PZCzeeland DELTA muilkorft aandeelhouders Biertanks op transport naar China Zeeuws Woordenboek pas in 2000 klaar Illegaal composteren door de provincie is OLAZ doorn in 't oog zeeuwse almanak V erkeersexamen Plan directie: afschaffing bevoegdheid om deel winst aan gebruikers terug te geven Goesenaar slaat voorbijgangers Orthodoxe kerken in Goes gaan verregaande lamenwerking aan Twee doden in verkeer Landelijk succes jeugdbrandweer Apparatuur uit auto gestolen Jongeren slaags in Hulst Hardrijders bij Heikant gepakt Vlissingers lopen warm voor zonneboiler Kliff ondergaat woensdag zijn tweede hartoperatie van onze verslaggever Richard Hoving MIDDELBURG - De Stichting De Zeeuwse Taele heeft geen geld ineer om een professionele kracht voltijds te laten werken aan de aanvulling op het in 1964 verschenen Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Voor de voltooiing van het werk wordt nu een beroep gedaan op vrij willigers en een goedkopere, in deeltijd werkende streektaaldeskundige. Het contract van onderzoeker drs. M. J. Th. Adler is na drie jaar niet verlengd. „Het geld is op. Zo simpel ligt het", zegt C. M. Martens, voorzitter van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek. ,,Het is onmogelijk óm nog langer te werken met een wetenschapper die veertig uur per week in dienst is." De Zeeuwse Vereni ging heeft in 19 91 De Zeeuwse Taele opge- richt om geld in te zamelen voor de tot standkoming van het supplement. De eindverantwoording voor het project ligt bij de vereniging. Vorig jaar oktober deed De Zeeuwse Taele nog een beroep op de provincie voor een extra subsidie van 25.000 gulden. Dit be drag was nodig om tot april door te wer ken. De stichting is er in de tussentijd niet in geslaagd nieuwe sponsors aan te trek ken, waardoor de financiële middelen nu zijn uitgeput. In totaal is er al 160.000 gul den geïnvesteerd in de aanvulling op het woordenboek. Onderzoeker Adler is zeer teleurgesteld over de gang van zaken en weigert elk commentaar. Kort na zijn aanstelling in april 1994 zei Adler nog in de PZC dat hem de verzekering was gegeven dat zijn on derzoek niet halverwege tot een einde zou komen. Martens denkt niet dat met het vertrek van Adler de uiteindelijke verschijning van het supplement in gevaar komt. „De datum waarop het boek in de winkel ligt wordt enkel met een jaar verschoven naar het jaar tweeduizend." De Zeeuwse Ver eniging heeft inmiddels freelance journa list en tekstschrijver Marco Evenhuis be naderd om het werk van de neerlandicus Adler voor een paar dagen per week over te nemen. Ondanks de financiële proble men komt de aanvulling op het woorden boek er in ieder geval, verzekert Martens. Waar het geld vandaan moet komen is nog onduidelijk. De voorzitter van de Zeeuw se Vereniging sluit niet uit dat er weer een beroep op de provincie wordt gedaan. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - Rijkswaterstaat en de provincie composteren nog steeds illegaal maai- en snoeiaf- val op een terrein bij de Kreek- raksluizen in Rilland. Dat is het Openbaar Lichaam Afvalver wijdering Noord- en Midden Zeeland (OLAZ) een doorn in het oog. OLAZ en verder ieder een, moeten zich aan de regels houden die het Rijk en de pro vincie hebben gemaakt, maar het Rijk en de provincie lappen ze vervolgens aan hun laars. A van der Steen, administra tief/juridisch beleidsmedewer ker bij het OLAZ, vindt dat er snel een einde moet komen aan de situatie. „Op deze manier loop je de kans dat iedereen in Zeeland, die ruimte heeft en af val, alles maar op eigen houtje gaat doen." OLAZ heeft geïnvesteerd in een terrein bij de stortplaats in Nieuwdorp, waar maai- en snoeiafval tijdelijk wordt ge- composteerd, in afwachting van een definitieve composterings- installatie voor grof groenafval bij het Reststoffencentrum Zee land (RCZ). Bedrijven en instel lingen als gemeenten en water schappen, moeten zeventig gulden per ton betalen als ze af val van maaien en uit plantsoe nen aanbieden. Rijkswaterstaat en de provincie houden dus die zeventig gulden in hun zak. De overweging van Rijkswater staat en de provinciê om de boel zelf te composteren zit hem dus in de kosten. Vroeger bleef het maaisel van wegbermen ge woon