pzc ehe m Ajax zit in voorbereiding sport 23 mis van Gaal heeft zo zijn eigen manier om de spelers te benaderen J Feyenoord zinkt dieper Sergeant opvolger Eddy Merckx Boete van tien mille voor PSV Abdoe wint Picardische kust Esajas op proef in Zuid-Korea Sammer nog niet beschikbaar teeland wil tekorten Schalke'04 verschalkt Tenerife in de verlenging: 2-0 iet compenseren Zwoegers van Stevens in finale Van Raaij stroomlijnt organisatie van PSV Inter blijft overeind Middelsbrough in finale FA Cup woensdag 23 april 1997 onze verslaggever iMinkema RIJN - Panatkinaikos, isshoppers, Atletico Madrid. serie onwaarschijnlijke snappingen. Onbegonnen maar toch won Ajax tel- li, Hoe is het mogelijk? Een nder, het engeltje? Het ge- n van Ajax zit ergens ver dien in de drie dagen van rbereiding. Maar waar? n voor half negen vanavond idelt Louis van Gaal in sta- nDelle Alpi naar zijn bank- zijn boekje en gaat ïn. De coach heeft alles ge- ien, heeft zijn ziel en zalig- in de groep gegooid, zijn m verheven, schouderklopjes «ven. Hij is boos geweest, en t blij. Ontspannen en ge- nnen. Zijn werk is gedaan, spelers staan klaar voor de tap. Iprogramma voor de drie da- nn trainingskamp is al jaren zelfde. Zo lang Bobby arms het zich kan herinne- ten dat is nu al zo'n 26 jaar. een de invulling is anders ge iden. Door de trainer, arms heeft er al veertien 'ver ten'. Louis van Gaal heeft zo i eigen manier om de spelers tenaderen. de 'wedstrijd' al dagen eerder gestart, in de coachkamer. Van minuut tot minuut worden de dagen gevuld. Haarms: „Er wordt niets aan het toeval over gelaten. Niets." 12.30 uur: de persconferentie. Haarms: „Alles heeft een func tie. Ook de pers. De aanwezig heid van veel camera's en veel journalisten geeft aan dat er een belangrijke wedstrijd aankomt. Spelers zijn daar gevoelig voor. Het brengt ze al een beetje in de stemming." 14.30 uur: vertrek naar Schip hol. Haarms: „Zodra de deuren van de bus dicht gaan, draait er al een videoband. Louis weet precies welk fragment hij willa- ten zien." 17.30 uur: aankomst en transfer naar het hotel in Asti, 50 kilo meter buiten Turijn. Haarms: „Na het diner is de eerste be spreking. Daar komt weer een videoband aan te pas. Ajax - Ju- ventus wordt voor een groot deel afgespeeld." Nog zonder al te veel commentaar. De beelden moeten hun werk doen. „En om elf uur is het welterusten. Dinsdag 30 uur: de training bij de Are- Haanns: „Dan begint voor spelers de voorbereiding. Die ining staat al in het teken van tegenstander." sr het technische trio Van jl-Van der Lem-Haarms was iemerink verder ionze sportredactie )NTE CARLO - Jan Sieme- kheeft de tweede ronde van (toernooi in Monte Carlo be lt, Hij versloeg de Russische alifier Andrej Merinov in Eesets: 7-6 6-3. ide tweede dag verloor Monte rlo maar liefst drie geplaatste tiers. Pete Sampras,Thomas ïster en Boris Becker. Ook ill Haarhuis haalde de vol ronde niet. Hij verloor Spanjaard Berasategui, 11-5. ANP 09.00 uur: de heren worden ge wekt. 10.30 uur de eerste trai ning. Haarms: „Van Gaal heeft zijn analyses gemaakt. Wat is er in de eerste wedstrijd fout ge gaan. Daar wordt de training op gebaseerd.Het had in de Arena aan de inzet gelegen, vonden de trainers. Haarms: „Als we wat harder hadden gewerkt, feller waren geweest, hadden we kun nen winnen. Daar komt het ac cent dan op te liggen." Winston Bogarde, de fysiek ijzersterke, de stuwende kracht, krijgt een. hoofdrol in het 'reddingsplan'. Dus ook in de training op het knollenveld van de AC Asti. 14.00 uur: na de lunch wordt er geslapen. Haarms: „Rust. Dat is heel belangrijk. En