Een fris blaadje van buiten 0 Gevarieerd Eenakterfestival lijdt wat aan bloedarmoede PZC Grap van de Tre4a9s is serieus geworden Jubilerend Porgy is bruisender dan ooit Aangename voorstelling van de Barbier van Sevilla zeeland 11 agenda kunst cultuur ïgMS maandag 21 april 1997 door Jacques Cats Je hoeft de daad niet te ac cepteren om met de dader om te gaan. Dat is een opmer king om even voor te gaan zit ten. En een wijle over na te den ken. Arjen Rolaff heeft 'm geplaatst. Hij coördineert het bezoek van vrijwilligers aan gedetineerden, die in het Mid delburgse Huis van Bewaring nooit iemand over de vloer krijgen. „Wat iemand ook ge daan heeft: het is een mede mens, die recht heeft op een luisterend oor", zo licht Rolaff zijn opmerking nader toe. Er genieten 144 personen een gedwongen verblijf in de nor te Middelburg. De helft daarvan krijgt nooit bezoek. Geen fami lie, geen vrienden, niks. Hoe dat komt kan op verschillende i manieren worden verklaard. Contacten met de buitenwacht kunnen zijn vervallen, omdat naasten zich van de persoon in kwestie hebben afgewend on der het motto: je bent crimi neel, dus slecht. En: ééns een boef, altijd een boef, zoals het opschrift van een ander stem pel luidt. Ook is het mogelijk J dat relaties zijn stukgelopen. Of iemand schaamt zich ervoor zijn familie in de bajes te ont vangen. En verder kan het zijn dat familie en bekenden in een ver buitenland wonen. Nood Nooit iemand van buiten te kunnen ontmoeten versterkt de psycho-sociale nood van personen die achter de plank zitten. Rolaff heeft een hekel aan het woord 'gedetineerde' omdat het zo stigmatiseert. Hij praat liever over 'de mensen binnen de inrichting' of 'zij die binnen zitten'. Maar een enkele keer noemt hij het beestje bij de naam als hij zegt: „Vierentwin tig uur per dag gaat voor een gedetineerde alles over de in richting. Om het verblijf wat dragelijker te maken voor de mensen is een fris blaadje van buiten zeer welkom. En dan bedoel ik daar geen jonge vrouw mee." Die bezoeker moet zeker niet iemand zijn die de achter het traliewerk opge borgen individuen tot iets wil bekeren of met het belerende vingertje klaar staat. „We heb ben geen behoefte aan bekeer- Inchecken via een handscan behoort tot een van de strenge veiligheidseisen om in Middelburg het Huis van Bewaring binnen te komen. foto Ruben Oreel ders en betweters", stelt de co ordinator. Het vrijwilligersbezoek aan - het maakt niet uit -en moorde- naar, een verkrachter of een huis-, tuin- en keukendief, loopt pas sinds enkele weken- ,in navolging van enkele ande re plaatsen in het land. Rolaff heeft een tiental onbezoldigde medewerkers in de kaartenbak om er inhoud aan te geven. Jong, oud, man, vrouw. Perso nen met totaal verschillende achtergronden maar met de zelfde grondhouding: ze voelen zich geroepen wat te betekenen voor een ander. Tijdens een introductiegesprek probeert de coördinator in te schatten of iemand geschikt is voor die taak. „Een vx-ij williger mag er niet onderdoor gaan. Je kunt met een emotioneel pro bleem komen te zitten wanneer je op bezoek gaat bij een gede tineerde die iemand heeft ver kracht en aids heeft en je broer heeft aids. Daarom ga ik, als er verzoeken voor bezoeken bin nen komen, na wie van de vrij willigers het beste bij die aan vraag past." D e vrij williger s worden slechts zeer summier op de hoogte ge steld van de achtergronden van de personen met wie ze een praatje gaan maken. Ze krijgen niet te horen waarvoor iemand zit. „Dat is helemaal niet be langrijk voor ons", zegt