I Gijzelaars in Lima bevrijd Middelburger hoort vijf jaar eisen voor reeks zedendelicten Millefleurs Het extraatje van Amstel Bier intratuin Van Aartsen komt met strengere regels voor varkenssector 4 WEKEN eruaanse ordetroepen bestormen Japanse residentie, alle rebellen gedood )isco omzeilt erbod optreden iornoband Liever geen katholieke bruid voor Alexander Treinverkeer in rankrijk plat O V-weekkaart alleen nog voor thuiswonenden 17.59 Rundvlees- en graanberg op komst Woonzorgcomplex Wolphaartsdijk Schalke in finale UEFA-Cup VOOR 15,00 Vanochtend zonnig Vanochtendzonlater meer bewolking maar droog. Temperatuur rond de 10 graden. De zuidioesten wind neemt toe naar vrij krachtig in de avond. 40e jaargang no. 96 loensdag 23 april 1997 isse nummers 1,75 i apprize redactie buitenland JMA - Peruaanse orde roepen hebben gisteren f jet een bestorming een inde gemaakt aan de 126 lagen durende gijzeling in |e Japanse residentie in de s oofdstad Lima. Presi- 5 lent Fujimori zei dat alle gijzelaars 'gezond' zijn op a en na die stierf. 5 ijlgens de politie kwamen alle ijftien rebellen van de Tapuc :i jnaru (MRTA) en een militair I [BIES - Een discotheekhouder uit De Punt (Drenthe) heeft een ireigend verbod voor een optre- j |en van de omstreden por- loroekbandRockbitch weten te inzeilen door zijn onderne ming voor die gelegenheid tot icsloten club uit te roepen. Publiek dat de voorstelling wil ijwonen betaalt in plaats van ógulden 22 gulden 50 entree en sen rijksdaalder voor het lid maatschap van de „tijdelijkhe loten club". lurgemeester J. van der Steur an Vries overwoog een verbod toor het geplande optreden op 11 mei van de band in disco- i iheek De Oude Snik in De Punt. Doordat discotheekhouder J. jerna er nu een besloten bij- onkomst van heeft gemaakt, jan de burgemeester niets meer loen. ANP van onze verslaggeefster Beren da Grutte rink APELDOORN - Ortho dox-protestants Neder land heeft bezwaren tegen een rooms-katholieke bruid voor prins Willern- Alexander. Dat blijkt uit een enquête die het Refor matorisch Dagblad hield onder zijn lezers. Maar liefst 88 procent zou met een rooms-katholieke ko ningin echt moeite heb ben. Slechts 8 van de 477 deelnemers aan het on derzoek kan er niet mee zitten. Vier procent heeft geen mening over een ka tholiek meisje - zoals zijn huidige vriendin Emily Bremers - aan de zijde van de Prins van Oranje. Slechts 20 procent van de deelnemende lezers heeft er een rotsvast vertrou wen in dat Alexander een goede koning wordt, 64 procent moet het allemaal nog zien. Zeven procent weet nu al zeker dat het nooit iets wordt met deze prins en 9 procent heeft geenflauwid.ee. Koningin Beatrix krijgt overigens een dikke acht van de on dervraagden. Eenderde van de onder vraagden heeft de indruk dat de waardering voor het Huis van Oranje in or thodox-protestantse kring aan het afnemen is. Volgens het Reformato risch Dagblad blijkt dat nogal wat mensen moeite hebben met de levensstijl van de Oranjes. „Verschil lende ondervraagden ge ven aan grote bezwaren te hebben tegen hun wereld se leven. "ANP om het leven. Zeven soldaten raakten gewond. De meeste mi litairen kwamen de residentie binnen via een speciaal hiervoor gegraven tweehonderd meter lange tunnel. Dit constateerden journalisten ter plaatse. Onder de bevrijde gijzelaars zijn de Japanse ambassadeur in Peru Morihisa Aoki, de Bolivi aanse ambassadeur Jorge Gumucio, de broer en de zwager van president Fujimori, de Pe ruaanse minister van Buiten landse Zaken Francisco Tudela en minister