Kok belooft Iedereen extraatje PZC PZC Onkosten zijn volgend doelwit Phslips-topman Commandant belooft opening van zaken rond Hercules-ramp Chinezen schofferen Van Mierlo Strenge beveiliging Koerdisch feest Wolkenridder van tien jaar oud binnenland Politiek en werkgevers reageren enthousiast op verkiezingsbegroting Dood na vlamvatten nachtjapon Weer lekkage bij DSM School krijgt huiskamer Nederlandse beste soundmixer Europese prijs voor Koopgoot Zwerfkatten leggen loodje vanwege de varkenspest BVD ook naar het buitenland 3 LELYSTAD - Hoogbegaafde Gert Jan Kamphuis (10 jaar) uit Wapenveld, reeds in het bezit van het MBO-diploma Informatica, was een van de 2 9 hoogvliegers die na schooltij d het A-2 brevet voor privé-vlieger haalden. Zaterdag was het de grote dag op het vliegveld Lelystad toen 29 cursistjes, mèt kussentjes, het luchtruim kozen. Elk in een American Tiger. foto Koen Suyk/AN P van onze verslaggever Maurice Wilbrink DEN HAAG - De Chinese diplomaten die vorige maand minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken interrumpeerden tijdens zijn mensenrechtenspeech in Genève, be dienden zich, naar nu blijkt, van verbijste rend taalgebruik. In hun interruptie wezen ze erop dat Neder land zich van kritiek op de mensenrechten situatie in China moet onthouden, omdat het zelf vijftig jaar geleden in Indonesië misdrijven beging. Verder zou Nederland eens meer aandacht moeten schenken aan de pedofilie-schan- dalen in België. Minister Van Mierlo sprak gisteren van een 'excessieve reactie' die hij 'heel beledigend' vond. Van Mierlo kreeg te maken met de Chinese uithaal, toen hij na mens de Europese Unie sprak in de mensen rechtencommissie van de Verenigde Naties. Van Mierlo zei gisteren dat hij de Chinezen 'tot vijf minuten' voordat zijn speech begon, had aangeboden de EU-resolutie over de mensenrechten in te trekken, als Peking be reid was een dialoog te beginnen. Minister Van Mierlo vindt dat de Europese Unie bij een volgende gelegenheid niet lan ger met twee maten mag meten. Nu weiger den vier grote EU-lidstaten de resolutie te gen China te ondersteunen. Zo ontstaat een situatie waarin Europa alleen kleinere schenders van mensenrechten veroordeelt, die geen grote orders hebben te vergeven. „Ik heb geen zin meer om daar aan mee te doen," zei Van Mierlo gisteren. Hij pleit er voor mensenrechtenkwesties op een andere manier aan de orde te kunnen stellen, als blijkt dat de VN-commissie voor de men senrechten niet langer als het juiste forum wordt gezien. GPD UTRECHT - Een 59-jarige vrouw uit Utrecht is zaterdag avond in het Brandwondencentrum in Beverwijk overleden aan brandwonden die zij 's middags in haar woning aan de Magelhaenlaan had opgelopen. De vrouw was aan het koken toen de synthetische nachtjapon die zij aan had, opeens vlam vatte. Een gealarmeerde buurman zette de vrouw onder de douche, waarna hij de politie waarschuwde. Het slachtoffer werd met ernstige brandwonden over haar hele lichaam eerst overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Utrecht, en latei- naar Beverwijk. ANP GELEEN - Bij DSM in Geleen is door een lek in een boven grondse benzineleiding vorig jaar augustus 1800 liter benzine in de bodem beland. Volgens een woordvoextler is daarbij het grondwater niet vervuild. DSM heeft de bodemverontreiging gemeld bij de provincie Limburg. In overleg met de provincie wordt bekeken hoe de vervuiling het best opgeruimd kan worden. De benzinelekkage, dicht in de buurt van de DSM-gashaveninUrmond, is het derde geval van bodemverontreiniging in een reeks. Tot februari 1996 lek te door een scheurtje