Brug van levensbelang voor Sas Fietsactie wordt een verslaving PZC Van paard naar paardenkrachten Drankrijders voor de politierechter Gehandicapte kan bos en strand met Jutter betreden Molen Axel krijgt dubbel stel stenen zeeland Pleidooi voor handhaven huidige kanaalverbindingen bij aanleg tunnel Basketbal op pleintjes Terneuzen Bromfiets gestolen lezers schrijven Rilke Symposium over kanker zaterdag 19 april 1997 van onze verslaggever Wout Bareman GENT - De bouw van een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneu- zen bij Sluiskil mag geen gevol gen hebben voor de huidige ka naalverbindingen bij Sas van TERNEUZEN - Het kan aanlei ding zijn voor bruisende tafe reeltjes. Her en der door de stad fanatiek basketballende jonge ren. De gettoblaster is vervan gen door een muur van concen tratie, want de eer van de buurt staat op het spel. Zo kan het worden, hoopt E. Folkersma van het wijkteam Oudelandse Hoeve. In samen werking met de vereniging Scheldesport wordt dinsdag 13 mei tussen de flatgebouwen aan de Diepenbrockstraat een pleintj es-basketba ltoernooi ge houden. Vanaf 19.00 uur kun nen gelegenheidsteams een gooi doen naar grote hoogten. Zowel leken als ervaren ballers kun nen zich inschrijven. „Als er een beetje animö voor blijkt te zijn. willen we het initi atief uitbreiden naar andere lo caties in Terneuzen. Je hebt hier verschillende pleintjes met vas te baskets, waar je ook regelma tig jonge mensen druk bezig ziet. Wij gaan bekijken of er een mogelijkheid is er een soort buurttoernooi van te maken, met wedstrijden op de verschil lende pleintjes. Mocht de be langstelling voor deelname nou echt verschrikkelijk groot zijn, dan heeft Scheldesport de mo gelijkheid verrijdbare baskets aan te laten rukken. Voor de club betekent het een goede pro motie van het basketbal en wij bereiken er mee dat de jeugd een beetje van straat wordt gehou den'', aldus het wijkteamlid. Folkersma heeft de afgelopen week verschillende scholenge meenschappen en andere instel lingen waar jongeren zich regel matig laten zien, bestookt met informatie over het eerste plein- tjestoernooi. Belangstellenden kunnen zich bij herp (620636) of de Stichting Welzijn Terneuzen aanmelden. TERNEUZEN - Een paarse brommer van het merk Honda Camino werd vrijdagmorgen ontvreemd van de Hunzelaan in Terneuzen. De brommer is eigendom van een negentienjarige Temeuze- Gent en Zelzate. De bruggen daar moeten gehandhaafd blij ven. Verdwijnen ze dan worden de twee kanaalgemeenten on herroepelijk in tweeën gedeeld en dat zou ingrijpende gevolgen hebben voor de leefbaarheid. Delen van Sas en Zelzate zouden daardoor in een isolement ra ken. De oproep om de brugverbin- dingen in stand te houden, werd vrijdagmiddag gedaan in een vergadering van de Coördina tiegroep Kanaal Gent-Terneu- zen, waarin de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone gemeenten Gent, Evergem, Zel zate, Sas van Gent en Terneuzen elkaar op gezette tijden bijpra ten over actuele zaken. Vrijdag gebeurde dat in Gent. De vrees dat de aanleg van een tunnel bij Sluiskil consequen ties zou kunnen hebben voor de overige verkeersverbindingen over het kanaal komt niet uit de lucht vallen. Gent streeft im mers naar een optimale bereik baarheid en daarin passen geen hindemissen als kanaalbrug- gen. In de coördinatiegroep be stond alle begrip - ook van de kant van Gent overigens - voor het standpunt van de vertegen woordigers van Sas en Zelzate. De twee gemeenten bepleitten een verbinding die alle verkeer te allen tijde het kanaal kan doen kruisen. Eigenlijk komt het dus neer op handhaving van de huidige situatie, met twee volwaardige