverwekkers in rauwe schelpdieren zeeuwse almanak Jaren PZC zeeland woensdag 23 april 1997 van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - De 27-jarige man die tussen 31 maart en 11 april voor enkele honderden guldens aan maaltijden in vijf Vlissingse en Middelburgse restaurants gebruikte zonder hiervoor te betalen, wordt za terdag op vrije voeten gesteld. De Middelburgse politierech ter mr. A M. Janssens-Van Kampen bepaalde dinsdag het vonnis tegen de als 'eetpiraat' bekende man op een gevange nisstraf van zestien dagen en een week voorwaardelijk. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats en zit sinds 10 april vast op het Middelburgse politiebureau. Officier van justitie mr. A S. Fiikweert had een gevangenis straf van vier weken geëist. De politierechter vond dat zin loos, omdat ze meende dat de verdachte alleen gebaat zou zijn met professionele hulp. Ze wees de man op zijn verant woordelijkheid ten opzichte van de gedupeerde horeca-on- dernemers. De boodschap leek bij hem niet hard aan te komen. Dat had ook de officier van jus titie al opgemerkt„U wekt de indruk gewoon door te willen gaan met deze eetpraktijken." De reclassering heeft al eerder geprobeerd om demannaar het Witte Huis (opvang voor dak lozen) in Vlissingen te sturen, maar dat mislukte. Psychiatri sche hulp had de man gedeci deerd afgewezen. „Ik heb geen problemen", zei hij. Raadsman mr. A H. J. Neels wees op het moeizame contact met zijn cliënt. „Er moet iets gebeuren. We lossen zo niets op. Ik heb de indruk dat hij ver minderd toerekeningsvatbaar is." De man is al eerder voor eetpiraterij in Brabant veroor deeld tot een boete van vijf honderd gulden. De verdachte zei na zijn vrijla ting naar Utrecht te verhuizen. Hij voelde zich een 'bekende Nederlander'. „Iedereen kent me" zei hij trots. „Tja, ik moet toch eten." an onze verslaggever larmen van der Werf J1SSENKERKE - De strijd om Ie zuivering van het afvalwater iissen waterschap Zeeuwse Ei- anden en DELTA Nutsbedrij- m laait weer op. Inzet is deze ieer de zuivering van het afval- later van het toekomstige re- jeatiepark Noordzee Résiden- De Banjaard van Roompot [apitein schuldig levenden aan lanvaring op zee (LISSINGEN - De Raad voor Ie Scheepvaart heeft de kapi- ïin en de hoofdwerktuigkundi- van de Scheveningse vis- rawler SCH 54 Franziska Serispt. Zij zijn schuldig bevonden aan ie aanvaring met het Saoedi- irabische containerschip Al Is- i'a, begin vorig jaar ter hoogte fan de Schone Waardin op de re- :e van Vlissingen. De SCH 54 iampte met technische proble- aen en vertrok toch uit de Bijle- ieidhaven richting zee. Dat had •aar de mening van de Raad niet aogen gebeuren. Kapitein en ïoofdwerktuigkundige hadden cok beter contact moeten hou- den. De schade door de aanva ring was beperkt. Recreatie, aan de voet van de Oosterschelde-stormvloedke- ring. Het waterschap verdedigt zijn monopolie. DELTA Afvalwater BV, een dochter van het nutsbedrijf, heeft een principe-overeen komst gesloten met Roompot Recreatie voor de exploitatie van de zuivering van het recrea- tiebedrijf. „DELTA was toe schietelijker dan het water schap", legt Roompot-directeur H. J. van Koeveringe die keuze uit. Dat Roompot Recreatie met DELTA in zee wil gaan, heeft bij het waterschapsbestuur van Zeeuwse Eilanden grote onrust veroorzaakt. Het waterschap beschouwt zuivering van afval water als zijn exclusieve wette lijke taak, zeker als het om huis houdelijk afvalwater gaat. „Bij een bungalowpark gaat om het om dat soort Water", aldus wa terschapsvoorzitter W. A Gos- selaar. Principieel Bij de aanleg van het vrij nieuwe bungalowpark Sophiahaven, ook van Roompot Recreatie, heeft dit echter nooit gespeeld. „Maar", reageert Gosselaar, „in die tijd leefde deze discussie ook nog niet. DELTA is actiever ge worden. Voor ons is dit een prin cipiële zaak." Minstens zo belangrijk