Wonderkind heeft ouders nodig Eigenaar van monument wil duidelijkheid PZC Frauderende chef Belgische bank cel in zeeland 15 Voorstel referendum ingeslikt Waterschap wordt bosbouwer Woningbouw wensen snel op tafel Vlissinger beboet voor stelen slot Week cel voor scheermesjesdief woensdag 23 april 1997 Hoeveel talent een jonge sporter ook heeft, de ouders en trainers moeten door verstandige hegeleiding zorgen voor de ontwikkeling van de gave. foto Willem Mieras joorMieke van der Jagt Ukent ze wel. Misschien bent U er zelf wel één: zo'n ouder van een briljant, veelbelovend sportwonder. Altijd onderweg naar een wedstrijd, eeuwig langs de lijn met goede raad, droge spullen, sinaasappels en ver antwoord snoep. Ouders van sportta- Heiitjes dromen van een glansrijke isportloopbaan voor hun kinderen. En als die kinderen daar ook van dromen, kan het nog best eens wat worden. Jlaar enige omzichtigheid is wel ge boden. Dr. J. H. A van Rossum, ontwikke- lingspsycholoog aan de faculteit Be wegingswetenschappen van de Vrije Universiteit van Amsterdam, onder zoekt al jaren de talentontwikkeling inde sport. Deze week hield hij een le zing over de resultaten voor de afde ling' Zeeland van VUSA, Vrije Univer siteit en Samenleving. Eén ding staat als een paal boven water: talentont wikkeling in de sport is niet te voor spellen, maar zaken als goede begelei ding, herkenning van motiverende en frustrerende factoren zijn heel goed te leren. Verschil tussen sport, kunst en weten schap is er op het gebied van talen tontwikkeling nauwelijks. Of een kind nu piano speelt, de wiskunde be oefent of voetbalt, het heeft begelei ding nodig en op elke leeftijd op een andere manier. Hoewel naar talen tontwikkeling inde sport maar weinig onderzoek is gedaan, heeft Van Ros sum dankbaar gebruik gemaakt van studies naar de begeleidingsbehoef ten van hoogbegaafden. Ouders, het gezin, de school, de docent of trainer spelen een belangrijke rol. Vooral de rol van de ouders is door Van Rossum onderzocht. Werkhouding Hij deelt de sportloopbaan van top sporters, waarvan hij er honderden heeft ondervraagd, in drie stadia in. Het stadium van kennismaking loopt grofweg gelijk met de basisschool leeftijd. Ouders staan in die fase voor de juiste werkhouding: altijd je best doen, afmaken waar je aan begint en doorzetten. Ze moedigen aan, zijn po sitief geïnteresseerd en hebben veel contact met de trainer. De trainer is in het stadium van kennismaking ie mand die van kinderen houdt. Hij ont wikkelt veel speelse activiteiten en tilt niet zo ontzettend zwaar aan dis cipline. De vooruitgang wordt in dui delijke normen genoteerd. Dat laatste is van groot belang, volgens Van Ros sum, omdat er een moment zal komen dat er vertraging komt in de vooruit gang. Dat is het moment waarop een volgend stadium moet aanbreken. Dat volgende stadium heet binding en toewijding. Het vergt een andere do cent of trainer en een andere houding van de ouders. Van Rossum zag bij ie dere topsporter die hij ondervroeg de behoefte aan een andere omgeving in de tienerleeftijd. „De getalenteerde moet onderweg blijven", zo om schrijft Van Rossum het proces en de ouders moeten daarbij tot steun zijn. Docent Zij zijn het die zoeken naar een goede docent, ze steken veel energie en geld in de sportloopbaan, maken enorme reistijden, geven emotionele steun en zijn betrokken bij de planning en de voorbereiding van wedstrijden. De docent is een perfectionist, stelt eisen, vraagt een stakke discipline bij het le ren en oefenen en legt de nadruk op technische en mentale aspecten. De trainer toont en vraagt een volledige toewijding. In de derde fase