bruggen. De harte- kreet van de kanaalgemeenten wordt doorgespeeld naar de in stanties die zich sinds enkele weken - in stuurgroep-verband - bezighouden met debeleidsana- lytische studie naar de aanleg van een nieuwe zeesluis bij Ter neuzen. In die studie worden ook bijkomende zaken, zoals de ver vanging van de Sluiskil-brug door een tunnel èn aanpassing van het kanaal meegenomen. Westerscheldetunnel Van Vlaamse zijde werd tijdens het overleg in Gent nogeens be nadrukt dat bij de uitwerking van de plannen voor de aanleg van de Westerscheldetunnel ook de Vlaamse instanties nadruk kelijk betrokken dienen te wor den. Het kan niet zo zijn dat er in Zeeuws-Vlaanderen aan- en af- voerwegen worden aangelegd, zonder dat wordt nagegaan hoe het verkeer zich - eenmaal over de grens - verder afwikkelt. De Vlaamse Kanaalzone-gemeen ten pleitten dan ook voor een goede afstemming en dus over leg vooraf. Dat zij voorstander zijn van een verkeersafwikke ling op de westelijke kanaaloe ver was al eerder bekend. De Ne derlandse instanties echter gaan uit van een aansluiting van de aan- en afvoerwegen op de Trac- taatweg/Kennedylaan op de rechteroever. De vertegenwoor digers van de kanaalgemeenten lieten zich vrijdag uitgebreid bijpraten over ontwikkelingen aan weerszijden van de grens. Over de fusie van de Zeeuwse havenschappen, over de ont- wikkélingen in het Gentse ha vengebied (Kluizendokken, Mercatordok, industriezone Doornzele) èn over de berging van kanaalslib in het immense depot van Callemansputte bij Zelzate. Dat biedt volgens de deskundigen voldoende capaci teit om de komende 20 jaar al het slib dat wordt weggebaggerd, op te nemen. Maar dan wel hoofd zakelijk Vlaams slib. van onze verslaggever Harmen van der Werf GOES - Het fietsen naar het werk blijft aan populariteit winnen. De Zeeuwse fietsactie die dit seizoen voor de zesde achtereenvolgende keer wordt gehouden, trekt een record aantal deelnemers van zo'n 3500. Organisator Ad Pher- nambucq van het Zeeuws Plat form voor Duurzame Ontwik keling in Goes is dik tevreden. Het aantal aanmeldingen voor de fietsactie, die loopt van 1 april tot 1 oktober, is veel hoger dan vorig jaar. Toen meldden zich 2500 wielrijders aan. Ex tra publiciteit en sponsoring door DELTA Nutsbedrijven werpen hun vruchten af. Via de speciale fietsactie-adverten- ties in deze krant kwamen 550 aanmeldingen binnen. Alle an dere zijn binnengestroomd via ruim honderd deelnemende bedrijven en instellingen. De gemiddelde afstand die deelnemers verwachten af te leggen tot 1 oktober, is 1060 ki lometer. De woon-werk-af- stand is gemiddeld bijna tien kilometer. Douchen Kees Elenbaas (36) uit Kloe- tinge maakt meer kilometers. Hij rijdt dagelijks naai' zijn werk in Vlissingen-Oost, bij olieraffinaderij Total. Negen tien kilometer heen, negentien kilometer terug, ,,'s Ochtends om half acht vertrek ik en ben dan rond tien over acht op m'n werk, Douchen, omkleden en om half negen aan de slag." Een jaar of zes, zeven geleden is de Total-medewerker met fietsen begonnen. „Ik heb al tijd gevoetbald, bij Hoede- kenskerke, maar lü'eeg een knieblessure. Dan zoek je iets anders. Fietsen is een redelijk gecontroleerde beweging. Daar kan mijn knie tegen. En: naar je werk moet je toch." Zomer en winter fietst Elen baas. Het gaat niet meer alleen om het opbouwen van conditie. „Het is een verslaving gewor den." Regen en wind deren hem niet. Strooizout tegen gladheid is erger. „Dat komt overal tus sen. Overal komt roest." Elenbaas doet zoveel mogelijk zelf aan zijn fiets.. „Elke week een keertje alles nazien. Moei lijk is het niet, als je de goede gereedschappen hebt. En als je iets