Rolaff. „De vrijwilligers krijgen zelfs de nadrukkelijke instructie daar niet over te praten. Tenzij de persoon er zelf over begint." Voor de rest kent de gespreks stof geen muren. Het kan over enorm filosofische kwesties gaan als de inhoud van het ik- zijn, maar ook over hoe groen een grassprietje is, hoe be schaafd de vogels in de vrije natuur zingen en dat de hop in de voorjaarstuin al welig tiert. „Er moet vooral ook ruimte zijn voor dat soort basale za ken", zegt Rolaff. „Die kleine, menselijke, dagelijkse levens dingen." Gevi-aagd naar hun voorkeur wie ze graag in de baj es zouden willen ontvangen, houden de aanvragers zich over het alge meen op de vlakte. 'Geeft niet', wordt er vaak gezegd. 'Laat maar iemand komen. Dat vind ik fijn'. Soms heeft iemand be hoefte aan contact met een wat ouder persoon. En als een Suri naamse gedetineerde graag met een landgenoot wil praten dan wordt zo mogelijk met die wens rekening gehouden. Rolaff: „Maar wil iemand be zoek van een blond meisje met die en die maten, dan spijt me dat erg. Dan wordt de bezoek aanvraag iets te seksistisch in gevuld en dat is niet de opzet van het project." Op het punt van 'inchecken' voor een ontmoeting van hoog uit één uur per week moet het vrijwilligersbezoek aan de zelfde strenge eisen voldoen als de familieleden die een ver want persoon in de bak willen begroeten. Zo wordt men gron dig gecontroleerd op ijzerwa ren De detectiepoort staat der mate fijn afgesteld dat de techniek ook nog sputtert als er een beugelbh passeexd. Het wordt aan de vrijwilligers zelf overgelaten hoe het verder gaat met het contact. Blijft het bij een éénmaüg bezoek? Gaat de ene week de ene vrijwilliger langs en de ander een volgende keer? Is de frequentie één keer in de week of één keer per maand? Om de vier weken vindt in de groep vi'ijwilligers een xiitwisseling plaats van er varingen en worden - ter be- vordex-ing van de deskundig heid - pex'sonen die meer van bepaalde onderwerpen afwe ten uitgenodigd om een ver haal af te steken. Intieme relaties Of er tijdens vrijwilligersbe- zoeken intieme relaties kunnen ontstaan? „Ik slxxit niks uit", zegt Arjen Rolaff. „Wij zijn al lemaal mensen. Er is ook niks op tegen om op iemand verliefd te worden. In dat geval is het overigens wel beter niet meer als vrijwilliger op bezoek te gaan. Dat zou alleen maar pro blemen opleveren: je mag als vrijwilliger niks van een gede tineerde aannemen, niks ge ven. zelfs geen pakje vloeitjes of shag en ook geen telefoon nummer of een brief'." Het project loopt naar tevre denheid. Maar één ding zint Arjen niet: er zijn gedetineer den die om een bijzondex-e re den hebben afgehaakt. De een zaamheid. de zware druk van het geïsoleerde bestaan kan nog zo groot zijn, het gevoel van vernedering stijgt daar bo venuit om als gedetineei'de na afloop van het bezoekuui" te worden gevisiteex*d en lijd zaam te moeten ondei'gaan dat bewaarders in de bilnaad Urnen om na te gaan of daar wellicht drugs zijn vei'boxgen. De coör dinator: „Ik kan begrijpen dat het om veiligheidsredenen no dig isIk ageer ook niet tegen de geling. Maar de situatie op zich is wel heel erg pijnlijk." EVENEMENTEN GOES - Openbare Bibliotheek, 20 uur: Inleiding 'Literatuur in Verzet' door mevr. Magreet de Lange; MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 20 uur: Lezing 'Talentontwik keling in de sport' door dr. J.H.A. van Rossum; BERGEN OP ZOOM - Roxy. 20 uur: The empire strikes back en The Eng lish patient; Cinemactueel, 20 uur: Dante's Peak en The Devil's own; 20.30 uur; Le