voor het waterschap is dat het al een zui veringsinstallatie heeft in de van onze verslaggever VLISSINGEN - De Scheldera- darketeii wordt uitgebreid. Mo menteel is een Belgisch-Neder landse studie gaande naar de mogelijkheden. De uitbreiding svoorzien in de monding van de Westerschelde en verder op zee. Mogelijk komen er twee radar- orens bij, waardoor het moge- "k wordt schepen beter te zien. De Vlaamse regering wil de uit breiding. Zij heeft er ook al geld voor uitgetrokken: tweehon derd milj oen frank oftewel ruim ifien miljoen gulden. De kosten gaan voor de baat uit, want de betere radardekking moet het oeloodsen van schepen gemak kelijker maken. Loodsen kun nen dan vanachter een beeld scherm op de wal zeeschepen de Westerschelde in en uit helpen. 'Dat is in principe goedkoper. Het -loodsen op afstand (loa) vindt al plaats, maar alleen tij dens slechte weersomstandig heden, als de loodsdienst moet worden stopgezet. Om de scheepvaart van dienst te blij ven, wordt dan loa toegepast. Wat bij slecht weer kan, moet ook bij goed weer kunnen. Van uit die redenatie wil directeur- generaal J. Strubbe van het Vlaams loodswezen het loodsen op afstand op ruimere schaal gaan toepassen. Voorwaarde is lat de dekking van de Schel- Noord-Bevelandse Camper- landpolder, die capaciteit over heeft voor nieuwe recreatieve ontwikkelingen. Het water schapsbestuur spreekt van kapitaalvernietiging. De zuive ring van de Roompot moet wor den uitgebreid. Die van Zeeuwse Eilanden heeft ruimte over. In de strijd om de zuivering van het afvalwater van Noordzee Residence D e Banj aard heeft het waterschapsbestuur nu het Noord-Bevelands gemeentebe stuur juridisch in de houdgreep genomen. De gemeente mag vol gens het waterschap geen mi lieuvergunning geven voor de deradarketen dan wordt uitge breid, want zeker in het Oostgat (het vaarwater voor de Walcher- se zuidwest-kust) is die onvol doende. De hoge duinen werken als barrières. Veiligste Van loodsen op afstand moeten volgens A G. Nauta van het Ne derlands loodswezen in Vlissin gen geen wonderen worden ver wacht. Het veiligste blijft een loods aan boord. De capaciteit van de vaarroute daalt bij loa ook, omdat schepen meer af stand tot elkaar moeten bewa ren. Goedkoper zal het evenmin zijn, meent Nauta. Er blijven schepen die een loods moeten nemen. De vaste kosten voor de loodsvaartuigen tikken door. Nauta voorziet in de toekomst wel dat loa vaker zal worden toegepast, met beloodsingen per helikopter en met een nieuw, sneller schip. „Het wordt flexi beler." Het Nederlandse loods wezen werkt al met helikopters, het Vlaamse loodswezen begint er in oktober mee. Nog dit jaar zullen de Vlamingen ook snelle redeboten in dienst nemen, om vanuit Zeebrugge of Oostende de scheepvaart te bedienen. Het doel is kostenbesparing, want het Vlaamse loodswezen moet op termijn privatiseren, zoals in 1988 met de Nederlandse dienst al is gebeurd. van onze verslaggever Onbemande radarpost van de Schelderadarketen bij Cadzand. foto Charles Strijd MIDDELBURG - Minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij maakt serieus werk van een herstruc turering van het vismijnwezen in Nederland. Na het advies van C. Roozemond oktober vorig jaar over het samengaan van vismijnen komt de minister met een stuurgroep visafslagen. De stuurgroep wordt maandag geïnstalleerd. Een taak van de stuurgroep zal zijn Van Aartsen te adviseren over privatisering van de gemeentelijke mijnen. Zes van de elf Nederlandse vis afslagen zijn (nog) gemeente-ei gendom. De andere zijn of in handen van een vissers-coöpe ratie of een naamloze vennoot schap (NV). Voorzitter van de stuurgroep wordt drs. W. T. van Gelder, commissaris van de koningin in Zeeland. Hij is door Van Aartsen voor dit voorzitterschap ge vraagd. Daaraan zal niet vreemd zijn dat Van Gelder in augustus 1996 opriep tot sa menwerking