IV kan blijven investeren in Cuba iPZC Karadzic melkt Republika Srpska uit taliaanse politie lang voor aanslag ttoslims op paus Bomalarm verlamt deel Engeland Seriemoordenaar zet de Belgische politie voor gek onferentiegangers lemen minister uit Nigeria op de korrel Referendum over koning Albanië buitenland 7 uropa en Verenigde Staten sluiten compromis over handelsbetrekkingen Drie Belgen vast in Guinee Vrouw bisschop in Zweden Drugsbaron Perafan gepakt Knoflook als wapen tegen politie Kleinzoon Mandela voor rechter Voedsel in Noord-Korea lan eind van maand op India en Pakistan laken houding Saudi-Arabië Smurfenjacht in België zaterdag 19 april 1997 onze redactie buitenland I "20 [JSSEL - De Europese Unie I na lang beraad akkoord l een Amerikaans compro- ivoorstel dat investeringen in ba voorlopig mogelijk blijft ken. Gisteren stemden de jlaten schriftelijk in met het koord met Washington, dat topees handelscommissaris Leon Brittan een week eerder reilcte. ensdag konden de EU-am- sadeurs nog niet tot over stemming komen. Daarvoor seerst een schriftelijke raad- ging van de lidstaten nodig. te blijven moeite houden met feit dat de Verenigde Staten iten hun eigen grondgebied [den als Cuba of Iran willen ïpakken. Ook zijn ze niet te eken over het feit dat het npromis in principe slechts dt tot het einde van de btstermijn van president nton. conflict met de Verenigde iten over Cuba draait om de wet Helms-Burton. Deze wil in vesteringen op door het Castro- regime genationaliseerde grond tegengaan. Werknemers van be-, drijven die wel dergelijke zaken doen, zouden bijvoorbeeld geen visa kunnen krijgen voor de VS. Dit leidde tot felle protesten van de Europese Unie. Deze maakte de zaak ook aanhangig bij de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Genève. De WTO had al een officieel geschillencom missie benoemd, maar Brittan bereikte vorige week een com promis. Het WTO-onderzoek is nu tijdelijk opgeschort, de com missie kan echter altijd weer bijeen worden geroepen. Het compromis van Brittan be helst niet dat de VS het principe opgeven dat de regering-Clin- ton haar wetsgezag wil uitbrei den tot het grondgebied van an dere landen. Ook trekt Clinton de wet slechts in zolang zijn ambtstermijn duurt. Daarna kan een nieuwe regering de wet alsnog van stal halen. Hetzelfde geldt voor de wet D'Amato, die nonze redactie buitenland IME - De Italiaanse veilig- idsdiensten staan op scherp, hebben aanwijzingen voor rroristische aanslagen door ndamentalistische moslims. Dvan de doelwitten zou paus hannes Paulus II zijn. 3( irige week werden kort voor aankomst van de paus in Sa- jevo anti-tankmijnen onscha- iijk gemaakt die waren ge- aatst onder een brug bij de ite die het hoofd van de RK irk in de Bosnische hoofdstad u volgen. verband met dreigende aan- agen zijn op de luchthaven Ro- e-Fiumicino verscherpte vei lheidsmaatregelen van acht. De militaire inlichtin- ndienst Sismi zou in een rap- irt hebben gewaarschuwd areen aanslag op depaus. Het zich richt tegen buitenlandse investeerders in Libië en Iran. Brittan ging vorige week over stag, omdat voortzetting van de commissiegesprekken het risico met zich meebracht dat de VS gelijk zouden krijgen. De EU- ambassadeurs en gisteren ook de regeringen gingen daarop met tegenzin akkoord met het compromis. De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afge vaardigden namen de wet Helms-Burton aan om tegemoet te komen aan kritiek van Cu baanse ballingen in de VS. De wet D'Amato moet Iran en Li bië. volgens de VS verantwoor delijk voor internationaal ter rorisme, verder isoleren. ANP hoofd van de RK Kerk zou we gens zijn toenaderingspogingen tot de islam een populair doel wit van fundamentalistische moslims zijn. Het bezoek aan Sarajevo zouden