van Landbouw Rodolfo Munante. Fujimori die de politieactie van nabij volgde, noemde de actie een 'overwinning van het Peru aanse volk'. President Fujimori's gezin werd zwaar getroffen door de gijze lingsactie. Behalve zijn broer Pedro en zijn zwager, werden aanvankelijk ook zijn moeder en zus vastgehouden. De laatste twee werden eerder al vrijgela ten. Verder waren de gijzelaars diplomaten, politici, zakenlie den, rechters en andere hoog waardigheidsbekleders. Aanslagen In een reactie op de bevrijdings actie dreigde woordvoerder Isa ac Velazco van de MRTA met aanslagen op militairen en eco nomische doelen. Toen Fujimori in een kogelvrij vest op het ter rein van de Japanse residentie een toespraak hield tot de mili tairen die bij de bevrijdingsac tie betrokken waren geweest, werd hij tot twee keer toe onder broken door het geluid van ex plosies aan de andere kant van het gebouw. De soldaten be groetten hun president onder meer met het. zingen van het volkslied. Veertig minuten na de verras sende bevrijdingsactie zwaai den de Peruaanse ordetroepen vanaf het dak van de residentie triomfantelijk met de vlag van de rebellen. Uit het gebouw ste gen zware rookpluimen op, veroorzaakt door zeker elf ex plosies. Minutenlang was ge weervuur te horen. Aan het ein de van de bevrijdingsactie schalde marsmuziek uit luid sprekers rond de residentie. De gijzelingsactie in Lima be gon op dinsdag 17 december, tij dens een receptie in de ambts woning van de Japanse ambasT sadeur. Ongeveer twintig guer rillastrijders van de MRTA namen bij een overval op de re sidentie meer dan vijfhonderd mensen in gijzeling. De MRTA eiste aanvankelijk vrijlating van al hun gevangen zittende kameraden. De actie Peruaanse militairen helpen gijzelaars te ontsnappen uit de Japanse residentie in Lima. foto Eugene Hoshiko/AP van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG-,,Waarom bent u in Godesnaam zo lang doorge gaan?" President nu*. J. J. van der Goes van Naters van de rechtbank in Breda kon er met de pet niet bij dat een man uit Middelburg tal van jonge meis jes seksueel had gemolesteerd om ontlading te vinden voor zijn spanningen. „Komt het niet in je op om naar een hulpverlener toe te gaan? LT had meteen bij de eerste de beste RIAGG-instel- ling moeten binnenlopen". „Er mogen geen kinderen meer slachtoffer van hem te worden", vond officier van justitie mr. F. M. Ie Cocq d' Armandville Be- gheyn. Op de publieke tribune knikten ouders van belaagde meisjes instemmend toen ze de eis hoorden: vijf jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het dossier van de Middelbur ger bevatte rond vijftig zaken. Daarvan werd eemjijfde deel op de zitting gebracht. Ze gingen over onzedelijke betastingen en het ontbloten van het geslachts deel. Meisjes tussen de zeven en (Advertentie) Een vorstelijke draagbak met 10 rijkbloeiende mini-petunia's. Zet ze in het zonnetje, op het terras of in de border. Keuze uit diverse kleuren. Nu een draagbak met 10 stuks van 6,95 voor PARIJS - De Franse Sp oorwe- maakten dinsdag bekend de conducteurs staken van jfcnmiddag tot vrijdagmorgen. Jet treinverkeer zal grote hin- w ondervinden. foor Nederlanders die naar Pa- njs willen, vallen de gevolgen hogelijk mee. De Thalystreinen Spterdam CS-Parijs rijden r°'gens dienstregeling. ANP KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tusser Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551622 I: vrijdag lot 20.45 HET GROENE WARENHUIS n april en mei ook donderdag koopavond tot 20.45 uur elf j