in een ondergrondse leiding400.000 liter benzeen in de bodem. Bij de ACN-fabriek lekte in 1993 20.000 liter aceton weg. Deze bedrijfsongelukken kwamen pas vori ge maand in de openbaarheid. ANP SPIJKENISSE - In de Spijkenisser scholengemeenschap Blaise Pascal gaat vandaag de 'huiskamer' open. Het betreft een experiment om leerlingen in de pauzes, tussenuren en na schooltijd binnen de school te houden. In de multifunctionele verblijfs- en ontmoetingsruimte (agox-a) kunnen de leerlingen leren, eten, drinken en ontspannen. In de agora bevinden zich een interactief studie-eiland met cd-I, cd-ROM en Internet-faciliteiten, een comfoi-tabele zit hoek met. televisie, een gi'and-caféhoek, een leestafel met een uitgebreid assortiment bladen en diverse spelmogelijkheden. Volgens rector J. van Pelt van de Blaise Pascal wil zijn school met cle agox-a de scholieren begeleiden in het leren en hun zelf standigheid bevorderen. ANP HILVERSUM - De Nedei'landse Edsilia Rombley heeft zater dag de Europese Soundmix Finale 1997 gewonnen. Ze eindig de als eerste met haar imitatie van Oleta Adams met het num mer 'I just had tot hear your voice'. Tweede en derde eindigden respectievelijk Spanje (Ray Chaxies) en Noorwegen (Sting). Winnares Rombley kx-eeg een beeld van de kunstenaar Ruurd Hallema en een bedrag van 25.000 dollar (bijna 50.000 gul den). In de internationale jury zaten namens Nedexiand Jaques D'Ancona en Ruth Jacott. ANP ROTTERDAM - Het nieuwe winkelhart van Rotterdam, Beursplein, heeft in Lissabon de belangrijkste Europese prijs op het gebied van nieuw ontwikkelde stads- en winkelcentx-a gewonnen. Beursplein, in Rottei'dam bekend als de 'koopgoot', loopt on der de Coolsingel door. Er is twee jaar aan gewerkt. Niet alleen is er een winkelstx-aat diep onder het maaiveld aange legd, ook zijn enkele grote wax-enhuizeix gex-enoveei'd of op nieuw gebouwd. Bovendien is het metrostation ingrijpend verbouwd. De totale kosten van het project bedragen 600 mil joen gulden. De jury prees de creatie van dit geheel nieuwe gebied, de hoge kwaliteit van de winkels en de smaakvolle architectuur ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het leek gisteren wel of er in Houtrusthallen een risicowedstrijd moest worden gespeeld. De Houtrustweg was volledig door ME afgesloten, containers zorgden voor een uiterste nauwe doorgang. En dat allemaal voor het Koerdi sche nieuwjaarsfeest. Ondanks de lange wachttijden die door de omvangiijke be veiligingsmaatregelen ont stonden, waren de meeste Koerdische ni eu wj aarvierders toch blij met de politie. „Zon der politie was ik hier met ge weest", zegt C. Zakholij, één van de organisatoren. In de hal trad de top van het Koerdische axdiestenbestand op. De ongeveer 5000 bezoe kers klapten en dansten fana tiek mee. Af en toe kwamen vanuit de tx-ibunes kleine groe pen in het groen geklede jon geren naai" beneden, politieke leuzexx scanderend. Ze beelden de strijd voor een onafhanke lijk Koerdistan uit. vanaf een spandoek kijkt de politiek lei der Abdullah Öcalan (PKK) de uit Nederland, België, Duits land en Frankrijk afkomstige Koerden lachend aan. Het spektakel, dat tot acht uur 's avonds duurde, is live uitge zonden door de Koerdische tv- De bezoekers van de Houtrusthallen moeten zich onderwerpen aan strenge veiligheidscontroles. foto Marcel Antonisse/ANP zender Med TV. Intussen brengt de ME de tijd buiten al volleyballend door. De politie blikt tevreden terug. „De be doeling was dat het feest kon doorgaan om zo bij te dragen aan normalisatie van de ver houdingen tussexx Koerden en Turken. Wij hopen dat die op zet