dans Netanyahu ontspringt Tweede Kamer ziet belasten van koerswinsten wel zitten Asbest vrij bij brand in bedrijf Cadzand 4 WEKEN Philips weg uit Madurodam W' Krajicek ap èpt' l vijfde van de wereld LMb 15 premier Klant betaalt te veel voor vliegtickets Bulgaren vieren stembuszege DELTA verkleint zeggenschap Warm onthaal in derby Brand legt deel Kalmthoutse heide in de as Kwallen op Frans strand VOOR 15,00 JA, ik wil: Autoloos weekeinde voor vervangen van gulden door euro Doelman-Pel krijgt plaats in CDA-top Justitie Israël heeft te weinig bewijzen voor corruptie van Albanië loopt uit voor monarchie later, soms met grote winst, on belast worden verkocht. De pre mier sprak in dat verband van 'een beetje exhibitionistische neigingen, die niet verstandig zijn omdat werknemers loon matiging wordt voorgehouden'. Kok wil zijn plan verder ont wikkeld zien in de studie naar het belastingstelsel voor de 21- ste eeuw, die PvdA-staatssecre- taris Vermeend en WD-minis- ter Zalm (Financiën) deze zo mer presenteren. Daarbij blijft wat Kok betreft de kleine beleg ger buiten schot. „Dit is voor mij een feest", aldus DEN HAAG - De sanerings drift van het elektronicacon cern Philips lijkt geen gren zen te kennen. Nadat het bedrijf de afgelo pen maanden al diverse bedrijfsonderdelen afstoot te, verdwijnt het binnenkort ook-uit Madurodam. Philips zegt geen geld meer over te hebben voor deze vorm van sponsoring. PvdA-woordvoex'der Van dei- Ploeg, die al langer aast op con structies met beleggingsfond sen om het betalen van belasting te vermijden. Via een'mooie uit ruil tussen links en rechts' is de PvdA'er bereid de belasting op rente, dividend en vermogen wat te verlagen. Koersverliezen Ook D66 vindt het vreemd inko men uit arbeid flink te belasten en inkomen uit koerswinsten niet. Het CDA, dat nog bezig is met een fiscale notitie, is wel po sitief, maar wijst op praktische Waar onlangs nog de PSV- spelers over het miniveld holden van het Philipsstadi- on, zijn nu spelertjes in Ajax- tenue te zien in een omge bouwd 'Madurodam-stadi- on', Om het nieuwe Philips- stadion na te bouwen in Madurodam, zou het bedrijf 150*000 gulden hebben moe ten neertellen. Dat vindt Phi lips te gortig worden. GPD problemen. „Wat doe je bijvoor beeld met koersverliezen", vraagt financieel specialist Terpstra zich af. Volgens VVD-woordvoerder Hoogervorst is het belasten van de groei van het vermogen in het buitenland vaak een drama, omdat bijvoorbeeld ook belas ting betaald moet worden als het huis met winst verkocht wordt. „Daar moeten we echt niet aan beginnen." Met de mil joenen-opties van managers is de liberaal echter ook niet ge lukkig. WD-minister Zalm en partijleider Bolkestein reageer den het afgelopen weekeinde te rughoudend, Zij willen eerst na dere uitleg van Kok. Volgens de werkgevers hebben managers alleen maar grote winsten kunnen maken omdat de beurskoersen de afgelopen jaren flink zijn opgelopen. Vol gens VNO/NCW zijn Koks plan nen 'vaag en schimmig' en is met de optieregeling op zich niets mis. De belastingadviseurs vre zen op hun beurt een nieuwe be- lastingvlucht als Koks plan doorgaat. Ook zouden de mana gers vanwege de nieuwe belas ting gewoon nog meer opties krijgen. GPD Zonnig Vanochtend nog een enkele mistbank, verder zonnig, 's middags stapelwol ken. Omstreeks 10 graden. Een zwak ke tot matige veranderlijke wind. dreigementen zijngebruikt. Ge luidsbandjes met het bewijs daarvan, die volgens Avi-Jit- schak bestaan, zijn nooit gevon den. Rubinstein achtte het mo gelijk dat ze in de loop van het onderzoek zijn verdonkere maand. In ieder geval is er geen hard be wijs dat Netanyahu is gezwicht voor afpersing, zoals het televi siejournaal heeft gesuggereerd. Omdat de bandjes niet bestaan of zijn verdwenen, is ook niet te bewijzen dat Bar-On - die al 24 uur na zijn benoeming onder druk aftrad - Deri bepaalde gunsten heeft beloofd. Daarom is ook zijn dossier gesloten. Deri zelf krijgt nog een kans zich te verdedigen in een