aar waren de slachtoff ertj es De meeste gebeurtenissen speelden zich af in West-Bra bant. Er waren ook zaken bij in Goes en Kapelle. Vrije middag De Middelburger ging planma- tigte werk. Hij nambij vooi-keur op woensdag een vrije middag en reed dan, het liefst een eind van huis om herkenning te voor komen, naar plekken waar zich kinderen ophielden: bij scholen en speeltuinen. De man gaf in grote lijnen alle beschuldigin gen tóe. Daar waar het in één van de gevallen tot seksueel bin nendringen zou zijn gekomen ontkende de Middelburger. Voor de officier van justitie was er geen twijfel mogelijk. „Als je zoveel kinderen betast, heb je de details niet helder voor de geest. Voor een kind is het een eenma lige gebeurtenis. Dat weet het nog heel goed". Ook geloofde de officier geen snars van 's mans verhaal dat hij bij de Zandkreekdam had zitten huilen om zijn eigen ellende in plaats van andermaal te hebben toegeslagen in Wouw. Het signa lement van de man en zijn ge bruikelijke manier van hande len klopten echter exact. Net zoals hij dat tijdens ondei*- zoeken had gedaan manoeu vreerde de Middelburger zich ook tijdens de behandeling van zijn strafzaak in de positie van slachtoffer. Hij zou geen stap pen tegen zijn dwangmatige op tredens hebben kunnen nemen 'omdat ik in diverse klemsitua ties zat'. Ook het delictverleden drukte zwaar op hem. „Op het werk werd ik er elke week wel aan herinnerd". De officier van justitie noemde de 'trieste rij van zaken' gebeui*- tenissen met uitermate trauma tische gevolgen. Een van de kin deren is al een jaar in therapie. „Hoe kun je, zelf vader van een kind zijnde, dat jonge kinderen aandoen?" vroeg de officier. In tranen betuigde de Middelbur ger spijt. „Ik schaam mij diep". Raadsman mr. E. Smit meende dat een deels voorwaardelijke straf met een intensieve thera pie, meer effect zal sorteren dan een langdurge onvoorwaarde lijke gevangenisstraf „Voor waardelijke straffen werken niet bij deze man", vond de offi cier. RIJSWIJK - Studenten kunnen vanaf 1 november 1998 niet meer kiezen of zij over een OV- weekkaart danwel een OV- weekeindekaart willen be schikken. NS en het ministerie van Onderwijs richten zich in hun onderhandelingen over een nieuwe OV-jaarkaart voorals nog op die optie. Een zegsman van de NS heeft dat dinsdag bevestigd. Vanaf november volgend jaar krijgen thuiswonende studenten een weekkaart, uitwonende studen ten een kaart die alleen geldig is in het weekeinde. De onderhandelingen zijn nog niet afgerond. Onderwijs be taalt nu nog 900 miljoen. Minis ter Ritzen wil dat bedrag terug brengen naar 400 miljoen. ANP Advertentie Deze week alleen bij Albert Heijn. ch stond onder leiding van MRTA- leider en mede-oprichter Nestor Cerpa Cartolini, naar wie de po litie al twaalf jaar vergeefs op zoek was. De guerrillastrijders lieten vrij wel onmiddellijk na het begin van de gijzelingsactie circa hon derd mensen gaan, onder wie al le aanwezige vrouwen. Als kerstgebaar lieten de guerril- leros op 23 december 225 gijze laars vrij. In de volgende maan den lieten zij steeds meel mensen vrij tot zij op het laatst nog 72 gijzelaars hadden. AN- P/RTR/AFP Zie ook pagina 2: chronologie gijzeling Als er niet snel iets verandert in de landbouwpolitiek, zit de Europese Unie aan het begin van de volgende eeuw weer met enorme graan- en rundvleesbergen. Voor de melk- sector zijn de vooruitzichten niet zo slecht. Een nieu we melkplas ligt vooralsnog niet in het verschiet. Overmorgen wordt het nieuwe woonzorgcentrum De Meule- weie in