Belgaren wacht schoktherapie Rebellen vlakbij Kinshasa PZC Fransen gaan eerder naar de stembus Britse politici op dodenlijst IRA Top-overloper in Zuid-Korea aangekomen Nieuwe tegenvaller bedreigt Duitse deelname aan EMU Marcus Aurelius op tijd terug in Rome Schandaal kan voor Netanyahu begin van het einde zijn buitenland lerkiezingsoverwinnaar SDS bereidt ingrijpende bezuinigingen voor President India benoemt ujral tot nieuwe premier Renoir blijkt een koopje Eliminatie moordcommando Herdenking Hitier verhinderd Duo met kernkoppen aan de haal Gevechten in Azerbeidzjan Man bekent moorden in Shanghai maandag 21 april 1997 jnonze verslaggever jsPak lEN HAAG - De Unie van De- mcratische Krachten (SDS) (eft zaterdag met 52,23 pro- de Bulgaarse parlements- irkiezingen gewonnen. Zij troverden 137 van de 240 par- oicntszetels. De grote verlie- II rwas, zoals verwacht, de Bul- iarseSocialistische Partij, die ilcbruari onder druk van mas- ideinonstraties instemde met in vervroegde stembusgang, jnd 1994 sleepte de BSP 125 dels in de wacht. Nu bleef zij 1] p58 zetels steken. De opkomst 1 tdraeg slechts 58 procent. )e kiezers presenteerden de I SP de rekening voor hun jaren economisch wanbeleid. In ïgelijking met 1990 is het in- omen van de gemiddelde Bul met 65 procent afgenomen, icldt een regeringsrapport, [et voorwerk voor de klinkende verkiezingszege van de SDS (de 'blauwen') werd de afgelopen maanden verricht door de inte rim-regering van premier So- fianski, de populaire burge meester van de hoofdstad Sofia. De gierende inflatie (in februari dik tweehonderd procent) werd bedwongen, het brood- en brandstoftekort werd opgehe ven en er werd eindelijk een be gin gemaakt met de bestrijding van de corruptie. Sofianski keert echter niet terug in het nieuwe kabinet, dat onder lei ding zal staan van de 48-jarige econoom Ivan Kostov. Aan diens capaciteiten wordt openlijk getwijfeld. In een eer der SDS-kabinet, dat overigens geen lang leven beschoren was, blunderde hij als minister van Economische Zaken. Veel Bul garen hebben dan ook ondanks Kostov 'blauw' gestemd. De ab solute weerzin tegen de BSP gaf voor de meesten de doorslag. inonze redactie buitenland W DELHI - India's president tanker Dayal Sharma heeft sieren minister van Buiten- indse Zaken Inder Kumar lujral tot nieuwe premier be wind. Gujral volgt Deve Gow- fijftien doden bij liegtuigcrash ii Indonesië IAKARTA - De autoriteiten in idonesië zijn het onderzoek sn de vluchtrecorders begon- (ii na een ongeluk met een In- «nesisch vliegtuig tijdens een innenlandse vlucht, let toestel stortte zaterdag neer peen eilandje ten zuiden van patra en ten minste vijftien izittenden werden gedood, let toestel van binnenlandse ichtvaartmaatschappij Mer- atiNusantara met 53 inzitten- :en aan boord verongelukte za- kort voor de landing op let eiland Belitung, voor de kust ran Sumatra. AFP Op de derde, vierde en vijfde plaats eindigden de brede coali tie van etnische Turken, repu blikeinen, monarchisten en boeren aangevoerd door Ach- met Dogan (19 zetels), nieuwko mer Eurolinks (14 zetels) van Alexander Tomov en het Bul gaarse Business Block van Ge orge Ganchev (12 zetels). Om te regeren, heeft de SDS deze par tij en niet nodig, maar Kostov zei wel naar een breed draagvlak te zoeken voor het beleid van de nieuwe regering. Vertrouwen Om het vertrouwen in de econo mie - vooral met het oog op bui tenlandse investeerders - te her stellen, wordt de koers van de lev in juni gekoppeld aan de dol lar of aan de mark. De valutare serve bepaalt dan de hoeveel heid leva die in omloop mag zijn. Geld bijdrukken is straks uit den