Het wonen en de mens centraal Een prachtig doekje voor het bloeden PZC zeeland 17 Bejaarde heeft recht op eigen voordeur woensdag 23 april 1997 Directeur J. F. J. Franken van de Regionale Woning bouwvereniging Samen werking, die samen met gemeente, provincie en zorgaanbieders tekent voor de totstandkoming van de Meuleweie in Wol- phaartsdijk: „Een prach tige woonvorm die bij ou deren uitstekend scoort." De Meuleweie in Wol- phaartsdijk, een bewijs van groeiende sociale rol van wo- igcorporaties. Arm in arm dgemeente, provincie en zor- lanbieders bouwen zij woon- irgcentra voor bewuste senio- ii, Vaak moeten ze er geld op eleggen. En dat dwingt de wo- Dgcorporaties meer en meer i de koopmarkt centen te jdienen. Directeur J. F. J. anken van de Regionale Wo- iigbouwvereniging Samen- erking (RWS): „Je kunt niet lijd water bij de wijn doen, op in duur hou je alleen water (er." (iileweie is het eerste woon- irgcomplex van de RWS. anken, glunderend: „Ik ben er «trots op. Het is toch mooi als tot op hoge leeftijd je eigen Brdeur achter je kan dicht- ekken. Dat is het behoud van •nselijke waardigheid. Kijk, idat heeft zo'n woonzorgcom- (X als De Meuleweie nou voor teen verzorgingstehuis, hoe ed alle bedoelingen ook zij n. org op maat pvolger van het door bezuini gen gesloten en gesloopte be- jrdenoord Nieuw Zorgvliet, it de kleurige folder van het oonzorgcomplex spreekt de iiiger wordende vrij age tussen llkshuisvester en zorgaanbie- |r. Twintig ruime woningen ader traditionele ongemak- in en aangekleed met f acilitei- ndie een lang zelfstandig ver- ïjf mogelijk en aangenaam ken. Niet alleen inpandig, aar ook buiten. De beschutte in met jeu de boules-baan is n fraaie ontmoetingsplek, bij gen is een treffen mogelijk in [wijksteunpunt, de schakel ssen woonzorgcentrum en de ilpha arts dij kse gemeen- hap. Want het steunpunt her- rgt medische diensten, activi- ten voor senioren en biedt gverzorging aan ouderen uit tdorp. Zorg op maat, zowel het niveau van een verzor- ngs- als verpleeghuis, is be- Itikbaar voor (een gelimiteerd intal) bewoners van de Meule- ie. Zorgcentrum Poelwij ck in Keer Arendskerke regelt de irg en dienstverlening. fe blik van de corporatie ver- reedt zich. „Het gaat verder Sm steen en staal. Het wonen, smens staat centraal. En als «schillende participanten ïedenken, heb je veel deskun- Sgheid gekoppeld. Een duide- jke meerwaarde voor de toe- amstige huurder. Het maakt oze taak ook ontzettend boei- nd." Toch heeft die deelname in ïoonzorgcentra - van oudsher ielden woningbouwverenigin- jsnhet bij gewone huizen - zijn rijs. De RWS heeft zon ander- alve ton uit eigen zak in de Meweie gepompt om de ex- loitatie rond te krijgen en de hurprijs op een kleine acht- londerd gulden per maand in- lusief servicekosten te houden, lok besloot de corporatie het ïijksteunpunt voor te f inancie- sn, zodat Poel wij ck kosten dekkend kan werken, want de liëntèle moet nog een beetje groeienTja, en aan uren reke- 5nis de RWS maar niet begon- »en. Subsidies Ie financiering van woonzorg centra bhj ft problematisch door blende subsidies en vergoedin gen van de rijksoverheid. Dat Swingt een woningbouwvereni ging tot duurdere (senioren louw en voorzichtige schreden pde koopmarkt. Met die reve nuen kunnen woonzorgcentra en goedkopere