één keer hebt gezien, dan kun je het vaak ook zelf doen." Om ergernissen te voorkomen heeft hij twee fietsen. „Een tweedehandsje voor de winter, een oude Batavus: die mag meer lijden." Zijn echte fiets is een Huissoon-fabrikaat uit Goes. Die is voor de mooie maanden. „Ik rij altijd binnen door, door de Poel, langs 's- Heer Abtskerke, Nisse, 's-Hee- renhoek. Een schitterende rou te, zeker 's ochtends. Je komt bijna niets tegen. Hooguit een of twee auto's." Elenbaas denkt van tijdens de fietsactie vierduizend kilome ter vol te maken. Hij doet mee omdat Total meedoet. „En te genover de collega's, als extra stimulans." Deelnemer aan de fietsactie Kees Elenbaas: 'Naar je werk moet je toch'. foto Ruben Oreel van onze medewerker TERNEUZEN- De Terneuzense politierechter mr. M. Zomer veroordeelde vrijdag een 39-ja- rige vrouw uit Westdorpe voor het rijden onder invloed van al cohol conform de eis tot een Plan voor de reconstructie van pleinen in Oostburg OOSTBURG - De komst van de Hema naar Oostburg noopt het bestuur van de Eenhoornstad om in de nabije omgeving van het voormalige belastingkan toor, waarin de Hema-vestiging wordt ondergebracht, wegen en pleinen te reconstrueren. In het reconstructieplan is ook de woning Markt 13 opgeno men, die een deel gaat vormen van het nieuwe winkel-annex- woongebied. De verbinding tus- sep het Ledel-en Sint-Eligius- plein wordt verlegd. De ge meente hoopt nog dit najaar met de werken, kosten 450.000 gul den, te kunnen beginnen. Een en ander valt op te maken uit het herziene urgentieschema voor het lopende jaar. Op de planningslijst is deze keer ook de sanering van het woon wagencentrum Schoondijke en de bouw van een nieuw centrum opgenomen. In eerste instantie dacht het gemeentebestuur voor de sanering van het cen trum de komende jaren geld (750.000 gulden) te kunnen spa ren maar dat is - gezien de ernst van de bodemverontreiniging ter plaatse - niet verstandig. Een snelle sanering en de bouw van een nieuw centrumpje met tien standplaatsen is volgens B en W noodzakelijk. Dat alles gaat zo'n miljoen gulden kosten. De commissie voor openbare werken vergadert woensdag 23 april vanaf 9.00 uur onder meer over dit onderwerp. boete van 1500 gulden en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging. De Westdorpse schaamde zich ervoor dat ze op 30 januari dit jaar in Terneuzen te veel alcohol had genuttigd en toch was gaan rijden. Uit een adem-analyse kwam een score van 655 micro gram, terwijl 220 microgram is toegestaan. De vrouw zei als kostwinster haar rijbewijs voor haar werk niet te kunnen mis sen. Het zou volgens haar de eer ste, maar ook de laatste keer zijn dat ze met een glaasje teveel op gaat rijden. Met die omstandig heden werd door justitie reke ning gehouden. Stadslichten Een 54-jarige vrouw uit Terneu zen trok dit jaar in de vroege morgen van 2 februari de aan dacht van de politie toen zij in haar auto met stadslichten over de Scheldeboulevard in haar woonplaats reed. Volgens de agenten viel niets op haar rijge drag aan te merken. Uit een adem-analyse bleek echter dat ze 625 microgram alcohol in haar adem had. Volgens de ver dachte was dit het gevolg ge weest van een combinatie alco hol met medicijnen. Omdat de vrouw al eens eerder was betrapt op rijden onder in vloed, veroordeelde de politie rechter de Terneuzense tot zes maanden rij-ontzegging en 1500 gulden boete, waarvan 500 gul den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ze moet dan wel de cursus educatieve maatregel voor alcohol en ver keer volgen. Een 51-jarige man uit Aarden burg werd voor het rijden onder invloed bij verstek veroordeeld tot negen maanden