boze, het aanvullen van de banktekorten door de centrale bank eveneens. Belas tingen en een versnelde privati sering van staatsbedrijven (tachtig procent van de indu strie is nog in staatshanden) moeten de staatsbegroting dek ken. Omdat de prijzen verder worden vrijgegeven, er nog fiks in het aantal overheidsbanen zal worden geschrapt en de uit keringen eerder omlaag dan omhoog gaan, is er geen enkele reden tot uitbundigheid in Bul garije. Jarenlang is een econo mische schoktherapie omzeild. Nu is die onvermijdelijk. GPD da op als leider van de centrum linkse minderheidscoalitie Ver enigd Front. Gowda was na een ambtsperio de van tien maanden op 11 april weggestemd in het parlement, nadat de Congrespartij haar ge- doogsteun had ingetrokken. De afgevaardigden van India's oudste partij wilden af van de premier, omdat die gepoogd zou hebben hen buiten spel te zet ten. De Congrespartij stemt in met de nieuwe premier. Het Verenigd Front, een coalitie van veertien linkse, centrum linkse en regionale partijen, be schikt over slechts 188 van de 542 zetels in het parlement. Haar regering kon vorig jaar al leen tot stand komen dankzij een deal met de Congrespartij (139 zetels). Deze wilde koste wat kost vooi'komen dat de fun damentalistische hindoepartij Bharatiya Janata, met 193 ze tels de winnaar van de jongste verkiezingen, een regering zou vormen. De grootste oppositie partij eiste de afgelopen dagen nieuwe verkiezingen, wijzend op de politiek instabiliteit in het land. RTR Hwang Jang-Yop (1) en zijn metgezel Kim Duk-Hong zwaaien bij hun aankomst op het militaire vliegveld bij Seoul. foto E van onze redactie buitenland SEOUL - De hoogste functionaris die ooit uit Noord-Korea is gevlucht, Hwang Jang Yop, is gisteren in Zuid-Korea aangeko men. Hwang, één van de voornaamste architec ten van het Noord-Koreaanse beleid van isolationisme, zei te zijn overgelopen om dat hij en anderen alle vertrouwen in een regime dat niet in staat is het volk te voeden, hadden verloren. Hij zei dat de economie van zijn land aan algehele ver lamming leed en dat de leiders van Noord- Korea oorlog als enige oplossing hiervoor zagen. De 74-jax'ige Hwang, die de Zuid- Koreanen waarschijnlijk een schat aan informatie kan verschaffen, zei een twee de oorlog op het Koreaanse schiereiland te willen voorkomen. Consulaat Hwang, voormalig secretaris van het cen traal comité van de communistische Ar beiderspartij, meldde zich op 12 februari in Peking bij het Zuid-Koreaanse consu laat toen hij onderweg naar huis van een congres in Japan een tussenstop maakte in de Chinese hoofdstad. Uit tactische overwegingen vroeg China de Filipijnen Hwang eerst op te vangen. Zou Hwang namelijk direct zijn doorgereisd naar Zuid-Korea, dan zou dat China door zijn bondgenoot Noord-Korea niet in dank zijn afgenomen. Op 18 maart kwam Hwang in de Filipij nen aan. De Filipijnse regering hield zijn verblijfplaats steeds angstvallig geheim en president Fidel Ramos bevestigde gis teren pas zo'n drie uur nadat het vliegtuig was opgestegen dat Hwang naar Zuid- Korea was vertrokken. AP NEW YORK - Le Moulin de la Galette van Renoir, ooit het op een na duurste doek ter wereld, is onlangs van eigenaar ge wisseld voor het bedrag van 5 0 milj oen dollar (9 6 mi lj oen gul den). Dat is 54 miljoen gulden minder dan het bedrag dat de Japanse zakenman Saito er in 1990 voor neerlegde. Wie het meesterwerk heeft gekocht, werd niet vermeld. Le Moulin de la Galette behoort tot de belangrijkste werken van Renoir. Het doek dateert van 1876 en toont een sfeerbeeld van de gelijknamige Parijse dancing. Saito verklaarde ooit het