geslaagd is", aldus een zegsvrouwé van de politie. ANP yan onze verslaggevers J Mare Peeperkorn enWilco Dekker OEN HAAG - Iedereen gaat er volgend jaar in koopkracht op vooruit. Met deze belofte sloot premier Kok zaterdag 'tevre- den' de eerste overlegronde over de begroting van het verkie- lingsjaar 1998 af. De regerings- 1 partijen zijn bijna euforisch i over de plannen waarin zo'n vijf miljard gulden wordt uitgetrok- ken voor de gezondheidszorg, liet AOW-fonds, lagere lasten voor de burger, armoedebestrij- 1 ding en het onderwijs. De vier grote partijen in de Tweede Kamer hebben ronduit enthousiast gereageerd. Dat «old ook voor de grootste oppo- litiepartij het CDA Werkge versorganisatie VNO-NCW is blij met de verdere lastenver- ichting. Premier Kok ontkende dat deze .begroting vol cadeautjes zit om dat er volgend jaar verkiezingen zijn. Kok: „Dat zou dom zijn. De burger laat zich niet paaien met doorzichtige gebaren. Lasten verlichting is geen feestpakket. Het is een 'formule om Neder land op de eerste bank in Euro pa te zetten bij het scheppen van iverk." De premier betitelde de begroting voor 1998 als 'sober, nuchter en x'ealistisch'. Zorg Hoewel precieze bedragen pas in augustus bekend wox'den, staan de hoofdlijnen na dit weekeinde vast. Minister Borst (volksgezondheid) en haar staatssecretax-is Terpstra krij gen bijna één miljard extra. Cir ca 360 miljoen daarvan is Illegalen zitten te lang vast HILVERSUM - Illegalen en uit geprocedeerde asielzoekers zit- Icn vaak te lang vast voordat ze ivorden uitgezet. Dat vindt hoofddocent straf recht aan de Universiteit Bra bant Van Kalmthout. Drie maanden is wat hem betreft het maximum. Van Kalmthout pleit ervoor dat de rechter sneller uit zoekt of de illegaal of asielzoe ker terecht gevangen is gezet. „Een beschaafde natie moet die vreemdelingen gedogen." ANP ivan onze redactie binnenland EINDHOVEN - Philips-presi dent Cor Boonstra blijft zwaai en met het saneringsmes. Onder de naam OCOO (Other Costs of Organisation) is binnen het electronicaconcern een nieuwe bezuinigingsoperatie van start gegaan, waarbij alle kosten te gen het licht worden gehouden die niet direct aan één bepaald product zijn gerelateerd. Alle uitgaven voor onder meer buisvesting, x'eiskosten, uit- i zendkrachten, distributie en kantoorkosten worden hierbij 'nauwkeurig bekeken. Een wooi'dvoerder van Philips be vestigde zaterdag het bestaan van het OCOO-project, maar i wilde hierover geen details j kwijt, Woensdag px'esenteert de i electronicagigant de cijfers over de eerste drie maanden van (Advertentie) IJSBERGSALADE OF GEMENGDE SALADE 200 gram li® KOTELETTO'S Cl 5Jtuks van 785" J9 KRENTENBOLLEN üQQ zak 4 stuks vanjL69" 4r Ainbiedingen geldig van ma. 21 t/mwo.23 april 1997 A&P Services BV. tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS t bestemd voor de gehandicap tenzorg, de thuiszorg en de hulp voor ouderen. Premier Kok sprak van 'een krachtige aanval op de wachtlijsten'. Ook komt er extra geld om het kunstgebit weer via het zieken fonds te vergoeden, en om de sa larissen van het verplegend per soneel te verbeteren. Ook minister Melkert (Sociale Zaken) slaagde er in een flink deel van zijn wensen te verzilve ren. Zo komt er dit jaar nog een koopkrachttoeslag voor de mi- rxima: vijftig gulden voor alleen staanden, honderd voor gezin nen. Bejaarden kunnen al per 1 juli rekenen op een belasting voordeel van enkele tientjes per maand, Om de armoede te bestlij den wordt het budget voor de bijzondere bijstand met 300 miljoen verhoogd. Ook de kin derbijslag gaat met honderd miljoen omhoog. Eenzelfde be drag