tussen de drie Zeeuwse visveilingen. Dat deed hij in Colijnsplaat. Hij sprak toen ook zijn twijfels uit over van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - Wie heeft er een condoom in de appelsap ge stopt? Of: hoe komen die glas scherven in de tandpasta te recht? Jaarverslagen van de Keuringsdienst van Waren bie den elke keer weer een bron van leedvermaak. Broodjes tartaar en roomboter-appeleake die als zeep proeven, Middellandse zeevliegjes die zich in sinaasap pels nestelen, satésaus en pin dakaas die verdacht veel naar oplosmiddel smaken, loempia's die een ernstige buikloop te weeg brengen. zuivering van afvalwater door DELTA, omdat er afspraken zijn gemaakt met het waterschap. Zeeuwse Eilanden eist schade vergoeding als die niet worden nagekomen. Gemeentesecreta ris mr. F. Weymans wenst nog geen commentaar te geven. Er zijn te veel belangen in het spel. In principe is het mogelijk dat het waterschap de bouw van het recreatiepark kan stilleggen. Van Koeveringe van Roompot Recreatie denkt dat het niet zo ver komt. De bouw' van vijftig woningen begint binnenkort. Daarvóór is vergunning ver leend. „Als diehuizen klaar zijn, eind dit jaar, is er een oplossing", meent Van Koeveringe, Doelmatiger DELTA heeft het waterschap al een voorstel tot samenwerking gedaan. Niet alleen voor de zui vering van afvalwater, maar voor een samenhangend pakket aan maatregelen om op Noord- Beveland doelmatiger met (af valwater om te gaan. Het wa terschap heeft dat plan afgewe zen, omdat het naar zijn idee te veel moet inleveren. Eerder waren DELTA en Zeeuwse Eilanden in conflict over afvalwaterzuivering in Vlissingen-Oost en bij mossel- bedrijven in Yerseke. DELTA bouwt alleen een waterzuive ring in Vlissingen-Oost. De mos- selbedrijven blijven bij het wa terschap. Canadees komt om het leven bij botsing op stormvloedkering HAAMSTEDE - Bij een frontale botsing aan de Schouwse zijde van de stormvloedkering is dinsdagmiddag een 65-jarige bestuurder van een personen auto om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde om streeks 15.10 uur op de aanrij- route naar de kering. Het slachtoffer, een Canadees die voor familiebezoek in Ne derland was, zat met zijn echt genote in de auto en kwam door nog onduidelijke oorzaak te recht op de linkerweghelft. De auto raakte een tegenligger frotaal. De bestuurder van deze auto, een 44-jarige inwoner van Renesse, raakte lichtgewond. Een derde voertuig liep schade op door rondvliegende onderde len. De politie zette na het ongeval de weg over de stormvloedke ring geruime tij d af en leidde het verkeer om via de Zeelandbrug. Gewonden bij ongeval bij Nieuwvliet NIEUWVLIET - Bij een ver keersongeval op de Provinciale weg N675 bij Nieuwvliet raak ten dinsdagochtend twee vrou wen van respectievelijk 70 en 75 jaar gewond. De twee, afkomstig uit Zuid- zande en Bernay zaten in de au to bij een 72-jarige vrouw uit het Franse Bernay die werd aange reden door een 55-jarige auto mobiliste uit Maldegem. De Belgische had bij het oprijden van de Provinciale weg ver zuimd voorrang te verlenen. De twee vrouwen moesten met hoofdwonden en diverse bot- fracturen worden overgebracht naar het ziekenhuis in Terneu- zen. De auto's werden zwaar be schadigd. MIDDELBURG - De Zeeuwse burger wordt de dupe van de fel le concurrentiestrijd tussen het waterschap Zeeuwse Eilanden en DELTA Nutsbedrijven. Ge deputeerde ing A M. Dek (CDA) vindt dat verwerpelijk. „Zowel het waterschap als DELTA werkt met geld van de Zeeuwse burgers", zei Dek op persoonlijke titel, „en in het ge val van Noord-Beveland wordt er extra infrastructuur aange legd door DELTA Nutsbedrij ven, terwijl er al leidingen van het waterschap liggen. Dat is pure kapitaalvernietiging." De provincie is toezichthouder van de waterschappen en de grootste aandeelhouder van DELTA Dek richtte zich tot DELTA: „Als nutsbedrijf