schilderij dermate te bewonderen dat hij ermee begraven wou worden. Het duurste doek ter wereld is Le Portrait du Dr Gachet van Van Gog'h. Dat werd in 1990 afgehamerd op 82,5 miljoen dollar (158 miljoen). AFP ALGIERS - Algerijnse veiligheidstroepen hebben zaterdag een gewapende groep van twintig man uitgeschakeld, die in de nacht van zondag op maandag in het dorp Chebli dertig mensen had vermoord. De groep was gevlucht naar een olijf gaard, niet ver van de plaats van het bloedbad. In de boom gaard kwam het tot felle gevechten met Algerijnse veilig heidstroepen. Deze zetten gevechtshelikopters in en vuurden raketten af. De groep zou verantwoordelijk zijn voor verscheidene andere massamoorden op burgers en aanslagen. Door het politieke geweld in Algerije zjn de afgelopen jaren meer dan 60.000 mensen omgekomen. AFP/EFE POTSDAM - De Duitse politie heeft in het oosten van het land verscheidene bijeenkomsten verhinderd van rechts-radica- len die Hitiers geboortedag op 20 april wilden vieren. De poli tie hield meer dan tweehonderd personen aan. Ongeveer 60 personen waren naar Menkin in de deelstaat Brandenburg gereisd. De politie herkende de mannen en vrouwen aan meegevoerde symbolen van extreemrechtse groepen die verboden zijn verklaard. Vier van hen werden aangehouden. 28 moesten terugkeren. In Joachimsthal ving de politie een trein met rechts-radicalen op en nam 22 mensen in hechtenis. Toen uit een woning in Ber- nau 'Sieg heil' en 'Adolf Hitler' werd geroepen, hield de politie alle elf daar verzamelde heden aan. DPA/AP BONN - Twee ladingen van kernraketten zijn in november 1993 gestolen uit een Russisch depot in het oosten van de Oer al. Dit meldde gisteren de Frankfurter Allgemeine. De Russische wapendeskundige Orlov vertelde het blad dat Russische veiligheidstroepen de twee kernkoppen veel later terugvonden in een garage in een woonwijk. Twee medewer kers van een nucleair centrum bleken de daders van de roof. Na een paar borrels hadden ze bedacht dat ze er met de kern koppen wellicht geld was te verdienen. AFP BAKOE - Troepen van Armenië en Azerbeidzjan zijn zater dag slaags geraakt bij de gemeenschappelijke grens en bij de Armeense enclave Nagorno-Karabach. Bij het noordelijke deel van de grens vielen volgens Azerbei dzjan meer dan vijftig doden en gewonden gevallen. Het was al de derde keer deze week dat er vijandelijkheden uitbraken, maar het ging om de hevigste sinds Armenië en Azerbeidzjan drie jaar geleden na een bloedige oorlog een wapenstilstand sloten. Overleg tussen de Armeense president Ter-Petrosjan en zijn collega Alijev van Azerbeidzjan leidde zaterdag tot het sta ken van de gevechten. AP Nieuwe rekruten van Kabila vallen Zaïre vanuit Angola binnen ranonze redactie buitenland UNSHASA - Rebellenleider «ent-Désiré Kabila zegt dat tro leger van nieuwe rekruten opslechts tweehonderd kilome- Itr van de Zaïrese hoofdstad iiushasa staat. Zaterdag zei vabila in de zuidelijke stad Lu- tambashi tegen meer dan lienduizend enthousiaste toe- toorders dat zijn alliantie van rebellen in de provincie Bas- beneden Zaïre) 100.000 nieuwe opstandelingen in haar rangen heeft opgenomen. Kabila zei dat hij de oorlog zal voortzetten tot zijn troepen de hoofdstad Kinshasa hebben veroverd. „We moeten ons voor- breiden op de oorlog om die duivel (president Mobutu Sese 5eko) weg te jagen. Deze oorlog bnog niet afgelopen, Kinshasa Isnog niet bevrijd." Kabila's verhaal sluit aan bij eerdere berichten dat groepen opstandelingen vanuit Angola de meest westelijke Zaïrese pro vincie Bas-Zaïre binnenvallen. Afsnijden De aan Kinshasa grenzende provincie bestaat