als ze niet kunnen slapen, zeg ik altijd: 'neem een roddelblaadje, dan zak je wel weg." 19.30 uur: de tweede training, in stadion Delle Alpi. Haaims: „Het gaat het er al anders aan toe. Louis is al meer aanwezig. Luider, scherper." Het spel wordt stilgelegd. Hij pakt een speler bij de hand, zet deze een metertje opzij en legt uit. Het team luistert. Er is concentratie. Haarms: „De spanning stijgt nu met het uur, Na het diner volgt er weer een video. Nu worden de beelden stilgezet bij bepaalde situaties. Die worden doorgeno men. Wat ging er mis en hoe moet het beter." Om 23.00 uur staat er 'welterus ten' op het programma. Woensdag 09.30 uur: opstaan. 11.00 uur wandelen. Haarms: „Dit is de belangrijkste dag. Nu moet de ploeg echt op scherp worden ge zet." Als de ploeg door bos of woud kuiert, gaat Van Gaal aan de slag. Op grote vellen papier komen grote lijnen, ogenschijn lijk kriskras door elkaar. Haarms: „Als de groep om half een terugkeert, is Van Gaal hele maal klaar. Hij heeft het tot in de puntjes voorbereid." Het mo ment is gekomen. Van Gaal staat voor het bord, de groep zit in het zaaltje. Er is spanning. Haarms: „Dan draait Louis zich om, en dan is het stil. Muisstil." Zelfs de oude rot in het vak raakt niet onberoerd. Haarms: „Kippenvel, ja, dan heb ook ik kippenvel. Maar hij pakt ieder een. En Louis heeft ook bijna al tijd de opstelling van de tegen stander goed." Louis van Gaal draait zich om. De gebaren worden heftig, de stem zwelt aan. De coach is hef tig, bruut soms. Haarms: „Hij gooit z'n hele hebben en houwen in die groep. Die vonk moet dan wel overslaan. Nee, dat gaat niet altijd zachtzinnig. Hij pompt het er in, hard, in hoog tempo, nog indringender dan eerder. Helemaal mijn stijl. Maar het is niet alleen maar schreeuwen en tieren. Louis legt juist veel nuances aan." 17.30 uur: de sportmaaltijd. De groep is klaar voor de strijd. Haarms: „Dan zeggen we tegen elkaar: 'wat zijn ze stil, hè?" De allerlaatste details aan tafel, de laatste videoflitsen, de busreis, de kleedkamer, het ritueel met intapen, de warming up, de bel. De wedstrijd. Haarms: „Ik heb nooit geweten 'dat je zo' verschrikkelijk veel kunt doen in drie dagen." Of het ook helpt bij een 1-2 ach terstand tegen Italiaans, Euro pees en wereldkampioen Juven- tus? Louis van Gaal zal vandaag in de vorm van zijn leven moe ten zijn. Net als zijn volgelin gen. GPD Ajax-trainer Louis van Gaal (links) voert de spanning langzaam op. Hier geeft hij Jari Litmanen aan wijzingen tijdens de training in Asti, Turijn. foto ANP DEN BOSCH - Hoe diep kan Feyenoord nog zinken? Drie da gen na het fouten- en doelpuntenfesti val in de Kuip (4-4 tegen Fortuna) leverden de Rotterdammers een wanprestatie. De ploeg van trainer Arie Haan verloor gisteravond doodleuk een oefenwedstrijdje tegen FC Den Bosch, 2-1. De landstitel voor het tobbende Feyenoord lijkt verder weg dan ooit. De doelpunten voor de ploeg van Kees Zwamborn kwamen op naam van middenvelder Lurling. In de slotsecon den verzachtte Larsson de Rotterdamse pijn nog iets. Maar het bleef een beschamende nederlaag, 2-1. ANP BRUSSEL - Mare Sergeant wordt de opvolger van Eddy Merckx als bondscoach van de Belgische wielerploeg. Merckx nam kortgeleden om persoonlijke redenen ontslag. Sergeant (37), die vorig na vijftien profseizoenen van de fiets stapte, is coach van de Belgische juniorenploeg. Zijn promotie is door Merckx aanbevolen. Merckx zelf zal als adviseur nauw betrokken blijven bij het opstellen van de WK-selectie en de voorbereiding van de na tionale ploeg. Op de dag van de wedstrijd zal hij als