rij-ontzeg ging en een boete van 1750 gul den. De Aardenburger had te genover de politie verklaard dat hij dacht van zijn drankpro bleem af te zijn. Dat bleek niet het geval te zijn. De blaastest gaf 815 microgram aan, waar 220 microgram is toegestaan. van onze medewerkster Trees van Herpen OOSTBURG - Achiel Sturm, in 1917 gebo ren als boerenzoon in Waterlandkerkje, is op zijn tachtigste auteur van een gedenk waardig boek. Op verzoek van zijn dochter schreef hij zijn herinneringen op voor het nageslacht. Bij gelegenheid van zijn vijftig jarig huwelijk werd het manuscript in de fa miliekring uitgedeeld. De heemkundige kring West-Zeeuws-Vlaanderen kreeg het in handen en maakte er gretig zijn jaarboek maar ik ben nooit een goede slaper ge weest." Met behulp van dochter Annehes werd alles gerangschikt en in de computer ingevoerd. De heemkundige kring heeft uit zijn archief een aantal foto's toegevoegd aan de verhalen. Een gedetailleerde platte grond van 't 'of' maakt het mooi uitgevoerde boek compleet. Boerenstand „Dat een familieverhaaltje tot een boek kan uitgroeien", Sturm is nog steeds een beetje verbaasd. Ook zijn vrouw Angèle denkt dat het vooral de boerenstand zal aanspreken. Bladerend door het 212 pagina's tellend boek mag je echter aannemen dat ook men sen van ver buiten Zeeuws-Vlaanderen ge ïnteresseerd zijn in zo'n volledig verslag van een ontwikkeling op agrarisch, sociologisch en historisch gebied. Veel van de in het pret tig leesbare boek beschreven ti'adities zijn verloren gegaan. Gelukkig voor het nage slacht heeft het geheugen van Achiel Sturm ze voor de lezer weer tot leven gewekt. Van paarden naar paardenkrachten is ver krijgbaar bij boekhandels in de regio. Achiel en zijn drie zussen vormden de vierde generatie Sturm op 't 'of in Klein Brabant', vlakbij Waterlandkerkje. Als enige zoon was het vanzelfsprekend dat hij zijn vader zou opvolgen. „Het was geen bewuste keus, zo gingen die dingen in die tijd." In 1945, toen hij 'boas' werd, waren er nog tien werk paarden, tien melkkoeien, varkens en zo'n honderd stuks pluimvee. Er was geen stro mend water, gas of telefoon. In 1977 kwam zoon Walter op 't 'of' wonen, tractoren wa ren zijn paardenkrachten, een paar schapen de veestapel. Sinds 1982 is Achiel met pen sioen. Hoewel Sturm benadrukt dat 'Van paarden naar paardenkrachten' zijn persoonlijke herinneringen bevat, kan het boek gelezen worden als een historisch document. Gede tailleerd en levendig komen alle aspecten van het boerenleven vanaf begin deze eeuw aan bod. De mechanisatie in de landbouw brengt ingrijpende veranderingen in het dagelijks leven op de boerderij,Ik zat nooit alleen met mijn ouders aan tafel, er was al tijd inwonend personeel", vertelt Achiel. Zijn zoon heeft nu slechts de thermoskan koffie als gezelschap bij zijn dagelijkse ar beid. Dialect Van de eerste tot de laatste bladzijde boeit het boek, dat doorspekt is met dialectwoor den en plaatselijke gezegdes. Niets wordt overgeslagen: de dagelijkse zorg voor mens en dier, de gewassen op het land en de ge bruikte werktuigen, de katholieke tradi ties, de sociale contacten, arbeidsverhou dingen en de sporen die crisisjaren, oorlog en wederopbouw nalieten. Ook is er plaats ingeruimd voor anekdotes en persoonlijke visies op leven en politiek. Sturm moet over een fabelachtig geheugen beschikken. Hij blijft er bescheiden onder. „Dat schrijven ging gewoon met pen en pa pier. Er zijn heel wat A4-tjes in de prullen bak beland. Bij het overlezen zag ik dat ik toch weer dingen vergeten had, of te veel in herhaling viel. Soms lag ik er wakker van, van onze verslaggeefster GOES -De Jutter moet