verdwijnen de ouders naar de achtergrond. Ze geven vooral financiële steun in de sportieve loop baan en zijn verder gewoon ouders. Ook de docent of trainer moet een stapje terug kunnen doen en in staat zijn de verantwoordelijkheid aan zijn pupil te laten. Hij is vooral mentor en werkt op technisch gebied alleen nog kleine oneffenheden weg. De omge ving van het talent moet in het stadi um van perfectionering in de schaduw kunnen staan. Zelfs al is de begeleiding vlekkeloos georganiseerd, voldoen ouders en trainers aan alle voorwaarden, dan nog valt een sportloopbaan niet te voorspellen. Volgens Van Rossum spe len nog allerlei andere factoren een rol. De sociale omgeving is van be lang. Pikt het hele gezin het, dat veel tijd en geld in de begeleiding van het sporttalent gaat zitten? De school moet ook meewerken: zo nu en dan verzuimen, aan trainingsschema's aangepaste lesroosters en mentale steun zijn noodzakelijk. Daarnaast, en dat is het allerbelangrijkste, moet het sporttalent de motivatie uit de sport halen en niet uit allerlei zaken die eromheen hangen. „De voetballer die zijn best doet om de status van prof bij Ajax te verwerven, die het doet om het mooie pak, om de tas, om de reizen en de aandacht in de media, brengt het niet ver. De motivatie moet uit het spelletje komen, uit het wedijveren, het afzien, het verleggen van je gren zen. Dan pas bereik je de top. Als op enig moment in een sportloop baan de extrinsieke motivatie de overhand krijgt, is dat een teken dat er wat moet gebeuren. Ouders en trai ners kunnen daar het beste maar goed op letten", aldus Van Rossum. Top sporters, zelfs degenen die enorme be dragen verdienen, doen het uiteinde lijk voor de lol. MIDDELBURG - GroenLinks en D66 in Middelburg hebben maandagavond laat een voorstel voor de invoering van een re ferendum ingetrokken. Uit de beschouwingen in de commis sie algemene bestuurlijke zaken was al duidelijk geworden dat er geen meerderheid was te vinden voor een referendum. De meeste politieke partijen willen de vijf bijeenkomsten in september afwachten als het college van B en W met de bevol king gaat praten over vormen van burgerparticipatie. Mocht blijken dat de burgers kiezen voor een referendum, dan zullen GroenLinks en D66 een nieuwe poging ondernemen. ZIERIKZEE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat onder zoeken of het zelf hout kan gaan produceren voor paalhoof den langs de kust. Bestuurder P. Flikweert uit Nieuwerkerk kwam dinsdag met dat voorstel in de algemene vergadering van het waterschap. Hij was op het idee gekomen naar aanleiding van het verbod op het gebruik van (milieuvervuilende) creosootolie voor het verduurzamen van hout. Er is meer duurzaam hout, dat niet met creosootolie bewerkt hoeft te worden. Het waterschap heeft grond en kan daarvoor bomen aanplanten, opperde Fli- kweei-t. Dijkgraaf W. A Gosselaar zegde toe dit. idee uit te la ten werken. MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten hebben van het provinciebestuur tot 1 september van dit jaar de tijdgekregen om aanbevelingen te doen voor het regionaal (te subsidiëren) woningbouwprogramma voor de periode 1998 - 2001. Gede puteerde Staten willen met het oog op de vaststelling van een nieuw streekplan Zeeland beschikken over de meest recente gegevens. Veel gemeenten zijn momenteel door hun bouwgrond heen en hebben te kennen gegeven ook in de toekomst te willen be schikken over bouwmogelijkheden. Of de vraag en het gesub sidieerde aanbod op elkaar zijn af te stemmen is maar de vraag. Het provinciebestuur wil wel zo snel mogelijk beschik ken over een inventaristaie van de wensen, zodat daarmee