huurwoningen wrden bekostigd, al zal het Schipperen blijven. Hoever gaat goedertierenheid van de Wningbouwververeniging? franken: „Financieel blijft het lobben met dit soort woonzorg- lentra. We nemen inderdaad fin klein risico, met name bij bt wijksteunpunt. Dat past op hchin onze sociale doelstelling, inaar de exploitatie moet econo- ®üsch verantwoord zijn. Je kunt dot altijd water bij de wijn toen, op den duur hou je alleen 'ater over. Maar bereid zijn we. fe zullen vanuit onze medever antwoordelijkheid voor de leef baarheid in een kern net zo oimhartig trachten het woon complex in Wemeldinge fónde grond te krijgen." Overschot tonge 'starters' en ouderen do eneren momenteel de vraag in Huursector, het 'middenseg ment' neigt dankzij de lage ren- bstand naar koop. Toch, denkt f tanken, zullen woonzorgcen- Fa en seniorencomplexen niet jj» paddestoelen uit de aarde foppen, ook al schrijdt de ver- Sbjzing onverdroten voort. „De kaag is wel groot, maar dat los jjniet altijd met nieuwbouw op. fiel nieuwe complexen beteke- leegstand van andere huur woningen. Bovendien is het ook mot goed iedereen uit zijn leef omgeving weg te halen. Daar- Oast moeten we oppassen voor plotseling overschot in de moiorenhuisvesting. In Goes wordt momenteel ongelooflijk veel gebouwd. Het Gasthuis, Randhof, naast De Horst...." Op Wolphaartsdijk is die verdrin ging zichtbaar. Het woonzorg complex is mede de oorzaak van leegstand in het complex be jaardenwoningen, dat de RWS van Nieuw Zorgvliet heeft over genomen. ,,Je ziet dat de Meule weie al frictie geeft op een dorp." Nee, Franken voorziet eerder een 'boom' in de aanpassing van bestaande woningen. Er wordt steeds meer in de pot Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG, ook voor 65-plusser) ge graaid om zorgvoorzieningen in huis aan te brengen, zodat oude ren langer thuis'kunnen bhj ven wonen. De lijn stijgt lineair: twee jaar terug vijftig aanvra gen, afgelopen jaar honderd en Franken voorspelt er dit jaar tweehonderd. Die ontwikkeling ademt evengoed de geest van flankerend beleid-en voorkomt leegstand en uitholling van de sociale structuur van een wijk. Temeer omdat de gemiddelde huurwoning toch al onder druk staat. De duurderde huurklasse is verzadigd. Voor hetzelfde geld kan een huurder een huis kopen in een nieuwbouwwijk, wat ook nog eens fiscaal aan trekkelijker is. Smallere beurs In de strijd tegen leegst.and is de RWS begonnen mondjesmaat duurdere huurwoningen te ver kopen, waarbij er wel een bo dem is gelegd. Doel is een kern- voorraad van 1.700 woningen te behouden, zodat er altijd iets voor de smallere beurs te huren blijft. Verkoop biedt echter een Een bewoner van De Meuleweie geniet buiten van een biertje. aantal voordelen. De sociale op bouw van een wijk, in corpora- tieland 'een goede mix' ge noemd, wordt evenwichtiger en verpaupering wordt de voet dwars gezet. En de opbrengsten kan de RWS weer gebruiken om huren niet de pan uit te laten rij zen, bepaalde woningen te ver beteren waar met goed fatsoen geen huurverhoging op valt los te laten en bijvoorbeeld gaatjes in de financiering van woon zorgcentra te dichten. Franken: „De Meuleweie is een prachtige woonvorm die bij ouderen uitstekend scoort. De apparte menten waren meteen weg. Niettemin is het zo dat de