Hormoonmaffia is ongrijpbaar PZC Tom Poes en de Niks Hondendrol blijft breinbreker Gouden tijd van de vakantiebungalow is voorgoed voorbij varia 4 Nieuwe wet nodig voor harde aanpak het weer in zeeland ..en in europa puzzel recept Haroset snelheidscontrole maandag 21 april 1997 door Jan van Vegchel De Algemene Inspectie dienst (AID) van het mi nisterie van Landbouw stu deert samen met Openbaar Ministerie (OM) op wetswijzi ging om het gebruik van hor monen en andere illegale groeibevorderaars in de vee houderij harder aan te pak ken. ,Het gebruik of bezit van der gelijke middelen is nu nog slechts een overtreding. Ge zien het mogelijke gevaar voor de volksgezondheid van bepaalde kwestbare groepen mensen, zoals zwangere vrou wen en ouderen, en het dieren welzijn. lijkt het mij meer een misdrijf', zegt Harry Kamp huis, chef van de recherche afdeling van de AID. „Wij zijn in overleg met het OM bezig voorstellen te ontwikkelen. Uiteindelijk is het natuurlijk een politiek besluit." Actief De hardere aanpak is nodig omdat de illegale hormonen handel nog steeds volop actief is, ook in Nederland, betoogt Kamphuis. Enkele jaren gele den was het gebruik van pep middelen in de veehouderij schering en inslag. De consu mentenbond vond in 1994 bij voorbeeld in tien procent van de onderzochte runderlevers resten van de verboden groei bevorderaar clenbuterol. De situatie is sindsdien niet ver beterd, stelt de AID-chef „Vanuit mijn opsporingsach tergrond krijg ik natuurlijk alleen te maken met de 'rotte appels', en dat maakt mij enigszins zwartgallig, maai de vraag naar de verboden middelen heb ik niet zien af nemen. Ik wil niet de gehele veehouderij criminaliseren, maar de verboden middelen worden er nog steeds op sub stantiële schaal gebruikt. En niet alleen door de kleine mes ters in de marge. Dat is na tuurlijk ook niet vreemd want het gaat om een lucratieve bu siness. "Dat controle-instan ties, zoals de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees, tegenwoordig amper meer stuiten op vlees of dieren met pepmiddelen, maakt op Kamphuis geen indruk. „Lang niet alle positieve ge vallen komen aan het licht. De hormonenspuiters hebben hun les geleerd. Er zijn indica ties dat ze markeringsmidde len gebruiken om het opdui ken van groeibevorderaars in de controletests te verdoeze len. Of ze bedienen zich van cocktails van verschillende stoffen, maar elk in een lage concentratie. Ook doen nieu we technieken opgeld; in plaats van beesten direct in te spuiten met het spul, dat tra ceerbare spuitplekken ach terlaat, krijgen ze het nu in hun huid gewreven. Kom het dan maar eens tegen." Bovenal leiden de controle instanties onder de onvermij delijke zwakte dat ze labora- tia alleen kunnen vragen te zoeken naar stoffen die ze kennen. „Bij recente invallen hebben we echter hormonale stoffen aangetroffen waarvan we het bestaan niet eens wis ten, laat staan de werking. Die duiken zeker niet op in de la boratorium-testen Dat de hormonenhandel nog steeds springlevend is blijkt volgens Kamphuis uit het ze ven leden tellende pepmidde- lennetwerk rond een veevoer- fabrikant in Heiningen, dat zijn dienst medio februari op rolde. Eind vorig jaar hield de AID samen met de Belgische collega's een andere bende aan, die met 200 liter groeibe vorderaar liep te leuren. „Naar onze stellige overtui ging was dat spul in Neder land geproduceerd." De zaak-Heiningen komt waarschijnlijk eind volgende maand voor de rechter. Een van de hoofdverdachte speel de indertijd al een rol in een soortgelijke kwestie rond diergeneesmiddelenprodu cent Dopharma in Raams- donkveer. (In die zaak heeft de rechter