komt beschikbaar voor de naschoolse kindei'opvang. Het kabinet trekt verder nog dit j aar 2 7 0 milj oen uit om al in au gustus een begin te maken met kleinere klassen op de basis school. Daardoor kunnen bijna drieduizend extra docenten worden aangesteld. AOW Om de oudedagsvoorziening in de volgende eeuw veilig te stel len, stopt het kabinet volgend jaar anderhalf miljard in het AOW-fonds. Afhankelijk van 's lands financiën wordt dit jaar al met 750 miljoen begonnen. Minimumloners worden in 1998 weer goedkoper voor de werk gever. Het kabinet vexiaagt de premies en belastingen met een kleine driehondex'd miljoen. Daarnaast wordt de belasting aftrek voor alle werkenden (ar beidskostenforfait) verhoogd, wat de staat eveneens driehon derd miljoen kost. De burger krijgt meer lasten verlichting. Het rijk geeft drie hondex'd milj oen aan gemeenten om lokale belastingen te verla gen. Per huishouden is dat een voordeel van zo'n vijftig gulden per jaax'. De inkomensgx'ens van de eerste belastingschijf wordt verhoogd, zodat mensen langer het laagste tarief betalen, Bo vendien gaan de WW-premies voor werknemers en werkge vers met 700 miljoen omlaag. GPD 1997. De nieuwe bezuinigings ronde in Eindhoven is geba seerd op een rapport van advies- bux'eau Booz-Allen Hamilton, waax'uit blijkt dat de ovex'ige kosten met 20 procent omlaag zouden kunnen. De raad van be stuur zou zichzelf een kostenre ductie van 12,5 px'ocent ten doel hebben gesteld, wat neex'komt op een besparing van ƒ1,3 mil jard. De verschillende afdelingen van Philips moeten voortaan meer gezamenlijk inkopen bij dezelf de levex'anciex's, zodat ze scher- pere prijzen kunnen bedingen. Ook zou het aantal leveranciers omlaag moeten worden terug gebracht. De jongste grootscheepse kos- tensanering is onderdeel van een plan van zeven stappen, waarin Boonstra zijn concern weer gezond wil krijgen. De topman wil toe naar een plattex'e organisatie, die is opgedeeld in 100 business-units. Daarnaast blijft de opvolger van Timmer hameren op het af stoten van verliesgevende acti viteiten, de zogenoemde 'bleeders'. In het eerste halfjaar van zijn bewind heeft Boonstra al achttien grotere en kleinere bedrijfsonderdelen afgestoten, terwijl er nog dertien vex'kopen op zijn lijst staan. Eind vorige maand was het de beux*t aan de PCB-groep (printplaten), on derdeel van dochterbedrijf Plastic Metalwai'e Factox'ies (PMF), dat op termijn ook wordt afgestoten. ANP DEN HAAG - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) en de Militaire Inlichtingendienst (MID) worden mogelijk ook in het buitenland actief. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat mo menteel bij de Raad van State ligt. Het hoofd van de Rijksvooi'lich- tingsdienst, E. Bx-ouwers, heeft dit desgevraagd bevestigd. Wat de BVD precies voor informatie in het buitenland zoekt, kon Brouwers zaterdag niet zeggen. ANP van onze verslaggever Peter de Knegt EINDHOVEN - De nabestaan den van de Hercules-ramp krij gen binnenkort antwoord op alle vragen die nu nog leven. Duidelijk zal worden waarom het vijfentwintig minuten heeft geduurd voordat hulpverleners het toestel in konden. Dat zegt voormalig brandweercomman dant W. Kappert. „Het zal altijd pijn blijven doen, maar als wij ons verhaal hebben verteld, zal er heel anders over ons optreden worden gedacht dan tot nu toe. Er zal heel veel duidelijk worden en het zal de mensen gex-uststellen", meent Kappert. De nabestaanden zullen volle dig wox'den geïnformeerd dooi de op non-actief gezette brand weercommandant, comman dant van de luchtmachtbasis Welschap en de verkeersleider. De