zorg- component geld kost en niets fotografie Dirk-Jan Gjeltema oplevert. Nou ja, natuurlijk heeft cüe zorg waarde, alleen het is zo moeilijk meetbaar." Frank Balkenende C. Kloet: „Mooie kamers zitten erin." K. Nonnekes: „Modern." L. Lagendijk: „Niet zo'n sterke binding." B. Jacobs: „Het is sterieler." Uitbaatster M. van Wilgen burg van eetcafé 't Kraaie- nest: „Een belachelijk project. Er stond toch al een bejaarden huis? Met een wat andere inde ling had dat gebouw gewoon kunnen blijven staan. Hadden de bewoners niet weg gehoe ven." Secretaris K. Nonnekes van Vereniging Gemeenschap Wolphaartsdijk: „Het is toch een hele rust voor Wolphaarts dijk dat ouderen weer een plek hebben waar ze kunnen wo nen." Predikant L. Lagendijk van de Samen op Weg Gemeen te: „Nieuw Zorgvliet had een veel hechtere band met het dorp. Wat er nu staat is toch meer een flat waar mensen naast en boven elkaar wonen." Uiteenlopende reacties uit de boezem van Wolphaartsdijk aan de vooravond van de offici ële opening van woonzorgcen trum Meuleweie. Wolphaartsdijk negatief over de nieuwe voorziening? Wel nee. Veel inwoners zijn blij dat het niet is gebleven bij de slui ting van Nieuw Zorgvliet. Dat er in ieder geval wat voor in de plaats is gekomen. Een com plex met mooie, ruime apparte menten. Neemt niet weg dat het dorp met gemengde gevoelens reageert op De Meuleweie. Het verleden valt niet zomaar uit te poetsen. Wolphaartsdijk is niet vergeten dat Nieuw Zorgvliet dicht moest vanwege bezuini gingen. Dat bewoners op hun oude dag werden verdreven van hun geboortegrond. Woon zorgcentrum Meuleweie mag dan een prachtig doekje voor het bloeden zijn, het blijft een doekje voor het bloeden. Geen klagen De oude bewoners van Nieuw Zorgvliet hebben het nakijken. Predikant Lagendijk weet dat geen van hen terugkeerde in De Meuleweie. „Ze wonen nu bij voorbeeld in zorgcentrum Poelwijck te 's-Heer Arends kerke. Over de verzoi'ging daar geen klagen hoor. Toch kijken sommigen met scheve ogen naar De Meuleweie." Lagen dijk denkt dat het woonzorg centrum niet zo'n stei'ke bin ding heeft met het dorp als De beschutte tuin van De Meuleweie is een fraaie ontmoetingsplek voor de bewoners. Nieuw Zorgvliet. Nog steeds is tweederde van de bewoners af komstig uit Wolphaartsdijk. Er wonen echter ook ouderen uit Zeeuws-Vlaanderen, Mid delburg en Goes. Ja, zelfs uit België. Lagendijk denkt dat saamhorigheidsgevoel makke lijker wortelt in een bejaarden huis dan in een woonzorg'cen- trum. Hij wil helpen van De Meuleweie een sooi*t Nieuw Zorgvliet te maken. Bijvoor beeld door activiteiten te orga niseren als koffiemiddagen. „Plet staat nu nog in de kinder schoenen. Er ontbreekt bij voorbeeld nog een geluidsin stallatie in de zaal," Lagendijk heeft goede hoop. „Met wat in spanningen gaat het hier van zelf wel lopen." C. Kloet kan zich nog goed de commotie herinneren toen be kend werd dat Nieuw Zorgvliet dicht ging. Heel het doip stond opz'nkop. „Nu is het afgelopen dacht ik toen. Een hele slechte zaak. Het is goed dat er iets is teruggekomen. Mooie kamers zitten erin. De bewoners zijn tevreden. Een hele vooruitgang ten opzichte van vroeger." Lo vende woorden. Toch begrijpt Kloet niet waarom Nieuw Zorgvliet tegen de grond moest. „Het oude gebouw had kunnen blijven staan. Als