zij als een pro vocatie hebben ervaren. De paus werd op 13 mei 1991 zwaar gewond bij een aanslag op het Sint Pietersplein. Deze werd uitgevoerd door de Turk Mehmet Ali Agca. Rustig Kardinaal-staatssecretaris An- gelo Sodano reageerde rustig op het nieuws. De rechterhand van de paus zei dat het Vaticaan ver trouwt op de Italiaanse inlich tingendiensten 'die altijd hun grootste medewerking hebben gegeven en bovendien bidden wij allen dat de Voorzienigheid van God hem altijd beschermt', aldus Sodano. AFP Op een eenzame motoragent van de Britse politie na is de doorgaans propvolle snelwegM6 bij Birmingham in Midden-Engeland ver foto AP laten. van onze redactie buitenland LONDEN - Het trein- en wegverkeer in Groot-Brittanië is gisteren ontregeld door twee kleine explosies en een reeks bom meldingen, die op naam van het verboden Ierse Republikeinse Leger, ERA, worden geschreven. In de treinstations van Doncaster en Leeds ontploften twee lichte bommen. In Stoke, in het noordwesten van Groot Brittannië, maakte het Britse leger twee pakketjes onschadelijk waarvan wordt aangenomen dat ze bommen bevatten. Er vielen geen gewonden. De stations van Stoke, Doncaster en Cre we waren ontruimd na telefonische bom meldingen bij de politie. Alleen in Leeds kwam de relatief kleine explosie onver wacht. Ook een groot gedeelte van de au tosnelweg M6 was na de bommeldingen afgesloten. De bellers noemden de code die het IRA normaliter gebruikt om aan slagen aan te kondigen. De Britse premier John Major zei op een persconferentie dat het erop lijkt dat de IRA, zoals gebruikelijk, laat zien geen waarde te hechten aan mensenlevens. Twee weken geleden maakte het Britse le ger twee bommen onschadelijk op de au tosnelweg M6 in de buurt van Birming ham. De afsluiting van de Ml, M5 en M6 veroorzaakte een grote chaos. De IRA eis te later de aanslagen op. ANP/AFP/RTR CONAKRY - Drie Belgen worden in het West-Afrikaanse Guinee er van verdacht huurlingen te zijn, die de regering om ver wilden werpen. Vrijdag is bekend geworden dat de drie mannen al op 17 maart zijn gearresteerd in de hoofdstad Con akry. Ze werden samen met een lokale zakenman opgepakt. De Belgische consul in Conakry vindt de beschuldigingen on zin. Westerse diplomaten ijveren voor de vrijlating van de drie. Ze zouden gevangen zitten in het hoofdkwartier van een militair elitecorps van de belaagde president. Guinee is een politiek onstabiel West-Afrikaans land dat ondanks natuur lijke rijkdommen onder chronische armoede lijdt. AFP STOCKHOLM - De 57-jarige Christina Odenberg wordt de eerste vrouwelijke bisschop in de Lutherse Kerk van Zweden, Vijf jaar geleden werd Maria Jepsen in Hamburg de eerste vrouwelijke lutherse bisschop van de hele wereld. Odenberg, die in 1967 een van de eerste vrouwen was die de priesterwijding ontving, wordt op 5 oktober gewijd tot bis schop van Lund. In de derde ronde van een ingewikkelde ver kiezingsprocedure kreeg zij 374,5 punten, slechts anderhalve punt meer dan haar mannelijke tegenkandidaat. Formeel moet haar benoeming nog door de regering worden goedgekeurd. Minister Marti Ulsvkog van Cultuur heeft voordien al laten weten dat zij met grote vreugde een vrouwe lijke bisschop zal benoemen. AFP BOGOTA - De belangrijkste nog voortvluchtige Colombiaan se drugsbaron, Justo Pastor Perafan, is aan de Venezolaans- Colombiaanse grens aangehouden. De autoriteiten in beide staten maakten vrijdag bekend dat Perafan zich niet tegen zijn arrestatie in de Venezolaanse plaats San Cristóbal ver zette. De Colombiaanse politie zocht de 50-jarige Perafan al twee jaar intensief en had een hoge beloning uitgeloofd voor infor matie die tot arrestatie van de drugsbaron zou leiden. Afgelo pen week werd de vriendin van Pex-afan, de schoonheidsko