liggen, waardoor de ber men steeds meer vermestten. Waterstaat en provincie zijn een jaar of vijf geleden begonnen met een ander maairegime, waarbij wegbermen schraler werden en rijker aan soorten. Daardoor hebben de bermen een functie gekregen als verbin dingsroute voor verschillende soorten planten en dieren. De spectaculaire toename van het aantal jagende roofvogels langs de wegen wordt voor een groot deel toegeschreven aan de ver anderde maairegimes. Boven dien hoeven de wegbeheerders door het schraler worden van de bermen minder vaak te maaien. Nobel doel „Wij begrijpen wel dat de nieu we manier van maaien een nobel milieudoel dient, waarbij je ook nog de transportkosten zou kunnen betrekken, maar als je regels maakt, moet je ze ook na leven", aldus Van der Steen. „Die zeventig gulden per ton zijn niet uit de lucht gegrepen, die moeten we in rekening bren gen omdat dat de kosten zijn. Als Rijkswaterstaat en de pro vincie zelf willen composteren, moet hun installatie aan dezelf de voorschriften voldoen als de nieuwe die wij aan het bouwen zijn. De ondergrond moet geschikt worden gemaakt, er moeten buisjes in voor onderzoek van percolatiewater en grondwater en de compost moet van een kwaliteit zijn die voor afzet ge schikt is." Van der Steen is bang dat ook gemeenten en water schappen zonder vergunning terreintjes zullen inrichten als de provincie dat van zichzelf ook gedoogt. Voor de groepen 7 van de bc{- sisscholen zit het lang ver wachte verkeersexamen er aan te komen. Er is door de leerlingen een gedegen studie gemaakt van de ver keersborden, er worden proeffietstochten gemaakt en natuurlijk worden er elke dag schriftelijke proefexa- mens gemaakt. Die blijken nog niet zo ge makkelijk te zijn, zo onder vond Vlissingse Rolf. Elk examentje heeft zo z'n eigen instinkers in de vorm van echte strikvragen. Het advies om de vragen goed te lezenneemt hij der halve ter harte. Eindelijk eens een makkie, dacht hij tevreden bij déze vraag: „Je fiets heeft verlich ting. Die moet aan van tot en vulde in: „Je licht moet aan van voor tot ach ter." De biertanks voor China worden verladen in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN-OOST - Uit de Sloehaven in Vlissingen-Oost zijn zondag per schip dertien biertanks vertrokken naar China. Het zware transport vindt plaats met de World Marine. De dertien biertanks wegen per stuk 30 ton, zijn 7 a 8 meter hoog en zijn 30 meter in omtrek. De NV Haven van Vlissingen moest twee kranen inzetten om één bier tank aan boord te krijgen. Anders kon het niet. De tanks zijn te groot. De vracht was vorige week al in Vlissin gen-Oost gearriveerd in binnenschepen, afkomstig uit Friesland. Scheepsagent Koli Shipping wilde geen mededelingen doen op last van de rederij van World Ma rine. De biertanks zijnin elk geval niet bestemd voor een fabriek van Heineken. De bier brouwer heeft al drie bedrijven in China. Volgens een woordvoerder van Heineken is ook geen andere Nederlandse brouwer in China aan het bouwen. China is de snelst groeiende biermarkt ter wereld. Jongeren in het noorden stappen massaal over van rijstwijn op bier. Jonge ren in het zuiden nemen in plaats van tra ditionele thee vaker een biertje. „Het is zo'n grote markt", aldus de Heineken- woordvoerder, „maar ook één van de minst winstgevende, omdat alle grote bierbrouwers er actief zijn en elkaar fel beconcurreren." maandag 21 april 1997 GOES - In Goes gaan voor het eerst in Nederland een christe- lijk-gereformeerde en een vrij- aakt-gereformeerde kerk vergaand samenwerkings verband aan. De twee predikan ten mogen voortaan in beide terken de kansel bestijgen ter wijl de leden in beide kerken het avondmaal kunnen vieren. Ver der staan gezamenlijke diensten opliet programma. Nadat de christelijk-gerefor- meerde classis (regionale kerk vergadering) Middelburg vorig jaar al toestemming voor deze in onze verslaggevers heikant/nieuwdorp Tivee Zeeuwen zijn afgelopen weekeinde om het leven geko men in het verkeer. De ongeluk ken gebeurden in Heikant en Nieuwdorp. 