Rappe Castro sluw naar winst Sparta gooit Roks voor de leeuwen Deceptie brengt Van Vlaanderen niet van zijn stuk Feyenoord houdt open huis in Kuip Blessures bij Ajax vallen reuze mee Marathonlopers realiseren toptijden op vernieuwd parkoers in Rotterdam Rellen in Warschau en Lokeren van onze verslaggever Pim van Esschoten ROTTERDAM - Jos Hermens probeerde het met een grap je: „Toch iets van een jet lag." Ook bij Bert van Vlaan deren zelf was de grimas van z'n laatste kilometers voor het uitstappen al snel weer ingeruild voor die relative rende glimlach: „Misschien is het toch niet echt goed ge weest." Maa r achter die fa cade moest hij toch de pijn voelen van wéér een mislukte marathon. „Natuurlijk baal ik." En dat was alles. Er vlogen geen schoenen door de hotelka mer, geen deur werd dichtge slagen. „Wat heeft dat voor zin? Het is niet anders. Ik kan hier wel een potje zitten jan ken, maar daar schiet je niks mee op." De teleurstelling tekende zich halfweg af. De befaam de schuifpas brachten hem naar een tussentijd (1.05.27), weinig boven de geplande 1.05. Maar het bleek niet de basis voor een nieuw per soonlijk record, maar het be gin van de deceptie. De blik in z'n ogen kreeg in de kilo meters daarna langzaam iets wanhopigs. Jos Hermens: ,Het zag er niet uit, je kon het in z'n ogen zien." En op aan raden van zijn manager stap te Van Vlaanderen uit. Ba lend, teleurgesteld. Meer niet. Nooit meer Het WK van Athene heeft hij uit z'n hoofd gezet. Maar in Hamburg of Turijn wil hij alsnog profiteren van de we ken op Mexicaanse hoogte. Eén ding is zeker: nooit meer een dag na terugkeer en nooit meer in combinatie met een jetlag. „Nee natuurlijk niet. Maar het had ook goed kun nen gaan. Voor hetzelfde geld loop ik 2.08. Als je nooit iets probeert, kom je dat ook nooit te weten." Voor zover er 'wetten' rond hoogtestages bestaan, schrij ven die voor dat de eerste dag na de 'afdaling' zou kunnen, maar veiliger is twee a drie weken later. Maar Van Vlaanderen koos ook voor de late terugkeer vanwege de rust in Mexico. Om de drukte van de media in Nederland te ontlopen. Hij had het tevoren met trainer Jon Wellerdieck en Jos Hermens besproken. Moet kunnen, was z'n con clusie. Jos Hermens, achter af: „Die jongen weet precies wat 'ie wil. Of ik het hem heb afgeraden? Nou, we hebben het er even over gehad. Zou je dit wel doen, Bert? Maar hij was zo overtuigd." Van Vlaanderen: „Zaterdag avond. 's ochtends nog, voel de ik me zó sterk. De benen waren goed, voelde me zo fit. Kom maar op, dacht ik." Maar halfweg was het ineens over. „Ik kreeg last van sui zende oren, kreeg hoofdpijn. Ik kwam zonder zuurstof te zitten, Daarvoor was ik toch naar Mexico gegaan, voor extra zuurstof, maar ik liep te hijgen als een paard. Het was alles bij elkaar een beetj e te veel van het goede. Nou ja, van het slechte dan. Maar goed, ik heb 't geprobeerd. Kans dat het zou mislukken was aanwezig, dat wist ik." Door het uitvallen van Van Vlaanderen werd Aart Stig- ter op 40-jarige leeftijd de eerste atleet met een Neder lands paspoort bij de man nen van de zeventiende ma rathon van Rotterdam. De sportinstrueteur uit Doom, lid van Hellas, eindigde als zestiende. GPD Rotterdammers laten punten liggen van onze sportredactie ROTTERDAM .