Zeeland' aantrekkelijker maken voor va kantiegangers met een handi cap. Deze lichtgewicht rolstoel op ballonbanden is uitermate ge schikt voor strand en bos. De Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid (ZSG) heeft deze week de provincie, de Zeeuwse gemeenten, VVV's en recreatieondernemers verzocht na te denken over de aanschaf van een dergelijke rolstoel. Volgens A C. Luteijn van de ZSG kan de aanwezigheid van de Jutter bij hotels, strandpa viljoens, campings en VW's het toeristisch product Zeeland op krikken. „Als mensen met zo'n stoel goed het strand op kunnen en de waterlijn in kunnen rij den, wordt een verblijf in Zee land een stuk aantrekkelijker." De ZSG streeft ernaar dat langs de hele Zeeuwse kust veertig Jutters komen, die kunnen® den gebruikt door bezoek, met een handicap. De 'strandrolstoel' is uitvoe getest op Texel. Daar wares reacties uitermate postitief eerste - en tot nu toe enige-; ter in Zeeland, staat bij i Zeeuws Biologisch Museun Oostkapelle. Om Zeeland te laten kennisr ken met de Jutter, biedt de 2 recreatiebedrijven en instel! gen de mogelijkheid de rolstt enige weken op proef te krijg Onder de aanvragers wordts exemplaar verloot. Deze si ter waarde van vierduizend® den is beschikbaar gesteld do de Stichting Godshuizen cheren. De ZSG heeft deze week tevi het overzicht van aangepa recreatieve voorzieningen Zeeland verspreid. Deze lij die jaarlijks verschijnt, gj een overzicht van voorzien gen die goed toegankelijk z voor mensen in een rolstoel. van onze verslaggever AXEL - Het enthousiasme van veel raadsleden over de restau ratieplannen voor de Axelse molenstomp is op burgemeester en wethouders overgeslagen. Het college proefde tijdens twee commissievergaderingen de be reidheid om de zaken in één keer goed aan te pakken en de molen zoveel mogelijk in oude glorie te herstellen. B en W stellen de raad daarom voor om de molen te voorzien van een dubbel stel molenstenen. Tijdens de commissievergade ringen bleken de meeste raads leden geporteerd voor een ma lende molen. Hoewel niemand een definitief oordeel gaf, spra ken verschillende bestuurders een voorkeur uit voor een zo au thentiek mogelijke opknap beurt. Het gaf het Axelse college de in druk dat de meerderheid van de raad nog wel een halve ton extra over heeft voor een extra stel maalstenen. Het voorstel ka aan de orde tijdens de gems teraadsvergadering op dond dag 24 april. De vergaden begint om 19.30 uur in het sfc huis. Exploitatie De raad zal tijdens die vergat ring waarschijnlijk nog s even willen filosoferen over exploitatie van de molen. B gemeester W. de Graaf gaf es der aan dat er belangstelt was voor het gebruik van! toekomstige maalvermogem de molen. In een voorlopig; ploitatie-overzichtje is ecb nog geen bedrag voor comm ciële uitbating opgenomen, blijkt uit een bij het raadsvo: stel gevoegd staatje. Er pri dan voorlopig ook een negat exploitatieresultaat van 14,5 gulden. Gemeentesecretaris Luyendijk-Bergwerf bevesti de vrijdag echter dat het dei doeling blijft om de kosten ri commerciële activiteiten tenj te verdienen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verstil nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt u's lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word) niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dei dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over? weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Hans Warren publiceerde in de PZC van 11 april een afbreken de kritiek op mijn vertaling van Rilke's Neue Gedichte. Zijn be zwaren lijken mij merendeels uit de lucht gegrepen. 