24-jarige automobilist G. Fassaert uit Heikant overleed bi] een botsing op de Vylainlaan inzijn woonplaats. Hij raakte in de nacht van zaterdag op zon dag met zijn wagen in een bocht van de weg in een slip en kwam tot stilstand tegen een boom. De verwondingen die het slachtof fer bij de botsing opliep waren b ernstig dat hij ter plaatse joverleed. De brandweer moest er aan te pas komen om het slachtoffer uit het geheel ver nielde voertuig te bevrijden. Motorrijder Zaterdagavond kwam de 19-ja- eige C. van Tongeren uit Arne- muiden om het leven nadat hij kmiddags met zijn motor ten val was gekomen op de Quarles- 'olderweg in Nieuwdorp, 'oor nog onbekende oorzaak belandde hij met zijn voertuig in de berm aan de linkerkant van j. Het lukte hem niet op de s'eg terug te geraken waardoor bij tegen het talud van de Sluis- viel. Zonder het wegdek te 'n, belandde de motorrijder vit Arnemuiden aan de andere «ut van de dijk. In de loop van je avond overleed het slachtof fer in het ziekenhuis in Vlissin- §en. De politie vermoedt dat de ®an het verloop van de weg niet goed heeft ingeschat. Het bu- 'eau technische ondersteuning |J1 Middelburg stelt een onder- bek in naar de exacte toe- wacht. samenwerking had gegeven, is ook de vrijgemaakte evenknie akkoord gegaan. De vrijge- maakt-gereformeerde synode heeft vorig jaar regels opgesteld voor zulke plaatselijke banden tussen beide kerkgenootschap pen. Groeien Volgens de christelijk-gerefor- meerde predikant ds. M. Mulder kan de samenwerking in Goes „stapje voor stapje" verder groeien, met vereniging als uit eindelijke resultaat. „Vanaf het allereerste begin is het zoeken naar eenheid onze inzet ge weest. We hebben het vertrou wen dat we op den duur ook bij die eenheid uitkomen." Op landelijk niveau lopen de twee kerken echter beduidend minder hai'd van stapel. Voor de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerken zijn het grootste strui kelblok de contacten die er tussen de Christelijke Gerefor meerde Kerken en de Neder lands Gereformeerde Kerken bestaan. Volgens de vrijge- maakten zijn de Nederlands gereformeerden bij de kerk scheuring van 1967 van het rechte spoor afgedwaald en ne men ze het niet nauw genoeg met de gereformeerde belijde nis. Geen heil De vrijgemaakt-gereformeerde synode zag vorig jaar geen heil meer in verdere samensprekin- genmet de Nederlands Gerefor meerde Kerken. Eerder nam de christelijk-gereformeerde sy node al afstand van de Neder lands Gereformeerde Kerken, maar naar de zin van de vrij ge- maakten niet genoeg. Op plaat selijk vlak zijn er inmiddels contacten van christelijk-gere- formeerden met Nederlands gereformeerden die de toenade ring met de vrijg'emaakten be moeilijken. Dr. A Hendriks, voorzitter van de vrijgemaakte deputaten (deskundigen) voor het gesprek met de Christelijke Gerefor meerde Kerken, heeft bij de „op zich verblijdende ontwikke ling" in Goes dan ook zijn vraagtekens. Als de christelijk- geref ormeerden zich niet duide lijker van de Nederlands-gere formeerden distantiëren, zien de vrijgemaakten zich wellicht genoodzaakt de contacten op landelijk niveau op te schorten. „Maar kun je die plaatselijke samenwerking ooit nog terug draaien?", vraagt Hendriks zich af .ANP GOES - Een 23-jarige inwoner van Heinkenszand is zaterdag aangehouden in Goes omdat hij zonder aanleiding voorbij gangers klappen verkocht op de Grote Markt. Op het politiebureau verklaarde hij de nodige hoeveelheid al cohol achter de kiezen te hebben. Een duo uit Kapelle en Wemeldinge, van respectievelijk 26 en 23 jaar oud, hield pijnlijke plekken over aan dit geweld en deed aangifte. Doktersbehandeling was echter niet nodig. Te gen de inwoner van Heinkenszand is proces-verbaal opge maakt. Enige tijd later werd een 21-jarige Vlissinger in de kraag ge vat die over een auto liep aan de Grote Kade. Ook hij weet zijn gedrag aan overmatig alcoholgebruik: de verdachte beweer de anderhal ve fles whisky op te hebben. Op het politiebureau weigerde hij aanvankelijk elke medewerking. Onduidelijk is nog of de wagen schade heeft opgelopen, de politie had zon dag nog geen contact gehad met de eigenaar. De Vlissinger is na verhoor op vrije voeten gesteld. MIDDELBURG - Tijdens selectiewedstrijden zaterdag in Zwijndrecht hebben de junioren en aspiranten van de Mid delburgse jeugdbrandweer zich gekwalificeerd voor de lan delijke finale op 7 juni in Medemblik. De