overigens nog geen definitieve uitspraak ge daan.) XTC „De betrokkenen in deze branche komen steeds uit min of meer-hetzelfde wereldje", zegt Kamphuis. „Dat hormo nenmilieu staat ook in verbin ding met andere semi-illegale kringen, zoals de producenten van XTC en andere syntheti sche drugs. Men kent elkaar, met heeft contact, men ge bruikt soortgelijke grondstof fen." Die verwevenheid met andere misdaad-branches maakt een opwaardering van de hormo nenhandel als vergrijp extra noodzakelijk, betoogt Kamp huis. Zolang het slechts gaat om overtreding van de Dier geneesmiddelenwet, mogen opsporingsinstantie namelijk relatief weinig. „Daarom re chercheren we nu vooral op mogelijk lidmaatschap van een criminele organisatie of valsheid in geschriften. Op basis van concrete vermoe dens van deze feiten komt dan wel een adequaat opsporings instrumentarium binnen be reik." Ofwel, dan mogen de AID-rechercheurs meer. Maar dan moet er natuurlijk wel een vervalste rekening zijn, of een nep- boekhouding. „Als de heren grondstoffen contant afrekenen of ze laten zich voor de hormonen direct in hun handje betalen, houdt het op met valsheid in ge schriften. In het kader van goede bedrijfsvoering leert men van eerdere fouten. Was er vroeger nog sprake van een vast hormonenlaboratorium, tegenwoordig gebruiken ze mobiele installaties. Hebben we bij de recente onderzoeken nog vingerafdrukken aange troffen op essentiële produc- tie-apparatuur, dat zal de vol gende keer ook wel afgelopen zijn. De hormonenhandelaren worden steeds slimmer." ANP Op het festival 'Hond in de stad' zagen hondenbezitters diverse mogelijkheden om de hondenpoep in de stad op te ruimen. Deze nephond maakte reclame voor opruimzakjes. foto Phil Nijhuis/GPD door Frangoise Ledeboer In het keurige Zwitserland hebben de autoritei ten er met een netwerk van 18.000 hondenpoep- vuilnisbakken al lang iets op bedacht. Maar ge zien de enorme hoeveelheden hondendrollen die de Nederlandse straten ontsieren, is de oplossing van dit probleem voor onze eigen gemeentebestu ren nog steeds een onoplosbare breinbreker. Het Amsterdamse gemeentebestuur schreef er zelfs een prijsvraag onder de bevolking voor uit, maar ook de suggesties van de winnaars gaven weinig hoop op een brandschoon resultaat. Op het festival 'Hond in de stad' mochten 17 van de 128 deelnemers zaterdag hun inzending toe lichten waarna een jury drie prijzen van 1000 gul den toekende. De eerste winnaar kwam met het idee tussen de tramrails gi'asstroken aan te leggen die als hondenuitlaatstrook kunnen worden ge bruikt. Mocht de gemeente deze oplossing kiezen dan staan trams vaak stil omdat er alleen al in de binnenstad 2200 honden wonen. De tweede win naar suggereerde een aantal parkeervakken op te heffen om die voortaan te gebruiken als 'parkeer- hondenpoepplekken'. Gezien het geringe aantal parkeerplaatsen en de gewoonte van honden te poepen wanneer ze daar zin in hebben, lijkt, dat ook niet meer dan een sympathieke utopie. De oplossing van de achtjarige Dorien van der Winden - ze kreeg er de aanmoedigingsprijs voor - benaderde zaterdag nog het meest de Zwitsei'se hondenpoepvuilnisbakken. Ze wil automaten in de stad plaatsen met een schepje ex-bij. Wie daar een drol inwerpt krijgt als beloning een kwartje. Aan de mogelijkheid dat ook zwervers daar hun drollen inwex-pen had ze niet gedacht, maar ze bleef het terecht een goed plan vinden. Net als de winnaar van poedelprijs, die had bedacht dat ex- voortaan vogelzaad door het hondenvoer moet. Dat vex-teexl niet, zodat de hoofdstedelijke vogels aan de drollen een smakelijk maal hebben en tege lijk gratis voor reiniging