uit de strate gische corridor die Kinshasa en de rest van het land met de At lantische Oceaan verbindt. De rebellen en hun helpers zouden de corridor willen afsnijden zo dat Kinshasa geïsoleerd raakt. De stad is voor haar bevoora- ding afhankelijk van de haven Matadi in het westen van Bas- Zaïre. Kabila en zijn manschap pen zouden worden geholpen door de Angolese strijdkrach ten. De hoofdstad Kinshasa en om geving is nog het enige gebied waar het regime van president Mobutu Sese Seko nog de macht heeft. De repatriëring van de Rwande se vluchtelingen die in het door de rebellen veroverde gebied vastzitten heeft zaterdag op nieuw vertraging opgelopen. Rebellenleiders, die het ene na het andere obstakel hebben op geworpen, eisen nu dat de vluchtelingen de bijna 500 kilo meter van hun kampen bij Ki sangani naar de Rwandese grens over land in plaats van per vliegtuig afleggen. Alleen de zieke en uitgeputte vluchtelin gen mogen van de rebellen met een vliegtuig worden opge haald. Officieel zeggen de rebellen dat gebruik van hun vliegvelden door de Unhcr het vervoer van de eigen mensen zou hinderen. Eerder hebben zij de repatrië ring van de vluchtelingen opge- van onze redactie buitenland BONN - Het tekort op de be groting van Duitsland dreigt dit jaar veel hoger uit te vallen dan geraamd. Volgens de vice- voorzitter van de financiële commissie van de Bondsdag, Peter Rauen van regerings partij CDU, ontstaat er zon der nieuwe maatregelen een extra gat van ongeveer 20 mil jard mark. Dat betekent dat het tekort ruim boven de norm voor toetreding tot de Econo mische en Monetaire Unie (EMU) komt. De begroting van minister Waigel mikt op een tekort van 53,4 miljard mark. Dat zou overeenkomen met 2,9 pro cent van het bruto binnen landsproduct (bbp), net onder de EMU-grens van 3 procent. Het was al wat langer duide lijk dat het zeer moeilijk zou worden de norm te halen, maar het door Rauen genoem de bedrag geeft aan dat spra ke is van een regelrechte noodsituatie. Volgens de oppositiepartij SPD dreigt er zelfs een gat van 40 miljard mark. Zou Duits land zich niet voor de EMU kwalificeren, dan wordt het project zinloos. Het begrotingstekort loopt uit de hand door een tegenvallen- de ontwikkeling van de eco nomie en de werkloosheid. De inkomsten vallen daardoor lager uit en de uitgaven, voor al die voor uitkeringen, hoger. Rauen vindt dat de regering het gat van 20 miljard mark moet dekken door extra be zuinigingen op de sociale uitgaven. Anders zijn belas tingverhogingen niet te ver mijden, zo verklaarde hij Volgens fractievoorzitter Hermann Otto Solms van de liberale regeringspartij FDP komt er pas duidelijkheid over het begrotingstekort, bij de eerste raming van de belas tinginkomsten in mei. „Tot dan is het allemaal koffiedik kijken." DPA houden vanwege angst voor verspreiding van cholera. Intussen sterven per dag zo'n zestig vluchtelingen aan mala ria, dysenterie, longontsteking, cholera en voedselgebrek, zei Unhcr-woordvoerder Peter Stromberg. RTR/ANP/AP SHANGHAI - Een 26-jarige man heeft bekend de dader te zijn van moorden en roofover vallen op meer dan tien vrou wen in de Chinese havenstad Shanghai. Door deze geweldda den was een sfeer van angst en terreur ontstaan in China's grootste stad. „De gearresteerde man heeft bekend de misdaden te hebben gepleegd", aldus een politie woordvoerder in Shanghai. „De verdachte zal zo spoedig moge lijk terecht staan en de straf zal niet mild zijn", verklaarde de openbaar aanklager in de zaak. Voordat de politie de bekend making van de arrestatie deed, gonsde het vorige week in Shanghai van geruchten over een