hoor zitting. Maar uit wat Rubinstein over de Shas-leider te berde bracht, mag worden afgeleid dat de laatste zo goed als zeker voor de rechter zal moeten ver schijnen. Volgens de procureur- generaal is gebleken dat Deri zijn politieke macht heeft mis bruikt om persoonlijke belan gen te behartigen en daarvoor zou voldoende bewijs beschik baar zijn. Groot onrecht Shas-aanhangers gingen gister avond de straat op om te beto gen tegen wat ze beschouwen als een groot onrecht dat hun politieke leider is aangedaan. Ze hebben aangekondigd dat hij niet het enige slachtoffer zal zijn van de Bar-On-affaire. De oppositie vindt in de kritiek van het openbaar ministerie op Netanyahu voldoende aanlei ding om aan te dringen op het aftreden van de premier en diens regering. De Arbeiders partij drong aan op nieuwe ver kiezingen. GPD zie ook pagina 5 DEN HAAG - Reisorganisaties en luchtvaartmaatschappijen moeten niet langer de brand stoftoeslag op vliegtickets voor het zomerseizoen in rekening brengen. De toeslag is eind 1996 ingevoerd wegens de fors geste gen kerosineprijs maar die is in middels weer gedaald tot onder het niveau van begin 1996. Dat verklaarde de Consumen tenbond gisteren in het televi sieprogramma Ook dat nog. Volgens de bond betalen hon derdduizenden vliegreizigers dit seizoen ten om-echte twintig tot vijftig gulden te veel voor hun ticket. De bond vindt dat klanten die al hebben betaald de toeslag terug moeten krijgen. In de contracten die luchtvaart maatschappijen afsluiten met reisorganisatoren is bepaald dat brandstofstij gingen mogen worden doorberekend in de tic ketprijs. ANP Aanhangers van de oppositie in Bulgarije'vieren de overwin ning van de SDS, die bij de verkiezingen van afgelopen zater dag de absolute meerderheid in het parlement be haalde. De regerende Socialistische Partij zag het PI zeteltal gehalveerd. DELTA Nutsbedrijven wil dat de aandeelhouders (provincie en gemeenten) de onderneming voortaan niet meer kunnen dwingen een deel van de gemaakte winst aan de ge bruikers terug te geven. De directie en raad van com missarissen willen daarvoor de statuten wijzigen. 40e jaargang no. 94 naandag 21 april 1997 osse nummers 1,75 Voor twee Zeeuwse clubs in de hoofdklasse van het zaterdag voetbal dreigt het seizoen slecht af te lopen. Veere verloor op nieuw (0-1en kan degradatie bijna niet meer ontlopen. Kloe- tinge stelde teleur in de derby tegen Hoek (3-1). De Bevelandse ploeg werd warm onthaald. Het doel van ~V IJ Peter Noordijke was ingepakt met toiletpapier. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19 en 20 van onze verslaggever Marcel Modde CADZAND - Een uitslaande brand bij het constructiebedrijf Trako in Cadzand heeft zater dagochtend voor zeker een half miljoen gulden schade aange richt. Het vuur vernielde een groot deel van een productiehal waar velgen van tractoren wor den gemaakt. Daarbij kwamen asbestdeeltjes vrij. De milieu afdeling van de gemeente Oost burg heeft een gebied van vijftig meter rond de loods aan de Ma- riastraat afgezet. De versper ring wordt vandaag opgeruimd. Pal naast de loods die door het vuur werd getroffen, staat de productiehal waar Trako voor Prolion melkrobots maakt. Door snel ingrijpen van de brandweerkorpsen uit Cadzand en Oostburg kon worden voor komen dat het vuur oversloeg. „Ze hadden het geluk dat de brandweerkazerne op nog geen tweehonderd meter afstand van het bedrijf staat en dat het 's ochtends gebeurde, zodat alle mannen gewoon thuis waren", aldus postcommandant J. Jan- sens. „Binnen vier minuten wa ren we ter plekke. Had het lan ger geduurd, dan was de schade zeker veel groter geweest." De brand brak even voor half zeven 's ochtends uit. Jansens vermoedt dat de oorzaak ligt in een technische storing van de electronische gaskachel die aan het plafond hing. De technische recherche stelt een onderzoek in. Het vuur veroorzaakte een hevi ge rookontwikkeling. Door de hitte knapten de'' golfplaten dakbedekking waarin asbest was verwerkt. De