treedt het erg agressief op. Er moet een keer een grens worden getrok ken." Voor de positie van het waterschap toonde hij meer be grip: „.Zeeuwse Eilanden stelt zich misschien te strak op, maar kan met de bestaande wetge ving ook niet concurreren. De vraag is ook of dat goed is. Uit eindelijk moet de rekening wor den betaald. Is het niet door be drijven, dan wel door burgers." Het jongste jaarverslag van de Inspectie Gezondheidsbescher ming /Keuringsdienst van Wa ren te Goes staat opnieuw vol met dergelijke Voorvallen. In sommige gevallen bleek de pro ducent geen enkel verwijt te maken, maar vaak ook moest de dienst handelend optreden en werden pi-ocessen-verbaaltjes uitgedeeld. Eet vooral smakelijk: een kof- fiebroodje met punaise, baby melkpoeder met kakkerlak, een roombroodje met schimmel, yoghurtdrank met reinigings middel, een speculaasje met glassplinters. Vorig jaar kwa men bij de Keuringsdienst van waren in Goes meer dan vijf honderd klachten binnen, onge veer tien procent minder dan in 1995. Veel klachten hadden be trekking op voedselvergiftigin gen. Voor de keuringsdienst is dat jaarlijkse kost. Elk jaar weer worden veel klachten in gediend over verontreinigingen in het voedsel. Indien aanneme lijk wordt gemaakt dat de fabri kant daarvoor verantwoorde lijk is, wordt proces-verbaal opgemaakt. In 1996 deelde de keuringsdienst meer dan 1400 waarschuwingen en 145 proces sen-verbaal uit. De boetes kun nen tot enkele duizenden gul dens oplopen. Reebiefstuk In totaal verrichtte de Keu ringsdienst van Waren in Goes meer dan 15.000 inspecties. Leerzame bezoekjes kunnen dat zijn. Zo betrapten de contro leurs een restauranthouder die alledaagse lapjes rundvlees als exquise reebiefstuk serveerde en een bakker bij wie de schim mel langs de muren van de bak kerij droop. De Inspectie Gezondheidsbe scherming/Keuringsdienst van Waren verdwijnt binnen afzien bare tijd uit Goes. De ruim vijf tig medewerkers zullen over drie jaar in de directe omgeving van Dordrecht gaan werken. Dat is het gevolg van een lande lijke reorganisatie en fusie van de Keuringsdienst van Waren en de Veterinaire Inspectie. van onze verslaggever Marten de Jongh YERSEKE - De aanwezigheid van zogeheten vibrio-bacteriën in kweekoesters van Zeeuwse bodem is verontrustend. Dat stelt de Keuringsdienst van Wa ren in het jaarverslag 1996. De bacteriën kunnen ernstige voedselinfecties veroorzaken. De keuringsdienst doet de aan beveling rauw te eten schelp dieren te controleren op vibrio's en besmette partijen uit de han del te nemen. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) stelt dat schelpdieren op een ge degen wijze worden getoetst. De keuringsdienst nam oesters en mosselen uit de Zeeuwse kustwateren onder de loep naar aanleiding van enkele ziektege vallen een paar jaar terug. Toen werden zes mensen ziek door de zogeheten vibrio vulnificus. Een bacterie die levensbedrei gend kan zijn, met name bij pa tiënten met leverproblemen of diabetes. Infecties De keuringsdienst trof geen vi brio vulnificus aan bij onder zoek in 1995 en 1996 maar wel twee andere vibriosoorten die ernstige voedselinfecties kun nen veroorzaken. In twee mon sters werd vibrio parahaemoly- ticus aangetroffen, in één monster vibrio cholera e. Daar bij gaat het overigens niet om een type dat cholera veroor zaakt. Wel bestaat het risico van darminfecties. Vibrio's kunnen zowel in mosse len als oesters voorkomen. De keuringsdienst maakt zich ech ter met name zorgen om de oes ters omdat die veelal rauw worden gegeten. Voor zover de keuringsdienst weet worden schelpdieren niet systematisch gecontroleerd op de aanwezig heid van vibriobacteriën en virussen. Risico's Directeur J. van der Linden van de regio Zuid-West Nederland van de keuringsdienst vindt dat het bedrijfsleven op z'n minst moet nadenken over maatrege len om de risico's te beperken. Hij