raadgever optreden naast Sergeant. BELGA ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft PSV een boe te opgelegd van 10.000 gulden. De Eindhovense club is schul dig bevonden aan de wanordelijkheden bij de uit wedstrijd te gen Vitesse (1-0). PSV-fans vernielden tijdens dat duel een hekwerk en sloopten tegels uit de staantribune. De tuchtcom missie stelde Vitesse niet aansprakelijk voor de rellen. ANP FORT-MAHON-PLAGE - Djamolidin Abdoesjaparov heeft de Ronde van de Picardische kust gewonnen. De Oezbeek klopte na een rit over 196 km van Mers-les-Bains naar Fort- Mahon-Plage de Italiaan Fabio Sacchi- en de Fransman Christophe Leroscouët in de sprint. In de voorlaatste etappe van de Ronde van Niedersaksen be haalde Remco van der Ven opnieuw een ereplaats. Na zijn ze ge in de eerste rit finishte de renner van de Agu-ploeg in de achtste etappe als derde achter de Colombiaan Rodriguez en de Duitser Weismann. Diens landgenoot Jens Voigt voert het algemeen klassement aan. AFP GRONINGEN - Harvey Esajas gaat op stage bij de Zuid-Ko reaanse club Chun Nuam Dragon. De 22-jarige verdediger stapt wellicht morgen al in het vliegtuig en anders volgende week maandag. Hij blijft minimaal één week weg en als Chun Nuam Dragon hem wil aantrekken, is FC Groningen bereid hem te laten vertrekken, Harvey Esajas, eerder uitkomend voor Ajax, Anderlecht, Feyenoord en Cambuur Leeuwarden, kwam in de loop van deze competitie naar het Oosterpark. Hij werd vastgelegd op vrij dagmiddag 20 september. FC Groningen biedt hem geen nieuw contract aan. GPD FRANKFURT - De Duitse bondscoach Berti Vogts kan voor de WK-kwalificatiewedstrijd op 30 april in Bremen tegen Oe kraïne nog niet beschikken over Matthias Sammer. De speler van Borussia Dortmund is herstellende van een spierblessure. Vogts heeft drie debutanten opgenomen: Jens Nowotny (Bay er Leverkusen), Sven Kmetsch (EISV) en Jens Jermies (I860 München). SID nonze verslaggever irard Borgman 8UININGEN - Natuurlijk lest het zijn avond worden, iiteravond kwamen de leuvvse voetbalbestuurders in ramingen bijeen op de regio- de voorjaarsvergadering van «ditrict Zuidl. Veel spektakel erdniet verwacht, maar regio- orzitter Johan Kroon stuurde districtsbestuur toch met otas vol zware opgaven huis arts. tt belangrijkste struikelpunt in de man van de avond ging ter de zogeheten solidariteits- jdrage van florerende distric- Kort samengevat komt het top neer dat de financieel goed erende districten (vooral sid 1 en Oost) een deel van hun lusten moeten afstaan aan de NVB in Zeist om de tekorten i minder succesvolle distric- ïite compenseren. atig saldo aningmeester Henk Visser ahet district Zuid I becijferde ithet huidige seizoen, afgaan- op de tussenbalans rond de «wisseling, wordt afgesloten it een batig saldo van slechts duizend gulden. „De tekor- van andere districten wor- n mede op onze begroting Jegd", verdedigde de Oostka- penaarzich. „Maar", zo zocht aon in het goed gevulde Ons irpshuis de tegenaanval. „De ipraak was dat het district "id I slechts 18 duizend gulden bijdragen. Dat bedrag ordt nu verhoogd naar 67 dui- ad. We hebben een vinger {(gereikt, maar ze hebben een hand genomen. En straks itrkenze onze arm, want in de iuwe begi-oting is een bedrag liefst 148 duizend gulden genomen." pit alles", vervolgde Kroon inseherpe betoog, „druist vol len tegen de afspraken in. tt begroting zou sluitend ge takt worden door een verho og van de contributie. Maar b moeten wij voor de tekorten I® andere districten opdraai- Onze afgevaardigden (van F regio Zeeland, red.) hebben t-hel vooroverleg deze