massamoordenaar die al minstens tien vrouwen had ge dood. De geruchten hebben de politie onder grote druk gezet een daad te stellen om de bur gers gerust te stellen. Gezien de rechtstoestand in China is het zeer wel denkbaar dat de politie de eerste de beste werkzoekende boer van buiten Shanghai heeft opgepakt en tot een bekentenis heeft gedwon gen. Een arrestatie staat in Chi na gelijk aan schuldig bevonden worden en in geval van een dub bele moord zal daarop executie van de dader volgen. GPD fjn_onze redactie buitenland PARIJS - President Chirac, toeft besloten vervroegde par- 'fmentsverkiezingen uit te «Ni ven, zo meldde dit week- l'nde de Franse pers. Volgens de toant Le Monde zal Chirac de ^binding van de Nationale 'Wgadcring vandaag in een toe maak bekendmaken. Geruchten dat de president in de hoop een nieuw mandaat van de kiezers te krijgen en zo zijn gezag op te vijzelen de verkie zingen zou vervroegen doen al een week de ronde in Frankrijk. Verpletterd Le Monde noemde 25 mei en 1 juni als mogelijke data voor de in twee ronden te houden ver iaezingen. Een woordvoerder van Chirac weigerde in te gaan op het bericht. Normaal gesproken worden in Frankrijk eens in de vijf jaar parlementsverkiezingen ge houden. Bij de laatste verkie zingen, in 1993, werden de door corruptieschandalen achter volgde socialisten door rechts verpletterd. Chirac zou hebben besloten de verkiezingen te vervroegen om dat zijn populariteit tot een dieptepunt is gedaald, de werk loosheid een recordhoogte van 12,8 procent heeft bereikt en vanwege de angst dat Frankrijk er niet in zal slagen te voldoen aan de eisen om in 1999 te kun nen toetreden tot de Europese Munteenheid. AP De Romeinen verwelkomen Marcus Aurelius, nadat zijn standbeeld helemaal is onthuld. foto Paul Hanna/RTR van onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Rome, maar ook de rest van de wereld, kan weer rustig slapen. Keizer Marcus Aurelius (121-180) is sinds zaterdag terug op het Capi- tool. De voorspelling dat de 'Eeuwige Stad' en 'alles daaromheen' vergaat als het ruiterbeeld van de keizer-fi- losoof niet voor de wisseling van een millenium op de kleinste maar heiligste van Rome's zeven heuvelen staat, is teniet gedaan. Dat een en ander te danken is aan een niet weinig omstreden 'kloon', deert niet en deed dan ook weinig af aan de feestvreugde. Meer dan 20.000 ongeduldi ge Romeinen en toeristen waren zaterdagmiddag ge tuige van de terugkeer op het door Michelangelo ontwor pen plein. Naar goed Itali aans gebruik liep de lang in gestudeerde en met veel plechtige muziek en koor zang omlijste onthulling, toch nog fout. De wind had een deel van het doek wegge blazen en daarmee stond cle officiële onthulling op de tocht. Hilariteit ontstond toen tussen al het Renaissan- ce-fraais een grote rode kraanwagen verscheen die enkele vervaarlijke operaties boven het beeld uitvoerde. Wat gebeurt er nu? Gaat bur gemeester Rutelli van boven af Marcus onthullen, zo fluis terde de verbaasde menigte. Rutelli, zo bleek later, was zich kapot geschrokken van de komst van de auto, die door iemand van het organi satiecomité was gebeld om het doek weer goed te han gen. De jeugdige burgemees ter zag een enorme farce dre- wigen, liet de kraan wagen wegsturen en redde de situa tie met te zeggen dat de kei zer liever zichzelf wilde ont hullen. Uiteindelijk viel het doek en stond er na zestien jaar weer een bronzen Marcus Aurelius op het Capitool, Vier meter hoog en 1.900 kilo zwaar. Bruin in plaats van groen met vlekken van bladgoud, maar in elk detail identiek aan het 1800 jaar oude origineel, dat inmiddels gerestaureerd en wel in een museum staat aan hetzelfde plein. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De IRA zou drie commando's naar Engeland hebben gestuurd om vooraan staande Britse politici te ver moorden tijdens de huidige ver kiezingscampagne. Dit meldde gisteren de Sunday Times. De Britse inlichtingendienst heeft twee weken geleden meer dan tien Conservatieve afge vaardigden en voormalige mi nisters voor Noord-Ierland ge waarschuwd tegen dreigende aanslagen door het Ierse Repu blikeinse Leger, aldus het blad. Onder hen zijn verder parle mentsleden uit de kring van oud-premier Thatcher. Negen vermeende IRA-terroris- ten zouden hun woningen in Noord-Ierland en Ierland heb ben verlaten. Dit zou een teken zijn dat zij op een missie naar Groot-Brittannië zijn gestuurd, schrijft de krant. De Britse veiligheidsdiensten wezen dat de IRA zijn sti'ategie om chaos te veroorzaken in de aanloop naar de verkiezingen op 1 mei, zou uitbreiden met een moord op een prominente poli ticus. Verscheidene politici, zoals de aftredende minister voor Noord-Iexdand Sir John Whee ler en zijn voorganger Tom King, worden dooi'lopend be waakt. RTR van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Zal de Israëlische premier Benjamin Netanyahu erin slagen zijn regeringscoali tie bijeen te houden of niet? Het antwoord op die vraag zal nog wel even op zich laten wachten. In de loop van de komende da gen zullen het rapport van de procureui-generaal over de Bar-On-affaire, de "Verklaring van de premier en andere reac ties eindeloos worden her kauwd. Het is mogelijk dat personen te gen wie kritiek is geuit, de tijd gekomen achten zich uit te spre ken. En met name de enige man die in het beklaagdenbankje is geplaatst, Shas-leider Deri, kan nog voor verrassingen zorgen. Aanhangers van de oppositie roepen dat nu echt is gebleken - vervolging of niet - dat Ne tanyahu en zijn regering cor- rupt zijn. Had de Arbeiderspar tij in de verkiezingscampagne al' niet geroepen dat 'Bibi' er niets van kan? In het x-egerende 'Nationale Kamp' (het losse verbond van rechtse en religieuze partijen) vindt men eveneens al zijn voor oordelen in één keer bevestigd. De premier is bij voorbaat tot misdadiger bestempeld door een complot van de linkse me dia, de politie en andere facet ten van de oude politieke elite van de Arbeiderspartij, die het maar niet kan verkroppen dat haar de macht is ontnomen. „Wat Netanyahu heeft gedaan, is niet erger dan wat regeringen van de Ai-beiderspartij hebben uitgespookt", was een kenmer kende uitspraak van een Knes- setlid van de fundamentalisti sche Vei'enigde Tora Partij. Etnische factoren Voor sommige Israëliërs spelen ook etnische factoren een be langrijke rol. De religiexxze regeringspartij Shas, voor de zoveelste maal in haar korte be staan nauw betrokken bij een polxtiek schandaal, heeft veel aanhang onder de Oriëntaalse religieuze kiezers. In dit geval is het de aanhang duidelijk dat de Ashkenazische (Oost-Europe- se) elite voor de zoveelste maal uit is op het bloed van Deri, de getergde leider van de Oriën taalse onderkaste. Die indruk is alleen maar ver sterkt nu Deri de enige is die in staat van beschuldiging wordt gesteld. Shas-suppoiters wa gen zich nu af hoe het mogelijk is dat Deri kennelijk de benoe ming van Bar-On heeft weten door te drukken zonder dat ie mand andei-s in de regering iets bewijsbaar verkeerds heeft ge daan. Shas - een sterke partij met tien zetels - is voor alles on- bex'ekenbaax: Daarom is het best mogelijk dat de partij uit pure wraaklust het kabinet zal op blazen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5