bij de voorbereiding van het verdeeladvies rekening kan worden gehouden. MIDDELBURG-Een 39-jarige Vlissinger werd 31 januari dit jaar bij een doe-het-zelf-centrum in zijn woonplaats op he terdaad betrapt. De man liet tijdens een-gesprekje met een verkoper een elektronisch slot uit zijn jaszak vallen. Hij gaf toe dat hij het slot, ter waarde van 120 gulden, had willen ste len. De Middelburgse politierechter mr. A Janssens-Van Kampen vroeg zich dinsdag op de zitting af hoe het zo ver had kunnen komen. Immers, het was de eerste keer dat de man. die aan alcohol verslaafd is, voor de politierechter moest ver schijnen. „Het is een onbezonnen daad geweest", reageerde de verdachte. De politierechter verooi'deelde de man tot een boete van 250 gulden. MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Oost-Souburg moet voor het stelen van elf pakjes scheermesjes een week de cel in. Daarover waren de Middelburgse politierechter en de officier van justitie het dinsdag eens. De straf had vooral te maken met het enorme strafblad dat de verdachte op dit gebied al had. De Souburger stal 26 juli vorig jaar de scheermesjes in een Middelburgse supermarkt om ze vervolgens op een cam ping te willen verkopen. Deze werkwijze had de verdachte al eerder succes opgeleverd. De man, die drugs1verslaaf de is, pleegde de diefstallen uit geldnood. van onze verslaggever Wout Bareman GENT - De rechtbank in Gent heeft dinsdag de filiaalhouder van de Belgische Bank het Landbouwkrediet in de grens plaats Moerbeke-Waas veroor deeld tot 24 maanden gevange nisstraf, waarvan 22 maanden voorwaardelijk. Zijn mede plichtige echtgenote kreeg zes maanden voorwaardelijk. Sa men moeten ze een boete beta len van 2500 gulden. Bovendien werd hun villa in Ranst bij Ant werpen verbeurd verklaard. Tegen de filiaalhouder was, tij dens de behandeling van de zaak in december vorig jaar, drie jaar celstraf geëist. Maar de rechtbank hield rekening met de bevindingen van een sociaal deskundige, die vaststelde dat het gezin de grootste moeite heeft om de eindjes aan elkaar te knopen. De man drukte jarenlang geld achterover van cliënten uit Oost-Vlaanderen maar vooral ook uit Zeeuws-Vlaanderen. Minstens tien Zeeuws-Vlamin gen - maar vermoedelijk waren het er meer - werden de dupe van zijn praktijken. Goedgelo vig als ze waren vertrouwden ze de filiaalhouder, die een uiterst betrouwbare indruk maakte en door de meesten werd be schouwd als een vriend met goe de adviezen, honderdduizenden guldens aan voornamelijk zwart geld toe. Volgens de Bij zondere Opsporings Brigade (BOB) van Gent Stak hij tussen 1991 en 1994 minstens 1,2 mil joen gulden in eigen zak. Argwaan Twee jaar geleden kreeg een klant van het Landbouwkrediet, argwaan toen hij bij de filiaal houder een rekening had afge sloten, maar bij navraag op het hoofdkantoor in Brussel tot de conclusie kwam dat hij daar niet als x-ekeninghouder geregi streerd stond. Uit onderzoek van de BOB bleek vexvolgens dat de man - die nu in Lokeren een krantenwijk heeft en zó in z'n bestaan voorziet - eigenhan dig dubieuze leningen verstrek te, valse afschriften afgaf en de zelfde obligaties meer keren aanbood aan verschillende be- leggers. Geld Van het geld knapte de filiaal houder zijn kantoor op, kocht een huis in Ranst en betaalde er een medewerker van in een nieuw filiaal in Lokei'en. Tijdens de zitting stelden een kleine dertig gedupeerden zich burgerlijke partij. Maar rechter mr. J. Doom zag zich al direct voor een haast onoverkomelijk probleem gesteld: het gros van de Vlamingen en Zeeuws-Vla mingen parkeerde het geld in goed veiïrouwen bij het Land bouwkrediet om het