harde wind blies de kankerverwekkende PUTTE - In het natuurgebied Kalmthoutse heide is gisteren een oppervlak van tussen de 50 en 75 hectaren in vlammen op gegaan. De brand woedde dichtbij de Nederlandse grens. Zeven Belgische en drie Neder landse korpsen, samen 160 brandweerlieden, hebben het vuur bestreden. Twee 17-jarige Belgische jongens hebben be kend het vuur aangestoken te hebben. Ook tweede Paasdag en in april vorig jaar werd het ge bied door brand geplaagd. ANP ST. BREVIN-LES PINS - Werknemers van de gemeente St. Brevin-les-Pins ruimen de enorme kwallen op die de laatste dagen op het strand zijn aangespoeld. Door de bijzondere weersomstandigheden liggen de stranden aan de Atlantische kust bij Nantes bezaaid met deze dieren. foto Frank Perry/EPA van onze verslaggever Wilco Dekker DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is positief over het plan van premier Kok om grote koerswinsten op aan delen en zogeheten opties te be lasten. PvdA en D66 zijn rond uit voor, het CDA wil erover meedenken. Alleen de VVD is, evenals de werkgevers, tegen zo'n 'vermogensaanwas-belas- ting'. Wel zijn de liberalen bereid iets te doen aan de miljoenen win sten die managers onbelast ma ken met hun aandelenopties. Kok stelde afgelopen vrijdag avond voor, in ruil voor een forse verlaging van de bestaande ver mogensbelasting, grote koers winsten op aandelen te gaan belasten. Met name de optiere gelingen voor de top van het be drijfsleven zijn hem een doorn in het. oog. Met die opties (aandelen in het bedrijf die later verzilverd kun nen worden) hebben managers de afgelopen jaren fiscaal vrij wel ongehinderd grote bedra gen kunnen verdienen. Ze moe ten, als ze de opties krijgen, 7,5 procent belasting betalen. Maar de aandelen kunnen dan jaren stofdeeltjes het achterliggende veld in, waardoor extra maatre gelen moesten worden geno men, aldus Jansens. Binnen drie kwartier blussen was de brand onder controle. De brandweer is enkele uren bezig geweest met nablussen. Later in de middag begon de puinhoop op een aan tal plekken weer wat te smeu len. Hoe lang het duurt voordat Trako de productie hervat en hoe groot de schade is, was gis teren nog onduidelijk. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Straat: Plaats; Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant DEN HAAG - Het CDA krijgt een vrouw in de top van de Tweede Kamer fractie. Ali Doelman-Pel wordt morgen voorgedra gen als vice-voorzitter van de CDA-fractie, ach ter de nieuwe leider Jaap de Hoop Scheffer. Met deze voordracht wordt voldaan aan de wens een protestant te be noemen achter de katho lieke partijleider. Verder verlangde de fractie dat een vrouw de nummer twee zou worden. De be noeming van Doelman- Pel geldt overigens slechts voor een jaar, omdat na de verkiezingen van mei 1998 weer een nieuw CDA-fractiebestuur wordt gekozen. Doelman- Pel (64) verlaat de fractie na de stembusstrijd. Afgelopen weekend heb ben De Hoop Scheffer en de CD A-partijvoorzitter Helgers verklaard dat ze volledig op één lijn zitten over de vernieuwing van de CDA-Kamerfractie. Oud-gedienden als Wim Mateman en Ad Lansink accepteren niet dat ze vol gend jaar plaats moeten maken voor nieuwe kan didaten. Ook Bukman, nu Kamervoorzitter, weigert het veld te ruimen. Partijvoorzitter Helgers vindt dat Mateman en Lansink 'zichzelf en de. partij' schaden met hun openlijke protest. Maar hij kan begrip opbrengen voor de emoties die vrij komen als mensen na achttien of twintig jaar op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst worden gezet. GPD van onze redactie binnenland BIJSWIJK - Er komt mogelijk een autoloze zondag of een au tovrij weekeinde als in 2002 het nuntgeld in Nederland wordt vervangen door euro-munten. De autoloze zondag is een van (ie scenario's waarmee de Ne- erlandse Munt zich voorbe reidt op de grootste logistieke operatie in zijn geschiedenis. Op dit moment zijn er in Neder land ongeveer 250 geldwagens, die de 1,5 miljard munten