1. Ik had Saitenspiel in het ge dicht David singt vor Saul 'per abuis' vertaald met 'harpspel' in plaats van 'snarenspel'; dit was geen abuis, maar een keuze. Het 'snarenspel' betrof de 'harpe Davids'. 2De vertaling van de regel sieh, ich gehe schlanker und g erader, uit Opfer, met 'slanker loop ik, zie, en onvermoeider' is volgens Warren 'onzin', want schlank zou hier 'vlot/vlug' betekenen. Volgens de woordenboeken is deze betekenis landschaftlich. of wel: regionaal. Het woord schlank komt in Rilke's gedich ten 55 maal voor. In 54 van de 55 gevallen laat de context er geen twijfel aan dat de betekenis 'slank' is bedoeld. Dat in dit ene geval 'vlot/vlug' zou zijn be doeld, is uiterst onwaarschijn lijk, 3. Warren heeft kritiek op mijn weergave van Stabe in Der Pan ther met 'stangen'; het.had 'tra lies' moeten zijn. Maar het ge wone woord voor 'tralies' in het Duits is Gitter, met Stabe duidt Rilke de stang-dikke tralies aan van een roofdierkooi. 4. Warren bekritiseert mijn weergave van Rilke's Liebes- Lied met 'Liefdeslied'. Maar Rilke gebruikte in titels, be staande uit een samenstelling, altijd een streepje, gevolgd door een nieuwe hoofdletter (dus ook bijvoorbeeld Toten-Tanz en Schlaf-Mohn)\ die spelling ver anderde niets aan de betekenis; in meer populaire uitgaven van Rilke's poëzie, zoals Ausf, wahlte Werke (Insel, 1948) isd spelling mét streepje niet eej aangehouden. Peter Versied Leidsegracm Amsterdd Oude molens In de PZC van 14-4 staat eeri beelding van de twee zo? naamde molenstenen. DezesS nen zouden volgens bijgaaa schrijven afkomstig zijn uit8 gesloopte molen einde nega tiende eeuw. Dit klopt in zijnet heel niet, want op een foto'i 1860 - dat is dus veertig jaarea der - staan deze al afgebea voor de smederij van Bliek' het Noorplein. Dat deze ste& na de sloop van de Molen ml Bliek zijn verhuisd en weerls'J naar het oude Gasthuis kis helemaal niet. De stenen zj nooit verplaatst en hebben!! aan de sloop van het Gastha altijd op dezelfde plaats gek gen. Toen de smederij en garag Bliek overgingen naar garag Dij kwel is over de oude bestn ting een nieuwe aangebrachte zijn bedoelde stenen blijvenlij gen, totdat deze enkele jaren? leden (sloop Gasthuis) boven! grond zijn gekomen. Om d verhaal aannemelijk te mafs heeft u de steen die het med overeenkomt met een Mol® steen en het minst in gebrd was bij een smid op de vos grond geplaatst, en de meests bruikte steen waar bijna das lijks werk voor was staat ini luwte. Jo Damm Klein Vlaanderen MiddeM Achiel Sturm heeft zijn herinneringen van tientallen jaren boerenleven in Waterlandkerkje zo kundig te boek gesteld, dat de heemkundige kring West-Zeeuws-Vlaanderen er meteen zijn jaarboek van heeft gemaakt. foto Charles Strijd Zeeland te verbeteren. Hetts ma is de begeleiding van de® tiënt na de eerste behandelm? Beleid Dokter Rutgers van het Antó van Leeuwenhoek ziekend en professor Hagenbeek van a Daniël den Hoedkliniek verzo-'- gen de inleiding. Daarna If spreekt een aantal specialist uit Zeeuwse ziekenhuizen® huidige beleid voor diversev® men van kanker. Huisarte- spreken over de hun rol bij3 begeleiding en- een psychoid over controlebezoeken. VLISSINGEN-In hotel Britan nia in Vlissingen wordt vrijdag 25 april een symposium voor huisartsen en specialisten ge houden ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het In tegraal Kankercentrum Rotter dam. Het symposium wordt georga niseerd in samenwerking met het Zeeuws Wetenschappelijk Oncologisch Genootschap, een samenwerkingsverband van Zeeuwse specialisten. Het ZWOG organiseert nascho lingsbijeenkomsten om de zorg voor patiënten met kanker in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 56