junioren werkten eerst een hindernisbaan af, waarna een brand in een woonhuis moest worden geblust. Daarbij moest een aanwezige kat worden gered. De aspiranten kregen een brandmelding, die zich afspeelde in een timmermanswerkplaats. Een container vatte vlam, waax-- bij een heftruck - op LPG - tegen de container stond. De brand was dooi'geslagen naar de eerste vexxlieping. Uitslag Aspiranten: 1. Middelbux-g 762 punten, 2. Sliedrecht 722, 6. Temeuzen 684, 9. Goes. Junioren: 1 Papendrecht 843 punten, 2. Middelburg 812, 10. Goes 746,14. Temeuzen 606'. Beste bevelvoerder, aspii*anten: Middelbux'g; junioren: Oud dorp I. Beste pompbediende, aspiranten: Middelbux-g; junio ren: Middelbux-g. HOEK - Uit een auto die stond geparkeerd aan de Irisstraat in Hoek werd voor zo'n vijfduizend gulden aan geluidsappara tuur gestolen. De kraak werd zaterdagochtend ontdekt en is vermoedelijk in de voox-gaande nacht gepleegd. De gedupeer de is een 22-jarige man uit Axel. HULST - In Hulst is het in de nacht van vrijdag op zaterdag andermaal tot een vechtpartij gekomen tussen groepjes jon geren, De ruzie ontstond rond drie uur in een discotheek aan het Comelis de Vosplein. Twee mannen uit Heikant liepen verwondingerx op en moesten zich laten behandelen door een dokten Naar aanleiding van de vechtpartij hield de politie een 24-ja- ïige man uit Stekene en zijn 21-jarige metgezel uit Sint Niklaas aan. Na verhoor werden ze weer in vxijheid gesteld. Tegen de verdachten werd px-oces-verbaal opgemaakt. HEIKANT - Bij een snelheidscontrole op de Vylainlaan in Heikant constateex-de de politie zaterdagmiddag negentig overtredingen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 95 kilo meter per uur. Op de weg geldt een limiet van vijftig kilometex-. In totaal passeerden 313 voexduigen tussen 14.20 en 16 uur de politieradax*. van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - De energie van de zon kun je niet zomaar verlo ren laten gaan. De actie Zonne- boiler-klimaatverbondge- meenten, een initiatief dat ondersteund wordt door de ge meente Vlissingen en NV DEL TA Nutsbedrijven, trok zater dag in het Vlissingse Open Hof veel belangstellenden. Bijna honderd Vlissingers meldden zich al aan voor een op maat ge sneden groene energievoorzie ning. Een zonneboiler die het zonlicht gebruikt voor het ver warmen van water, wel of niet in combinatie met een vex-war- mingsketel, is op den duur kos tenbesparend en zeker milieu vriendelijk. Energiecoöixlinator van de ge meente Vlissingen H. J. Tammes merkt op dat de zonneboiler al snel vijftig procent van de ener giekosten voor het verwarmen van water bespaart. „Maar het belangrijkste is dat deze ener- gievoox'ziening minder kool stofdioxide produceert. En dat px-oduct is de grootste veroorza ker van het broeikaseffect. Vlis singen heeft met negen andere gemeenten in Nederland een verbond gesloten om de Actie Zonneboiler op te zetten. In zorxnig Zeeland willen we laten zien een schone gemeente te zijn. Tijdens deze actie kxijgen vijftig Vlissingers de kans om tegen een zachte prijs een zon neboiler te installex-en en wordt er ook een aantrekkelijk totaal pakket aangeboden." Jammer Zeeland loopt landelijk gezien achter bij het gebx-uik van zon- ne-energie. Ongeveer 16.000 Nederlandse huishoudens ma ken er al gebruik van. „Het is jammer dat Zeeuwen op dit punt afwachtend zijn", zegt J. van de Velde, installateur uit Yerseke. „Weinig mensen zijn vertrouwd met deze duurzame energie en dan maakt het onbe kende misschien angstig. Maar als je begaan bent met een schoon milieu, dan is zonne- energie ideaal. Ik zal voor dit project de aanvx-agen bekijken en adviseren welk systeem ge schikt is voor een woning. Dat zal in veel gevallen tot energie besparing leiden." van onze verslaggever gen Jansen MIDDELBURG - Directie en raad van commissarissen van DELTA Nutsbedrijven willen (oorkomen dat de aandeelhou ders (de provincie en de ge meenten) nog langer kunnen be palen dat een deel van de winst aan de afnemers van elektrici- leit, gas en water moet worden leruggegeven. De leiding van de onderneming meent dat er een eind moet komen aan het recht ian de aandeelhouders de direc- lie aanwijzingen te geven. in de