zorgen. GPD Vandaag Na een zeer koude nacht voor de tijd van het jaar met plaatselijk lichte vorst krijgen wij ondanks de lage temperatuur weer een vrij mooie dag. Dit weer hebben wij te danken aan een in betekenis afnemend ho- gedrukgebied op de oceaan, die vandaag een uitloper tot over Zee land heeft opgebouwd. Boven Scandinavië trekt een lagedrukge bied naar het oosten en een bijbe horende frontale storing zorgt bij ons later op de dag voor wolkenvel den. Vanochtend is het zonnig met nog een enkele oplossende mist bank. Vanmidag ontstaan er stapel wolkjes en in de avond en nacht neemt de bewolking verder toe. Maar er valt geen neerslag van be- tekenisuit. Detemperatuurlooptop naar 9 tot 10 graden. De wind is zwak tot matig uit het westnoord westen 2 töt 3 Bft. Vannacht draait de wind naar het noorden en neemt toe naar matig 3 tot 4 Bft. De tempe ratuur daalt naar rond 3 graden. Nautisch bericht Wind: west tot noordwest, ruimend noord matig 3 tot 4 Bft., zicht: goed, temperatuur kustwater: 9 graden, afwijking waterstanden: geen afwij king van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheldes: een me ter. ZON EN MAAN Zon op 06.33 onder 20.50 Maan op 19.21 onder 06.09 Vooruitzichten Voor morgen: de noordelijke aan voer van heldere maar wel frisse lucht gaat achter het gepasseerde koufront gewoon weer verder. Sta pelwolken en zon wisselen elkaar af. Neerslag van betekenis wordt er niet verwacht. De noorden wind is matig 3 tot 4 Bft. De temperatuur overdag net onder de 10 graden, de minimum 's nachts net boven hj vriespunt met in Oost-Zeeland oj nieuw kans op vorst aan de grond. Voor woensdag tot en met vrijdag een lagedrukgebied trekt ove Schotland naar het oosten. De wind draait naar zuidwest, later terug naar noordwest en neemt donder dag tijdelijk toe naar 5 tot 6 Bft, Ei valt dan ook lichte regen. Tempera turen rond 11in de nacht 3 graden uur cm uur c? Maandag 21 april Vlissingen 02.16 199 14.28 22 Terneuzen 02.36 226 14.51 24 Bath 03.36 269 15.52 251 Roompot Buiten 02.15 144 14.30 18; Zierikzee 03.45 142 16.00 IS Wemeldinge 03.50 163 16.10 1S Philipsdam West 03.45 152 16.10 1ü VM Dinsdag 22 april Vlissingen 02.46 215 15.05 23! Terneuzen 03.06 242 15.22 261 Bath 04.05 286 16.22 3P Roompot Buiten 02.45 157 15.00 17; Zierikzee 04.20 151 16.35 F Wemeldinge 04.20 175 16.40 15 Philipsdam West 04.30 160 16.55 R Laag water uur cm uur er Maandag 21 april Vlissingen 08.36 196 20.46 15 Terneuzen 09.00 206 21.12 155 Bath 10.02 232 22.12 22?' Roompot Buiten 08.25 150 20.35 14: Zierikzee 09.45 151 22.00 1411 Wemeldinge 09.50 166 22.05 155 Philipsdam West 09.45 160 22.00 150 VM Dinsdag 22 april Vlissingen 09.05 203 21.18 1S Terneuzen 09.36 212 21.45 2K Bath 10.36 238 22.50 23: Roompot Buiten 09.00 155 21.10 141 Zierikzee 10.15 153 22.35 145 Wemeldinge 10.20 169 22.40 161 Philipsdam West 10.15 163 22.35 155 H hogedruk luchtdruk In -1000- hecto pascal 19 temperatuur door Ruud Klumpers De gouden tijd voor de va kantiebungalow is voor bij. Het rendement is door overcapaciteit gekelderd. Projectontwikkelaars zien af van nieuw e projecten of voe ren die stukje bij beetje uit. Bestaande parken doen zc met verlies van de hand. Par ticulieren die een huisje voor belegging kochten, voelen de malaise ook in hun porte monnee. „Het totale verlies looptin de tientallen miljoenen gul dens", schat directeur J. Zom van het Nederlands Re- chearch Instituut voor Re- creatie en Toeri sme (NRIT) in Breda. Hoe beroex-d de bungalow- parken-bx-anche ervoor staat, illustreert het drama bij Levob Verzekei-ingen.Het bedrijf heeft 39 miljoen op zij moeten leggen om de ver liezen te