ningin Luz Maria Rux'z, in Bogota gearresteerd wegens handel in verdovende middelen. AFP SYDNEY - Een Australiër is veroordeeld wegens het uitade men in de richting van een politieman na het kauwen op een teen knoflook, zo hebben de Australische media vrijdag ge meld. Welke straf hem werd opgelegd werd niet bekendge maakt. Jeff Pierce werd door een rechtbank in Perth veroordeeld na dat hij had toegegeven opzettelijk knoflook te hebben ge kauwd en in het gezicht van de agent te hebben geademd toen die hem aanhield wegens een defecte uitlaat op zijn auto. De rechter beriep zich op een lokale verordening die een aanval omschrijft als 'de directe of indirecte aanwending van ge weld, inclusief gas of geur, op wijze die ongemak tot gevolg heeft'. RTR KAAPSTAD- Een kleinzoon van de Zuid-Afrikaanse presi dent Nelson Mandela is donderdag in Johannesburg voor de rechtbank verschenen in verband met een aanklacht wegens fraude en diefstal. De 22-jarige Ntsika Diamini wordt ervan beschuldigd een cheque die hij had gestolen, te hebben willen innen. Diamini is de zoon van Mandeia's dochter Zenani en prins Thumbu- muzi, zoon van de koning van Swaziland. Hij werd tijdens de rechtzaak begeleid door zijn grootmoeder, Wirxnie Madikize- la-Mandela., de ex-vrouw van de president. GPD anonze redactie buitenland ENÈVE -De Verenigde Naties bben gisteren gewaarschuwd oor een dreigende hongers- ood in Noord-Korea. De voed- Ivoorraden zijn eind deze aaixd op, aldus de woordvoer- er van het Wereldvoedselpro- arnma van de volkerenorgani- lie. e organisatie heeft slechts 34 liljoen dollar (ongeveer 66 mil- len gulden) van de beoogde 95 liljoen dollar ontvangen om oedsel voor het communisti- iheland te kopen. „De mensen sbhen sinds augustus vorig ar geen vlees gegeten. Wij ebben zo snel mogelijk fond- ia nodig als wij een ramp wil len voorkomen'', aldus de woordvoerster: De Noord-Ko- reanen moeten het doen met een rantsoen van 100 gram voedsel per persoon per dag. Sommigen moeten zich met boomschors en plantenwortels in leven zien te houden. Noord-Korea werd de afgelo pen twee jaar ook getroffen door hongersnood. Dat was het ge volg van hevige regenval en overstromingen. Het land heeft dit j aar een tekort van meer dan een miljoen ton voedsel. De eer ste schepen met 13.000 ton maïs en soja zullen niet voor begin mei Noord-Koreaanse havens binnenlopen. Nog eens 15.500 ton voedsel zal kort daarop het land bereiken. RTR/AFP anonze redactie buitenland MAASTRICHT - De Nigeriaan- minister van Planning, A Dgunlade, is gisteren in aanva- ing gekomen met deelnemers an een conferentie van de Eu- opese Unie en ACS-landen Ürika, Caribisch en Stille- iiidzeegebied) in Maastricht. Ogxuilade's aanwezigheid in ederland was omstreden we ans de schendingen van de lensenrechten in zijxx laxxd. '«aanvaring speelde zich af tij- ®s een debat over vernieu- ingvanhet Lomé-verdrag, dat «handelsrelatie tussen EU en 'CS regelt. Ogunlade dat in dat «bat geen plaats is voor een ■scussie over democratisering 1 mensenrechten, Hij betwist- adat er geen democratie in zijn Md zou zijn. „Er zijn immers 'veel modellen voor democra- le> zoals de Amerikaanse en de tónese," Dit kwam hem op een 'hrobbering van zijn Zweedse ollega Per Schond te staan, die "'geria opriep zich aan interna tionale conventies over men enrechten te houdeix. 