Gareu; GOES - Grand, 20 uur: One fine day, HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: In love and war, One fine day, Dante's Peak, The English pati ent, The empire strikes back en Jer ry Maguire; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Ugetsu Monogatari; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Dante's Peak, The Devil's own, The English patient en The empire stri kes back; TENTOONSTELLINGEN HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 uur: A. van Hoorn, olie verfschilderijen (t/m 27/5); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30-17 uur: Trees Verwilligen, schilderijen (t/m 24/4); Streekmuseum, 14-17 uur: Exposi tie over Stijn Streuvels en Reynaert de Vos (t/m 17/5); Stadhuis, 9-12 en 13-16 uur: Exli- brissen van Reynaert de Vos (t/m 9/5); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 17.30-21 uur: Werken cursis ten MIKV (t/m 16/5); Werk Inge van der Kooij (t/m 31/5); 'Dichters dich terbij' (t/m 10/5); Zeeuws Museum, 11-17 uur: Rei- mond Kimpe, De gulden midden weg, schilderijen en tekeningen (t/m 15/6); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Maritieme werken leden IKV Mid delburg (t/m 11/5); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 12-17 uur: Onder waterfoto's van de Grevelingen en de Oosterschelde (t/m 25/5); Expo sitie van botten van fossiele zoog dieren; OUDDORP - Bezoekerscentrum De Grevelingen, 10-17 uur: Natuurex- positie 'Het leven van hommels' (t/m 26/4); SLUIS - Raadskelder, 14-17 uur: Marcel Verschoor, beelden en schil derijen (t/m 28/4); VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: Klaus Peter Noever (Objecten) en Theo Windges (Foto's) (t/m 19/5); VLISSINGEN - Theo van Doesburg centrum, 9-17 uur: Yvonne Slagter, schilderijen (t/m 4/5); Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admiraliteit tot marine in Zeeland'(t/m 28/9); ZIERIKZEE - Galerie "Galerij", 13-16 uur: Tien Heestermans, "NaarMar- sella" tekeningen, collages en schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 636251, van 10.00-14.00 en 20.00-23.00 uur, weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Juliana Korpsen presenteren zich MIDDELBURG - In sporthal De Kruitmolen in Middelburg wordt zaterdag 26 april de jaar lijkse showpresentatie van de Juliana Korpsen Middelburg gehouden. Hel programma start om 20.00 uur. Junior Drumcorps Johan Friso, Nederlands jeugdkampioen, laat zijn nieuwe show zien, met nummers als The Muppet Show, Sounds of Kiev en Send in the Clowns, Juliana drum bugle corps speelt dit jaar een mengelmoes van jazz. Geopend wordt met Happy Days are hei-e again, ge volgd door My Favourite Things uit de Sound of Music, Na Au tumn Leaves volgt If I could re ach you van Randy McNeal. Met deze show zal Jxdiana haar drievoudige eerste plaats op het. Wereld Muziek Concours te Kerkrade verdedigen, Juliana en Johan Friso zijn te zien tij dens de taptoe op de Markt in Middelburg op 30 april. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de N289 tussen Kapelle en Goes, in Hoofdplaat en op de N61 tussen Zaamslagveer, IJ- zendijke en Margrette. MiaKlaaijsen, Marja van Santen, Janny Scholte en Ineke ïmanse (vlnr) willen het als Tre4a's helemaal gaan maken met Het Levens lied, de triangel en hun accordeons. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - De blauwe jurk straalt onkreukbaarheid uit en voelt als vanouds synthetisch De nieuwe trevira is kleur- sr en als totale Tre4a-ver- schijning, een van de betere vrouwelijke clichés van de jaren vestig. De Tre4a's doen de Sel- vera's (Twee reebruine ogen...) verstommen. De vier Vlissingse vangeressen vinden zelf dat de ftc4a's hangen tussen kunst en liitsch. In het Vlissingse hotel Piccai'd bereikten ze zondagavond tij dens een voorronde van een ta lentenjacht, waarvan de finale 11 mei wordt gehouden, de eerste plaats. Maureen MacGil- laviy mag oók door naar de fi nale. Wat begon als .een gx'ap is intussen serieus gewox-den. Mia Rtaaijsen (47), Ineke Imanse fh), Janny Scholte (47), enMax- lavan Santen (48) spraken twee banden geleden in een café ®et bravoxire over hun zang- iechnische kwaliteiten. Om- ganders hoox-den dat en wilden ■neer over hun repertoire weten. We schepten op en zeiden dat We samen tot de betere uitvoe- van een smartlap komen. Steeds meer mensen x-aakten ge dresseerd en we gooiden er een schepje bovenop. Aan ad einde van die avond hadden drie boekingen. Toen moes ten we wel gaan x-epeteren." 'len jaar zangles van Rob van ter Mexxlen en enkele j ai-en clo- te-haiTnony ervaring lieten zich liet verloochenen. „Marja en ik tengen vroeger ook al tijdens de afwas tweestemmig", zegt Ine- telnianse. „Alleen Janny heeft ?ten les gehad, maar zij is een 'natuuxtalent." Bij Ans Schil ders 'de moeder van de smart lappen' uit Kapelle kochten de Tre4a's enkele lp's en bekeken teksten van Lou Bendy, Wil Der by, de Selvera's, de Sweet Sixteen. „Daar zijn we mee be gonnen. In Kapelle zijn we 5 april eerste geworden in de ca tegorie Levenslied met Jack Lenny's Achter in het stille Klooster. We zingen nog vaak over kommer en kwel. Als ik naar je blinde ogen kijk, van Derby bijvoor-beeld. Maar Louise zit niet op je nagels te bijten komt eraan. We zijn ge vraagd om voor de stichting 40/45 op te treden. Daarvoor oe fenen we speciaal het nummer van Vera Lynn in From the time we say goodbye. Hallo Ban doeng ligt ook binnen onze mo gelijkheden. Wacht maar tot we bij onze eerste Chinees optre den." Lachen Tijdens het repetex-en onderbre ken ze regelmatig het gezang om bij te komen van een koldex-ieke situatie. „We lachen wat af om elkaar. We ontdekten bijvoor beeld hoe een onzinnige tik met de triangel of twee ritmische klappen met stokjes op de lach spieren kunnen werken. Die proberen we direct in onze acts in te passen." Tijdens de Vlissingse straatthe aterdag zullen ze de bezoekers verrassen en in de tussentijd voeren ze acts in horeca-etablis- sementen uit. „Het is het begin. Onze stemmen passen mooi bij elkaar. We oefenen door en wor den beroemd. Wacht maar af, we komen nog op de televisie met ons eigen levenslied en onze accordeons." van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De reacties over het Zeeuws Eenakterfestival liepen na afloop uiteen. Ron Thiry en Esme Soesman, de helft van de viei'koppige jury, spi'aken van een 'leuk en geva rieerd' festival. Ali Pankow van de organisatie, zelf regis seuse, signaleerde wat 'bloed armoede'. Zo zou niet elk ge zelschap de spanningsopbouw goed hebben afgerond. Het jaarlijkse festival van het Zeeuwse Centrum voor Ama- teux'theater (ZCA) werd vrij dag, zaterdag en zondag ge houden in de Conceidzaal in Zierikzee. Het Eenakterfestival biedt een dwarsdoorsnede van de diver se activiteiten die toneelgroe pen in Zeeland ontplooien. Het is geen wedstrijd, hoewel een jury alle optredens beoor deelt. Dit jaar bestond dit team uit de Amsterdamse dra maturge Joke Eibers, drama turge Esme Soesman uit Zie rikzee, regisseur Cees Möhlmann uit Zierikzee en Ron Thixy, cursist middenka der-regieopleiding in Vlissin- gen. Soesman en Thiry