- Feyenoord strompelt naar het einde van de competitie. De ogenschijnlijke titelkandidaat kampt in de be slissende fase met een vorm- en identiteitscrisis. De ploeg van trainer Arie Haan heeft geen ziel, geen hart en geen gezicht meer. In de voorgaande duels met Vi tesse (0-0) en Willem II (2-0 winst) kondigde het Rotterdam se verval zich al aan. Maar For- turia, dit seizoen toch al sterk in uitwedstrijden, legde Feye noord zaterdagavond in de Kuip pas echt op de pijnbank. De felle Limburgers profiteerden knap van de vele zwakke plekken bij de thuisploeg, vooral in defen sief opzicht. Amusant Feyenoord, dat zes duels op rij de nul koesterde, hield op be schamende wijze open huis. Liefst vier keer moest doelman Ed de Goey zich gewonnen geven. Omdat ook de Rotter dammers vier treffers maakten, leverde het amusante doelpun- tenfestijn geen winnaar op: 4-4. Maar Feyenoord, dat driemaal een achterstand wegwerkte, was ongetwijfeld de grote ver liezer. In de race om de landstitel met PSV, dat met 5-0 won van De Graafschap, morste de num mer twee dure punten. Ronald Koeman, die als mach teloze libero soms <aen wanhopi ge indruk maakte, was zoals gebruikelijk nuchter in zijn commentaar. „Als je in de laat ste twee thuiswedstrijden niet wint, heb je geen recht van spre ken meer", concludeerde hij. „De uitslagen van PSV daaren tegen zijn indrukwekkend. Zij hebben nu de grootste kans op het kampioenschap." Schijnvertoning Haa n kon geen goede verklaring geven voor de schijnvertoning van Feyenoord. Met geen woord sprak hij over het falen van zijn verdedigers, ook niet na speci fieke vragen. Feyenoord had de remise volledig aan zichzelf te wijten. Bovendien mocht de thuisploeg niet klagen. De thuisploeg kreeg zelfs twee strafschoppen, waarvan specia list Koeman de eerste miste. Het Rotterdamse legioen keek met stijgende verbazing en er gernis naar Feyenoord. Boa- teng, Schuiteman en Fernando speelden als veredelde ama teurs. Ze dekten verkeerd en le den veel balverlies. Hun ploeg genoten deden het al niet veel beter. De vele misverstanden en blunders in de achterhoede dwong Fortuna ook min of meer zelf af. De Limburgers stoorden de Rotterdamse opbouw fel. De agressieve speelwijze leidde tot een groot aantal gevaarlijke counters. Drie keer kwam Fortuna op voorsprong via treffers van Jef frey (fout Vos), Paauwe (fout Schuiteman) en opnieuw Jef frey (fout Boateng). Sanchez, Vos en Koeman (van elf meter in de herkansing) maakten steeds gelijk. Sanchez leek Feyenoord alsnog onverdiend aan de zege te helpen. Maar na een struikel partij bij Tati kon Ricksen als nog simpel raak koppen: 4-4. Niet eerder dit seizoen scoorde Fortuna meer dan twee keer in een wedstrijd. Feyenoord - Fortuna Sittard 4-4 (2- 2). 2. Jeffrey 0-1,11. Sanchez 1-1,17. Paauwe 1-2, 45. Vos 2-2, 50. Jeffrey 2-3, 64. Koeman 3-3 (strafschop), 79. Sanchez 4-3, 84. Ricksen 4-4. Scheidsrechter: De Graaf. Toe- schomoers: 23.000. Gele kaart: Bur ke, Usta, Dirkx, Simons, Van Zwam (Fortuna). ANP zie ook pagina 14 WARSCHAU - Poolse voetbal supporters hebben zaterdag avond de binnenstad van War schau verbouwd. Na afloop van de stadsderby Polonia - Legia (1-1) raakten bij ongeregeldhe den 37 politiemensen gewond, van wie drie ernstig. Het Poolse tv-programma Pa norama toonde beelden, waar op hooligans slaags