'gunlade bedankte minister hink (Ontwikkelingssamen werking) voor de uitnodiging ®de conferentie in Maastricht P'jte wonen. Zowel in het Euro pe Parlement als in de Tweede Kamer was geprotesteerd tegen je aanwezigheid van de Nigeri- jMi- Dit omdat de EU sancties kgen de Nigeriaanse junta heeft afgekondigd wegens schendingen van de mensen rechten en de executie van de Ogoni-activist Ken Saro-Wiwa eind 1995. Pronk meent echter dat het niet mogelijk is Nigeria, eèn van de grootste landen in Afrika, uit te sluiten van het overleg over een nieuw Lomé-akkoord tussen EU en ACP. „Ik wil een dialoog, ook al zijn we het niet eens", zei hij tegen Ogunlade. ANP VLORE - Albanezen in Vlorë, bolwerk van het verzet tegen president Bersisha, lezen het laatste nieuws over de ontwikkelingen iix hun land. Ze mogen zich binnenkort uitspreken over herstel van de monarchie. De Albaxxese troonpretendent, koning Leka, zei giste ren xxa afloop van een gesprek met Berisha dat het staatshoofd akkoord is gegaan met een referendum hierover. De politieke partijen en Berisha moeten nog een besluit nemen over de datum voor de volksraadpleging, aldxts Leka. De monarchie in Albanië is 58 jaar geleden afgeschaft waarna koning Leka's vader het laxxd ontvluchtte. Leka was toen net geboren. Hij keerde vorige week uit ballingschap terug in zijn vaderland. foto Dieter Endlicher/AP van onze correspondent Hans Gertsen PALE - Radovan Karadzic is niet alleen ixog altijd de machtigste, maar waar schijnlijk ook nog de rijkste man van de Republika Srpska. De vroegere Bos- nisch-Servisclxe leider die door het Haagse Joegoslavië-tribunaal beschul digd is van oorlogsxnisdaden, verdient miljoenen belastingvrije dollars aan de handel in sigaretten, benzine en diverse andere goederen. Onder druk van de internationale ge meenschap gaf Karadzic vorig naj aai- het leiderschap van het Servische deel van Bosnië en het voox-zitterschap van de Seiwische Democratische Partij, de be langrijkste partij van de Republika Srps ka, op. De biologe Biljana Plavsic volgde hem op als px-esident, terwijl de leiding van de partij in handen kwam van Alexi Buha. Het was echter van het begin aan duide lijk dat Karadzic achter de schennen de macht uit bleef oefenen in Pale. Via een groep bevriende politici controleert Ka radzic niet alleen het politieke leven, maar ook een groot deel van de economie van de Republika Sx-pska. Samen metMomcilo Krajisnik, de Seiwi sche vertegenwoordiger in het driehoof dige Bosnische presidentschap, runt Ka radzic twee fii-ma's die het monopolie hebben op de import en de verkoop van sigaretten en benzine in de Republika Srpska. Volgens anonieme Bosnisch- Servische functionarissen is het tweetal daarnaast nog bij een groot aantal ande- x-e lucratieve handeltjes, zoals die in bouwmaterialen, betrokken. Geen belasting Hoeveel geld er px-ecies omgaat in de za ken van Karadzic en Kx-ajisnik, is niet duidelijk. Wel dat de twee firma's geen cent belasting afdragen. De geschatte miljoenen winsten verdwijnen groten- deels in de zakken van Karadzic en Kra jisnik en enkele bevriende politici, maar ook de Bosnisch-Sexwische politie pikt een aardig graantje mee. Een van de twee firma's van het tweetal, Selkt Impex, werd vorig jaar opgericht om de slecht betaalde Bosnisch-Sexwische politie van aanvullingen op het salaris te kunnen voorzien. Een handige manier om de me dewerking en de onvoorwaardelijke trouw van de politie te verzekeren. Niet alleen hooggeplaatste Bosnisch- Servische functionarissen ergeren zich steeds openlijker aan de aard en de om vang van het schimmige zakelijke impe rium van Karadzic en Krajisnik. Nie mand minder dan presidente Biljana Plavsic trok onlangs tegen buitenlandse journalisten van leer tegen 'het uitmel ken van de Republika Srpska'. van onze redactie buitenland MEKKA - Diplomaten uit India en Pakistan klagen over het ge brek aan medewerking van Saudi-Arabië bij het afwikke len van de brand in een tenten kamp bij Mekka. De meeste doden en gewonden, die bij het drama in het bede vaartsoord vielen, komen uit In dia, Pakistan en Bangladesh. Het aantal doden is gestegen tot vierhonderd. De Saudi's hebben niet op de