buiten beeld te houden voor de fiscus. Informatie over de hoogte van de bedragen kreeg de rechtbank dan ook slechts mondjesmaat. Het Landbouwkrediet stelde zich vanaf het moment dat de zaak aan het licht kwam kei hard op tegen met name de Zeeuws-Vlaamse klanten. Ze hadden zaken gedaan met de filiaalhouder persoonlijk; de bank wenste daar niet voor op te draaien. Alleen de spaax-ders, die zwart op wit konden aanto nen dat ze geld hadden gestoil, werden (gedeeltelijk) schade loos gesteld. Zielig Volgens zijn advocaat is de ex- filiaalhouder is de ex-fxliaal- houder 'een zielige man, die on voldoende capaciteiten had om de bank te runnen en uit vrees dat zijn cliënten afhaakten, le ningen toekende, die niet cloor 'Brussel' wei'den gedekt'. „Hij vulde het ene gat met het ande re," Gezien de situatie waaiïn_ de man en zijn gezin nu verke ren, stelde de rechtbank zich bij het bepalen van de strafmaat mild op. Dieven blij met niet gebruiken van nachtslot MIDDELBURG - In een woning aan het Parelplein te Middelburg is maan dagnacht ingebroken. Er werd een gering geldbe drag meegenomen. De deur van de woning zat niet op het nachtslot. In Vlissingen waren de afge lopen nacht twee inslui pingen. In beide gevallen werd de deur niet op het nachtslot gedaan. Uit een woning aan de Leeghwa- terstraat verdwenen on der meer diverse persoon lijke-, bank- en autobe scheiden. Aan de Gerrit Rietveldstraat werden ook bescheiden en geld ontvreemd. losterscheïde rijgt er hooguit 00 nieuwe igplaatsen bij an onze verslaggeefster 'ieke van der Jagt QDDELBURG - Het algemeen istuur van de Stuurgroep Oos- irsclielde heeft zich neergelegd ij het voornemen om tot het lar 2005 niet meer dan vier- inderd nieuwe ligplaatsen oor zeil- en motorjachten te liëren. Ie beleidsmatige vertaling van el Recreatie Onderzoek Kust- ateren (ROK) en de evaluatie an de toegankelijkheidsrege- ing, zoals die sinds 1995 geldt, ierden vastgesteld met. één Ion tegen, die van burgemees- tM. L. Everaers van Noord- eveland, en onder monkelend rotest van de Goese wethouder ■Heijning. De laatste wilde de iventarisatie van het werkelijk anwezige aantal ligplaatsen fwachten. «deputeerde G. de Kok gaf op btvoorstel geen krimp. Het da- alijks bestuur van de Stuur- roep Oostei'schelde houdt ste- ag vast aan het primaat voor de ntuur, al werd duidelijk dat het 'reed samengestelde dagelijks «stuur behoorlijk heeft moeten leggelen om tot een eenslui- Hnd standpunt te komen. Een oorstel tot amendering van everaers, om van het maximum pn vierhonderd ligplaatsen een pinimum te maken, werd aan hankelijk dan ook niet serieus pomen. De Kok beschouwde M voorstel tot twee keer toe als F Wat ironische aanzet tot een fecussie over de economische pekenis van jachthavens. iD.de Voogd, adviseur namens Mvisserij, had wel door dat het to Noordbevelandse burge- tester ernst was. Hij memo- We de beperkingen die de tserij zijn opgelegd en die zij pchzelf heeft opgelegd, omdat tok de vissers wel inzien dat de Muurwaarden bescherming ««hoeven. Maar Everaers ver engde stemming en werd uit- jndelijk op zijn wenken be- ®nd. Alleen hijzelf stemde '«or het geamendeerde voor- Stol Dat Bruinisse aanspraak W maken op een voorkeursbe handeling, zit veel vertegen woordigers niet lekker. Ze zijn ™ng dat er weinig overblijft, «aar ook Bruinisse moet vol- toen aan strenge eisen op mi ngebied en op het gebied van 'Borlichting. Het dagelijks be suur van de Stuurgroep hoopt Mat alle jachthavens hxin best laan doen om de meest milieu- eendelijke jachthaven aan de 'Josterschelde te worden. van onze verslaggever René Schrier NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Dui