lieten zich vooral positief uit over het afwisselende programma. „Alles kan, als het maar goed is", vexidaarde Esme Soes man. Alle deelnemers ontvan gen binnenkort een schrifte lijk rapport van hun px'estaties. Elke voorstelling is door twee juryleden apart be- oox'deeld zodat het rapport twee visies weerspiegelt. Toneelgroep ODI uit Vogelwaarde bracht tijdens het Eenakterfestival een Chinese tragedie. foto Pieter Honhoff Behalve de geconstateerde bloedarmoede had Pankow weinig reden tot klagen. Zo was de opkomst goed. „De eer ste avond, vrijdag, was het me teen redelijk druk. Terwijl het festival in vooi"gaande jax-en wel eens wat aarzelend op gang kwam. Ook zaterdag middag hadden we veel pu bliek, vaak ook even afwach ten. Van de nazit is deze editie effectief gebruik gemaakt, meldde ze tevreden. „Deelne mers dinven elkaar aan te spreken over hun voorstelling. Geen keiharde kritiek, maar ze lopen tenminste niet meer in een boogje om elkaar heen." Pankow mei'kteop dat dit jaar opvallend veel aandacht wei'd besteed aan de vormgeving op het toneel. Overigens wox'dt in de derde week van november voor de eerste keer het 'Festival van de Wereldpremières' gehouden. Vier nieuwe eenakters, het re sultaat van een sehxijvei'scur- sus, worden dan aan het pu bliek gepresenteerd. Het plan om met dit evenement het tra ditionele Eenakterfestival te vervangen, heeft het ZCA uit eindelijk laten vax-en. Pankow: ..Geen of-of, maar en-en. Het Eenakterfestival zoals we dat nu kennen, is veel te geliefd om er mee te stoppen. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Het is iets wat de leek uooit zalJsunnen begrij pen, maar voor de ingewijde een vanzelfsprekendheid is. Veertig jaar lang een toonaangevende jazzclub, in Terneuzen, dat is toch alle reden om elkaar uit bundig te feliciteren wanneer het feestje wordt gevierd. Oude gezichten, frequente bezoekers uit een wat minder ver verleden, Porgy Bess zat zaterdagavond bomvol trots publiek. Trots vooral dat ze deel mogen uitma ken van een fenomeen. Een en keling voldaan smullend van de toepasselijke Samba Negerzoe- nen tussen twee slokken cham pagne door. Porgy Bess lijkt vitaler dan ooit tevoren. De voorbije veertig jaar schijnen in de laatste we ken, met de golf van aandacht voor het favoriete podium van menig groot Amerikaans jazz- of bluesax-tiest wanneer ze Eu ropa aandoen, de weg te hebben geplaveid voor zo mogelijk een nog mooiere toekomst. Grond legger Frank 'de Neger' Koulen moet ergens vanaf een wolkje tevreden hebben neergekeken op al dat vrolijks dat hij. bijna twaalf jaar geleden alweer, heeft achtergelaten. Plasgoot Dus dankte één van de motoren achter het cultuurpodium aan de Noordstraat, dokter Hans Zuiderbaan, cQinpaan en 'bouwmeester' Willem de Bruijn voor het feit dat hij de karakte ristieke plasgoot (de muur die het uxinoir vormt voor de man nelijke bezoekers van het café) destijds bij de gi-ote verbouwing toch maar intact heeft gelaten. De Bruijn kreeg een bloemle zing ovei'handigd uit de protes ten op rijm die werden geuit te gen de dreigende modernisering van dat specifieke kamertje. „Ook nog gefeliciteerd Willem! Dus werd een boek ten doop ge dragen over veertig jaar cultuur aan de Noordsti-aat, waarin aan de hand van veel foto's en inter views een i-exs wordt gemaakt door het i*oemruchte verleden en heden van Porgy Bess. Niet zomaar een kroeg, zo onder streepte burgemeester Ron Bar- bé de naam die het café heeft op gebouwd tot in New York, maar één met de nodige betekenis voor Terneuzen. Aan Barbé de eer om