ze van twee kamers één hadden gemaakt, was het nieuwe com plex misschien niet zo duur ge worden." Directeur B. Jacobs van open bare basisschool De Achthoek wil best wat zeggen namens de kinderen. „Zij hadden destijds goed in de gaten dat bewoners Nieuw Zoi'gvliet moesten ver laten. Heel wat grootouders woonden daar. De kinderen za gen ook de nieuwbouw groeien. Als we naar gym gaan komen we er langs. Ze merkten ook dat de Meuleweie in een mum van tij d vol zatIn he t doip kwamen heel snel huizen leeg te staan." Jacobs betwijfelt of de scholie ren het verschil begi'ijpen tus sen een bejaardenhuis en een woonzorgcenti'um. „Voor hen maakt het niet uit wat voor ge bouw er staat. Dat stukje van het doip is gewoon de plaats waar de ouderen van het doip wonen." Afbrokkeling Directeur Jacobs gelooft best dat De Meuleweie in een be hoefte voorziet. De belangstel ling voor een plaatsje is groot. „Maar vergeleken bij vroeger zitten er ook negatieve kanten aan. Er kunnen minder mensen terecht. En het is sterieler. Be woners leven meer op zichzelf Het blijft toch een afbrokke lingvan de zoi'g." Ook dorpshuisbeheerder R. Moei'man betreurt het nog steeds dat Nieuw Zoi'gvliet te gen de grond ging. „Het blijft moeilijk te begrijpen. En het is jammerlijk dat de bewoners weg moesten. Ze voelen zich nu toch een beetje in den vreemde, ook al ligt Poelwijck vlakbij." Wel vindt Moei'man dat Wol phaartsdijk nu een mooi pro ject rijker is. „Mensen kunnen er zelfstandig wonen. Dat is fijn. Plet is van deze tijd. dus waarom niet." Secretaris Nonnekes van Ver eniging Gemeenschap Wol phaartsdijk kijkt graag naar De Meuleweie. „Het is mooi ge worden. Modern. Het staat goed bij het nieuwe doxpshuis. Het is toch een hele rust voor Wolphaai'tsdijk dat ouderen weer een plek hebben waar ze kunnen gaan wonen." De ver eniging verzette zich destijds fel tegen de sluiting van het be- jaai'denhuis. Nonnekes had er niet op durven hopen dat zo'n fraai centrum in de plaats zou komen van Nieuw Zorgvliet. „Destijds was het vei'trouwen daarin niet groot. De provincie zei dat het heel lang kon gaan duren. Gelukkig heeft de ge meente Goes er goed achteraan gezeten." Toch ziet ook Nonne kes minder positieve kanten. „Nieuw Zoi'gvliet _was een ge bouw waai'in veel mensen werkten. Dat is nu een stuk minder." Teleurstelling Voor de 83-jarige vooi'malige bejaardenhulp M. C. Kloet uit Wolphaartsdijk liep de komst van het woonzorgcentrum uit op een grote teleurstelling. Zij huurt nu een bej aardenwoning Maar wat had Kloet graag een plaatsje gekregen in De Meule weie. Zo'n schitterend com plex, mooi en groot opgezet. Helaas. Dat ze zich heel vroeg inschreef mocht niet baten. Anderen kregen voorrang. „Zelfs mensen uit België en Goes. Dat kwam hard aan bij mij." Het zorgcentrum lijkt een ideale woonvorm voor Kloet. Ze behoudt haar zelfstandig heid, maar hoeft niet langer voor een tuintje te zorgen. Schoffelen en maaien is geen doen voor iemand met reuma. Waarom de flatjes aan haar neus voorbij gingen, Kloet weet het niet. Misschien komt het omdat zij geen koopwoning kon inleveren. „Jammer dat het zo is gelopen. Ik had liever wat meer in de gemeenschap geze ten." Marten de Jongh R. Moerman: „Sloop moeilijk te begrijpen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17