drie zijn blij met het justiti eel ondex-zoek naar hun optre den. Volgens hen zal de waar- heid hen vrijpleiten van de beschuldigingen. Bij de ramp op 15 juli vorig jaar kwamen 34 mensen om het leven. „We zijn er dix-ect na de crash voor ge gaan en er zijn door ons wel de gelijk divei'se pogingen gedaan om binnen te komen," aldus Kappert. De aan de kant gezette brand weercommandant zegt niet te begx-ijpen waarom al in oktober, toen een eerste voox'lopige rap port wei'd gepx-esenteei'd, de conclusie is getx'okken dat zij fout waren. Toen al werd beslo ten de di'ie verantwoordelijke chefs uit hun functie te zetten. „Waarom hebben ze niet het eindrappoi't afgewacht? Nu konden ze niet meer texoxg." Kappert beweert dat hij en zijn collega's 'monddood' zijn ge maakt door de luchtmacht. Maar zeer binnenkort steken de drie, samen met de advocaten en de militaix'e bonden die hen steunen, 'de koppen bij elkaar'. „Het contact verloopt nu moei lijk omdat er een in Italië zit en de ander in België, maar we ko men binnenkort met de waar heid naar buiten." Problemen Naast het justitiële onderzoek in Nederland, loopt ook in Bel gië een gerechtelijk onderzoek naar de Hex-cules-x-amp. Uit de voorlopige resultaten van het onderzoek zou blijken dat voor de twaalf Belgische Hercules sen maar zes gezagvoex-ders be schikbaar waren. Volgens C. Louis, voormalig vi- ce-voox'zitter van de Belgische vereniging voor militaire be- roepsvliegex-s, is dat ook de re den waarom de Hercules wex'd gevlogen door een jonge boord- commandant en een onervai'en copiloot. Volgens Louis maakt dat rapport ook duidelijk dat er tijdens de opleiding al proble men waren met de copiloot van het verongelukte toestel. Hij zóu weinig zin hebben gehad om een Hercules te vliegen en maar net voldoende cijfers hebben behaald. De landingsprocedures zijn na de ramp in België aangepast. Bij botsingen met vogels mogen de piloten bij een landing niet meer dooi'starten. In Eindhoven komt vanavond tijdens een raadsvergadeiing de rol van de Eindhovense loco burgemeester W. van Zon aan de orde. GPD maandag 21 april 1997 van onze redactie binnenland HILVARENBEEK - De Bra bantse gemeente Hilvarenbeek gaat op korte termijn jacht ma ken op alle zwerfkatten in het buitengebied. Op verzoek van varkensboeren in de gemeente worden de katten afgeschoten. De boeren vrezen dat de katten varkenspest verspreiden. Sinds vorige week geldt voor een deel van Hilvarenbeek een vei-voei'sverbod als gevolg van een pestgeval in het nabij gele gen Baai'le-Nassau. Het gaat vermoedelijk óm enke le tientallen katten. De komen- Uitgever: W. F, de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde- verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. (0115)568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380, Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. de week begint het afschieten door de plaatselijke jagersver eniging. Volgens burgemeester B. Straatsma van Hilvarenbeek staat de Jagerswet het toe dat zwex'fkatten buiten de bebouw de kom worden afgeschoten. Om te voorkomen dat 'gewone' katten per ongeluk worden doodgeschoten, heeft de Hilva- renbeekse burgemeester alle in- wonei's gevraagd hun huisdie- ren in het buitengebied zoveel mogelijk aan te lijnen of binnen te houden. Zaterdag stuitte het ministerie van Landbouw op viernieuwe besmette bedrijven. ANP Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrij dag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm: minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade Nederland BV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3