het eerste officiële exem plaar te overhandigen aan Franks weduwe Vei"a, die met nagenoeg haar voltallige fami lie aanwezig was op het verjaar dagsfeest. Het ovationeel ap plaus toen zij het podium beklom, was veelzeggend. Monniken Barbé prees het 'monniken werk' dat de samenstellers van '40 jaar Porgy Bess* in korte tijd hebben veiTicht teneinde de uitgave tot stand te brengen. Te meer omdat ze zelf niet bepaald als een monnik leven, zo refe reerde de burgemeester aan het regelmatige verschijnen van sommige makei's in de plaatse lijke dranklokalen voor 'over leg'. En geheel in de geest van Porgy ging het feest nog tot in de vroe ge urntjes dooi: Oscar Harris, die in Terneuzen ooit zijn eerste schreden op het (inter)nationalo podium zette, zong natuurlijk zijn partijtje mee. Opgewarmd door de Djazzy Fo(u)r, Jan en Harm en Randy's Boogie Squad. De soul van The Dudes zorgde voor een memorabel einde. TERNEUZEN, Zuidlandtheater Het Grote Theater van Lodz met 'II Barbiere di Sivigliavan Gioacchino Rossini. Dirigent: Aleksander Tracz door Jos Verpoorten Amper een week na de opvoering in Middelburg van Rossini's Barbier van Sevilla door de Roemeense Staats- opera kon men deze in Oost-Europa blijkbaar zo populaire opera zaterdag in Terneuzen horen en zien. Dit keer door leden van Het Grote Theater van Lodz, die dit repertoirestuk echter in der haast uit de kast hadden gehaald, daar zij op zeer korte termijn moesten invallen voor een verhinderde Kamer opera Warschau. Het pleit voor het vakmanschap van di rigent Aleksander Tracz en compagnie, dat deze versie het beluisteren toch al leszins waard was, hoewel het orkest in de korte voorbereidingstijd duidelijk meer aandacht had besteed aan het re- peteren met de zangers, dan aan de in strumentale intermezzi. Vooral de Ou- vertui'e en de inleiding tot de tweede akte hadden hier, blijkens rammelend samenspel en onzuivere koperblazers, onder te lijden. Alert en accuraat was men wel in de ondersteuning van de vo calisten, die over het algemeen een goe de prestatie op de planken zetten. Rossini laat zijn hoofdrolspelers al in het begin van de opera een veeleisende aria zingen. Hierin was Anna Jeremus als Rosina met knap gezongen colora turen het overtuigendst. Slechts de al lerhoogste tonen gaven niet de indruk moeiteloos te worden geproduceerd. Geforceerder klonk tenor Leszek Swidzinski in de hogere i"egionen van Almaviva's serenade. In latere bijdra gen bleek deze nog j onge zanger zich op dit punt aanzienlijk te hebben hersteld. In de ovei'bekende halsbrekende ont boezeming van Figaro schoot de vir tuositeit van bariton Rafal Songan net te kort om deze aria een onbekommerd genoegen te doen zijn. De beste acteerprestaties werden ove rigens geleverd door de bassen Pjotr Micinski en Tomasz Fitas. die in hun komische rollen van jaloerse Bartolo en doortrapte Basilio in hun element wa ren. Ook vocaal waren zij uitstekend op dreef. Sterke kanten van deze productie wa ren zeker ook het enthousiasme, de fraaie kostuums en de hier en daar ple zierig potsierlijke grimering. Een minpuntje was het gebruik van een elektronisch apparaat i n plaats van een onvervalst(!) klavecimbel. Het is mijns inziens niet vergezocht te stellen, dat een praktijk als deze uiteindelijk kan leiden tot het vervangen van het gehele orkest door één vaardige, met compu ters gewapende keybordspeler. Niettemin een aangename voorstelling waaraan de talrijk opgekomen toe schouwers duidelijk veel plezier had beleefd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11