raakten met de politie. Zij sloegen met ban ken op de agenten in. Uit een warenhuis kwamen dikke rook pluimen, 76 Relschoppers wer den gearresteerd. Ook in Lokeren kwam het tot ongeregeldheden. Na het treffen in België tussen Lokeren - Lier- se SK (0-1) raakten negen agen ten gewond bij rellen tussen fans van Lokeren en de plaatse lijke politie. Volgens een politie woordvoerder bekogelden zo'n 100 supporters de ordehandha vers met stenen. Een politiewa gen werd zwaar toegetakeld. Belga/SID In het eerste half uur van de race duidde niets op een toptijd. Dis communicatie tussen de gang-, makers leidde kortstondig tot een samensmelting van de hoofdgroep met het tweede échelon. De lasten waren hoger dan de baten van de door de 'ha zen' geleverde inspanningen. Pas toen de gelouterde Tonnie Dirks zich met de regie ging be moeien en op kop begon te sleu ren, kreeg de 'sneltrein' vaart. Na 35 km leek zich een boeiende finale met Castro, Gomez (twee de), Korir (derde), Lopuyet (vierde) en Mekonnen (vijfde) aan te dienen. Met korte tempo versnellingen schudde de schier onuitputtelijke Castro zijn con currenten één voor één van zich af. „Ik heb vier maanden ge zwoegd voor deze marathon. Ik voelde me sterk. Sterk genoeg voor een snelle tijd. Postbeambte Van uitzonderlijke klasse is ook Tegla Loroupe. In het lopen van de Keniaanse part-time postbe ambte staat tomeloosheid ge graveerd. Eerzucht, ambitie. Gisteren zeeg de 24-jarige atle- tiekveelvraat na 2.22.07 uur naar het plaveisel op de Cool- singel en huilde vreugdetranen. Het hart jubelde. Met haar onvoorwaardelijke strijdlust attaqueerde Loroupe in de laatste kilometers nog het wereldrecord dat al twaalf jaar op naam staat van de Noorse Kristiansen (2.21.06). De aanval kwam te laat. „Ik ben te voor zichtig weggegaan. Dat is me opgebroken. Toch ben ik zeer te vreden. Ik loop dik vijf minuten onder mijn persoonlijk record. Volgend jaar hoop ik hier zeker het wereldrecord aan flarden te lopen," sprak Loroupe. GPD Ben Meziane is niet ontevreden met zesde stek ROTTERDAM - Rachid Ben Meziane uit Zierikzee is tijdens zijn officiële marathondebuut in Rotterdam als zesde Neder lander geëindigd. De 29-jarige Marokkaan met een Nederlands paspoort eindigde met 'gemeng de' gevoelens in een tijd van 2.28.27 uur. Voor een betere tijd - hij hoopte rond de 2.25 uur te finishen - .was het volgens Ben Meziane te koud. „De vooruitzichten vori ge week waren dat het veertien graden zou worden. Nou, het was volgens mij nog niet eens zeven graden. Tot de helft ging het goed en liep ik op het schema van 2.24 uur. Na de zevenen twintigste kilometer kreeg ik het moeilijk en sloeg de kou op mijn spieren. De laatste vijf ki lometer herstelde ik en kon nog wat mensen inhalen. Gezien het weer ben ik niet ontevreden met die tijd." Ben Meziane gaf in Rotterdam het startschot van een missie, die hem moet leiden naar Olym pische Spelen in 2000 in Sydney. Hij hoopt binnen drie jaar een gooi te kunnen doen naar Ma rokkaanse olympische limiet van 2.14.30 uur. van onze verslaggever Frans Dreissen ROTTERDAM - Aan de Poort van Europa vonden Domingos Castro en Tegla Loroupe de weg naar het atletiekwalhalla. De Portugees en de Keniaanse lie- len zich over de golven van ge not naar de overwinning in de vernieuwde Marathon Rotter dam voeren. Castro, rap in de benen en sluw van geest, rekende in de ultieme tilometer af met de debuteren de Spanj aard Alej andro Gomez. Hij finishte in een fabelachtige lijd: 2.07.51. Goed voor de iwaalfde plaats op de eeuwige ranglijst. Zo mogelijk nog in drukwekkender was de vex-rich- iing van Loroupe: 2.22.07, de vierde tijd ooit door een vrouw «elopen. Nationale records en persoon lijke toptijden. Zes mannen on der de 2'. 