Wolphaartsdijk officieel in gebruik genomen. Op de plaats waar vroeger het bejaardentehuis Nieuw Zorgvliet stond, verrees een modern gebouw dat voldoet aan de eisen van deze tijd. „Het is een prachtig doekje voor het bloeden, maar het *1 |-| 1 blijft een doekje voor het bloeden." I w wl I I Zonder ook maar een moment tot oogstrelend voetbal te ko men, heeft Schalke'04 de finale van de UEFA-Cup gehaald. De ploeg van Huub Stevens versloeg Tenerif e na ver lenging met 2-0. De Duitsers treffen in de eindstrijd O O Inter Milan, dat Monaco uitschakelde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: lOen 11;zeelandr13,15,16,17,19 en 21; sport: 22 en 23. Uit zonder zorgen, lekker wild dansen, of uitvoerig winkelen in de binnenstad.» het wordt allemaal wat makkelijker en safer met de money box; een kokertje dat u om uw hals kunt dragen en waarin u kleine dingetjes en los geld kunt bergen. En die moneybox krijgt u nü cadeau ■bij Amstel Bier. Amstel Bier Pilsener, krat 24 flesjes 0.3 liter Nu met gratis moneybox.* Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 april as. "Zolang d! van onze redactie binnenland DEN HAAG - De huidige opzet van de varkenssector moet op de helling. De overheid wil daarom gefaseerd nieuwe strenge maat regelen afkondigen die onder meer eisen stellen aan de voor waarden tot bedrijfsuitbrei- ding, de verwerving van mest productierechten en wijze van bedrijfsvoering en transport. Ook moeten er bufferzones ko men om verspreiding van ziek ten als varkenspest te voorko men. Bedrijven die niet voldoen aan de nieuwe normen, hoeven niet langer te i*ekenen op onder steuning van het Rijk. Rond 2005 moet de sector 'nieuwe stijl' een feit zijn. Discussienota Dat staat te lezen in een nog ver- trouwelijke discussienota van minister Van Aartsen (Land bouw). Het stuk, dat volgens de minister moet leiden tot 'de bes te varkenssector van Europa', wordt de komende weken be sproken met het landbouwbe drijfsleven. De eerste bijeen komst wordt morgen gehouden. De bewindsman kondigde al eerder aan dat in zijn visie een andei*e structuur van de inten sieve veehouderij nodig is. De varkenpestcrisis heeft in zijn ogen 'op een pijnlijke manier' duidelijk gemaakt hoe kwest- baar de sector is. Van Aartsen stelt in het stuk dat de overheid in de toekomst niet meer bereid is de huidige (financiële) risico's te lopen. De rijksoverheid is echter niet primair vei'antwoor- delijk voor een andere opzet, al dus Van Aartsen. Wél wil zij na dere voorwaarden stellen op het gebied van milieu, diergezond heid en welzijn. Concentratie Enkele van de belangrijke ken- mei'ken van de huidige struc tuur van de varkenssector zijn een hoge concentratie van be drijven in maar enkele gebie den, een grote afhankelijkheid van levende export en een grootschalig transport van die ren. Met alle gevolgen voor de verspreiding van dierziekten van dien. Van Aartsen is voor een betere huisvesting van de varkens. De mestafzet moet worden gere geld door middel van contrac ten met een lange looptijd (5 jaar). De aan- en afvoer van die ren moet zonder tussenkomst van derden plaatshebben en de condities voor varkenstrans porten moeten verbeteren. Al leen bedrijven die voldoen aan de eisen, mogen in de toekomst uitbreiden of nieuwvestigen. De landbouworganisaties LTO Nederland en de Productschap pen Vee, Vlees en Eieren wilden dinsdagavond nog niet reageren op de plannen. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■■■■■■■MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1