aandeelhoudersvergade- ring van DELTA in juni komt jen aanzet voor een statuten wijziging aan de orde om een eind te maken aan het, zoals het slaat geformuleerd, 'buitenspel zetten van de raad van commis sarissen door de algemene ver gadering van aandeelhouders'. De afgelopen jaren hebben de aandeelhouders verscheidene leren gebruik gemaakt van de mogelijkheid die de huidige sta arten hen bieden om de directie aanwijzingen te geven voor de algemene lijn van het te volgen ünanciële, economische, socia le,milieu- en personeelsbeleid. Winst genoeg Het initiatief daarvoor werd meestal in de statenzaal van het provinciehuis genomen. De pro vincie beschikt immers over de helft van de DELTA-aandelen tn heeft dan ook de steun van slechts één gemeente nodig om kaar wensen ingewilligd te zien. Enkele jaren geleden hebben de aandeelhouders uitgesproken lat een onderneming als DEL- IA aan een winst van 2 5 milj oen «ulden genoeg moet hebben. De overwinst dient in de redene ring van de aandeelhouders te- luggegeven te worden aan de ileinverbruikers. Zo hebben ze iet bedrijf vorig jaar gedwon gen 9 miljoen gulden uit de winst over 1995 tenxg te beta len. De aangename effecten daarvan zijn - of worden - op de afrekeningen verwerkt. Commercieel DELTA meent dat in een meer commercieel georiënteerde on derneming het bestuur en het uitstippelen van het beleid in handen moeten worden gelegd van de directie onder toezicht van de raad van commissaris sen. „De aandeelhouders zullen als kapitaalverschaffers belang hebben bij een efficiënte, i'enda- bele en doelmatige aanwending van het kapitaal van de onder neming", is de opvatting van di rectie en raad van commissaris sen. „Ter behartiging van deze belangen staan hun ten dienste het instrument van goedkeu ring van de jaarrekening en goedkeuring van de jaarlijkse investei'ings- en financierings plannen. Via deze instrumenten kunnen zij de algemene lijn van het ondernemingsbeleid in al haar aspecten controleren en sturen." Uit handen De buitenspelval voor de raad van commissarissen, waarin de statuten nu voorzien, is al eer- der onderwerp van discussie ge weest in kringen van aandeel houders. Provinciale staten hebben eind 1995 bijvoorbeeld laten blijken de mogelijkheid rechtstreeks invloed uit te oefe nen op het beleid, zeer ongaarne uit handen te willen geven. Ook een andere door DELTA beplei te aanpassing, vermindering van de politieke invloed in de raad van commissarissen, lever de weinig bijval op. Dit thema keert eveneens terug in de nieuwste aanzet voor een statu tenwijziging. Dividend Tegenover minder rechtstreekse (politieke) invloed staat dat DELTA haar aandeelhouders meer wil laten profiteren van de winst die de onderneming boekt. Directie en raad van commissa rissen suggereren in de te wijzi gen statuten op te nemen dat het uit te kex'en dividend maximaal 40 procent van de winst na be lasting bedraagt. Wanneer deze norm zou worden toegepast op de jaarrekening 1996 zou dat de aandeelhouders een onderling te verdelen dividend van 10 mil joen gulden hebben opgelevei'd. Op basis van de huidige afspra ken over de hoogte van het divi dend zal over het afgelopen jaar in totaal bijna 800.000 gulden aan de aandeelhouders worden uitgekeerd. Bijna honderd Vlissingers meldden zich zaterdag aan voor de aanschaf van een zonneboiler tijdens een actie in Vlissingen om het gebruik van groene energievoorziening te stimuleren. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Het Indonesi sche jongetje Kliff, voor wie de Zeeuwse samenleving eind 1996 100.000 gulden inzamelde, on dergaat woensdag een tweede haxdoperatie. Kliff, bijna twee jaar oud, heeft de eerste haidoperatie eind no vember voorspoedig doorstaan. Woensdag zal er in het Sophia Ziekenhuis te Rotterdam een omleiding naar zijn linkerhart kamer worden gemaakt. Kliff Koopman was een jaar ge leden ten dode opgeschreven. Samen met zijn moeder was hij in Middelbux-g bij zijn oom R. Verbeek op vakantie. Tijdens dat verblijf kwam de hartziekte aan het licht. Enkele weken ge leden is ook Kliffs vader naar Nederland gekomen. Als deze opex-atie slaagt kan Kliff weer gezond terug naar Indonesië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7