09 uur, drie vrouwen tinnen de 2.27 uur. Nimmer iverd in de Rotterdamse 'proces sie' door zoveel mensen zo snel jelopen. Met de komst van de Erasmusbrug - De Zwaan - in plaats van de steilere Willems brug heeft de marathon bedui dend aan snelheid gewonnen. Snelheid waarmee het prestigi euze duel met Londen in Neder lands voordeel beslecht. De overwinning van Domingos Castro, die net als Loroupe exact, een minuut en een tel ver wijderd bleef van het wereldre cord, was even dwaas als on voorspelbaar'. Pas op het laatste moment werd de tweelingbroer van Dionisio Castro gecontrac teerd. De inhalige manager van de Portugees vroeg volgens ra- ee-director Jos Hermens aan vankelijk een startgage van 70.000 dollar Uiteindelijk bleef va;n die eis weinig meer over. „Ik heb zelfs aangeboden om alles uit eigen zak te betalen. Ik wilde hoe dan ook in Rotterdam star ten," verbeet Castro de financi ële pijn. De vorstelijke winst- premie vei'goedde evenwel veel. „De tijd is veel belangrijker dan het geld.Met.2.07 kaniknugoed gaan oogsten." aldus de goed lachse atleet uit Lissabon. Domingos Castro. foto Dusan Vranic/AP van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax kan woensdag bijna op z'n sterkst beginnen aan de return tegen luventus. Alleen Patrick Klui- vert - herstellende van een knie operatie - is er niet bij. Winston Bogarde en Jari Litmanen zijn gewoon' van de partij, Tijjani Babangida is nog een vraagte ken. De blessures bij Aj ax vallen reuze mee. Vrijdagavond werden Bogarde Babangida tegen NEC van het veld gedragen. Coach Van .Gaal zei later dat Litmanen ook nog zwaar geblesseerd is. Bogarde heeft last van de enkel, fysiotherapeut Pim van Doi'd: „Het gewricht is een beetje ver zwikt. Dat is pijnlijk, niet ern- "j." Babangida voelt pijn aan de rechter knie. Van Dord: „Hij ishet enige twijfelgeval." En Litmanen had volgens Van Gaal al een week niet getraind door een blessure aan het scheenbeen. „Hij heeft erg veel njn", zei de coach vrijdag. Van lord: „Dat snap ik niet. Er is niks met Litmanen aan de hand. Hij heeft vrijdag zelfs gewoon gelopen." Bogarde en Babangi da zijn zaterdag en gisteren in tensief behandeld en zullen Vanmiddag met de groep mee reizen naar Turijn. iBij Juventus zijn Pessotto, Del Hero, Padovano en Torricelli - allen geblesseerd - nog steeds "iet van de paitij. Jugovic is ge schorst. Vieri, die zaterdag te gen Bologna teleurstelde, is vol- Benoeming van Van Gaal deze week verwacht van onze sportredactie BARCELONA - De loper ligt uit foor Louis van Gaal bij Barce lona. Hoewel voorzitter Nunez de komst van de scheidende Ajax- Ijainer nog niet met zoveel woorden bevestigde, was zijn Uitspraak na het gewonnen duel ®et Atletic de Bilbao (2-0) dui delijk. „Ik hoop dat we Louis ?an Gaal hier binnenkoi't kun- nen presenteren." Hel was de eerste keer dat de omstreden preses van Barcelona do naam van Van Gaal noemde. 