kunnen opvangen die het lijdt door investexin- gen in bungalowprojecten. Daarvoor heeft, de onderne ming een sterfhuisconstruc tie gekozen. Eerder hebben ABP en Aegon al een punt ge zet achter de activiteiten in de x*ecreatiesector. Grote bungalowparken met één eigenaar - zoals Center Pares en Gran Dorado - kwa men in de jaren zeventig en tachtig tot grote bloei. Door de centra te voorzien van tro pische zwembaden en ander spectaculair vermaak, cre- eerden ze een nieuwe markt voor korte, relatief goedkope familievakanties. Om de parken rendabel te houden moet de bezetting 90 tot 95 procent zijn. Tot begin jaren negentig lukte dat. Maar vanaf dat moment vermin- derde de belangstelling. Belangrijke oorzaak van die teruggang was de groei van het aantal centra dat luxe bungalows als belegging aan particulieren ging verkopen. Zom: „Een bedrijf verhuurt die huisjes voor hen. De eige naren krijgen soms een ga rantie voor inkomsten uit de verhuur. Omdat er steeds meer vakantiebungalows bij komen en de vraag daar geen gelijke tred mee houdt, valt het rendement van de beleg ging nogal eens fors tegen. In de Nederlandse vakantie parken staan ruim 30.000 bungalows. Er liggen vol gens het NRIT nog plannen voor de boxxw van maar liefst enkele tienduizenden huis jes. Of die er allemaal komen, is de vraag. Zom: „Er is hoog uit plaats voor de helft. En dan alleen op toplocaties. Dat wil zeggen: dichtbij zee, een aantrekkelijke bad plaats, goede watersport- voorzieningen en bos." Zeeuwse delta Exploitatiemaatschappijen proberen intussen de Neder lander lekker te maken voor de aankoop van vakantie huisjes op complexen in de Drentse bossen, het Fxiese merengebied, de Brabantse heide, het Limburgse heuvel land of de Zeeuwse delta. „De bungalows brengen dik wijls heel wat minder op dan was begroot. En nóg moeten de bedrijven ermee leuren. Zo groot is de overcapaciteit. Ook het karakter en de naamgeving van parken zijn er debet aan. Die zijn nogal eens on-Nederlands", stelt Zom. Gemeenten kijken tegen woordig kritisch naar de plannen voor nieuwe parken. Er was een tijd dat de initia tiefnemers van die projecten nog met open armen werden ontvangen. Zom: „Geen wonder, want vakantiecen tra kosten een gemeente wei nig en geven een belangrijke impuls aan de plaatselijke economie. Maai' dat veran- dert zodra bungalows leeg blijven en het spook van de verloedering levensgi'oot op doemt." Investeerders kunnen vol gens Zom beter geld steken in logiesaccommodaties die wèl kans van slagen hebben. „Daarbij kun je denken aan parken voor permanent-re- creatief wonen. Uit de ex- ploitaie van zo'n terrein kun je het onderhoud van natuur en landschap mede financie ren. Als projectontwikkelaars hun plannen niet beter af stemmen op de behoefte, dan valt naar de mening van Zom een koude sanering nauwe lijks te voorkomen. Huisjes zullen tegen 'afbraakpi-ijzen' van de hand gaan. ANP Toonder Studio's De volgende dag ging heer Bommel tamelijk gerust zijn lezing hou den. „Ik zal succes hebben", prevelde hij stilletjes voor zich heen - en toen hij dat een kwartiertje had volgehouden betrad hij met een glimlach de zaal waar zijn toehoorders reeds op hem wachtten. Doch bij het doorschrijden van de ruimte sloeg de schrikhem om het hart. In plaats van de vier herenleden waar hij op gerekend had bleek de ruimte gevuld te zijn met een veelkoppig publiek waaron der men vele notabelen en vertegenwoordigers van de pers kon op merken. Want wegens de belangrijkheid van het onderwerp had men ook toegang verleend aan buitenstaanders - en zodoende staarden vele ogen de spreker aan. Heer Ollie staarde enige tijd sprakeloos