herinnert eraan dat rond de jaarwisseling honderden men sen in Scandinavië ziek werden na het eten van Ierse oesters die in Yerseke waren verwaterd, verpakt en verzonden. De boos doener was toen overigens geen vibriobacterie maar het zogehe ten Norwallcvirus. Van der Lin de haalt de affaire alleen aan om het belang van scherpe controle te onderstrepen. Het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) houdt reeds jaren nauwlettend de vinger aan de pols. Rivodirecteur J. W. Henfling: „Wij toetsen op die or ganismen waarvan bekend is dat ze schadelijk kunnen zijnen die regelmatig voorkomen." Bij afwezigheid van de specialisten dinsdagmiddag kon Henfling niet aangeven of ook de vibrio bacteriën daartoe behóren. Hij wijst erop dat rond de jaarwis seling geïmporteerde Ierse oes ters de problemen veroorzaak ten. „Dat is met Nederlandse kweek nog nooit gebeurd."" het bestaansrecht van drie (ge meentelijke) visafslagen in Zee land; in Colijnsplaat, Vlissingen en Breskens. Op zich heeft Van Aartsen als minister niets te zeggen over de visveilingen. Het Rijk had één visafslag, in IJmuiden, en die is met de Rijkshaven verkocht. De gemeenten zullen een stem krij gen in de stuurgroep. Ze is op dezelfde dag jarig als prinses Juliana, diebloemuit NisseVolgende week woens dag dus. Dan wordt ze 42.: Het komt nogal eens voor dat dames in die fase van het le ven over hun leeftijd zwijgen, maar zo zit zij niet in elkaar. Ze gaat neuriënd haars weegs, niet gehinderd door het klimmen der jaren. Maar toch, dezer dagen had ze een ervaring die in de taal van deze tijd xoel als 'con fronterend' wordt aange duid. Toen ze zich onlangs in een café in Goes wat zat te ontspannen, draaide de bar keeper eerst een muziekje van Crosby, Stills Nash en daarna iets van Janis Joplin. Speciaal voor haar, zo liet hij blijken. Hij tekende een groot vierkant in de lucht en riep door de tapperij:Uhebt daar zeker wel platen van". Twee gedachten zeuren haar sindsdien door het hoofd. „Ze zeggen nou al 'u' tegen me". En: „Ik stam uit de tijd van de elpee's". Het kost de medewerkers van Artis enige moeite om het haaitje in bedwang te houden. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Wie in de toekomst een be zoekje brengt aan dierentuin Artis in Amster dam komt wellicht twee oude bekenden tegen in het nieuwe oceaanaquarium. Twee gladde, gevlekte haaien afkomstig van het Vlissingse maritiem attractiecentrum het Arsenaal zwemmen binnenkort rond in het acht meter lange en tweeënhalf meter brede aquarium dat donderdag wordt geopend. Twee medewerkers van Artis hebben dinsdag middag een haaienpaartje en enkele botervis- jes opgehaald in Vlissingen. In ruil daarvoor lieten ze dertig zeepaardjes achter bij het Arse naal. Om het haaienpaartje te laten wennen aan de nieuwe omgeving is het overgebracht in een bak met water uit de Westerschelde. Vier jaar lang leefden de haaien in de haaienbak van het Arsenaal. Het attractiecentrum kreeg de vis sen uit Engeland. Hoe oud de gladde, gevlekte haaien zijn is niet helemaal zeker. Vermoede lijk is het mannetje zo'n acht jaar oud en het vrouwtje drie jaar jonger. Ze kunnen twintig jaar oud worden. Nu zijn ze nog maar 90 en 110 centimeter lang. De maximum lengte is twee meter. Ruil De ruil is tot stand gekomen dankzij de bioloog Max Jansen, de voormalige bioloog van het Ar senaal die sinds twee jaar bij Artis werkt. Jan sen heeft intensief contact met zijn opvolger Jan van der Veen. Toen voor het nieuwe aquari um nog haaien nodig waren dacht hij onmid dellijk aan het Arsenaal. Het Vlissingse attrac tiecentrum is op zijn beurt dolgelukkig met de nieuwe zeepaardjes. Tot nu toe waren er maar zes zeepaardjes in een apart aquarium te be wonderen. Ze hadden zo'n grote bak tot hun beschikking dat ze nie t altijd te zien waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25