1« Spanje wordt verwacht dat deze week, na het Europa-Cup- dnel met Fiorentina, het aan lokken van Van Gaal en Van der Eem officieel bekend zal wor- don gemaakt. GPD gens trainer Lippi niet zeker van zijn plaats. De uitblinker in de eerste wedstrijd tegen Ajax wordt wellicht vervangen door Amoruso. Veel zal dat niet uit maken, Amosuso scoorde in de Arena ook voor Juve. GPD Deelnemers aan de marathon van Rotterdam lopen over De Zwaan. foto Paul Vreeker/ANP Goldberger nam cocaïne WENEN - Skispringer Andreas Goldberger heeft voor de Oos tenrijkse televisie toegegeven cocaïne gesnoven te hebben. Hij gebruikte het middel één keer in een disco in Wenen. Goldberger werd al in verband gebracht met een onderzoek naar gebruik van cocaïne in Weense disco's. RTR Trainer uit Dreischor moet Rotterdammers voor degradatie behoeden van onze verslaggever Gerard Borgman TILBURG - Er zijn betere mo menten voor een vuurdoop denkbaar. Dolf Roks, de voet baltrainer uit het Schouwse Dreischor, moet Sparta iu het loodzware restant van de com petitie- behouden voor de ere divisie. Samen met de gewezen international Adri van Tigge len, neemt Roks de taken over van de teruggetreden oefen- meester Joop Brand. Zeven wedstrijden dobberen in het diepe, Roks heeft becijferd dat een oogst van zes punten toe reikend is voor klassebehoud. Zaterdagavond, na een draak van een degradatieduel bij Willem H, omarmde de tussen paus zijn eerste puntje: 1-1. Het zijn roerige tijden op Spangen. Sparta verkeert in degradatiegevaai', het gevolg van een tot dusver uitermate bewogen voetbaljaar. Blessu- relëed en vormcrisis (met name bij aanvalsleider Dennis de Nooijer) wierpen de club met de rijke traditie terug naar de gevarenzone. Trainer Henk ten Cate hield het in de winterstop al voor gezien, hij zwichtte voor een aanlokkelijk aanbod van Vitesse. Joop Brand nam tijdelijk plaats op de bank, maar vorige week gaf ook de interim-trainer er de brui aan. Zijn baan als docent van het cios vergde teveel tijd Voor het spannende competi- tieslot schoof het Rotterdamse bestuur Dolf Roks, trainer van het tweede elftal, en Adri van Tiggelen, trainer van de A- en B-jeugd, naai1 voren. Roks: „Ik ben hoof dver antwoordlij k, maar alles gebeurt in nauw overleg met Adri." Overigens zijn geen van beiden in het be zit van de vereiste papieren, zodat de bond waarschijnlijk slechts een rnaaxxd dispensatie verleent. „Daarna moeten we nog twee wedstrijden", weet Roks„ik kan me niet voorstel len dat de KNVB over zo'n kor te period.© moeilijk gaat doen. In ieder geval moeten we er maar voor zorgen dat Sparta' tegen die tijd veilig is." Veel druk Het tweetal wacht geen een voudige opgave, want het le gioen is verwend. Met Ajax, PSV en Feyenoord behoort Sparta tót het selecte gezel schap dat vanaf, de invoering van het betaalde voetbal onaf gebroken in de hoogste divisie uitkomt. Sparta en de eerste divisie? Dat vloekt als de hel. „Ik was ook liever voor het eerst hoofdtrainer geweest wanneer we al veilig waren, dan kun je lekker aan mooi en goed voetbal gaan werken", zegt Roks, die bij de hoofd macht op dezelfde manier te werk gaat als bij het tweede. „Alleen merk ik dat er nu enorm veel druk heerst x-ond- om Sparta. Er is veel belang