delijkheid, daar gaat het om. Het is best mogelijk dat de provincie geen geld over heeft voor de restauratie van mo numenten, maar hak de knoop dan door. Peter Joosse uit Nieuw- en Sint Joosland vindt dat mensen die een mo nument restaureren, moeten weten waar ze aan toe zijn. Het is al lastig ge noeg om allerlei procedwes door te lo pen en met de regels van de verschillen de subsidieverstrekkers rekening te houden. Joosse kocht vier j aar geleden een boer derij uit 1676, net buiten Nieuw- en Sint Joosland tegen het Sloegebied ge legen. Hij is druk bezig met de restaura tie van het historische bouwwerk. Aan het woonhuis wordt momenteel de laatste hand gelegd. Ondertussen is het dak van de schuur afgegaan. Die schuur is het tweede deel van het pro ject. De overheid onderkent het belang van de boerderij. Naast de Oostkei'k is het pand het enige Middelburgse object dat staat op een lijst van honderd Ne derlandse onroerende monumenten met een bijzondere culturele waai'deIn totaal zijn in Zeeland maar zeven van dergelijke monumenten te vinden. Provincie Het is vooral het provinciaal bestuur dat voor onduidelijkheid zorgt, vindt de Walcherse vertegenwoordiger Dat begon toen de provinciale subsidiere geling voor monumentenrestauratie twee jaar geleden werd veranderd. Aanleiding was het feit dat de sommen subsidiegeld met miljoenen tegelijk uit de provinciekas vlogen. De provincie kon dat niet langer behappen. Beëindi ging van de toen geldende regeling le verde voor de sluitingsdatum een flink aantal subsidieverzoeken op, die alle maal nog behandeld moesten worden. Daarna kwam er een overgangspex'iode met flink teruggeschroefde subsidie budgetten. In totaal is er voor enkele tientallen aanvragen nog zo'n 5,5 ton nodig. Het komt in de praktijk neer op het verdelen van de weinige beschikba re middelen. Een paar duizend gulden voor restauraties van vele tonnen. Stoppen Joosse: „Ik snap eigenlijk niet waarom de provincie niet gewoon gezegd heeft: we stoppen met subsidiëren, we kunnen het niet meer betalen. Dan weet je waar Peter Joosse bij de monumentale boerenschuur die hij aan het restaureren is. foto Lex de Meester je aan toe bent. Ik wacht bijvoorbeeld nog op een beslissing van de-provincie op een subsidieverzoek, maar het rijk - dat ook subsidie verstrekt - heeft wel gezegd dat het werk op 31 december af moet zijn." Joosse doet erg veel zelf; min of meer noodgedwongen, om het werk nog een beetje betaalbaar te houden. Daarbij maakt hij het zichzelf niet gemakkelijk. Hij probeert zijn boerderij zo veel mo gelijk in oorspronkelijke staat op te knappen. Dat wil zeggen dat de histori sche plavuizen er uitgehaald zijn, schoongemaakt en weer teruggelegd. Ook een tegeltableaut j e is met veel voor vooi'zichtigheid opgeknapt. Verder is de liefde voor het historische pand in allerlei details terug te vinden. Bulldozer „Kijk, de provincie wil wel toeristen trekken. Maar dan moet je die mensen ook wat te bieden hebben. Als die de provincie in trekken gaan ze juist op zoek naar oude boerderijen. Als ik het puur zakelijk bekijk, kan ik maar het beste een bulldozer tegen de schuur zet ten en er een stalen casco opbouwen. Het is dat ik er zelf veel aardigheid in heb alles weer in de oude staat terug te brengen. Kijk maar eens naar Melisker- ke. Daar is nog niet zo lang geleden ook nog een karakteristiek stukje gesloopt, gewoon omdat de subsidie niet af kwam." De eigenaar van de monumentale boerderij in Nieuw- en St Joosland heeft dit ou de tegeltableau met liefde gerestaureerd. Foto Lex de Meester specialii ip$|§É^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15