kritiek gereageerd. Het identificeren van de stoffe lijke overschotten lijkt een ho peloze zaak. Veel slachtoffers zijn zo hevig verbrand of ver minkt dat ze niet te herkennen zijn. Bovendien droegen de be devaartgangers allemaal een wit gewaad. AP In interviews gaf ze toe dat de Republika Srpska geen enkele contx-ole over de eco nomie heeft, terwijl 'enkele personen op de achtergrond' veel geld verdienen zon der ook maar een cent belasting af te dra- gen. „Ik heb een ondex-zoek gelast, maar helaas zijn een aantal instanties, waar onder de politie, betrokken bij de zaak", aldus Plavsic. Ze zou gedreigd hebben de lucratieve zaken openbaar te maken, maar daar tot nu toe van af hebben ge zien uit vrees voor haar persoonlijke vei ligheid. Westerse diplomaten geloven dat Plavsic geen schijn van kans heeft om de machts strijd tegen Karadzic en Krajisnik te winnen. Dat tweetal geniet niet alleen de onvoorwaardelijke steun van de politie, maar lijkt ook weer in de gunst van de Servische president Milosevic te zijn te ruggekeerd. Die doet namelijk ook weer zaken met 'de kliek van Pale'. GPD van onze correspondent Paul Koopman BERGEN - Drie plastic zakken met daarin twee dijbenen, een hand en twee stukken arm. De politie heeft in het Zuid-Belgi sche plaatsje Havre gisteren weer een paar macabere puzzel stukjes kunnen toevoegen aan een misdaadmysterie dat België al sinds 22 maart dit jaar in zijn greep houdt. De jongste vondst, middenin een woonwijk, draagt volgens politiebronnen opnieuw de spe cifieke kenmerken van een se riemoordenaar die de delen van zijn slachtoffers steeds in een straal van tien kilometer i-ond de stad Bergen achterlaat. Vijf tien vuilniszakken zijn er in to taal al gevonden, met steeds zorgvuldig afgesneden li chaamsdelen van ten minste vier slachtoffers. Het lijkt er sterk op dat de 'Beul van Bergen', zoals de serie moordenaar inmiddels ge noemd wordt, bewust spot met de politiediensten. Ondanks alle lugubere vond sten zijn die er nog niet in ge slaagd ook maar een van de slachtoffers te identificeren. De dader stopt lichaamsdelen af komstig van verschillende de licten, begaan op verschillende tijdstippen, bij elkaar. De on derzoeksrechter Honor kan tot dusverre dan ook nog niet met zekerheid zeggen hoeveel slachtoffers de man gemaakt heeft. Omdat er in totaal zeven voeten zijn gevonden zou er- sprake moeten zijn van ten min ste vier lichamen. De moordenaar besteedt wel bijzonder veel aandacht aan het 'signeren' van zijn werk. Alle vuilniszakken worden op een identieke wijze dichtgeknoopt, waarbij de uiteinden van de knopen steeds worden afge knipt. De lichaamsdelen zijn zeer precies afgesneden. De slachtoffers zijn allemaal vrou wen en de zakken worden ach tergelaten op plaatsen waar ze relatief gemakkelijk gevonden kunnen worden. In hoeverre het nu al ruim drie weken durende onderzoek naai de seriemoordenaar resultaat heeft opgeleverd, is niet bekend. De politie van Bergen probeert met behulp van een Canadees computer-programma een pro fiel van de dader te schetsen. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - België, wieg van al le smurfen, treedt hard op tegen de smurfensmokkel. De afgelo pen week zijn 33.000 van deze blauwe kereltjes onderschept, zo maakte de Belgische douane gisteren bekend. De illegale smurfen werden ont dekt toen ze in Antwerpen van uit scheepscontainers uit China werden overgeladen in vracht wagens met bestemming Frankrijk. De poppetjes werden onmiddellijk in beslag geno men. De Belgische douane heeft ook nog 11.000 tuinkabouters in de kraag gevat die illegaal door het land reisden in een poging van hun smokkelaars om te ontko men aan de afdracht van de ver schuldigde invoerrechten. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7