afwik- fjj&g en deze begroting afge- "tpenningmeester kwam ver lens met een uiterst lauwe ^tie op de proppen. „Alledis- wten hebben evenveel stem- m. Er zijn twee sterke dis- boten, waaronder Zuid I, en handvol zwakkere (die ui- paard voorstander zijn van verhoogde solidariteitsbijdra gen, red.). Het is onmacht, veel kosten worden vanuit Zeist op gelegd. Dat is ook het frustre rende voor mij." Zoals het een eensgezind be stuur betaamt, dekte Walther van Hirtum, de preses van Zuid I, zijn penningmeester door te stellen dat ook de penningmees ter machteloos staat ten opzich te van Zeist. „Ik ben blij dat zo wel de afvaardiging van de regio Zeeland als het districtsbestuur de organisatie zo wil wijzigen dat het districtsbestuur zelf meer zeggenschap krijgt." Spelerspasjes Een ander heikel agendapunt vormde het voorstel van de KNVB om in de jeugdafdeling het systeem van de spelerspas jes af te schaffen. Fout oordeel de Kroon, en de aanwezige club bestuurders waren het roerend met hem eens. Echter, ook in dit geval geldt de stem van de meer derheid. Van Hirtum zegde wel toe tijdens de komende dis trictsvergadering te pogen een uitzonderingspositie te be werkstelligen voor Zuid I, dat dan als enige district door zou mogen gaan met de huidige pas jesregeling. „Daarovér krijgt u later bericht." Hiermee zijn, op enkele losse flodders na, de meest aanspre kende kwesties van gisteravond aangehaald. Rest nog een aantal kleinigheden. Zoals de verschij ningsdatum van het langver wachte KNVB-adresboek, dat de clubs in het begin van het nieuwe seizoen tegemoet kun nen zien. En uiteraard kwam nog even de haperende start na de nieuwe districtsindeling ter sprake. Het is een bekend gegeven dat de KNVB in haar verscheidende districten veelal een puinhoop heeft gemaakt van de organisa tie, voornamelijk op het gebied van wedstrijdplanning en stan denverwerking. Automatise- ringsproblematiek, noemde districtsvoorzitter Van Hirtum de uit de hand gelopen kinder ziekte. Maar hij beloofde beter schap. Oud-competitieleider Wim Broekhoven vroeg of het distiïctsbestuur persoonlijke consequenties koppelt aan het haperende beleid. „Het districtsbestuur is niet de bet aan de automatiseringspro blemen. Dat is een landelijke kwestie. De herstructurering binnen de KNVB heeft ook tijd nodig. Je hebt te maken met nieuwe werkprocessen en men sen in nieuwe omgevingen", zo reageerde Van Hirtum fel. van onze sportredactie GELSENKIRCHEN - Het suc ces van Schalke '04 is het succes van Huub Stevens. De Limbur ger leidde gisteravond in Gel- senkirchen een zeer matige ploeg naar de finale van de UEFA-beker. Bijna twintig jaar nadat hij als speler van PSV die bokaal won. De Duitsers versloegen in de halve eindstrijd na verlenging Tenerife met 2-0Het eerste duel was op de Canarische Eilanden in 1-0 geëindigd. Op woensdag 7 mei komt tweevoudig UEFA- bekerwinnaar Internazionale naar het Parkstadion. Tot die tijd ligt waarschijnlijk het openbare leven plat in Gelsen- kirchen. Schalke is de club van de men sen, van de mijnwerkers, daar van zijn er veel in het Roer gebied. Voor de wedstrijd tegen Tenerife had de club 200.000 kaarten kunnen verkopen, na het duel waarschijnlijk het drie dubbele. Slechts 56,824 zullen de wedstrijd tegen de Italianen kunnen bijwonen. Eigenlijk verdient het pubhek een beter elftal dan het huidige Schalke. Maar de supporters, die trouwer zijn dan een Duitse herdei', hechten weinig waarde aan goed voetbal. Zo lang de ploeg maar wint. Ze zien liever een lukrake trap naar voren dan een slim breedtepassje. Voor Stevens was het zaak de massale