met een gezamenlijk gewicht van 10.000 ton in 40 dagen zouden mimen vervoeren. De kluis- ruimte bij banken en bedrijven is echter niet voldoende voor de euro's èn de guldens. «olgens muntmeester Van Draanen zou het veiliger en goedkoper kunnen zijn om het vervoer in kortere tij d te realise ren. „De kosten om transporten twee maanden lang te beveili gen zijn aanzienlijk. Maar er kleven ook bezwaren aan een autoloze zondag." De werkgroep waar Van Draan en zitting in heeft en Financiën denken er ook over om het leger in te schakelen bij de omwis- seloperatie. „Als je overal de fensie en politie hebt, en liefst helikopters, zouden we door snee trucks kunnen inzetten." Hij moet ook wat bedenken voor het verwerken van de 2,5 mil jard overbodige guldens. De Munt moet 14.000 ton nikkel en zink verkopen zonder dat dit de metaalmarkt verstoort. ANP Enthousiaste Albanezen zijn in een boom geklommen om te luisteren naar hun 'koning' Leka. foto Jerry Lampen/RTR van onze redactie buitenland DÜRRES - De Albanezen lopen uit voor hun aspirant-koning Leka, die de monarchie ziet als de beste garantie voor een stabiel en ver enigd Albanië. Vooralsnog moet de internationale troepen macht Alba er voor zorgen dat Albanezen vei lig over straat kunnen en aan de noodzakelijke levensbehoeften kunnen komen. Medewerkers van het Wereld Voedsel Programma van de VN begonnen dit weekeinde in de Albanese haven stad Dürres voorraden meel, bonen en olie uit te delen aan vertegenwoordigers van weeshui zen, bejaarden- en gehandicaptencentra. De door Italië geleide troepenmacht ziet toe op de distributie, het transport naar steden en dorpen heeft plaats zonder beschei'ming. Sommige militairen zagen de afgelopen dagen tot him verbazing dat onder de Albanese be volking nauwelijks gebrek is aan voedsel. Maar de hulp is voor de weeshuizen en bejaar dencentra zeer welkomAFP/RTR van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De benoeming van Roni Bar-On tot pro cureur-generaal van Isra el is tot stand gekomen in 'een ongezonde sfeer', maar er is onvoldoende bewijs om premier Ne tanyahu voor de rechter te brengen. Hetzelfde gaat op voor minister van Justitie Hanegbi. De leider van de x'eligieuze pax'tij Shas, Arie Deri, zal waarschijnlijk wèl worden vervolgd en tegen Netanyahu's naaste medewer ker Avigdor Lieberman wordt het'onderzoek voordgezet. Dat is de conclusie van het Israëlische openbaar ministerie na hetpoli- tie-onderzoek in de geruchtma kende Bar-On-affaire. De poli tie had eerder aanbevolen alle vier voor de rechter te bx'engen. Netanyahu heeft gisteravond in een televisietoespraak zijn spijt betuigd over gemaakte beoor delingsfouten. „Maar uiteinde lijk heb ik geen misdaad begaan en de procxxreux-generaal heeft dat bevestigd." Daarna ging hij over tot een tegenaanval, waar in hij zichzelf afschildex-de als slachtoffer van een complot van media en oppositie om het kabi net ten val te brengen. Procxxreux-generaal Rubinstein zei gisteren dat hij de conclusies van het openbaar ministerie volledig onderschrijft. Die con clusies zijn allesbehalve volle dig, vooral omdat ze groten deels steunen op het getuigenis van advocaat Avi-Jitschak, zelf belanghebbende. Avi-Jitschak was destijds de verdediger van Deri, die al tex'eeht staat in an dere fraude-zaken. Plet was opmerkelijk, zei Rubin stein, dat alle getuigen - met in begrip van Netanyahu - bleken te zijn vergeten wie de naam Bar-On het eerst heeft genoemd. Volgens de Israëlische televisie werd Bar-On naar voren ge schoven door Deri, die de in druk zou hebben gekregen dat deze na diens benoeming bereid was zijn lopende rechtszaak met een sisser te doen aflopen. Hij zou hebben gedreigd Shas tegen de terugtrekking uit Hebron te laten stemmen als Netanyahu zou weigeren. Volgens Rubinstein is er 'reden te geloven' dat de premier Bar- On heeft benoemd 'om Deri een plezier- te doen'. Maar het is rxiet duidelijk geworden of daarbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1