stelling van de pers, daar moet ik wel even aan wennen. Maar ach, na een tijdje heb je dat on der de knie en schud je de stan- daai'dantwooi'den zo uit de mouw, haha." Hij mag dan onbekend zijn met het fenomeen media, met hef instituut Sparta is Roks dat ze ker xiiet. Na zijn stage voor het cios bleef de voonnalige voet baller van Zierikzee'hangen op Het Kasteel. ITij voorzag alle jeugdelftallen van oefenstof, werd coördinator van de ver maarde opleiding. „Ik zit hier alweer tien jaar"zegt hijalsof de langdurige liefde hem zelf enigszins verbaast. „Echte Spartanen zeggen dat je geen Spartaan bent wanneer je bij de club op de loonlijst staat, maar het gevoel is er. Naar alle waarschijnlijkheid zal Roks binnenkort dan ook een nieuwe verbintenis signe ren, die hem voor de komende jaren assistent-trainer maakt. „We zijn al mondeling tot een akkoord gekomen en moeten alleen nog over zaken als het salaris praten. Maar daar ko men we wel uit", aldus de Zeeuw, die net als Van Tiggelen slechts op het diploma Oefen- meester I kan bogen. „Onlangs heb ik testdagen voor toelating tot de cursus Coach Betaald Voetbal doorlopen. Ik hoop binnenkort toegelaten te wor den tot de cursus die volgend seizoen begint." Ambitieus Want ambitieus, dat is-ie ze ker. Kapotte achillespezen dwarsboomden zijn actieve loopbaan, maar als trainer groeienzijn aspiraties tot grote hoogten. „Mijn ambities liggen op het hoogste niveau. Ik heb Dolf Roks (midden) ontvangt de felicitaties van Willem Il-oefenmeester Jimmy Calderwood, nadat de Zeeuw met Sparta zijn eerste punt als hoofdtrainer heeft behaald. foto Van Eijndhoven de pech dat ik geen betaald voetbal-achtergrond bezit. Maar ik zie wel hoever mijn mogelijkheden reiken. Ik wil eerst dat diploma halen, wat daarna komt zien we wel." Hij doet volgend jaar zonder te genzin weer een stapje terug, wanneer Hans van der Zee (nu Volendam) hoofdtrainer zal zijn, „Met Hans en Adri, die voor een jaar heeft bijgete kend, zitten we dan met z'n drieën op het eerste." Voor voetbalminnend Neder land zal hij dan geen onbeken de meer zijn. Wanneer Roks met Sparta in de eredivisie blijft, heeft hij meteen een aar dig visitekaartje. Degradatie levei't evenwel een zwaile stempel op. Zo hard en onge nuanceerd redeneert de voet ballerij nou eenmaal. Weet ook Roks. ..Natuurlijk is mijn kostje ge kocht, wanneer we erin blij ven. Maar het bestuur heeft al gezegd dat ik niet. de schuld krijg, bij een eventuele degra datie. Daaiwoor is hier dit sei zoen teveel gebeurd. Hoe zeg je dat ook weer? Als je het: alge mene belang dient, komt het eigenbelang vanzelf. Als het goed gaat, pik je zelf je graan tje mee."En dus moet Sparta de komende weken punten pakken. Met achtereenvolgens Ajax, PSV, Volendam, Feye noord, Groningen en RKC geen al te eenvoudige klus, zo lijkt het. „De winst van vanavond is dat we als team hebben gevochten. Lijfsbehoud moet absoluut te doen zijn. Als het lukt, ben ik persoonlijk de koning te rijk. Nee, degradatie is absoluut onnodig. Ik wil er niet eens aan denken." Willem II - Sparta 1-1 (1-0). 38. Sa- nou 1-0, 48. Groenendijk 1-1. Scheidsrechter: Uilenberg. Aantal toeschouwers: 6500. Gele kaart: Deroeld Willem II), Marilia, Krijgsman, Groenendijk (Sparta).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13