steun positief te ge bruiken. Gekweld door de bles sures van de aanvallers Mulder en Max en middenvelder Dooley moest hij naar andere middelen grijpen. Daarom riep de Neder landerdat de rol van de „twaalf de man" essentieel kon zijn. Met Roda JC had hij in de eerste ronde ondervonden welke krachten het elftal in het eigen stadion kan oproepen. Anders om moest Stevens ervoor waken dat zijn spelers niet overmoedig zouden worden. De Limburger wist dat Tenerife Yves Eigenrauch van Schalke heeft Felipe van Tenerife op het verkeerde been gezet. foto Achim Scheidemann/EPA een team heeft dat hoopt op een tegenstander die voortdurend aanvalt. De Spanjaarden van coach Jupp Heynckes counteren graag en goed, vooral met de snelle spits Pinalla. Dat bewe zen ze eerder tegen Feyenoord, toen ze in Rotterdam met 3-2 wonnen. Schalke moest gedul dig blijven. De zenuwen in be dwang houden. Eigenlijk tegen de natuur in voetballen. Dat lukte in de eerste helft rede lijk. De thuisploeg gaf geen kan sen weg, maar wist ook geen mogelijkheden te creëren. Al leen uit hoekschoppen kwam af en toe gevaar. Wilmots en De Koek kopten over. In de tweede helft zocht Schalke meer via de vleugels de aanval. Naarmate de spanning steeg, durfden de Duitsers meer risico te nemen. In de 67e minuut wist Schalke uit de vijftiende hoek schop te scoren. Thon draai de de bal voor, Linke kopte in. In de verlenging viel de beslis sing. Uit een vrije trap van Thon kopte de Belg Wilmots de bal langs doelman Andersson. ANP Schalke '04 (Dui) - Tenerife (Spa) 2- 0 na verlenging (0-0,1-0). 68. Linke 1-0, 107. Wilmots 2-0. Scheidsrech ter: Puhl (Hon). Toeschouwers: 58.624. Gele kaart: Latal, Biiskens, Wilmots (Schalke '04). Mala, Alexis (Tenerife). Eerste wedstrijd: 0-1, Schalke '04 naar finale. van onze sportredactie MONTE CARLO - Internazio nale beeft voor de derde keer in zes seizoenen de finale van het toernooi om de UEFA-beker bereikt. In 1991 en 1994 won nen de Italianen de eindstrijd, tegen respectievelijk AS Roma en Austria Salzburg. Internazionale veiioor gister avond de return tegen AS Mo- naco. Prinses Rainier en zijn gevolg konden op de tribunes in het fraaie Stadë Louis II slechts eenmaal juichen. De Nigeriaan Ikpeba maakte in de 70e minuut temidden van het gedrang het doelpunt. In ternazionale, met Ai'on Winter in de basis, had de eerste wed strijd met 3-1 gewonnen. Die marge kwam onder het toeziend oog van scheidsrech ter Mario van der Ende nau welijks in gevaar. De Neder lander had drie minuten voor de 1-0 een doelpunt van Henry afgekeurd. Ook het inzetten van doelman Barthez als ex tra-aanvaller kon de Italianen niet verontrusten. Aanvallend was Inter, zonder de geschors te Zamorano, ongevaarlijk. „Maar dat was ook niet no dig", zei trainer Roy Hodgson na afloop. AS Monaco (Fra) - Internazionale (Ita) 1-0 (0-0), 70. Ikpeba 1-0. Scheidsrechter: Van der Ende (Ned). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Petit, Djetou. Henry, Du mas (Monaco), Djorkaeff. Angio ma (Internazionale). Eerste wed strijd: 1-3. ANP van onze verslaggever Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Al bij zijn aan treden in november van het vo rige jaar riep Harrie van Raaij dat PSV nieuwe inkomsten bronnen moest aanboren om in de nabije toekomst op zowel technisch als commercieel ge bied slagvaardiger te kunnen opereren. Gisteren voegde de voorzitter de daad bij het woord. Van Raaij kondigde een verregaande professionalise ring in de organisatiestructuur aan. „Je kunt het niet bij kreto logie laten." Met ingang van 1 juli worden al le commerciële