terug; doch tenslotte be klom hij struikelend het spreekgestoelte en trok een zakdoek om zich het voorhoofd te betten. Daarbij dwarrelde het begin van de le zing op de grond en nu maakte een paniek zich van de woordvoerder meester. „W-wat zal d-de toe-toekomst ons brengen?", zo riep hij uit. „Ik be doel; ik wil vanmiddag met u spreken over de toekomst, als u be grijpt wat ik bedoel... Zoals ik in het begin reeds gezegd heb..." „Je hebt nog niets gezegd, amice", sprak de markies op de eerste rij en de burgemeester, die naast hem zat, stiet een misprijzend lachje uit. „Dat staat op pagina dertien!", stamelde heer Ollie. Hij bukte zich om de gevallen aantekeningen op te rapen, doch nu fladderde ook het slot van zijn betoog ter aarde. Gedurende enkele ogenblikken was de spreker aan het oog onttrok ken, doch daarop verscheen hij op handen en voeten naast de kathe der. „Lach toch nietriep hij met overslaande stem. „Niks zegt, dat de ze lezing succes zal hebben!" Kruiswoord HORIZONTAAL: 1. Stijf; 2. gesloten, ruiterpet;3. denken; 4. landtong, tros bananen; 5. voorzet sel, grootvader, muzieknoot; 6. bolgewas, muzieknoot; 7. voegwoord, spinneweefsel, vogel- produkt; 8. knaagdier, vogel; 9. buisje met injectïevloeistof; 10. streling, zandheuvel; 11. leger onderdeel. VERTICAAL: 1Dienstkleding; 2. voegwoord, muzieknoot; 3. nu en dan, rivier in Spanje; 4. af slagplaats bij het golfspel, nageslacht, Chinese vermicelli; 5. bedrog, zoogdier; 6. tennisterm, zeewier, enkelvoudig; 7. kreupel, sierplant; 8. voertuig, oude lengtemaat; 9. werelddeel. 1 23456789 Oplossing dagpuzzel zaterdag pastel -p-d- looderts s-o-l-o- vrij-wel o--u-t- standje -o-i-e- bloem Janny van der Lee Dit traditionele Griekse Pesach(joods paas- feestj-recept behoort bij de zogenaamde 'Se(i)der'-schotel en wordt (met matzes) gege ten om de bittere kruiden op de schotel te 'zoe ten'. De vruchten en noten symboliseren de mortel en stenen die tijdens de slavernij bij de bouw van de piramides werden gebruikt. Het recept voor Haroset is afkomstig van mijn dier bare vriend Nikos Stavroulakis, auteur van het 'Cookbook of the Jews of Greece'. Ingrediënten: 100 gram rozijnen 2 dl rode wijn 100 gram geblancheerde amandelen 50 gram walnoten 75 gram pijnboompitten 150 gram (ontpitte)dadels mespunt gemalen kruidnagel 1 theelepel kaneel. Bereiding: Doe de rozijnen in een glazen of aardewerken kom en bedek ze met ongeveer 3/4 van de wijn. Laat ze hierin minstens 3 uur, maar bij voor keur een nacht weken. Verwarm de oven voor op ca. 175 C. Strooi de amandelen en walnoten op een bak plaat, spreid ze uit en schuif de plaat voor on geveer 4 minuten in de warme oven. Meng dan de pijnboompitten door de noten en bak nogmaals 3 minuten tot de noten licht ge roosterd zijn. Laat de noten afkoelen en hak ze. Snijd de dadels in kleine stukjes. Meng noten, dadelstukjes en specerijen met de rozijnen dooreen tot een stevig geheel. Voeg de resterende rode wijn toe als het meng sel erg droog is. Vooruitzichten voor het buitenland: Finland: Van het westen uit wolken, wind en regen. Ook morgen nog wisselvallig. Maxima van min 3 in Lapland tot plus 5 in het zuiden. Noorwegen: Onbestendig met vooral in het westen enkele regen- of sneeuwbuien en tamelijk veel wind. Maxima iets onder nul in het noorden en bijna 10 graden bij Oslo. Zweden: Nogal wisselvallig met vooral in het noorden en midden sneeuw, mogelijk ook regen. Vrij veel wind. Middagtemperatuurrond het vries punt in het noorden en ongeveer 8 in het midden en zuiden. Denemarken: Vandaag bewolkt, winderig en regenachtig. Morgen iets rustiger en droger. Middagtem- peratuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Afwisselend wolkenvelden en zon en hier en daar een bui. In Schotland kans op een sneeuwbui. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden, in Schotland frisser. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Vandaag ook en kele wolkenvelden, maar wel droog. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Vrij koud met een stevige oostenwind en maxima van ongeveer 11 gra den. Portugal: Wisselend bewolkt en vooral vandaag enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtempe ratuur ongeveer 19 graden. Madeira: Aanhoudend wisselend met wolken, zon en een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 gra den. Spanje: Veranderlijk bewolkt en en kele buien, mogelijk met onweer. In de loop van morgen van het noor den uit opklaringen en droog. Maxima van 15 in het noorden tot ruim boven de 20 in het zuiden. Canarische Eilanden: Geregeld zon, maar ook kans op een bui. Afne mende wind en maxima ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden, ook af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Het waait soms ste vig. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Tunesië: Nu en dan zon, ook veel wolken en een enkele regen- of on weersbui. Eerst nog veel wind. Mid dagtemperatuur iets boven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Koude noordoos tenwind. Wel helder met geregeld zon en alleen op vandaag in het ui terste zuiden kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 gra den, bij Lyon een stuk frisser. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaarbe wolkt en enkele, mogelijk zware, re gen- of onweersbuien. Veel wind. Morgen klaart het wat op. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië: Zeer stormachtig met wind en (zware)regen- en onweersbuien In de loop van morgen in het noor den rustiger en droger. Grote verschillen in temperatuur, zo tussen de 12 en 23 graden. Corsica en Sardinië: Bewolkt, buiig, soms onweer en erg veel wind. Morgen klaart het wat op. Middag temperatuur rond 19 graden. Malta: Zeer wisselvallig met (on- weers)buien en wind. Maximumtemperatuur omstreeks 20 graden. Griekenland en Kreta: Van hetwes- ten uit bewolking en vooral in het noorden enkele buien. In het zuiden meer zon en meest droog. Maxima ongeveer 25 gra den, op Kreta morgen 30 graden. Turkije en Cyprus: Perioden mei zon en meest droog. In het noord westen grotere kans op buien. Maxima oplopend naar dicht bij de 25 graden, vlak bij zee iets lager. Duitsland: Perioden met zon en droog. Later op de vandaag en ook morgen in het uiterste noorden wol kenvelden en kans op wat regen. Nogal koud met maxima rond de8 graden. Zwitserland: Naar het zuiden weg trekkende bewolking en droog. Vooral morgen geregeld zon. In de hoge bergen erg veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden, morgen veel frisser. Oostenrijk: Afwisselend wolken velden en wat zon. Op de meeste plaatsen droog, in het zuiden we! kans op regen en sneeuw en veel wind. Maxima dalend naar onge veer 9 graden. Polen: Geregeld zon en meest droog. Morgen in het noorden wol kenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvet den en hier en daar wat regen c' sneeuw. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Hongarije: Veel bewolking en hier en daar wat regen. Middagtempe ratuur ongeveer 8 graden. De politie heeft voor vandaag de volgende snelheidscontroles aangekon digd: A2-tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa A10-ringweg Amsterdam A4-ter hoogte van Alkemade A12 bij Arnhem A28 ter hoogte van Harderwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4