activiteiten in eigen beheer genomen. Daartoe verwerft de Eindhovense eredi- visionist alle aandelen van de PSV Marketing Groep bv, waar in ze nu nog een belang heeft van 31 procent. In de nieuwe con structie is geen plaats meer voor Kees Ploegsma, die de laatste seizoenen als directeur fungeer de. Het contract tussen PSV en Ploegsma, dat loopt tot 1 janua ri 1998, wordt dientengevolge niet meer verlengd. Ploegsma Het aanstaande vertrek van Ploegsma, die als manager voet balzaken bij PSV onder andere de Braziliaan Romario in 1988 naar Eindhoven haalde, hangt samen met de verdere professio nalisering van PSV. Om het voetbalbedrijf en de exploitatie daarvan te integreren, neemt PSV de merchandising en de commerciële activiteiten (spon soring en mediacontracten) in eigen beheer. Van Raaij: „Om te kunnen inspelen op de interna tionale ontwikkelingen, moeten we een goed apparaat neerzet ten. Het is afhaken of aanklam pen. We kiezen voor het laatste. Met de huidige begroting van 45 miljoen gulden kan de Eindho vense eredivisionist niet meer concurreren met de Europese top. In 2000 wil PSV een begro ting van 80 miljoen gulden kun nen presenteren. Van Raaij: „De tijd dat we op basis van recettes onze begroting konden vaststel len, ligt ver achter ons. Vroeger maakten we onze begroting voor tachtig procent op basis van de inkomsten uit toeschou wersaantallen. Dat is nu hoog stens 25 procent. In Engeland zit er kennelijk nog rek in. Daar moet je de prijs van een toe gangsbewijs ten opzichte van een kaartje voor een wedstrijd van PSV met factor 3 vermenig vuldigen. Dat is op korte ter mijn in Nederland niet te reali seren, maar het betekent wel dat je nieuwe inkomstenbronnen moet aanboren." Dagelijkse leiding Met ingang van 1 juli zal een nieuw directieteam worden ge formeerd, dat de dagelijkse lei ding in handen krijgt. Het nieu we college zal bestaan uit een drietal, van wie Fons Spooren (33) en Peter Fossen (34) nieuw zijn. Frank Arnesen, nu mana gervoetbalzaken in Eindhoven, wordt met ingang van 1 juli di- x'ecteur voetbal. De Deense ex- voetballer is verantwoordelijk voor, zoals Van Raaij zegt, „de strategie op langere termijn". Tonnie Bruins Slot (scouting- /jeugdopleiding) en Peter Wes- terlaken (wedstrijdorganisatie, veiligheid en supportersbeleid) zullen onder Arnesen ressorte ren. Sporren neemt vanaf 1 juni het pakket commerciële zaken voor zijn rekening. Hij gaat zich be zighouden met marketing, sponsoring en mediazaken. Fossen, al jaren actief als juri disch adviseur, stapt een maand later het nieuwe directieteam binnen als directeur algemene zaken. Hij wordt verantwoor delijk voor organisatorische en juridische zaken. PSV is nog op zoek naar een pers- en pr-func- tionaiis. LONDEN - Middelsbrough heeft zich geplaatst voor de fi nale van de FA Cup. De ploeg versloeg in de replay van de hal ve eindstrijd Chesterfield met duidelijke cijfers: 3-0. In de eindstrijd wacht Chelsea van speler/manager Ruud Gullit. Middelsbrough, dat naast de League Cup greep, maakte een einde aan de FA-dromen van Chesterfield. De bekersensatie dwong de tegenstander uit de Premier League door de 3-3 in het eerste duel tot een replay. In de tweede wedstrijd wist Middelsbrough het klassever- schil wel uit te drukken. Beek opende al in de twaalfde minuut de score. Even na rust bouwde Ravanelli de voorsprong uit. De Italiaan kopte raak na een vrije trap van Juninho. Een doelpunt van Emerson in de 89e minuut bracht de club uit de Middels brough definitief in de finale op 17 mei op Wembley. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23